■HM »Want God zal Zion verlossen en de ate- den van Juda bouwenen aluaar zullen zij wonen en haar erfelijk bezitten.Weer is het David die zoo roept. En Obadja, als een echo .Maar op den berg Zions zal onikoming zijn en hij zal eene heiligheid zijn; en die van het huls Jakobs zullen hunne erfgoede ren erfelijk bezitten.» En Zefanja profeteert als een galmende juichtoon »Te dier tijd zal Ik ulieden herwaarts brengen, ten tijde namelijk, als Ik u verza melen zal; zekerlijk, Ik zal ulieden zetten tot een naam en tot eenen lof, onder alle volken der aarde, als Ik uwe gevangenis sen voor uwe oogen wenden zal, zegt de Heer.* En de machtige bazuin van Jesaja sluit met stelligcn toon Zion zal door recht verlost worden en hare wederkeerenden door gerechtigheid.* .Want het volk zal in Zion wonen, te Jeruzalem» Wie ooren heeft om te hooren, Christen of Jood, die hoore rechtzak Voor den Krijgsraad m is behandeld de zaak, betreffend" de ho^rine- diefstal in het vliegkamp F-r-r-Verg. Te dier zake stonden terech' J. v erk- man 2e kl.; L. J. B. en F. C. E., beiden matroos ie kl. bij de Kon. Ned. Marine, gedetacheerd bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, ter zake van diefstal en ver duistering van benzine. Bekl. De V. bekende het hem te laste gelegde. Mij had 8 liter benzine, die hij ten behoeve van zijn werk onder zijn berusting had, aan een caféhouder te Amersfoort voor f8 verkocht. Uit geldgebrek was hij tot die handelingen gekomen. Beklaagden B en E. bekenden eveneens het hun ten laste gelegde. Zij hadden 10 liter benzine uit een reservoir van een vlieg- tuig getapt en die aan bekl. voor f 10 ver kocht. Zij beweerden door bekl. De V. te zijn overgehaald tot het ontvreemden van de benzine. Zij hadden het geld weder aan het rijk teruggegeven. De auditeur militar, mr. W. E. van Meurs, vorderde tegen bekl De V., ter zake van verduistering, een gevangenisstraf van 4 maanden en tegen bekl. B. en E. ter zake van diefstal ieder een gevangenisstraf van 4 maanden. Hoeken, enz. De N. V., «Stoomdrukkerij Floralia* te Assen, zotid ons het eerste deel van een leerboek over Tuinbouw, door P. Bijhouwer. Met zeer geringe wijzigingen bevat dit boek de reeks van lessen, in het vorige jaar verschenen iu Floralia, het bekende tuin bouwblad, waardoor deze verzameling ge worden is tot een handleiding speciaal voor hen, die niet in de gelegenheid zijn de lessen van een tuinbouwwinterschool te volgen. Behalve voor deze categorie, kan na3r de meening van den schrijver, dit boek van nut zijn„voor hen, die een gewonen tuinbouwwintercursus volgen en het boek zullen kunnen gebruiken als een welkom repetilicboek, om het geleerde aan hun cursus beter in hun geheugen te kunnen vastleggen. voor allen, die niet aan een of anderen cursus deelnemen en evenmin lezers waren van «Floralia* en die dus het boek zullen gebruiken als leerboek voor zelfstudie, voor onderwijzers aan tuinbnuw- wintercursussen, die in dit boek vele ge gevens zullen aantreffen voor hunne lessen, die tot nu toe uit tallooze leerboeken en verslagen moeten worden bijeengegaard. Voor hen kan de «Tuinbouwcursus* dus eenigazins een handleiding zijn. Voor allen eindelijk, die zich bezighouden met het opkweeken en verzorgen van bloe men in huis of van bloemen, groenten of vruchten in hun tuin en en die wat meer willen weten van alles, wat met het leven en den groei van hunne planten in betrek king staat. Zij zullen in dit boek de oplos sing vinden van vele vragen eu moeilijk heden, waar een liefhebber gewoonlijk mee te kampen heeft". We kunnen deze meening volkomen onder- ichrijven. De hier bijeengebrachte lessen- verzameling is door de uitgebreidheid van de stofbehandeling, de logische indee'lng en de heldere wijze van uiteenzetting, ge worden tot een handboek, dat genoemde categorien van heel veel nut kan zijn. Nuttige boekskes, Nuttige boekskes zijn 't, die de firma C. Morks Czn., te Dordrecht in haar »Nut en Genoegen* serie