Tot deze vergadering zullen ook toegang hebbeD nict-lcdcn der Oranje-Vereeniging, an zal gaarne wordeu ge/.ien dat zoo mogelijk alle vereenigingen bier ter stede bij deze vergadering vertegenwoordigd zullen zijn. Jongfriesche Beweging. Zondag 29 Juni a.s, zal te Oud Valkeveen in >Zee- en Boschlust* een openlucht-samen komst plaats hebben van de Friezen van de «Selskippen* te Amsterdam, Weesp, Bussum, Utrecht, Amersfoort, Baarn, Zeist en andere plaatsen in die omgeving. Een kwartet onder leiding van den heer S. Schuringa te Amsterdam en het zang koor van het Selskip >Fryslun« te Utrecht, onder leiding van den heer G. P. Vrijburg zullen Friesche liederen doen hooren. Door voormannen van do Jongfriesche Beweging zal het woord worden gevoerd. Friezendagen als deze worden door de «Bütenófdieling* op nog andere plaatsen In dezen Zomer gehouden, o.a. te Bergen (N.-H.) Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 58 graden Fahrenheit. Uit het politie-rapport. Dinsdagmiddag zijn een a-tal minder jarigen op transport gesteld naar Zwolle. Door een gemeentearbeider, die tevens politiebevoegdheid bezit, werd legen 'n zeke ren K. proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal van een roos uit het Rosarium. Dinsdagmiddag werden voor het hotel Monopole 'n paar rijwielen weggehaald. De politie meent de daders op het spoor te zijn. Een koopman is bekeurd wegens over treding der trekhonden wet. Door een bewoonster van de Coninck- straat werd aangifte gedaan van mis handeling door haar vader. Bij de muziekuitvoering In het Plant soen Dinsdagavond, kreeg een militair een toeval. Door de zorg van de militaire politie werd hij, na bijgebracht te zijn, naar het Militair Hospitaal overgebracht. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van HERMINA MARIA FRANSEN, wonende te Amersfoort, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse in de beneden voor- localiteit van het perceel Kruiskamp No. 128 alhier. Dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van het verlof kau inbrengen. Amersfoort, 24 Jusl 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn L.-S. Buitenlandsche Kroniek. Clemenceau wil aftreden. Zijn taak is volbracht. Clemenceau heeft zijn voornemen te kennen gegeven om af te treden na de openbare afkondiging van het verdrag, omdat hij meent dat nu de taak, dio hij op zich ge nomen had, ten einde toe volbracht is. Ebert aan Schtidcraann, De president van de republiek heeft aan den afgetreden minister-president den vol genden brief gericht: «Waarde Scheidemann, Het door het geweld der gebeurtenissen veroorzaakte ontslag van het kabinet heeft onzen gemeenschappelijke» arbeid aan het hoofd der regeering onderbroken. Nadat wij schouder aan schouder gedurende den ganschen oorlog tegen de gewelddadigheid van het oude regime gevochten hebben tot den eindelijken val en nadat wij de storm achtige Novemberdagen van het vorige jaar en de niet minder stormachtige periode van het coalitiekabinet met den strijd links en rechts,aan twee fronten, hebben meegemaakt, worden wij thans door den harden vuist der overwinnaars gedwongen uit elkander te gaan.» De brief eindigt met woorden van dank voor de bewezen diensten en met de hoop, dat Scheidemann nog verder zal mede werken aan de herleving van Duitachland, die ongetwijfeld volgen zal. Scheidemann naar Nederland? Naar aan de »Tel.c uit Berlijn wordt bericht, zal Scheidemann voorloopig niet weer de leiding van zijn partij op zicli nomen, maar langdurige reizen in hot neutrale