COURANT. Dinsdag 22 Januari 1918. No. 8982. 68e Jaargang Stadsnieuws. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Couranl, -heen Firma A. H van Cleefl" HOOFD-REDACTEUR J. Corn. RUGAART. AMERSFOORT. Verschijnt Dingdag-, Donderdag- en Zatei ga vond. A bono.out per 3 maanden j 1. franco per post/1.15. Advertentiën 16 revels 60 cent; elke r.-,:el meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legaie officieele- en onteigenings- advertentiün per regel 15 cent. Reolamej 1—5 regels '.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent Bij advertentiën van buiten de stad wordoo de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus BUREAUX: KORTE GRACHT 9 en VALKESTRAAT 19. KKMNISUKYINUEN De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 60135/36, Rijks bureau voor de d stributie van Graan en Meel dd. 18 Januari 191s, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen jflM, meu ingang van .20 Januari 1918 de ibgxirnjjfcn prijs wordt vastgesteld voor "TBfwcbrood (gebakken van Regeerings- bloemop a. fo.35 per K.G. of b. f 0.09 per 250 gram, Tarwebrood tg -bakken van Rogeorings- bloem onder rabbinaal toezicht) a. f 0..57 per K.G. of b. f 0.09s Per 250 gram, Amersfoort, 21 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van KANDVVIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3497/6. afdeeling Crisiszaken, Bureau A.Z. dd. 18 Januari 1918 maakt bekend, «lat de Minis.er van Land bouw. Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen 1. a. Het is verboden gemalen koffie af te leveren. b. Het verbod onder 1 gest-ld is nic. van toepassing op eene aflevering van koffie, welke gemalen is in tegenwoordigheid van den kooper dier koffie. 2. Het verbod onder 1 gesteld treedt in werking op 1 Februari 1918. Amersfoort, 21 Januari 19is. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIjCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3323 dd. 18 Januari 1918, Afdeeling Crisiszaken Bureau Nijver heid, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen, 1. Art. 1 van vorengenoemde distributie- regeling te wijzigen als volgt »De aflevering en het vervoer van cement uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden». 2. Art. 5 te doen vervallen. 3. In art. 6 »f 1te doen vervangen door «f3.50». 4. Alinea 3 van art. 8 te lezen als volgt >Als importeur of handelaar kunnen alleen die firma's erkend worden, welke reeds voor 1914 optfaden. Amersfoort, 21 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 1257 Afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw dd. 18 Januari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden met wijziging van het volgens bovengenoemde beschikking sub 2de bepaalde, den prijs, waarvoor de groothandel den zwavelzuren ammoniak aan de commissie, belast met «Ie zorg voor den aanvoer en de distributie van kunstmeststof fen, zal hebben te leveren, vast te stellen op f 55 Pe«" 100 K.G. bruto voor netto, inclusief zak, af fabriek in zakken van 100 K.G. bruto bij een gegarandeerd stikstof- gehalte van 20,4 pet. meer of minder ge halte naar evenredigheid. Deze verhoogde prijs geldt slechts voor zwavelzuren ammoniak, te produceeren of geproduceerd tusschen 1 januari en 31 Maart 1918. Amersfoort, 21 januari 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3323, afdeeling Crisis/.aken Bureau Nijverheid, dd. 18 Januari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden* te bepalen 1. het vervoer van wol uit eenig deel eener gemeente naar alle overige deelen des Rijks, hetzij in of buiten die gemeente gelegen, en de aflevering van wol zijn verboden. 2. onder wol in «ieze beschikking wordt verstaan alle ongesponnen wol (betzij ruw of gcwrtSSchen), 3. het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing op partijen scheer- en blootwol van inlandschc schapen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door den heer Hoofdintendant van het leger, belast met de wolvordering, of door de verplcgings- commissie van de Stelling Amsterdam. 