uASFOOETSGil Zaterdag 14 fyffit Juni 1919. No 9192. 69e Jaargang BIJVOEG SEL N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank SAFE DEPOSIT REDACTEUR: F. W. H. OU DENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Dnikberg „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff", Verschijnt Uinada?-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentlön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden lu rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de lncasseerkosteu In rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een ECLAIR. O VERZICHT Buitenland. Het antwoord aan Duitscbland De Ex-Keizer en anderen voor het Belgische gerecht. Binnenland. De gruwelen in Polen De Onderwijs wet aangenomen Resolutie der Soc.- Dem. Kamerfractie. A BISTEL-BIEREN Minerale Wateren Limenadea J. VAN HAMKItSVELD Jlt. UTRECHTSCHESTRAAT 49, AMERSFOORT Vraagt prijscourant KENNISGEVINGEN. MONb- en KLAUWZEER. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Baarn ecu geval van mond- eu klauwzeer is voorgekomen, Amersfoort, 7 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Da Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Buntiik en Werkhoven gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, it Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, H. TH. A. VERHOEF. Weth. L. B. De Burgemeester 011 Wethouders der gemeente Amersfoort; doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 28 Januari 1919 is vastgesteld en bij Koninklijk Besluit van den 23 April 1919 No. 15 is goedgekeurd de volgende verordening: Verordening op de heffing van eeue bijdrage voor het deel nemen aan den Cursus tot op leiding voor hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres. Artikel I. Van ieder, die aan den cursus tot oplei ding voor hoofdonderwijzer of hoofdonder wijzeres deelneemt, wordt voor elk schooljaar eene bijdrage van f30.— geheven. Art. 2. De bijdrage is, behoudens het bepaalde in artikel 3, in haar geheel voor elk school jaar verschuldigd en wordt betaald bij do inschrijving voor den cursus en voorts op 1 December, 1 Februari en 1 Mei daaraan volgende, telkens mst een vierde gedeelte. Art. 3. Een deelnemer, die in don loop van het schooljaar door vertrek naar elders of door een andere geldige oorzaak, ter beoordec- ling van Burgemeester en Wethouders den cursus niet verder kan bezoeken, is over het deel van het schooljaar, volgende op de tnaand, waarin hij ophoudt deelnemer ie zijn, geen bijdrage schuldig;het te veel be taalde wordt hem teruggegevon. Een deelnemer, die na den aanvang van het schooljaar tot den cursus toegelaten wordt, is voor bet loopende schooljaar de bijdrage schuldig met ingang van de maand, waarin hij tot de lessen is toegelaten. Burgemeester en Wethouders kunnen aan deelnemers, die geen betrekking als vast onderwijzer bekleeden, op hun verzoek, voor het geheel of voor de helft, vrijstelling verleenen van de verplichting tot betaling van de bijdrage, vastgesteld in artikel t. Art. 4. Deze verordening wordt geacht in wer king te ziju getreden den ten Dec. 1918. En dat In genoemde raadsvergadering is vastgesteld do volgende Verordening op de invordering van de bijdrage voor het deel- nemen aan den cursus tot op leiding voor hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres. Artikel 1. De bijdrage voor het deelnemen aan den cursus tot opleiding voor hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres verschuldigd, wordt door lederen deelnemer betaald aan den directeur van den cursus. Deze maakt daar van een staat op en draagt de ontvangen gelden binnen tien dagen na afloop van den termijn, voor de betaling gesteld, aan den gemeenteontvanger af. Art. 