het licht heeft doen zien. Wij ontvingen «o. 1 »De Hooikist* hoe te maken en te gebruiken, door N. van Ber- kum, directrice Durdtsche Industrie- en Huishoudschool en no, 2 «Bezuiniging*, huishoudelijke wenken en raadgevingen, in zake kolen- en gasbesparing enz., door mevr. L. T. C. van Vliet Van Dam. No. 1 geeft wenken omtrent besparing van brandstof, waarop men heeft te letten bij het bereiden van spijzen in hooikist en kookzak, voorschriften omtrent de vervaar diging van beide nutt ge en in dezen tijd haast onmisbare artikelen en ten slotte een groot aantal recepten. Van niet minder interesse is de inhoud van no. 2, waarin in een betrekkelijk klein be stek een schat van voor de huisvrouw wetenswaardige wenken en raadgevingen is bijeengebracht. We wenschen beide boekjes in de handen van zeer velen Zij zullen ongetwijfeld goeden dienst bewijzen. Kalenders enz, Het naderend jaar 1918 bracht een aantal kalenders op onze schrijftafel. Van bijzonderen aard is de E 1 e c t r o- technische Kalender voor 1918, uitgave van de N. V. Uitgevers-Maatschap pij v.h. Van Mantgen en De Does, te Amsterdam. In het technisch gedeelte van dezen vier den jaargang heeft de samensteller, Ir. I. A. S. Rosman, in verband met de vooruit gang der techniek, vele wijzigingen aange bracht, 't Komt ons, als leek, voor, dat deze tot een boekwerkje, tellend niet minder dan ruim 500 pagina's uitgedijde kalender, on misbaar is voor een ieder, die op eleetro- technisch gebied werkzaam is. Deze kalender toch bevat een groot aantal bijzonderheden, voor den electro-tecbcies van belang, ook bij zijn dagelijksche werkzaamheden. E11 steeds kan bij die gegevens naslaan, want het boek is gehouden in een dusdanig han dig formaat, dat 't in binnenzak of tasch gemakkelijk kan worden medegenomen. De «Nationale* Levensverzekerings- Bank te Rotterdam, gaf haar bakenden maand-Kalcnder uit, welke zich door zijn practische indeeling zoo bij uitstek leent voor kantoorgebruik. De «Noord-Braband*. Maatschappij van verzekering op het leven te Waalwijk, zond ons eveneens een maand-kalender. welke zich door zijn net typografische uit voering eigent en voor kantoor en voor huiskamer. De firma Janssen en Bieren s te Tilburg, Stoomweverij en Chemische Was- scherij «De Regennboog* depót alhir- firma Gez. van Goor, Langestraat 73, stelt weer een salonkalender ter beschikking. Maandblaadjes tegen een aantrekkelijk schild, dat 't aan den wand best doet. K E N SI 8 O E V I N U E N De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No, 3715. Afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw, dd. 27 De cember 1917. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen dat de genoemde maximumprijzen van pootaardappelen met ingang van 1 Ja""»'1 1018 worden verhoogd met f2.50 per 100K.G. Deze prijsverhooging is bedoeld als eene vergoeding voor het bewaren der pootaard appelen gedurende den winter. Amersfoort, 29 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 2743. afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 22 Decem ber 1917. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid er. Handel heeft bepaald, dat bon No 6 der Rijks- petroleumdistributiekaart geldig zal zijn van 31 December 1917 af tot en met 15 Januari 1918 voor een hoeveelheid van 2 Liter. Amersfoort. 31 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJK. De Burgemeester der gemeente Amers- foort gelezen circulaire No. 1034 afdeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding dd. 24 De cember 1917 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de navolgende maximumprijzen heeft vastgesteld kaas p. K.Q. p.O I K.O a. volvette jonge Gouda en Edammer met Rijksmerk f 0,84 f o.: b. volvette jonge Gouda en Edammer zonder Rijksmerk 0,82 o.i c. jonge Gouda 40 0.75 0.15 d. 30 0,04 0.13 De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3664 afdeeling Crisiszaken. Bureau Landbouw dd. 27 De cember 