Dinsdag I Januari 1918. No. 8973. 68e Jaargang BINNENLAND IHtgav© vsim de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleefl"» HOOFD-REDACTEUR J. Corn. RUG A ART. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per postƒ1.15. Advertedtiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiên per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Nu open uw lasch door 't jaar gevuld Is 't jaar gekomen Met vele beloften, Maar heeft ontnomen Veel meer dan hij eens u beloofde?Durft Gij klagen? Is het aan u of aan h e m om te vragen Aan wien de schuld Nu vlei met ons den doode neer, In 't stil Verleden. Een jaar van uw leven Is weggegleden Zaagt gij er velen gaan Wacht gij er meer? Herdenk! Want zij keeren; getuigen eens saam Van uw Weleer. Marie Boddaert. Buitinliiudsche Kroniek. De eerste phase van de vredes-onder- baudelingeu te Rrest-Litnwsk is achter den rug. Zaterdag is de conferentie gesloten voor een zt s laagscht: pau/e, in welken tijd het antwoord van de Entente door de Centrale wordt tegemoet gezin, üf't komen zal en bevredigend zal zijn De uitingen van de leidende persoonlijkheden en de leidende pers in de Entenu-landen geven weinig moed. De Fransche nut ister Pichon liet zich over de onderhandelt"-n als volgt uitWtj zuilen den oorlog eerst dau als gewonnen beschouwen, wui.ucer Duitschland zal verklaren, dat het bereid is een vrede te aanvaarden, welke op het beginsel van rechtvaardigheid en van het herstel van be gaan onrecht gegrondvest is Du geallieerden willen ook ten onafhankelijk en ondeelbaar Polen met alle waarborgen voor een vrije economische en militaire ontwikkeling. Men begrijpt licht, dat Duitschland en Oostenrijk weigeren om hun vrede zonder annexaties nader toe te lichten. De dag, waarop men onmiddelijk met vredes- voorwaarden tot ons zou komen, zullen wij deze lesamen met onze boudge- nooten onderzoeken. Een dusdanig indirect vredesaanbod echter verdient r.iet te worden overwogen. De Russische onderhandelingen zullen öf tot het doel leiden en dan zal dit de capitulatie van Rusland wezen. Of de onderhandelingen zullen mislukken. In beide gevallen zal de oorlog worden voot.gezet, Oogenschijnlijk beduidt het een groot succes voor Duitschland en Oostenrijk-Hongarije om de vrijheid van bewegen aan ons front te bezitten. Duitschland heeft zich de on mogelijke taak gesteld de wereld te over winnen, doch de wereld zal overwinnen en de Franschen zullen een aauzienlijk aandeel in de overwinning hebben Lloyd George heeft zich in een brief aan de Trade Unions, in vergadering bijeen, ter bespreking van den toestand, tn den zelfden geest Uitgelaten en ook de Unions hebben zich daarbij aangesloten. lu een bespreking van deze arbeiders conferentie zegt de Daily Teiegraph, dat de liritsche arbeiders, blijkens de genomen beslissingen vast besloten zijn kraclitigeu steun te verleenen aan de oorlogvoering tot zekere doeleinden zijn vei .vezenlijkt, o.a. het volledig herstel van de Belgische on afhankelijkheid met vergoeding van de aan gerichte schade; de regeiing van de toe komst der onderworpen nationaliteiten op den grondslag der vrijheid van deze volken om hun eigen lot te bepalen en eindelijk de territoriale regelingen, noudig ter verze kering van den wereldvrede door onderlinge overeenkomst eo iii overeenstemming met dat beginsel van nationale zelfbeschikking. Tegenover deze felle, van onverzoenlijk heid getuigende uitingen, staat een wat milder bericht iu de Manchester Gurdian, volgens welk blad er in de verantwoorde lijke Engelsche kringen geen neiging bestaat om met de Duitsche voorstellen oen spot drijven, noch om te weigeren ze in nauw gezette overweging te nemen. Zij zullen, zij het ook met wantrouwen, nauwkeurig worden onderzochtwant op hel eerste gezicht is men geneigd ze te beschouwen als een ernstigen stap van de zijde der Contralen, om tot vrede te komen. Indien de verplichting, om Belgie, Servië. Roemenië en Montenegro te herstellen wordt uitgewerkt op een wijze, die geen misver stand meer toelaat, en indien dit bovenal samengaat met een schadeloosstelling aan België, zou dit, althans voor de houding der liberale partij iti het parlement, een groot verschil maken. Zou 't, in plaats van met wantrouwen zich stellen tegenover het aanbod der Cett- tralen en het schermen met groote woorden en lange redevoeringen, overvloeiende van overwinningszekerheid, niet logischer zijn en meer bevorderlijk aan het verkrijgen van de zoo noodige klaarheid, wanneer men ook van Entente-zijde kwam met een dui delijke omschrijving van de oorlogsdoel einden Een omschrijving dan gespeend van alies, wat doet denken, aan den be- ruchten