AMERSFOORTSCHE COURANT. Donderdag 10 flgf Juli 1919. No. 9203. 69e laargang* y Electpische Meubelmakerij Uitgave van do Drukkerij „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. U. van Cleefl". REDACTEUR: F. VV. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden yi.— BUREAUX: franco per post Ai.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentlen per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels/1.25 Bewijsnummers worden In viivKroiiT rekening gebracht ea kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentlön van bulten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19 OVERZICHT. Buitenland. Mr. Troelstra over de Internationale De uit leve. zing van den Ev-Kelzer, nog geen officieels stappen, Binnenland. Utrecht behoudt zijn Jaarbeurs Uitslag verkle- zingen Eerste Kamer De ex-Keizeria doet een beroep op de Koningin Bestellen op Zondag Kostwinnersvergoeding. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgende stukken met den Baad gewisseld: Onde -vijs Het is niet toevallig, dat, terwijl elke min of meer belangrijke tak van dienst zijn Directeur heeft Bedrijven, Openbare Werken. Bouw- en Woningtoe zicht, Reiniging, Keuringsdienst het onderwijs daarvan tot heden verstoken bleef. De reden daarvan is gelegen in de taak, die de plaatselijke overheid, naar de geldende opvattingen daaromtrent, te vervullen had. Deze was in hoofdzaak van administratieven aard de betrekkelijke wetten geven den omvang van het onderwijs aan, dat aan elk der soorten van scholen kan en mag worden gegeven; de inrichting dor lokalen, waarin het ouderwijs wordt gegeven, wordt tot in bijzonderheden toe in een Koninklijk besluit aanga- duld; een door de wet gewild es geregeld schooltoe zicht ziet toe, dat de Gemeentebesturen de wettelijke plicht vervullen. Bij de zooeven genoemde takken van dienst is de taak vau de gemeente eert andere, een meer vrije. De aan die diensten gestelde eiicbcu komen meer voort uit de aanraking met de behoefte, die het wisselende maatschappelijke leven doet gevoelen en die de steeds voortschrijdende gedachten omtrent de taak van de overheid, aan de orde stelt. Naast werkzaamheid van adminiatratieven aard, waarvoor de Secretarie allereerst is aangewezea, Is hier een scheppende kracht noodlg, die organiseert, eenheid brengt in het geheel en na bestudeering van de verschillende vraagstukken, voor stellen ontwerpt tot het in vervulling brengen van wat da studie als wenschelijk heeft doen kennen. Het is naar enze meening aan dit verschil in taak tos te schrijveu, dat voer het onderwijs enkel de Secretarie- afdeellog was ingericht en dat elke school een op zich zelf staand deel is van het gehesl, zonder csn éénheid te vormen. Maar de vraag mag worden gesteld, of deze toestand bestendigd mag blijven, of dat de gewijzigde en zich nog steeds wijzigende inzichten omtrent de task van de overheid, ten opzichte van de opvoeding van het volk oen verandering noodzakelijk maken? Wij aarzelen niet die vraag toestemmend te beantwoorden, wanneer wij acht slaan op de behoeften, die meer en meer naar voren komen. Z| raken allereerst het onder wijs zelf, dat zich steeds uitbreidt, zoo wel wat aangsat de soorten van Inrichtingen als het aantal leerlingen, dat daarvan gebruik maakt. Naast het gewone lager, middelbaar en hooger onderwijs heeft zich ontwikkeld het uitgebreid- en moer uitgebreid lager onderwij», bet handelsonderwijs, het vakonderwijs in zijn verschil lende soorten, terwijl de lichamelijke opvoeding meer en moer de aandacht gaat vragen. En niet slechts enkele lagen van de bevolking zijn het, die daarvan gebruik maken, maar de gansche bevolking streeft naar meer onderwijs en de snelheid, waarmede bier vooruitgang valt te