1917, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. Het vervoer van gezwingelde lokken (vlasafvallen) is verboden uil eenige plaats in eene gemeente naar het overige deel des Rijks hetzij in of buiten die gemeente gelegen. Art. 2. Het verbod gesteld in art. 1 geldt niet a. voor het vervoer van partijen, die geadresseerd zijn aan de Vlasverceniging Parklaan 28, te Rotterdam. b. voor het vervoer van partijen gedekt door een vervoerbewijs geteekend door den voorzitter van de sub a genoemde vereeniging. Amersfoort, 28 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort gelezen de circulaire No, 3665 Afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid, d.d. 27 De cember 1917, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. De verkoop, aflevering en het ver voer van drukletters, letterwit en letter- metaai (zoowel oud als nieuw) uit ecnig deel eener gemeente naar alle overige dee- len des Rijks, hetzij in of buiten die ge meente, is verboden. 2. Het verbod sub 1 gesteld, is niet van toepassing op verkoop, aflevering en vervoer van drukkletters, letterwit en letter- metaal (zoowel oud als nieuw) bestemd voor letter,"'eterijen en drukkerijen in Ne land, 3. Van het verbod sub 1 gesteld, kan ontheffing worden vsrleend door de Afdee ling Crisiszaken (Bureau Nijverheid) van zijn Departement. Amersfoort, 29 December 1917- De Burgemeester voorrt.' emd, VAN RANDWIJCK. "KStotl. December ,„7. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Edammer 40 rs.16 h. >20 0.53 o. 11 i. nagelkaaa 0.33 0,07 j. witte kaas 0.33 0.07 Ingevolge art. 8 van genoemde wet vast te stellen de navolgende maximum-prijzen voor kaas. reap, in den groot- en den tusschenhatidel. Grootli. Tussclienh. prijs. prijs, p 50 K.O, p. 50KÜ. a. volvette jonge Gouda en Edammer met Rijksmerk f ug 00 f 70.00 b. volvette jonge Gouda en Edammer zonder Rijksmerk «67.00 68.00 c jonge Gouda 40 «61,50 >02,50 3*5° 53-5° Edammer 40 30 42.01 43.0 62.50 63.50 53-5" 54 50 43.00 44.00 i. nagelkaas j. witte kaas 26.00 27.00 Vast te stellen a. dat sub 1 cn 4 de bedoelde prijzen zijn te verstaan franco station van bestem ming spoor, boot of laatste veer, resp. af pakhuis grossier. b. dat, behoudens het sub c bepaalde, de prijzen onder geen voorwaarde mogen worden verhoogd, noch voor verpakking, noch voor thuisbezorging, noch voor vracht, noch voor eenige door den verkooper te verrichten werkzaamheid, kunnende intus- schen levering in verpakking en thuisbe zorging slechts worden verlangd voor zoo ver die gebruikelijk was; c. dat de maximum kleinhandel-prijzen gelden voor elke aflevering, al dan niet a contant, echter met dien ver»tande, dat bij levering op krediet een bijslag mag worden berekend van ten hoogste een half percent per maand, indien het crediet wordt ver leend op uitdrukkelijk verzoek van den kooper d. dat het niet geoorloofd is aan den verkoop eenige bijzondere voorwaarden te verbinden, met name niet die van het bij- koopen van eenig ander artikel e. dat de centrale pakhuizen, resp. ge meentebesturen en grossiers, de kratten en kisten, waarin zij kaas verzenden aan hunne afnemers, welke binnen acht dagen na den dag van ontvangst de ledige kisten of kratten franco pakhuis van verzending terug zenden, voor de desbetreffende be dragen zullen worden gecrediteerd. Amersfoort, 29 December 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der gemeente Amers foort gelezen circulaire No. 3323 Afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid dd. 20 De cember 1917, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen; dat het daarin sub 1 gestelde verbod van Stadsnieuws. In een Vrijdagavond in hotel «Reich- mann, gehoude.i vergaderingvan het depar tement Amersfoort der Maatschappij van Nijverheid heeft prof Volmer, uit s-Graven- hage, gesproken over Reclame. Prof Volmer stelde in den aanvang van zijn betoog in het licht. dat. om goede en doeltreffende reclame te maken, men de psyche van de massa moet kennen. Men