slag om den arm. Van Russische zijde heeft men intusschen alle hoop, dat de nu tijdelijk gestaakte on derhandelingen zailen voeren tot den zoo vurig verbeid wordenden vrede. In de sluitingsvergadering van Zaterdag stelde de voorzitter, Ibrahim Hakka pasja, in het licht, dat de door hem bij de ope-1 i.ing van de conferentie geuite hoop, dat üo ai beid spoedig tot een bevredigend einde zou worden gebracht, niet ijdel is gebleken. Bijna al de moeilijke vragen, die een oorlog van drie-en-half jaar heeft op geworpen, zijn besproken en onderzocht. Meu kan met grond zeggen, dat het mee- rendeel daarvan thans op weg naar een practiscbe oplossing is. De leider van de Russische delegatie sprak eveneens als zijn meeniug uit, dat de begt :iuen besprekingen een goed begin zijn en de verwachting wettigen, dat de ver woestende oorlog spoedig ten einde zal zijn. »In de thans beginnende pauze», zoo ein digde de hc-er Goffe, «zuilen wij ailen bet gevoel hebben, dat achter ons millioenen lijdende mcnschen staan, die innig verlan gen naar het einde van den oorlog. Het bewustzijn van deze verantwoordelijkheid jegens onze volken, de menschheid en de geschiedenis geeft ons hoop en moeilijke kracht om den weg naar een algemeeuen vrede te vinden.» Uit Frankrijk. In de Fransche republiek is, behalve aan dacht voor den oorlog, belangstelling voor de politieke schandalen. Op 't oogenblik wordt het publiek bezig gehouden door de zaak-Caillaux, de bekende afgevaardigde, wien heulen met Duitschland wordt ten laste gelegd. Een voorstel is aangenomen in de Kamer om de immuniteit van Caillaux, als afgevaardigde op te heffen. Merkwaardig en teekend voor den geestes toestand van het Fransche volk is, wat de socialistische afgevaardigde Laurent in ver band met dit voorstel heeft gezegd. Hij meende te moeten waarschuwen voor den ernst van cieu toestand. De menigte, zeide hij, is er reeds op voorbereid berichtsteliingen te verlangen. Het publiek, voegde hij Clemeuceau toe, is op uw hand. Het eischt van u het hoofd van Caillaux, Loustalot en vele anderen. Neemt u in acht. Ik verzeker u, tlat de openbare meening met u is en deze terecht stellingen verlangt. Zij zal er nog andere van u verlangen, want dan zijn er geen grenzen meer. Wij gaan een periode tege moet, die ons terecht verontrust. Wij zullen met zacht Jacobin isme beginnen, maar na het vonnis tegen Caillaux zullen er anderen aan de beurt komen. Voor een ieder, zeide Laurent, die de aanklacht tegen Caillaux gelezen heeft, is het duidelijk, dat ze slechts details en praatjes bevat, die in de bladen beier op hun plaats zouden zijn dan hier. En wanneer zulke aanklachten reeds vol doende zijn om tot opheffing der parlemen taire onschendbaarheid over te gaan, wat zal er dan gebeuren? Weldra zult u, meneer Clemenceau, misschien niet meer aan het roer zijn en dan zal men tegen u denzelfden eisch inbrengen. Men zal verlangen, dat ten opzichte van u de parlementaire onschend baarheid opgeheven wordt en u aan dezelfde rechters uitleveren, die de anderen veroor deeld hebben. Ik ben, evenals gij, een oude republikein, die volle gerechtigheid wenscht. Maar ik voel het gevaar, wanneer wij op het hellende vlak komen Men heeft aan den krijgsraad een man uitgeleverd (Dreyfus), die onschuldig was en uzelf bent voor hem opgekomen. Hij was onschuldig en toch hebben de krijgsraden hem veroordeeld. Wanneer wij nu op grond van het geklets, dat ons is medegedeeld, Caillaux en Laustalot aan de millitaire rechters uitleveren, dan weet u, even goed als ik. wat hun vonnis zal zijn. Over deze dingen wordt maar al te vaak gelachen. In de wandelgangen maakt men zich vroolijk over schandalen. Ongelukkiger wijze zie ik, dat Frankrijk niet meer voor den oorlog leeft, hij leeft nog slechts voor de schandalen. Men verlangt de terecht stelling van die en genen, omdat men, te recht of ten onrechte, op ons allen de ver antwoordelijkheid voor den oorlog laadt. Wij zijn het tegen wie het volk zich richt, uat met genoegen tie terechtstelling van eenigen onzer zou zien. Daarom zou ik alle mogelijke waarborgen willen vóór de eerste schavotkar verirtkt. H. M. de Koningin heeft wederom een bedrag van f 100.000 geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Van dit bedrag zijn f 30,000 bestemd tot leniging der nooden van Nederlanders, die in het buitenland wonen, en f 70.000 om te voor zien in de behoefte aan kleedirg van hier te lande gevestigde Nederlanders, die daar voor in aanmerking komen. Bij kon. besluit zijn benoemd, bij het centraal stembureau, bedoeld in art. 32 der Kieswet. a. tot lid en voorzitter mr. J. Oppenheim, lid van den Raad van State b. tot