constatecren, is buitengewoon groot. Maar als gevolg daarvan hebben zich weer nieuwe behoeften doen kennen, waarvan de oplossing nog nlst volmaakt is. Wij denken hier aan het vraagstuk van het Voorbereidend Lager Onderwijs (bewaarschoolonder- wijs), de voeding- sn kleedingkwestie, de beroepskeuze en meer andere. Het Is wel duidelijk, dat, wil de werkzaamheid van de plaatselijke overheid op dit gebied, vruchtbaar zijn, d.w.z. zullen de groote sommen, die uit de openbare kas voor dit doel beschikbaar worden gesteld, op de meest doelmatige wijze worden aangewend, zullen de verrichtingen voor de leerlingen en de maatschappij het meest nuttig effect sorteeren, dan dient die werk zaamheid de vrucht te ziju van organisatie, studie en voorbereiding. Maar er is meer. De overheid zal zich en, naar de teekenen aanwijzen, in de naaste toekomst meer en meer - ook moeteu bemoeien met een groot deel van hen, die de schoolbanken reeds hebben verlaten. In alle richtingen en onder alle klassen van de samen leving valt een drang te hespeuren naar ontwikkeling en vooruitgang. Volksuniversiteiten zijn hier en daar reeds gevestigd, het bibliotheekwezen ontwikkelde zich krachtig, de zin voor kunst nam toe. Maar dit alles vindt meestal plaats, min ef meer toevallig, althans nlst bepaald bewust en geleld door fétf gedachtede opvoeding van de maaea tot hooger plan. En toch ook hiervoor opende de overheid haar kas en werden vrij groote bedragen beschikbaar gesteld. De ontwikkeling van de sport neemt nog steeds toe, maar mser en meer wordt beseft, dat ook hier leiding noedlg is; dat de beoefening alleen mag plaats vinden met Inachtneming van regels, die gesteld moeten wor den in verband met andere belangen. Daarom zal ook hierbij de overheid regelend moeten optreden. Wordt dit allea bedacht en heeft men daarbij ver trouwen in de ontwikkelende kracht van ens volk, dan is het duidelijk, dat de overheid en ook de plaatselijke op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen, een taak heeft eu zal krijgen te vervullen, waarvan de beteekenls niet te licht mag worden geschat. Het Rijk is ook in dezs voorgegaan, door de instel ling van een afzonderlijk departement voer onderwijs, kunsten en wetenschappen. Enkele groote gemeenten volgden reeds door het scheppen van nieuwe afdee- lingen. Het is naar onze meening gewenscht, dat ook hier op bescheiden schaal een stap in die richting wordt gedaan. Wij wenschen u voor te stellen, te besluiten, tot aanstelling van een directeur van het onderwijs. Welke taak deze titularis te vervullen zal hebben, kan eeniger mate uit het bovenstaande worden afgeleid, maar niet geheel. Ondervinding en studie zullen den weg moeten wijzen, dien gevolgd dient te worden. Van daar dan ook, dat hot ons niet raadzaam voor komt die taak in sen instructie te omschrijven. Onder leiding van den wethouder van onderwijs en ons collego en binnen de grenzen, door uwe vergadering voor elk onderdeel aangegeven, zal het instituut zijs wsg moeten banen en zich moeten vormen. Maar wel kan au reeds worden gezegd, dat bij, die zich met deze functie zal zien belast, er dadelijk naar zal moeten streven, de gedachten, neergelegd ln uw besluit tot reorganisatie van het onderwijs, tot werke lijkheid te brengen en bovenal te trachten eenheid te brengen in het onderwijs. Door gestadige aanraking met het personeel van het onderwijs, door het houden van bijeenkomsten met hen, die met de leiding der scholen en het geven van onderwijs zijn belast, door voeling te zoeken met al die krachten, wier streven op verbetering van het onderwijs is gericht, zal bij een centrum vormen, van waaruit zich de kracht ont wikkelt, die de eenheid vormt en het geheel tot hooger plan opvoert. Het salaris, dat aan