'J Kennisgeving. Rekening Verantwoording De BROODKAART 98e tijdvak geldig van j tot en met n Juni m., terwijl die van het 99e tijdvak loopt van 12 t/m. 20 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, maken bekend, dat van 2 t/m. 14 Juni 1919 zal worden gedistribueerd: Soort der bon Algemeen bonkaart Voor kinderen. Sulkerkaart Zeepkaart Rijst Bruine Boonen of Capucijners Suiker Aardappelmeel, Kin dermeel of Macaroni Kalüeep Aardappelen Suiker Zeeppoeder 25 pCt. Prija n. Itc.ln. nns I stuk 5 K G. 5 K.G. 3V2 O"* 3>/a ons ilMST.",L-BIERKN Minerale Wateren Limenades J. VAN tlAMKKSVKI.U Jlt. UTRKCHTSCHESTRAAT 49, AMERSFOORT Vraagt prijscourant 0.15 per pak Vakdiploma Boekhouden. Geslaagd voor de Ver. van Leeraren de heeren B. Koning en P.J. Kok. beiden leer lingen van den boekhoudcursuc, gehouden door de Afd. Amersfoort van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden »Mer- curlus.< Onze stadgenoot de beer H. F. v. d. Stadt slaagde dezer dagen te Utrecht voor het diploma boekhouden van do Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden. De leerlingen der Pitmanachool de dames H. Frank, N. Schokker en N. Tuininga be haalden bij het 1 lezer dagen daartoe afgelegd het diploma A in de stenografie. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma voor geoefendheid in 't zwemmen uitgereikt aan Freddy Logtenberg en M. L. Stoel. Badhuis. Naar wij vernemen heeft de Commissie uit de Maatschappij van Nijverheid departe ment Amersfoort, belast met bot ontwerpen van een plan tot Stichting van een Bad- en Zweminrichting te de/er stede reeds haar werkzanmbeden te dien opzichte in zooverre beëindigd, dat j.l. Maandag baar uitgewerkt plan tor tafel kwam. De kosten van de inrichting zijn begroot op f 120000. 30-jarige trouwe dienst. Heden, Zaterdag hoopt de adjud onder officier bij bet je Reg. Inf. F, H. de Bruijn den dag te herdenken, waarop hij vóór 36 jaar bij het Instructie-Bataljon te Kampen in dieust trad. Zoowel van de zijde van officieren alt van collega's heeft mencommiasies gevormd om op dezen dag onderofficier de Bruijn te huldigen terwijl tevens den jubilaris de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dieust zal worden uitgereikt. Evangelische Maatschappij. Iu de 28 Mai l.lgehouden vergadering der afdeeling Amersfoort van de Evange lische Maatschappij trad de beer A J. Krieger te Soest als Secretaris-Penningmeester dier afdeeling af an werd deze vacature bezet door den beer J. G. de Jongh, Lutbersch Predikant alhier, terwijl de heer Dr. R. Mie- dema, Remonstrantsch Predikant te dezer atede bet voorzitteracbap der afdeeling aan vaardde. Aanbesteding. Door de architecten Gulden en Geldma ker uit Amaterdam is namans de Algemee- ne Coöperatieve Zwolsche Woningbouwver- «enlging aanbesteed het bouwen van 72 woningen. 38 inschrijvingsbiljetten waren ingeleverd. Laagste inschrijver wasj. H. van Berkum te Amersfoort voor f 346.000. Reddigsbrigade. Naar wij vernemen hebben zich, na een daartoe door den heer Meijerink uit Haar lem gehouden betoog, dat dezer dagen van wage de zwemclub »N#ptunus« in de Arer.d alhier plaata vond. een 25 tal personen op gegeven. waaronder «enige politie-agenten tot het vormen van een reddingsbrigade te dezer atede. De ex-Krconprini. De correspondent van bel Hdbi. meldt: .De gewezen Duitscho kroonprins heeft den 2ben, voor het eerst sinds hem 22 November Wieringen als