ilIEESPOOEISOIE OOUEAIT. Dinsdag 24 flgj Juni 1919. N°- 9196. v, 69e Jaargang BIJVOEGSEL liitgavo van (ie Drukkurj) „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". REDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- eu Zaterdagavond. Abonnement per j maanden j BUREAUX: n- w A„nn„c franco per post 1.15. Advortoutiën t—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTK fiBACHT q W' OU DE NS. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, offideele- en onteigenlngs- 8 uunrrnnnm advertentlën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In en AMERSFOORT. rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën va.i bulten de stad worden de incasseerkoaten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Het Vredesverdrag wordt door Duitschland onvoorwaardelijk onderteekend - Het nieuwe Duitscbe Ministerie De uitleve ring van den Ex-Keizer. Binnenland. De Rijkskolcndistributie blijft gehandhaafd Onze steenkolenvoorziening Alle 65- jarigen f 3 per week overeenkomstig ontwer pen Ouderdomsrente- Invaliditeitswet Knoeierij met regeeringstelegrammcn Ajax wordt te Kopenhagen geslagen. KENNISGEVINGEN. VRIJSTELLING VAN MILITIEDIENST wegens opleiding lot een geestelijk of een godsdienstig menschlievend ambt en wegens kostwinnerschap. De Burgemeester der gemeente Amers foort. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door Gedeputeerde Staten dezer provin cie omtrent de hierboveu vermelde redenen van vrijstelling van militiedienst, ten aanzien van ingeschrevenen der lichting 1910 dezer gemeente, de volgende uitspraken ziju gedaan Verhaaff, Gerardus voor een jaar vrijge steld wegens bekleeding van een godsdien stig menschlievend ambt. Van Eeden, Antonius Wilhelmus, het verzoek om vrijstelling wegens kostwinner schap afgewezen. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking bij de Koningin in beroep worden gekomen: ie. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; je. door elk der overige voor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen onder ie en 2e bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk niet redenen omkleeden en ter secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingericht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, den 21 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDW1JCK. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van j tot 7 Juni 1919. Mej. M. Rittershaus, Duitschland naar H. v. Viandenstr. 32/34 Mej. L. Esch- mann, Duitschland naar H. v. Viandenstr. 32/34 Mej. O. Schmitz, Duitschland naar H. v. Viandenstr. 32/34Mej. E. Gros, Duitschland naar H. v. Viandenstr. 32/34 Mej, G. Jonkman, Baarn naar Zuidsingel 6 Mej. J. Rosselaar, O. en W. Souberg naar Utr. weg «23 P. v. de Tiet, Am sterdam naar B. Wuyt. 1. 198 Mej. E. de Bree, Woudenberg naar J. v. Oldenb. 1. 42 Mej. A. Hesselink, Zutphen naar v. Meer!. 1. 3 Mej. A. Vele, Zwollerkerspel naar P. Both). 11 Mej. S. de Bree, den Haag naar Huygensl. 5 H. Bosman, Baarn naar Westsingel 21 Mej. E. Hoge- vest, Leusden naar Eematr. 10 -- Mej. W. Verhenle, Rotterdam naar Emmalaan tS Mej. H. Benz, Breda naar Zandbergen Mej. B. Hakvoort, den Bosch naar Zand bergen P. Uyen, Maastricht naar St. Louis J. Bosman, Alkmaar naar Oude Soesterweg 8 L. Mutsaers, Gouda naar K. Wilh. str. 29 Mej. C. Thonhauser, Woerden naar Zandgat 5 H. v. Oosten, Kampen naar J. v. Diesstr. 3 Mej. Th. Zadelhof, Grave naar Westerstr. 41 G. v. Harten, Hilversum naar Kroontjeemolen 1 S. Steenbeek, Rotterdam naar van Bemmelstr. 104 J. v. d. Hegge Zijnen, Arnhem naar K. Bergstr. 19 Mej. H. v. d. Anker, Sprang naar Guslaau 66 Mej. W. Lier Cools, Breda naar P. Pijperstr. 45 Mej. F. v. d. Werd, Zwolle naar Wes terstr. 2 W. Dijkhuizen, Goirle aaar Woest, weg 47 Mej. M. Nefkens, Maas- bree naar K. Bergf'r. 22 G. Kramer, Wijk bij Duurstede uaar Miereveldstr. 67 Mej. Dissel, Driebergen naar L. Vr. Kerkhof 17 M. Kamerbeek, Vreeland naar Soesterweg 273 M. Peek, Harraelen naar Kruisk. 64 Mej. R. Hansen, Vleu ten naar L. Beekstr, 29 Mej. H. de Groot, Utrecht naar H. v. Viandenstr. 13 B. Buys, Lith naar Treekerbergje Mej. C. Spree, den Haag naar Mariagesiicht Mej. W. v. Braam Enschedé naar Bernul- fusstr. 39 S. Kropveld, Utrecht naar Walikerst. 35 Mej. M. Florijn, Utrecht naar Utr. weg 106 Mej. C. v. d. Liet, Bergen (N. H.) naar KI. Nachtegaal st. 4 Mej. H. Eppink, Nijkerk naar Utr. atr. 38 Mej. J. v. 