Advertentièn. Koper poets BuitewUndsche Kroniek. De Italianen zetten hun aanvallen voort en behalen succeaaen, doch vorderingen van belang maken ze niet. Ook op het Westelijk front kunnen de legers der geassocieerde mogendheden kleine voordeden boeken, doch van eenigen bcslis- senden aard zijn deze niet. Alleen bewijzen zij, dat bet I-ransch-Engclsch-Amerikaai sch leger gereed is tot afwering Van den nieu wen grooten aanval, welke wordt verwacht. Zelfs wordt door sommigen de meening uit gesproken dat thans de geallieerden het ini tiatief tot een aanval zullen nemen. Zij moe ten echter eerst nog sterker zijn. Of dit sterker zijn bestaat uit nog meer aanvoer van Amerikaansche soldaten, waarvan cr reeds een millioen in Frankrijx moeten aan wezig zijn, of wel uit nog tncer oefenen, wordt niet gezegd. Misschien is beide het geval. Maar dat het niet voldoendo is, met een groot leger tegen de Duitschers op te trekken, doch dat het bovenal op do geoe fendheid aankomt, zullen do Amerikaansche generaals tijdens hunne aanwezigheid op Franschen bodem wel reeds geleerd hebben. En zoo wacht men over en weer op den massamoord, welke weder aanstaande is, Met angstige spanning zien wij de berichten daaromtrent tegemoet. Graaf Mirbach vermoord. Zaterdag j.l. brachten twee heeren den Duitschen gezant Mirbach, te Moscou, een bezoek en verzochten om een onderhoud, dat hun werd toegestaan. De beide onbe kenden haalden toen een revolver voor den dag en schoten op den gezant. Eer hut verhinderd kon worden, wierpen zij daarop een paar handgranaten, waarna zij door een sprong uit het venster wisten te ontkomen. Graaf Mirbach is zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, kort daarop overleden. Het is tot dusverre, helaas! nog niet gelukt de misdadigers te ontdekken en te arres- teeren. De uitslag van het tot dusverre ingesteld onderzoek laat het vermoeden toe, dat in dienst zijnde van de Entente staande agen ten in deze zaak betrokken zijn. Dc Com missarissen voor buitenlandsche aangelegen heden kwamen op het gezantsgebouw en spraken de verontwaardiging en het leed wezen der Sovjet-regeering uit over liet schokkende voorval. De links Soc, revolutionairen hebben ver klaard den moord op den Duitschen ge zant te Moscou te hebben gepleegdhunne in den schouwburg ingesloten vertegen woordigers zijn gevangen yenomen. Op hoog bevel moeten de schoolgaande kinderen in Duitschland zich bezig houden met het verzamelen van iheelood, capsules, boombladeren, brandnetels en uitgekamd vrouwenhaar. Zij krijgen hiervoor vrijstelling van onderwijs, en het geschiedt onder toe zicht der onderwijzers. Het vrouwenhaar wordt gebezigd tot het dichtmaken der on derzeebooten. Zwitserland zit vol met slachtoffers der Spaansche ziekte. Als een echte influenza grijpt de ziektesnel om zich heen. Bij voor keur iu de kazernes en in do scholen, waar de slachtoffers bij honderden tellen, Het is de oorlogszickte, zeggen de Zwitsers. Ge vaar is er nergens bij. UIT DEN OMTREK. Harderwijk. Eindelijk is dan uitgekomen.dat de 19 jarige Ilollandsche soldaat M. 1'. dn Krom, uit Charlois, den soldaat W. Kruidenier, even eens uit Charlois. alhier heeft vermoord. Hij heeft, na als verdacht hiervan in arrest te zijn genomen, thans een volledige beken tenis afgelegd en verklaart uit geldverlegen heid de daad te hebben bedreven. Dc portc- monnaie met inhoud is door hem in een bosch verstopt, terwijl hij een gedeelte van