gedroogden of niet gedroogden toestand, oogat 1918, is verboden. a. van dit verbod kan ontheffing wordsn verleend op de wijze ala nader wordt bekend gemaakt. Amersfoort, S Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 38793, afd. Crlais- zaken, bureau V. V. betreffend# maximum prijzen geleverd vee in de maand Juli 1918, dd. 3 Juli 1918, maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen gezien zijne beschikking van t Mei 1918, afd. Crisiszaken, bureau Volkevoeding, No. 28732. dat de in genoemde beschikking voor levering in de maanden April en Mei vast gestelde maximumprijzen tevens gelden voor de gedurende de maand Juli 1918 geleverde slachtrunderen. Amersfoort, 8 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. IN DE BELGISCHE KAMPEN. Het demoraliseerende leven te Zeist. Wij vonden het, ten opzichte van de zaak zelf belangrijk genoeg, het onderstaande uit >de Tel.» overtenemen, om ook onzerzijds een steentje er toe bij te dragen, dat een en ander aan de aandacht van de betrok ken autoriteiten niet ontglipt, opdat aan de toestanden waaraan de duizenden Belgische geïnterneerden in het interneeringadepot Amersfoort zijn prijs gegeven, eindelijk toch eens paal en perk zal worden gesteld Steeds meer bereikten ons klachten over het zorgelijk bestaan van de Belgische ge ïnterneerden. Wij hebben daar vroeger ver schillende dingen van meegedeeld, en wij mochten toen de voldoening smaken, dat na onze publicaties het leed van deze oor logsslachtoffers een weinig werd verzacht. Er zijn echter weer nieuwe klachten opge doken, en wij hebben ze, alvorens ze te publiceeren, aan een grondig onderzoek onderworpen. Nog steeds buizen de duizen den Belgen, die in het interneeringsdepót Amersfoort zijn ondergebracht, ir. dezelfde loodsen, waarin zij in 1914, dus bijna vier jaar geleden werden opgeborgen. Toen deze barakken destijds werden ingericht, heeft natuurlijk geen sterveling gedacht aan de mogelijkheid, dat men c!e stumpers er zóó lang achter het prikkeldraad zou moeten houden. Bijna vier jaar brengen duizenden Belgen nu reeds in deze barakkeu door, die daarop volstrekt niet zijn berekend. Is het een wonder, dat in deze loodsen, door de geringe zorg, welke men er in dien tijd aan beeft besteed, toestanden zijn gaan heerschen, die met alle hygiëne spotten Reeds overdag heerscht er een benauwende atmosfeer en des nachts wordt de benauwd heid nog hopeloos verergerd doordat er honderden mannen op smerige, halfvergane Stroozakken liggen te ronken, zonder dat er eenige ventilatie mogelijk is. Er zijn in de barakken heel kleins raampjes, doch deze kunnen des nachts niet worden geopend, doordat ze vlak boven de hoofden der slapers gelegen zijn. De friscbheid in de barakken wordt na tuurlijk niet bevorderd door de groote werk loosheid, die oorzaak is, dat een groot aan tal ntannen (vooral gedurende de loome zomerdagen, die hun zelfs den lust ontnemen om in het kamp te loopen lanterfanten), ook in den namiddag op hun stroozakken neerzijgen en er al vast een voorschot nemen op hun nachtrust. Deze toestanden verande ren de woonbarakken in loodsen, die er net eender uitzien als de noodverblijven, welke men in bet begin van den oorlog in alle baast voor deze ongelukkigen inrichtte. In den winter is het natuurlijk even erg. Dan condenseert de adem tot neerslag, die de dekens nat en de atmosfeer klam en hoogst onfrisch doet worden. Aan kleeding, vooral