buitenland, voornamelijk Nederland, ondernemen. De uitlevering van den ex-Keizer. Da Duitscha officierenbond heeft het vol gende telegram tot do Nederlandtche regee ring gericht: «Vervuld van dankbaarheid voor de gast vrijheid, welke Nederland den Duilschen keizer verleent, verzoekt de Duitsche offi cierenbond, mede uit naam van tnillloenen Duitschers, aan de regoering der Nederlanden, de uitlevering van den keizer te weigeren. Wij kunnen onzen voormaligen krijgsheer thans niet meer met ons leven verdedigen, maar verwachten van de edelmoedigheid der Nederlandsche regeering, dat ons deze laatste en meest vernederde smaad bespaard zal blijven.» In verband met het telegram dat Neder land tegen de uitlevering van den keizer is en dat de Nederlandsche socialistische partij en andere partijen op het standpunt staan, dat het asylrccht tot eigen prijs ge schonden mag worden, schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung* (het officieele regee- ringsblad)Te oordeelen naar de houding door Nederland tot nu ingenomen in de quaestie van de uitlevorlng des keizers, mag dit bericht wel als juist beschouwd worden. Bij alle Duitschers heerscht diepste verbit tering niet alleen over de economische en territoriale verminking van bet rijk, maar ook, en nog meer, over den onteerende _eisch, dat door de uitlevering van Duitschers hot recht van de jurisdictie, een wezentlijk bestanddeel van de souvereiniteit, verkracht zal worden. Gedwongen voor het geweld te wijken heeft Duitschland dezen eisch moeten inwilligen. Wanneer de Nederlanders in dit oogenblik van den hoogsten nood en onmacht aan het rechtsstandpunt de ver schuldigde eer doet toekomen en daarmede onze eer ophouden, dan zal het Duitsche volk hiervoor innig dankbaar zijn. (Wolff). Het vertrek van Wilson. Alle bladen houden zich bezig met den terugkeer van president Wilson uaar Amerika. Door de vertraging in de ondcrteckening van het verdrag zal het niet mogelijk zijn dat Wilson Donderdag Frankrijk verlaat. Hij wordt omstreeks 4 Juli in Amerika verwacht. Volgens de »New-York Times« zullen de koning en koningin van Belgis na den terugkeer van Wilson spoedig een bezoek aan Amerika brengen, UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De vorige week Is alhier aangehouden de 13-jarige B., die verdacht wordt aldaar eenige malen boschbrand te hebben gesticht. Men bevond in het bezit van den jongen een aanteekenbookje, waarin de datums dezer branden waren genoteerd. Ook kwamen daarin nog andere data voor met gepleegde misdrijven. O.a. werd daarin vermeld een brand te Arnhem. De jongen werd toen op transport gesteld naar Arnhem en wel op eigenaardige wijze. De met het transport belaste politieman nam den jongen op zijn bagagedrager op de fiets mede. In tegenwoordigheid van den Inspecteur Bros, wees hij een stuk bosch aan, waar inderdaad op den door den jongen genoteer den datum boschbrand was geweest. De jongen erkende uit Apeldoorn te zijn weg- geloopen om naar Limburg te gaan. Hij had een lap in petroleum gedrenkt meege nomen. Bij gemeld bosch gekomen had hij met behulp van deze lap het bosch in brand ge stoken. Daarna bad hij zijn weg vervolgd. Hij verklaarde deze en andere boschbran- den gesticht te hebben, omdat hij een bosch brand wel aardig vond. Als eerste datum stond op zijn boekje een moord. Gevraagd wat dit bcteekende, zeide hij, dat bij op dien datum zijn hond over do rails van den trein had gelokt, juist toen da trein naderde. Het beest was toen overreden. Op de vraag waarom hij al die datums