prijs alleen geldt voor de zaalboonsn van Regseringswege verstrekt san personen, die hun grasland aan de Regeering hebben ver pacht, ingevolge het bepaalde sub s van bovengenoemde beschikking. Zij, die bruine boonen telen op bouwland of wel op gescheurd grasland tegen ver hoogde premie, moeten de zaalboonen tegen Jen gewonen prijs en op de gewone voor waarden van de erkende zaadhandelaren betrekken. Amersfoort, 6 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Toegewezen rantsoen voor de maand April 1918. Paarden met voorrang, Groep A (politie en brandweer, zieken-huizen, doktoren zoo K.G. Haver. Paarden met voorrang, Groep B (alle andere paarden met voorrang too K.G. Haver en Erwtenpiksel Melasse voeder, erwtenpiksel. Paarden voor Handel en Industrie 75 K.G. voerboonen. Dekhengsten 120 K.G. Haver. Varkens met voorrang boven 50 K.G. 90 K.G. Regeeringsvoermeel. In bezit genomen cacaodoppen en turfmelasse. Varkens met voorrang beneden 50 K.G. idem. Dekstieren 10 K.G. Raapkoeken. Dekbokkeu 10 K.G. Haver Foktooraen 3 K.G. Erwtenpiksel. Andere diersoorten niets. Amersfoort, 7 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, gelezen circulaire No. 19161 afd. Crisis zaken Bureau Nijverheid d.d. 6 Mei 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel 'heeft goedgevonden te bepalen dat onder >b« In zijne beschikking van 28 Februari 1918, No. 12591. afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid (Staatscourant No. 51) nog moet worden opgenomen de maximumprijs van Balk- en U-ijzer 80 tiM. en hooger (behalve Greybalken) zijnde f 5.05. Amersfoort, 7 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 19659, afd. Crisis zaken, bureau Nijverheid, dd. 8 Mei 1918, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne bekendmaking van 6 Mei 1918 No. 19161, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, waarbij werd vastgesteld een maximumprijs voor balk- en U-ijzer van 80 mM. en hooger van f5.05 per 10 K.G. maakt bekend, dat door prijsvaststelling is komen te vervallen de voor soorten in zijne bekendmaking van 28 Februari 1918, No. 12591, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, sub b, genoemde prijs van f 4.90 per 10 K.G. Amersfoort, 10 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Zaad voor suikerbleten, mangel wortelen en voederbleten. In aansluiting op zijn mededeeling onder bet bovenstaande hoofd in de Nederlandsche Staatscourant van 26 Maart 1918, No. 72. brengt de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, ter algemeene kennis, dat de voor suikerbieten, mangelwortelen en voederbietenzaad vastgestelde maximum prijs van ft.— per K.G. slechts aan pro ducenten zal worden uitbetaald, indien dit zaad afkomstig is van een gewas, dat door de provinciale commissie voor het keuren van Landbouwgewassen te velde is goed gekeurd, terwijl voor ander niet «erkend» zaad ten hoogste f 0.80 per K.G. zal worden uitgekeerd. Amersfoort, 7 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 18789. afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. 4 Mei 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden onder intrekking van zijne beschikking van ia November 1917, No. 2057, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid, vast te stellen de navolgende maximumprijzen voor kristal soda Groothandelprijs f21.50 per 100 K.G. Tusschenhandelprijs f23.— per 100 K.G. Kleinhandelprijs f 0.27 per K.G. en f o.«3i per f K.G. Amersfoort. 7 Mei 1918. De Burgermeester voornoemd, V. RANDWIJCK. De burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 19073 afdeeling Crlslszaken, bureau Nijverheid d d. 4 Mei 1918, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden vast te stellen als maximumprijs voor soapstock per 100 K.G. basis 100°/0 Vetzuur- gehalte, zonder fust, franco boord of spoor ter plaatse waar de goederen zijn opgesla gen. f 67.