ondergoed, heerscht het grootste gebrek. In den winter hebben de mannen doordat bet dan te koud is om khaki te dragen slechts 1 broek en 1 vest om aan te doen, en doordat deze kleeren door het corvee-werk in het kamp direct smerig worden, kunnen ze zich buiten bet kamp nooit in eenigszins behoorlijke kleedij vertoonen. Als de mannen een nieuwe pantalon krijgen moeten zij de oude onmid dellijk inleveren. Dit oude goed wordt aan opkoopers verkocht. Het verlangen van de mannen, dit oude goed voor corvee te mogen gebruiken lijk» ons zeer begrijpelijk. Bovendien weten de arme drommels met hun tijd geen raad. Och, ja, er is wel ge tegenheid voor de Belgen om zich te ver- poozen ze hebben er hun cantine, hun theatertje, hun cinema er is wel gelegen heid voor hen om zich te ontwikkelen, óók, er zijn scholen, waar ze in talen, rekenen, enz., kunnen leskrijgen, maar het spreekt vanzelf, dat een werkman, die geen hoofd ziet, dat hij heelemaal niet opschiet, hot hoofd laat hangen en ontmoedigd zijn pogingen, om wat te leeren, opgeeft. Het getal leerlingen neemt dan ook voortdurend Neen. wat de Belgen vragen, is werk. Daaraan is het, dat niet alleen hun lichaam maar ook hun verauffeude geest behoefte heelt. En wij aarzelen niet, het een schande te noemen, dat geduld wordt, dat de Katho lieke voorgangers in het kamp van de ellende dezer menschen gebruik maken, om hun vrijen geest te kluisteren en bun hunne godsdienstvrijheid te ontnemen. Want het is in het kamp van algemeens bekendheid, dat bij de gratie van de twee aalmoezeniers Mariaule enTorfs alleen die Belgen aan werk worden geholpen die naar de kei k gaan. Het is in het kamp van Zeist een bekend gezegde, dat »pour avoir de Vouvrage, il faut aller a la baraque zo». dat is de kerk. De aalmoezeniers toch houdcu er een soort van zwarte lijst op 11a, waarin alle ge geven» omtrent elk geïnterneerde individueel door de pastoors van hun woonplaats in België verstrekt zijn verzameld. Daar door heeft zich meermalen het ergerlijke feit voorgedaan, dat bakkers en anderen, die nooit de mijnen hadden gezien, naar de bruinkolenmijnen bij Heerlen werden ge zonden, terwijl mijnwerkers van beroep in het kamp werkloos werden gelaten, door dat zij niet verkozen godsdienstige gezind heid te huichelen. Zoo is bet om dezelfde reden voorgekomen, dat mannen, die een vrouw en vijf kinderen hadden, werden ach tergesteld bij gehuwden, die bij de aalmoe zeniers in den pas stonden. Ook thans nog zijn er in het kamp van Zeist honderden mijnwerkers van beroep, wien het niet ge lukt is, werk te krijgen in de Nederlandschc mijnen. Dat geldt trouwens niet alleen voor werk verschaffing bulten het kamp. In hel kamp zulf worden de «baantjes», die wat opleveren en dsn menschen dus gelegenheid geven, om zich een aanvullingsrantsoenije te verschaffen, de baantjes dus als zaalwach ter, enz., de posten in de werkscholen en bij de administratie, weggegeven aan de gunstelingen van de aalmoezeniers. Een weekblaadje, Cloche de Belgique» geheeten, wordt iedere n Zondag aan den uit gang van de kerk verkocht de goede Katho lieken vinden daarin betrekkingen, die, voor hen uitsluitend, zijn gezocht. Wij behoeven wel niet te zeggen, dat het bureel «Tewerkstellingen» geleid wordt door een paar militante Katholiekenhet zijn de overste Niestens en luit. Schillemansen zij vinden den noodigen steun bij de officieren De Jonghe d'Ardoye Gaupin. Dat de keuken veel te wenschen overlaat, kan, waar het heele land honger lijdt, nie mand verbazen. Ziebier het weekrantsoen Ongeveer 1 liter koffie (zonder smaak). 