f Zaterdag 29 September 1917. Safe Deposit. No. 8934 67e Jaargang. SE Effecten. Coupons. Prolongatien. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Claeff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels óo cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent, Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 1 KENNISGEVINGEN. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. maken bekend, dat in de week van 1 October tot en met 7 October 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld: op bon No. 36 RIJST. BAK- en BRAADVET. VARKENSVI.EESCH, ZEEP. HONDENBROOD, alleen voor politie- en trekhonden. KAARSEN a 50 cent per 300 gram, SCHEMERLICHTEN a 50 cent per doos plus 10 cent per glaasje Voor lichtlooze gezinnen op een bewijs, dat aan de gasfabriek kan worden afge haald, bovendien op een geneeskundige verklaring in hoogst noodzakelijke gevallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het Levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. Amersfoort. 26 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. MILITIE. Vrijstelling Kostwinner: De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor de militie, lichting 1918, dezer gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam ver melde uitspraak is gedaan Namen der ingeschrevenen. Van Doorn, Joh. Wilhelm. Van Keken, Stephanus Scheerder,Johan. Vrijgesteld van den dienst bij de militie voorden tijd van een jaar wegens kostwinners. Verzoek om vrijstelt. wegens kostwinnerschap afgewezen. Vrijstell. van den dienst bij de militie verleend voor den tijd van een jaar w. kostwinners, goed van den dienst hij Wilhelmus.' de militie vrijg. w. koatwinn. Verkerk. Hendr. Willem. Van de Visch, Jacobus. Vrijgesteld van den dien bij de militie voor een ja wegens kostwinnerschap. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen 1. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, 2. door elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder t en 2 bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, 27 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributie wet 1916, heeft goedgevonden te bepalen.: Het is verboden om aan verbruikers aardappelen af te leveren bij grootere hoe veelheid dan voor direct verbruik vereischt is. Amersfoort, 2S September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, vast te stellen de volgende «Distributie regeling voor boter Artikel 1. 1. De aflevering en het vervoer van boter is verboden. 2. Het verbod, in het eerste lid van dit artikel gesteld, is niet van toepassing a. op personen of vereenigingen van personen, die als producent of als grossier zijn ingeschreven bij de Rijkscommissie van Toezicht op de Botervereeniging (na te noemen R. C. T.) b. op detaillisten, die hunne boter uit sluitend betrekken van producenten of grossiers c. op hoeveelheden van 5 K.G. of minder. I11 de gevallen a en b moet het vervoer worden gedekt door een vervoerbewijs. af te geven door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Botervereeniging. Amersfoort, 28 September 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester d( r Gemeente Amers foort maakt bekend, dat do Minister van land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel s Jer Dir'ributiewet 1916, gezien zijne beschikking van 20 April 1917, No. 35028, afdeeling Handel, heeft goedgevonden, onder wijziging in zooverre van zijne aangehaalde beschikking, 1. te bepalen.dat de maximumprijs voor kaarsen in den kleinhandel f 0.50 per pak van 300 Gram netto, niet zal gelden voor was- en vetkaarsen. 2. vast te stellen een maximumprijs in den kleinhandel voor waskaarsen ten be drage van a. ie kwaliteit f2.25 Per i/2*K,G. b. 2e -2.20 c. 3e -2.15 3. vast te stellen een maximumprijs in den kleinhandel voor vetkaarsen van f 1.70 per K.G. 4. vast te stellen een maximumprijs voor was, benoodigd voor de vervaardiging van kerkwaskaarsen voor den tusschenhandel ten bedrage van a. ie kwaliteit ft.90 per 1/2 K.G. b 2e -1.85 c. 3e -1.80 Voor deze prijzen zal geleverd moeten worden aan de kerkwaskaarsen-fabrikati- ten. Aan de personen, die kaarsen maken voor eigen gebruik, zal eene prijsver- hooging van 10 cent per 1/2 K. G. in rekening kunnen worden gebracht. Amersfoort, 29 September 1917. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Geneeskundige bebandeling door occult- ontwikkelden. (Ingezonden). 't Zij mij vergund, nu er commissies zijn benoemd om een onderzoek in te stellen naar de doeltreffendheid van het werk der Amersfoort H Tel. iutorc. 363. Sank^ereeniging H. L. A. DULLAERT Co I Scherpenzeel Tel. intorc. 2. Soest Tel. interc. G. niet wettelijk toegelaten beoefenaren der geneeskunst, omtrent hun behandelwijze en hun standpunt mijn opinie te geven. Zooals ik reeds eenige jaren geleden schreef, is mijn wensch nog stoodi, dat, nu hoe langer hoe meer blijkt hoe de occult- ontwikkelde gunstig op den zieke kan in werken. 