liet bedrag aan een vriend in bewaring heeft gegeven. Met een knuppel had hij den verslagene onverhoeds op het achterhoofd geslagen en na hem tc hebben beroofd, zich door de boschjes verwijderd. Utrecht. Zaterdagmorgen is de arbeider der Cen- traalspoor, Var. den Hemel, uit Blauwcapel, die aan den Kerkwsg alhier belast was met het toezicht van don nieuwen overweg, door een trein, komende uit Zeist, overreden cn gedood, Zaterdagnacht heeft een hevige brand gewoed in de distilleerderij van de N. V. Utrechische Aspbaltfabriek, v.h. firma Stein Takken alhier. De brand, die vermoede lijk ontstaan is door een defect aan een oliebuis. deelde zich weldra mede aan de met pek en teer gevulde ketels. De brandweer wist den brand te beper ken tot de distilleerderij. De schade, die door verzekering gedekt wordt, is vrij groot. Door politie en militairen waren uitge breide maatregelen getroffen met het oog op het nabij gelegen Huis van Bewaring. Weesp. Aan de Ammoniakfabrick van dc firma d. Eist Matthes, to Weespercarspel. n in don namiddag twee werklieden. B. 1 L.. van een hoogte gestort. Zwaar ge kneusd werden zij opgenomen. BINNENLAND. SPORT. liet vet (boter) rantsoen :rmi nderd tot 25 gram per dag. De Minister van Landbouw heeft dd. 6 Juli tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire gericht. (Verkort weergegeven). «Ik heb de eer u mede te deelen, dat met •ang van 15 dezer dc geldigheidsduur der rgariuckaarten, melangekaarten en boter- kaarten wordt verlengd tot 10 dagen en dienovereenkomstig het vetrantsoen wordt teruggebracht tot .-j gram per dag. De bon der 7 de week van de vctkaarten voor het e tijdvak is mitsdien geldig van 15 t/m. Juli; eerst op den 2581011 Juli c.k. vangt de termijn van den geldigheidsduur van den Sstcn bon aan. Nieuwe Zilverbons f2.50. Ilinneu weinige dagen zullen bons in ,f 2.50 van een nieuw typo in het verkeer worden gebracht. Het uiterlijk van do nieuwe bons berust op do wenschelijk- heid van meer waarborgen tegen pogingen namaak te verkrijgen dan de tot dusver uitgegeven bons opleveren. Voorloopig motten oude cn nieuwe soor- 11 bons van f 3.50 naast elkaar in het ver ier blijven, totdat een ruim voldoends hoeveelheid van du nieuwe bons gereed is. Een en ander heeft geen betrekking op bons van ft. Alle thans iu omloop zijnde bons, evenals dc eerlang uit tc geven nieuwe bons van f 2.50 zijn cn blijven dus wettig betaalmiddel. De verkiezingen. Van de 100 oude leden komen er slechts 50 terug. N'iet minder dan 44 nieuwe leden zullen dus hun Intrede in de Tweede Kamer doen. Hierbij zijn er echter 6, die vroeger ook eens lid waren, en welde heeren dr. Lely, dr. Schokking, mr. Idenburg, mr. Heems kerk, rar, Treub en A. I'. Staalman. Onder de niet herkozen Kamerleden had Mr. S.ncenge den langstcn staat van dienst (jj jaar!) 5 April 1SS6 nam hij zitting. Het onderwijzers-clement wordt in de Volksvertegenwoordiging steeds talrijker. De nieuwe Kamer zal 12 leden tellen, die bij liet lagcr-ondcrwijs zijn werkzaam ge weest. Daarentegen, schrijft «de Tel.« is het juridisch element belangrijk verzwakt. Dc oude Kamer telde 45 juristen, de nieuwe bezit er nu 32. Bij die 32 zijn er 7, die behalve Mrook I)r. voor hun naam hebben. Vuorts treffen we cr 3 professors of oud professors aan. Verder 0 leden met enkel Dr. Daarnaast 5 dominés of oud-dominéa en 1 priester. 