verblijf werd aan gewezen, bet eiland verlaten, om met toe stemming der Regeering een korte ont moeting te hebben met zijn moeder, de ge wezen keizerin. Op eon landgoed in de buurt van Amers foort hebben moeder en zoon elkaar ont moet, nadat zij elkaar in een jaar niet gezien hadden. Het onderhoud duurde ongeveer twee uur. Tengevolge van een defect aan de auto waarin hei gezelschap gezeten was, heeft de gewezen Kroonprins eerst in den vroegen ochtend van Donderdag Wieringen weder bereikt, terwijl het de bedoeling was dat de terugkeer nog den avond van den dag van vertrek zou hebben piaata gehad. De ex-Kroonprins werd behalve door heeren uit zijn omgeving, begeleid door den secretaris-generaal in algemeeuen dienst mr. J. B. Kan, als vertegenwoordiger van de Regeering ea door den burgemeester vao Wieringen. In het gevolg van de ex-Keizerin be vonden zich graaf Bentinck, de hofdame gravin Von Keiler en do generaal Voti Onze gemeentel ij ke Auto- Spr o e i w a g en. Officieel weid Woensdagmorgen op bet Stationsplein alhier, In tegenwoordigheid van eenige autoriteiten, w.o. de Wethouder Vels-Heyn, de directeuren van Openbare Werken an gemeentelijke Bedrijven, de Raadsleden Hofland, Leinweber, Nieuwen- dijk, Oosterveen, Ruitenberg, de Commis saris van Politie enz. een welgeslaagde proefrit gehouden met den gemeentelijken motor-sproei wagen, tot welke aanschaffing, I zooals men weet, onlangs door den Raad op voorstel van den Directeur der Gemeente- reiniging en de betrokken Commissie van 1 Bijstand werd besloten en die ten behoeve van den Reinigingsdienst zeker in een zeer gewenschte behoefte zal blijken te voorzien. De sproeiwagen, merk Arbenz. van ovalen vorm heeft vasto wielen, massieve banden, een band. en een voetrem en een inhoud van 3000 Liter, waarvan de vulling in een mini mum van tijd geschiedt, ongeveer 3 minuten. Het water vloeit door een buis, loopende door de tank en uitmondende naar een boven op het reservoir aanwezigen z.g. dom, die van een uitneumbare filter is voorzien. De sproeibreedtc van den wagen is zonder peiswerk 5.90 M. en met perswerk 19 Meter, (stilstaande wagen24 M.) de druk kan, door de ingebouwde smoorklep naar wensch geregeld wordende sproeikoppen die van de nieuwste constructie zijn, kunnen ge makkelijk worden afgenomen en gereinigd, terwijl de regeling van de sproeikop, zoowel ter rechter- als ter linkerzijde afzouderiijk kan plaats hebben. Het omschakelen kan ook van af den bok geschieden. Na afloop van den proefrit werd van den wagen in sproeiendee stand, alsmede van de zich daar naast gegroepeerde autoriteiten een kiekje genomen. Een 50-jarig bestaan. Een heuglijk feit, het 50-jarig bestaan van de Christelijke School alhier, werd j.l. Woensdagavond feestelijk in «Araicitia" herdacht. De Voorzitter, de heer N. Vels-Heyn riep in de voor deze gelegenheid keurig ver sierde zaal het welkom 1 too aan ouders en leden en wees op den zegen, die een school mot den Bijbel voor een gemeente is, om vervolgens de roeping van het christelijk onderwijs uiteen te zetten, met dank aan onderwijzers en onderwijzeressen, die niets hebben nagelaten het onderwijs steeds zoo goed en vruchtdragend mogelijk te doen zjjuvervolgens richtte hjj zich tot den grijzen stichter der school, Ds. Wiersma, die met den oud-voorzitter Ds. G. Mansvelt van Amsterdam was overgekomen, omdat zij dezen blijden dag persoonlijk vvensehie» bij te