Donderdag 14 Februari 1918. No. 8992. 68e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortucbe Courant, voorbeen Firma A. H van Cleeff HOOFD-RED ACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnemont per 3 maanden j 1.— franco per postƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht Postbus q. Telefoon 1 Iv K N N 1S O F V I N U K S De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 42, Afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid) (id. 8 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid heeft goed gevonden te bepalen: dat de verbodsbepalingen, in voormelde beschikking suo 1 gesteld, ook van toe passing zijn op bolwit, tabel- en tekstwit, lijnen, interlmien, regletten. stypen, stype- specie, (zoowel oud als nieuw) en op oude gaivanos. Amersfoort 13 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 40 afdeeling Crisis- zaken Bureau Nijverheid d.d. 8 Februari 1918. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft bepaald dat onder koolzure potasch. genoemd in de sub 1 van eerstgenoemde beschikking gestelde verbodsbepalingen, zoowel moet worden verstaan ruwe potasch als gezui verde potasch. Amersfoort, 13 Februari 1918. l)e Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 37 afdeeling Crisis- zaken Bureau Nijverheid, d. d. 6 Februari 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, onder verwijzing naar de U bij schrij ven van 28 November iqiy, No. 3138, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, gezonden afdruk mijner beschikking op aflevering van ruwe was, raat en bijenwas- afval aan personen, voorzien van een ver- gunnings-bewijs. afgegeven door de Toe- wijzingscommissie van Kaarsen. Schemer lichten en dergelijke, heb ik de eer Uwe aandacht te vestigen op het feit,dat nog steeds in meerdere mate ruwe was, raat en bijen- wasafval wordt verkocht aan personen, die niet van een dergelijk bewijs voorzien zijn. Ik verzoek U hierop nauwlettend toe te zien en tegen door U geconstateerde over tredingen proces-verbaal op te maken. Amersfoort, 11 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 512, afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw dd. 6 Februari 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden den maximum-kieinhandelprijs voor bacon vast tc stellen op 55 cent per K.li. Amersfoort, 13 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STADSNIEUWS. Naar gemeld wordt, zal het Tweedf Kamerlid, mr, W. 11. de Beaufort, afge vaardigde voor het district Amersfoort, zich bij de komende Kamerverkiezingen niet meer beschikbaar stellen. Voor de Vereenlging van Leeraren in de Handelswetenschappen te Amsterdam, is door mej. M. R. E. A. Vermolen alhier met gunstig gevolg examen afgelegd in Boekhouden. Eemb. De Consumenten-commissie besprak in haar laatste vergadering haar werk ge durende de afgeloopen maanden. Met het oog op den toestand in de eerst volgende periode achtte men de instelling eener officieele Levensmiddelencommissie met uitvoerende macht en verantwoordelijk heid ten opzichte der distributiemaatregelcn noodzakelijk. Pogingen in deze richting zuilen worden aangewend. Op hel deze week te Amsterdam ge houden congres van »De Nationale Woning raad», georganiseerd ter bespreking van de maatregelen ter bestrijding van den stijgen den woningnood, is aan de orde geweest een prae-advies van den beer J. Schulte Nordholt, directeur van Bouw- en Woning toezicht alhier, over de bezwaren, verbonden aan de uiteen loopende voorschriften der bouwverordeningen en een van or. J. van der Waerden, over maatregelen waardoor een vluggere bouw wordt bevorderd. De heer Schulte Nordholt bepleit wettelijke maatregelen betreffende opheffing van de bezwaren verbonden aan de uiteenloopende voorschriften der verschillende bouwveror deningen, iu verband hiermede minimum eischen aan een woning tc stellen. De heer Van der Waerden bedoelt nor malisatie in de uitvoering, meer in 't bij/on der wat betreft de verwerking der onder deden. De heer Schulte Nordholt wees erop, dat de gelijktijdige behandeling van zijn prae- advies met dat van den heer Van der Waer den niet insluit dat spreker hei met de con clusies t an den beer Van der Waerden eens zou zijn. Integendeel is spreker van meening. dat het denkbeeld van den heer Van der Waerden een verkeerde uitwerking zou kun nen hebben, naar het verlammend zou wer ken op de gemeentebesturen Bovendien is bet zeer de vraag of het practisch mogelijk zou zijn één