8 leden zijn van adel, terwijl er 9 onder zijn, die al eens minister zijn geweest, liet medisch element is door 2 leden ver tegenwoordigd. De nestor van de nieuwe Kamer is de 81 jarige heer Jhr. Mr. A. F. de Savornin I.ohmati, de jongste de 31 jarige heer Mr. P. J. Oud. Tusschen hen ligt dus precies 'n halve eeuw. Een pikante bijzonderheid is het feit, dat twee van du drie personen, die in 1909 te Deventer door de S D.A.P. als lid geroyeerd werden thans als opposanten van deze partij in de nieuwe Kamer zullen komen. De heeren Joh. Hermans, R.K., en L. M. Hormans, S.D.A.P., zijn twee broers, die beiden thans tot Tweede Kamerlid gekozen ziju. De Zeepnood. Is het in vele plaatsen misère met de zeep, in Amsterdam heeft men al in geen maanden regeeringszoep kunnen bekomen. Waar dat toe leidt in vele gezinnen, die nog willen trachten hun verschooning in orde te houden, moge blijken uit de vol gende gegevens, door iemand aldaar ver strekt. Hij schrijft Mijn vrouw gebruikte heden voor de wasch van ons gezin, bestaande uit 10 per sonen, waarvan «Ie meest onontbeerlijke klecdingstukken zijn gewasschen O'/b stu'< Z0(>P h fo.60 per stuk f3.90 '/a ons potasch 0.20 1 flesch I.ineol0.60 1 ons bleekpoeder*0.35 1 zakje blauw-0.0O 1 ons stijfsel0.40 *5-5» Door onvoldoende gas moet met hout gestookt worden, om het water te hesten waarvoor dus ook minstens f 1. worden in rekening gebracht. Is het wonder als in dezen tijd de huisvrouwen nerveus worden Spaansche ziekte. Te Scl.oten (N'.-H.) hecrscht volgens «Het Volk» de «Spaansche ziekte* bij een patient, die pas uit Engeland is teruggekeerd. Zwemmen. Zoo is het dan Zondag weer een welge slaagde middag geworden voor de A.Z. P.C. Ook zij gaf een welvoorzien programma en het was reeds bijna vijf uur eer wij de zweminrichting verlieten. Alles is uitstekend van stapel geloopen. Wij laten hier de diverse uitslagen volgen 50 Meter enelzwemmen. ie pr. G. J. Bonk, (3S 4/5 e.), ae pr. C. van Haselen (40 1/5 s.). 3e pr. W, Clignett U-j 2/5 alle 3 A.Z. P.C. leden. 50 Meter Rugzwemmen.Tetenburg (U.Z.C.) ie pr. in 49 1/5 s„ G.J. Bonk (A.Z. P.C.) 2e pr. (50 8.). P. Wagenaar (A.Z. P.C.) 3C pr- (5" s.). 50 M. enelzwemmen voor Dames. J. den llartog ie pr. 53 s.. H. Stille (U.Z.C.) ac pr. 53 s, G. v. Achterbcrgh (A.Z. P.C.) 3C pr. 57 3/5 e. en E. v. d. Bergh (A.Z. P.C.) 5ö ./5 8. 50 M. snelzwemmen voor adsplranten. ie pr. v. Meerten (U.Z.C.) in 4a 3/5 s., ie pr. II. P. van Haselen (A.Z. P.C.) in 44 1/5 en 3e pr. J. Kleber (A.Z. A P.C.) in 48 1/5 s. Fraai zwemmen voor Meisjes, De ie prijs werd hier glansrijk behaald door G. van Achterbergh van de A.Z. P.C. Zij be haalde 161 punten, terwijl de 2e prijs met 127 punten werd toegekend aan J. den Hartog, inderdaad wel een beduidend pun- ten-verschil. Ais 3e prijs whisters volgden B. Andrea van U.Z.C. en M. Blom van A.Z. P.C. met 125 punten. Hier wae dus het verschil zeer miniem. 100 Meter snelzwemmen. B. v. Achter bergh (A.Z. P.C.) ie pr. in 1 m. 26 2/5 s. W.Clignett (A.Z. P.C.) 2e pr. in 1 m. 28 2/5 s. G. J. Bonk (A.Z. P.C.) 3e pr. in 1 m. ji s. Vergissen wij ons niet dan hebben wij op dezen afstand van Bonk wel eens beter prestatie gezien; hij zwom zeer laksch. De heer StUrkop vergastte het publiek weder op eenige nummers schoonspringen die zeer in den smaak vielen. Jammer, dat zijn onbekendheid met de wat «harde* plank hem noopte zijn programma te bekorten. Wellicht evenwel zien wij hem binnenkort weer hier. De jeugdige U.Z.C'er Tetcnburg sprong ook een paar nummers; aan Saltos waagt hij zicu nog niet. Wat hij gaf was intusschen zeer goed. U.Z.C., Zeist en A.Z. P.C. namen deel aan de Estafette van 4 X J5 Meter. Onze stadgenooten handhaafden hunne reputatie en legden beslag op den ie prijs in 1 m. 14 s. Zeist was 2e met 1 m. 193/5 s. Van de Polo-wedstrijden werd eerst ge speeld A. Z. P. C.