wonen. Ook herdacht spr. nog de ontslapen be stuurders Ds.Immlnk, Ds.de Visser, Vader» Nieboer en Jhr. van Ascb van Wijk. als mede datgene, wat de heeren Hasper, Riet veld, de Groot, Gruneveld en Mondriaan voor het chr. onderwijs als «hoofd» hebben gepresteerd, daarbij tevens ook den concierge D. v. d. Ëiezcbos niet vergetende. Voor dit alles sprak de Voorzitter woorden van dank tot God, die den arbeid aan deze school heeft willen zegenen. Vervolgens zong het koor een feestcantate met sopraan- en baritons'>lo onder leiding van den beer G. v. d. Burg. Deneer H.Jansen, hoofd der school hield een betoog over »0ni do Vrijheid». Voorts be trad de eerste oud-voorzitter, Ds, Wiersma het podium, die daar op 'n wijze, zocals bij dat alleen kau doen, nog eens verschillende herinneringen de revue liet passeeren en waarmede hij de gansche zaal wist te treffen en te doen medeleven. Ook werd het woord nog gevoerd door ds. Lansveld, alsmede door ds. H. Teerink, die als secretaris een overzicht gaf. Na de pauze werd opgevoerd Zijne Majesteit het Kind», eon schets van 't jaar 2000, zoomede het tableau, »'t Angelus». Gisteren was het Kinderfeest op schooi. Vragen van Kamerleden. De heer Wijk heeft tot den Minister van Oorlog de volgende vragen gericht: 1. Is den Minister bekend dat zich bij de uitvoering van de salarisregeling van j de militairen vele gebreken openbaren en dat herziening van de regeling noodzakelijk is? 2. Is de Minister bereid hiertoe een com- missie te benoemen op dezelfde wijze als j dat voor de herziening van salarisregeling van de burgerlijke ambtenaren is geschied. I Zondag a.s. 1 Juni opent de A.Z. en P. j C. het zwemseizoen. Zij begint met eenige nummers voor hare adspiranten, verder o.a. too M. snel zwemmen (vrije deelname), een estafette vrije slag voor 3 vereenigingenen i tot slot eer polowedstrijd tusschen A.Z. en P.C. en A.Z. uit Amsterdam. Amersfoortsche Bad- en j Zweminrichting. I De temperatuur van het water was heden- morgen 7 uur 64 graden Fahrenheit. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de ganeesheeren I Joriesen, Kamerling en Morren. Morgen ie hier alleen geopend de apotheek 1 van den heer C. M M. Vermolen, Varkens- markt, Telefoou 160. Welke apotheek tevens die ie waar ge durende de komende week 's avond» na 8 1 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. i Uit hot politio-rapport. I Aan 'n 8-tal personen is nachtverblijf verstrakt. Een tweetal bestuurders van motor- rijwielen werd bekeurd wegens het berijden van het laantje onderlangs »Amicilia". Wegene overtreding dor hinderwet is een lompenbandeiaar verbaliseerd. Een tweetal Spakenburger visschers is bekeurd ter zake van overtreding der markt- verordening: het nemen van standplaats op niet geoorloofde plaatsen. Een 3-tal personen Is bekeurd wegens kaartspelen op den openbaren weg. I Door de politie is aangehouden een minderjarige die van het gesticht >de Glind- j borst» was weggeloopen. Zij is derwaarts getransporteerd. Wegens het als bestuurdor van een rij,vul ast tegelijkertijd begeleiden van een paard werd iemand bekeurd. Aangehouden is door de Amater- damsche politie een minderjarige van de I inrichting Steenbeek. Zij is daarheen terug I gebracht. Door een winkelier der Gerard Duu- straat is aangifte gedaan dat een geldkistje met f 250 vermist is. dat uit den winkel is 1 ontvreemd. In verband daarmede is als i verdacht daarvan een jongmeusch aange- j houden. 