1400 gram brood. 570 gram kaas. 161 gram margarine. 4 Kg. aardappelen. 2.8 Kg. groente. 33/4 L. soep van gecondenseerde melk. ï'/j L. groentensoep. pond vleescb. 1.25 Gram erwten en boonen. 7 haringen. Of dit menu onder de nijpende omstan- heden van de laatste maanden nog gewijzigd is, weten wij niet. Maar het volgende moet er nog van gezegd wordende aardappelen zijn bar slecht, en daar de slechte worden weg gegooid zonder dat er goede voor in de plaats worden gegeven, wordt het rantsoen daarvan aanmerkelijk verminderd. Wat de groenten j betreft deze bestaan uit roode bieten, zuur- I kool en snijboonen. De havermout, die somE in de melksoep wordt gedaan, is slecht ge conserveerd. De haring wordt soms door 'n stukje versche visch vervangen. Het is reeds verscheidene malen gebeurd, dat de kaas of de baring niet waren aangekomener t toen niet anders in de plaats gegeven. Dat er bittere honger wordt geleden, kan blijken uit het groot aantal karretjes met snoepgoed, die tusschen de barakken staan, of de op nog primitiever wijze geïmproviseerde stal letjes, bestaande uit een op twee tonnetjes rustende plank, waarop wat koekjes, een paar droge saucyzebroodjes en wat kleverige balletjes, caramels en pepermuntjes te koop staan. Zoo staan er wel over de twintig en men moet de begecrige blikken zien. die de jongens er in hun voorbijgaan op werpen De Belgische Staat betaalt 80 cent per per soon, uitsluitend voor het eten. en zij die dit weten, vragen zich af, of er voor 80 cent j niet wat beters kan worden verstrekt dan wat deze geïnterneerden krijgen. Vaststaat, dat de Belgische koks, die het eten bereiden en dit baantje weer kregen niet omdat zij kok, maar omdat zij kerksch zijn be hoorlijker onderricht hadden moeten ontvan gen in het bereiden van het voedsel. Toen de Belgische generaal Dossin eenige weken geleden het kamp bezocht, troostte hij de klagende Belgen met de mededeeling, dat 300 hunner binnenkort, bij wijze van proef, nabij Scheveningen te werk zouden worden gesteld, ten behoeve van den weg aanleg- Het is voor «1e arme kerels te ho pen, dat die werkverschaflii'g uitbreiding zal kunnen vinden. In de kaïnpen demorali- seeren zij op hopelooze wijze en er zijn .1 laas zelfs al verscheidene gevallen zinnigheid v< orgekomen. hetg« toestand in de kampi verwonderen. 11 krank- kennen, niet zal STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen Staatscourant No. 153 dd. 3 Juli 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft vastgesteld een maximum-kleinhan- dulprijs van aardappelen oogst lyto. met ingang van 11 Juli 191S op 9 cent per K.G. Amersfoort, 10 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Eenheidsworst. De Directeur van het Levensmiddelen- bureau, maakt bekend dat vanaf Donderdag 11 Juli 1918. eenheidsworst verkrijgbaar is en wel voor legilimatienummers 3301 -.j3«io 1 ons per persoon op vlueschbon No. 76, bij onderstaande slagers: P. de Wit Ütrecbtscbe straat. H, R. Visser Langestraat. J. H. Fröger Ütrecbtscbe weg. E. de Bree Kampstraat 23. G. C. de Vries Appelmarkt. H. Jans Havik 7b. K. v. Wieringen Nieuwe weg. Waar bij de vorige distributie blijkbaar onregelmatigheden hebben plaats gehad waarvan verschillende houders van vleesch- bon No. 75 de dupe zijn geworden, acht ik