Stadsnieuws. Advertentiën. opstaande rePiup UITVOERING Timbertown Follies Compagnon gevraagd een Buitenmeisje, heeft goedgevonden te bepalen 1. de verkoop en de aflevering van. a. koolzure potasch. b. kaliloog. c. soapstock. d. verzuren. e. afvalvetten van margarinefabrieken is verboden. 2. Het verbod sub t gesteld is niet van toepassing op azijnzuur en tnierenzuur en op de vetzuren en mengsels van Vetzuren, in den handel bekend onder de benamingen stearine, oleine en oleineproduct. 3. Van het verbod sub 1 gesteld kan zoo noodig, onder daarbij te stellen voor waarden, ontheffing worden verleend door het Kijkszeepbureau, Parksir. 4 a 's-Graven- hagc. Amersfoort, 9 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VA* RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No 3323. afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. 7 Jan. 1918. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Mandel mededeelt, 1dat het herkenningsteeken, als bijlage 111 behoorende bij voren vermelde beschik king, beslaat uit een door een smallen rooden rand •miijst geel hord waarop boven aan naast elkander het Nederlandsche wapen en de letters T. C. B en daaronder het nummer, waaronder de ontheffing van het vervoerverb'id werd gegeven. 2. dat dit herkenningsteeken vooraas het motorvoertuig, duidelijk zichtbaar moet zijn aangebracht. Amersfoort 8 Januari 1918. I )e Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. z647, Afdeeling Rijksbureau vosr de distributie van graan en moei d.d. 7 Januari 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald in de maand Januarri ds veevoeder artikel len worden toegewezen tegen de navolgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd. per too K Ct. Maisf zo. Haver20. Erwten en Boonetipiksel 20. zo. Voergerst26. Voerbuonen >25. Voererwten«25. Voerboekweit20. Gemengd graan Awerikuansche lijnkoeken 28 basis onbepaalde merken van La Platazaad geslagen, bepaalde merken en soorten, ook schilvers naar de gewone verhouding. Deze artikelen moeten door de Regee- ritigs-Commissarissen worden geleverd vrij boord, exclusief zak, terwijl de Regeerings- lasthebbers te Rotterdam en Amsterdam de door hen te distribueeren artikelen vrij boord of vrij wagon, exclusief zak moeten afleveren, met dien verstande, dat vrij wagon slechts geldt voor stukgoederen en de kosten van den voor den kooper op tredenden factor door de Regeering worden betaald. per too K.G. Zemelen, grind en gries, zoowel gemengd als ongemengd f 15. (ierstaf val«14. Haverafval12. Regeeringsvoermeel 18. Deze artikelen moeten worden geleverd boord- of spoorvrij plaats van afzending netto gewicht, gezakt, onder koopersverplichting, te gelijker lijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak ongeschonden van goede hoedanigheid en van voldoende grootte om 50 K (i. afval producten te kunnen bevatten, af te geven, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den afleverenden Regee- rinijscommissaris of fabrikant. Amersfoort, 8 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Wij vernemen, dat Burgemeester en Wethouders beslissing hebben genomen omtrent don portieprijs van het eten uit de Centrale Keuken. Het tarief zal vierledig zijn Voor hen, die niet zijn aangeslagen in de Ink. Belasting, 7 cent per portie. voor de aangeslagene» naar een inkomen van f 500, f 800 10 cent per portie. voor de aangeslagenen naar eer. inkome» van f800 f 2400 13 cent per portie. voor de aangeslagenen naar een inkomen van f 2400 en meer 20 cent per portie. Het is de bedoeling van het College met dit tarief een proef te nemen van bijv. 5 weken, om daarna een definitief besluit te nemen, op grond van de ter beschikking staande gegevens. De styl dar toekomst. Voor de Vereeniging tot het honden van i kunstbeschouwingen enz,, heeft Dins lag- 1 avond in den foyer van »Amicitia«, de heer 1 Iheovan Doesburg, van Leiden, een voordracht, met lichtbeelden, gehouden over >De stijl der Toekomst» Sinds de laatste tien jaren, aldus