Alle soorten UURWERKEN jr Zoek naar geen merk, Nationale HypotMM 11% DIRK TIJDEN Koopt nu kousen Ml mt!® Je it" l 1LDIJCI 4 1001 G.Philippo 1 Am eraloort*| Kortegracht 26, b.h. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIfiN. N i maar doet een greep uit onze COLLECTIE EIGEN GEFABRICEERDE en U blijft onze tevreden klant. Alle reparation worden bij ons vakkundig en billijk uitgevoerd. Rij wiel fabriek, Tel. 457 Amersfoort IRRIGATORS Compleet vanaf f 3.75 Spuiten (gummi) vanaf f 2.-- Warmwaterzakken, IJszakken, Windkussens, Groeptoestellen, Hospitaaldoek Verbandklsten, Neus-, Oar-, Lavement- en Injectiespuiten in alle genres. Buik- en Breukbanden, Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen N. V. Mij. „SANITAS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT, LANGESTRAAT 102. 8W~ Het geil!. Boekwerk en Prijscourant met alle inlichtingen wordt U franco gezonden tegen toe zending van 50 ct. In j>ostzegels aan ons Hoofd kantoor M(j. Sanitas Post Box 339, Amsterdam. VOLGESTORT KAPITAAL f 400 000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.— De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot haren Agent, de firma F. Tan Lanschot's Bauk HUURHUIZEN 15 to AMERSFOORT. VAN RIJN'S SSmosterd volge men inplaats van kostbare privaatlessen do schriftelijke enrsossen onder leiding van 80 bekeude leeraren H. B. S., Ingenieurs, Accountants, Mrs. in de Rechten, e.t>. georganiseerd door het Bnrsau tot Pabllcltett van Wetenschappelijk NIohwr, Keizersgracht 153, Amsterdam. ONDERWIJS PER BRIBE in 15 talon, Boekhouden, Handelscorrespondentie, Wiskunde, Werktuigkunde, Bouwkunde, Teekenen, Agemeeno Ontwikkeling, Staats wetenschappen. ens. OPLEIDING PER BRIF.F VOOR ALLE EXAMENS, o.m. Toor allo aoteH L. O., M.O., do Praktijk-Diploma's, het Staatsexamen, alsmedo roor vele ambten eu beroepen. Volledige schriftelijke leergang voer Mr. In de Rechten, waarbij an» minvermogenden atudleuredlet kan worden toegestaan. Bijzondere afdeeling voor Adviezen inzake Beroepskeuze. Aangename methode Billijke conditiën Goede resultaten (wie werkt slaagt I) Vraagt het GRATIS prospectus, een Interessante brochure van 144 pagina's, waarin alle examen-programma's zijn vervat. N.B. Speciale Cursussen Boekhouden, voer allo examens en voor de pnelljk. De prijsdaling heeft nu zijn laagste punt bereikt. De prijzen zoowel van Wol als van Katoen gaan helaas weêr stijgen. Wij hebben grooten voorraad en een mooie sorteering In en Kunstzijden ■"'I™? DAM ES-KOUSEN Wollen en Katoenen Kinder-kousen en Sokjes Wie nu koopt, koopt voordeeliger dan over twee maanden, laat U dit gezegd zijn en U zult ons straks dankbaar zijn. LANGESTRAAT 49 TELEFOON 190 FIJNSTE PLANTENVET. NEDERL. PLANTEN30TERFABR., AMSTERDAM. AMERSFOÜItTSCHE 11IJ T UI ti 51A AT S CIIA P P IJ Westsingel 38:-iTelefoon 43 Lnie Rijtuigen cd Ütreien voor Gelegenl). - Uniformen toor Begrafenissen. Directeur W. F. V. D. ZWAAN. FEUILLETON. Het Paria-meisje. 