STOOMWASSCHERIJ AANBESTEDING. Kleedermaker ij GRONINGER LOTEN GEVRAAGD te Amersfoort of in den Omtrek. met de geassocieerden gebleken was dat het geenszins in hunne bedoeling lag Neder- 1 land van^ steenkooltoevoer uit Duitschlaud af te snijden, zijn da betrokken geassoci eerde autoriteiten op de gevolgen van de bepalingen van het vredesverdrag gewezen en is haar verzocht zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat de mogelijkheid van invoer van steenkool uit Duitschland blijft bestaan. Invoer steenkolen. Ingaande 25 Juni zal tot nader order op werkdagen een extra trein loopen voor het vervoer van steenkolen van België naar Nederland, van Ransart, Vieux Campinaire en Gilly (Haic) over Esschen, Roosendaal naar Rotterdam. De geloofsbrieven van den nieuwen Raad. De Gemeenteraad van Ambt-Doetinchem heeft besloten de geloofsbrieven van den nieuwen Raad door den ouden Gemeente raad te doen onderzoeken; Gedeputeerden van Gelderland hebben dat besluit als in strijd met de wet, bij de Kroon ter vernie tiging voorgedragen, en niet zonder belang stelling wordt de eindbeslissing tegemoet gezien. Knoeierij met Regeerings- telegrammen. Naar het Haagsch Corresp. Bureau ver neemt, is gearresteerd een employé ten Rijkstelegraafkantore te 's-Gravenliage, die In strijd met den ambtseed afschriften van Regeeringstelegrammen deed toekomen aan onbevoegden. Naar verluidt, zou daarbij een bekende politieke figuur in ons land zijn betrokken. Het Haagsche Correspondentiebur. meldt: Naar vernomen wordt inzake de schending van het telegramgeheim door den gearre steerden rijkstelegrafist v. L. te 's Graven- hage, die ter bescüikkiug van de justitie zal gesteld worden, moet het hier gelden het mededeelen van den inhoud van twee tele grammen van de justitie te 'a-Gravenhage gericht aan den burgemeester van Amster dam, betreffende hot zenden van troepen naar de hoofdstad. De afschriften van die telegrammen moet dc gearresteerde hebben toegezonden aan het Kamerlid mr. Troelstra. Die toezending zou echter door den be- wusten telegrafist, die sociaal-democratische neigingen heeft, (of hij tot de S.D.A.P. be hoort, is nog onvoldoende bekend) geheel uit eigen beweging en belangeloos zijn ge schied, zoodat slechts op deze wijze de naani van dezen bekenden figuur aan deze zaak ver bonden schijnt. Staking opgeheven. Men meldt uit Alkmaar, dat de staking van de werklieden in de bouwvakken, die eenige weken heeft geduurd, is opgeheven en Maandag het werk hervat. De eisch was 56 cent per uur, doch de metselaars en timmerlieden gaan voor 55 cent per uur weer aan 't werk en de opper lieden tegen 52 cent. De eisch der werk lieden om doorbetaling van loon bij slecht weer werd niet ingewilligd. Op erkende Chr. feestdagen zal 50 pCt. extra gegeven worden en geen 100 pCt., zooals was geöischt. Deventer in geldnood. Dezer dagen gewerden ons ernstige be richten over den finantieelen toestand der gemeente Deventer. Reeds in de raadszitting van Dinsdag j.l. was deze door den burge meester en den wethouder Bunschoten als hoogst zorgwekkend geschetst. De onlangs afgesloten leening van f 1.700.000 is, zijn wij goed ingelicht, reeds grootendeels op geteerd. Een afsluiting van een nieuwe leening staat voor de deur, waarbij echter het vorig rente-type van 5 pCt. ivei niet gehandhaafd zal kunnen worden. De sombere vooruitzichten door B, en W. bij het indienen der Gemeentebegrooting geopend, gaan ten volle in vervulling en de hartewensch van het S. D. A. P. raadslid Hakeboom >Laat de debacle maar kooien kan wel eens spoediger verwezenlijkt worden dan hem zelf lief was. Het eenige