f1750, tweede bypotltó De heer Ooaterveen herinnert 'aan de slechte ervaringen bij het Rijk opgedaan over deskundigen, en bovendien, zegt hij we kunnen moeilijk 2 heeren dienen, onzen winkel en dien van de gemeente. De heer Kroes vonddatdepolitiek in deze zaak den doorslag heeft gegeven. Wij hebben onze eed afgelegd, en het belang der gemeente niet uit het oog verloren, zegt hij, zitting nemen in deze commissie zou dus hiermede in strijd zijn. Tot stemming overgaande worden al direct 3 voorstanders benoemd, n.l. de hecrcn Van Nijnatteu, v. d. Wal en Overran, waaraan na een se stemming nog werd toe gevoegd de heer Leinweber. Toen geheime zitting Na afloop hiervan het voorstel tot aan gaan van een geldleenlng, groot f2.000.000 Na enkele toelichtingen aangenomen. Het tweede belangrijke punt betreft het opslaan van aardappelen voorden komenden winter. Een vrij uitgebreide discussie bleef hier niet achterwege, niettegenstaande dc heeren zich volkomen met het college van B, en W. konden vereenigen, om inderdaad die gelegenheid open te stellen, doch onwil lekeurig kwam hierbij het beleid in den Haag ter sprake, en waren de heeren Houbaer en Kroes al bijzonder slecht over den Minister van Landbouw te spreken, die de Amers foortsche bevolking bijna niets dan veen- aardappelen heeft laten eten »ze slinkende pot uit« riep de heer Kroes,) terwijl er hier in onzen omtrek een-ruime bebouwing plaats heeft van zandanrdappelen. De heer Houbaer dringt er op aati, en met hem meer andere raadsledeu, B. en W. aan den Minister met klem te doen adviseeren, om onze zandaardappelen hier in Amerfoort te laten en de veeuaardap- pelen aan de fabrieken af te staan. Waarom had Amersfoort vóór den oorlog niet over gebrek aan goede aardappelen tc klagen Do heer Houbaer is zoo vrij dat toe to schrijven aan het beleid in Den Haag. De heer Van Xijnattcn echter wijst op de abnormale toestanden. Vergeet niet, zegt hij, dat we tegenwoordig zoowat driemaal op één dag aardappelen eten, omdat er niets anders meer is en denk dan ook eens aan onze militairen, wat dezen tcgeuwoordig aan aardappelen naar «binnen werken». De voorzitter liet niet na. duidelijk naar voren lo brengen, dat de heeren hier ge makkelijk kunnen critiseeren, doch in Den Haag heeft men voor ons geheele land te zorgen, en niet alleen voor Amersfoort. Het doet hem dan ook genoegen, dat de hee- reu door deze discussiön eens een kleine voorstelling krijgen, hoe moeilijk het is, al deze zaken goed van stapel te doen loopcu. Hij zal gaarne het gegeveu advies over wegen een stenografisch verslag over deze zitting aan den minister opgezonden, zou zeker vorder commentaar wel overbodig maken. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding politiecorps met een 15-tal agenten, één bri gadier, enz. wordt aangenomen. De heer l.einwebcr vraagt of er plaats te vinden Is voor al dat personeel, waarop de voorzitter zegt, dat de bedoeling is 'n paar posthuizen te doen bouwen en de surveil lance in hoofdzaak dan van die posten te doen uitgaan. Een en ander zal een uitgave vorderen voor 19tS van ongeveer f5000, voor 1919 rond f iqooo. De heeren hadden er geen bezwaar tegen. Bij de rondvraag breekt de heer Van Nijnatten een lans voor de uitbreiding de grens der inkomens tot het bekomen van goedkoope melk, welke gretis op bet oogenblik