AMEESFOORTSCIE COURANT. Donderdag 28 Maart 1918. No. 9010. js 68e Jaargang Uit,«ave van de Drukkerij „Do Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.B URE AU X: franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT S F. W. H. OU DE NS. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieele- en onteigenings- arivertentiCn per regel 15 ceut. Reclames 1—5 regels/1.25 Bewijsnummers worden in en AMERSFOORT. rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Rij advcrtentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus q. Telefoon 19. KKSXlStl E V I N U K N Burgemeester en Wethouders der ge meente Amersfoort, maken bekend, dat bet Bureau van den Burgelijken Stand gedurende don Goeden- V r ij (1 a g voor hoi publiek geopend zal zijn van 's middags 12 uur tot 's namiddags 1 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. Amersfoort, den 27 Maart 19 ig. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van KANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VLENSTRA. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN'. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van t tol en met f> April 1918 zal worden verkrijgbaar gesteld: GROENE ERWTEN 2 ons per persoon. BAK-en BRAADVET 1 ZEEP 1 VLEESCH 2-v hetzij rund-, kulfs-, schapen latnsvleesrh, en/., alsook Eenheidsworst. Vervolgens is goedkoops MEI K ver krijgbaar (voor hen die daarvoor in de termen vallen) op bon No 17 tot en met No. 23 van 31 Maart tot en met o April 1918. Amersfoort, 27 Maait 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van KANDWIJCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. qq Afdeeiing Crisis- zaken Bureau Volksv edingdd.25 Maart 1918, maakt bekend, dat do Minister van Land bouw. Handel en Nijverheid heeft goedgevonden de navolgende maxi mumprijzen van maizena. 1, in pakjes van 400 gram. 2. in den groothandel f0.04. B. in den lussciienhandel f0,676. C. in den kleinhandel fo,8o. 11. in pakjes van 250 gram: A. in den groothandel f0.42. B. in den tusschcnhaudel f0,43. C. in den kleinhandel f 0,55. Amersfoort, 26 Maart 1918 De Burgemeester voornoemd. VAN KANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 30259/46 Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel d.d. 23 Maart. maakt bekend, dut de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goed gevonden te bepaicn: dat stam- 0! stokboonen, behalve witteen bruine consumpticboonen, en erwten, behalve groene, vale, grauwe eu gele consumptie erwten, voor zoover zij voor den zaai in grocntentuiiicn in 'aanmerking komen en daarvoor worden bestemd, niet zullen wor den gevorderd voor 1 October 1918, ter wijl de na bovcngenoeniden datum nog aan wezige hoeveelheden zaaizaad onmiddellijk moeten worden ingeleverd bij den betrokken Regeringscommissaris. Amersfoort, 26 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN KANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 13348, afdeeiing Ctisiszaken Bureau Nijverheid, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne oproeping van 5 Maart No. 13276, afd. Crisiszaken, bureau Nijverheid; Aangevuld bij bekendmaking van 7 Maart No. 13448, afd. Crisiszaken Bureau Nijver heid. dat die verbruikers, producenten, im porteurs of handelaren van smeerolie con sistent vet, wagensmeer en dergelijken smeermiddelen, die nog niet hebben voldaan a-'n het daarin gestelde verzoek tot opgave van hun adres onder vermelding van qoaü- teit aan bureau Nijverheid, Kneuterdijk 8, alsnog uiterlijk 10 April 1918, deze opgave aan het bureau Nijverheid Kneuterdijk 8 kunnen doen toekomen. Tevens wordt hiermede bekend gemaakt, dat geen aanmelding als verbruiker behoeft te geschieden doorlandbouwers e.d. houders van voertuigen enz. die uitsluitend smeer olie e d. bezigen voor het smeeren van voer tuigen, voor zoover hun jaarlijksch verbruik niet meer bedraagt dan 23 K.G. Amersfoort, 26 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, Van KANDWIJCK. I)e Burgemeester van Amersfoort gelezen Staatscourant no. 72 dd. 26 Maart maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis brengt, dat het in zijne b"doeling ligt den gehcelen oogst 1918 van suiker bieten, voederbieten- en inttngelwortelen- De aan de producenten te betalen prijs zal t' 1 per K.G. voor goed kiemkrachtig zaail van zuivere soort niet t« boven gaan. Voor zaad van mindere qnnliteit en van onzuivere of onbekende soort zal naar ver houding minder worden betaald. De maximumprijs zal voorts uitsluitend