AMERSFOOBISGHE COURANT. Zaterdag 2 "§0g Maart 1918. No. 8999. 68e Jaargang BIJVOEGSEL I Bankvereeniging H. L. A- DULLAERT Co. Effecten Coupons Prolongatie S^EE DEPOSIT HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUG A ART. A M E R S F O O R T. I itgavfl van de OrnkkerQ „De Amernfoortsche Courant, voorheen Kirina A. H van Cleefl". Verschijnt Binstlai;-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j t.— franco per post f1.15 Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. KeolanieB 1 ,5 regels '.2.5 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers^ 5 cetit. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerk'osten in rekening gebracht. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus q. Teletooi het Stcnographisch Raadsvcrslag. K K N NI S U 10 VI .N <i K N DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burg foo en Wethouders van Amers- m.iken bekend, tint in de week van 4 Maart tut en met g Maart 1918 zal worden verkrijgbaar gestekt op bon No. 48 GROENE ERWTEN. 2 ons per persoon. BAK-en BR A AD VEI VARKENSVEESCH 4 (indien voorradig). ZEEP1 AARDAPPELEN. 5 K.G. Gezouten Vleesch zonder bon tegen 65 en 8,5 cent per 4 K.G Vervolgens is goedkoope MELK ver krijgbaar (voor hen die daarvoor in de termen vallen) op bon No. tg tot en met No. 25 var, 3 Maart tot en met g Maart 1918. Amersfoort. 26 Februari tg 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA De Burgemeester van Amersfoort I gelezen circulaire No. 75 afdeeling Crisis- zaken Bureau Volksvoeding d.d. 21 Febr. 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald; dat de voor cichorei bij beschikking van 20 October 1917 No. 1228 b, afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw, vastgestelde maximumprijzen gedurende de periode van 23 Maart tg 18 tot en met 4 April tg 18 niet zullen gelden voor cichorei, bereid onder rabbinaal toezicht. Amersfoort, 27 Februari tgi8. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gele/en circulaire No. 71, afdeeling Crisis zaken Bureau A.Z. dd. 22 Februari igi8, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden onder intrekking van vorengenoemde be schikking, vast te stellen de navolgende Tabaksregeling. Artikel 1. 1Verkoop en atlevering van ruwe tabak is verboden. 2. Vervoer van ruwe tabak uit eenig gedeelte eener gemeente naar alle overige gedeelten des Rijks, het/ij in of buiten die gemeente gelegen, is verboden. 3. Voor de toepassing van de bepalingen dezer regeling wordt onder de aanduiding ruwe labak ook geacht te zijn begrepen gestripte tabak, stelen van tabak, en coupures. Artikel 2. 1De verbodsbepalingen van artikel 1 iste en 2de lid, zijn niet van toepassing op hoeveelheden van 10 K. G. of minder. 2. Van de verbodsbepalingen van art. 1, ïste en 2de Hri»kan ontheffing worden verleend door het Rijksbureau voor Takak (na te noemen R.B.T). Artikel 3. 1. Het verzoek tot ontheffing van een der gestelde verbodsbepalingen wordt schrif telijk gericht tot het R. B. T. met gebruik making van een der daartoe door dat bureau vastgestelde en bij dat bureau kostelooss te verkrijgen formulieren. 2. Het R. B. T. is bevoegd aan iedere door hem te verleenen ontheffing voor waarden fe verbinden, waaronder de be taling van administratiekosten. 