Advertentiën. DIENSTBODE Garnalen Versche ZALM GLORIA TRANSITA zes jaar en voor zieken. In Nederland niet gerantsoeneerd. Aardappelen zeven pond per week. In Nederland nu nog vier pond per week. Vlctsch en vet een half pond per week, inbegrepen een vierde gedeelte been en 50 gram worst. Zuiver vleeach dus ongeveer ion gram. Nederland staat in elk geval op de kaart zon gram toe. Suiker anderhalf pond per maand, In Nederland ongelimiteerd. ren één, ten hoogste twee in de maand. Ik zal mij beperken tot de voornaamste artikelen. Op de algcmccne levensmiddelen kaart wordt af en toe uitgedeeld een paar or.s gort of grien, oen pond marmelade of kunsthoning, een paar ons maccaroni, ge droogde groente. Zoo goed als nooit kaas —een heel enkelen keer hebben we van den winter per persoon een kwart ons gehad nooit rijst, erwten, bootten, koffie, thee. c acao. Artikelen bovendien geheel uit den iegitiemen handel verdwenen met sago en chocolade ea nog veel meer. Koek en koekjes en taartjes, die tc genteten en te betalen zijt., die cettige voedingswaarde bezitten, bestaan Magere kippen kosten negen mark het pond, konijnen zeven. Ander gevogelte of wild is nu niet te bekennen. Hazen, reeen, fasai.tcn, patrijzen waren er ook niet in den jachttijd. Groente in blik mag niet verkocht worden. Dezen winter is er bijna geen andere groente geweest dan koolrapen, llrusselsch lof en spinazie. Kool zag men slechts bij uit zondering. Nu ziet men spinazie, sla, rha- b.irbor (die voor de toebereiding meer suiker eisebt dart het rantsoen gedoogt) m komen tie asperges. Hij ons is er belangrijk meer groente. Visch, versch of gerookt of gedroogd, is van de markt zoo goed als geheel verdwenen, wordt alleen nog in restauraties opgediend. Hij ons in Nederland is er betrekkelijk overvloed van en gerookt is zij tegen niet te hoogen prijs-- 18 ct. een zalmbokking - in alle winkels te krijgen. Men ziet met een reeks van zeer belang rijke artikelen, zooals boter en kaas, gcoak, cacao, chocolade, melk, viscb, groente is het iti Nederland nog veel beter gesteld dan iu Duiischlatiii. Alleen met brood iets slechter en met aardappelen gedurende ecu weck of vier. vijf werkelijk slechter. De schaal slaat nog verder ten gunste van Nederland over, wanneer men oedcnki, dat de voorraden voor den clandestiene» handel er natuurlijk nog veel grooter zijn, waarschijnlijk absoluut stellig relatief prr hoofd van lie bevolking. Hei is hier tilt niet zoo eenvoudig meer boter te krijgen tegen 20 Mark hel pond. thee tegen 45 Mark, koffie tegen 25 Mark, cacao tegen 30 Mark. In Nederland begiut de sluikiiamiel pas. En volgens mijn informaties uit het vaderland zijn daar de sluikbandelpiijzeu rug belangrijk lager. Hovendien kan men er op staal op maken, dut per hoofd der bevolking dc hamstervoorraden in Nederland, waar kort geleden nog zooveel te hamsteren viel, aan zienlijk grooter zijn dan in Duitschland, waar van de provisiekast nu reeds jar n lang geleerd is, zonder dat ze ie. den laaisten tijd noemenswaard gevuld kon worden. Nu heb ik alleen gesproken over voedings middelen. Doch voor het dagclijksch leven moet men ook klceren en schoenen hebben. Schoenen uit leer zijn hier uitverkocht. On der- en bovengoed is. zelfs met «Bezugschein* zoo goeu als niet meer te koop. Geen zak doek, geen hemd, geen kous, geen luier, wollen of katoenen jukje voor dc baby. Hehoorlijke wasch- au toiletzeep is er niet Er mankeert, zooveel, zoo heel veel, dat iu Nederland nog te koop is, zij het <ian ook tegen grof geld. Toch ziet tie Herlijucr uit. Het oude wordt gerepareerd en ontzien. Water en zand schuren de handen Cu de wasch ook' wel schoon. Voor Neaerlandache lookers, die moppe ren te Herlijn krijgt, men geen rookbaic sigaret onder