spreker. is een bepaald streven in de beeldende kunsten, in de architectuur, beeidhjuw- en schilderkunst merkbaar. Naast hat archeolo- gisch beursgebouw van Betlage te Amster- dam is een modern beursgebouw verrezen, de musea van ouue kunst missen belang stelling, welke zich verplaatst naar de ex posities van moderne werken. Lr gaat een strijd over het geheele terrein der beeldende kunst, welke zich niet alleen bepaalt tot Europa, doch ook zich uitstrekt tot Amerika en na den oorlog nog feller /al opvtamen. De heer Van Doesburg zei-la zich tot taak gesteld te hebben in korte '.rekken de be'eekenit en het doel van dit n'euwo streven in de beeldende kunsten uit een te zetten. Reeds omstreeks 1880 had een reactie plaats, die echter een plaatselijk karakter droeg en niet alle takken van bo-l-icnde kunst omvatte. Alleen de schilderkunst en de poCsie waren er bij bit rokken door Vin cent van Gogh, de Marissen en Van Deyssel. Hun doel was. voor bun deel, de bee - dende kunst te zuiveren en in nieuwe banen te leiden. Zij streefden na bet »lart pour fart". De taak van de kunst is te voorzien in de aesthetiscbe behoeften. Die behoeften zijn van geestelijken aard, de kunst he-ft zich dus te bewgen op aesthetisch, geestelijk terrein. Een kunstwerk, dat een andere beteekenis heeft dan een aesthetische, is of onzuiver of geen kunstwerk. Het kunstwerk moet soms zich zelfs wille voldoen. Of de schilder een emotie geeft, zegt niets nmt-ent de waar-Ie van een w--rk uit een kunst-o >g- punt, omdat dit geheel afhangt van den aard van het werk er, van den kunstenaar. Een kunstenaar toch ervaart geheel anders dan een niet kunstenaar, zooals de tuinman een boom an-i.-rs ziet ais een botanicus en die weer anders als een houtkooper. De kunstenaar ziet een boom volgens de kunst, voor hem is de boom een probleem van licht- en schaduwverhoudingon. Zijn erva ringen in aesthetisch opzicht zetten den boom om in stijl. Hij geeft zijn aesthetische ervaring van den boom, hij brengt den boom opnieuw voort en dat voortbrengen heeft een geestelijke beteekenis. Het wereldbeeld langs aesthetischen weg. dus volgens de kunst te verklaren, is de strijd, die de kunst in Europa en Amerika beheerscht. Die strijd is een ontwikkelings- faze in de kunst. Komende uit een tijd van stijl uit de natuur, zullen we den abstracten stijl van thans niet geheel begrijpen, al zal men inzien, dat 't heen moet naar een stijl, die is een uiting van vorm van onzen modernen tijdgeest. De verschijnselen wijzen er op. dat we ons iazake de kunst /.uilen losmaken van wat de kunstuiting si:ids de Renaissance en onder den in voed van het Hellenisme vc-r- gifiigt. Als meest primitieve uiting van kunst kan beschouwd worden, wat geboren is uit de uitsluitend zintuigelijkc waarneming van het object, d« physieko uitdrukking dus. een stijl aangeduid a-s de physer-plus'is-.'hc. Op het primaire tijdperk van de physio-plaslick. waarbij de kunstuiting zich bepaalde :ot het eenvoudig weergeven van een r.ndier volgt de neolytische periode, waarin de kunstenaar geeft, wat hij bij het zien van een object heeft gevoeld en gedacht, dat zijn oordeel is, zijn idee. Die uitdrukking van de idee wordt genoemd de ideo-plas- tiek. Deze twee hoofdbegrippen, de physeo- plastiek en de ideo-plastiek loepen door de kunst van alle eeuwen heen en vinden we ook nu terug. De toekomstige ontwikkeling van de kunst gaat in de richting van het uitsluitend ideo-plastische. 't Hangt van de idee af of 't kunstwerk zich als kunstwerk zal openbaren. Is de idee aesthetisch, dan zul het kunstwerk en daar door de kunst, waarvan 't een uiting is, zich als stijl openbaren. Gaan we de kunstuitingen in den loop der eeuwen na. dan ontdekken we in de Assyrische en Egyptische kunst, de ideo- plastiek. Nergens dringt het lichamelijke, dat 't kenmerkend is van de physeo plas tiek op den voorgrond, doch uitsluitend het geestelijke, 't Meest komt dit tot uiting in dc pyramiden, die eeti zeer aest!ic;i..