't Hoff, Haarlem naar Heill- genb. w. 18 J. Huijsstedan de Wit, Bussum naar Zandgat 3 J. de Goede, Rotterdam naar Slat. plein 6 Mej. J. Renes, Veenendaal naar Arnh. str. 3 L. Willemsen, Deventer naar Kruisk. 59 Mej. A. v. Dijk, Berkhout naar Lange- gracht 38 P. Portman, Helder naar Aldegondestr. 55 H. v. d. Hoek, Kam pen naar Weiterstr. 11 Mej. M. v. Gorp, Goirle naar Woest, weg 47 J. v. Dorssen, Oud Beijarland naar Soesterw. 133 Mej. W. v. Bruggen, Woudenberg naar Schimmelp. str. 12 E. Jansen, Nijkerk naar Hoogeweg 46 Mej. H. Morren, Nijkerk naar Bernulfusstr. 39 Mej. M. Bruggeman, Ermelo naar Koningimiel. 12 Mej. J. Barneveld, Ermelo naar Arnh. weg 149 V. Gensen, Utrecht naar 't Zand 9 Mej. J. v. d. Linde, Middelburg naar Muurb. 17 Mej. A. de Vries, Am sterdam uaar Krommestr. 22 Mej. J. v. d. Essenburg, Nijkerk naar Liend. weg 22 B. Oskam, Brunssum naar Waliker st. 35 H. Oskam, Brunssum naar Waliker st. 35 F. Koster, Emm en naar Schim melp. str. 49 Mej. M. Venderboscb, Hoevelaken naar Utr, iveg 102 A, Havings, Groningen naar Berkenweg 4 J. Walree, Utrecht naar Appelmarkt 12 F. Kuiper, Midwoldauaar Soesterw. 161 Mej, A. Doornekamp, Hoevelaken uaar P. Buysl. 5. STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Stoutenburg, Loenen, Bunschoten, Werkhoven en Hoogland ge vallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. Amersfoort, 20 Juni 1919. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat binnen deze gemeente gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Amersfoort, 21 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel alhier zal a.s. Donderdagavond 8 uur ten Raadhuizc eene openbare vergadering houden. Examens. Mejuffrouw G. Knoppers is aan de Uni versiteit te Utrecht geslaagd voor het doc toraal examen in de rechten. De benoemde Res. 2e luitenants C. A. Kruis, B. Porsius en U. Schultz zullen geplaatst worden aan de Ve Infanterie-brigade te dezer stede. De benoemde 2e Luit. J. C. H. Niegeman komt bij het 160 Reg. Inf. Ontslag Directeur Ambachtsschool Naar wij vernemen, zal de directeur der Ambachtsschool en zV vond vakscholen, de besr A. Baart, in deze functie voor onze gemeente verloren gaan; door hem is als zoodanig een ontslagaanvrage ingediend, Zooala men weet, was de loopbaan van den beer Baart in hoofdzaak gewijd aan de architectuur, slechts eenige jaren heeft hij zich daartusschen met het geven van onderwijs beziggehouden. Thans echter zal de heer B. zich speciaal als Architect gaan vestigen en voorloopig zijn bureau te Amers foort houden. Concerten van de Stafmuziek der Huzaren. Men zal met instemming vernemen, aldus het A.D., dat vanaf Woensdag 25 Juni elkeu Woensdagavond om de 14 dagen een concert zal worden gegeven in de nieuwe tent bij de Cavaleriekazerne door het muziekkorps van 't 10 Regiment Huzaren, onder leiding van den kapelmeester, den heer W. H. Scholtens. Daar onze twee vakmuziekkorpsen hier in Amersfoort zeer weinig concert geven op het terras Amicitia, is dit voor het Amersfoortsche publiek een vergoeding om van degelijk uitgovoerde nummers te kun nen genieten. De heer Scholtens zal bijtijds het pro gramma doen toekomen aan den heer Van Berkel in Café 't Boompje, Heiligenberger- weg. die het den bezoekers kosteloos zal aanbieden. Nationaal Vredesfonds. De werkwijze van het Provinciaal Comité van het Nationaal Vredesfonds is in een daartoe j.l. Zaterdag gehouden huishoudelijke vergadering nader vastgesteld' I11 dit comité staan ook opgenomen onze stadgenooteu de heeren J. Knoppers, J. W. Jorissen, Mr. A. vau Traa en A. M. Tromp van Holst. St. Franciscus Xaverius. Naar wij vernemen heeft de directeur van het zangkoor der R.-K. Kerk St. Franciscus Xaverius. de heer R. van 't Wel, die meer dan 50 jaar aan het koorleven verbonden is, thans ziju eervol ontslag aangevraagd, evenals de organist dezer kerk, de heer W. M. Ramselaar. Als directeur-organist zal nu met ingang van 1 Juli a.s. optredeu de heer H. Ram selaar. Het loon der bakkersgezellen. Men schrijft ons: In «ene de vorige week gehouden ver gadering van de afdecling Amersfoort vau den R.K. Bakkersgezelleubond werd de toestand besproken waarin momenteel de bakkersgezellen Verkeeren. Voor eeuige maanden werd door de verschillende gezel- leubonden met de patroonsvereeuiging een arbeidsovereenkomst afgesloten, waarbij de loonen bepaald werden vurieerunde tusachsn f 19 eu- t 21. Deze loonen konden niet hooger worden