2. Hij, die de verschuldigde bijdrage i.iet heeft betaald, wordt, zoolang het verschul digde niet is aangezuiverd, tot de lessen 'et toegelaten. Art. 3. Van hem, die nalaat de verschuldigde bijdrage te betalen, wordt deze overeen komstig de artikelen, 258262 der Ge meentewet ingevorderd. Art. 4. Aan hem. die, ingevolge artikel 3, alinea der verordening op de heffing van een bijdrage voor het deelnemen aan den cursus tot opleiding voor hoofdonderw ijzer of hoofd onderwijzeres, aanspraak heeft op teruggave van een deel der door hem gestorte bijdrage, wordt dit bedrag op zijn aan Burgemeester en Wethouders gericht verzoek terugge geven. Art. 5. Deze verordening wordt geacht in working tc zijn getreden 1 December 1918. En is hiervan afkondiging geschied waar hst behoort, don 1301-, Juni 1919. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEKiNSTRA. De Burgemeester vau Amersfoort gelezen circulaire no. 74622, afd. Volks voeding dd. tb Juni 1919 maakt bekend dat de de minister van Landbouw, Nijverheid en Haudel heeft goedgevonden 1. af te voeren van de lijst van goederen, aangewezen krachtens art. t d. Distributiewet 1916, de artikelen havermout cn ha vergort; 2. in te trekken de bij zijne beschikking van 23 Januari 1919, no. 67500, afd. Crisis zaken, bureau Volksvoeding, krachtens art. 2 eu 8 der Distributiewet 1916, vastgosteldo maximumprijzen voor havermout en havor- gort. Amersfoort, 11 Juni 1919. BEVOLKING. 35 naar Monnikenpad 33 F. Kempenaers, Leusderweg 121 naar Punteub.l. it W. Klaassing, v. Bemmelitr. 11 naar Appelweg 142 A. v. d. Berg, St. Jerisstr. 60 naar v. Bemmelatr. 11 J. Rector, St. Bonif.str. 58 naar Leusderweg 3 J. Asperslag, Breeatr. 62 naar Appelmarkt 18 A. Spruit, Schimmelp.str. 49 naar v. Asch v. Wijckstr. 15 M. Jonker, v. Asch v. Wijckstr. 21, naar Bernulfusstr. 39 Mej.J. v. Domselaar H. v. Viandenstr. 27 naar D. Fockemal. 96 Mej. J. v. Ruitenbeek, B. Wujrt.l. 106 naar v. Asch v. Wijckstr. 31 J. v. d. Molen, v. Asch v. Wijckstr. 31 naar Bergstr. 33 Mej. H. Udlng, Langeatr. 23b naar J. v. Olucnb.l. 12 J. Kaal, Aldegondestr. 73 naar Gr. St. Jansstr. 8 W. Gerritse, Hellestr. 24 naar Leusderweg 3 C. Knack, Arnh.weg 16624 naar P. C. Hooftl. 1 J. v. d. Veer, Bloemend.str. 20 naar Appelm. ra E. Sinitz, St. Jorlsstr. 46 naar Muurh. 117 Mej. W. v. Veen, Bothl. 11 naar Zogstr. 13 H. Helmer- horat, Vijver 6 naar Krommeatr. 33 E. Gijtanbeek, Gr. Haag 66a naar Hellestr. 24 Mr. Dr. H. Vcrhoeff, Arnh.weg 7 naar A. Paulownal. 41 Mej. W. Tijson, Arnh.weg 7 naar A. Paulownal. 41 A. Jansen, Appelweg 144 naar v. Bemmelatr. 26 W. Blombergen, Aldegondestr. 43 naar Teut 50 H. Jekel, Bissch.weg 47 naar Bissch.weg 69 Mej. M. Ruizendaal, Mierevcldstr. 49 naar v. Maerl.l. 2 M. Staal, Hoogstr. 16 naar Eemstr. 34 J. Snoek, Schimmelp.straat 9 naar H. Viandenstr. I Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 363. Tel. Interc. 2. Tel. interc. 6. Tel. interc <60 Telegram-adros „GR&DO". I Pr. Jullanal 12 naar Utr.weg 165 W. Bolk, Pr. Jullanal. 12 naar Utr.weg 165 A. v. Wijland, A. de Arnb.p.wal 6 naar Woest.weg 84 H. den Ouden, Leusderw. 3926 naar Miereveldstr. 74 G. Hagebeuk, Mooiersstr. 7 naar Leusderweg 100 J. Coruelisse, Bloemend.str. 4 naar Utr.wag 105 Mej. F. Lammere, Boldersstr. 32 naar Rozemarijnstr. 20 D. Rekké, Arnh.weg 62 naar G. v. Stall.w.atr. 10 W. v. Well, Aldegondestr. 55 aaar Kamp 20 H. Ruitenberg, Utr.str. 26 naar Huijgansl. 23 A. Ockeloen, Arnh.weg 55 naar Bissch, weg 119 Wed. Valeton, Utr.weg 165 naar P. Bothl. 42 Mej. G. v. de Visch, Woest.weg Mevr. Kempen, Pr. Julianal. 1 97 naar Westsingel 33 Mej. J. Wiogman, ir Utr.weg 165 Mej. E. Ravenswaay, Puntenb.l. 13 naar Regentessel. 