bepaald is op f 1200. Menschen met een salaris van f 1300 tot f 2000 met zwakke en zieke huisgenooten hebben in deze tijden evengoed al oen hardei strijd om het bestaan, zoodat zij zich dc uitgaven van eenigo liters melk per dag tegen den vollen prijs evenmin kunnen veroorloven. O.l. volkomen juist. De voorzitter zegt overweging toe. Do heer Kroos brengt in herinnering, dat verleden jaar met algemeerie stemmen •Fabricage» '11 voorstel Is aangenomen om de R. K. gemeentewerklieden op de K. feestdagen vrij van dienst te geven, Hij vraagt waarom de Wethouder van Bedrijven zijn toezegging niet is nageko men, hieraan bijv. op 29 Juni j.l. gevolg te geven? Dat is niet waar. zegt de Wet. houder der Bedrijven, ik heb u geen b paalde toezegging gedaan, wel heb ik in 't college over gesproken. De heer Kroes was er niet tevreden over, doch de toezegging van den voor zitter, dat over dezo zaak In een volgende vergadering van antwoord zal worden ge diend, maakte aan het dispuut tusschen de heeren Kroes en den Wethouder een einde. Dc heeren kunnen er nu ook op reke nen, riep de heer Hofland uit, dat Ik bij gelegenheid op een vrijen dag zal aandrin gen voor den i Mei-dag. En do heeren lachten, behalve da heer Hofland, dio het toch in vollen ernst meende. We loven dus weer In afwachting! BEVOLKING. Opgave van vertrokken perso- van 17 29 Juni 1918. P. Boot, van Kamp 27. naar Amsterdam Mej. C. Jas, van P. Buysl. 4, naar Hoek v. Hol!:. d. Last, vau Wakkerst. 37, naar Didam J. J. Baars, van Zand bergen, naar Drmiun J. W. l.angendorff. van St. Bonif-str. 55, naar Nijmegen Mej. C. Mater, van Soesterweg 61, naar Laren H. de Goede, van St. Jorisstr. 10, naar Santpoort Mej. J. v. d. Berg, van Utr. weg Si, naar Woudenberg Mej. D. E. Beekenhaupt, van Heiligenb.w. 31, naar Amsterdam D. Bouwmeester, vau I.eus- der w. 134. naar Mnarn -- Mej. M. J. A. Onnekes, van Scblmmelp.str. 52. naar Hil versum -- P. J. Nagel, van P. Borstr. 70, naar Maartensdijk C. J. M. Modderman, van Wijerstr. 5, naar N. Indiö Mej. A. Wesseling, van Wijersstr. 5, naar N. Indiö P. v. de Peppel, van Soc-Bterw. 107 naar Inf. kazerne Mej". de Wed. 1'. G. Biezenbos, van Scbimmelp.kade 16, naar Zeist Mej. G. Ipenburg. van Kamp 80, naar Emmerich Mej. A. Fessem, van Westsingel 22, naar Gendringen G. E. Volk, van Laugestr. 14, naar Maarsbergcn C. R. de Meijer, van Kamp 20, naar Utrecht Mej. C. J. M. Uyler.berg, van Pr. Julianapl., naar Baarn Mej. A. H. Kuijs, van Bergstr, 14, naar Terkaple J. W. Oldenhof, van St. Annastr. 6, naar Zwolle Mej. E. C. v. Vugt, van Utr,- veg 93, naar Hilversum Mej. C. Baars, 'an Zandbergen, naar Soest Mej. A. Dulmus, van Soesterweg 264, naar Soest W. J. v. d. HoefF, van Beokenst.l. 23, r Utrecht S. M. v, Eijk, van Bergstr naar Arnhem W. Bonnes, van Kamp 32, naar Deventer J. W. v. d. Veer, van gemob. naar Boxtel Mej. W. v. Doorn, van Kamp 50, naar Velsen Mej. J. A. E. A. Frietman, van Bergstr. 25, naar Bus- Mej. A. W. Ruitenbeek, van v. Per- sijnstr. 17, naar Doorn Mej. H. Jansen, van Noordstr. 13. naar Helder J. W. Looman, van Stat.str. 19a, naar Maastricht J. v. de Berkt, van Kemstr. 27, naar Bussum Mej. H. F. H Lankester, van Zuidsingel 44, naar Hilversum Mej. M. M. Knevel, van Snouckaertl. 28, naar Er- melo - Mej. E. Geitenbeek, van v. I'er- naar Woudenberg Mej. A. C. Boon— Fernhout, van B, Wuytiersl. 