't hem mede geoorloofd zij de ge neeskunst uit te oefenen. Dat 't een ideaal toestand zou zijn, indien er samenwer king tot stand kwam tusschen leeken en den arts behoeft geen betoog. Aan de universiteit wordt in 't algemeen slechts onderwijs gegeven in dat wat enkel met 't stoffelijk oog kan worden waarge- nomen.'t Geen door 't geestes oog slechts kan worden gepercipieerd, daarvan komt de studie op den achtergrond, ook al omdat hieraan ontbreekt, althans moeilijk te onder scheiden valt, die wiskunstige exactheid en controle, die men zoo gaarne op 't stoffelijk terrein ziet. Evenals een voertuig zonder trekkracht en leiding zijn bestemming niet vervult, zoo kan de zieke mensch, bij wien alleen stoffe lijke middelen worden aangewend, niet die levenswekkende kracht deelachtig worden, die voor zijn herstel geweiucht is. Stof en kracht zijn niet te scheiden, belmoren on herroepelijk bij elkaar, oefenen zelfs invloed op elkaar uit. Beide behooren dus te vallen onder de aandacht van den geneesheer. De koets met paard en ruiter, onafscheidelijk aan elkaar verbonden bij 't vervullen van hun roeping, moeten alle drie in goeden staat zijn, willen zij hun plicht naar den eisch volbrengen. Blijken de chemische mid delen uit de apotheek, de hygiënische maat regelen of een operatie niet doeltreffend, niet in staat te zijn den zieke geheel te herstellen, dan roepe men de hulp in van den occultontwikkelde alvorens 't te Iaat is. Evenals bij den drenkeling elke seconde, dat gedraald wordt in te grijpen, den paüent noodlottig kan zijn, zoo moet ook hier niet gewacht worden tot 't centrale of periphere zenuwcomplex afgestorven is. Zoo moet men niet bij een polis nyelilis infantum of bij den atrophea papiilea servi optici jaren overheen laten gaan alvorens de hulp in te roepen van occultontwikkelden, met name den magnetiseur. En wie krijgt de schuld wanneer in dit geval geen effect verkregen wordt, natuurlijk hij. Wanneer de ziekte b.v. tuberculose of carcinoom in 't begin stadium is, dan bestaat cr alle kans, dat magnetiseeren een gunstigen invloed sorteert, niet alleen op de pijn. maar ook op den tumor zelf. Men zegge hier niet dat sug gestie in 't spel is, want bij zuigelingen en huisdieren heeft men de zelfde resultaten. Evenals bij de telegrafie zonder draad een gelijkgestemdheid tusschen de antènes noodig is willen de berichten kunnen wor den opgevangen, zoo moet ook in 't mag netische veld van patient en magnitiseur een analogie zijn, wil de bestraling door 't zenuwlluide op 't gebroken evenwicht, waar bij 't in 't menschelijk organisme meestal omgaat, oen gunstig effect hebben. Een sen sitief magnetiseur voelt al spoedig bij in- tuitie of bij in een bepaald geval dezen patient kan helpen. Staat hij moreel hoog genoeg, is 't hem in de eerste plaats om 't herstel van den patient te doen, dan zal hij te ken nen geven of hij al dan niet genezend kan inwerken, anders wordt nutteloos tijd en geld verspild en onnoodig het magnetisme in dis- creóiet gebracht. Hij drage dan den patient aan een collega over. Teneinde de heilzame samenwerking tus schen den arts en den occultontwikkelde te bevorderen, richte men aan de universi teit een leerstoel op, evenals dit te Parijs en andere buitenlandsche universiteiten is geschied, om de occulte zaken ampel en breed te bespreken en te doceeren. Do arts zal dan niet meer de hulp schoorvoetend of te laat inroepen van ben, die tot heden on bevoegd zijn en nu reeds, vaak menig maal om niet, zooveel zegen alom bij rijk en arrn hebben verspreid, der officieele genees kunst ten spijt. Onbevooroordeeld en humaan zij hun beider standpunt. De zieke zal er slechts wel bij varen. De occultontwikkelde, wiens opleiding een minder kostbare is, zjj bescheidener dan de arts bij 't vaststellen van zijn honorarium, zoodat zijn hulp voor een ieder bereikbaar is. M. F. WAGTHO, Amersfoort, Sept. 1917. Arts. Biiitenliiudsche Kroniek. De voormalige Engelsche ee Asquith heeft te I.eeds eea redevoering gehouden, waarin hij een uiteenzetting gaf van de Kngelsche oorlogsdoeleinden. Wc laten hier een uittreksel uit de rede volgen, want al is Asquith geen eerste minister meer, zijn woorden zijn toch van genoeg belang om er wat meer dan gewone aan dacht aan te wijden. Asquith begon met te zeggen, dat de Engelschen vechten voor den wereldvrede. Dear voor moet alles opgeofferd worden, be halve datgene, dat den vrede begeereus- waardig maakt, en dat zijn duurzaamheid verzekert door dien te plaatsen op een ste- vigen grondslag van internationaal erkend en gewaarborgd recht. Zulk een vrede kan niet gevonden worden in het staken der vijandelijkheden, gevolgd door een loven en bieden om territoriaal bezit, waarvan het resultaat dan op papier wordt gezet, en dan verder bloot staat aan alle mogelijke toe vallen, en nog minder kan men uitzien naar een der wereldwaardigen vrede, door den overwinnaar aan den overwonnene opgelegd, waarin geen rekening wordt gehouden met de rechtsbeginselen, en de historische tra dities, aspiraties en vrijheden der volken geingoreerd worden. Daaruit toch zouden slechts nieuwe oorlogen geboren worden. Het voorbeeld daarvan zien wij in het vre desverdrag van 1871dit immers, is de

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1