5. STADSNIEUWS. De BROODKAART 99e tijdvak loopt van 12 tot cn met 20 Juni, terwijl die van het ioob tijdvak loopt van 21 t/m. 29 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, maken bekend, dat van t6 t/m. 28 Juni 1919 zal worden gedistribueerd: Opgave van verhuizingen binneu de gemeente van 12 24 Mei 1919. K. v. Dijk, Hellestr. 24 naar Hellest. 14 A. v. Zwol, v. Beuimelstr. 24 naar Heiligenb.w. 38 D. Lijs, L. Vrouwestr. 12 naar Aldegondestr. 5 C. Vos, Ver- hoevenetr. 66 naar Krankeledenstr. 5 H. Lambrechi», Hellestr, 44 naar Heliestr. 54 C. Kamerbeek, Heiligenb.w, 37 naar Miereveldstr. 69 Wed. Pannekoek, Leus derweg 38 naar Schimmelp.kade 14 J. v. de Zuldvvind, Groenmarkt 1 naar Miere veldstr. 79 A. Gelens, Soesterw. 27 naar KI, Sr. Jansstr. 3 W. v. Schendel, Soesterw. 27 naar KI. St. Jansstr, 3 Mej.H. Bekema, Soesterw. 27 naar KI. St. Jausstr. 3 A. Keizer, Soesterweg 2231 naar Miereveldstr. 75 Wed. Jongsma, L. Vrouwestr. 16 naar L. Vrouwestr. 12 W. Beijer, L. Vrouwestr. t6 naar L. Vrouwestr. 12 Mej. H. Zeggelaar, K. Bergstr. 2 naar Coninckstr. 74 Mej. I. Walst, Bloemweg 1 naar K. Bergstr. 2 Mej. S. v. de Peppel, Utr.weg 8 naar Snouckaertl. 6 J. Nachbar, L. Nic.str. 8 naar Soesterw. 256 J. v. d. Uithoorn, Kattekampen J naar Zuidsingel 31 - A. Veenendaal, St. Jorlsstr. 54 naar St. Jorisstr. 24 G. Stokkers, Breestr. 60a raar Soesterw, 256 Mej. G. Spies, Kamp 27 naar Langegr. 21b T. v. d. Mots, Verhoevenstr. 37 naar Miereveldstr. 53 - R. v. Schoonhorst, Verhoevenstr. 66 naar Hoogl.weg 23 Mej. E. L' hoest, Verhoevenstr. 66 naar Bloemend.str, 3 M. v. Dijk, Pr. Martel. 4 naar P. Bothl. 7 A. Hendriks, Muurh. 55 naar Miere veldstr. 71 A. v. de Veenbrink, Monnikenp. Soort der bon Algemeen bonkaart Voor kinderen. Suikerkaart Aardappelen Rijst Bruine Boonen of Capucijners Suiker Suiker Hoeveel heid (zoover de voorraad strekt. De uitreiking der BROODKAARTEN zal uitsluitend geschieden aan het Levens middelen bureau Valkestraat 12 en wel: Leg. noa. 1 t/m. 1500 op Maandag 23 Juni v. 9-3 uur ;oi 3000 Dinsdag 24 9-3 3001 4500 Woensd. 25 9-3 4501 6000 Dondert], 26 s 9 3 6001 en hougerVrijdag 27 9-3 De Directeur van het Luvensmiddelenburcau. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Woensdag den 18 Juni aanstaande, des namiddags ten 3 ure. Amersfoort, 14 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. AGENDA voor da Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Woensdag 18 Juni 1919, des namiddags 3 uur. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders Inzake het aangaan eener geld- leening (Gedr. Verz. No. 51). 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot varkoop van bouwterrein aan de stichting St. Ansfridus. Cavalerie. De benoemde reserve 2e Luitenants der Cavalerie H. W. Büjdenstein en J. T. J. Labouchère zijn Ingedeeld bij het ie Reg. Huzaren te dezer stede. De 2e luitenants der Cavalerie Jbr. J. G. A. D. C. van Zijp van het te Reg. Huzaren zijn bevorderd tot ie luitenant bij dat corps. De 2 e luitenants H. Durst Brilt en M. Schreuder van het ie Reg. Veld-Artillerie ziju bevorderd tot ie luitenant. Den laatsten dag, dat het circus Carré zich in onze gemeente bevond. Donderdag j.l„ kon de aangekondigde afscheidsvoor- stelling niet plaats vinden, doordat het de dupe is geworden van den windhoos, waar mede we dien dag hier geteisterd werden. Op een gegeven oogenblik toch brak een der palen finaal door middeu, zoodat door den hevigen wind het zeildoek van de tent van onder tot boven scheurde en derhalve tot gevolg had dat er in den circus niet kon worden igewerkt*. Het zeildoek werd ter reparatie uaar Amsterdam opge zonden. Het gezelschap dat inmiddels naar Zutfen is vertrokken zal nu heden, Zaterdagavond