33, naar Rotterdam Mej. C. Dane, van Zuidsingel 35, naar Willemstad Mej. G. Nleland, van B, Wytiersl. 55, naar Stoutenburg Mej. C. W. Bod, van B. Wuytiersl. 55, naar Harderwijk Mej. D. Rijgersberg, van St. Anfridusstr. 28. naar Arnhem Wed. J. A. Hentcnnar, van Aklegondcstr. 36, naar Utrecht W. J. Herbold, van Aldegonde- 56, naar Apeldoorn Mej. A. M. F. Ludwig, van 1'. Bothl. 9. naar Baarn - J. Erniers, van St. Jorisstr. 46, naar Barne- reld Mej. B. M. v. d. Maath, van Kreu- pelstr. 5, naar Baarn F. P. Ringrose, Beekenst.l. 24, naar Indiö Mej. S. J. Krielen, van Molenstr. 55, naar Laren Moj. A. E. v. Schaik, van Schimmelp.- 5, naar Iugen Mej. L. Dijkstra, van Aldegondestr. 9, naar den Haag J. dc van Zuidsingel 63, naar Hilversum A. J. v. Blaricum, van Krommcstr. 25a. naar Bussum - E. v. Essen, van Woest. naar Bussum Mej. J. W. liüt- tenhuös, van B. Wuytiersl. 55, naar Stou tenburg J. II. Rijkse, van Langcstr. 14, Zeist Mej. G. Pol, van Kroontjes- molen 4. naar Baarn C Romkes, vau Molenstr. 47, naar Langbroek J. Gaan- derae, van Krulsk. 83, naar Rotterdam - Mej. G. de Bruin, van G. v. Steil.w.str, 2, naar Bergen a. Zee Mij. G. v. Luntcrcn. an Appelweg 12, naar Amsterdam -J.J. d. Bergh, van Utr. weg 247. naar Win terswijk Mej. J. M. Souer, van Utr.weg 34, naar Harderwijk Mej. G. Koornstra, van Utr.weg 134, naar VoorburgMej, F. Matena, van v. Asch v. Wijckstr. 9. naar Utrecht C. H. Prins, van Zandbergen, naar Driebergen Mej. A. v. de Kamp, van Woest.weg 53, naar Rotterdam - A. J. v. d. I.ist, van Soesterw. 16<y°, naar den Haag. Uuitenltndsche Kroniek. Het oorlogvoerend Rusland. Er is geen land in de wereld, waarin de tegenstrijdigheid tusschen dc verschillende lagen van het volk zoo groot was als Rus land. Het Russische volk, een natie, waarin naast hoog ontwikkelde menschen, denkers en leiders, een domme massa leefde. Rus land was lam geslagon en in boeLn gewor pen door den adel, die het volk dom hield, en met een vreemde liefde voor zijn C/aar, tot de oorlog uitbrak en het groote Russi sche leger mobiliseerde. Van uit alle deelon van het groote land kwamen de soldaten; er was menscbcnmateriaal zooveel, alsof er aan de steeds toestroomsude divisies geen aindo kou komen. Rusland, met zijn groote, sombere wou den. tusschen wier hoornen sproken hangen van lang vervlogen tijden, waar de winden der steppen klaagzangen schreien van het leed der vertrapten en de peilloos diepe moorassen, mysterie vol hun aanschijn van droefheid verhoogen, dat groote heilige Rusland moest zijn mannen afstaan aan den wereldoorlog 1 En als een groote, zware, logge machine, drong het leger heel diep in Oostenrijk- llongarijö binnen. Maar dc soldateu van Rusland waren ten strijde getrokken, zon der bewustzijn waarvoor zij hun leven gaven, waarvoor al die ellende over het land was losgebroken, evenals een machine, verplet terend en vernielend, maar zonder verstand. Zoo streden de Russen en toen ze tegenover het best geschoolde leger van de wereld kwamen te staan, werden zij teruggedrongen naar hun eigen landdc steden en dorpen, de velden waarop het graan te wassen Btond achter zich ver brandend, tot zij kwamen bij de moerasien, die lokten als koele, groote, groene velden, waarop zij het pijnlijk, vermoeiend lichaam zouden ter ruste kunnen leggen. Zij werden