Bekendmaking. Reisbelasting. <ie woning van pa.toor am don Leu», derweg te Amersfoort. Beklaagden, die beiden een bekentenis atlegden, hadden eerst ingebroken in een vereemgingsgebouw grenzende aan de pas- torie waar zij eenige pakken sigaretten en rooktabak wegnamen en vervolgens in de pastonezelve.Uiteen kasten een schrijfbureau stalen zij o.a. een zilveren miskelk, een hostie schaaltje en iepeitje, ongeveer f650 aan geld alemede een portefeuille, inhoudende 2 aan- deelen Groninger Scheepshypotheekbank a l°°iLv a4!1^eelsu 5 PC- Veendammer Hypo theekbank a f50 en 1 aaudeel 4 pet. Coöp. Zelf Help n f 50. Beklaagden lieten 4 doozen gevuld met zilveren vorken, lepels en messen die zij reeds hadden gereed gezet, achter. Het geld werd door bekl. verdeeld, de mis kelk werd na platgeslagen te zijn verkocht, terwijl zij de effecten verbrandden. De auditeur-militair eischte tegen elk der beklaagden 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf met ontzegging van het recht om te dienen. Het volgende «receptje* wordt ons toe gezonden. waaraan wij zonder eenig com mentaar plaatsing verleenen Recept om Amersfoortsch e clientele naar Utrecht te jagen PersonenEen Amersfoortsch burger, goed gekleed. Een aankomend bediendetje met veel ver beelding. Tooneel, Een nette zaak voor heeren- kleediag. Heer komt op om chef te spreken, legt zijn portefeuille even op toonbank. Bediende presenteert geen stoel, verwaar digt zich niet om met twee woorden te spreken, gaat eindelijk naar achteren, na met een blik van onuitsprekelijke gering schatting gevraagd te hebben s »Wie moet ik zeggen, dat er is*. Komt terug met de boodschap«Niets te zeggen vandaag Heer antwoordt: «Ik had wat te zeggen, Zeg jij aan mijnheer, dat ik een costuum wou uitzoeken, maar tiu maar naar een ander zal gaan l< (Af). Uit hot polltio-rapport. Wederom ia tegen een 4-tal bakkers proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding der verordening op den nachtarbeid. Ken minderjarige werd op transport gesteld naar Enschedé. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd uit een schuurtje achter een villa in de Paulus Buyslaan een heeren- en een damesrijwiel ontvreemd. Zaterdagavond werd door een 2-tal ageuten een persoon die in beschonken toe stand verkeerde, gearresteerd, na zich tegen zijn arrestatie hevig verzet te hebben. Pro ces-verbaal werd tegen hem opgemaakt. Tegen een caféhouder aan den Kleinen Koppel is proces-verbaal opgemaakt wegens het hebben van bezoekers na bezetten tijd in zijn lokaal. In hetzelfde cafe tevens werd door een persoon vernieling gepleegd, welke zaak in nader onderzoek is. Tegen 'n 7-tal personen is proces verbaal opgemaakt wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. In den afgeloopen nacht is in de Muurhuizen door een agent een grijs konijn opgevangen. Buitenlandsche Kroniek. Dc verblijfplaats den Naar aanleiding van da vermelding, dat het Wolff-bureau een bericht zal publiceeren volgens hetwelk de ex-keizer vrijwillig een verblijfplaats buiten Europa voor zich wenscht uit te kiezen, schrijft de «DortmünderGeneral- Anzeiger*: In Engeland vermeerderen zich de stemmen die zich tegen de uitlevering Van den ex- keizer en het rechtsgeding tegen zijn per soon verzetten en het is mogelijk dat men ten slotte op het voorstel van den ex-keizer ingaat, om zonder proces vrijwillig naar een vergelegen ballingsoord men spreekt van Java te vertrekken. Door deze wending begint het lot van den ex-keizer een steeds grooter overeen komst met dat van Napoleon I te vertoonen. Keizer Wilhelm weigert om voor een par tijdig volkenrecht te verschijnen. Ook gunt hij zijn vijanden niet het genoegen de op lossing van het conflict in een tragisch einde te zoeken. Wordt dit voorstel inderdaad door de Entente aanvaard, dan moet Neder land, ale de beschermende neutrale staat, er voor