AUEESFOOKTSCHE COURANT. Dinsdag 2 pljf October 1917. No 8935 67e Jaargang. BINNENLAND llitsaVB van de Drnkkcry ,,l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Clueff". HOOFD-REDACTEUR J. Corn. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasse.^rkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus q. Telefoon 1 9 AGENDA voor de openbare vergadering van den Iiaad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 5 October 1917 dos namiddags 7 uur. 1. Ingekomen stukken en mededoolingen. 2. Benoeming van een Directeur van den Rei'iigmgs- en Ontsmettingsdienst. (Gedr. Verz. 3. Benoeming van een tijdelijk leoraar aan bet Gymnasium. (Gedr. Verz. No. 196). 4. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de Burgeravondschool (vacature Or. P. G. Tiddons). (Gedr. Verz. No. 188). 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot hot verleenon van oervol ontslag overeenkom stig verzoek aan Mej. M. van Hamersveld, on derwijzeres in de nuttige handwerken aan school G. (Gedr. Verz. No. 18G). 6. Vaststelling jaarweddeen pensioensgrondslag van don leoraar aan het Gymnasium A .K. Hovens Greve. 7. Voorstel van Burgemeester on Wethouders inzake de regeling dor jaarwedden van de leera ren van het Gymnasium (Gedr. Verz. 110. 204). 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot splitsing tier hoogste klasse voor hot ondersvijs in de nuttige handwerken aan school B. (Gedr. Verz. No. 191). 9. Voorstel van Burgemeester en Welhoudors om vrijstelling te "orleenon aan den Hear II. J. Veldhoen, hoofd der openbare lagere school 'F, van de verplichting tot liet bewonen dor ambts woning. (Gedr. Verz. No. 180). 10. Advies van de Commissie van Wetgeving op een adres van het Bestuur der Sigarenwinke- liersvoreeniging inzake verlenging va» liet sluitings uur voor sigaronsvinkcls of het verbieden van don verkoop van sigaren enz. 111 hotoisonz.(Gedr. Verz. No. 182b 11. Advies van Burgemeester en Wethouders op liet adres van den Noderlandschen Bond voor werkverschaffing inzake instelling van oen Com missie voor werkverschaffing. (Gedr.Verz. No 181). 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders j 0111 toe to treden als donafcur der Nationale Ver ft eeniging tot steun aan miliciens te Amsterdam en daarvoor te storten een bedrag van f 200. f (Gedr. Verz. No. 185). 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders 0111 een bijdrage to verleunen aan do Ncderland- sclie Brandweervereeniging. (Gedr. Verz. No. 192). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het treffen van een regeling voor de verpleging van stadspatienten in de polikliniek dor Artsen- specialisten Vereeniging. (Gedr. Verz No. 193). 15. Voorstel van Burgemoestor en Wethouders tot wijziging van het contract met liet Sint Eli sabeth's Gast- of Ziekonliuis omtrent do kosten van Opname van stadspatienten. (Gedr. Verz. No. 200). Voorstel van Burgemeester 011 Wethouders jjt hot verleenen van een verhoogd subsidie aan 0 Vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en instreken, voor den hardelsavondcursus (Gedr. .10. 189). 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders t vaststelling van bepalingen in verband met de 'antsoeneering van gobruikers van eloetriciteit pedr. Verz. 110. 198). 18. Mededeeling van Burgemeester en W ouders inzake huur van een gebouw voor /entraio Keuken 011 voorstel 0111 voor de inrit :;ig van drit gebouw een crediet te verleenen van 0 (Gedr. Verz. 110. 202). 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ot wijziging van hot raadsbesluit van 28 Novem ber 1916 inzake het verleenen van oen bijdrage in do exploitatiekosten van oen badhuis voor stichting Volkshuisvesting II* (Gedr. Vorzi no. 184). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een drietal perceolen grond aan de Barclunan Wuytiorslaan in verhand met den eventueolen aanleg' vuil oen sportterrein voor de Rijks Iloogere Burgorschool (Gedr. Verz. 110. 201). 21. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors tot aankoop of overneming van grond in het Soosterkwartier in verhand met wegenaanlog (Gedr. Verz. no. 199). 22. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het gebouw »De Zaaior*, gele gen aan de Muurhuizen hoek Kerkstraat (Gedr. Verz. 110. 178). 23. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors tot verharding van den ouden Utrechtschenweg van af do Koninginnelaan tot de Daam Fockema- laan 011 de overneming van grond in verband daarmede (Gedr.'Verz. 110. 194). 24. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van 1075 M- bouwgrond aan de Anna Paulownalaan aan don heer M. Klijnstra,logen f2.50 per M2 (Gedr. Verz. 110. 179). 25. Voorstel van Burgomeester en Wethouders tot goedkeuring der houtYalstaat 1917-1918. 