voortgejaagd, als honden, ver dreven van hun huis, zonder meester eri zon der toevlucht, al maar verder en verder, de moerassen lokten en lokten,.,, 'b nachts als de maan scheen en bij bet zilveren schijn sel, de sterren witte vreemde bloemen leken, als madeliefjes in een groene, bloeiende weide. En de opgezweepte, tot wanhoop gedreven mannen lieten zich jagen in de meesterlijk gezrtten val van den vijand. Zij gingen bun dood tegemoet, er niet aan kunnende gelooven, dat de zachte, koele velden hun laatste rustplaats zou zijn. Rusland is wel een hard, tragisch lot beschoren geweest, de Czaur Is van de hoogste plaats, die een menscli in de we reld bekleeden kan, neergeworpen, en zijn volk moet een lijdensweg volgen, onafzien baar lang en droevig. Na het afzetten van den Czaar, wilden de denkers de leiding over het volk nemen, om bet tc voeren op een nieuwen weg, tot een nieuw gelukkig leven van vrijheid en menschelijkheid. De massa was echter als een dronken man, dronraend van de vrijheid, zonder den wil lot handelen. De Czaar en de macht van den Russi- schcn adel had het volk willoos In den oorlog gedreven en hun bevrijders moesten hun willoos drijven naar do revolutie waar van zij een nieuwe toekomst geloofden voor het land. Rusland is geweest een groote, logge, droeve massa, moe en lam geslagen, nog bloedend van de onbarmhartige knoet- slagen, nog niet rijp voor de revolutie en voor de vrijheid. Het hart van Rusland was gewond en de oude wonde was heel (liep gedrongen zoolang die oude wonde niet was geheeld, kon het Russische volk bet juk niet van zich afwerpen. Als een groot land is hot den oorlog begonnen en als een arm dier verscheurd, tot in zijn diepste zelf getroffen natie is het gedwongen den strijd neer te leggen, liet weinige geluk verloren, vaneen gereten als zwevende hei fstdraden, kapot geslagen voor lange jaren. Zoo ia Rusland, het machtige, heilige Rusland teniet gegaan, het land waarvan sommigen een nieuw leven ver wachtten, een leven zonder oorlog, mensch- waardig en mooi. Even&ls do soldaten voort- gelokt zijn naar de verradende moorassen, zoo is Rusland voortgelokt naar zijn verderf. In Noorwegen is de nieuwe huwelijks- wel in werking getreden. Voordat het huwe lijk wordt gesloten, moeten beide partijen een schriftelijke verklaring afleggen, dat ze niet in een stadium van syphilis zijn, dat gevaar voor besmetting opleven. Als een van beide partijen ziek is, zoo kan het hu welijk toch worden gesloten, indien do andere partij, nadat ze door een geneesheer gewaarschuwd is voor de gevolgen van zulk een huwelijk, toch bij baar plan vol hardt. Indien echter een van beiden verzwijgt, dat ze aan syphilis lijdende is, dan kan bel huwelijk worden ontbonden. In Zwedeu en Denemarken is hetzelfde voorstel in behandeling genomen en zal zonder twijfel worden aangenomen maar waarschijnlijk met verscherpte veranderin gen. Daar wil men hen, die aan besmette lijke syphilis lijden, geheel verbieden in bet huwelijk te treden, king te stellen van den Commissaris van politie to Bussum. In audiëntie. Behalve de 3 hevren van do Rechterzijde do heeren Mr. A, F. de Savornln Lohman, Ds. Van der Voort van Zijp, Mgr. Dr. N'olcnt, zijn thans ook 3 Kamerleden der Linkerzijde bij H. M. de Koningin, in ver band met de politieke constellatie in audiëntie geweest en wel de heeren l'rof, Mr. Visser van Yzendoorn, Mr. II. P. Marchant en Mr. P. J. Troelstra. De kabluets-crisls. Het »Vad.