GOÜBAIT. Donderdag 26 ►hok Juni 1919. No. 9197. 69e Jaargang MEIectrisctie Meubelmakerij M (Jitgave van de Drukkerij „l)o Ainernfoortsche Courant, voorheen Firuia A. H. van Cleeff" REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maandenj 1.— BUREAUX: franco per post 1.15. AdvertOlitiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 0 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicele- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Roolamos 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij adverteutiön van buiten de stad worden de lncasaeerkoaten In rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 OVERZICHT. Buitenland. Clemenceau wil aftreden Scheidemann naar Nederland De uitlevering van den Keizer Een 'vrouw ter dood veroordeeld. Binnenland. Een fabriek van valsche Rijksdaalders Ajax verliest voor de tweede maal iu Kopen hagen Ajax huldiging. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 14735, af- deeling, directie van den Landbouw, dd. 21 Juni 1919, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel ter algemeene kennis brengt: dat de binnenlandsche handel in vroege aardappelen, oogst 1919, geheel vrij zal zijn. Uitvoer zal slechts kunnen worden toe gestaan, indien de binnenlandsche voorziening tegen matige prijzen verzekerd is. Voor zoover zulk een uitvoer zal plaats hebben, zullen daarvoor onder nader bekend te maken voorwaarden alleen in aanmerking komen vroege aardappelen, welke op eene veiling van een bij het Rijkskautoor voor groenten en fruit Inge schreven veilingsvereeniging worden geveild. Amersfoort, 24 Juni 1919. De Burgemeester van Amcisfoort, gelezen circulaire No. 10087, 6e afdceling B, dd. 24 Juni 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, heeft goed gevonden met ingang van heden op te heffen de bij zijne beschikking van 23 Januari 1919, afdeeling Crisiszaken, No. 67500, bureau Volksvoeding, vastgestelde maximumprijzen voor bessensap. Amersfoort, 25 Juni 1919. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 29945/6/01, Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel dd. 24 Juni 1919, maakt bekend, dat de Minister van Land* bouw, Nijverheid en Handel; Gezien zijne beschikking van 12 Juni 1919, No. 29514/6/01, Rijksbureau voor de distri butie van üraau en Meel, Staatscourant No. 132, heeft goedgevonden te bepalen: Eenig artikel, Het in art. 1 van bet in den aanhef dezes genoemde beschikking gestelde verbod is mede niet van toepassing op: a. het vervoer en de aflevering van par tijen buiteniandsche rogge, voor welke een volgbrief is afgegeven door een regeerings- commissaris, belast met de Rijksgraanver- zameling b. het vervoer en de aflevering van par tijen zelfrijzend bakmeel. Amersfoort, 25 Juni 1919. BEVOLKING. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 2 7 Juni 1919. Mej. D. v. Beek, Wijeriatr. 7 naar Lan- gostr. 34b Mej. E. Bronkhorst, Berken- weg 25 naar Lavendelstr. t A. Ploeg, P. Borstr. 8 naar Fr. Halsstr. 40 J.Jan- aen, Leusdorweg 274 naar B.Wuytiersl. 198 W. de Klost, Arnh.atr. 5 naar F.v.Blan- kenh.str. 1 M. Maas, Krulsk. 43 naar Appelmarkt 12 J. Wiss, Rembr.str. 29 naar Aldogondestr. 61 L. de Valk, Gastb. 1. 73 naar Miereveldstr. 53 A. v. d. Berg, M.With.str. 3 naar M.Wlthoosstr. 2 -- G. Veonendaal, Soesterw. 82 naar Alde- gondestr. 