4. ontheiiingen van het verbod sub 1 gesteld, kunnen, zoo noodig, onder daarbij te stellen voorwaarden, worden verleend door «len Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel. Amersfoort, 21 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. Xaa Wij van 16 Februari a.s. benoemd tut inspecteur van politie alhier de heer W. Veldkamp, thans inspecteur van politie te 's-Graven- hage. In de Ned. Herv. Gemeente, alhier, is, naar we in de Amersf. Kerkbode lezen, thans een kerkelijke hoofdelijke omslag in- voerd. Deze omslag bedraagt voor de verschil lende klassen naar het inkomen: ie klasse f 450 tot f 700 f 0.50 3e - 1000 - 1300. - 2.— 4e 1300 1600. - 4.— 5e - töoo - 2000, - 6.- oe - 2000 - 2400- 8. 7e - 2400 3000- 10. 8e - 3000 3500. - ia.— 9e 350° 4000- 14. toe - 4000 - 4400 - 16.— 11e - 4400 - 5000. - 18.— 12e - 500CT - 6000- 20. 13e - nooo 9000- 25. 14e - 9000 10000- 30. 15e -10000 -15000. - 35. 16e -«5000 -20000. - 40.— 17e 20000 -25000. - 50. 18e -25000 «30000. 60. - 19e -30000 en meer. - 70. Zij die in de plaatselijke belasting aangesl?;- zijn, be.alen 50 cent, waarvan bedeelden tij gesteld kunnen worden. In den imofdelijken omslag worden b- grepen alle personen, die een eigen middi van bestam hebben, binnen de kerkelijke gemeente bun hoofdverblijf houden en vol gens het Algtuneen Regiement van de Ned. Hervormde Kerk tot die kerk behooren. Echtparen worden aangeslagen op naam van den man. Zoo slechts de vrouw tot de Ned. Hervormde Gemeente behoort, wordt deze aangeslagen op eigen naam en wel in die klasse, waarin de helft van het geza menlijk inkomen haar brengt. Deze hoofdelijke omslag is noodzakelijk, omdat de vrijwillige bijdragen niet voldoende zijn. Nu betaalt ieder naar draagkracht en kan er heel wat stand komen, «lat vroeger ongedaan moest blijven wegens gebrek aan geld. Een vierde predikant kan worden be roepen. zoodra de hoogere kerkelijke bestu ren hunne goedkeuring hebben gegeven aan het besluit van den Kerkeraad, dat reeds 16 Augustus 1917 is genomen; een Godsdienstonderwijzer kan worden aange steld, die door de kerk wordt bezoldigd en dus ook geheel in den dienst der gemeente Staat en niet, zooals tot nu toe, uit zeven verschillende fondsen zijn loon moet ont vangen de salarissen van alle kerkelijke beambten, die dringend herziening behoeven, kunnen verbeterd worden en de predikants- traktementen, die beneden menig dorp zijn, kunr.cn worden verhoogd. Voorts kan een nieuwe kerk worden gebouwd, met verwar ming, en vele vrije zitplaatsen en wel in een der meest uitbreidende wijken onzer stadde Sint-Joriskerk kan o.ter onder houden worden, iieder weet hoe slecht het dak is! Verleden Woensdag waren de kerk en de catechisatielokalen onbruikbaar van wege hel doorregenen en misschien be hoorlijk verwarmd wordende Garnizoens kerk, een prachtige ruimte voor avondbeur ten, trouw beurten, enz., kan gerestaureerd cn verwarmd en de catecbisatieiokaien, eigenlijk beter gesch'kt voor groente-pak huizen cian voor het geven van Godsdienst onderwijs. kunnen aan «ie Appelmarkt door andere vervangen worden. De Vereeniging «Model en Nijver heids houdt Woensdag 1. Ie R.K. Open bar- Leeszaal een algen; ne vergadering. De .1 enda vermeldt: op mg en notulen, meu-iieeling nieuwe Ie .en. mededorling inzake etalage-verlichting. Voor de afd. Amcrstuort van do Ned. Verte:,igu g van Huisvt luwen, zal Dinsdag 5 Februari a.s, des namiddags in Maison de lla.is. de heer De IJio.-me. directeur van den Postcb que en Giro-dienst, van 's-Gra- venhage. een voordracht houden over dien De heer De Bloemt zal in t bijzonder het licht doen vallen het nut en gemak, da:, ook voor de huisvrouw, de Postcheque en Giro-dienst kan ople.eren bij liet doen van betalingen. Het doorgaan van de voorstelling van «Hedda Gabler», voor het Tooneelverbond, is ve-zekerd. Evenwel «Amicilia» is nog niet uitverkocht. Kaarten zijn nog verkrijg baar in Valkhoff's Boekhandel. Dinsdag 5 F- bruari a. s. zullen de alom in den lande bekende Timber town Follies in >Amicitia< een voorstelling geven, ten voordeele van het comité »Le Sou du Mutilé». (Verminkten Belgischen soldaat). Veel ter aanbeveling te schrijven, komt ons overbodig voor. De Timberiown Follies zijn daarvoor f. graag geziene gasten en bovendien, men s.eunt door bijwoning deze voorstelling - n nuttig werk. De Follies voi'i 1 eeu geheel nieuw pro gramma uit, Wd.n ivcr de X. R. Cl, o.m. schrijft: Het affiche vctmcHt: «vierde en laatste I seizoen», dus redes-voorspelling! En men hoeft niet t- .gen: vrede op welke j wijs? Ook dit is elsch die zoo leukweg al» terloops uiig kei: verzekerdheid. Maar dau vo> '<t laatste seizoen een nieuw program;. I11 de zoo geestig ge vonden, beproef.) ,u bleken omgeving van wit en zwart. Ook Ctiincczen, aan wier tooi wij het denkbeeld van kleurenrijkdom verbinden, hier in wit en zwart, met Chineesche mo tieven wel-is-waar. Van een paar opéénge stapelde krukjes met een uitgesneden stukje hout als dak-silhouet bouwen zij ons een pagode. Handig en smaakvol. Etigelsch is dit alles in zijn niet opdrin- gerigen, nuchtercn humor, 2aoals de grapjes van den humorist van het troepje G. Bar nard; waarnaast dan weer de uitbundigste dwaasheid, als in he; laatste nummer op de imperiale van een wegens bezinenood - weer In gebruik genomen Horse Bus,» Etigelsch ook in de convenlioneele voor stelling van een Hollandsch boerenpaartje, P. R. Morgan is nog de Mirs» van htt gezelschap en draagt costumes met vermel ding van het modehuis, dat ze maakte. Als haar aanbidder in vervoering op een stoel klimt om haar zijn liefde te verklaren, neemt «zij» hem op haar stevige armen en draagt hem weg. Klassieke dansen zien wij potsierlijk ee- parodieerd; een geïmproviseerde vertooning van een melodramaeen concert wordt ons geboden met een verzameling van de "zon derlingste instrumenten, Een liefdesgeschiedenis van een chim pansee en een «andere» aap was van een kostelijke dwaasheid. Vlug als water klimmen de beide zangers langs de balustrade der loges, om daar achter in de zaal hun lief- desuucl voort te zetten. Een paar grepen zijn dit uit het pro gramma, dat 21 nummers telt. Dit luchtig amusement »in echt Engelschen stijlvindt ook nu bij het publiek weer luiden bijval. En toch, wie zal niet wenscben, dat dit het laatste seizoen der Timbertown Follies is? Vrijdagmorgen is te 's Gravenhagein zalen van den Dierentuin de grooce tentoon stelling van pluimvee en konijnen geopend. Deze tentoonstelling is de eerste gemeen schappelijke tentoonstelling, waaraan alle. groote zoowel als kleinere, in totaal 32. Xederlandsche pluim veevereenigin gen en speciaal-clubs, hebben meegewerkt. Op deze nationale tentoonstelling zijn ruim 3700 inzendingen, en het beste en mooiste wat in ons land op pluimvee en konijnen (van deze laatste zijn ruim 700 inzendingen) aanwezig is, is vertegenwoor digd. De inzending van de V. P. X. te A m ers- foort behoort mede tot een belangwek kende Deze vereeniging had iu 1901 nog slechts 300 leden en telde in 1917 ruim 35.800 leilcn. Wat dit beteekent, wordt den bezoeker duidelijk uit de staten en tabellen de invoer van eieren in 1903 was grooter dan de uitvoer, in 1916 was de invoer van buitenlandsche eieren voorbij en werden door de V. P N. 31 millioen eieren uitgevoerd: dat is voor een totaal bedrag van 700 millioen gulden. De rechtbank te Utrecht veroordeelde gisteren den 30-jarigen timmersmansknecht van hier, vroeger werkzaam in Duitschland, die verleden week terechtstond wegens twee diefstallen, tot drie maanden met af trek van het voorarrest. Tegen den heer T.M. apotheker alhier, die door de gemeentelijke Keuringsdienst geprovoceerd was tot het verkoopen van azijn tegen hongeren prijs als door de r»geenng was vastgesteld, is door het O.M. bij de arr. rechtbank te Utrecht f 25.boete, subsidiair 15 dagen hechtenis gcëLiht. Volgens de Tel. heeft de heer Lan- kamp den heer mr. M Slingenberg, rechts geleerde en raadsman der exporteurs, mede gedeeld, dat bij tot zijn spijt en met alle deferentie voor mr. Heemskerk bezwaar maakt, verder de vergaderingen van de Ccmmissie van Oi derzoek bij te wonen, daar hij dit onderzoek moeilijk au sérieux kan nemen. Uit het politie-rapport. Zondagmorgen werd de politie gealar meerd voor een grooten schoorsteenbrand in de Cavalerie-kaz.erne. Zondagmiddag werd tot tweemaal toe de hulp van de politie ingeroepen voor een beschonken man die zich op den Liender- scben weg aanstelde als een krankzinnige De tweede maal was de politie genood zaakt den man in arrest te nemen. Proces verbaal werd tegen hem opgemaakt we gens mishandeling en vernietiging. In een der logementen alhier heeft de politie een minderjarig meisje aangehouden, dat naar hare ouders te Arnhem zal wor den teruggebracht. Vanmorgen is een man aangehouden, die nog 10 dagen te goed heeft. Hij zal naar Utrecht worden overgebracht.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1