-';ien indruk geven. De Egyptische kunst is uit de diepste levensverinnerlijkir.g voortgekomen. Het aesthetisch moment is het oogenblik, waarop de kunst in evenwicht is met ons zelve en de wereld. Die evenwichtigheid beeft de Egyptische kunst, de Egyptische stijl, volkomen bereikt. Een geheel anderen indruk geven de Grieksche tempel en sculptuur, die uitdruk king zijn niet van hot idi o, doch van het physeo-plastische. Onder den invloed van het Christendom keert de beeldende kunst min of meer terug tot de ideo-plastiek, al blijft ook het Hellenisme in de kunst be houden. Bij Michel Aiigelo treedt de ideo- plastiek al zeer sterk op den voorgrond. Orider invloed van de Renaissance ging in 't bijzonder de beeldhouwkunst geheel op in de physeo-plastiek en zij 't ook in iets mindere mate, de schilderkunst. Tot de schil ders, die zich ten dceie daaruit losgewerkt hebben en aesthetische kunst uaven, mag Rembrandt gerekend worden. Zijn vjoodsch Bruidje» is van de ideci-plastische richting in zijn kunst een hewijs. In de 19e eeuw is, wat onder den invloed van de Grieksche physeo-plastiek, alsjkunst werd voortgebracht, slechts schijn-kunst. De klassieke stijl kan niet overgeplaatst in een anderen tijd wijl hij een uiting is van zijn tijd. De tijd van de 19e eeuw had een eigen stijl moeten hebben, dan alleen zou werke lijke kunst kunnen zijn voortgebracht. Het gemis aan eigen stijl heeft zich doen gevoelen tot voor misschien een paar tien tallen jaren. De bouwkunst miste tot Berlage toe elk elementair b"ginsel van stijl, als uitings-vorm van onzen modernen tijd. De beeldhouwkunst evenzeer, de schilderkunst produceerde voor de markt. Vincent van Gogh is een van de pio niers geweest, die aan dezen bedroevenden -toestand in de kunst, een einde maakten. De pogingen door anderen gedaan tot her stel van de monumentale kunst moesten mislukken, omdat zij steunden op tradities uit vroegcren tijd. Sier.bis uit een krachtige reacti-met verwerping van het oude, op de wijze van uitdrukking, konden een «e- zonde vorm en stijl ontstaan De laatste tien jarert is iije reactie bezig zich te vol trekken. Paul Seran en Van Gogh kwa men tot een nieuwen v.rro, die voldoet aan aan de uit een es'hc-tisch oog pant te stellen eischen, Hun werken zijn, met verwaarloo- zen. van de ondergeschikte dingen, gewor den tot kunstwerken van ideo-plastiek, In hun werken komt tut uiting htm wijze van zien, h»t wezen, dat zich uitdrukt in den vorm. Ztj en die na hen gekomen zijn. zoe ken tot uiting t-- brengen onze moderne cuituur in al h.iar g >'.hcid, al het dyna mische. De accent moet daarbij gelegd op het volmaakte, /--oais naar het volmaakte gestreefd wordt in al het andere, dat de cultuur ons bracht. In de techniek wordt niets teruggevonden in hot product van den natuurstaat van het oorspronkelijke. Waar om zou ook de kunst, stevende naar het volmaakte, zich niet richten naar nieuwe uitingsvormen, waarvan de producten, de kunstwerken, niets meer gemeen hebben mot het natuurlijke, net norspookeüjke Er is een geestelijke associatie, een bepaalde vorm, waarin de moderne tijdgeest, -ie in houd van oen tijd, tot uiting komt. Die vorm uit zich ook in de kui.st, die vorm zal zijn 11e stijl der toekomst. De kunstenaar ontleedt de natuur niet, doch beeldt haar om. herleidt haar tot bet elementaire zien en het beeld uit dat zien voortgekomen is een kunstwerk. De tijd van af- ->f uitbeelden is voorbij, de kunste naar zoekt de ombeelding van de realiteit. In -iit stadium gaat de beeldende kunst uit de physeo- naar de idc-plastiek. Hit het stadium van de uitbeelding komt de kunst nu in d.-t van de bewuste -imbed ding. 'iTians is de tijd aangobrok *n, -lat schil derkunst, beeldhouw- en li uiwkunst een eenheid moeten gaan vormei-, -l.it zij te samen geve- ten .ilg-.m ene.. ••v>nuiii-%nta- ien vorm van den lij.iainb-u 1 -over zijn volmaakt mogelijke vorm b-.