wat niet in vervulling kwam, is de verleden jaar gedane toezegging van B. en W. tot instelling van een uitgebreide finantieele commissie uit de burgerij. Toch zal iets gedaan moeten worden om Deventer uit de misère te helpen. Wij vernemen dat B. en W. er bij Gedeputeerden ernstig op aangedrongen hebben om de atad, die ver leden jaar niets kreeg alsnog een ullkeering uit de oorlogewinstbelastiiig deelachtig te doen worden. Tel. Pokken? Het 8-8. Jan Pletcrsz. Coen van de maat schappij Nederland kwam Zondagmiddag tegen drie uur te IJmuiden vau Indië binnen met de quarantainevlag in top. Naar vernam, is aan boord een linnenjuffrouw overleden onder verschijnselen van pokken. Het stoomschip werd bij aankomst daarom in observatie gehouden. Aan boord bevindt zich een groot aantal passagiers. Te half zeven is het schip in quarantaine Amsterdam opgestoomd, waar het voorloopig in observatie 5blijft. De passagiers zullen zoolang aan boord moeten blijven. Na het gehouden onderzoek door de in specteurs van den Gem. Gezondheidsdienst, aan boord van de »Jan Pietersz. Coenc Is om 3 uur de quarantaine opgeheven en konden de passagiers het schip verlaten. De linneujuffrouw, die tijdens de reis is overleden, is waarschijnlijk het slachtoffer van de pokken geworden. Bij de andere passagiers zijn gelukkig geen teekenen van deze vreeselijke ziekte geconstateerd. Ongeval met de E. S. M. Gisterenmiddag om 5 uur wilde een rij tuigje met 3 personen, dat uit de Julianalaan bij hot postkantoor op den Admiraal De Ruyterweg kwam aanrijden, de trambaan der E. S. M. oversteken. Daar de aandacht van den koetsier gevestigd was op een paar auto's, die uit de richting Amsterdam nader den, bemerkte hij niet, dat een tram der E. S. M. in volle vaart naderde. Ofschoon de wagenbestuurder met volle kracht remde, was het hem niet mogelijk zijn tram tot stilstand te brengen. Het gevolg van de hevige botsing was, dat het rijtuigje geheel in splinters gereden werd. Wonder boven wonder kregen noch de inzittenden noch het paard lotsel. Don bestuurder der tram treft geen blaam. 30.000 Kronen gerold. Op de Koopmansbeurs te Amsterdam is gisterenmiddag iu den z.g. »Karpatenhoek< den banketbakker L. een portefeuille, inhou dende 30.000 kronen en f 100 aan Neder- landscb bankpapier ontrold. Kinder-exploitatie. De Amsterdamsche politie beeft eenige dagen geleden gearresteerd zekeren Spier, van beroep behanger en stoffeerder en wonende Zwanenburgerstraat 45, wegens het gelegenheid geven tot het plegen van ontucht met minderjarige personen van het vrouwelijk geslacht. Deze Spier placht sedert jaren reeds, in zijn kelder in genoemde straat, meisjes van 12 tot 15 jaar te ont vangen, die hij dan «in kennis bracht» met mannen van méér gevorderden leeftijd. Er werden dan in het onoogelijke keldertje samenkomsten gehouden. Spier is ter beschikking van de justitie gesteld. Eenige politieagenten, die in het zaakje betrokken waren, zjjn uit den dienst ontslagen. Telefoon -Misère. De onderstaande poëtische ontboezeming treffen we aau in het Groene Weekblad* »De Ains terdatnmerc De meest ellendige der plagen in deze ovenvarme dagen is niet d' onleschb're dorst, en niet da akelige steek-muskiet en niet de volte in de treinen en niet 'i roeedoogenloze schijnen der felle zon op 't asphalt 't Is de prikkelende ergenis in telefooncel en kantoor om 't urenlange >geen gehoor', om 't eeuwig toeterend geluid van tin gestrekt bij Noord en Zuid. een booze juffrouw sluit je aan nog vóór ze 't nummer heeft verstaan en als j' een half uur hebt gewacht op Jansen van de Keizersgracht, dan hoor j' opeens, «Spreek ik met Jacob?