—. Amersfoort. 7 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester der gemeente Amers foort, gelezen circulaire No. 19307, afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw dd. 4 Mei i9'8. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gezien art. 8 der Distributiewet 1916, gezien de wet van 12 Januari 1918 (Staats blad No. 14), tot vaststelling van bepalingen in het belang vaa den omloop van 's Rijks heeft goedgevonden vast te stellen een maximumprijs voor zilver in eiken vorm van f 109.75 per K.G. fijn zilver, (kosten van verwerking tot plaat, draad, enz. niet inbegrepen). Amersfoort. 7 Mei 1918. Ds Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire No. 27496, afd. Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, dd. 6 Mei 1918, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden onder intrekking van zijne besschikking d.d. 9 April 1918, No. 24850. afdeeling Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, 1. te bepalen dat de uitvoer van zoetwatervisch, aai of paling en zalm alleen zal mogen geschieden A. naar Duitschland, Oostenrijk en BelgiC per spoor en wel 1. naar Duitschland en Oostenrijk via de stations Oldenzaal,Zevenaar en (iroesbeek; 2. naar België, via de stations Sluis, Sas van Gent en Roosendaal B. naar Eageland via de haven van Rotterdam i. voor den uitvoer van|versche mosselen aan te wijzen het station Eijsden. Amersfoort, 7 Mei 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis vaD bet publiek, dat JJ- VAN DE BERG en P. J. VAN WEGEN ingediend verzoek, roet bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een inrich ting bestemd voor het fabriceeren van melk producten en het plaatsen van een electro motor van 2.5 P K. tot aandrijving vau een karn en een centrifuge, in het perceel alhier gelegen aan den Soes- terweg No. 93, bij het kadaster bekend onder Sectie D no. 2416; op de Secretarie der gemeente ter visie ligt. en dat op Woensdag, den 22 Mei aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegeD het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande juris prudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 8 Mei 1918. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, V. RANDWIJCK, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. RAPPORT. Maatschappij N ij verheid Departement Amersfoort. V Orgel-fabrlkatie. Hier valt geen uitbreiding te constateeren, noch werden nieuwe artikelen opgenomen. Door gebrek aan orgeltangen, lustrus, rubberwerk, ge galvaniseerd draad, leder enz. welke grond stoffen zoo goed als alle uit het buitenland moeten worden aangevoerd, werd de fabri- katie zéér bemoeilijkt. Men heeft gegronde hoop, dat de Neder landsche Industrie spoedig zal voorzien in het gebrek aan grondstoffen, waardoor de Invoer uit het buitenland veel minder noodig zal zijn. In de kasten-makerij werd van vier ge- interneerde Belgische werklieden gebruik gemaakt, terwijl één werk vindt in de Orgel- makerij. Indien aan de opleiding de noodige zorg wordt besteed, is het natuurlijk mogelijk uitsluitend Nederlandsche werkkrachten in deze branche te bezigen. Dit zou bereikt kunnen worden, door aan de bestaande ambachtsscholen onderwijs te doen geven door vakkundigen. Brood, Koek, Gebak en Biscuits- Vooruitgang op dit gebied valt na 1914 niet te constateeren. De fabrikatie werd zéér bemoeielijkt door gebrek aan tarwe bloem. De bevordering van deze industrie zal kunnen geschieden door betere afwerking der fabrikaten (enkele uitgezonderd), en door opleiding der werklieden, dus door goed vakonderwijs. Het is beslist niet moeilijk de buiten- landscbe concurrentie te verdringen, indien men zich toelegt op het leveren van prima fabrikaten. Van buitenlandsche werkkrachten wordt geen gebruik gemaakt. Wagen-werkplaate H. IJ. S. M. Deze inrichting heeft zich na 1 Aug. 1914 