23 F. v. Kommer, Eemstr. 38 naar Woest.weg 194' VV. v. de Vlas akker, Soesterweg 21naar Appelweg 128 P. Mulder, L.Nic.dw.atr. 9 naar Zuid singel 52 Mej. M. Dijkstra, Puntenb.l. 48 naar Hof 32 A. Veldhuyzen, Dor- rest.steeg 9 naar Zandgat 1 Mej. j. Boom houwer, Dorrest.steeg 1 naar Zandgat 1 - P. de Wit, Arnh.weg 37 naar L.Beekstr. 8 Mej. H. Opscherpcr, v.Bemmeistr. 7a naar L.Beekstr. 8 J. Goedhals, Utr.str. 31 naar Kamp 65 Mej. M. to Kulve, Utr.weg 80 naar Kamp 65 H. Wilde man, Langegr. 26 naar Bloemend.str. 14 Mej. M. Lambrechts, Arnh.atr. 27 naar Bloemend.str. 14 Mej, J. de Vrije, Utr. weg 1 naar A.Paulowual. 5 K, Abel man, Rembr.str. 7 naar Woest.weg 76 - K. Masson, Soesterw, 31 naar J.Tolliusstr. 12 P. Mouthaan, Soesterw. 31 naar J.Tolliusstr. 12 Mej. J. v. Beek, Lange- gracht 33 naar Muurb, 10 A. Grev® liovcns, liuygcnslaau 23 naar Muurh. 3 - J. v. Keeken, Hof 32 naar Bissch.wcg 63 - C. I-lenny, J.v.Dicststr. 3 naar Bloemend, str. 34 H. Netkcns, Varkensmarkt 5 naar K.Bergatr. 22 Mej. M. Batta, Varkens- markt 5 naar Kl.Bergstr. 22 Mej. G. Hofstee, Meib.str. 19 naar Havik 53 Mej. A. Gillissen. Snouckaertl. 9 naar Plant soen 8/to Mej. H. Vermeulen, Utr weg 245 naar Kamperb.prt. 9 Mej. J. Lijns- velt, Lungeslr. 38 naar Vijver 7 Mej M. Hofland, Muurh. 9 naar Utr.weg 120 J. Broekhuizen, A.dekamp 17 naar Vijver 0 J, Gerritsen, Coninckstr. 72 naar Kamp 86 A, Kollerie, v. Campenstr. 9'- naar v. Bemmelstr. 24 B. v. Berghem, Paral lelweg 14 naar Soesterweg 29 J. Pure- veen, Teut 54 naar Coninckstr, 141 B. Beuken, Leusderweg 228 naar Leusder weg 123 G. Wiggerman, Kruisk. 5 naar Schcltusstr. 17 J. v. d. Burg, B.Wuyt.1. 38 naar L.Vr.Kerkhof 17 II. Haverkamp, Soesterweg 80 naar Mooiersstr. 11 W. Gerritse, Leusderweg 3 naar Mooiersstr. 11 G. Kuyper, Arnh.weg 158 naar Arnh.weg i66J'1 J, Thiol, Arnh.str. 5 naar Arnh.weg 56 Mej. K. de Wit, Puntenb.l. 24 naar Breedsiecg 3 Mej. C. de Wit, Puntenb.l. 24 naar Breedsteeg 3 Mej, J. Tondour, P. Buys). 14 paar Coninckstr. 95 D. Zoetmulder, L.Beek straat 29 naar Pr. Julimiapl. 10 J. Ad. tniraul, St.Bonif.str. 20 naar St. Andriesstr. 15 H. Blom, Arnh.weg 138' naar Zuid singel 5 Wed. J. F. Tollenaar, Snoukaertl. 9 naar Utr.weg 221 Mej. J. Palland, lloogl.weg 5 naar Berken weg 29 Mej. A. Pasker, Hoogl.weg 12 naar Iloogl.w. 5 Mej. W. v. Zoerun, Hoogcweg 66 naar Dievemveg 19 H. v. Wandelen, G. v. Steil.w.str. 94 naar Arnh.weg 158 Mej. M. Leydekker, Plantsoen 2 naar Arnh.weg 158 H. Mulder, Soesterw. 49 naar G.v. Steil.w.str. 18 J, Hastrloh, KI. Nuehtog. str. 19 naar St. Bonif.str. 15 Mej. II, Kim man, Bernulfusstr. 39 naar KI.Nachteg.str. 31 - Kinderen Stokkcl, Bissch weg 69 naar Miereveldstr. 61 G. v. Bijtten, Hel- ligeub.w. 52 nnar G.v.Steil.w.str. 68 - Wed. J. A. Boonstra, Aldegondestr. 92 naar W.v.Mechelenstr. 26 Kinderen Vonk, Adekarap 46 naar O. Soesterw. 14 Mej A. Rijkeboer, Bisscli.weg 34 naar J. v. 01- denb.l. 40 Mej. M, Kraak, Monnikenpad 32 naar Dievenweg 19. It F,('l,A ME. r -r v -r -r-r-r •■■r -rr r r -r 'r -w - A.H.v.NIEUWKERK H I. Il.tnl/ul I .1 'l'nl -»—n i itru r«,(V.* f' M L. Dcokstr. 