de twaalf e.i de pijptabak is den weg gegaan van lijsten boenen en erwten en slaolie en cognac en terpentijn e:i was en luk en zoovele medicinale artikelen. Weg, volkomen verdwenen. Alleen wat brandstoffen betreft hebben wij bet veel beter dan iu Nederland. Zoo goed als geen beperking van gas, electrjscli licht en huisbrand. En gij, Amsterdammer, kunt gij u het leven voorstellen zonder kruier, die even een boodschap doet, zonder fitter of behanger of smid of timmerman, die een reparatie opknapt'? Zonder de gemakken dus, die, nu wij zo hier moeten missen, ons een be hoorlijke portie ergernis en vaak zelf zorg veroorzaken. Mijn landgenooten leven dus nog aanzien lijk beter dan wij hier. liet zij hun een troost. E11 een herinnering, dat liet nog slechter, toch gedragen kon worden. Door Duitschcrs gedragen wórdt. Die nog een kleinigheidje meer te verduren hebben dan materieele ontberingen moreele. Rouw 0111 gesneuvelde bloedverwanten, verdriet om verminkte, angst over bloedverwanten, die in bet veld zijn. Het deserteurskamp te Bergen Men meldt uit Alkmaar In het kamp voor Duitsche deserteurs te Belgen bevrachte een niin of meer gespan nen toestandde deserteurs waren in de barakken opgesloten en een extra bewaking was ingesteld. Sedert Zondag j.l. is eene wijziging in de voedselvoorziening ingevoerd, die niet naar den zin der deserteurs was, weshalve zij wei geiden te eten en dientengevolge opge sloten moesten blijven. De voedselvoorzie ning was thans iu overeenstemming gebracht met hetgeen aan onze eigen landgenooten kan en mocht toebedeeld wordenvóór Zondag kregen de deserteurs iets meer. Zij ontvangen nu 200 gram brood per persoon cn per dag met 80 gram kaas. daarnevens 8 ons aardappelen, een half kilo groenten, 23 gr.tni margarine (15 voor brood en S gram verwerkt in het eten), 6 gram koffie, tweemaal per week 1 ons vlecsch, twee a drie malen per week visch, 12 gram vet eu 125 gram peulvruchten per persoon en Nu de deserteurs het voedsel weiger den, heeft de Bergensche jeugd hiervan kunnen profiteeren en de geweigerde rant soenen lekker opgepeuzeld. Door eene deputatie uit de Russische bevolking was aan den commandant van het kamp, majoor Ter Cock, een schrijven gezonden waarin «geöiseht» werd, dat de dc putatie direct tot den majoor zou worden toegelaten, dat beier en meer voedsel moest worden verschaft, dat schoenen cn geen klompen om te wandelen moesten worden verstrekt en dat de wachtmeester Hendriks, uien zij blijkbaar geen goed hart toedragen, moest worden verwijderd. Via den dietistdoenden officier zullen deze «cischent nader onder de oogen worden gezien. De geest ouder dc deserteurs was Maandagavond zóó rebeliisch geweest, dat zij pogingen in bet werk hebben gesteld brand te stichten iu op elkaar gestapelde matrassen, welke pogingen gelukkig bijtijds verijdeld konden worde». Do deserteurs klagen voortdurend over de trage werking der Arbeidsbeurs, die voor hun belai gen in verband met elders te verrichten werkzaamheden bemiddeling moet votleenen ook deze langzame afwik keling van zaken vormt een motief voor hun oppositiegeest en algemeen gcprikkeldeu geestestoestand. Omtrent het verstrekte brood en kaas diene, dat deze van goede ijo .liieit zijn en deze spijzen ook door dr, Hlok en zijne vrouw zelf worden gebruikt. Te Zaandam hebben in de laatste dagen niet minder dan 600 gasverbruikers van de directie der gasfabriek een kaart thuis ge kregen met de tncdcdneliug, dat zij wegens overschrijding van het maximum rantsoen over de maand April van den toevosrzullen worden afgesneden. Besloten werd, na een samenkomst van vrouwen, een bespreking te houden met don Wethouder voor de bedrijven, den heer Duijs. Op deze conferentie zetten de vrouwen hun toestand