« «Verkeerd verbonden*hang de haak op. Dan wacht je weer een tijd op Noord waarbij je drie gesprekken hoort en daarmee neemt de juffrouw wraak voor 't driftig tikken op de haak (het eenig middel nog waarmee je protesteert als abonné), je wacht met nauw verbeten toorn eer3t rechts, dan links, en dan weer rechts maar alles wat je hoort is slechts gebrom, gereutel en getuit en dan een vrouwelijk stemgeluid, dat schel aan een vriendin verhaalt wat ze voor de koffie heeft betaald. Zoo gaan er drie kwartier voorbij en als de grens der razernij bereikt is 200 niet overschreden dan deelt een lieve stem je mede dat je verbonden bent met Zuid. Verheugd roept je het nummer uit dat haastigiijk wordt na-gebromd, je wachtje wacht, maar niemand komt een vol uur is voorbij gegaan dan vraagt een opgewekt orgaan: «Hallo...! Bent U nog in gesprek?* SPORT. Zwemmen. De Polo-dag is Zondag voor de A. Z. P. C. lang geen onverdeeld genoegen geworden. Het begin was anders best. De Adspiratiten begonnen hun Utrechtsche Collega's te verslaan met 41, Met rust was de stand reeds 3—0 in hun voordeel. A. Z. P. C. Ill behaalde een moeilijke —o overwinning. Als het aanvangssein gefloten is bemachtigt de Haes den bal, verschalkt zeer listig (dat is een familietrek) Utrechtenaar, brengt den bal keurig op, twee naast hem zwemmende U.Z.C'ers hautain negeerende, en deponeert kalm den bal in 't net. Mooi staaltje spel! Deze wed strijd 3tond trouwens In het teeken van persoonlijkheid, want als na dit succes v. Isselmüden niet voortdurend alle pogingen der Utrechtenaren om hem te passeeren, den kop had ingedrukt, was de uitslag heel anders geworden. De wedstrijd A. Z. P. C. II U. Z. C. II was de allerslechtste. Het lust ons niet hierover veel te zeggen. A. Z. P. C. II was erbarmelijk uit vormwat hier wel aan hapert kunnen wij hier in een kort bestek niet zeggen, maar de P. C. dient hier in te grijpen of we voorspellen heel wat neder lagen. Bij den iaatsten wedstrijd was ook de zege voor U. Z. C. Onze stadgenooten hebben 2 invallers, U. Z. C. is volledig. Het eerste schot wordt op het Uirecbische doel gelost; teawijl daarop dadelijk de Bruy:i in actie komt. Succes blijft voorloopig uit, al begint U. Z. C. langzamerhand iets te domineeren. Als H. Minnes, de be3te speler in 't veld, eens den bal kan opbrengen, zet hij zelf de kroon op z'n werk en geeft z'n club de leiding. Dit is een motief voor onze stad genooten om beter aan te pakken en ais de Utrechtsche achterhoede weer eens in 't nauw gedreven is, zoekt een der backs zijn toevlucht in een niet toelaatbare overtreding binnen de 2 M. Gevolg strafworp, die door v. Achterbergh in een doelpunt wordt om gezet x—i, met welken stand rust Ingaat. U. Z. C. heeft smul in de overwinuing en zet er alles op. A. Minnes zwoegt wat bij kan maar Is qua spel lang niet met z'n broeders te vergelijken. De stand blijft gelijk. Bonk, ongetraind, verlaat wegens kramp het water en Minnes doelpunt 21. Dan blijft U. Z. C. zeer onsportief met 7 man doorspelen en hoe de A. Z. P. C'ers ook hun best doen, aan het 3de Utr. doelpunt is geen ontkomen. U. Z. C. had een kleine overwinning verdiend, maar zij heeft nu op haar zege wel wat een blaam geworpen door tegen de meest elementaire begrippen van sportiviteit te zondigen en de 7de man niet te laten uitvallen toen Bonk niet verder kon. Als intermezzo kregen wij nog een dames polo-wedstrijd. 