zorgen, dat het daarbij zonder eenige schending van het volkenrecht toegaat. Wij geiooven echter niets van het heele bericht, zoo besluit het blad, want zooals men weet, is de ex-keizer geen Napoleon. De ex-keizer. De correspondent te Loadea van de «Temps" meldt, dat volgens daar ontvangen inlichtingen, de ex-keizer voornemens zou zijn aan de geallieerden te vragen niet zijn berechting te gelasten, maar goed te vinden, dat hij vrijwillig bulten Europa in balling schap gaat. Er wordt aan toegevoegd, dat hij Nederiandsch-Indiü zou voorstellen als oord van ballingschap. UIT DEN OMTREK. Ap eldoorn. De modcru georganiseerde bouwvakar beiders zijn heden in staking gegaan. Hun eischeo, voornamelijk de invoering van den 8-urendag zijn niet ingewilligd. Bij 60 pa troons ligt het werk vrijwel stil. Hier en daar wordt nog gewerkt door arbeiders uit du Christelijke organisatie, die deze staking als een politieke beschouwen. Het centraal IsraSlietisch krankzinnigenge sticht, dat werk in eigen beheer uitvoert heeft de eischen ingewilligd, evenals drie ongeorganiseerde patroone. Daar wordt doorgewerkt, overal elders wordt gepost. Ongeveer 500 man nemen aan de staking deel. B a a r n. De afd. Baarn van den Bond van Neder- landsche Ouderwijzere heeft in een drukbe zochte ledenvergadering de volgende motie aangenomen De afd. overwegesde, dat op de meeting, 11 Mei jl. iu den Haag gehouden, met al- gemeene stemmen het wetsontwerp-De Visser voor onaannemelijk ia verklaard en dat bij de behandeling van dit ontwerp in de Kamer geen noemenswaardige verbete ringen zijn aangebracht en dat niettemin onze beide hoofdbestuursloden F. L. Ossen- dorp en J. H. T. van Zadelhof vóór deze wet hebben gestemd •preekt als haar oordeel uit, dat de tunc- tlee van Kamerlid en hoofdbestuurslid van onzen bond volkomen onvereenigbaar zijn. Barneveld. Dezer dagen is te Voorthuizen een groote geitententoonstelling gehouden, die uitste kend geslaagd mag heeten. Onder de on geveer ioo aanwezige beesten werden vele uitmuntende exemplaren aangetroffen. De groote bestuursmedaille werd toege kend aan de geit van de wed. P. Bouw, terwijl de zilveren medaille ten deel viel aan het beest van M. Schuur. Verder werden nog tal van kunstvoorwe peu en diploma's aan de verschillende winners uitgereikt. Haarden, Eenige bekende kweekers, vergesaldvan vertegenwoordigers van Fransche tuinbouw bladen, bezochten dezer dagen de kweeke- rijen van het centrun) Naarden-Bussum. Een en ander geschiedde op verzoek van de „Vereeniging tot Vermeerdeeiug van Kennis van Nederiand in den vreemde*. De buitenlanders werden verwelkomd en rondgeleid door eene commissie uit de kweekers, waarna bij de firma Jurissen eenige ververschingen werden gebruikt. Na een tocht door verschillende kwee- kerijen gingen de Fransche gasten naar het Hotel «Bosch van Bredius*, waar de lunch werd gebruikt. Daarna vertrokken zij, blijkbaar hoogst voldaan, naar Boskoop. Op den straatweg, genaamd het Zandpad, nabij Naarden, vlak voor de boerderij «Ken U zelve*, heeft Zaterdagmiddag ongeveer halftwee een vreeselijk ongeluk plaats ge vonden. Mevrouw K. uit Amsterdam in gezelschap van haar schoonzuster, beiden op de fiets, bewogen zich voort in de richting Naarden. Vlak voor de boerderij werd mevrouw K„ die vooruit reed, door een automobiel van den heer B. uit Amsterdam, die plotseling moest uitwijken voor een motorrijwiel, ge grepen, waarna het slachtoffer werd weg geslingerd en voor dood werd opgenomen. Toen zij naar het militaire hospitaal te Naarden was oveagebracht, bleek haar toe stand hopeloos. Mevrouw K. overleed aan een ernatige achedelfractuur. U trecht. Naar wij vernemen werd door do recherche alhier dezer dagen bij een goudemid ont dekt, dat hij verschillende diamanten, tot een bedrag van eenige honderden guldens verkocht had van iemand van wien men het vreemd vond