uitten, er op wijzende, dat de overschrijding in hoofdzaak het gevolg was geweest "an den schoonmaak en verzochten zij bel voor de/e maand nog eens aa» te ■ion. De Wethouder weer er op, dat ook dc gemeente goraiitsoei oeid wordt en het te veel verbruikte op de volgende maand gekort wordt, liet resultaat van de bespre kingen was, dat de beer Duijs de toezeg ging deed, «lat men het voor dezen keer, wat de grouie massa betreft, nog op zijn br-loop zou laten en nu alleen de aller grootste overtreders zouden worden afge- Een faillissement. "Door de Rechtbank, ie Kamer, te Am sterdam, werd bet faillissement uitgesproken van de firma Erdmann en Hethcij, aange vraagd door Mr. C. J. Pekelharing namens de Rotterdamsche Disconlo-Maatschappij. De aanslag op hel Kruithuis. Voor de Amsterdamsche Rechtbank diende Dinsdag j.l. de zaak betreffende den aanslag op het Kruithuis aan den Haar lemmer'., eg te Atniteidam bij Halfweg. Terecht stonden voor dit feitic Her- manus Benedict us Veltman, oud 20 jaar, fotograaf; 2e Albcrtus Mell, oud 22 jaar. boekdrukker; 3e Willem Holthuis, oud 17 jaar. electricien 4e Jan Rcmijs, oud 17 jaar. invtaaldraaicr en 5e Frederik, "Johannes Uertns van der Wal 10 jaar, timmerman. Het rapport van den deskundige Berkhout werd, bij beslissing van rle Rechtbank, met gesloten deuren behandeld, overigens ge schiedde de zaak .11 h"t openbaar Mr. L. van Gigch Jr., trad als verdediger op. liet O. M. cischte tegen Veltman en Mell, leder 3 jaar gevangenisstraf, tegen Hollhaus 1 jaar, tegen Komijn 10 maanden en tegen v. cl. Wal 8 maanden. Mr. v. Gigch drong voor v. d. Wal aan op een voor waardelijke straf, omdat hij, v. d. Wal, zich in den vervolge van elke daad zal onthou- I den, voor de 4 anderen pleitte de advocaat clementie, zij toch hebben verklaard bij bun politieke zienswijze te blijven volharden. Deze jongens, zijn echter het beate, volgens pleiter, met zachtheid te treffen. Vrouwelijke Journalist, r was een nieuwigheid in de Tweede ler, Hij de behandeling van zaken in de vergadering van 14 Mei j.l. troonde op do perstribune voor het eerst eene vrouwe lijke journalist. Voor één der Kamerleden was dit aan leiding, haar een bloemenhulde te zenden, vergezeld van de volgende schoone poëzie- «Nu 'k uit dcez' zaal eerlang ga scheiden, Kan 'k blij van hart mijn nieuwe toe komst beiden, Wijl 'k heug'nis in mijn leveu mee mag dragen, Hier door een vrouwenhand te zijn «ver slagen.. We zouden misschien onbescheiden zijn, zegt »Het Volk» als we den naam van den huldiger noemden. Alleen maar wie-van ons raadt, behoeft niet ver te zoeken. Vraag 't maar aan Mr. Mendels SI'ORT. Duiveusport. Uitslag van de ofticiëale openingswed vlucht, gehouden door de Amersf. PostUuiveo- vereen. «De Luchtpost, op 12 Mei jl. vanuit V lissin gen. Afstand 1446 K.M., vermoede lijk gelost 7.30 uur aankomst eerste duif De prijzen werden behaald als volgt: A. Kuipers ie. 7e en 13e prijs. A. J. v. Munster 2e, 5c, 12e, iöe, iSe en 21e prijs. J. v. d. Brom »e en ite prijs. N. v. d. Berg 4e prijs, 11. J. Hol 6e prijs. A. M. Neerinx 8e, 15e, en 17e prijs. C, v. 't Rist 9e, toe, lye en 20e prijs. H. Brits 13e prijs. Zoo behoort deze wedvlucht weder tot bet verleden. Wij durven nu juist niet zeg gen, dat ze geslaagd is naar aller verwach ting, want bet valt niet té outkeuntn dat tal van vluchten te lijden hebben onder het gure «veder. Hoewel bet aantal mededingende duiven niet zoo groot was, vergeleken bij vorige jaren, muchtcu wc toch constatcereu dat de animo onder de hethebbers nog dezeifde was; wij twijfelen er dan ook niet aan, dal. mocht het aantal duiven vermin deren, het aantai liefhebbers hier ter stede eerder zal vermeerderen. Ds leden worden verzocht hun constateurs Zaterdag 18 Mei aanstaande precies 12 uur te bezorgen bij den lieer A. J. van Munster Groote Spui 33. De leden der klokkeucom- missie gelieven uiterlijk 5 uur present te G, K. Gemeentelijke Arbeidsbeurs («KOPENDelken werkdag v en des avonds van 6.30 tot Op Zaterdag alleen van 8.30 .30 2.3» Op 10 Mei 1918 waren ingeschreven I. de volgende «vorkzoekenden 3 banketbakker. 