lid en plaatsvervangend voorzitter mr. dr. F. A. C. graaf van Lynden van Sandenburg, commissaris der Koningé in de provincie Utrecht. c. tot ledenmr. dr. J. van Gelein Vitringa, rechter in de arrondisseraents-rechtbank te 's-GravenhageW, H. Vliegen, lid van de Eerste Kamer, wethouder der gemeente Amsterdammr. dr. A. A. H. Struyken. lid van den Raad van State d. tot plaatsvervangende leden mr. P. Rink, jhr. mr. D. J. de Geer. mr. D. A. P. N. Kooien, allen lid van de Tweede Kamer; e. tot secretaris mr. L. A. Ntjpeis, advo caat en procureur te 's-Gravenhage; f. tot adjunct-secretaris, mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Volgens de Nieuwe Ctheeft mevr. Wijnandts-Francken, in Den Haag, door de Vrijzinnig-Democratische Vrouwen club op de groslijst van vrouwt ltjke Kamer catidl- daten geplaatst, doen weten, dat zij die candidatuur om principieele redenen niet wenscht te aanvaarden en tevens ontslag neemt als lid der partij. Volgens het Centrum, is het vocrloopig bestuur van den Bond van R K. Kiesver- eenigingen in den Rijkskieskring Utrecht met een ontwerp statu''.1 gereed 17 Januari a.s. wordt te Utrecht een vergadering be legd van afgevaardigden van alle plaatse lijke kies' areenigingen, waar tot vaststelling der s'.atuten en tot verkiezing van een definitief bestuur, kan worden overgegaan. Gemeld wordt, dat met 1 Februari a.s., althans niet eerder, weder een nieuwe spoorwegdienstregeling zal wordeningevoerd. De bommen op Goes. De nieuwste bomaanslag, waarvan nu Goes het slachtoffer geworden is, met de noodlottige gevolgen van dien, levert, volgens het Cen trum het onomstootelijk bewijs, dat als vlie gers personen worden uitgezonden, die voor hun taak en welk een taak niet be rekend zijn. Het ontbreekt bun blijkbaar zoowel aan de noodige geografische kennis, als aan het niet minder noodige verantwoordelijkheids besef. In 't wilde slingeren zij hun moordende p ojectielen neer op de vreedzame steden in een neutraal gebied, waarvan zij toch behoorlijk de grenzen dienden te kennen en te eerbiedigen. Naar alle waarschijnlijkheid beeft men hier, evenals bij menigen duikboot-comman dant, tè doen met zeer jonge lieden, be- geerig zich te «onderscheiden». En, gedekt door de «heilige wetten van den oorlog, verrichten zij dan hun dood en verderfzaaiend bedrijf, zonder zich vooraf ervan te hebben vergewist, dat zij inder daad ter plaatse zijn, waar zij dat onheil stichtend bedrijf moeten uitoefenen. Een ernstig protest daartegen kan onzer zijds niet uitblijven. Wie weet, welke stad of dorp, welke ge- heele streek misschien straks aan de beurt komt en koevele slachtoffers dan zullen vallen. Overigens leert ook Goes weer het geheel doellooze van deze afschuwelijke oorlogvoe ring uil de lucht. Wanneer men zóó weinig berekenen kan waar men zijn bommen neersraakt, hoe is daarvan dan eenig militair nut te verwach ten Naar aanleiding van de bomaanslag heb ben meerdere gemeente besturen in Zeeland veiligheidsmaatregelen genomen. In Middel burg en Vlissingen zijn complete reddings diensten georganiseerd en is den bewoners raadgegeven, bij eventueele gebeurtenissen, hun toevlucht te zoeken in de laagste ge deelten van het huis. Juich, Israëli De Hoefijzer-correspondent van het Han delsblad geeft in zijn blad van Zaterdag avond een buitengewoon belangwekkend artikel over de herstichting van het Joodsche Rijk, als gevolg van de inneming door de geallieerden van Jeruzalem en de toezeg ging door de Engelsche regeering aan het Zionisme gedaan, dat het oude Palestina aan zijn oorspronkelijke bewoners zal wor den teruggegeven, daarmede tegemoetko mend aan het Zionistisch streven, dat in zijn verststrekkende consequenties bedoelt een herstellen van de Joodsche souvereini- teit te Jeruzalem. De schrijver, die meent, dat met een her stichten var. den Jodenstaat heel veel te winnen Is èn voor de Joden èn voor de Oude Wereld, eindigt zijn beschouwing aldus De Kerstklokken luiden. En de Christen heid herdenkt den dag, waarop, negentien eeuwen en zeventien jaren geleden, daar ginds in Bethlehem het Jodenkind geboren werd, dat zij vereert als den «Zoon des Menschenen tevens als den Zaligmaker. Maar van Zion worden te gelijker tijd de bazuinen geblazen. Niet die des schrikkelijken oordeels, waar van de profeet Joél gewaagt. Het zijn de stemmen van die profeten, die voorzagen, dat Jeruzalem weer eens een Joodsche stad en Zion weer de heiligheid der Joden worden zou. «Laat de berg Zion blijde zijn, laat de dochteren van Juda zich verheugen, otn uwer oordeeleu wil» zoo klinkt de stem van David, den Koning en zanger.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1