AIEBSPOORTSGEE COÜRAIT. Dinsdag 25 fflRS? Juni 1918. No. 9045. 68e Jaargang Uitgave vau de Drnkkerij „De AmersfoortHche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR r. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagarond. Abonnement per 3 maanden/1.— B URXAUX: franco per post /T.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiön per regel «5 ceat. Reolames 1—5 regels f 1.25 Bewijsnummers worden in *n rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 3 cent. VALKESTRAAT If. Bij advertentiCn van buiten de stad worden de incasseerkosteu in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon if. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. W. werden de volgende stukken met den Raad gewisseld. Subsidie bijzondere onderwijzers. Ten einde u daaromtrent te dienen van prae-advies, werden in de vergadering van 26 Maart 1.1. in onze handen gesteld ee n tweetal adressen, het eene van J. P. van Buijtenen en A. J. Schneiders namens het ge zamenlijk leekenpersoneel der R.K. Bijzondere scho len, het andere van de hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen aan christelijke scholen, alhier, waarin wordt verzocht, als waardeering voor bewezen en nog te bewijzen diensten, een gratificatie te mogen ontvan gen uit de Gemeentekas. Het wil ons voorkomen.dat het eerste adres dat van de R.K. leeken onderwijzers niet voldoet aan het bepaalde bij artikel 8 van de Grondwet, omdat niet is overgelegd een volmacht van de leeken onder wijzers aan de onderteekenaars om namens hen te adresseeren. Nu beide verzoeken dezelfde strekking hebben be hoeft overigens dit formeele bezwaar, geen grond op te leveren, de zaak ter zijde te stellen. Het zal uwe vergadering niet onbekend zijn, dat van diepgaand verschil is gebleken omtrent de vraag of de gemeente bevoegd is, gratificatie, als door adres santen worden gewenscht, uit de gemeentekas te betalen. Ook zal het uwe vergadering niet onbekend zijn gebleven, dat de besluiten van sommige gemeenten, waar tot het verleenen van die gratificatie wel was besloten, bij Koninklijk besluit zijn geschorst geworden. Wij hebben ons daarom de vraag gesteld of het wel raadzaam mag worden geoordeeld, thans de adressen in behandeling te nemen. En wij hebben die vraag ontkennend beantwoord. Eerstens kan in het voor adressanten gunstigste geval, dat tot Inwilliging van de verzoeken wordt besloten daarvan geen onmiddellijk practlsch resultaat worden verwacht. Maar bovendien is het lang niet denkbeeldig, dat er leden worden gevonden, die, ofschoon princi pieel voorstanders van het verleenen van uitkeeringen uit de gemeentekas aan bijzondere onderwijzer», op grond van wettelijke bezwaren zich thans daartegen zouden moeten verklaren. De stemming zou dus onzui ver kunnen zijn. Nu eenmaal de schorsing van sommige besluiten is uitgelokt, moet een princlpieele beslissing wel volgen. Daarom meenen wij dat het aanbeveling zal ver dienen deze af te wachten. En mocht het dan zijn, dat wettelijke bezwaren het toekennen eener gratifi catie niet verhinderen en do meerderheid verklaart zich daarvoor, dan zou nog altijd aan dat besluit terug werkende kracht kunnen worden verleend. Wij hebben daarom de eer u voor te stellen de behandeling van de genoemde adressen aan te houden tot dat omtrent de wettelijke kwestie een besluit zal zijn genomen. Onderwijs Gymnasium. Wij hebben de eer Uwe Vergadering voor te stel len evenals vorige jaren te besluiten, dat dit jaar aan het Gymnasium geeu overgangsexamens zullen worden gehouden en dat de regeling van de bevordering der leerlingen en het staken der lessen, in afwijking van de artikelen 4 en 9 van het Reglement aan het col lege van Curatoren zal worden overgelaten. Subsidie Kynematografisch onderwijs. In 191 z werd, op initiatief van het Gemeentebestuur, van Leeuwarden, te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden van verschillende gemeenten ter bespreking van het vraagstuk van den bioscoop in dienst van het onderwijs. Deze bespreking leidde tot het in stellen eener Commissie van onderzoek, welke Com missie, na gehouden besprekingen op 7 Maart j.L, gehouden te Leeuwarden, werd aangevuld met ver tegenwoordigers uit meerdere gemeenten, o. a. ook een uit deze gemeente. Deze Commissie heeft haar taak aanvaard en denkt nog In den loop van dit jaar een tweetal films te doen maken volgens aanwijzing en onder toezicht van eenige algemeen erkende paedagogen. Teneinde evenwel de kosten van onderzoek te dekken, wordt aan de belanghebbende gemeenten een bijdrage hierin gevraagd en wel aan deze gemeente een sub sidie groot f too.