moet weten wat indruk zal maken en hoe die indruk zal zijn, en in de eerste plaats zorg dragen, dat de ir.druk blijvend zij. Nieuwe indrukken toch verdringen spoedig de oude, tenzij deze laatste, door de pakkende reclame, zoodanig zijn, dat zij niet zoo spoe dig kunnen worden weggevaagd. Doel treffend in dit verband is een geregeld her baalde reclame, waarbij dezelfde zaak naar voren gebracht wordt. Van groote betcekenis is de samenstelling van de reclame, welke een zoodanige moet zijn, dat de lezer er op reageert. Reclame moet leiden tot een daad, een dusdanige belangstelling wekken, dat de cliënt terug komt. Sprekende over de kleuren eener adver tentie, meende spreker, dat geel en rood aanbeveling verdienen, doch blauw en geel 't minder goed zullen doen. Of de een of andere combinatie goed werkt, hangt dik wijls af van de plaatselijke omstandigheden. Een van de hoofdzaken van een goede reclame is. dal de behoeften der menschen worden opgewekt of versterkt, 't Beste kan dat geschieden door een doeltreffende etalage, welke eveneens tot de reclame kan gerekend worden. 1 lue aantrekkelijker de uitstalling is. hoe krachtiger gewerkt wordt op de be geerten van do koopers. Het spcculeereti op de primaire eigen schappen van den tnensch, op de ijdelheid, de hebzucht en de verzamelwoede vooral, speelt bij de reclame een groote rol, En veel zukenmensehen weten van deze bijzondere eigenschappen een dankbaar profijt te trek ken. Naast deze speculatie staat die op ge voelens van wat hoogeren aard, op die van liefde en haat, van medelijden cn ras of- stamgevoel, en wat in den laatstcn tijd gelukkig steeds meer naar voren komt, den schoonheidszin. Iu Engeland en Duitschland is van overheidswege ongepaste reclame verboden en wordt gewaakt tegen de ont- sierihg van landschapssnhoon. Ook in ons land wordt 111 die richting gewerkt. De vraag of reclame de moraal van den handel verhoogt, meende spreker bevestigend te mognn beantwoorden. Reclame toch is een passende uiting van dc felste concur rentie. Elke zakenman wil zijn artikelen bel beste doen uitkomen, zal dus zijn uiterste best doen zijn reclame zoo doelireffeud mogelijk te doen zijn, wat niet anders dan het peil van den reclame kan verhoogen. Reclame kan gemaakt worden door ad vertenties, ciculaires enz. Voorop sta daarbij, (lat met de reclame de massa bereikt inoet worden, niet een enkel individu. Het uni- verseele reclame middel is het adverteeren, dat geregeld moet gebeuren. Niet zoo nu cn dan, maar zoo mogelijk eiken dag weer aan, Gelet moet daarbij op de keus van bladen, op de plaats waar de advertentie komt en op den tijd. Een korte, duidelijke tekst, waarin met weinig woorden veel, zoo niet alle» gezegd wordt, is een vereischte. Dit geldt voorname lijk de annonces in de dag- en weekbladen, die in vakbladen kunnen wat uitgebreider zijn, omdat de vakkundige lezer anders staat tegenover de advertenties dan de lezer van een dagblad. Of de advertentie gekleurd moet zijn en hoe, hangt weder af van verscheidene omstandigheden. Illustratie kan aanbeveling verdienen, mits de duidelijkheid van den tekst er niet onder lijdt. Voor een vakblad leent zich over't algemeen een geïllustreerde of gekleurde annonce beter dan in een dag blad. Dat echter ook in een dagblad met kleuren veel bereikt kan worden, bewijzen dc 111 den laatsten tijd in het Handelsblad voor komende gekleurde advertenties, die een pakkende reclame zijn. Prof. Volmer besloot zijn voordracht met nog enkele wenken te geven inzake de reclame door middel van plakkaten, circu- latrcs en prijscouranten. Ook voor deze rei Urne, zich richtend tot de massa, geldt da ?jj pakkend zij, omdat dan alleen het doel bereikt wordt. - Do minister van oorlog heeft bepaald dat met Ingang van den datum van demo- ,vo'Be",d« wijtigingen tullen ge erecht worden in de levering van de troep™. Het geheele te Regiment huzaren komt

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2