niet uitgebreid en ook niet moeten beperken. Het gebrek aan balkijzer van diverse profielen en spiraal veeren voor buffers werd ernstig gevoeld. Zoolang in Nederland geen wals-werk bestaat, zal men zich voor deze artikelen tot het buitenland moeten wenden. Van buitenlandsche krachten werd geen gebruik gemaakt. Eén der fabrikanten, tot wien wij ons wendden om inlichtingen, maakte de navol gende opmerking, bij de beantwoording van vraag No. 10: «Voor de bevordering der Nederlandsche «Industrie is noodzakelijk «het ontbinden van niet ter-zake-kundige «Regeerings-Commissies «het opruimen van onpractlsche inspecteurs «van den arbeid; «het aanstellen van billijke en zich voor «de industrie interesseerende O. W. accoun- «tants «het scheppen van belangstelling bij het «Nederl. volk voor het Nederl. Fabrikaat «en het bevorderen der werkgelegenheid «het droogleggen van de Zuiderzee(waar- «toe inmiddels besloten) het graven van het kanaal door de Geldersche Vallei.» Namens bet Bestuur J. H. v. d. MEIDEN. Voorzitter E. VAN VOLLENHOVEN. Secretaris. STADSNIEUWS. Zeep-Bon 68a. Wij verwijzpn onze lezers naar de an nonce van den heer Directeur van het Levensmiddelenbedrijf, voorkomende in dit nummer, waarbij bericht wordt datjin d e a.s. week en nader bekend te maken weken op bon 68a 1 ons of 1 stuk harde zeep per persoon verkrijgbaar wordt,gesteld en dus niet op bon 64a zooals onder «Kennis gevingen» vermeld staat. Concierge H.B.S. Onze stadgenoot, de heer J. van Dorssen is bij Min. Beach, met t Augustus a.s. be noemd tot concierge aan de R.H.B.S. te Oud-Beijerland. De Stem des Volks. Op hst Nationaal Zangconcours, dat Hemelvaartsdag te Capelle aan den IJsel. werd gehouden, behaalde de arbeiders-zang- vsreeniging «De Stem de» Volks» alhier in de derde afdeeling uen eersten prijs, zijnde een verguld zilveren medaille. Er waren vier afdeelingen, met 44 deelnemende koren. De secretaris dezer vereeniging schrijft Het is thans de tweede maal, dat het arbelderszangkoor «De Stem des Volks» zijn deelname aan een zangwedstrijd met succes zag bekroond. Verleden jaar werd voor het eerst deelgenomen aan den Natio- nalen Zangwedstrijd van «Onderlinge Oefe ning» te Amsterdam en werd van de 12 prijzen den zesden prijs veroverd. In het laatste jaar heeft het koor goede vorderingen gemaakt. Onder leiding van zijnen bekwamen direc teur, den heer H, van Rheenen uit Utrecht, is het koor dermate gevorderd, dst men thans een eerste prijs heeft veroverd. De toonaard, samenzang, nuanceering en ook de opvatting van den directeur was correct, een bijzonder compliment van de jury viel bovendien het koor ten deel. Volgende maand, den 9en Juni herdenkt «De Stem des rVolks» haar 4 jarig bestaan. Moge onze zangvereeniging nog vele malen de eer van Amersfoort op Nationale zang wedstrijden hoog houden. Afd. Scheepvaart-Unie. Ten Stadhulze is op initiatief van de Kamer van Koophandel een vergadering gehouden om te komen tot eene afdeeling der Scheepvaart-Unie voor de binnenvaart, welke staat opgericht te worden. Het doel is om paal en perk te stellen aan de dwin gelandij dsr binnenschippers, welken door den Minister van L„ N. en H., als 't ware wordt toegestaan het Wetboek van Koop handel te negeeren. Een commissie is gevormd, bestaande uit de heeren S. van Vollenhoven, Van der Plank (firma Gerritsen) en Van der Pol, alhier. V. D. W. Door het Verbond tot Democratlieering der Weermacht (V. D. W.) worden in ver schillende districten candidaten gesteld voor de Tweede Kamer. Onder een dier can didaten komt ook voor de heer W. Klooster alhier, terwijl deze heer ook als zoodanig gesteld zal worden in de kieskring V. Rot terdam, alsmede in die van Friesland (XIV) en Groningen (XVI). Bloemes verkoop voor het Joodsch Nationaal Fond». Ter gelegenheid van het Wekenfeest op 17 en 18 Mei a.s. houdt hetjoodsch Natio naal Fonds in