dat hij zooveel diamanten in zijn bezit had. Bedoelde persoon was nl. koster aan de St. Dominicuskerk op de Mariaplaats alhier. Bij zijn verhoor erkende hij eenige diamanten gestolen te hebben uit de remonstrans, bet voetstuk waarop de ouwel geplaatst wordt. De koster wordt thans voor dezen diefstal vervolgd. (Tel.) BINNENLAND. De broodprijzen. «Het Volk* schrijft: Minister van ljsselsteijn heeft de vorige week in de Kamer weten te bewerken, dat de motie-Sannea tot verlaging van den broodprijs op het peil vóór de jongste ver hooging verworpen werd. door aau te kon digen dat den volgenden dag de wittebrood- prijs met to pCt. zou dalen. Achteraf blijkt hiervan niets waar te zijn. Niet alleen kan de verlaging van den wit- tebroodprijs pas later intreden, n.l. wanneer bet verbakken van het in prije verlaagde meel begint, maar daarenboven zal de prijs verlaging niet lopCt. bedragen, doch slechte 2 cent op een wittebrood van 800 gram. En daarenboven heeft de Minister verzuimt mede te deelen, dat bij voor vele gemeen ten, waaronder alle grootere, den prijs van ongebuild meel verhoogd heeft, waardoor de prije van het brulnbrood met 1 cent per brood van 8oe gram stijgt. Boterpaniek. De Minister van Landbouw enz. heeft Zaterdag den uitvoer van boter geheel stop gezet. Niet, omdat geen boter tot uitvoer beschikbaar is, maar tengevolge van een gevaarlijk misverstand, dat blijkbaar alge meen onder de bevolking heerscht. Men schijnt bevreesd voor boterschaarscbte na opheffing der blokkade, in verband met de vraag naar vet in Dultechland. De getrof fen regelingen bieden geen grond voor de veronderstelling, dat dit inderdaad het geval zal zijn (en al bewonderen wij die regelin gen niet, in dit opzicht zijn zij naar onze meening waarschijnlijk volkomen doeltref fend). Maar het publiek neemt niet graag afscheid van een stokpaardje. Wellicht ook worden met speculatieve bedoelingen voor raden gemaakt - welke speculatieve be doelingen wel zullen worden teleurgesteld. Het is in ieder geval een feit, dat de vraag naar boter op het oogenblik ongelooflijk groot is en verre dien van vóór den oorlog overtreft! Toen werd het wekelijksch ver bruik op 500.000 k 600.000 K.G. gesteld thans bedraagt dit (volgens de gegevens betreffende de voor het binnenland beschik bare productie) 900.000 K.G.Onder deze omstandigheden schijnt de Minister het geraden geacht te hebben, de grenzen te sluiten. Het paniekje zal wel epoedig luwen maar het blijft daarom op zich zelf niet minder typeerend voor de gemoedsgesteld heid. Het Amsterdamache garnizoen. Vermindering der versterking. Naar men verneemt, ie de versterking van het garnizoen Amsterdam, aanvankelijk be paald op 1000 man en later teruggebracht op 500 man, thans weder verminderd en bepaald op 250 man, waarbij ingedeeld 4 luitenants, 20 sergeaots en 20 korporaals. De majoor L. C. A. Marchant, van het 22e regiment infanterie, blijft met het bevel over dit detachement belast, terwijl de overige officieren en minderen, behoorende tot de verschillende divisies van het leger, elke maand door anderen zullen worden vervangen. (jtemeent«l|)ke Arbeidsbenri GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot i s.jo van s tot 3 en van 6'/a tot 7'/2 uur Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 1 f.30. Op 10 Juli 1919 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden 1 autogenelasscher 1 mach.-poetser i bedr.-l. met.-indus. 1 machinist 1 behanger-stoff. 4 magazijnknechts 1 boekbinders t meestcrkn.sig.fabr. 4 boekdrukkers 10 metselaars 1 boekhouder 21 opperlieden 11 broodbakkers 1 olieslager 1 buffetbediende 1 orgelmaker 1 cigarillo-sorteerster 1 politoerder 1 colporteur 2 reizigers 3 electricians 1 schilders 1 gas- en waterfitter 2 schippers 1 glasmaker 10 schoenmakers 82 grondwerkers 26 sigarenmakers 3 kantoorb. (mann.) 3 sigarensorteerders (vrouw.) 