14,Tel 317a, Amersfoort M M IN AMEUBLEMENTEN EN M h4 II A N TO It M IC U B V. h EN M 4r vir v-rrvvvrv rvv-^4 Gesacchari lieerde suiker. (Ingezonden). Naar aanleiding van dobelcondmaking van B. on W. ovor iSaccharinot in Uw blad van 21 dezor. sponiaal wat botroft do mododooling onder sub I on do slot alinea van dozo bokondmaking, moon ik to moeten wijzen op bot antwooril, go- goven door don Ministor van Landbouw, Handel en Nijv., in verband met do vragen vanhetTwoodo-Kainorlid Kolthek aan dien Ministor gostold 011 wolkoo.m. luiden als volgt 1. Is het don Ministor bekond, dat hotel- en caféhouders bij aanvrage aan hot Itijkskauloor voor suiker om do voor hun bedrijf toegestane hoeveelheden worden vorwezon naar don makelaar Koenraad van Andol, die hun gosaooltari- noordo suiker tnag leveren, aangezien het Itijkskantoor voor suiker voor ge noemde bodrijvon geon suiker beschik baar stelt? 2. Ts hot don Minister bekend, dat bijv. do Provinciale Kouringsdionst in Friesland hot gobruik van gosaccltari- noerdo suiker absoluut verbiodt. 011 dreigt eiken voorraad in beslag to zullen noinnn, waar dio ook mocht worden aangotroffon als voor gebruik of verkoop bestemden tegen do in-voorraad-houders of hands- laars proces vorbaal te laten opmaken? 3. Wat moeten nu do hotel- 011 café houders in Friosland 011 waarschijnlijk in andere provincies doen om uit (lit dileinua te geraken en aan auikor te konion voor hun bedrijf? Uit hot bedoelde antwoord van don Minister citeer ik: Volgons do uitdrukkelijke tnodo- doeling van don Contraion Gezondheids raad is do schadelijkhoid voor gezonde menschon, vnn succharinc nimmer ge- blokm. Naar do mooning van den Ccnlralon Gezondheidsraad kwam do saccharine danr in aanmerking, waar do suiker niet als voedingsmiddel, maar als zootmiddel optreedt, namolijk iu limonade» 011 ten opzichte van hotels, restaurants en dor- golijko, Geheel iu overeenstemming mei: dit advios hooft ondorgotoekonde boslolon, inderdaad voor deze twoo groepen van verbruikers gosnooiiarinoerdo suiker ver plichtend to stellen. Toen do vooruitzichten weder gunstiger werden, heeft hij hot verplichte gebruik voor limonadofnbri- kantenlaton vervallen, toodai perslot alleen de holds, call's en dergelijke inrichtingen uitsluitend gesaccharinet rde suiker bekomen. En verder Het is don ondergotoekendo bekond. dat vooral de provinciale kouringdienst iu Friesland op ongomotiveord selierpo wijze logen dozonili hot algemeen belang genomen maatregel optreedt.Waar deze geliool iu overeenstemming is met. hot door don Centraion Gezondheidsraad gegeven advies, do gosueehurinoordo suiker voorts voor industrieoio doel einden niet gebruikt wordt, en tegen hot gebruik daarvan 'u tlioo on koffie, onz. geen enkel redelijk bcimaar gemaakt kan •.oorden, m:\gondergeteiiUendoy.ijn bonding door zoodanig optredon niet laton beïn vloeden. Daar voor do houding van don pro vincialen keuringsdienst in Friesland geen buliooriijke grond bestaat, zal. zoo dozo inderdaad tot do uitvooriug dor in du tweede vraag bedoelde bodroiging overgaat, van dit optreden liet uonige gevolg moeten zijn, dat allo hotels, pen sions, cnfé's restaurants on dorgelijko geliool vuil zoetiniildol verstoken zuilon blijven.» En danrom wil hot mij voorkomen, j M. cl. Ii., dat ook vraag 3. hierboven j aangehaald, gostold dient te worden ton I opzichte vuil do botr. belanghebbenden in ouzo gemeente, waar ook hier voor I de gesignaleerde bedreiging (in beslag name door den Directeur van onzen Keuringsdienst; geon behooriijko grond bestaat. Amersfoort, Juni 