26. Voorstel van de Commissie van Wetgeving tot het vaststellen van bepalingen tegen brand gevaar van oude gehouwen (Gedr. Verz. No. 195). 27. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een vorordoning tot helfing van een recht voor diensten door de Gemeente lijke brandweer bewezon (Gedr. Verz. no. 197). 28. Goedkeuring der rekening van het Burger weeshuis dienst 1916. 29. Goedkeuring der Begrooting van liet Bur gerweeshuis voor het jaar 1918. 30. Voorstel van Burgemeester en Wethoudors tot wijziging der Genieentohogrooting dienst 1917. 31. Aanbieding der Gemeentebegrooting mot bijlagen dienst 1918. 32. Vaststelling van: a. 2e en 3e gedeelte van liet primitief kohier der Inkomstenbelasting; b. liet te eu 2e suppletoir kohier der Inkomsten belasting; c. het forensenkohiorend. hot le kohier krachtens art. 15a der verordening. KKiVNlHGKVINUKN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, maakt bekend, dat de Minister van. I-andbouw, Nij verheid en Handel, Gezien de Distributie wet 1916 heeft goedgevonden I. Vast le stellen overeenkomstig artikel 8, derde lid, van genoemde wet, de volgende prijzen tegen welke voederbieten, niangelwortelen, koolrapen 011 paardepeen ten hoogste mogen worden tè koop aan geboden of verkocht a. in den groothandel (geleverd door den produ- gent, franco spoor of groot vaarwater) b. in den kleinhandel (franco spoor of groot vaar water bij den afnemer) Voederbieten en mangelwortelen a. f22.— b. f 27. Koolrapen, knolrapen en knollen a. f20. - b. f25.— Paardepeen (wijnpeen, FlakVeesche peen en alle andere st ui ten peen, met uitzondering van de z.g. bosjes peen a. f 24. b f 29.— II. Te bepalen, dai overeenkomstig artikel 8, eerste lid, van meergenoemde wet, de aflevering en overeen komstig de wet van 1 September 1917 (Staatsblad No. 578) het vervoer van de sub genoemde artike len, alsmede van suikerbieten, verboden zal zijn uitzondering van a. indien de aflevering en het vervoer geschieden binnen de grenzen eener gemisente of wel naa bewaarplaa's van den producent b. indien het betreft hoeveelheden kleiner dan 500 K.G. c._ indien het betreft partijen, die op den dag van afkondiging dezer beschikking in de Nederlandsche Staatscourant reeds in schip of wagen waren geladen d. indien het betreft partijen, grooter dan 500 K G. gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door een vanwege den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel aan te wijzen persoon of instelling e. indien het betreft partijen suikerbieten, bestemd voor aflevering aan eene suikerfabriek. Amersfoort, 1 October 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK Buitenlnmlgche Kroniek. Na den tijd van onthullingen >ohnc Ende* volgt nu de periode van redevoeringen. In Engeland redevoerden Asquith en Millner en hun redevoeringen geven al even wei:.ig uitzicht op een wat spoediger vrede, als de Centrale nota's aan den Paus, waarop ze als antwoord bedoeld waren. In Oostenrijk en Turkije is geredevoerd en thans zijn in den Rijksdag Michaelis en dr. Kühlmanir aan het woord geweest. Veel wijzer hebben die redevoeringen ook al niet gemaakt. Michaelis heeft de inmenging van Wilson afgewezen en ten opzichte van België ver klaard, dat de tijd nog niet gekomen is om te spreken. De uitingen van de beide Duitsche staatslieden kwamen hierop neer, dat Duitschland nog niet geneigd is zijn oorlogsdoeleinden scherp ie omlijnen, dat 't nog niet met een vijandelijke mogendheid in onderhandeling is getreden en er nog geen besprekingen hebben plaats gehad over België. De Duitsche regeering heeft nog niets prijsgegeven. De Duitsche rijkskanselier is van oordeel, dat een tut in bijzonderheden afdalende mededeeling der vredesdoeleinden niet an ders dan ontijdig zou zijn en Duitschland's belangen slechts zou schaden. «Het is bezwaarlijk aldus dr. Micha elis te begrijpen hoe kenners van den internationalen toestand en van de interna tionale gebruiken ooit konden gelooven, dat wij in een door ons afgelegde openbare ver klaring de oplossslr.g van zulke gewichtige vraagstukken, die in onverbreekbaar verband staan tot de geheelc, bij eventueele vredes- derhandelingen te bespreken groep van aagstukken, door een verklaring van ons alleen ten onzen nadeele zouden vastleggen. Elke dergelijke verklaring zou in het tegen woordige stadium slechts verwarrend werKen en de Duitsche belangen schaden*. En dus wordt er gezwegen over wat 't meest belangrijk is. Von Kühlmatin heeft nog enkele neu tralen een pluim gegeven. Zoo sprak hij in zeer hartelijke woorden over de zorg en de liefdadigheid der Nederlanders, den arbeid hunner ambulance te Gleivvitz, het huisves ting verleenen aan Duitsche kinderen, de uitwisseling en huisvesting van krijgsge- vangenen. Dit alles moet des te hooger