den te benoemen titularis zal moeten worden toegekend, zal naar hst ons voorkomt, aanvankelijk f4000.kunnen bedragen. Wanneer uwe vergadering zich mot ons denkbeeld zou kunnen veraenigen, dan zouden wij tevens mach tiging willen verzoeken, voor de eerste maal tot aan stelling te mogen overgaan en wel voor den tijd van een jaar. Na verloop daarvan kan uwe vergadering dan met meer oordeel een definitief besluit nemen en de jaarwedde regelen, in overeenstemming mat die van andere ambtenaren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 40350/6/ A3, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel dd. 7 Juli 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid es Handel, heeft goedgevonden, 1. dat van dan 3den Juli af voor Regeerlngsbioem, bestemd voor banketbakkerven,, restaurants,oliebollen en wafelbakkerven, ouwslfabrieken, suikerwerkfabrle- ken, nismede voor Rsgseringsbloem, bestemd voorde fabricage van echeepsbeschuit en provh.ndeerlng van zeeachepen, de prijs van f 40 per 100 K.G. In rekening zal worden gebraebt; 1. dat de prijs der Regecringabloem, bedoeld sub 1, zal worden berekend af fabriek. Amersfoort, 9 Juli 1919. ROOILIJNEN. Burgemeester zn Wethouders van Amersfoort brsngsn ter algemeene kennis, dat gedurende dagen, te rekenen van heden af, ter Secretaire ter inzage ligt een plan tot het vast stellen van rooilijnen ean de Prins Frederlklaan en dat bezwaren hiertegen bij hun college kunnen worden ingebracht. Amersfoort, 7 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretarie, A. R. VBBNSTRA. RECLAME. ijl XI-X-X-1 gj A. H. v. NIECJWKERK fij L. Beekstr. 14, Tel. 317a, Amersfoort H IN AMEUBLEMENTEN EN M M M KANTUOKMKUBE lil ^1 ir STADSNIEUWS. DISTRIBUTIE. De broodkaart 1020 tijdvak ia geldig van 9 tot en met 17 Juli 1919; terwijl die van het 103e tijdvak loopt van 18 t/m. 26 Juli 1919. Burgemeester eu Wethoudera der Ge meente Amersfoort, maken bekend, dat van 14 t/m. s6 Juli 1919 zal worden gedistribueerd: Op bon 76, Algem. Bonkaart, Suiker, 7 om. Voor kinderen .- Leeftijd beneden 1/a jaar. Op ibon 16, kinder meelkaart, maïzena, i'/t ons- Leeftijd V|—8 jaar. Op bon 16, kindermeelkaart, maizena, 3 ona. Op bon si, eulkerkaart, suiker, 7 ons. De maizena (prijs 20 cent per 3 ons) Is ln dit tijdvak verkrijgbaar bij B. van 't Eind, Snouckaertlaan. J. H. Elfrink. Weverssingel. Van Gent Co, P. Pljperatr. v. Genderen, Arnhemscbestraat. M. Kool, Langeetraat. C. J. de Koning, Kampstraat. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt tor kennis van dc ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Maandag den 14 Juli aanataande, des namiddags ten 2 ure. Amersfoort, 10 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. KOEVUIL IN MELK. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, maken beksnd, dat do melk, geleverd door do Coöpera tieve Stoomzuivelfabrief Hoogland, te Hoog land, op 1 Juli 1919 in ondeugdelijken toestand verkeerde, door het ln die melk aanwezige kotvuil. Amersfoort, 8 Juli 1919. Burgemeester en Wethoudera voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. Do Sec.etaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat binnen deze gemeente gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Amersfoort, 5 Juli 1919. Do Burgemeester brengt ter kennis dat in de gemeenten Doorn, Vreeswijk en Hoog land gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 8 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Gezondheidscommissie. De Commissaris der Koningin In de Prov. Utrecht heelt benoemd tot lid en lid-voorzitter der Gezondheids-commissie te Amersfoort, de heeren Dr. H. W. Schreuder, voorzitter, en Mr. A. van Traa, lid, belden alhier.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1