1 Tegen een tweetal personen is wegens verstoren der openbare orde proces-ver baal j opgemaakt. I Tengevolge van het stoeien is een 2-tal personen, waarvan een volwassen, door de ruiten van de melkinrichting van den heer de Jager op de Langestraat gerold. I Ter zake van het voldoen san een natuurlijke behoefte op en aan den open- I baten weg doch buiten de daarvoor be stemde inrichtingen, werd tegen iemand j procesverbaal opgemaakt. Ter zake van het vervoer van brood 's morgens vóór to uur is een bakker van den Soesterweg bekeurd. Aan het politiebureau alhier is een 1 damesrijwiei aangebracht, dat door iemand in het bosch aan den Woestijgerweg was gevonden. Ter overtreding van de trekhonde -.wet is een persoon bekeurd. Buitenlandsche Kroniek. De herzienning van het tractaat van 1839- Minister Ruys de Beerenbrouck heeft in de Tweede Kamer op desbet effende vragen van mr. Marcbant geantwoord, dat de bespre kingen door den Minister van Buitenlandsche Zaken in verband met het vraagstuk van de herziening der tractaten van 1839 te Parijs gehouden, tot dusver niet hebben ge leid tot het indienen van voorstellen der Belgische regeering bij de Nederlandsche. Wel heeft de Nederlandsche Regeering ver nomen welke wenscben Belgiö aan de con ferentie van ministers van buitenlandsche zaken te Parijs heeft kenbaar gemaakt, maar zij is niet in slaat om te beoordeelen of op den huidigen stand der besprekingen het in 's lands belang raadzaam is aan die wenschen op het oogenblik openbaarheid te geven. Zij moet zich dus van mededeeliogen dien aangaande onthouden. De vervolging van den ex-Keizer gaat door. In 't geheel 123 beklaagden. De «Daily Mail» meldt uit Parijs, dat de geallieerden elke verandering in hun be sluiten betreffende strafrechtelijke vervolging van den ex-keizer en verschillende Duitsche generaals, admiraals en politici hebben af gewezen. Dit besluit is met algemeen® stom men genomen. Er staan 123 personen op de lijst. De processen zullen binnen een jaar behandeld worden. Identiteit vastgesteld. Een V. D. bericht uit Góteborg meldt: De identiteit van het vrouwenlijk, dat ge vonden is nabij Groetoe en waarvan veron dersteld werd dat het het overschot was Vsn de Nederlandsche tooneelspeelster Enny Vrede, is vastgesteld. Het bleek te zijn Anna Bersson, buffetjuffrouw van een Zweedach stoomschip. BINNENLAND. uitba ting «Kloet». De Minister van Koloniën heeft het initiatief genomen tot vorming van een comité tot het verleenen van geldelgke hulp aan de slachtoffers van de Kloatuitbarsting. Mr. Vissering, president van de Neder landsche Bank zal als voorzitter optreden, terwijl Z. K. H. de Prins der Nederlanden zich bereid verklaard heeft het eere-voor- zitterscbap te aanvaarden. Velsen's Financiën. De burgemeester van Velsen deelde in de gemeenteraadszitting mede, dat de gald- ieening van 600.000 gulden door de Rijks Postspaarbank is geaccepteerd voor den Post Giro dienst tegen eau rente van s'/g pet., bij een koers van 98^/2 pet. Voorts zal tot 1 Juli van het volgend jaar kasgeld worden verstrekt tot een maximum van 400.000 gulden tegen 5 pet. een ver plichte minimum-rente-betaling van 10.000 gulden.