worden aangeslagen, daar Nederland onder de economische blokkade van de Entente zeer te lijden lieeft. Over de handelsovereenkomst, die hierop neerkomt, dat ze voor de Nederlanders steenkolen, aan de Duitschcrs voordeelen op het gebied van het credietwezen zal ver schaffen, wordt nog onderhandeld, Men is het nog niet in alle opzichten eens, doch de goede wil, die aan weerszijden bestaat, doet hopen, dat men tot een goed einde zal ge raken. Maar ook Kühlraann zweeg over de brandende kwesties. Merkwaardig is wat de Vorwarts over de bovenaangehaalde redevoeringen schrijft. De redactie wijst er op, dat inzake België, de Duitsche regeering tot het afleggen van een verklaring b.reid. is, maar dat zij het juiste psychologische oogenbltk meent te moeten afwachten. Is de openlijke bespre king zoo helder, dat het ontbreken eener nauwkeurige verklaring over België als Je eigenlijke belemmering voor den vrede schijnt te zijn. dan zal die belemmering worden weggenomen. Na de woorden van Von Kilhlmann is dat een quaestie van een paar weken. Ongetwijfeld wordt op dit oogenblik een groot spel gespeeld, waarbij de rolverdee- ling nog niet heel duidelijk is. Maar in alle gevallen moet gezegd worden, dat de wijze waarop de vredesonderhandelingen worden voorbereid, door den «nieuwen geest van den toekomstigen vrede* nog niet is aan gegrepen. Aan den eenen kant eischt men onmogelijke dingen, aan den anderen wei gert men hét van zelf sprekendhier over vraagt men, en verlangt men duizend om honderd te krijgen, daar verzekert men bij de geheele zaak geen belang te hebben kortom men poogt op dezelfde wijze vrede te sluiten als waarop men op de jaarmarkt te Lodz lompen koopt. Ook dat kan ons goed zijn, als het slechts tot vrede leidt, doch zoo dat niet het geval is, leidt het tot een slecht einde. In Rusland wordt de toestand met den dag krilieker. Kerenski blijkt niet opge wassen te zijn tegen de bovenmenschelijke taak om de rust in het door jarenlange conurptie innerlijk verwoeste Rusland te herstellen en tevens met kracht den vijand te vallen. Er dreigen thans weer bin- nenlandsche onlusten. De «Vossische* verneemt uit Stockholm, d»t Zondag en Maandag aldaar uit Peters- burg aangekomen vluchtingen meest Engelsche vertellen, dat zij op aanraden van den Engelschen gezant in allerijl Rus land hebben verlaten. Heel Petersburg leeft in de verwachting van de ernstigeonlusten, welke de Bolsjewiki, om Kerenski ten val te brengen, hebben voorbereid. De correspondent van de Kttln. Zeit. te Stockholm bericht, dat er aanvang gemaakt is met de ontruiming van de Russische hoofdstad. Men verwacht in Rusland blijk baar ernstige gebeurtenissen, binnen en buiten. Kerenski heeft daarop op de demo cratische conferentie te Petrograd reeds gezinspeeld. Kerenski zei, dat het land zich een ge weldige inspanning moet gestroosten, want dc anarchie neemt band over haDd onweer staanbaar toe. Hij verklaarde verder, dat als regeering en land op de conferentie niet met vaste stem haar woord hooren doen, de zaak van de revolutie onherroepelijk verloren zal zijn. Dat is des te meer noodig. daar de regee ring aan het front groote dingen verwacht en niet weet, hoe de Russen daar aan bet hoofd zullen bieden*. Van deze «groote dingen* gewaagt ook de Vossische Zeitung in baar bericht over dc ontmoeting va-i den Keizer met den Koning van Bulgarije. Tsaar Ferdinand heeft zich zeer bevredigend over die ont moeting uitgelaten, al&inede over een andere gewichtige gebeurtenis, die dezer dagen zal geschieden, maar nog geheim is Wij zullen, ver klaarde de Bulgaarsche Minister-president, de Entente nog eenmaal een handtastelijk bewijs geven van de eischen van onze re geeringen en vorstenhuizen cn haar met volle kracht lot bewustzijn brengen wat wij in de antwoord-nota's aan den Paus reeds documenteerden Gesteld, dat de Centralen Rusland den gcna'lestoot gevén, is een afzonderlijke vrede met de nieuwe republiek niet onmogelijk. De vredesgezinde tegenstanders van Kerenski winnen dagelijks aan invloed. Of Engeland dan zijn bondgenoot zal ver- lochenen? Misschien is dat al gebeurd. Want aan de overzijde van de groote plas, zit Uncle Sam.de groote broer, die zich ge reed maakt voor nog 3 jaar oorlogvoeren. Voor Rusland zal dan gelden: Der Mohr hat sein Pflicht gethan. Voor Rusland een ander! Reeds geruimen tijd zijn bij de Rijks- kok odistributie plannen in uitwerking tot concentratie in verschillende bedrijven zoo als die reeds heeft plaats gehad in de bak kerij. Daar men zich niet ontveinst, dat dergelijke concentratie een diep ingrijpen is in het economische leven, gaat men bij de uitvoering der plannen slechts voorzichtig en niet dan in de grootste noodzakelijkheid te werk

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1