mij voor ditmaal verplicht hen, welke nog in het bez.it zijn van vleeschbon No. 75 en een legilimatienummer hebben van 1600— 3300, in de gelegenheid te stellen op hun bon eenheidsworst te bekomen. Losse bons zijn ongeldig. Amersfoort, 10 Juli 1918. De Directeur voornoemd, K. KAAN Jzn. Huishoudschool. Aan bovengenoemde inrichting te dezer stede werd het diploma voor huishoudkun dige uitgereikt aan Zr. Aurea en Zr. Re- parata te Denekamp A. Bogtstra, Maas sluis A. P. Goedhuis, Epe; W. J. v. d. Hoeff, Gorcum, J. M. A. Holmer en E. F. Otto, Amersfoort; A. Kaan, Bolsward. Aan één leerling werd het diploma niet uitgereikt. Van de te naar de 2e klasse werden be vorderd A. G. Buning, Rotterdam; C. J Donner, Amersfoort; A. A. v. d. Hoeven, Utrecht; C. C. S, Houtman, Rhenen J. E.J.Janssen, den Bosch; A. M. Tjeenk Willink, Zeist; A. F. E. v. d. Woerd, Nijkerk. 5 leerlingen werden niet bevorderd. Examens M. U. L. O. Bij de 9 «lezer te Utrecht gehouden M. U. L. O. eind-examens slaagden o.m. onze stadgenooten N. J. I-, Boender cn H, Vouk. Aan de zweminrichting alhi»r werd het zwemdiploma uitgereikt aan J, J. Th. Evers. Zwemwedstrijden. Naar aanleiding van een bericht in de N. R. Crt., dat 27 Juli a.s. alhier een zwem wedstrijd zal worden gehouden van du Kop pelpoort naar de zweminrichting, kunnen wij daaraan nog toevoegen, dat de start waar schijnlijk niet van de Koppelpoort zal plaats hebben wel zal er over een afstand van 2 K.M. worden gezwommen. Vcrwa«;ht worilt dat vele inschrijvers zich zullen aanmelden. Verder zal dit jaar voor het eerst ook door dames kunnen worden deelgenomen aan den kamp voor de Zilveren Wisselbekcr. De temperatuur van het water was heden- morgeu 7 uur 64 graden l-ahrenlieit. Anti Oorlogs-Voorstelling. Te elfder ure werd te dezer slede j.l. Dinsdag het telegrafisch bericht ontvangen, dat wegens «velerlei tegenspoed» deaatige kondigde Anti-Oorlogs voorstelling in »«le Arend», te geven door >De Onafhankelijken onder leiding van den lieer Otto Zeegers dien avond niet kon doorgaan, De Hanze. Blijkens mededeeling in «ie leiienvergade- ring van «de Hanze» wenschtdeze vereeni- oing zich niet in te laten met de plannen van den heer A. R. Ve.-nstra, president- cominissaris der neutrale Middenstands- ciedictbauk, als «laar zijn stichting Middeu- standshuis, oprichting Veem enz. Ons Tweede-Kamerlid W.Wijk. De heer W. Wijk, nieuw gekozen Ka merlid voor den Bond tot democratiseering van de Weermacht werd in het gebouw van «Ons Belang» gehuldigd. Vele hoofdbestuur ders eu le«len van den V. D. W. waren 111 de traai versierde balconkamer bijeen, toen e»n groot aantal Onderofficieren den heer Wijk een serenade bracht. De voorzitter «Ier hukligiiigscommissie, de beer Tomas, wensebte den heer Wijk met zijn mandaat brachta hulde en antwoordde den boer Tomas, nog lang te mogen werken aan de belangen van «Ie Onderofficieren, zoo latig reeds ver waarloosd. Op 17 Sept. 1864 te Noordwijk (Gr.) ge boren. kwam «le beer Wijk op 1 O-jarigen leeftijd, 5 Januari 1881, bij "t Instructie- bataljon te Kampen. W. doorliep achtereen volgens «ie verschillende Onderofficiers- rangen. Op 1 Juli 1913 verliet hij op verzoek den dienst, doch was verplicht 1 Aug. 1914 als reservist w der de soldatenrok aan te trekken. Op 1 Nov. 1917 werd hij voor goed ontslagen. l)e Onderofficiersvereeniging «Ons Belang» werd door den heer Wijk lot een der krach tigste vakbonden van ons