3. De in het vorig lid bedoelde admini stratiekosten worden in de kas van het R. B. T. gestort. Een batig saldo, bij de op heffing van het R. B. T. aanwezig, wordt in 's Rijks kas gestort. Amersfoort, 27 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIICK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort doen* te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 26 Fe bruari 1918 is vastgesteld de volgende verordening Verordening, houdende aan wijzing van de stemlokalen, bedoeld bij artikel 62 der ge wijzigde Kieswet. De Raad der Gemeente Amersfoort, Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, dd. 15 Februarf tgi8, Af deeling III, No. 1 K.W., Gelet op artikel 62 der gewijzigde Kies- BESLUIT aan te wijzen als stemlokaal a. voor de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad in den le Kieskring; 1 e stemdistricteen lokaal in het school gebouw aan de Hellestraat, gemerkt no. 119, tevens Hoofdsterubureau ie stemdistricteen lokaal in het school gebouw Coninckstrat, gemerkt no. 83; 3e stemdistricteen lokaal in het school- re stemdistricteen lokaal in het gebouw der Loge «Jacob van Campen», gelegen aan de van Persijnstraat no. ib, tevens Hoofd stembureau 2e stemdistricteen lokaal in het school gebouw aan de Punterburgerlaan, gemerkt no. 43; 3e stemdistricteen lokaal van het school gebouw Leusderweg, gemerkt no. 30. Illen Kieskring: ie stemdistricteen lokaal in het voor malig schoolgebouw aan de Koestraat, ge merkt no. 9, tevens Hoofdstembureau 2e stemdistrict in een lokaal van het schoolgebouw Lange Beekstraat, gemerkt no, 34; 3e stemdistricteeti lokaal in bet school gebouw gelegen in de Heerenstraat, gemerkt no. 4. b. voor de verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor de Provinciale Staten ie stemdistrict: een lokaal in bet schoolgebouw Hellestraat, gemerkt 110. 119; 2e stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw Coninckstraat, g merkt no. 86; 3e stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw voor R.K. Jongens aan «le Schimmelpenninckstraat, gemerkt no. 11 4e stemdistrict: een lokaal in het gebouw der loge «Jacob van Campen» ge legen aan de var. Persijnstraat no. ib; 5e stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw aan de Puntenburgerlaan, gemerkt no. 43: 6e stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw Leusderweg, gemerkt no. 30: 7e stemdistrict: een lokaal in het voormalig schoolgebouw in de Koestraat, gemerkt no. 9 Se stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw Lange Beekstraat, gemerkt no, 34; ge stemdistrict: een lokaal in het schoolgebouw gelegen in de Heerenstraat, gemerkt no. 4. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Amersfoort. 28 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Van RANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENS I RA. 1908 - (i Maart - 1918. In het begin van 1908 kwam een voor- loopig comité, onder leiding van den heer F. Wesseling, bijeenltot oprichting van eene atdeeling van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-Kolonies. De heer A. C. Bos uit Egmond hield eene causerie over het nut en werken van kinder gezondheids-kolonies en den 6den Maart had de eerste ledenvergadering plaats en werd een definitief bestuur gekozen. Tien jaren heeft de afdeeling thans baren 1 arbeid tot de Amersfoortsche jeugd uitge- j strekt en aan een groot aantal kinderen een weldadig verblijf aan zee of in bosch bereid, i Bedroeg het getal uitgezonden patier.ten in 1908 slechts 7, het hoogst was dit in I 1913, toen 26 kleinen een tijdperk van 4 weken in Egmond aan Zee hebben door- gebracht. Meermalen zijn de vier weken verdubbeld of eenige jaren achtereen her- haald, terwijl van het totale aantal van 161. slechts 2 in Nunspeet (boschkolonie) geweest zijn. Geen enkel jaar was het bedrag der contributies van de leden toereikend om aan j alle aanvragen, die waren ingekomen, te voldoen. 