COURANT. Dinsdag 23 Juli 1918. No. 9057. 68e Jaargang Uitgave van de Drnkkorg „l)e Amersfoort,scbe Courant, voorhoen Firma A. H. van Cleefl" REDACTEUR: F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post /1.15, Advorientii'n i6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiicieele- on onteigenlngs- advortentiön per regel 15 cent. Roclamos 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij adverteutiën van buiten de stad worden de incassecrkosten In rekening gebracht. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 10. Postbus q. Telefoon 19. Ovorzloht Buitenland. Een nederlaag der Duitschers. Het aan tal Duitschc gevangenen stijgt tot bijna 19000 later tot 26000. De Spaansche ziekte te Berlijn aan het afnemen. Nlco- laas II, ex-tsaar van Rusland gcfusileerd. Binnenland. De heer H. A. van IJsselsteijn genoemd als Crisls-Minister-Kabineteformeerlng. Win- ter-vooruitzichten. Uitbreiding der Spaan sche griep onder do militaireu. KKXNlStiKYlüfUEN LANDSTORMKEURING. Jaarklasse 1396 De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaar klasse iSyO gelegenheid hebben zich aan eeno keuring te ouder werpen bij den Keuringsraad, die zitting houdt op Maandag 2 September 1913 's voormiddags 10 uur in het gebouw »Ons Huis», Kortegracht No, 3 te Amers foort. en wel de ingeschrevenen, voor komende op het Keuriugsregistnr onder de volgnos. 1 t/m 20. De ingeschrevenen onder de volgnos. 2t t/m 65 op Dinsdag 3 September 1918, en de ovsrigett op Woensdag September 1918 allen op hetzelfde uur en dezelfde plaats. Jaarklasse 1897. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienstplichtigen bij den landstorm dor jaar klasse 1*97 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen bij den Keuringsraad, dio zitting houdt op Vrijdag 30 Augustus 1918 's voormiddags 10 uur in het gebouw «Ons lluis«. Kortegracht No. 3 te Amers foort. en wel de ingeschrevenen, voor komende op het Keuringsregister onderdo volgnos. 1 t/m .15. De ingeschrevenen onder de volgnos. 46 t;m 90 op Zaterdag 31 Augustus 1918, en de overigen op Maandag 2 September 1918 allen op hetzelfde uur en dezelfde plaats. Het welbogrepon eigenbelang van de Iand- stormplichtigen maakt het zeer wensehelijk, dat zij zich voor den keuring aanmelden, o.a. omdat zij, ingeval zij ongeschikt mochten blijken, van hst Inschrijvingsregister worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zijn, wanneer tot oproeping van hun jaarklasse mocht worden overgegaan. Wenschen landslormplichtigen bij een anderen keuringsraad te worden onder zocht dan kan dc voorzitter van eerstbe- doeldon Keuringsraad hun op hun vorzoek daartoe toestemming verleenen. Bij niet-afkeuringof niet-vorschijning voor den Keuringsraad, staat de gelegenheid open 0111 een aanvraag tot den Minister van Oorlog te richten, om op grond van ziekte of ge breken van het inschrijvingsregister to wor den afgevoerd, bij welke aanvraag moot worden overgelegd een behoorlijk gelegali seerde geneeskundige verklaring tot staving van de gegrondheid der aanvraag. Deze aanvraag is niet aan een termijn gebonden. De geneeskundige verklaring moet zijn afgegeven door twee, tot de uitoefening vatt de geneeskunde in Nederland bevoegde per sonen, doch voor den ingeschrevene, dio buiten Nederland Is gevestigd, kan worden volstaan met een verklaring van twee per- sonen, aldaar tot uitoefening der genees kunde bevoegd. Amersfoort. 22 Juli I9>8. Do Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 26455 afdeeling Cri siszaken Bureau Nijverheid dd. 19 Juli 1918 maakt bekend dat dc Minister van Land- bouw, Nijverheid en Handel; heeft goedgevonden: te bepalen, dat de toestemming om andere zeep dan die welke bepaald is in art. 1 der voormelde distributieregeling voor zeep, te fabriceeren, in den handel te brengen en ten verkoop in voorraad te hebben, voortaan, uoodig onder daarbij te stellen voor waarden, kan worden verleend door het Rijkszeepbureau. Amersfoort, 20 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 5121 afdeeling Handel dd, 16 Juli 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. Gezien zijne beschikking dato 25 Juni 118, No. 4651, afdoeling Handel, houdende verbod van vervoer vau sigaren, sigarillo's en sigarettenen Gezien zijne beschikking dato 