* Door haar kleinzoon vermoord. De dader bekent. De weduwe Kersbergen te Bodegraven, een alleenwonende vrouw, is vermoord in haar kamer gevonden. Het bed. waarop zij sliep, was afgehaald en het beddegoed lag over den vloer verspreid. Op de tafel Jagen een ijzeren pijp en een mes, waarmede do dood vermoedelijk is veroorzaakt. De go- heele situatie wettigt het vermoeden, dat een zware worsteling san den dood is voor afgegaan. Het geld van de vrouw, dat zij onder het bed pleegde te bewaren, is ver dwenen. De politie meent den dader op het spoor te zijn. Het parket uit Utrecht stelde een onderzoek in. De vermoorde wed. Kersbergen kreeg meermalen bezoek van haar kleinzoon, een zekeren Berkhof, wonende te Kockenge, die dan trachtte geld van haar los te krijgen. Buren van da wed. K. hebben hem Maan dagavond ook weder dicht bij haar woning gezien. Geen wonder dan ook, dat dadelijk, toen Dinsdagmiddag dc misdaad ontdekt werd, de verdenking op hem viel. Hij werd door de politie per auto uit zijn woonplaats gehaald en naar hier gebracht, waar hij in tegenwoordigheid van het parket uit Utrecht met het lijk geconfronteerd werd. Men vond bij het lijk een blaaspijp liggen. Hoogst waarschijnlijk zijn met dat werktuig de vrouw de doodelijke slagen op het hoofd toegebracht. Ook lag op de tafel een mes, waaraan bloed zat. Een kast was openge broken. Men kan niet nagaan, wat daaruit vermist wordt. De verdachte, een jongen van ongeveer 18 jaar, heeft reeds bekend. De moord op den burgemeester van Beead. Naar wij vernemen, bevindt zich Johann Keiler, alias Silbermann, verdacht van mede plichtigheid aan den moord gepleegd op den burgemeester van Bcesd, te Kleeff iu verzekerde bewaring. Zijn uitlevering zal in verband mot het ham ten laste gelegde en zijn nationaliteit hij is Duitscher niet kunnen geschieden. De Nederlandsche autoriteiten stellen thans pogingen in hot werk om hem ais getuige tegen den dader Larsea voor de rechtbank te Tiel te laten optreden. Hdbi. De ex-kroonprins op reis? Woensdagmorger om half zeven is de ex-kroonprins onverwacht op reis gegaan in gezelschap van de heeren L. Müldner, von Muinhcim en hurgemeester Peereboom van Wieringen. Per auto ging de reis naar de postboot, waarmee de heereu naar Ewtjksluis voeren. Daar stond een auto gereed om het gezelschap verder te brengen. In den auto zaten twee heeren. Plaats van bestemming en doel van de reis zijn nog onbekend. De ex-kroonprins is naar Amersfoort ge weest, waar hij op een landgoed zjjne moeder ontmoette, welk samenzijn 1 uur duurde. Daarna keerde de keizerin naar Amerongen en de kroonprins nnar Wieringen terug, waar hij Woensdagavond weer aankwam. De Zaandamsche raadsver- k i e i i n g. Het heeft bij de raadsverkiezing maar heet weinig gescheeld of do meerderheid was aan de andere zijde geweest. Dit hebben 13 kiezers van de Middenstandspartij, die nu thuis gebleven zijn in de hand gehad. Bij de eerste toewijzing der zetels werd het volgende resultaat verkregen S.D.A.P. 8 zetels, overschot 2i;derecbt- sche partijen 5 zetels, idem 255; de vrijzin nige partijen 1 zetel id. 261; middenstand 1 zetel id. 194; Son. Partij (S. P.) 1 zetel idem 206. Te zamen waren nu toegewezen 16 zetels, zoodat nog 3 zetels te vcrdeelen overbleven. Deze vielen ten deel aan de partijen met de grootste resten zijnde: 1 aan de vrijzin nige partijen met oen overschot van 261; 1 aan de gezamenlijks rechtsche partijen met 255 en de derde zetel aan de Soc. Partij met 206. Wanneer op den middenstand 13 meer waren uitgebracht had deze partij In aan merking gekomen voor den 3e zetel iou de verhouding geweest zijn: 8 S.LA.P. en t S. P. tegenover 10 leden der anti socialistische partijen. PRKMKBEURTEX. Zondag 1 Juni 1919. Ned. Herv. Gem. St. Joriskerk. Voorm. 