type woning te scheppen, dat dienstig kan zijn voor het geheelc land. voor de groote steden zoowel als voor he'. platte land. Er beslaat nu eenmaal een sterk verband tusschen den bodem, den bewoner en zijn woning, eu hei gaat niet aan, dat verband te verbreken. Bovendien vreesde- Spreker de esthetische bezwaren, welke de gemeentebesturen ertoe zouden lelden liever noodwoningen te bouwen. Toch achtte spr. tot op zekere hoogte normalisatie gewenscht. en hij dacht daarbij aan normalisatie van de bouwverordeningen, benevens aan nor malisatie van bouwmaterialen. Over beide prae-adviezen volgde een uit voerige discussie. Daar het dit seizoen niet mogelijk was, in de serie der door het Concertbureau Hans Augustin georganiseerde Abonnements concerten een Strijkkwartet op te nemen, heeft genoemd bureau op veelvuldig ver zoek besloten, een extra avond te doen plaats hebben, te geven door het H o 1- laudsch Strijkkwartet, gevormd door de heeren 11. Ley den dor ff. Bram Hendes, Cor Kiut en Tho mas Canivez, welk uitmuntend ensemble evenals elders, ook hier ter stede zulk een 1 buitengewoon succes behaalde. Het concert zal plaats hebben in de Con- j certzaal sAmicita» op Donderdag 28 Februari te half acht uur. Het pro gramma zal geheel aan Beethoven ge wijd zijn eri bestaan uit de kwartetten g. gr.t. op. 18 No. 2, f kl.t. op, 95 en a kl.t, op. 132 (met den «Dankgesang eines Gencsenen an die Gottheit»), Aan de School voor Verlofsofficierei- alhier zijn de vorige week 63 sergeanten geslaagd voor het examen van vaandrig. Hiervan zijn thans gedetacheerd bij het depot (ienadiere en Jagers W. G. E. Wal raven, O. Gorter, J, Bierens de Haan, P. J. M. Verspijck, J. H. Veeokamp, H. M. W. Verboom, M. D. Lammens, S. de Bruin, H. H. van Dam; bij het depot Inf. Brigade 1J. G. Verdonk. J. H. W. M. Korsten, J. H. Ike, bij depot 11 W. J- van de Bijl, F. M. Kubbe. H. F. Volkers, C. A. H. Regout, I). Boller, J. M. L. Kruijtzer, N. M. E. Winters, A. B. Wegener Sleeswijk, W. Hert, 11. N. de Haan, W. Ch. A Kroes, G. van der Hoevenbij depot IV W. H. M. Blaissc, W. P. J. Wilde, J. F. C. Granpré Molière, J. van Dop, C. Onvlee, J. M. Mor- haus, Ch. Altena, N. L. A. Schilt, P. A. Zwartendijk, M. Salvt-rda, M. Kcereweer, A. A. Hogeweg, G. Willeboordse. J, W. G. P. Jurgens, J. J. Th. Beersma bij depot V J. Sor.neveldt, W. J. Koert, J. C. Hage naar. J. J. van Delden, M. List, A. F. Ktemer. F. van Houten, (i. Stormbij de pot VII J. Hartkamp, J. J. van Buren. W. K. de Feijter; bij depot IX B. Kuperus; bij depot X H. E. Tenkuik, A V. de Lauwere, E. G. van de Bent, D. Linnen», B. T. Roskam, F. M. Wilbrenninckbij depot XI J. M. van Vloten. J. V. Mol, C. F. Th. Morshuis, F. W. G. van de Weijer, R. C. Kamps, R. Douma. Hiervan behoorden 20 sergeanteu tot het Reservekader, 40 waren van den Landstorm, 2 van «ie Militie en t van de Landweer. Beter laat dan nooit. Belt gisterenavond ian ons bureau aan een vrouwtje •Als 't u blieft m'n heer. E11 een brief kaart. die verkeerd bij me bezorgd is.» De kaart bevatte een advertentie, welkom ais altijd. Maar hela.es. zij dateerde van 5 Mei 1904. zegge vijf Mei negentienhon derd en vier. Datum van afzending 4 Mei van dat jaar, d.iiutn van ontvangst ten post- kantore alhier den volgenden dag. We weten natuurlijk niet, >-f de post de briefkaart gedurende de sinds verloopen veerden jaar zoo ijverig bewaard heeft of dat de vriendelijke be/orgsier gedurende die periode haar zorgen c-r over uitstrekte. De hoofdzaak is, dat de kaart ons nu ddn toch bereikt heeft. Voor de firma, die de .advertentie opgaf, nopen we, dat zij den door haar gezocht wordenden «ijverige vertegenwoordiger» sinds dien gevonden heeft. Ut poli pport. De politie heeft 2 minderjarigen uit Ermelo hier ter stede aangehouden e.t op transport gesteld. Unit nhuidsclie Kroniek. Wilson ett I.loyd George hebben opnieuw geredevoerd. Wilson's woorden gaven den indruk, dat de president der Vereenigde Staten poogt een weg te vinden om den vrede te dienen. Waardeertng had hij in 't bijzonder voor de redevoering van den Oosteiuijkschim premier Czernin. Tegenover Duitschland bleef hij echter onverzoenlijk; geen afzonder lijke vrede van elk der strijdende staten met Duitschland, doch een algemeene, gesloten op dusdanige voorwaarden, dat hij niet dun kiem in zich draagt van een nieuwe. I.loyd George's woorden waren een voort borduren op hel oude thetna: Geen be sprekingen, want die zijn onmogelijk, maar door vechten. Wat natuurlijk