aanteekend», gaf de jongen ten ant woord, dat hij het wol aardig vond die data te onthouden. De jongen is ter beschikking van de justitie te Zutfen gesteld. Zijn moeder is overleden, zijn 73-jarige vader wordt ver pleegd in het gesticht voor oude lieden. Iets voor psychiaters! Barneveld. Een cavalerist die door zijn meisje was afgezegd, meende deze schande niet beter te kunnen uitwisschen, dan door een moord aanslag op haar te plegen. Dientengevolge begaf hij zich Zondagavond naar de woning van zijn vroegere aangebedene to Appel, onder Nijkerk. En nauwelijks bad hij zich overtuigd, dat zijn gewezen 6chat zich bij haar moeder, do wed, S., in do kamer be vond of hij loste, door de ruiten een schot op haar, gelukkig echter zonder één dier beiden te treffen. Meldden wij reeds, dat op tal van plaatsen zich in dan grond bevindende wormen aan het grasgewas, door stengels hiervan af te knagen, groote schade toebrengen, opmer kelijk is, dat op die hofsteden, wier bewo ners of eigenaars het vangen van mollen, op welke dieren de laatste jaren zoo'n geweldige jacht is gemaakt, hebben ver boden, van wormen absoluut geen last ondervinden. Heel duidelijk wordt hier dus bewaarheid de voorspelling der landbouw- specialiteiten, die steeds tegen het uitroeien van mollen hun waarschuwende stem heb ben doen hooren. Bussum. De raad dezer gemeente nam, op voorstel van B. en W. het besluit, met ingang van 1 Januari 1919 de loonen en salarissen te verhoogen tot 75 pCt. boven de vredessala- Volgens de nieuwe verordering zullen o.m. de volgende salarissen worden uitbetaald: Secretarie: hoofdcommies en controleur belastingen f 3168—3564; commies ie klas f 26402970; commies 2e klas f 2112—2376 adjunct-commies f 1848—2079; klerk f1232 1386. Gemeentewerken! hoofdopzichter, plaats vervangend gemeentearchitect f 3168—3564; hoofd administratieven dienst f 26402970; opzichter-teekenaar en inspecteur bouw- en woningtoezicht f 2376—2673; opzichter ie klas f 2200 2475; ie klas f1848—2079; boekhouder ie en 2c klasse Idem. Reiniging: hoofdopzichter f 2640 2970; magazijnmeester en klerk f 1408 1584. Gasfabriek: hoofdopzichter en hoofdboek houder f 2640—2970; opzichter ie klas f2200—2475 boekhouder ie klas f2112 2376. Electriciteitsbedrijfopzichter te kl. f 2200 2475; boekhouder ie klas f 21122376. Politie: inspecteurs ie klas f21122376; 2e klas f 1848 2079. Tevens werd overgegaan tot invoering van den 8-urigen arbeidsdag en 45-urigo werkweek voor het personeel van Openbare Werken en Reinigingsdienst. Hen voorstel tot het treffen va 1 een dergelijke regeling voor het personeel der gasfabriek, met in voering van het 4-ploegensteisel voor stokers en machinisten werd aangehouden. Voor de politie werd het 3-ploegenstelsol Ingevoerd en fn verband daarmede tot de aanstelling van 12 agenten en 2 rechercheurs besloten. In de gehouden Raadszitting van Dinsdag werd ook besloten tot opheffing van de steun regeling aan werklieden, daar naar bet oordeel van den Raad bij ecnigo goeden wil wel werk te vinden is, en de arbeidischuwheid niet in de band mag wordeu gewerkt. Naar d e n Naar wij vernemen zal alhier worden overgegaan tot de verbetering van den Amorsfoortschen straatweg en de Zuiderzee dijken. Weesp. De gemeenteraad besloot j.l. Dinsdag, den gasprijs te brengen van 9 op 19 cent en den prijs van het muntgas te verhoogen van to op 20 cent. Do S.D.A.P. raadsleden in het Gooi heb ben een Commissie uit hun midden benoemd 0111 een program van Gooliche gemeente belangen te ontwerpen. Zij bestaat uit de heeren