5 slagers 2 kellners 1 kindermeid 3 kleermakers 1 koetsiers 1 koks 4 kruideniersblad. 1 letterzetter 2 loodgieter 3 loopknechts 135 lesse arbeider* t spiegelvergulder 1 steendrukker 1 stokers 4 straatmakers 2 suikerwerkers 3 timmerlieden 5 tuinlieden 1 uniformpettenm. 7 veldarbeiders 6 voerlieden 2 mach.-boutbewerk. 4 werkvrouwen 2 mach. bankwerkers 3 winkelbedienden II. werden gevraagd de volgende werk krachten 6 schilders 7 timmerlieden 1 timmerl. leerl. 1 werkvrouw 1 costuumnaaister 1 kappersbediende 1 kok 1 leerling-kopersl. 3 meubelmaker ADVERTENTIEN. Na een langdurig lijden is heden in het Dameshuis overleden Hetr. dt Wtd. L. Despland geb. lleljer in den ouderdom ven 73 jaren. Amersfoort 14 Juli 1919. R. VAN ANKEN, Directrice. den uitgebreldsten zin, gevestigd te Amers foort en gedreven onder de firma »L. G. PONNE en Co.* De vennootschap is aan gegaan voor twee jaren, reeda aangevangen 1 Januari 1919 en eindigende met 31 De cember 1920, met dien verstande dat indien de vennooten of een huDner twee maanden voor het eindigen, geen schrifte lijke opzegging hebben gedaan, de vennoot schap geacht wordt telkens met een jaar te zijn verlengd. Ieder der vennooten is bevoegd voor en ten name der vennootschap te handelen en op te treden en met den naam der firma te teekenen, alles echter alleen voor hande lingen en overeenkomsten, welke tot de vennootschap betrekkelijk zijn. De haud- teekening en medewerking van beide ven nooten wordt verelackt voor het aangaan van leeningen, het stellen of geven van borgtocht of aval ten laste der vennootschap, het koopen, vervreemdeo, bezwaren, huren en verhuren van onroerende goederen, het aanstellen van personeel en bet aangaan van alle handelingen ten onderwerp heb bende zaken van hoogere waarde of over eenkomsten van hooger bedrag dan f 1000. Amersfoort, 14 Juli 1919. JOHs. KNOPPERS, Notaris. "'i acte 11 Ju" «9'9 verleden •«»*- .-3** voor ondergeteekenden notaris te Amersfoort is tueechen de heeren LAM- BERTUS GERR1T PONNE, electrotech- nisch installateur en ARIE VAN OOIK, bakker, beider, wouende te Amersfoort aan gegaan een vennootschap van koophandel ten doel hebbende den handel in electromo- toren en daarbij behoorende onderdeelen, in BURGEMIESTER en WETHOUDERS .n Amersfoort, maken bekend, dat alsnog voor hen, die zulke mochten hebben verzuimd, gelegenheid bestaat tot aangifte ran leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen ter Secre tarie (Afd. Onderwijs). Het z.g. «familie boekje» der oudere moet worden medegebracht. Met de wenschen der ouders tot plaatsing van hun kinderen op de school hunner keuze wordt zooveel mogelijk rekening gehouden. Spoedige aangifte vereischt. Amersfoort, 11 Juli 1919. Burgemeester en Wethoudere voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De COMMISSARIS-THESAURIER van de NEGOTIATIE gevestigd op den Straatweg tusschen Naarden en Amersfoort, bericht, dat vanaf I Augustas 1919, ten kantore van de Assoclatie-Caisa te Am sterdam, de Coupon, verschenen 1 Augustus 1919, der aandeelen in de negotiatie op gameiden straatweg, zal worden betaald niet f 3S, en dat tevene zullen worden uitbetaald de ter aflossing uitgelote aan deelen nos. I, 21, 80, 84, 95, 103 en 125 der gemelde negotiatie. De Commissaris-Thesaurier voornoemd, LOTEN VAN DOELEN GROTHE. Eenmaal op en eenmaal neer Geeft spiegelglans de Erdal smeer. De ondergeteekenden, vormende bet Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging «Reisbelasting», veroorloven zich de vrij heid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizen- den zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mevr. Groneman—Doornbos. Mevr. Knoppers—Van Eijberben. Mevr. Knoote—Van Lanschox Hübrecht. Baronesse Van Heeckeren van MOLECATEX- iiolt.e Mevr. Kemper-Blok van Laer

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3