Eiken- en dennenblokken Stoomwasscherij W. G. BURGER ZEIST. AMERIKAANSCH SYSTEEM. FIRMA L. VAN ACHTERBERGH, AMSTERDAMSCHE BANK Beleening en Prolongatie. Voorschotten op Effecten en Ceelen. Safe Deposit. VETTER Co. FLEHITE Reisbelasting. Sluit «ETENSCHAP TECHNIEK - 1ST NELLY. SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN. Onder leiding van bekende leeraars bij het M. O. worden o, m. de volgende schriftelijke cursussen georganiseerd: Handelswetenschappen: Handelscorrespondentie (Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Sngelsch, Spaansch, Maleisch), Boekhouden, enz., Handelskennis, de Techniek der Administratie, de Techniek der Be drijfsreclame, de Techniek van In- en Verkoop, Bedrijfsleer (organisatie en taktiek), Geldbelegging, de Techniek der Etalage, Verzekeringswetenschap, Statistiek en Handels- economie, Schoonschrijven, Machine-schrijven, Handels-stenografie, en vele andere vakken. Talen: Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch. Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch. Maleisch, Latijn, Grieksch, Esperanto. Exacte Wetenschappen en Techniek: Wiskunde. Scheikunde, Natuurkunde, Weerkunde, Kosmografie, Werktuigkunde, Electro-techniek, Teekenen, Graphostatica, Vak-Duitsch, Vak-Engelsch, Bedrijfs- en Arbeidswetgeving. Cursussen voor de vrouw: De techniek van het Huishouden, Kookkunst en Voedingsleer, Linnennaaien, Kinder- kleeding, Costuumknippen en Costuumnaaien, volledige opleiding voor huisvrouw, Nut tige handwerken. Ontwikkeling en Beschaving: Algemeene Ontwikkeling, Algemeene Beschaving, Psychologie, Logica (de kunst van het denken), Rhetorica (de kunst om zich uit te drukken), Studie-techniek, Energetica, Sociologie. Staats-inrichting, Staathuishoudkunde, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Aesthetics, Schilderkunst, Muziek-geschiedenis, Harmonieleer, Pianospelen, Orgelspelen, Bijbelkennis, Bibliotheekwezen, Journalistiek. Gezondheidsleer, Anatomie, Proportie-leer. eerste hulp bij ongelukken, Perspectief, Opvoedkunde, Methodisch en hygiënisch spreken, Verbetering van spraakgebreken, Schrijven zonder fouten, een goede Stijl, Handschriftverbetering, vlug en goed Rekenen, Herhalings-Onderwijs, U. L. O,, Fröbelen, Slöjd, Spelleiden, Fotografeeren. Opleiding voor examens, ambten en beroepen: Opleiding voor alle acten I., O., voor alle acten M. O. en voor alle praktijk diploma's. Notariaat, Mr. in de Rechten, Deurwaarder, Gemeente-Administratie, Onder wijzer, Consul. Posterijen en Telegrafie, Belastingen. Politie, Keuringsdienst, Handel, Techniek opleiding voor Bedrijfsleider, Accountant, Boekhouder-Correspondent, Handels correspondent, Administrateur, Secretaris-Redacteur, Adspirant-Landmeter, Marconist; vorder voor Reservekader, M. U. L. O.-diploma, einddiploma H. B. S. 3 j. c., einddiploma H. II. S. 5 j c., Staatsexamen A, Staatsexamen B„ diploma Bouwkundig opzichter. Bouw kundig teekenaar, Gezel en Mr. Timmerman en Schilder, voor Werktuigkundige, en Opzichter Waterstaat: verder gchecle opleiding Rijksverzekeringbank, Postspaarbank, Spoorwegen, Departementen, toelatingsexamens T. H. S., Militaire Academie, enz. Methode: Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden, in het algemeen verschil'onde opgaven »voor de volgende week' bevattende. In den regel worden die opgaven in de eerst volgende les uitgewerkt. Is de collectieve correctie niet mogelijk, hetgeen b. v. het geval zal zijn bij het maken van opstellen, vrije vertalingen of leekeningen, dan wordt do individucele correctie toegepast: de leerlingen zenden hun werk aan den docent, die het binnen drie dagen zorgvuldig gecorrigeerd en van op- en aanmerkingen voorzien retourneert. Vorder hebben de cursisten het recht van vragen stellen. Er bestaat per soonlijk contact tusschen docent en cursist, en de leerling werkt onder de persoonlijke leiding van den lecraar. Er zijn leergangen voor beginners, voor eenigszins gevorderden en voor meerge vorderden. Voor de verschillende examens bestaan speciale cursussen, zoodat de leerling geen «ballast» behoeft in te laden. Bijzondere leergangen, die men «uit liefhebberij» kan volgen, worden eveneens georganiseerd. Conditiën: Het normaal-lesgeld is f5.— per kwartaal, voor de cursussen ter opleiding voor een acte L. O. f6.25 voor ecn acle M. O. f 10.