worden betaald voor partijen afkomstig van pereeclen, waarvan voor 1 Juni 1918 aan <ie commissie belast met de distributie van zaaizaden in de provincie waarin hot perceel is gelegen, opgave is gedaan van 1 de grootte en ligging van het perceel 2. de soort van het zaad. Voorts zullen alle inlichtingen moeten worden verstrekt, die bedoelde commisse nader noodlg mocht achten. Van de inbezitneming zullen voorts uit geschakeld zijn die partijen suikerbietenzaad, welke afkomstig zijn van bona fine kwee kers van suikerbietenzaad, en suikerfabri kanten, waaromtrent reeds de bovenbedoelde opgaven aan de provinciale commissie zijn verstrekt, Amersfoort, 27 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van KANDWIJCK. KVAD80VKKZI0HT. Vergadering van 26 Maart 191S. We hebben ditmaal zitten tafelen van 7 uur tot precies 10,59 n.m. Het was een tlink samengesteld menu met 36 gerechten, waaronder echter de noodige kleine ge rechten. Eén habitué ontbrak er aan de table d'hote; het was de heer Tromp van Holst. De tafel werd geopend door den voor zitter. den heer Van Randwijck, waarna 'n aantal ingekomen stukken, voor het grootste gedeelte voor «kennisgeving» aangenomen, stilzwijgend de revue passeerden. Doch het duurde niet lang of de tongen kwamen los; de eerste was die des hoeren Hofland, bij de behandeling van de tnededeeling van het Burgerlijk Armbestuur, naar aanleiding van een door genoemd lid bij de vorige rondvraag uitgesproken meening, inzake de wijze van ondersteuning door dat College, welke meening. volgens genoemd B. A. geen steun vindt in de Armenwet. Dat liet de heer Holland zich zoo maar niet aanleunen bij kon niet aannemen en trouwens hij verklaarde zich er vierkaut legen, dat hel de bedoeling der wet zou zijn, dat stoffelijke ondersteuning door het een of ander kerkgenootschap de betrok kenen afhankelijk zou maken van die kerk. indien ik, aldus de heer Hofland, in nood zou verkeeren en mijn kinderen waren niet in staat mij te onderhouden, dan zou ik het toch «vertikken» naar de een of andere diaconie te gaan. Hei Burgelijk Armbestuur is dan wel degelijk verplicht te helpen. Wethouder Verhoef stond echter aan de zijde van het Burgelijk Armbestuurde wet, zegt hij, bedoelt wel degelijk, dat er een band zal zijn tusschen aanvrager en kerk. Maar het was niet gemakkelijk en het gelukte ook niet, den heer Hofland te dien opzichte te overtuigen zelfs niet. toen ook (ie heer Van Kalken een duitje in het zakje wierp en zei. dat ook hij van oordeel was, dat de kerk, zoo mogelijk, eerst moet steunenhij vvenschte juist, uit een moreel oogpunt ook. dat die mcnscheu wel afhan kelijk werden gemaakt van de kerk. Het overig'- gedeelte der ingekomen stakken ging naar 15. en W. voor advies. Bij punt 2 en 3 geen dispuut. De heer Van Kalken zou bij het voorstel van B. en W. om aan het bestuur der Verceniging tot oprichten en onderhouden van Kinaerwerktuiiicn, een terrein in bruik leen uf te staan en een subsidie van f 500 toe ie kennen, gaarne gezien hebben, dat de volle aangevraagde f 750 zouden wor den verleend, want, vr.eg hij, hoe moet d ze verceniging nu aan de resteerende f 250 komen Do heer Stadig echter wil hiervoor het particulier initiatief laten bijspringen.terwijl (ie heer Kroes allesbehalve tevreden was over de baldadigheid van de jeugd. «Denk er tocli om, die tuintjes goed te doen beschermen», riep hij uit. Geen nood, betoogde Wethouder Verhoef, de mensehen. die bij deze tuintjes wonen, zullen wel '11 oogje in 't zeil houden, en de f 250 betaalt de burgerij er wel bij. «Dan 's het mij goed. aldus de heer Kroes, maar van (iat «ogje in het zeii houden door de bewoners, verwacht ik niet veel. Geefzoo'n kwajongen maar eens =een klap om zijn ooren». dan zult U eens zien wat er gebeurt». Toch werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals het voorstel tot het verleeiien van crediet voor scbool- pantoffeis. Niet alzoo wal de kindervoeding en kleeding betreftdu heer Stadig was bang in botsing te konten met de wet, als aan alle kinderen deze verstrekking zou plaats hebben. I" vergist zich, zei de Wethouder; we geven niet aan alle kinderen, doch a leen aan min- en onve-ntoyenden. Daarbij komt, het zijn abnormale tijdei: en de wet staat wel de gelijk toe, teneinde schoolverzuim te voor komen, op deze wijze het schoolbezoek mogelijk te maken. Bovendien, wees dan consequent, en stemt ook niet voor school- pantoffcls. Pantoffels zijn leermiddelen, laat de heer Stadig er op volgen, maar kindervoeding ligt op het terrein van de ouders. Men is iu principe er vóór of er tegen, en dan laat de wet mij koud. De heer 1 lotland lapt de redeneering van den lieer Stadig aan zijn laars; wij, sociaal- dom. hebben te zorgen, dat liet kind het onderwijs met vrucht kan volgen. «En ik begrijp het standpunt van den beer Stadig ook niet», roept de heer v. Nijnatten Het desbetreffend voorstel wordt aange nomen met de hoeren Stadig, Kroes. Ooster veen en Koning tegen. Punt 6 aangehoudennos. 