L. Bouma, Bussum, G. Wagenfeld, Hilversum, C. Niermeijer, Huizen, P. V ogd, Laren en E. Veerman, Weesp. BINNENLAND. Afgewezen. Naar wij vernemen, is in een Dinsdag avond gehouden ledenvergadering der A. J. V. hot verzoek van den A. N. D. B., om dit jaar een vakantieweek met behoud van loon te verleenen, afgewezen. Mr. Troelstra en de Telegram- knoei e r ij. In de kringen der Kamerleden verluidt, dat een dor leden der sociaal-democratische fractie eeuige vragen zal richten tot de regeering, ten einde zekerheid te verkrijgen over de vraag in hoever de hoer Troelstra betrokken is bij het misdrijf van den on trouwen telegraafambtenaar. De fractie acht dit noodig met het oog op het toch reeds sedert November zoo geschokte prestige van den vroegeren leider. Zij is van oordeel, dat, indien bij zich ook nu mocht hebben gecompromitteerd, zijn verdwijning uit de politiek noodzakelijk is. Tel. Raadslid in g e»m eentewoning, Een eigenaardige toestand komt te Zand- voort voor bij de toelating van het gekozen lid van den raad A. J. van der Molen (S. D. A. P.) De commissie tot onderzoek der geloofsbrieven besloot met 2 tegen 1 tot toelating. Van der Molen bewoont echter een der gemeentewoningen, hij neemt dus deel aan een soort «pacht» bedoeld in dc gemeentewet, maar moet eerst als raadslid bevestigd worden, vóór hij in strijd met die wet bar.delt. De Raad besloot met 9 tegen 1 tot toe- laling, hoewel direct daarna een der leden zal protesteeren bij Gedeputeerde Staten, om een beslissing uit te lokken. Een goede tij ding voor het spoorwegpersoneel. Door de directies der spoorwegen !s aan de vakbonden van het personeel mede gedeeld, dat de sinds 1 April gestorte af- loopeude korting voor het pensioenfonds geheel zal worden terugbetaald, terwijl voortaan géén afloopendo kortingen meer behoeven te worden betaald. Een fabriek van valsche rijksdaalders. Den laatsten tijd waren te Amsterdam valsche rijksdaalders in omloop, de Ceutrale Recherche van het hoofdburoau kreeg de zaak in handen en aati inspecteur T. Bakker werd opgedragen, zoo mogelijk uitgevers en fabrikanten van de valsche munt te doen opsporen. Het onderzoek was moeilijk, daar elke aanwijzing ontbrak. Tot op een goeden dag een visscher een zak, waarin niet minder dan 250 valsche rijksdaalders waren ge borgen, bij de politie kwam deponeeron. Visschende in het Nieuwe Diep bij Zee burg, had hij den zak opgehaald. De politie ging daarna óók in dat water dreggen, in de hoop er gereedschappen te vinden. Inplaats daarvan werd andermaal een zak met valsche rijksdaalders gevischt. Die zak was een z.g, militaire slaapzak, van een wapennummer voorzien. Door middel van dat nummer weid de vroegere eigenaar gevonden, een milicien, die verklaarde den zak aan den opkooper Van Vaalen in de Vrolikstraat te hebben verkocht, die voor de politie een zeer bekende klank heeft. Van Vaalen is de bekende valsche munter die in 1913 op Oostenburg zijn practijk uitoefende; zijn broeder pleegde eenige jaren geleden den bekenden moord te Zeist. Dat was dus een merkwaardige vondst. De man werd gevolgd tot er voldoende bezwaren tegen hem waren om tot ziju arrestatie te kunnen overgaan. Het onderzoek moest echter worden voort gezet, want omtrent dc herkomst wilde de arrestant niets uitlaten. Terwijl de politie, ervan overtuigd dat meer personen in do zaak waren betrokken, nog speurende was, kwam uit Schoonhoven het bericht dat daar twee Amsterdammers waren aangehouden, op heeterdaad bij de uitgifte van valsche rijksdaalders betrapt. Een der