— per kwartaal. Men neme er goede nota van, dat onze conditiën beduidend lager zijn dan die van alle andere inrichtingen, welke onder leiding van bevoegde docenten schriftelijke cursussen organiseeren. Bijna altijd zijn onze tarieven zelfs lager dan die van de inrichtingen voor briefonderwijs, die met half- of onbevoegde leerkrachten werken, en die niet den moed hebben, de namen hunner medewerkers of hun bevoegdheid bekend te maken. Naam en adres van onze leeraars, hun kwaliteit en hun bevoegdheid vindt men in onze gratis-brochure. Resultaten: Een nauwkeurige statistiek bewees, dat gemiddeld 90 pet. der cursisten, die met schriftelijke toestemming van de Directie van bet Bureau of van hun leeraar examen deden, welke toestemming werd gegeven, als de cursisten werkelijk gewerkt hadden, voor hun examen slaagde. Wij geven onderwijs per briefin alle vakken, en wij leiden op voor alle examens; men klopt dus nimmer bij ons tevergeefs aan. dan wende hij zich zonder schroom tot ons bureau: wij zullen hem zeggen, in welke richting hij zich verder moet bewegen, ook in verband met de financieele omstandigheden. Nadere inlichtingen: Voor nadere inlichtingen, zoowel wat betreft onze afdeeling Schriftelijke Cursussen als onze afdeeling Adviezen inzake Beroepskeuze, vrage men aan onze interessante gratis-brochure. Ons adres is: KEïZBKvSGKACHT 153, LELIEGRACHT 30 AMSTERDAM (tel. Noord 10789, 3038). Spreekuur van den Secretarisiederen werkdag 10—12I/2, 2—5'/a. Zaterdags alleen 1012. «1 leeraars. 329 cursussen. Ruim «000 leerlingen. Bureau tot Fublioiteit van Wetenschappelijk XTieuws. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gebaald en gebracht. PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. Beroepskeuze: Wij hebben een speciale afdeeling v vo r adviezen inzake beroepskeuze. Deze adv'czen worden in het algemeen mondeling, op verzoek echter ook schriftelijk, gegeven. Wij staan in verbinding met deskundigen op allerlei gebied, en zijn derhalve in staat, ieder met raad en daad bij te staan. Weet een jongmensch niet, wat hij «worden» moet in elke hoeveelheid verkrijgbaar bjj BRANDSTOFFENHANDEL. - Bestelkantoor Arnhemscliestr. la. - Telefoon 155. DANSCURSUS. - Hotel Rvicliuiaii. I D MEIJBR Leeraar in de Moderne fin Klassieke Danskunst te Boroulo, (Member of the Imperial Society of Dance Teachers, London), zal zijne Dans- en Maintienlersen medio OCT.(HER te AMERSFOORT weder hervatten. Inschrijving van leerlingen en gecombineerde clubs kan plaats hebben op WOENSDAG 12 SEPTEMBER tan 12 tot 4 our in Hotel REICHMAN. Bijkantoor AmersfoortKorte Gracht 11 KAPITAAL 1 29.122.400 - RESERVES f20,900000 Distill. Wijnen. Likeuren. Lievo Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet leden a i' 0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en Tan 1.30 tot 3 uur. Dc ondergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging Reisbelasting*, veroorloven zich de vrij heid U hierbij dringend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeten en niet kannen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-rei- zenden zal elke gift dankbaar worden aan vaard door Mevr. Groneman—Doornbos. Mevr. Knoppers—Van Eijbergen, Mevr. Knoote—Van Lanschot Hurrecht Baronesse Van Heeckeren van Molecax en—Holle, Mevr. Kemper Blok van Laer. Uwe Brand- en Inbraakver- zekeringen bij de Br and- Maatschappij te Amster dam van 1790. Schitterendste voorwaarden Laagste premiën G. J. P. van EDE, Kortegraeht 15a, Amersfoort Gediplomeerde Huishoudsters. Wie een HUISHOUDSTER zoekt, kan zich wenden tot het Bemiddelingsbureau voor Gediplomeerde Huishoudsters. Inlichtingen te bekomen bij de vertegen woordigster Mej. B. OTT DE VRIES, Amsterdam, I.eidschekade 99. Spreekuur: 'sWoensdags van 2 tot 4 uur. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrjjo toegang voor ieder boven 18 jaar Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. U1TL EENBIBLIOTHEEK. VAN RIJN'S «MOSTERD FEUILLETON. AngstWat voor een angst Waarvoor?» tik vreesde dat ik, als ik al te nauw toekeek, misschien eenc leelijke waarheid zou ontdekken Nellyriep Mouten verwijtend. En dat zou mij erg treurig hebben ge maakt*. voer zij voort, zonder op zijnen uitroep te letten. Neonriep Maarten met innige warmte 'pen maar gerust uwe nogen en kijk mij maar diep in het het hartl» Daroit du kannst scben, wie treu ich es mcin' zooals 'tin het oude liedje bc:t?