Juli 1918. COURANT. No. 9051. 68e Jaargang Uitgave van de Drukkerij ,De Ainerafoortsche Courant, voorheen Firina A. H, van Cleefl". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. B URBAUX: KORTE GRACHT'1 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post f 1.15. Advertontiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentiên per regel 15 cent. Roclames 15 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht eu kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 10. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Overzloht Buitenland. Politieke moord gepleegd op den Duitschen gezant, graaf von Mirbach te Moscou. De links Soc. revol, to Moscou verklaren dezen moord gepleegd te hebben. De Spaansche ziekte neemt in Zwitserland hand over hand toe. Bii n 1 a b land (te Een geval van Spaansche ziekte Schoten). Verdachte van den moord op den militair-Kruidenier te Harderwijk, heeft bekend. Uitzending tan pl.111. 29.000 Kederlandsche kinderen naar bniten. Namens het Plaatselijk Comité voor de »Uitze n- diugvan zwakke kinderen naar buitent komen ondergeteekenden een dringend beroep doen op den geldel ij ke 11 steun van die weldadige stadgc- nooten, die met hen gevoelen, dat hier een goed werk te doen is. Zooals uit medcdcelingen der bladen reeds bekend zal zijn, heeft zich in lieu Haag een Centrale Com missie gevormd, die zich ten doel stelt met steun van Rijk, Gemeenten, Vereeniglngen en Particulieren een groot aantal kinderen, die lijden onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden en dringend behoefte hebben aan versterkend voedsel en gezonde lucht, uit de groote steden naar buiten te zenden. H. M. de Koningin heeft reeds een bijdrage geschon ken van f 15.000, terwijl verschillende gemeenten (w.o. ook Amersfoort) voor elk uit de gemeente te zen den kind een bijdrage van Z5 cent per dag hebben toegestaan. (Jok is door enkele stadgenootcn al finaticleele steun geschonken of toegezegd o.a. door iemand, die onbekend wenscht tc blijven, f 100, o p vö er waarde dat min stent 5 anderen zijn voorbeeld volgen. Zal echter het grootsche plan uitgevoerd kunnen worden, dan Is geldelijke steun van zeer velen dringend noodig. Het plaatselijk Comité, waarvan Eere-voorzitster is mevrouw C. H. Gravin van Randwijck—de Jonge, voorzitter dr. G. A. Prins, secretaris (nog nader aan te wijzen) en penningmeester, de heer G. H. KollT, stelt zich voor alle kinderen uit de/.e gemeente, waar voor uitzending gevraagd en door de Commissie van Onderzoek (bestaande uit de herren dr. G. A. Prins, dr. M. v.d. Hoevo en A. B. v.d. Klein) noodig geoor deeld wordt, m i n s t en s 0 weken en desnoods lan ger naar een gezonde streek te zenden. Ze worden daar gehuisvest in gezinnen, die hetzij belangeloos of tegen vergoeding zich bereid verklaren één of meer kinderen op te nemen, staan onder geregeld toezicht, bezoeken de scholen, terwijl zooveel mogelijk met da godsdien stige gevoelens der ouders bij de keuze der gezinnen rekening gehouden wordt. Ondergeteekenden vertrouwen, dat zeer vele stad- genooten sympathiseeren zullen met het doel en de Commissie gaarne zullen willen steunen, opdat zooveel kinderen, als maar eenigszina mogelijk is. kunnen profiteeren van beter voedsel en de frlssche buitenlucht. Zij stellen zich voor de. volgende weck een lijst te doen presenteeren en hopen, dat talloos velen daarop zullen willen teekenen of hunne giften rechtstreeks zullen toezenden aan het adres van den penning meester, v. Persijnstraat no. 10. Elke bijdrage zal in dank worden aanvaard. De financiële Commissie uit het PI. Comité voornoemd, Mevr. v. d, BERGH Baronesse v. Ittersum. G. H. KOLFF. E. LINDENHOVIUS. Amersfoort, 6 Juli 1918. U K W 1 SS KL PK 81IKKK Door B. W. werden