vermoedelijk in een openlucht-vöorstelling optreden. Stichting »St. Ansfridus*. De stichting >St. Ansfridus* te dezer stede koos tot Voorzitter in de plaats van den heer G. J. Noordman de heer F. L. Laporte. Nu het voorschot door den Raad van deze Gemeente is toegestaan kan de aanbesteding van de woningen op het terrein achter het z.g. Zwarte Bergje* spoedig verwseht worden. Eaperantiate n-C o n g r e s. Morgen, Zondag wordt alhier de eerste vergadering, na het sluiten van den wapen- A. van Sprengler. E. J. M. Verheijen en stilatand, gehouden van de Nederlandache Ksperantisten-Vereeniging La Estonto Estas Nia onder voorzitterschap van Dr. Baart de la Faille uit Arnhem. Aan deze vergadering wordt ook deel genomen door afgevaardigden vau de Nedcr- landsche Roomsch-Katholieke Esperanto- Yereeniging Nederlando Katolika en door de Arbeiders Esperanto-Vereeniging, be- ncveus door de Spoorweg Esperanto-Ver eeniging La Fervojo. Des voormiddags half elf zullen de ver schillende Besturen door dc AmersfoorUche Esperantisten-Vereeniging Flehito feestelijk worden ontvangen, waarna een algemeene vergadering wordt gehouden. Des namiddags half drie zal aan het Bel gische monument een korte toespraak worden gehoudon. waarna de afgevaardigden officieel zullen ontvangen worden aan de lnteraati- onale school voor Wijsbegeerte. Na afloop van dc daarop te volgen wan deling vereenigen zich de verschillende deelnemers aan eon diner, waarna de avond verder feestelijk wordt doorgebracht. Ten einde de belangstelling voor de Inter nationale hulptaal Esperanto onder de Amers- foortsche ingezetenen eenlgszins meer gaand# to maken, zal in de etalage van den Boek handel Kramer een uitstalling van verschil lende Esperanto-'.eerboeken enz. plaats hebben. Ons Stationscmplacement. Wanneer de toestand iu naburige landen zich zoodanig wijzigt, dat de nijverheid er weer opleeft en speciaal de ijzer- en staal industrie bij onze buren haar producten weer voor export beschikbaar stelt, zal eindelijk aangevangen kunnen worden met de uit- voe.ing der uitbreidingsplannsn van het explacement Amersfoort. Die plannen zijn veel-omvattend en van groote beteekenis. Het eerste perron wordt geheel gereserveerd voor de lokaal verbinding met de provinciale hoofdstad Utrecht, welke wordt toegerust met electrische tractie. He» interlokale grootverkeer wordt zijwaarts af geleid langs een nieuwe verbindingslijn, waardoor de treinen uit het Noorden over Bunnik het Utrechtsche station binnen stoomen. Op het Amersfoortscbo Stations-emplace ment woidt het nu bestaande tweede perron uitgelegd en verlengd, terwijl daarnaast een derde perron zal worden aangelegd. Een groot rangeerteirein is geprojecteerd in de richting Baarn. Voorts denkt men de Snouckaertlaan in rechtstreeksche verbinding te brengen met den Soesterweg, door middel van een tunnel onder de lijnen nabij de nu bestaande luchtbrug. Eemb. Zwemfeest >Neptunus.< Men schrijft ons: Aanstaanden Donderdagavond 6 uur hoopt onze Amersfoortsche Zwemclub «Neptunus* haar eerste zwemfeest in dit seizoen te houden. Het programma bevat, behalve de klassieke wedstrijdnummers weer de ge bruikelijke afwisseling, zoodat het een be langrijke avond belooft te worden, waarop niemand, die iets voor het zwemmen gevoelt, afwezig mag zijn. Doordat de inschrijving ditmaal wat vroeger gesloten werd, is het aantal deelnemers ook niet zoo overgroot, waardoor het programma vlugger afgewerkt zal zijn. De kleinere kwantiteit doet evenwel aan de kwaliteit geen schade, want reeds hebben zich Utrechtsche zwemmers van naam laten inschrijven om met de Amers- foorters te komen kampen. Het gebruikt-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1