« weet medetcdeclen dat de formeering van een coalitie-kabinet nu reeds vrij vast staat. Daarin zouden plaatsnemen Mr. Idcuburg voor Koloniën. Kooien, Finan- ciön, Mr.I.edeboer, Justitie. Bongaeris,Water staat en Stulemeijer, die met do levensmidde lenvoorziening zou belast worden, echter de Voorzitter der Tweede Kamer zou niet uit de Katholieke partij worden gekozen. Rantsoeneering van suiker. Naar men verneemt zal zoo spoedig mo gelijk worden overgegaan tot de rantsoenee ring van suiker. Dit artikel zal dan alleen verkrijgbaar zijn op daartoe geldig ver klaarde bons uit het levensmiddelenboekje terwijl het in de bedoeling ligt J pond per persoon en per week verkrijgbaar te stellen. De Spaanse li e ziekte. Dc Spaansche ziekte, welke zich van liever lede over geheel Europa verspreidt, heeft thans ook aar. onze grenzen haar intrede gedaan. Te Elten en Emmerik zijn de laat ste dagen honderden gevallen van deze ziekte geconstateerd, geen enkele echter met doodelijken afloop, Na 3 of 4 dagen zijn de patiënten meestal weer hersteld, De symptomen der ziekte zijn hooge koortsen, hoofdpijn, moeheid en pijn in den rug. Buitenlandscbe kinderen. De Aartsbissshop van Wcencn heeft de hulp ingeroepen van hel Nod. episcopaat om hier te lande huisvesting voor 300 Oostcn- rijkschc kinderen gedurende de inaand Augustus te verkrijgen. Ook dat nog. Do oogst der bruine bonnen zal door de droogte en het koude weer bij matige be rekening, in Friesland dit jaar niet een derde deel bedragen van verleden jaar. Op zijn kantoor over vallen. Terwijl de lieer J. v. G. te Rotterdam, dezer dagen alleen op zijn kantoor was. aan de Gedempte Bierhaven, is hij aangevallen door een onbekenden man, die hem ccuige vuistslagen gaf, hem vastbond en hem de sleutels van de brandkast afnam. Met een bedrag van f5700 is de dief verdwenen. COKRESFONDEÏTTJ E. Wegens te veel copio moet hot verslag der Intern. School voor Wijsbegeerte tot ilgeud tio. blijven liggen. Red. liijemikouiHten Dag-bjks Openbare loes/.aal en bibliothe Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en bib thcek. Nleuwstraat 2". Oudheidk. museum Klfhlte. Zaterdag Theosofische lees/aal. Vrijd. lot. Dond. Bioscoop »De Arend De zitting van den Rijksdag werd 9 Juli verdaagd, om de fracties gelegenheid te geven te beraadslagen over den door het ontslag van Von Kühlmann ontstanen toe stand. BINNENLAND. De moord bij Bussum. Naar de Gooi- en Eemlatuler meldt zijn in verband met den moord in het Crailosche bosch vier Hilversummers aangehouden. Er zijn termen gevonden om hen ter beschik- Adveixentién. VcrSoiTH 2 Juli op den straatweg tusschen Apeldoorn en Millingen OOll Z W art tfvsolxj O waarin een gouden hotloge. vulpenhouder, eetiig geld en/.; terug te be zorgen tegen ruime liolooitlng aan 't bureau dit blad. GEVRAAGD met jaarlijksche aflossing, op zeer solicd pand. Franco brieven met verlangd pet. onder 110 246, Bureau van dit blad. l'OIFFEl'SK IIUBII! LK DA MENSA MIN Maison Jacques Bezaan Langestrnnt 71 Telephoon A7'J HAARWASSCHEN - EI.ECTRISCHE f DROGING EN ONDULATIE - Wij plaatsen Uwe an nonces in alle bladen zonder verhooging van prijs. Do Administratie

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 3