de dagen daaraan voorafgaan de zijn jaarlijkschen Bloemenverkoop, waar van de opbrengst zal strekken voor den aan koop van land in Palestina als onvervreemd baar eigendom van het Joodsche Volk. Bij de Zionistische Organisatie zijn plannen in bewerking voor een kolonisatie op groote schaal van Palestina met Joden, na den oorlog; hetjoodsch Nationaal Fonds zal in deze kolonisatie een zeer belangrijk aandeel hebben. Aan dit Fonds toch is de taak opgedra gen groote complexen land aan te koopen, waarop de nieuw te stichten Kolonies ge vestigd zullen worden. Deze zullen vermoe delijk zoo ingericht worden dat in elk land- bouwdorp 70/80 Joodsche landbouwers en 30/20 landarbeidersgezinnen gekoloniseerd zuilen worden. Aan de boeren zal het land in erfpacht verstrekt worden; voor de arbeiders stelt het J. N. F. behalve een stukje grond ook een kleine woning tegen billijke voorwaar den beschikbaar. De bloemendag wordt hier ter stede ge houden op a.s. Zondag 12 dezer. Des avonds is er eene propagandavergadering. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer C. M, M. Vermolen, West singel 44 Tel. 160. Welke apotheek tevens die is, waar ge- gedurende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. CENTRALE KEUKEN. Het Menu van de Centrale Keaken veor de week van 14 tot en met 18 Mei is als volgt samengesteld: Maandag: (schoonmaken ketel). DinsdagRijstebrij. Woensdag: Stamppot van Snij boonen. DonderdagErwtensoep. Vrijdag: Stamppot (wordt nader bekend gemaakt.) Zaterdag Rijstebrij. Voor de aardappelen, rijst en erwten moeten bons worden ingeleverd. Pallas Athene, Internationale Stichting. Te Amersfoort is opgericht Pa lias Athene, Internationale Stichting, benevens de Ne derlandsche Afdeeling van Pallas Athene, beide gevestigd te Amersfoort. De Internationale Stichting heeft ten doel volgens artikel 1 der statuten het bevor deren van levensverdieping in onderwijs en opvoeding. Zij tracht dit doel te bereiken door a. het oprichten van afdeelingen, stich tingen of daarmedeovereenkomende lichamen, die in verschillende landen voor dit doel werkzaam zijn. b. het bevorderen der samenwerking tus- schen die afdeelingen, c. het samenwerken met andere stich tingen en vereenigingen ten behoeve van onderwijs en opvoeding. d. het uitgeven van jaarboeken, zooals een Internationaal Studentenboek, van tijd schriften, zooals een Internationaal Orgaan voor onderwijs en opvoeding en van boek werken, welke haar doel dienen, e. andere wettige middelen. De Nederlandsche Afdeeling tracht haar doel te bereiken door a. het bevorderen van eenheid in het onderwij» in het algemeen. b. bet bevorderen van de individueel® ontwikkeling van den leerling. e. het oprichten van zelfstandig werkende onderafdeelingen voo 1 het Hooger Voorbe reidend Hooger en het Middelbaar, het Vak- en het Lager- en Voorbereidend Lager Onderwijs, 6 d. het bevorderen van eenheidsbesef en schoonheidszin in het onderwijs, •- het bevorderen van de oprichting of het oprichten van opleidingsscholen voor onderwijzend personeel, van modelscholen, van internaten voor Lager- en Middelbaar Onderwijs, van studentehuizen voor Hooger Onderwijs, en in het algemeen van inrich tingen ten dienste van onderwijs en op voeding, f. het bevorderen van opvoedkundige kennis bij ouders, g. het organiseeren van congressen, h. het uitgeven van jaarboeken, zooals een nationaal studentenboek, van tijdschriften, zooals een nationaal orgaan voor onderwijs en opvoeding, en van boekwerken, welke baar doel dienen, I. het oprichten van een Informatiebureau voor huisvesting van studenten, leeraren, onderwijzers, enz., j. het stichten van fondsen voor studie en reizen, k. het bevorderen van de oprichting van stichtingen of vereenigingen werkzaam voor onderdeelen van haar doel welke, met toe stemming van den Raad aan de Neder landsche Afdeeling