1 metselaar. 1 bankwerker-elec. 2 opperlieden. 1 boekbinders. 1 piauopolitocrder. 1 boekdrukker. 1 rijwielherstellers. 5 broodbakker 1 schippersknecht. 2 costuumnaaister. 3 schoonmakers. 2 diensthode. 1 schilder (huis), 1 dagmeid. 5 sigarenmaker. 18 grondwerkers. 1 sigarensorteerdcr. 2 hulp i. d. huish. 3 straatmaker. 4 kantoorbediende 1 smeden. 2 kantoorh, (vr.) 24 slager. 1 kelners 3 stukadoor. 1 kindermeid. 1 tuinman. 2 kleermakers. 5 timmerlieden. 2 kok 1 timmer), (leerl.) 1 loodgieters. 1 verstelnaaister. 1 loopknecht. 1 voegsr. 74 losse arbeiders. 5 voerlieden. 1 lompen sort. 4 werkvrouwen. 1 Mach -bankw. 1 winkelbediende. 3 macb-houtbew. 2 winkeljuffrouwen. 1 Magazijnknccbt. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 1 Ass. -restaurateur, 6 metselaar. 1 barbier. 12 meubelmakers. 3 beeldhouwer. 4 halfwas meubelm. 1 Halfwas-beeldli. 10 opperlieden 5 borstelmakers. 2 sigaretim. hatidw. 1 Contre-bassist. t sig.irillomaker. 1 dagmeiden. 1 schippersknecht. 2 Dienstboden. 1 piantsoenarbeider 1 Hoboist. 1 pianist. 1 kantoorb.m. of vr. 1 straatrn.-handl. 1 kapper 1 uniformwerker. 1 kuiper. 4 vergulder. 1 loopknecht. 1 werkmeid' 4 Lijst en ornament. 1 wijnsteker. 1 magazijnknccbt. 1 zeepzieder. Te ROTTERDAM met begin JULI GEVRAAGD, een NETTE P.G. die flink kan werken. Van g.g. voor zien. Adres: Mevr. S. KNETEMAN. Rem- brantlaan No. 8 te Bilthoven. Mevrouw E. VAN VOLLENHOVEN, l'trechtscheweg 120, vraagt, wegens huwe lijk der tegenwoordige, met 1 Augustus een NET Keuken-AViirkineisje GENEZING vo"tomen en snelle, door ver- scheidene geneesmiddelen, uit planten bestaande, van ziekten der nieren, (suiker, eiwitstof), Blaas, (pijn, aandrang, bedwateren) alle waterorganen, (ontsteking, vernauwing, prostatitis, etc.) Vrouwenziekten, huid, (exzema, jeuking, bersten),lever,speen, hardlijvigheid, bloedarmoede, hoest, asthma, zinking, zenuwpijn, jicht. Vraagt met opgave voor welke ziekte, eene der grat. broch, van DOKTKK DA JIM 4 N, No. 188 met be wijzen, aan SNAB1LIE, tir. Hurkt 7. Bot terdam. Amersfoortsche Zee- e» Kivierrinchhandel l'T&El'HTSCH KSTIi A AT lit - T,l. 93 Dagelijks aanvoc VEHSCHL Vcor ds Pin^aterdagea Yrijilug 17, Zaterdag IS, Dinsilug 21. Woensdag 22 en Donderdag 211 Hel telkens slechts eene ïoorstelling ran half 8 tot half 10 unr. ZOND AU 19 en MAANDAG 2(1 Hei (beide Pinksterdagen) doorl. voorstellingen van tot io uur (aanvang se voorstelling 8 uur), van de eerste gr. Nederl. Opera-Film. Muzikaal drama. Filmspel In 6 deelsn. Auteur-Regisseur JOH. GILDEMEIJER. In de hoofdrol als Solotti AUG. v. d. HOECK. Groot versterkt Orkest (8 Musici) onder leiding van GU1L BOLAND. Zang van het Opera Solisten Quartet van het Cinema Palace te Amsterdam. Mevr. \V. v. d. Hoeck, Sopraan. Mej. Irma I.ozin, Mezzo Sopraan. Jac. Couveren, Lyrisch Tenor. Aug. v. d. Hoeck, Bariton. O.m. wordt gezongen 'Trio Faust, Lied-Proloog Paljas. Recit. aria, duo en quartet RigolettO. PRIJZENLoge f t 05, ie Rang 79, 2e Rang 53 en 3e Rang 32 ct. Plaatsbespreking (uitgezonderd «le beide Pinksterdagen, «vaarop geene plaatsen besproken kunnen worden) .1 f o. 10 per plaats, 's morgens tus- schen half 11 en half t voor den zelfden avond. Er kunnen dus geen plaatsen besproken worden voor een anderen avond dan den dag «vaarop men bespreekt. Tijdens den zang wordt geen toegang verleend.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3