1919. STADSNIEUWS. DISTRIBUTIE. De broodkaart 10ie tijdvak is geldig van 30 Juni tot en met 8 Juli; terwijl die van het 1020 tijdvak loopt van 9 t/m. s 7 Juli 1919. H Burgemeester en Wethouder» der Ge. mceeto Amersfoort, maken bekend, dat van 30 Juni t/m. 12 Juli 1919 zal worden gedistribueerd Op bon 74 Algem. Bonkaart, Aardappelen, 12 K.G. Op bon 75, Algem. Boukaart, Suiker, 7 ons. Voor kinderen: Leeftijd beneden j*ar- Op bon 15, kindermeelkaart, kindermeel, 3 ons. Leeftijd >/a2 jaar. Op bon 15, kindcrmeelknart, klndermool, 6 ons. Op bon 30, sulkorkaart, suiker, 7 ons. Hot kindermeel (prijs 30 cent per */a K.G.) is In dit tijdvak verkrijgbaar bij >Ons Belangt, Stationsstraat 31; W. v. d. Diezenbos on Co. Bloemsnd.binn.p. H. Dijkhuis, Soesterwog 167 S. J. Engel, Gerard Doustraat 1 J. Hofland en Co., Beekensteinschelaan 341 M, K. N. Oostorvcen, Langcstraat 46; H. Valkenhoef—Van Rossum, Knmpstr. 37. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat I11 de gemeente Soest een geval van mond- en klauwzeer is voorgekomen. Amersfoort, 23 Juni 1919. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat I11 de gemeentan Zeist. I.oenen, Loplk, Jaarsveld ca Willige Lutigerak gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 24 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examens. Voor hot eindexamen aan het Cnnlalus Gymnasium te Nijmegen slaagde o.n. ook de heer C. Ratnselaar. Ongeluk. Gisteren morgen kwamen twee wielrijders v6<Nr het perceel van den slager Willonborg mot elkander in botsing, da een kwam uit de Krommestraat, de ander uit de Pcpcrstccg. Het ergste was echter, dat de spiegelruit van don hoor Willonborg aan de zijde van do Pi-porsteeg hel moest ontgoldendoordat •en der wielrijders door de aaiityding er mede In aanraking kwam. Levensmoede. Een zekere Joh, Th. v, d. T., wonende Blrkt 3 alhier, heult zich in den nfgelonpen nacht door ophanging van het leven boroofd. De ongelukkige, die 28 jaar oud was, was zeer bijziende. Rechtszaken. De melkslijtcr J. van B. alhier, 35 Jaar werd wegens verboden vervoer van rund- vlcosch door d« arr. rechtbank te Utrecht veroordeeld tot f25, boete subs. 25 «lagen hechtenis, Tegen de woekerprijzen. Naar de »Tol.» verneemt worden door particulieren al' Ier pogingen aangewend, 0111 met uitschakeling van de wlnkellors, ver schillenden consumptie-artikelen In tckoopen en dus op die wijze goedkooper waren te krijgen. Voorloopig zal men zich bepalen tot melk, groenten en schoenwerk. Reeds hebben velen zich bereid verkluurd mede t« werken, terwijl men ons ook vurzekordo, dat reeds een belangrijk bedrag aan geld is toegezegd otn In te koopen. Men stelt zich voor, op die wijze een einde te maken aan hot handhaven cn nog hooger opvoeren der reeds ontzettend hooge prijzen. Goed afgeloopcn. Gisterenmorgen sloeg in de van Asch van Wijckstraat een militair span paarden op hol, dat echter bij tijds kon worden gegrepen. Alleen een bakkerswagen motst bet ontgelden deze liep een beschadiging op. Feestelijkheden. Hot Bestuur der Oranjo-Voreenlging alhier, deelt ons mede, dat in den loop der volgondo weck (dag, uur en plaats van bijeenkomst zal nog nader per advertentie worden medegedeeld) «mno algemeene ver gadering zul worden belegd ter bespreking van eanstaande feestelijkheden.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1