arrestanten bleek een drukker te zijn uit de Celebesstraat, de ander was met hem bevriend. Onmiddellijk is bij bei^c verdachten huiszoeking gedaan en zijn nier minder dan 1081 valsche rijksdaalders in beslag genomen. Achter de werkplaats van den drukker is bovendien de hand gelegd op de werktuigen, voor de vervaardiging van valsche munt gebezigd. Het bleek dat de drukker een neef is van den zich reeds in arrest bevindenden op kooper. Deze had het geld, om de valsche munlfabricage op te zetten, gegeven. Hij zorgde or voor, zelve geen enkel valsch geldstuk in omloop te brengen, hij stuurde zijn neef en diens helper er op uit. Het drietal bevindt zich thans in arrest en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Schipbreukelingen. >Maat8chappelijk Hulpbetoon* het orgaan van den Amsterdamschen Armenraad schrijft: Het waren altijd «eigenaardige* menschen geweest. De man was een achterop geraakte «letterkundige*. Ongetwijfeld zal hij eenige artistieke en letterkundige gaven hebben gehad, getuige zijn jarenlange medewerking aan tijdschriften en aan de samenstelling van een lexikon. Waren deze gaven op zich zelf niet groot genoeg om hem een bestaan te verschaffen, zij maakten hem blijkbaar tegelijk ongeschikt voor een geregelde maatschappelijke betrekking. Tezamen met zijn vrouw, die hem bij zijn letterkundigen arbeid ter zijde stond, zwierf hij van de eene gemeente naar de andere, overal schulden achterlatend die hij, doordat zijn Inkomen nimmer voldoende was, niet kou voldoen. Steeds dieper raakten man en vrouw in de schuld, steeds nijpender werd hun armoede. To Amsterdam, waar het echtpaar ver leden jaar belandde, trok een liefdadigheids instelling zich hunner aan. De hulpverlee ning mislukte, tengevolge van de vreemdo natuur dezer meuscben, wier gevoel van eigenwaarde er zich tegen verzette zich op de gewone wijze te laten ondersteunen en voor wie toch nergens loonende arbeid was te vinden. Wegens vertrek naar elders verloren wij het echtpaar uit het oog, totdat wij hun naam terugvonden in het volgende couran tenbericht «Droevig uiteinde. Uit het water aan de Prinsegracht te 's-Gravenhage zijn opgehaald de lijken van een man en eene vrouw, die later bleken te zijn de 67-jarige letterkundigeen zijn 63-jarige vrouw. Beiden verkeerden blijkbaar in zeer armoe dige omstandigheden en hadden in Januari vertoefd in het Geheelouthouderslogement >De Dageraad* aan de Assendclftstraat. Zij bielden elkander omstrengeld, in welk feit men aanleiding vindt tot de veronder stelling dat kommer en gebrek hun tot zelfmoord hebben gedreven.* Kindcr-exploitatie. In verband met het in ons vorig nummer onder bovenstaand hoofdje opgenomen be richt, kan »Het Volk* daaraan nog hot volgende toevoegen. De feiten, ontuchtige handolingen met minderjarige meisjes, vonden plaats in den kelder van perceel 45, Zwanenburgerstraat, alwaar J, L, Sbehanger en stoffeerder van beroep, wonende in de Ruijschstraat, zijn werkplaats heeft. Deze, een ongehuwd man van omstreeks 40 jarigen leeftijd, is j.l. Vrijdag vóór een week des morgens toen hij zijn werkplaats wilde binnengaan, gearresteerd, daar hij verdacht wordt do gelegenheid tot het plegen van ontucht te hebben gegoven. Het is geblekon, dat er sinds zeer langen tijd op verschillende tijd stippen van den dag nimmer 's avonds meisjes van 17 a 18 jarigen leeftijd in den kelder kwamen en daar dan vertoefden terwijl mannen van ouderen leeftijd mede aanwezig waren. Zelfs werd meermalen

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2