AMERSFOORTSCIE COÏÏEAHT. Zaterdag 18 Mei 1918. No. 9030. 68e Jaargang IScriclif ï'E N. V. Centrale Crediet en Landbouwbank Speciale condities yoor den Laiifltai - - - SAFE DEPOSIT. - Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleefl". REDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15, A.dverteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- F. W. II. OU DE NS, abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentién per regel 15 ceat. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in AMERSFOOR T. rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. RURIAUX: KORTE GRACHT VALKESTRAAT II. Postbus q. Telefooa 1 lu verband met de TWKE PINK STERDAGEN verschijnt ons bind do n.s. weck slechts '1'W EKJIA AL, 11.!. op Woensdag en Zaterdag. DE DIRECTIE. VERKIEZING T w e e d e raai. Burgemeester en Wethouder* van Amersfoort brengen het volgende ter openbare konnis: Op Dinsdag, 21 Mei aanstaande, zal plaats hebben de candidaalstelling voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal. des voormiddags negen uur. ter secretarie bij den Burgemeester der gemeente Utrecht, voorzitter van het hoofdsiembureau iti den kieskring, worden ingelevc-rd lijsten van candidate!!, als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste tien candidaten worden geplaatst. Iedere lijst moet worden onderteckend door ten minste vijf en twintig kiezer*, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. Achter den naam van ieder der onderteokenaars moet de gemeente worden vermeld op welker kiezers lijst hij voorkomt. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenën. De candidaten moeten, niet vermelding van hun voor letters en woonplaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Dezelfde caudidaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten. Bij de lijst tnoet worden overgelegd de schriftelijke verklaring van iederen daarop voorkomenden caudidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aange wezen. De onderteekening van deze verklaring moet zijn gelegaliseerd door den Burgemeester van de woon plaats van den caudidaat. De inlevering der lijst moet geschieden persoonlijk door één der onderteekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwooidig zijn. Van de inlevering wordt «en bewijs van ontvangst afgegeven. Formulierc-n, voor de lijsten bovenvermeld, zijn ter secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. Itt herinnering wordt gebracht artikel 147 der Kies wet. luidende ais volgt Hij die cene lijst, als bedoeld in artikel 3; inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij artikel 33, heeft onderteekend. Amersfoort, 15 Mei 1918. Burgemeester en Wethouder» voornoemd. De Burgemeester, V. RAKDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENS IRA. (i K ISS E LD li ST I' K li K N. Raadsbesluit van 4 September 1917. No. 500. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, en te weten, dat door den Raad «lier Gemeente ijne vergadering van den 4 September 191; is .esteld en bij Koninklijk Besluit van den 10 April 110. 104, is goedgekeurd de volgende verordening Verordening lot heffing van schoolgeld voor het genot van openbaar lager onderwijs aan de scholen A, B. C en D in de gemeente Amersfoort. 'I er tegemoetkoming in de kosten van het openbaar lager onderwijs aan de scholen A. B. C en D in de Gemeente Amersfoort wordt een schoolgeld geheven. Art. 2. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders of voogden der leerlingen; indien die ouders of voogden niet in de Gemeente hoofdverblijf hebben, door de verzorgers der leerlingen. Voor de toepassing dezer verordening zijn de leer lingen, wier ouders of voogden niet in de Gemeente hoofdverblijf hebben, verplicht een verzorger aan te wijzen, die de in lid 1 genoemde verplichting op zich neemt en in de Gemeente hoofdverblijf heeft. Art. 3. Het schoolgeld wordt berekend a. voor de leerlingen, die hun werkelijk verblijf in de Gemeente hebben en wier ouders beiden of «en van beiden in de Gemeente houfdverblijf hebben, naar het zuiver inkomen van die ouders volgens het kohier der plaatselijke directe belasting van het voorgaande belastingjaar voor de leerlingen, die in Januari ter school gaan, en van het loopende jaar voor hen, die later zijn toegelaten zijn de ouders bij het ter school komen van de leerlingen nog niet in de plaatselijke directe belasting aangeslagen, dan bepalen Burge meester en Wethouders het inkomen, waarnaar het schoolgeld zal worden berekend, behoudens nadere verrekening na aanslag. b. voor de leerlingen, die hun werkelijk verblijf in de Gemeente hebben en wier oudera overleden zijn, naar hun eigen inkomen, berekend op de wijz.e als onder a is vermeld c. voor alle andere leerlingen naar het maximum van het bij dez.e verordening voor de school, welke zij bezoeken vastgestelde bedrag tenzij in eene gemeenschappelijke regeling krachtens het laatste lid van artikel 16 der Wet tot regeling van het I.ager onderwijs anders is bepaald. Voor ile toepassing van artikel 4 onder i. ze kolom, ei. artikel -1 geldt de toestand van 1 januari van het belastingjaar of, indien in den loop van het belasting jaar voor het eerst plaatsing wordt gezocht, de toestand van het oogettblik, waarop de school voor het eerst wordt bezocht. Art. 4. Behalve voor onvermogenden, voor wie geen school geld is verschuldigd, en waartoe de leerlingen worden geacht te behooren, indien hunne ouders en zoo deze zijn overleden de leerlingen zelf een lager inkomen hebben, dat tot grondslag strekt voor de berekening van het schoolgeld, dan f601.—, bedraagt het schoolgeld per jaar 1. voor de leerjaren 1van school A en voor school 11, bij een inkomen van - f f 1 per rhng. - 24012500 Ooi 1 Soo 801 - 1000 - 10 van school A, hij i 2-. per leerling. - 3". - 1201 - 1400 -3b 21101 - 2100 - 40,— 2201 - - 2300 fó~ sb- 3001 - - 3100 f 60,per leerling. III 70— Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. inlerc. 3U3. Tel. interc. '3. Tel luiere. C. Tel. in tere 4(10 Telegram-adres „CE.EDO". voor de klassen I D, bij een inkor klassen 710 van school C, bij c f 7f 12,— per leerling. - 2301 Art Wanneer een leerling uit een gezin school A of school B bezoekt en een ander leerling uit hetzelfde gezin gelijktijdig, hetzij school A. hetzij school B be zoekt, wordt voor dezen tweeden en eiken volgenden leerling uit het gezin, onverschillig Welke dezer scho len zij bezoeken, een aftrek toegestaan van 20 pCt. Wanneer meer dan één leerling uit een gezin gelijk tijdig de klassen 7 10 van school C bezoekt, wordt voorden tweeden en eiken volgenden leerling uit dat gezin, die een dezer klassen bezoekt, een aftrek toe gestaan van 20 pt't. Art. 6. De schoolgelden zijn verschuldigd in vier drie- maandelijkscbe termijnen, vervallende 1 November, 15 januari, t5 Maart en 15 Juni van elk jaar. Art. 7. Indien gedurende den loop van een heifingsj.tar het werkelijk verblijf van een leerling uit de Gemeente Amersfoort tia.ir een andere gemeente wordt overge bracht, wordt het schoolgeld voor de volle kwartalen, welke het heffingsjaar nog bevat, berekend naar artikel 3 c. Art. 8. Indien gedurende den loop van een hefltngsjaar het werkelijk verblijf van een leerling naar de Gemeente Amersfoort wordt overgebracht, wordt, op aanvrage van den belanghebbende, in te dienen binnen een maand na het overbrengen van het werkelijk verblijf, het schoolgeld voor de volle kwartalen, welke het heflïngsjaar nog bevat, berekend naar art. a en b. Art. Q. Het schoolgeld is ten aanzien van leerlingen, die tusschentijds op eene school worden toegelaten, niet