de volgende stukken met den Raad gewisseld. Levensmiddelen. In de circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel wordt er aan herinnerd, dat het steeds een strijdvraag is goweeat of aan de bevolking gelegenheid moest worden gegeven van aardappelen winterprovisie op te doen, dan wel of, zooals In beide afgeloopen jaren ia geschied, de distributie geheel van Rijkswege ter hand moest worden genomen. De Minister noemt in genoemde circulaire welke voor U ter inzage is nedergelegd. - hetgeen pielt voor een regeling, waarbij opslag wordt toegestaan en hetgeen daartegen Is aan te voeren en vraagt eindelijk zoo dit ons wenschelijk toeschijnt, na raadpleging uwo vergadering ons oordeel daaromtrent te mogen vernemen, Wij zouden er prijs op stellen de meening van Uwe vergadering te mogen vernemen Ons college Is van oordeel dat, Indien dit met de gewoonten van de bevolking ln overeenstemming is eu zij dan uit des aard der zaak ook wel In de ge legenheid is, aardappelen op oordeelkundige wijze te bewaren, behoort te worden toegestaan dat een zekere hoeveelheid, verband houdende met de grootte van het gezin, wordt opgeslagen. Een zoodanige regaling moet natuurlijk berusten op n deugdelijke organisatie, die zoo goed mogelijk de kans uitsluit, dat meer wordt opgedaan, dan geoor loofd is. Ook heeft ons college wel overwogen, dat niet alle burgers in staat zouden zijn, de benoodigde hoeveel heid aardappelen in ééns te koopen. Ook hiervoor zou een afwijkende regeling noodig zijn, die hierin zou kunnen bestaan, dat de gemeente een zekere hoeveel heid aardappelen opslaat en deze distribueert, of dat op nader te treffen wijze een geldelijk voorschot wordt verleend aan die inwoners, welke daarvoor in aan merking zouden komen. Commissie van bijstand voor den in- en verkoop van artikelen in den vrijen han del en voor dc exploitatie van een ge meentewinkel. I11 verband met de besprekingen in de jongste Raads vergadering hebben wij de eer u voor te stellen dc ontwerp-verordening, regelende de samenstelling en den werkkring van de Commissie van bijstand voor de in- en verkoop van artikelen in den vrijen han del en voor dc exploitatie van een gemeente-winkel, vast te stellen en over te gaan tot benoeming van do leden dezer Commissie. Politie. De Burgemeester heeft ons medegedeeld, dat naar zijn mcening de tijdsomstandigheden het oogenblik hebben verhaast, waarop uitbreiding aan het politie korps behoort te worden gegeven. Bij do begrooting voor den dienst 1917 werd op voorstel van Uwe vergadering de diensttijd van de politie gewijzigd, waardoor uitbreiding van bet aantal manschappen noodig werd. De uitbreiding van de bebouwde kom, gedutende de laatste jaren, deed verwachten, dat ook daardoor uitbreiding van de politie noodig zou worden. Dc toename van de criminaliteit en de meer en meer toenemende verwildering van de jeugd, valt met den dag te constatceren, en het schijnt wel onweer legbaar zeker, dat de tijdsomstandigheden daarop van invloed zijn. Hoe betreurenswaardig dit ook moge zijn, het is eenmasl zoo en met den Burgemeester zijn wij van oordeel, dat het plicht is maatregelen te treffen, die deze gevaren zooveel mogelijk tegen kunnen gaan. De Burgemeester heeft er ons verdor op gewezen, dat de uitbreiding hierin behoort te bestaan, dat een voldoend aantal agenten wordt aangesteld voor het gedeelte der stad gelegen buiten de Kamperbinnenpoort, en dat deel, dat als Rergkwartler bekend is. Zoo niet dadelijk, dan toch binnen korten tijd zal het* daarvoor noodig zijn eea politiepost in beide kwartieren te vestigen. Voor het jaar 1919 raamt de burgemeester de vol gende uitgaven Aanstelling van 14 agenten a f875 f 12250 Een brigadier a 1000. - 1000 Kleeding 15 maal f 