— De kosten van de aan te maken films komen niet ten laste van de aangesloten gemeenten. Op grond van het vorenstaande, stellen wij U voor een subsidie van f 100.— voor eenmaal te verleenen. Uitbreiding vast personeel school B. Gedurende de laatste 3 jaren zijn alle klassen van school B gesplitst. In verband hiermede zijn aan die school nog twee tijdelijke leerkrachten werkzaam. Daar te verwachten is. dat de splitsing van alle klassen bestendigd zal blijven, wil het ons in het belang van het ondeiwijs voorkomen, dat bedoelde tijdelijke betrek kingen in vaste worden omgezet. I11 overeenstemming met den arrondisse- ments-schoolopziener, wiens advies te dezer zake voor U ter visie ligt komt het ons wenschelijk voor, voor de eeiie plaats een ouderwijzer, voor de andere een onderwijzeres te benoemen. Wij hebben de eer U voor te stellen biertoe te besluiten. KKNN186EYINUEN MILITIE. Vrijstelling van kostwinners. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend: d?t, omtrent de bieronder genoemde in geschreven voor de militie, lichting 1919, dezer gemeente, op hun aanvrage om vrij stelling van den dienst wegens kostwinner schap, door Gedeputeerde Staten dezer provincie, de achter Ieders naam vermelde uitspraak is gedaan: Namen der ingeschrevenen. Uitspraak. verzoek om vrijstelling af gewezen. Vrijgesteld voor 1 jaar. Idem. Van Beek, Willem. Van Drie, Arie. Langras, Th. Wilhelmus. Rietveld, Job. Arnoldus. de Vries, Johannua. Van deze uitspraken kan, gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer be kendmaking bij de Koningin in beroep worden gekomen i°. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2°. door elk der overige voor de ge meente Ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3°. door dan Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder i° an 20 bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in be roep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente Inleveren, Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, zt Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Gelezen een verzoek dd. 12 Maart j.l. van J. J. van de Berg en P. J. van Wegen, om vergunning tot het oprichten van een inrichting, beatemd voor het fabrlceeren van melkproducten en het plaatsen van een elec- tro-motor van a'/jP-K- tot aandrijving van een karn en een centrifuge in het perceel, alhier gelegen aan den SotsterWcg No. 93, kadastraal bekend sectie I). No. 2416; Overwegende, dat den 22 Mei 1918, ten Stadhuize gelegenheid Is gegeven om bezwaren tegen de bovenomschreven op richting In te brengen en alzoo, inge volge het bepaalde bij art. 8 der Hinderwet vóir den 2 a Juni e.k. over het verzoek zal moeten worden beslist Overwegende evenwel, dat het onderzoek, hetwelk aan het nemen der bealiasing dient vooraf te gaan, nog niet zoover la gevorderd, dat het voor laatstgenoemden datum zal zijn geifindigd; Gelet op het bepaalde bij het 2e lid van art. 8, der genoemde wet; BESLUITEN de beslissing op het vermeld verzoek te verdagen. Amersfoort, 21 Juni 1918. Burgemeester en Wethouder» van Amersfoort. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A.R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 4122 afdeeling Crlsiszaken Bur. Vervoer d.d. 2 2 Juni 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, hoeft goedgevonden te bepalen dat schippers die meer brandstoffen aan boord hebben dan bepaald in zijne beschik king No. 23539, van 19 Juni 1918, afdeeling Crisiszaken, Bureau Nijverheid of die zich schuldig maken aan frauduleuzen verkoop van brandstoffen, gestraft 2ullen worden met uitsluiting van bevrachting ter beurze voor een tijdvak van ten minste 6 maanden. Amersfoort, 24 Juni 1918. Do Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 12646 afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw dd. 18 Juni 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. aan de reeks van artikelen, aange wezen Ingevolge art. 1 der distributiewet 1916, toe te voegen: vroege aardappelen.