10, 20, en zelfs meer moesten een I jaar wachten, in de hoop, da: «le toestand der kleinen dan nog eene uitzending zou toelaten: Toch heeft de vereeniging e'-ne zeer ruime 1 Hiê^fusscfeènujcfs' 'sorniTaanzieiilijkenijJrageii schonken, wanneer het bestuur genoodzaakt was voor de lijdende of verzwakte kinderen j extra hulp te vragen. Ook de Gemeenteraad heeft haar in 1912 eene subsidie verleend van f 100 'sjaars en dit bedrag in 19«o op voorstel van een. lid, onder instemming van Burgemeester en Wethouders, verdubbeld. Reeds in 1908 verrijkte de afdeeling Amers foort van den Bond van Nederlandschet.bidet- j wijzers in samenwerking melde Uirechische Onderwijzers-Tooneelvereeniging de kas met een aanzienlijk bedrag. In 1910 opnieuw met j '/g van het saldo eener uitvoering en in 1917 nogmaals met de helft van de netto- opbrengst eener tooneeluitvoering, In 1911 volgde eene soiree van de Amers foortsche Orkestvereeniging met behulp van Solisten. In 1912 trad voorde Afdeeling op J de Hilversumsche Onderwijzers-Tooneelver- 1 eeniging. Het jaar van Neerlands Onaf- I hankelijkheid droeg de Voetbalvereenigitig Quick de geheeie bruto ontvangst van een j wedstrijd af aan de kas en in 1914 werden de gelden opnieuw aanzienlijk vermeerderd door baten van eene lezing van den heer I. M. J. Hoog en een concert, gegeven door de familie Van Aaken. Jaar op jaar heeft de opbrengst van tbeelood, zilverpapier, enz. zorgvuldig bijeengegaard door schoolkinde ren en particulieren, een sommetje in hel laadje gegeven. Aanmerkelijke bedragen zijn dan ook el- ken zomer voor de verblijven van zooveel verzwakte kleinen noodig geweest. De kleeding, hoewel geen uniforme is vereischt, gaf vaak groote moeilijkheden. Werden de behoeftige ouders eerst gehol pen uit de kas. 11a 1913 is een plaatselijk kledingmagazijn gevormd en is de afdee ling door schenking en aankoop in het be zit gekomen van kleeding en schoeisel, wat voor den kolonietijd in bruikleen wordt af gestaan. Ook moesten reeds in 1910 een aantal koloniekistjes voor de verzending der kleeren in gebruik worden genomen. De grootste moeilijkheid, de aanwijzing der kinderen, die uit de groote schare het meest voor eene plaats in aanmerking kwa men, had in de eerste jaren plaats door de medici uit het bestuur, na een zoo goed mogelijk onderzoek van den Secretaris naar de gezinsvoorwaarden, Vanaf 1913 heeft ge regeld eene onpartijdige commissie van twee of drie artsen bereidwillig" de zaak gesteund in deze bezwarende taak. Vele ouders, droegen als waardeering voor Amersfoort Tel. inlerc. 363. Scherpen/cel Tel. interc. Soest Tel. interc. 6. de zorg aan hun kleinen besteed, meer of minder bij in de kosten, terwijl ook herhaalde malen meer gegoeden van onze bemiddeling hebben gebruik gemaakt, ten einde voor eigen rekening hun kinderen opgenomen te krijgen in een koloniehuis. Het Centraal Genootschap biedt dan ook een der beste gelegenheden voor kinder verpleging, ja, voor zoover bekend, is er geen land ter wereld, waar deze verzorging op hoogcr peil slaat, dan in ons vaderland, aan' Zee in 'gebruik"dè koloniêhuizen" «Zwar tendijk» (ido) «Kerdijk» (90) en «Zeehuis» (50), te Wijk aan Zee het «Emma Kinder huis» (60) en de boschtebuizen te De Steeg «Rivierhuis» (75), Huis «Heelsum» (60) te Heelsum, terwijl voor meer langdurig ver blijf «Weezenkas» te Nunspeet, het geheeie jaar geopend blijft. Hoewel voor menig lezer overbodig, zij het ondergeteekende toch vergund nog eens uiteen te zetten, waartoe meer en meer de noodzakelijkheid van zulk een koloniehuis- verblijf gewenscht, zelfs geciscbt wordt. Door de opneming van kinderen in den leeftijd van zes tot dertien jaar tracht de herstellingskolonie aan de zwakken en lijdenden te verstrekken een grooter weer standsvermogen tegen de zich dag aaii dag herhalende aanvallen van onze volksziekten, inzoiuierheid de tuberculose. Waar de steeds vooruitgaande medische wetenschap en de statistiek hebben aange toond. dat eene medebrenging bij de