gebracht doordat tengovolge van regeerings- maatregelen het bakkersbedrijf volgens het oordeel der patroons geen voldoende winst marge opleverde. Daar echter door de op heffing van den maximumprija van het brood eeno belangrijke verbetering intrad door dat de broodprijs overal belangrijk verhoogd werd, en die- prijs te Amersfoort tot de hoogste behoort van het geheele land en daarbij zoowat nergens een loon wordt aan getroffen wal zoo laag als te dezer atede, werd door bovenstaande vergadering be sloten het hoofdbostuur te verzoeken, pogin gen aan te wenden om een tusscheutijusche loonsverhoogiug te verkrijgen van f 4 per weck. Deze loonsverhoogiug wordt in de meeste stedeu toegepast, mede op advies van de landelijke crisiscommissie voor het bakkersbedrijf, waarin alle groepen van patroons vertegenwoordigd zijn. In een dezer dagen verzonden schrijven aan de patroons- vereeniging is aan het verzoek van de ge houden vergadering door het hoofdbestuur van den R.K. Bakkersgezellen boud voldaan. In dit schrijven wordt het vertrouwen uit gesproken dat H.H. Patroons de redelijk heid van het verzoek zullen erkennen en bereid zullen worden gevonden een einde te maken aan de werkelijk veel te lage loonen, welke op het oogenblik door de bakkersgezellen worden verdiend. Zandbergen. Onder voorzitterschap van Ds. J. D. van Calcar te Beverwijk, heeft de Maatschappij tot opvoeding van Weezen en andere min derjarigen In het huisgezin «Zandbergen» haar jaarlijksche ledenvergadering gehouden te Amsterdam. Uit het jaarveralag bleek, dat aan het einde van 1918 ongeveer 400 minderjarigen in verzorging waren. De directeur, Jhr. W. A. Ortt, bekleedt nu 10 jaar deze functie. Onder zijn leiding is in dien tijd de Maatschappij «Zandbergen» tot grootcn bloei gekomen en heeft zich veler vertrouwen weten te verwerven. Tot bestuursleden werden herkozen: Mej. A. de Ruijter te Breda, mr. J. van Schevlck- haven te Bussum, C. Maarschalk burge meester van Haarlem en A. J. Mendes da Costs te Amsterdam. Gekozen werden tot bestuursleden de heeren F. Dubbelman, te Utrecht, Civiel-Ingenieur, en mr. H. Harders, referendaris aan het Departement van Binnen- landsche Zaken te den Haag. Wijlen Mevr. Wed. J. Attema te Arnhem heeft aan de Maatschappij «Zandbergen» gelegateerd een som van f 25000, vrij van successierechten. R ij ksboschbeuwp roefstation. Naar het U.D. verneemt zalhetRijksbosch- bouwproefstatlon voorloopig te Amersfoort worden gevestigd. Zooals bekend is, werd de heer E. Hesselink, houtvester bij het Staatsboschbeheer, tot directeur van dit In stituut benoemd. Deze zal, Indien wjj goed ziju ingelicht, in het najaar dezen nieuwen dienst inrichten, na van uit het buitenland te zijn teruggekeerd, waar hij thans vertoeft. Een dreigement. Donderdagmorgen werd in het Algemeen Demobilisatiepark nabij Huis ter Heide op een der privaten der manschappen ontdekt, dat met potlood op een der zijwanden ge schreven stond: «Den 24sten zal ook barak vijf afbranden. De ondergeteekende«kent zijn naam niet.» Op den avond van den 1300 Juni brandde barak 3 af en daar men tot op heden de oorzaak van dien brand nog niet kan vasteteilen, zoo vermoedt men dat or kwaadwilligheid in het spel is. De kommandant van het A. D. P., de heer Vermeer, Het onmiddellijk per manifest deze ontdekking aan het kader en de man schappen bekend maken en verzocht In de komende dagen nauwlettend toe te zien op eventueel brandgevaar. «Volk». Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 63 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma ais geoefend zwemmer uitgereikt aan C. de Jongb. Kaasmarkt Amersfoort. 23 Juni 1919. Aangevoerd 18 wagens' bevattende 4175 K.G. Kaas. Prijzen f 70.— tot f 74.per 50 K G. Gestempelde f tot f per 50 K.G. Handel vlug. Uit hot politio-rapport. Hedennacht ruim 12 uur bemerkten twee agenten van politie, dat op den West singel 'n paar mannen ruzie hadden. Zij werden door de agenten gescheiden, doch het bleek, dat de een lichtelijk be schonken was, en die daardoor te water geraakte. Na er door de politie te zijn uitgehaald, werd hij naar het politiebureau overgebracht. Wederom is tegen eenige straatventers proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der ijkwet, terwijl de gewichten in beslag werden genomen. Een tweetal minderjarigen zijn gisteren op transport gebracht naar Apeldoorn.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1