---.kt is '1 Gaat ree-is in -iie richting, In de bouwkunst komt het zuiver architectonisch besef, de stijl, waarin de aesthetische idee grondslag ligt, steeds meer tol uiting, de beeldhouw kunst volgt. E11 ook de sehn-U-rkurst. De overwinning ten slotte z.il 1 iet zonder strijd bereikt worden. Zoodra dit vernietigings tijdperk voorbij is en een opl.ouwend aan breekt. zal de strijd op dit terrein feilrr dan ooit zijn. Doch er 1! '.tut revers geb- genheid gevonden worden, out de v-.ubroe- deringsgedachte ook in de beeldende ku: st op monumentale wijze tot uiting te brengen. Na deze inleiding u erden een groot aan tal lichtbeeld 11 van physeo.pl,istioke, ideo- tilastiekc, impressionistische en kubistische kunstwerken vertoond om het gesprokene nader te ilhistreeren. J 1, Dinsdag hield -Ie Amersfoortsche Esperantisten Vereeniging >FI.»hito« een vergadering, waarin het bestuur als volgt werd vastgesteldN de Haart, voorzitter, E. Urbach, 2de voorzitter, H. E. Koster, pênningm., I I. J. Blokker secretaris, A. de Maegdt, ede secretaris. Mot tevredenheid kan de vereeniging op 't afgcloopen jaar terug zien, al lus schrijft men ons. Begon zij aanvankelijk met 6 leden, zij zag het aangroeien tot 19, ter wijl ook het aantal donateurs aanmerkelijk toenam. Verder mocht h t gelukken na de propiganearede van den Heer Snit. een cursus aan te vangen met 2 - deelnemers, onder lei-ling van den heer Blokker, die reeds zeer goede resultaten afwerpt. .-Ms de leertijd van een half jaar om Is. zullen de raeesten zich wel tamelijk goed van het Esperanto kunnen bedienen. Ook de andere lessen gaan goed. Mochten toch meerderen onzer stadgenooten het goede en mooie van or,s ideaal inzien en het voorbeeld volgen van een onzer nieuwe leden, die na een studie van nog geen twee maanden reeds in staat is een eenvoudig gesprek in de wereldhulptaal te voeren. In een bijeenkomst in Maison De Haas, van den Lutherschen Kring, heeft dr. Gerard Brom, van Apeldoorn, gisteravond een voordracht gehouden over St. Fran- ciscus van Assisie. Een voor den Kring groot aantal dames en beeren heeft met onverdeelde belangstelling de boeiende voordracht van den bekwamen spreker gevolgd. Voor bet departement Amersfoort van de Maatschappij van Nijverheid zal de heer H. J. van Haren Noman Jr., van Amster dam, Woensdag 30 Januari a.s. een lezing bouden over >Het Kanaal door de Gelder - sche Vallei". Deze voor alle belangstellenden vrije vergadering zal worden gehouden in de groote zaal van »Amicitia«, Het bestuur rekent dus blijkbaar op een groote belang stelling. En terecht, wie waarlijk oog heeft voor de belangen van Amersfoort, bij een kanaal door de Geldersche Vallei betrokken, en tot deze categorie rekenen we zeer velen, zal ongetwijfeld 't zich tot een plicht re kenen de uiteenzetting van den heer Van Harem te gaan hooren. DE BRANDSTOFFEXCOM- - MISSIE AMERSFOORT ver zoekt toezending zoo spoedig mogelijk van nog te haren laste over 1917. De Commissie voornoemd, N. VELSHEIJN, Voorzitter. C. G. KLAARHAMER, Secretaris. binsdugUTOud, 5 Februari van de in de Sociëteit Atuicitia ten voordeele van het comité »LE SOU DU M UTILÉ(Verminkten Belgischen Soldaat). Geheel nieuw programma. Aanvang half acht. Plaatsbespreking 5 Febr., half één. Kaarten verkrijgbaar bij den Heer D. GONGGRIJP, Soc. »Amicitia». met duizend gulden, om zoo spoedig mogelijk eeti hier ter stede nog niet bestaande, overal in ons land met succes werkende nnderiiptiiinn te kunnen beginnen. Schrijf on Ier C. C. 3 bureau Gelderlander, Nijmegen, Er BIEDT ZICH AAN tegen Februari goed kunncn-le koken en flink werken, v. g. g. voorzien. Brieven onder letter A aan J. HOFMEIJER, Boekh. Neede. Kr biedt zich aau tegen 15 Jan. of later IIKKWANE DIENSTBODE voor Meid-Huishoudster of Meid, alleen, gocl kunnende koken en alle huiswerk verrichten, v. g. g. v, Brieven, adres Mrj, II. OEXEMANX, villa Jannie's Hoeve, Station de Bilt, Julianalaan. „ETNA" vuurmakers bran den minstens 10 minuten, - - fl.00 per 100 stuk» -- verkrijgbaar bij Firma L. rau Achterberg^. Bandstoffenhandel Artihewschestra.it ia.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3