land opgevoerd en steeds sterker gemaakt. Geen wonder dan ook, dat toen eenmaal besloten was - uit eigen belang -- een der bunnen in de Tweede Kamer te doeu brengen, de beer Wijk als no. i op de lijst werd gezet, en zoo men weet, met een gunstig resultaat. Be Poli' e-beambten, Het Bestuur van de Afdeeling Amersfoort, van den Bond van Gemeente Politiebeamb ten in Nederland, bestaat uit de beeren J.Strijland, voorzitter, M. van Holland, 2e voorzitter, N. Keuken, secretaris, G. A. II. Monkhorst, 2e secretaris, H. Meester, pen ningmeester, P. A. C. Holster, orde-com missaris. BA A DSO V EItZICHT. Vergadering 10 J u 11 1918. Het was maar goed, dat we 's middags vergaderden, want we beleefden soms «taaie» momenten bij de ditmaal gehouden discusgio'u was het avond geweest, onge twijfeld hadden de hecren over bet alge meen last van «slaap» gekregen, uitgezonderd dan de heer Houbaer misschien, die van midilag bij het aardappelen-debat zóó «vol vuur» was. dat hij zelfs den voorzitter den tijd niet liet behoorlijk uit te spreken, en liem meermalen in de rede viel, zoodat hij nog wel eens een terechtwijzing van den voorzitter moest oploopen. Toch houdt de heer Houbaer anders niet van interrumpee- ren, dat ondervond «len heer v. Nijnatten van middag, toen hij het waagde den heer Houbaer, van de wijs af te brengen. Enfin, een mensch blijft ook maar een mensch. De agenda was niet groot en ook de kennisgevingen waren niet zóó talrijk; een 7 tal werd voor kennisgeving aangeno men, terwijl een schrijven van C. Belt, alhier, om het door hetn gehuurde weiland dat dikwijls onder water staat, op en boven normaal peil te brengen, en den huurtijd niet 6 jaar te verleugen, wegens de schade tengevolge van de overstrooining geleden, als ongezegeld ter zijde werd gelegd. Verder werd het schrijven der arbeidersorganisaties, inzake het nemen van maatregelen in het belang «lor werklooze textielarbeiders gesteld In handen van B. en W, om ajlvies. Kon beslissing van Ged. Staten op het besluit van 28 Mcl, strekkende tot onder- l'.andsche verhuring en In bruiklcengeving van eenige perceelen wordt verdaagd. Punt 1 van de agenda «benoeming com missie tot het nazien der gemeente-rekening 1917» had een paar stemmingen tengevolge, en nam daardoor vrij wat tijd in beslag. De heer De Kempenaer werd al direct ver kozen, terwijl later de heeren Kroes en Tromp v. Holst hem als mede-commissieleden werden toegevoegd. Ter vervanging van «len heer J. D. Mecrwaldt, die op zijn verzoek met ingang van 1 September a s. eervol ontslag wordt ver leend als leeraar in de klassieke talen aan het Gymnasium werd benoemd de heer F. C. Unger, thans tijilelijk aldaar als zoodanig werkzaam. De belangrijkste punten der agenda waren no. 6, benoeming van leden der commissie van bijstand voor den in- en verkoop van artikelen in den vrijen handel en voor de exploitatie van '11 gemeente-winkel. De heer Meuwendijk wenscht in overwe ging te geven, om die leden te benoemen, die inot hart en ziel vóór den winkel hebben gestemd, b v. de heer Van Nijnatten. Dank je wei", roept de heer Van Nij natten uit. het gesprokene door den heer Nieuwendijk bewijst, dat hij zich maar niet los kan maken van den persoon en het Raadslidmaatschap. Bovendien wij hebben hier n«jg zakenmenschen in ruste, elementen «lus die ter zake kundig zijn en toch geen persoonlijke belangen hebben.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 2