ge boorte van de tuberculose tot hooge uit zondering behoort, maar de besmetting plaats vindt in den kinderleeftijd, zoodat van de geheeie Spes patriae in Nederland tussohen 5 en 14 jaar meer dan een half millioen is besmet, (ieder berekene eens het getal voor onze gemeente), moet volgens de Groninger kinderarts bij uitnemendheid, Professor Schéltema, de tuberculose, onder voorbehoud van ongeschonden lichaams kracht, worden aangemerkt als een betrek kelijk goedaardige, besmettelijke kinder ziekte, die veel minder boosaardig en veel meer geneeslijk is, dan meer eertijds aan nam; maar staat evenzoo vast, dat de meest rationeele en krachtigste bestrijding dezer volksziekte moet beginnen bij het begin, u.l. bij het kind. Prof. Scheltema vond in Groningen van de 100 15-jarige kinderen 60 besmet; Dr. Hamburger in Weenen 97 i Dr- Fishberg te New-York trof onder de 14 jaar 83 besmet ten aan) Aizoo is uitgebreide en nauwlettende zorg voor de jongeren gebiedend en dient niet uit het oog verloren, dat de kosten aan deze kleinen besteed, eene veel grootere besparing in hetgeen later anders voor de ouderen moet worden uitgegeven, tot onaf wijsbaar gevolg zal hebben. Bovendien zal veel ellende worden voor komen, wat op ouderen leeftijd veelal moei lijk is te verhelpen, enkel te verzachten. Voort te gaan met deze beschouwing zou te veel ruimte eiscben. Ieder moet inzien, deze gewichtige zaak dat flinke steun a dringend noodig ii Aan tuberculose-bestrijding wordt, naast de Nedcrlandsche vereeniging, door nog tal van andere corporaties gedaan en juist zij moesten gevoelen, ddi een bedrag, afge zonderd veor de kinderverpleging, voor het lichamelijk weerbaar maken tegen den grooten vijand van de natie, een aller eerste plicht is. Velen kennen in hunne naaste omgeving rijxe'v.ifiKté". mjt.a itValle vakvereemgtngen worden telkens kameraden weggenomen door het groote kwaad. Ieder zondere daarom een kiem bedrag per jaar af voor dezen zegenrijken arbeid. Wordt lid van onze afdeeling voor 50 cents of naar verkiezing eene hoogt-resom. Schenkt ons Uwe gave bij de herdenking van ons tienjarig bestaan. Steunt ons werk ook door toezending van k'eeding en schijnbaar waardeloos afval als capsules, staniol, enz. Ons geheeie bestuur ontvangt inet dank baarheid Uwe aanmelding als lid en andere medewerking, opdat geen enkel jaar meer aanvragen om plaatsing in eene gezond- heidskolonie om finantieele reden behoeve afgewezen te worden. De Amersfoortsche schoolarts, die uit den aard van zijn werkkring onze jeugd bij zonder zal leeren kennen, heeft met ge noegen eene benoeming tot adviseerend bestuurslid in onze afdeeling aangenomen. Onze afdeeling is ook reeds bij Koninkl. besluit van 17 Juli 1909 St.bl. No. 48 erkend, zoodat schenkingen bij erflating niet b - hoeven uitgesloten te zijn. Ieder vervulie zijn plicht tegenover de Amersfoortsche kinderen en over hunne hoofden jegens het Nederlandsche volk! Namens het Bestuur: A. B. van der Klein. Het bestuur is thans samengesteld uit. de heeren: M. Kamerling, Voorzitter, B. J. van Enst, Vice-voorzitter, A. B v. d. Klein, Sec., (Arnhenischeweg 66-) de dames: M E. Reijnders-Calkoen, M. üérard van Sijsen-Besitr, penn.esse (Blankenheimstr.J liravin C. H. v. Randwijck- De Jonge, J. Hcijligers-Reinhardt, en den heerM. v. d. Hoeve, Schoolarts, Adviseerend ltd. STADSNIEUWS, Dc afdeeline Amersfoori van den Ned. Bond van Werklieden in .lp. nb.ee D.en«en en Bedrijven heeft aan den Raad dezer j gemeente het volgend adres gezonden: Geven met verschuldigden eerbied te I kennen, ondergeteekenden. J. H. en C. Wijnen, respectievelijk voorzitter 1 secretaris van den Ne lerlar.dschen bond van

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1