< vroeg Nelly, nog altijd twijfelend. •Ja, waarachtig hoe trouw ik het mm.:< herhaalde Maarten vurig. »En gij, Nolly, meent ge 't ook goed en trouw met mij? - Zoo goed. flat ik u beschermen mag als mij/elven- Dat wij een zijn en blijven voor nu en altijd Nelly keek hem diep in de oogen. Bezin u welvoer Maarten voort. Gelijk 'k u alles geef, zoo verlang ik ook alles van u. Ik verlang zware offers. Met een onverbiddelijken ruk hebt ge uw leven van gisteren los te scheuren van uw leven van heden. Van uw beroep, van de vrijheid die dit u vergunde, van uwe bekenden en collega's van dat alles moet ge afstand doen. Ge moet u zelf insnoeren in de enge en beklemmende geboden en vooroordeelen van onze burgerlijke maatschappij. Ge moet aan de schoone droomen van glans en heer lijkheid, die in het gemoed van elke too- ncelspeelster min of meer rondspoken, voor altijd vaarwel zeggen!Kunt ge dat? En wilt ge dat?« I Nolly had haren blik niet van hem af gewend. Het geluk, dat zij voelde, ver- herrlijkte hare scboonc trekken. Maar nog steeds durfde zij het gevoel, dat haar bc- 1 heerschtc, nog niet vertrouwen, en een weemoedig trekje speelde om hare lippen, toen zij tot hem zeide »Als u verlangde, dat ik neen zou zeggen dan kon u al haast niet anders tegen mij spreken. U jaagt mij schrik aan!» Dat wil ik niet!« antwoordde Maarten met overtuigenden eenvoud. >Maar als ik mij voorstel wat ik van u verlang, en wat ik u kan aanbieden, dan voel ik, dat ik u niet mag overhalen tot een antwoord, waar over ge misschien later berouw zoudt heb ben.» Ik zou over niets berouw hebben «.sprak Nelly, met eenen ernst die ieis plechtigs had. »Maar ontneem mij niet mijne vroolijk- heid! Zulk een >ja«, als u van mij zoudt willen hooren, kan alleen maar van een paar vroolijke lippen komen.» Onhandige die ik ben!" riep Maarten. En, zijne stem dempend, prevelde hij met ingetoomden hartstocht tusschen de tanden •Nelly ik ben jaloerscben die Terti- P"n Nelly glimlachte betooverend en antwoord de sussend Maar boste vriend hoe kunt ge nu toch zoo zijn Ge hebt daareven immers uit mijn eigen mond gehoord •Ja ja!» riep Maarten, trillend van aan doening: »Ge hebt mij alles gezegd! Maar mag ik geheel vrij met u spreken?» En zonder Nelly's toestemming af te wach- ten, beantwoordde hij zelf de door hem i gestelde vraag: «Ja, dat mag dat moet 1 ik zelfs! -- Er is iets, dat mij verontrust, mirschien eene kleinigheid. Ge zult mij 1 mij mirschien uitlachen. Maar, kijk het zou mij vreesclijk krenken en grieven, als ge van dien Templin het een of andere geschenk van waarde aannaamt!» Verbaasd keel: ze hem aan. •Ik begrijp u niet», zeide zij. Wel ge draagt vandaag eene broche, die ik nog nooit van u had gezien. Is het niet zoo Nelly kneep de lippen op elkander en ademde diep. Ik bedoel dien nlamander met robijnen», liet Maarten er met geheel overbodige toe lichting op volgen, alsof het meisje hem niet terstond begrepen had. Nelly spande al hare zelfbehccrsching in, om niet te verraden wat er in haar omging. Wel is waar, sioeg de jonge Hellborg den bal geheel mis met zijne onderstelling, dat dit kleinood een geschenk van den rijken beursspeculant wasmaar toch had hij een wonde plek aangeroerd. Nelly was altoos I ietwat lichtzinnig met het uitgeven van geld geweestdoch de grootste lichtzinnigheid had zij juist op dezen voormiddag begaan. Een zekere Ottrott, die zich juwelier noemde, maar in waarheid niet vee', beter dan een woekeraar was, azend op de geldverlegen heid of op de pronkzucht van jonge tooneel- speelstcrs, was in den loop van den namid dag bij Nellv Sand geweest, had haar den salamander met robijnen laten zien en haar met eene inderdaad bewonderenswaardige zoctsprakightid weten te beduiden, dat het aanknopen van dit kleinood niets anders dan eene 'goede kapitaalbelegging vcor haar was. Alle bedenkingen, welke het gezond verstand van de overigens in geldzaken to taal onervaren kunstenares hiertegen in bracht, had hij losweg aan kant gedaan, en na een kwartier pratens had hij, met tal van complimenten en een door Nelly geac cepteerd wisseltje in den zak, de jonge ac trice, die op het origlneele sieraad nu een maal hare zinnen had gezet, verlaten. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 4