't Is eenigen tijd geleden, dat we den iaatsten dameswedstrijd hier zagen. Ook daar is vooruitgang te constateeren, dunkt ons. A. D. Z. II won verdiend van 1 U. Z. C. I. Hulde aan de jeugdige Amsterdamsche Dames Voetbal. Naar wij vernemen is de terreincommissie van H. V. C. er in geslaagd voor het komend seizoen een nieuw speelveld te vinden. Het terrein is gelegen aan den Isseltsche weg ongeveer 10 minuten gaans van de oude stad. Eigenaar is de hoer Nieuwenhuyzen, een voorstander van de sport. A. D. Bijeenkomsten. Vrijdag tot Dinsdag, Bioscoop» de Arend*. 20 26 Juni Bioscoop en Variété Langestr. ADVERTENTIEN. Namens BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Amersfoort, zal op Vrijdag 4 Juli 1919 des voormiddags ix uur in het Bureau van Gemeentewerken, Achter Davidshof, te Amersfoort, in het openbaar worden aanbesteed a. Het 6LAS- en SCHILDERWERK xan 18 mingen (groep 4) op een terrein a. d. Arnbemschen weg en aan 106 woningen en i wiokelbnizen (groep 5) op een terrein tnsscben Arnbemscben «eg en Dorresteinscbe leg, in twee perceelen en in massa. b. Het LOOD-, ZINK- en FITTERSÏÏERK aan boiengenoemde woningen in twee perceelen en in tnassa. Het bestek is f 0.75 verkrijgbaar bij den hieronder eerstgenoemden Architect, Utrecht- schen weg 141. Amersfoort. Enschede. De Architecten, G. VAN HOOGEVEST. M. J. KLIJNSTRA. H. A- POTHOVEN. W. K. DE WIJS. Dan zeg je (binnensmonds) verr...k. MELIS STOKE. Ajax verliest te Kopenhagen. Ajax heeft den wedstrijd tegen de Bold- ciubben op onfortuinlijke wijze met 3 2 verloren. De Boldciubben bracht een zeer versterkt elftal in het veld, samen gesteld uit da beste spelers van de ver schillende Kcpenhaagsche clubs. Er zaten niet minder dan 7 internationals in de ploeg, zoodat de nederlaag der Ajaciden wel eenigs- zins verklaarbaar is. Brokmans en Hordijk hebben voor de tegenpunten gezorgd. Met de pauze was de stand 21 voor de Denen. Z w e d e nN e d e r 1 a 11 d. Naar Zweedsche bladen berichten, zal de heer Howcroft worden uitgenoodigd om den returnwedstrijd van het Nederlandsch elftal tegen de Zweden op 24 Aug. a.s, te Stockholm te leiden. KAPITAAL BESCHIKBAAR VOOR HYPOTHEKEN en CREDIETEN OP BILLIJKE VOORWAARDEN Inlichtingen worden verstrekt door den Heer W. RUIFROK, administrateur, Otto weg 87, Heelsum. maken, feeeren en repa- reeren van alle mogelijke Dames- en Heorenkleo- ding, ook Uniformen. IP. BLBJERBOCT, Kleermaker. M U U R H U I Z E N x 13 bij het Sluisje. Amersfoort, Juni 1919. Telegrammen. Bern V. D. Het Journal de Genève, Bern schrijft, dat de vredesvoorwaarden voor Bulgarije bin nenkort aan de Bulgaarscbe gevolmachtigden zullen worden overhandigd. Bulgarije zal in den loop van eenige jaren moeten betalen een bedrag van 5 milliard als schadeloosstelling terwijl het zich ver plicht een gedeelte van zijn levensmiddelen- vooitbrenging vooraf ten gunste der geal lieerden te reserveeren. Verder zal Bulgarije aau Servië en Roemenië de weggenomen gebieden moeten teruggeven. Bern V. D. Naar de Socolo mededeelt heeft de Roe- meensche Minister President Bratlanu ver klaard, dat hij afgetreden is, omdat bij het te Parije opgestelde vredesverdrag niet wenscht te onderteekenen. Hij kan de regelingen betreffende de Banaat tusschen Servië en Roemenië en betreffende Zevenbergen tusschen Hongarije en Roe menië niet erkennen. ALOM VERKRIJGBAAR i ri,— PRACHTIGE PRIJZEN TEN BEDRAGE VAN 4000 GULDEN WERERVERKÖOPERS GEVRAAGD - HOOGE PROVISIE Brieven te richten i Tj. FOLKKRS, Jozef Israëlsstraat 77, GRONINGEN W. SCHAFRAAD Weerd 13 LEEUWARDEN Ook niet ongenegen de taak in compagnonschap te drijven Steller dezes beschikt over een zeer groote en nette cliflntèle Geen agentenwerk Succee verzekerd. Brieven onder no. 346 aan het Bureau van dit blad.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3