verschuldigd over die volle kwartalen van het beltings- >p het tijdstip der toelating reeds zijn ver reken. Art. Bij tusschentijds verlaten der school wordt, op aan vrage van den belanghebbende, in te dienen binnen een maand na het verlaten der school, door Burge meester en Wethouders ontheffing verleend over zoo vele volle kwartalen als het heffingsjaar nog bevat. Art, 11. Bij de vaststelling van het bedrag van het te betalen schoolgeld worden gedeelten van centen niet In reke ning gebracht. Art. 12. liet heffingsjaar is gelijk aan het schooljaar. Art, 13. Indien tengevolge van een reclame inzake de plaatse lijke directe belasting naar het inkomen blijkt, dat het inkomen in de gevallen van artikel 3 onder a en b onjuist berekend is, wordt het schoolgeld teruggebracht tot het bedrag, dat verschuldigd zou zijn bij een juiste berekening van het inkomen. Art. 14. Waar in deze verordening gesproken wordt van hoofdverblijf, wordt daaronder verstaan hoofdverblijf in den zin van artikel 245 der Gemeentewet. Art. 15. Deze verordening woriit geacht op 1 januari 1917 in werking te zijn getreden, Er is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den t8 Mei 1918. Levensmiddelenbedrijf. Er zijn twee omstandigheden, die het wenschelijk, zoo niet noodzakelijk maken, dat er een verandering wordt gebracht in de leiding van het levensmiddelenbedrijf. Bij de oprichting, in 1 1 werd met deze leiding belast, de heer Dr, de Boer, i 'irectcur van den keurings dienst. die reeds van het begin der crisis af alle over heidsbemoeiing met de levensmiddelen had medegemaakt. 1 ,r de invoering van de Distributiewet. werd aanvankelijk geoordeeld, zouden de werkzaamheden aan den keuringsdienst allicht worden beperkt en daarom kon de leider van dit bedrijf de zorgen van het nieuwe, die immers nog betrekkelijk gering waren, wel voor zijn rekening nemen. Deze combinatie heeft langen tijd. vooral door de toewijding van I >r. de Boer, bevrediging geschonken. De Regeeringivoorscbriften met betrekking tot ds voedselvoorziening nemen iutusschen met den dag in omvang en beteekenis toe, zoodat het noodzakelijk is geworden, iemand met de leiding van het bedrijf te belasten, die zich daaraan gehéél kan geven. Het is iutusschen moeilijk Dr. Bier hiervoor aan te wijzen immers, dezoltde oorzaken, die de werkzaamheden aan het levensniiddelcnbedrijf doen toenemen, de schaarschte van grondstoffen, hebben, hot zai uwe vergadering niet onbekend zijn, het gevaar v,z vervalsching van levensmiddelen en het in den handel brengen van surrogaten dermate in omvang en beteekenis doen toenemen, dat het belang vjn de volksgezondheid een streng en nauwlettend toezicht noodzakelijk doet zijn. I 'e keuringsdienst eis. lit dcvluive den Directeur terug. Daarbij k >mt nog wat, De molk- voorziening was in den ..fg. l-open winter vredigend, maar telkens dreigde er groot j - geen voldoende hoeveelheid aanwezig zoude zi; college acht hel daarom plicht, thans het vraag'va- de melkvoorzienii'.g aan een grondige studie werpen, wat aan don keuringsdienst behoort plaat» te vinden, in verband met de daarvoor noodige weten schappelijke kennis. I Een on ander d -et duidelijk zien. dat de leiding w- beide bedrijven niet langer bij één persoon kan berusten. I Toch zou het te gewaagd spel zijn. den band tusschen Dr. de Boer. die immo's over een groote mate van 1 kennis en ervaring p het gebied van de distributie beschikt en liet levensmiddelenbedrijf °Pee"f I te verbroken. I'n daarom is naar een oplossing gr' 1 die de lige waarborgen in zieh houdt, dat de ov-er- gang in andere handen geen te groote «tooinu 2 behoeven te De heer i geruimen tijd zijn •larie. beeft het levensmiddelenbedrijf Daardoor is hij met den gat de hoogte gekomen.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 7