7,/2 en 10 uur. Godsdienstoefening, 's Avonds 6 uur, Godsdienstoefening. Remonstrantsche kerk. Voorm. tol uur> Dr R- Miedema. Doopsgez. kerk. Voorm. tol uur, geen dienst. Evang. Luthersche kerk. Voorm. to'/j uur, Ds. de Jongh. Bediening H. Doop. Maandeiijksche Collecte voor het Synodale Fond3 tot verbetering van de predikants-tracte- menten.. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds.J. S. Langeu van Gouda, 's Avonds 51/2 uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingei). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds s'/j uur, Ds. J. S. Langen. In alle diensten Collecte Pi. Emerituskas. Chr. Gereformeerde kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Beekamp. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. Vrije Geref. gemeente. Voorm. 9'/j uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. Dinsdag 3 Juni. 's Av. 7 uur, de heer J. Vijverberg van Eist. 420e Staatsloterij. Trekking van Dinsdag 27 Mei. 5e klasse, 6a lijst. No. 2164 f3000. Nos. 7445. 7669 14523 en 15500 elk f 1000. No. 13970 f400. Nos. 404. 2343, 4554, 9014 en 13619 elk f200. Nos. 280, 513, 1589, 4216. 6377, 6S78. 7594.7692.9127. 11457, 11765, 13518, 16367, 17432, 18656 en 20408 elk I too. Trekking van Woeusdag 28 Mei. 5» Klasse. 7e Lijst. Hooge prijzen. Nos. 2961, 5215,11370,15791, 16836 f 1000. Nos. 10832, 12397, 14061, 15002, 19190 f 400. Nos. 143, 3413, 4990, 15170, 15353 17590, 20074 f 200. Nos. 52, 5799, 6038, 8573, 9402, 13577, 13692, 14864, 14903, 20209, 20508 f 100. Trekking van Vrijdag 30 Mei. 5e klasse 8e lijst. No. 13137 f 100.000. No. 20299 f 1500. No. 6995 f 1000. Nos. 1452 9562 en 11631 elk f400. Nos. 7388 7755 en 19036 elk f200. Nos. 4351 9181 12730 13445 13984 en 16091 elk fioo. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 30 Mei .919. Appelen fk f.— Peren f— A f Zandeardappeisn fk fHoendereieres f 12.75 i f 13.75. Grasboter f 2 70 A f3.00. Kippen f 1.50 if 4.Piepkuikens f 1.50 A f 3.Ganzen f o.k f o.Eenden fo.A fo.Jonge eenden fo.A f o. Hazen f o.A fo.Wilds konijnen t o. a fo.Tamme konijnen fi.50 if 3.50 per stuk. Duiven f t.óo A f 1.80 per paar. Votte varkens fo.A f.-. Magare varkens f 100 1150. Zeugen f too. A f 250. Biggen f25.— A f45.Kalveren f23.— i f27.— drachtige zeugen f250.— A f300. Aangevoerd waren ongeveer 00 heet.. Appelen, o heet. Peren. 00— heet. Kleiaard- appelen0000 heet. Zandaardappelen20.000 stuks Hoendereieren st. Eondeneioren j 150 Kilo grasboter; Vette Varkens; 40 Magere Varkens; Varkens voor export slagerijen; 350 Biggen, 27 Zongen, 3 6 Kal vcron. CORRESPONDENTIE Wegens toevloed advertentiGn enkele berichten en verslag Geheel-Ont houding ^-Irkhoven (Hemelvaartsdag) tot het volgend nummer blijven liggen. RED. ADVERTENTIEN. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van den Bunschoter Veen- en Velden- dijk. geven bij deze kennis dat de ea over het dienstjaar 1918 van heden af ge durende 14 dagen ter inzage van de Inge landen is nedergelegd, ter Secretarie va het Hoogheemraadschap te Amersfoort, Langegracht no. 23, alwaar tegen betaling der kosten een afschrift verkrijgbaar Is. Amersfoort, 28 Mei 1919, A. BROUWER, wd. Dijkgraaf. C. JANSSEN, Secretaris.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2