6Juli 1918, No. 4652, afdeeling llanc.el, houdende ver bod van vervoer van gokorven tabak heeft goedgevonden te bepalen Art. 1 van beide voornoemde beschik kingen aldus te wijzigen, dat behalve het vervoer, ook de aflevering der in dio be schikkingen genoemde tabaksfabrikaten verboden is. In verband hiermede dient in het aange haalde art. 1 der belde beschikkingen in plaats van de woorden Hot vervoer van is verboden» tc worden gelezen ■De allevering en het vervoer van zijn verboden». Amersfoort, 20 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 41405, afd. Crisis zaken, bureau Volksvoeding dd. 20JUÜ191S maakt bekend dat do Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden A. in te trekken zijne beschikking van 2 Maart 1918, No. 84, afdeelingCrislszaken, bureau Algemecne Zaken B. vast te stellen do volgende prijzen, tegen welke ruw vet en vetafval van slach tingen afkomstig, ten hoogste zullen moeten worden afgeleverd overeenkomstig de be palingen van bovengenoemde beschikking per K.G. Rundvet, slagen met inbegrip van niervet beneden 15 K.G. f 0.80 Rundvet, slagen niet inbegrip van niervet beneden 1.530 K.G. i.ro Rundvet, slagen met inbegrip van niervet boven 30 K.G1.40 Kalis vet1.00 Varkensvett.oo Schapenvet0,80 Geitenvet0.80 Paarden vet0.60 Alle afvalvet en brokken 0.50 zYmersfoort, 22 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 26296 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid dd. 19 Juli 1918 maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel heeft goedgevonden te bepalen 1. De allevering en het vervoer van houtskool is verboden. 2. Van de verbodsbepalingen sub 1 ge stold, kan, ouder zoo noodig nader vast te stellen voorwe .ion, door de Rijkskolen- distributic onthulling" worden verleend. Amersfoort, 20 Juli 1918. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. YViuter-vooruitzichten. Dinsdag j.l. hebben de heeren Edo Fimmcn en J. van Kijzerdijk, toegevoegde adviseurs aan het Centraal Administratiekantoor resp. voorhetNed. Verbond van Vak-Vereenigingcn en de Permanente Commissie inzake Crisis maatregelen ui» de Christelijke Werklieden- bonden in Nederland, met den Minister van Landbouw een onderhoud gehad ter be spreking van de rourui zichten ten aanzien der levensmiddelenvoorziunitig ill do ko- nteiiilo wintermaanden, welk onderhoud bij gewoond werd door Mr. Schim v. d. Loetï, directeur-generaal van de afd. Crisiszaken van het departement van Landbouw. L'it de mededeclinguu van den Minister bleek, dat de Nederlandsche bevolking moer dan ooit in de komende wintermaanden zoo goed als geheel cn uitsluitend ten aanzien der levensmiddelen voorziening ia aangewezen op hetgeen in eigen land wordt voortge bracht uil gefabriceerd, Ten opzichte van de v middelen zijn op het zichten de volgende voedlngs- •gcnblik de vooruit- Br od. Verhoogiug van het thans geldende seen kan niet in uitzicht gestold worden. Ofschoon in don laatsien tijd enkele schepen met graan uit Amerika in Hollandsche havens ziju btniiongevullon, zijn de aange voerde hoeveelheden, het bestaande tekort in aanmerking genomen, uiterst gering eu in het beste geval slechts even voldoende, om het thans geldende rantsoen van 200 gram per dag voorloopig te kunnen hand haven. Of dit ook in de toekomst nog mo gelijk zal zijn, hangt af, naast de mogelijk heid van aanvoer uu üet buitenland, van de opbrengst van den eigen graanoogst, waar van de vooruitzichten totnogtoe niet ongun stig zijn. Vet. In aansluiting met hetgeen reeds vanwege het ministerie van landbouw enz.aangaande de vet-positie enkele dagen geleden werd gepubliceerd, valt te vermelden, dat, ook na de verlaging van het rantsoen rot 250 gram per 10 dagen, do vetvoorziening uiterst moeilijk blijkt cn zóó onz ker, dat, ofschoon op aile wijze wordt getracht tiaar te bevor deren, er niet op gerekend mag worden, dat het huidig rantsoen gehandhaafd zal kunn blijven. Om dit te kunnen doen is een be langrijke aanvoer van vetten en oliën vau overzee volstrekt noodzakelijk. Mocht de regecring verhinderd zijn dezen Nedcrlandseh Uoat-Indië of Amerika tc doen plaats hebben, dan zal vermindering van het rantsoen niet te vermijden zijn. V1 e e sch, Begin Augustus zal waarschijnlijk een aanvang kunnen worden gemaakt met de