-Zeist 1. De gasten kwamen met een zeer stevig team waar- tusschen reeds enkele oudero spelers. Het jeugdige A. Z. P. C. j Het zich daardoor evenwel niet verontrusten. Er werd af en toe fanatiek gespeeld en wij erkennen gaarne, dat den gasthecren de overwinning toekwam. Zij speelden beter, tactischer. Voor half time doelpuntte Kooin.an en daarna Wegener, zoodat rust kwam met a—o voor A. Z. P. C. 3. De Zeistenaren gaven over het algemeen weinig spel te zien. Zij zonden een paar keeren van verren afstand eenige schoten in, doch deze leverden geen resultaat op. Bij een scrimmage voor het A. Z. P. C. doel, ais wij denken dat Zeist de eer zal redden, weet keeper Wink zulks op het laatste oogenblik alleen te voorkomen door den bal corner te werken. In de laatste oogenblikken denken we dat Jan Houbaer nog een goal aan de score zal toevoegen. Hoe listig hij ook den bal in den hoek plaatste, de Zeister keeper wist nog te redden, zoodat het einde kwam met 2—0 voor het jongste A. Z. A P. C. team. De wedstrijd A. Z. P, C. tegen U. Z. C. eindigde in een 2—1 overwinning voor de gastheeren. De bedoeling van het A. Z. P. C. bestuur, dat ook de oudere spelers weder eens een oefening zouden hebben is volkomen geslaagd. Overn de wedstrijd zelf zullen we niet "uitweiden. 1 let blijft toch een genoegen te zien, hoe P. Wagenaar het spel in al z'n deelen in zijn macht heeft. Jammer dat de A. Z. P. C. nie* nog zulk een paar spelers bezit zijn die ii.Jvrdaad niet op te kweeken a. ritivs. Arts, YLASAKKEKWEG 1 Is van 10 tot en met 14 Juli AFWEZIG. Dc practijk wordt waargenomen oor de overige geneesheeren. Dl tl IV Tin Fédora's Depilatenr, A I IA vernietigt onmiddellijk rt Lil li| 'c overtollige haar op aan- llLllUk/j gezicht, handen, enz., on- schadelijk zelfs voor de teerste huid. Vraagt uw kapper, prijs f 1.60. Erdal voor koperen, nikkelen en zilveren voorwerpen Geeft een prachliejen en duurzamen glans, zonder het metaal aan te lasten. 4) Prjjs 10 cent per pakje. IX HURK TI.IUHX volge men inplaats van kostbare privaatlessen de schriftelijke cursussen onder leiding van 80 bekende leeraren H. B. S., Ingenieurs, Accountants, Mrs. in de Rechten, e.a. georganiseerd door het Hurt au tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws. Keizersgracht 153. Amsterdam. ONDERWIJS l'KIt BRIEF in 15 talcu, Hoekhoiidcu, Handelscorrespondentie. Wiskunde, Werktuigkunde, Houwkuude. Teekenen, Algenieene Ontwikkeling. Staats wetenschappen, enz. OPLEIDING PER UltlKF VOOR ALLE EXAMENS, om. voor allo act en L. O., M.O., de Praktijk-Diploma's, het Staatsexamen, alsmede voor vele ambten en beroepen. Volledige schriftelijke leergang voor Mr. in de Rechten, waarh(j nau minvermogenden studleeredlet kan worden toegestaan. Bijzondere afdeeling voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Aangename methode Billijke condition Goede resultaten (wie werkt slaagt Vraagt het GRATIS prospectus, een interessanto brochure van 144 pagina's, waarin alle examen-programma's zijn vervat. N.1L Speciale Cursussen Boekhouden, voor nlle examens en voor de practijk.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3