7 en 8 worden aangenomen. Het advies van 15, en W. op het verzoek van B. B. van Iperen om vergunning voor '11 buitengewone inrichting voor maatschap pelijk verkeer voor het perceel Stationsplein no. 6, kon bij de hecren geen genade vinden en werd verworpen met 11 stemmen tegen 7. Dc heer Leinweber bad zulk 'n voorstel niet verwacht, vooral waar voorzitter en secretaris geheel-onthouders zijn. Laat hem twee vergunningen koopen, dat kost hem f 3000. Wat v. Iperen zegt, daaraan hecht spr. geen waarde; we kennen allen het spreekwoord wel «eigen roem stinkt». Maar spr. had wel verwacht, dat hier de Vereeniging tegen sterken drank een request zou hebben ingezonden; dat dit niet is ge schied, verwondert spreker. De heer Kroes zou het toestaan een on billijkheid vinden tegenover de Amersfoor- ters wij mogen bovendien geen preceden ten scheppen. De voorzitter gelooft, dat het hotel zon der vergunning niet te exploiteeren Is, en waarom zouden wij de zon niet in het water kunnen zien schijnen? Punt io, 11, 12, 13 en 14 gaan er finaal door. Het volgende punt wordt eveneens aan genomen, echter nadat de heer Hofland te kennen had gegeven dat hij tusschen «op» en «12» gaarne het woordje «minstens» zou willen zien ingevoegd. Tegen de voorstellen 16, 17 en 18 werd niet gesputterd. De hoofdschotel was punt 19 Voorstel van B. en W. tot het als bedrijf inrichten der Centrale Keuken en het nemen van verdere maatregelen in verband met de exploitatie. Hier hebben we zitten smullen I Ik heb het wel gedacht, zei de heer Hof land, dut de klachten niet zouden uitblijven; dat komt er van als men bij zoo'n gewich tige zaak, den raad er buiten laat. Waar om de Commissie van Bijstand aan den dijk gezet? (Geroep van «Dal is niet waar».) i> substantie van uw eten moet zsoda- nig zijn, dat het voediugswaatde heeft voor den werkman, en deze ontbreekt hier ten eenenmale. Dat is de fout! Ook de heer Van Nijnatten zegt, dat hij van af de oprichting der keuken steeds in oppositie is geweest; waarom al die ophe melarij over de Centrale keuken terwijl het eten toch eenvoudig niet om te eten was. De middenstand maakte nog het meeste gebruik er van, doch de arbeiders moesten er niets van hebben en de dienstmeisjes zeggen «Ik vreet niet van de bedoeling». Wethouder Jorissen noemt bet allemaal praatjes langs den weg, doch ter bestemder plaatse werden nimmer klachten vernomen. 1 Iet eten is in alle huishoudingen den eenen dag wel eens beter dan den anderen dag, en dus zal dit hier ook wel eens zijn voor gekomen. Maar in ieder geval, thans is het eten best. Zeker, het is wel eens gebeurd, dat het eten zuur was. doch dit had als i oorzaak de slechte kwaliteit van de boter, want nu er natuurboter wordt gebruikt, laat het eten niets te wentcben over. Kijk maar eens hoe de andijvie er uitziet (de bode gaat met een pannetje andijvie langs de leden), 't is een lust om te zien. De heer Veis Hcyn licht dan nog nader toe, de quaeatie over het ontvreemden van het vleesch en concludeert, evenals zijn col lega. dat het personeel absoluut geen ver wijten treft. Ook hij heeft het volste ver trouwen in die menschen. Het slot van deze onverkwikkelijke geschiedenis is, dat het ontwerp-besluit te dezer zake zonder hoofdelijke stemming wordt aangenomen. Het nu volgende punt, afwijzend advies van 15. en W. op het verzoek van de tex tielarbeidersbonden om steunregeling, wordt na eenig debat van de zijde der heeren Hofland en Nieuwendijk. die het noodig achten, dat er wel steun wordt verleend, aangenomen. De heeren Nieuwendijk. Lein weber en Hofland zijn er tegen. Naar aanleiding van het afwijzend advies van B. en \V. op het verzoek van de S.D. A.P. afd. Amersfoort, den A.B.B. en de Consumenten-commissie, omtrent het toe staan van een nieuw bedrag voor goedkoope brandstoffen, toont de heer Overeem zich teleurgesteld, omdat er een leverancier te vinden was geweest, die het hout kon leve-

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1