* 2. Vast te stellen voor vroege aardappelen a. ingevolge art. 3 der Distributiewet 1916 een maximum-inkoopprije door de gemeenten te besteden van 14 cent per K. G. aan de veiling, terwijl aan de gemeentebesturen in overweging wordt gegeven vroege aardap pelen ter distributie aan groesiers te ver strekken tegen 9 cent per K G. aan de veiling en aan detaillisten tegen wll2centptrK.(j. franco winkel b. ingevolge art. 8 der Distributiewet 1916 een muximum-groothandelprijs van 9 cent per K.G. door grossiers aan de veilingen te besteden en een maxi mum-tusschcnhandel- prijs van io'/j cent per K.G. franco winkel detaillist, c. ingevolge art, 2 en 8 Distributiewet 1916 een maximum-kleinhandelprijs van 12 cent per K.G. Amersfoort, 19 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, V. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. Da. B. afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw d.d. 17 Juni 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel; heeft goedgevonden te bepalen 1. Het vervoer vroege aardappelen, oogst 1918, is verboden; 2. het onder sub 1 gestelde ver voer ver bod is niet van toepassing op het vervoer van vroege aardappelen van het land naar de woning van den verbouwer en van diens woning naar de bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit ingeschreven veilingen, alsmede van die veilingen naar de ge meente, mits In dit laatste geval het ver voer gedekt is door eene veilingeverklaring; afgegeven door den veilingsmeeater der be trokken veiling. Amersfoort, 18 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK, De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 27582 afdeeling Crisiszaken Bureau A.Z. dd. 14 Juni 1918 maakt bekeud, dat de Miniater vau Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen dat de daarin genoemde beschikkingen van 1. 18 September 1917 (Staatscourant No. 218), inhoudende een verbod van aflevering en vervoer van voedermiddelen in gemeng- den toestand 29 April 1918 (Staatscourant No. 99), No. 9245, afdeeling Crisiszaken, Bureau Land bouw, inhoudende een verbod van vermalen van verschillende artikelen tot meel, alsmede een verbod van aflevering en vervoer van meel, evenmin van toepassing zijn op cacaodoppen, voor zoover deze vermengd vermalen, afgeleverd of vervoerd worden ter bereiding of aflevering van een theesurro gaat, waarvan de fabrikant, ingevolge be- •chikking van 19 Februari 1918, No. 70, afdeeling Crisiszaken, bureau Algemeene Zaken, bij het Rijksdistributiekantoor voor thee en koffie te Amsterdam ia ingeschreven. Amersfoort, 18 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 23833 afdeeling Criaiazaken Bureau Nijverheid dd. 19 Juni 1918 maakt bekend, dat de Miniater van Land bouw, Nijverheid en Handel Gezien zijne beschikking van 1 Februari 1918, No. 21, afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid, betreffende aflevering en vervoer van manufacturen heeft goedgevonden te bepalen het verbod sub 1 gesteld is niet van toe passing op zendingen manufacturen aan of van het Rijkskantoor voor kleeder voorziening. Amersfoort, 20 Juni 1918. Ds Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 2646/8bls Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel dd. 14 Juni 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen dat in zijne beschikking van 5 September 1917, Staatscourant No. 207, moet worden gelezen onder A 3 voor 100 K. G. R.-bons wordt verstrekt 75 K. G. rogge. Deze bepaling treedt in werking met Ingang van 15 Juni 1918, met dien verstande dat zij voor het eerst van toepassing zal zijn op de bons der broodkaarten, gemerkt 54§te tijdvak. Amersfoort, 20 Juni 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 23782 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. 19 Juni 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. De aflevering en het vervoer is ver boden van alle producten, welke, geen zeep bevattende, als wasch- of als reinigings middel in den handel worden gebracht of aangeboden. 2. Het bepaalde sub 1 is niet van toe passing a. op chemicaliën, die in onvermengden toestand worden afgeleverd en die voor wasch- of relnigingsdoelelnden geschikt zijn, voor zoover geen andere bepalingen de aflevering of het vervoer van deze produc ten verbieden; b. op de producten eub 1 omschreven, die in den handel worden gebracht door fabrikanten die als zoodanig zijn ingeschre ven bij bet Rijkszeepbureau, mits de pro-

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1