150 - 2250 Bewapening, enz- 500 Rijwielen t 1000 Rente en aflossing van dc stichtings- kosten van twee posthuizen - 1400 Onderhoud en gebruik van deze. 1 500 K E X H 18 G K T I N O E N f 18900 De Burgemeester hoopt er op, dat de uitbreiding van personeel in haar geheel met 1 September gereed zal zijn, zoodat voor 1918 dan nog moet worden gere kend op een-vlerdo van f18900. Bij eerste aanstelling zullen bovendien eenige extra uitgaven onvermijdelijk zijn, zoodat gerekend moet worden op rond f 5000 voor 1918. op rond f 19000 voor 1919. Ons collego deelt het gevoelen van den burgemees ter volkomen, en hoezeer het ook te betreuren valt, dat juist in dezen tijd en voor dit doel extra uitgaven moeten worden gedaan, dc verantwoordelijkheid voor rust en veiligheid binnen de gemeente maakt de uit gaven noodzakelijk. Wij bebbec mitsdien de eer U voor te stellen, con form het bovenstaande te besluiten en daarvoor een crediet voor 1918 te vcrleenen van f5000. liet in onze handen om praeadvles gestelde adres ,an Jhr. B. Eekhout e.a. houdende verzoek tot uitbrei ding van politiepersoneel te willen overgaan, is hier mede tegolijk beantwoord. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennia, dat bij hun besluit van 4 Juli 1916, aan J. J. VAN DE BERG en P.J. VAN WEGEN en hunne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een inrichting, bestemd voor het fabri- ceeren van melkproducten en het plaatsen van een electro-motor van 2.5 P.K. tot aandrijving van een kam en een centrifuge In het perceel alhier gelegen aan den Soester- weg no. 93, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D, no, 2416. Amersfoort, 5 Juli 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, V. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door De N.V. Eerste Nederl. Fabriek voor Onderdcelcn schoen fabricatie ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten eener huidlijm- fabriek In het perceel alhier gelegen aan den Heiligenbergerweg No. 60 ped. bij het kadaster bekend onder Sectie Bno. 2407 ged. op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag, den 19 Juli aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhulze wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de Inrichting iu te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande juris prudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 5 Juli 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, V. RANDWIJCK, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 29196, afd. Crisis zaken, bureau A. Z. dd. 6 Juli 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gezien zijne beschikking van 21 Maart 1918, no. 95, afd. Crisiszaken, bureau A. Z. alsmede zijne beschikking van 25 Mei 1918, no. 25880, afd. Crisitzaken, bureau A. A. Z (Staatscourant no. 120) heeft goedgevonden in afwijking van vorenvermelde beschik kingen te bepalen Zij die niet tijdig bon 19 van hunne thee- en koffiekaart bij een detaillist inleverden en derhalve thans nog in het bezit zijn van eene thee- en koffiekaart, waaraan zoowel bon 19 als bon 21 nog gehecht zijn, zullen het thans vastgestelde theerantsoen kunnen bekomen, indien zij hunne thee- en koffie kaart aan het Rijkskantoor voor Thee en Koffie, Visschersdam 5, Amsterdam, vóór 20 Juli c.k. inzenden, met nauwkeurige ver melding van adres en woonplaats van den afzender. Door dit kantoor zal, na inneming van bon 19, de kaart aan dc belanghebbende zoo spoedig mogelijk worden teruggezonden, met vermelding bij welken winkelier in de woonplaats van den aanvrager tusschcn 1 en 15 Augustus op vertoon van de thee- en koffiekaart en tegen inwisseling van bon 21 anderhalf ons thee zal zijn te bekomen. Amersfoort, 8 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1