al evenmin een duurzamen vrede geeft. Lloyd George heeft 't meer in 't bijzonder gehad over de besprekingen te Versailles, waar men er blijkbaar niet zoo erg gerust geweest is over wat het voorjaars-offensief z.tl opleveren. Verleden jaar, aldus de Esgelsche premier, was de Entente de numeriek st'-rkere. Maar wat is sindsdien gebeurd? Sedert is Rusland als oorlogvoerende partij van het tooneel verdwenen. Sindsdien is een zeer aanzienlijk aantal Duitsche divisies overgebracht van het Ooste lijk naar het Westelijk front. De toestand is veel dreigender geworden dan hij toen maals was. De geallieerden zijn te Vcrsailles bijeengekomen, ten einde te beraadslagen over de beste middelen om deze bedreiging in 1918 te weren. Tot aan dit jaar be schikten de geallieerden aan het Westelijk I front over een overstelpende numerike meerderheid. Hiermede verklap ik geen i militair geheim, want de vijand weet dit j even goed. Thans evenwel is deze meerder- beid geleidelijk en zelfs snel vermin- I derd in 't bijzonder gedurende de laatste j weken. Ondanks de belofte, door de Duit- j schers aan de Russen gegeven, dat tijdens J den wapenstilstand geen troepen van het Oosten naar het Westen zouden vervoerd worden, worden zij zoo snel overgeplaatst als de verkeersmiddelen toelaten, en dit I moet wèl in het oog gehouden wordeD, wanneer wij over vredesvoorwaarden spre ken (toejuichingen) omdat het van wezen lijken invloed is op de waarborgen. Zoo was de toestand, toen wij te Ver sailles bijeenkwamen. Tot aan dit jaar kon den de Duitschers geen aanval tegen ons leger of tegen bet Fransche leger onder nemen. waartegen niet in hoofdzaak kon worden weerstand geboden met behulp der reserves, waarover elke dezer legermachteo beschikte. De situatie is geheel veranderd door de versterkingen, die van het Oosten naar hei Westen zijn overgebracht. De ver tegenwoordigers der geallieerden moesten beraadslagen over de beste methode, om in deze situatie, die geheel van elke vroegere verschilde, te voorzien. Zij moesten dezen toestand onder de 00- gen zien, waarbij het absoluut noodzakelijk zai zijn. dat over de geheele kracht van de geallieerde strijdkrachten, over den moed van Frankrijk, Engeland, Italië en Amerika zal worden beschikt, om deze aan te wen den op het punt. waar de aanval zal worden gedaan. Waar zal de slag worden geslagen? Wie kan het zeggen AI wat wij weten, is, dat hij voorbereid wordt, j De vijand heeft een reusachtig spoorweg- net tot zijn dienst, met behulp waarvan hier of daar zal word'-n opgetreden. Het is noo- dig. dat maatregelen worden genomen, waardoor de geallieerden al hun strijdkrach ten als één geheel kunnen aanwenden, om het dreigend gevaar, waar het ook komt, te kunnen weerstaan.» Erg geruststellend voor de Entente zijn deze woorden niet. Maar er is sprake van efti eenhoofdige legerleiding, die dan in het voorjaar den stoot der Duitschers zal moe ten opvangen. Van vrede op het Weste'ijk front is dus voorlooptg nog geen sprake. De represen tanten van de oorlogvoerende machten, de Duitsche Keizer en de Koning van Enge land, hebben beiden onder aanroeping van den zegen van den Almachtige, verklaard, dat het einde alleen mogelijk is door de overwinning der wapenen en daarom gaat de tnenschheid met nieuwen moed het voor jaar. bron van ontluikend natuurleven en de doodsperiode van ontelbare jonge krach tige menschealevens, tegemoet. De verrassing, door Trotzky aan de Duit schers bezorgd, is in Duitschland niet zoo buitengewoon vreugdevol ontvangen. We wezen daar reeds op. De Duitsche pers laat zich al zeer gereserveerd uit. In Rus land zelf botert 't al evenmin met dezen «vrede». In Polen openbaart zich een sterk verzet, omdat gevreesd wordt« dat de Poolsche republiek van haar gr ondgebied zal moeten afstaan. Van bij zonderen aard is de positie van Roemenië. Het ultimatum, door Mackensen aan de Roemeensche regeering gesteld betreffende het aanknoopen van vredesonderhandelingen of het sluiten van vrede, is nog niet beant woord. Het RoemeeQsche ministerie-Bratlanu is afgetreden, en de koning droeg de kabi netsformatie aan generaal Averescu op. De nieuwe toestand in het oosten beeft echter de positie van Roemenië zeer moei lijk gemaakt. Bratianu, die sedert 1914 de regeering leidde, heeft zijn politieke bereke ningen volkomen zien falen. De vraag wat Roemenië zou doen, neutraal blijven of meevechten, en in het laatste geval aan

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1