vsrbonden, onderworpen zijn aan de statuten en reglementen van Pallas Athene en van de Nederlandsche Afdeeling, 1. het samenwerken met andere stich tingen en vereenigingen in Nederland ten behoeve van onderwijs en opvoeding, m. andere wettige middelen. Van de zelfstandig werkende onderaf deelingen heeft alleen de L. O. afdeeling haar werkzaamheden aangevangen onder voorzitterschap van Dr. W. VV. van der Heulen, met den heer J. G. Bos als secretaris. Deze onderafdeeling is begonnen met het ontwerpen van een ideaal, algemeen leerpro- pramma, voor modelscholen, dat later, behalve van zulke scholen, ook uitgewerkt zal wor den in verband met de bestaande toestanden, Dit algemeen programma zal als basis kun nen dienen voor de leerplannen van de overige onderafdeelingen. Verder is opgericht een onderafdeeling voor algemeen religieus en aesthetisch onder richt. dat door kinderen van alle gezindten kan worden gevolgd; als eerste leden van deze afdeeling zijn toegetreden Mej. M, Bersma, Dr. J. D. Bierens de Haan, Ds. E. J. van der Brugh, Dr. W. H. Denier van der Gon, Mej. A. G. Dyserink, J. de Jager, J. M. Lauweriks, Dr. K. Proost, J. D. Ros. T.z.t. zal medewerking gevraagd worden aan dame» en heeren uit alle standen, die ge schikt cn bereid zijn dit onderricht te geven. Voor hen zullen in verschillende plaatsen opleidingscursussen worden gegeven. Het Bestuur van de Ned. Afd. heeft zich in verbinding gesteld en zal zich nog in con tact «tellen met verschillends studenten en studentenorganisaties ten einde te komen tot de oprichting van de studentenonder- afdeeling, een eonheidsverband van studenten in Nederland ter verdieping van bun studie, o.a. door meerdere samenspreking, zoowel met de boogleeraren als onder elkander. Om dit mogelijk te maken moeten groote studententebuizen worden opgericht. De Ned. Afd. van Pallas Athene wordt beheerd door een Raad van Bewindvoer ders, waarin voor het eerst zitting nemen: Dr. N. Adrian!, Oegstgeest; Dr. E. Bone hakker, referendaris van onderwijs. Utrecht; J. C. Bos, Directeur Haagsche Schuolver.. den Haag; Pror. Dr. J. A. van den Broek, Utrecht; C. Bruin, Hoofd Hilversumsche Schoolver., Hilversum; Dr. J. Clay, Delft; Dr. J. C. L. Godefroy, Amsterdam; Dr. C. P. Gunning, Rector Amsterdamse!) Lycaum, Amsterdam; Prof. Dr. N. Jordan, Utrecht; Mevr. L. Kleber-Denig, Amersfoort; Prof. Dr. J. Lindeboom, Groningen; Dr. W. W. van der Meulen, Voorzitter Haagsche Volks universiteit, den Haag; H. van Mook. LeidenH. van Mourik Broekman. Direc teur H. B. S., HaarlemDr. U. A. Ootmar, Haarlem; J. A. Ort Jr.. Directeur Instituut Ort, Rotterdam; D. VV. H. Patijn. Baarti; J. D. Reiman Jr., Amersfoort; Prof Dr. K. H. Roessingh, Leiden; Prof. Dr. J. A. Schouten, Delft; Mr. Dr. M. Tydeman, Amersfoort; Dr. J. van der Valk, Rector St. Marnix Gymnasium, Rotterdam; Dr. A. de Vletter, den Haag; Mej. G. te Winkel, Amsterdam; Herman Wolf, Haarlem. Als eerste bestuursleden treden op: J. D. Reiman Jr., Voorzitter; Mr. Dr. M. Tyde man. Secretaris; Mevr. L. Kleber-Denig, 2e Secretaris; D. W. H. Patijn; C. Bruin. Daar de onderafdeelingen zelfstandig wer kende lichamen zijn. is de arbeid van het bestuur in hoofdzaak administratief. Het Bestuurscollege kan later indien Je- wenscht worden uitgebreid met vertegen- woordigers uit een door de onderafdeelingen aangewezen. Allen die belangstellen in het doel van de Stichting, het bevorderen van levensverdieping In onderwijs en opvoeding, en in beginsel bereid zijn in een^ van de onderafdeelingen hunne medewerking te verleenen, ook zij, die de Stichting finan- lieel willen steunen, worden verzocht zich te richten tot het secretariaat, Prinses Marie- laan 2. Een minimum bijdrage ia niet vast gesteld. De Beguastigers zullen de verschillende stukken ontvangen, die van de Stichting uitgaan.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2