beschikbaarstelling van versch rundvleesch. liet ligt in de bedoeling om, naarmate deze beschikbaarstelling zich uitbreidt, de ver vaardiging der eenheidsworst gedeeltelijk te verminderen. Voor die gemeenten, voor welke de distri butie van versch rundvleesch bezwaren op levert, zal echter do beschikbaarstelling van eenheidsworst worden voortgezet. Haar ver vaardiging wordt dan opgedragen aan com binaties van slagers, onder controle van daartoe van rijkswege aangewezen ambte naren. Zoor waarschijnlijk is op deze wijze de verstrekking van ecu rantsoen versch of geconserveerd vlecsch ran too gram per week verzekerd, een eventueele verstrekking van eenheidsworst is in deze hoeveelheid begrepen. Aardappelen. Omtrent de beschikbaarstelling van aard appelen is met zekerheid nog weinig te ver melden. Hst ligt in het voornemen de distri butie op dezelfde wijze te doen geschieden als de beide vorige winters en ook het rantsoen zoo mogelijk wederom op 4 K.G. per week en den prijs op 5J ct. per K.G. te stellen voor veen- en zatidaardappulen. Do klel-aardappelen daarentegen zullen overeenkomstig de uiteenzetting in de me morie van toelichting tot het levensmiddelen- ontwerp 191S en de debatten in de Kamers togen kostenden prijs verstrekt worden zoo lang do veen- en zandaardappelen gedistri bueerd worden. Daarna zal ook op klei- aardappelen bijslag worden gegeven, zoodat deze dan tegen 6J cent per K.G. verkrijg baar zullen zijn. Een beslissing, of opslag door particulieren zal kunnen plaats hebben, is nog niet genomen. Of de handhaving van eun rantsoen op 4 K.G. mogelijk zal zij::, hangt af van de grootte van den aard appel-oogst, welke zich tot nu toe weliswaar uiot kwaad laat aanzien, doch die echter geenszins vaststaat. Peulvruchten. Wat geldt voor den aardappeloogst geldt eveneens voor dien van peul vruchten. Dc hoogte van liet gedurende de winter maanden te verstrekken rantsoen is afhan kelijk van dc opbrengst van don oogst, welke vooralsnog zeer bevredigend beloofd te worden. Brandstotf en. Het voor de beschikbaarstelling van den huisbrand benoodigde minimum-aantal een heden (van t en 2 luarstedenis verzekerd in dier voege, dat verreweg het grootste deel van het vastgestelde rantsoen zal kun nen worden verstrekt in steenkool, gascokes en bruinkoienbrliiuetten. Slechts oen klein deel zal bestaan uit turf. Zeop. Ten aanzien van de beschikbaarstelling van zeep werd door den Minister uitvoerige inlichtingen verstrekt over de oorzaken waar aan de zeepscliaarschte is te wijten en voorts medegedeeld, dat maatregelen zijn getroffen, waardoor, te beginnen in de maand Augustus, wederom geregeld zachte zeep beschikbaar zal worden gesteld. Op verzoek van en in overleg met de beide adviseurs, verklaarde de Minister op dezelfde wijze ais dit ten aanzien van do vetpositie is ge schied, een uitvoerige uiteenzetting aan de pers te zullen verstrekken over de zeep- voor/iening. Gewezen werd voorts op de onbillijkheid, dat nog steeds tegen abnormaal hooge prijzen harde zeep in den vrijen handel ver krijgbaar is. Aangedrongen werd op het tretfen van zoodanige maatregelen hetzij door de vaststelling van maximumprijzen voor toiletzeep, hetzij door liet betrekken van alle zeep in de rantsoenecring dat ook deze misstand zooveel mogelijk wordt tegengegaan. Tegen de vaststelling van maximum-prijzen bestaan, in verband met hot groote verschil in soort en kwaliteit van harde zeepen, groote bezwaren. Du Minister verklaarde zich echtor b«-reid to overwegen of niet alle zeepen in de rantsoeneering moeten worden betrokken, in dier voege, dat ook de dure toiletzeep slechts op bons zullen worden verkrijgbaar gesteld. Hier door zal dus niemand zich meer dan do van regeeringswege vastgestelde hoeveel heid zee kunnen verschaffen. Besprekingen met dè Vereeniging van fabrikanten van zachte zeep gaven tot resultaat, dat de vervaardiging van zachte zeep, nu de kaliloog uitblijft, ook mogelijk zou worden, indien de beschikking werd verkregen over voldoende gernllincerda potasch. Dank zij de ondervonden mede werking van verschillende Nederlandscho deskundigen is het gelukt deze moeilijkheid te boven te komen, zoodat er voor een 3-tal maanden voldoende grondstoffen voor

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1