24). o- Van dat oogenblik af boezemde hij haar denzelfden afschuw in als Vau Velzeu. En toch moest zij hem een dans laten invullen en hij koos den cotillon, zooalaVati Velzen den aouperdans had ingevuld. Jmist toen hij haar na een buiging verliet, sprak Mevrouw van Heijmelen een jong mensch, aan, heel jong nog, met een vroo- iijk geestig oog. Zij stonden vlak bij Leonie »Kom hier, ik zie je balboekje is nog niet vol, ik zal je voorstellen aan een heel mooi meisje...» zeide de gastvrouw die zoo gaarne wilde dat iedereen zich amuseerde op haar feest. Het jonge measch scheen haar te begrijpen en met een ondeugenden blik op Leonie en den heer, die haar juist verliet, zeide hij op den toon van een bedorven kind? »Lievo Mevrouw, wat heb ik gedaan om straf te verdienen? sta ik voor een failliet als Pols- dijk?» En toen plotseling begreep Leonie, waar om in deze zaal, haar jeugd, haar schoonheid geen gewicht in de schaal legden. Zij be schouwden haar hier als een Indringster, Dc standgenooten van haar moeder konden een gravin Swaenecroon haar mesalliance vergevenondanks alles, stroomde toch door baar aderen bet meest onvervalschte blauwe bloed van Nederland, maar de dochter van een Arnoldus Vetkaarsde consideratie der wereld voor Madeleine Swaenecroon ging tot zekere grenzen! O, indien dezelfde heertjes, die hasr nu uit de verte zoo impertinentbewonderden op een pretje waren uitgeweest en Leonie ontmoet hadden op een bal costumé in Kunsten en Wetenschappen of op een Scheveningsch kurhauabal, dan voorzeker hadden zij gaarne eens geflirt met de «weer gaas mooie juffrouw Vetkaars,» dan zou baar leelijke naam niet de minste hinder paal, integendeel, eerder een aanbeveling zijn geweest. Maar hier, onder de oogen van moeders en zusters, waar de indringster recht had de minste hunner woorden als heilige ernat op te vatten, hier was het voor' zichtiger hun onbesmet blazoen ver te houden van Vetkaarsenwalm En haar moeder die niets zien, niets be grijpen wilde, ging in egoïste zelfgenoegzaam heid geheel op in het genot, weer opgeno men te zijn in haar eigen onbesmetten kring I Toch was er op dien ongolukkigen avond neg een oogenblik geweest, waarop Leonie meende dat ten laatste nog het onbezorgde genot der jeugd op haar toetrad, het was toen de neef van Mevrouw van Heijmelen, die met zulke naief bewonderende blikken zich liet voorstellen. De ontgoocheling bleef niet uit, toen zij bemerkte dat hij zich slechts tot haar aangetrokken gevoelde om den naam waarop hij meende dat zij recht had. Zijn glimlach werd de bittere druppel die de maat der vernedering ou der smart deed overloopen. Zij herdacht haar vlucht van hei bal, haar thuiskomsten zij huiverde in de warme voorjaarszon bij de herdenking aan den twist van haar plotseling ver- eenigde ouders. Alsof daar geen rust, geen afzijn van tien jaren tusschen hun laatste ontmoeting lag, werd het eerste woord van wederzien een uitdaging, vatten beiden den strijd met door nieuwe grieven weer aangewakkerden haat op, waar zij dien, jaren geleden, afgebroken hadden. Even als elk liefhebbend kind zou Leonie zoo gaarne in beide ouders idealen van meuschelijke volkomenheid gezien heb ben. Te scherper dringt de waarheid tot haar door: die zij het liefste heeft op de wereld zijn slechts menschen met heel groote gebreken gebreken die der dochter een schaamteblos op de wangen jagen? Weer klinkt in haar oor dc angstkreet, waarmede zij vluchtte In haar vader's armen, haar hoofd verbergend aau zijn breede borat, waaraan zij zich een oogen blik te voren zoo veilig gevoeld heeft Snikkend heeft zij hem verteld van heel haar droevig en eenzaam verleden en neer slachtig is zij naar boven gegaan, naar haar slaapkamer, toen hij haar trooste met de woorden: »Wees maar gerust liefje, nu ben ik er en ik zal verder over je waken, want nu ik je eenmaal weergezien heb, ga ik niet meer van je weg Bij die herinnering boog Leonie haar hoofd over haar beide handeno, de Gchaamte zich te moeten bekennen, welk een doode- lijken schrik die met groot aplomb uitge sproken vaderlijken machtspreuk haar in- bozemde. Het gevoel van veiligheid verdween als kaf voor den wind, hoe kon hij haar helpen, die door zijn komst alleen reeds het kaartenhuis van rust, door haar moeder in al die jaren met zooveel moeite opgebouwd I als met één ruwen slag inéén deed storten. In plaats van vrede zou hij niets dan strijd en leed brengen ln de toekomst. O, bij al het oude, dit nieuwe leed? Een eindeloos verschiet van huiselijke twisten, pijnlijker nog daa die van den vorigen avond, een moeder steeda scherper in haar vinnige woorden, verbitterd door die ongowenschto ontijdige terugkomst, een vader met driftige plompe weerbarstigheid die fijne lancetsteken van haat paraerend, en zij daar tusschen in, levend als tusschen twee vuren In neerslachtige slapeloosheid doorwaakte zij den nacht. Afgemat viel zij eindelijk tegen den ochtend in slaap en werd eerst tegen het middaguur wakker. Loom stond zij op, langzaam kleedde zij zich aan, het oogenblik al meer verschuivend waarop zij hare ouders zou moeten ontmoeten. Van welke terugatootende scène zou zij opnieuw getuige moeten zijn Maar hoe groot was hare verbazing, toen zij beneden komend inde zitkamer, hare belde ouders, bedaard, in ernstig gesprek, tegen over elkaar gezeten vond, haar moeder op de canapé, gracieua in haar slepend donker- bruinfluweelen ochtendgewaad, haar vader op een gewonen stoel, waarvan hij de achter- pooten opwipte, met belde armen zwaar leunend op het tafeltje tusschen hen in. Leonie zag hen eensklaps het gesprek af breken toen zij binnenkwam, dus zij hadden over haar gesproken. Zij zagen beiden bleek, vermoeid, ook hun beider nacht moest slapeloos doorgebracht zijn. Haar vader stond het eerste op en zeide «Handel naar goedvinden, Madeleine, ik ben het in alles mat je eensl» Leonie duizelde van verbazing, zulk een zonderlinge eensgezindheid tusschen die twee was als een mooi sprookje, te onwaarschijn lijk om waar te ziju. Ook gedurende het tweede déjeuner, dat nu opgediend werd, krakeelden zij niet en daarna hoorde Leonie haar moeder het bevel geven hst coupeetje voor te laten komen. Zij reed naar Mevrouw van Heijmelen, alléén. Met rood beschreide oogen kwam zij terug; stellig had zij bij de haar zoo gaheel begrijpende vriendin haar hart uitgestort over het nieuwe leed dat haar had getroffen. Toch, ging tot Leonie's groote verwondering, haar moeder naar den gehaten echtgenoot toe en fluisterde lang en ernstig met hem en hij knikte tel kens en telkens weer, blijkbaar geheel tevreden met de maatregelen van zijn vrouw Den volgenden middag werd Leonie uit gestuurd mot haar gewone chaperone, een oude Frangaise, een gouvernante op pensioen. Toen zij thuis kwam van hare wandeling door het bosch vond zij Mevrouw van Heijmelen ln het salon en haar vader was tegenwoordig bij deze visite. Hij deed al zijn best netjes te zijn in houding en toon van spreken en men was zoo goed niet te glimlachen om zijn «mevrouw de barones!» Alleen toen zij opstond om heen te gaan drukte Mevrouw van Heijmelen lang de hand van«ma pauvre chérie, MadeleineDa gastvrouw ging mede om haar waarde gast uitgeleide te doen tot beneden, misschien wel om nog eens alleen met de meewarige vriendin te zijn. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 4