De burgemeester vee Amerefoort. brengt ter kennis dat in do gemeenten Bunnik, Odijk, Werkhoven, Hoogland, de Blldt en Jutpbaas gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 19/21 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDW1JCK. Directeur Onderwijs. Tot Directeur van het Onderwijs te dezer stade is door B. en W. voor den tijd van één jaar benoemd de heer Jaarsma te Laag Soeren. Eindexamen R. H. B. S. Van groep II zijn voor het eindexamen R. H. B. S. 5-jarigen cursus o.m. geslaagd onze stadgenooten E. H. Berkhuijsen, T. Evekink, C. L. Jurling en G. J. v. d. Werf. Bij het gehouden toelatingsexamen tot de Middelbaar Technische school te Dordrecht zijn geslaagd voor het Theoretisch gedeelte der afd, Werktuigbouwkunde en Electro- techniek J. H. Dennema te dezer stede co voor de afd. Suikerindustrie W. T. Wegener alhier. De heer J. IJfs heeft aan de Kunst nijverheidschool Quellinus te Amsterdam het einddiploma behaald in de afdeeling Dec. schilderen. In de Amersfoortscbe zwemschool werd het diploma als geoefend zwemster uitge reikt aan Nini Maas. Bij het op 11 Juli j.l. te den Haag ge houden examen voor Haodteekenen is o.m. geslaagd J. J. Baart, alhier. Aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam werd o.m. ook door den kwee- kaling van de oudste klasse S. Schellinger, alhier, het einddiploma behaald en vergun ning verleend naar zee te gaan. Na afloop van den thans loopenden cursus voor den rang van serg.-majoor-instructeur in het begin van October a.s. ia! de eerste vaandrigscursus, onder bevel van den kapi tein J. A. Pet worden opgeheven en de Eerste School voor verlofsofficieren der Infanterie weder In werking treden. De kapitein C. C. de Gelder zal weder met de functie van directeur dezer inrichting worden belast. Op ai dezer Is bij de Ve Infanterie Bri gade een opleidingscursus aangevangen van Kader-reservisten voor den rang van reserve korporaal en reserve-sergeant. De leiding is aan den len luitenant-adjudant N. E. Nierstrasz opgedragen. H. V. C. Het bestuur van H. V. C. is thans door de Alg. Vergadering. Zondag in »de Kei zerskroon* alhier gehouden, als volgt ge constitueerd S. Smit, voorz., Ch. Valbracht, ze voorz.; Kooien, penningm., Scheerder, ze penningm.; Langeveld, Secretaris, Nu- nenboom, ie Seer, en J. v, d. Pol, Com missaris van materiaal. Een kort uitstapje. Gisterenavond is uit het gesticht «Kin- derzorg* een 3 tal minderjarigen van 11—13 jaar, ontvlucht en naar Utrecht geloopen. Zij werden door de Utrechtsche politie aangehouden en naar de politie van onze gemeente overgebracht, die het vijftal op h«ar beurt aan den Directeur van «Kin- derzorg* overleverde. Kantongerecht-overtredingen. Veroordeeld zijn wegens: In dronkenschap orde verstoren: H. H. G., tot f 10 boete of 10 dagen hecht. Dronkenschap: W. J. S., tot f5 of'5 d. Op bezaaiden grond loopen: G. A. R., tot fto boete of 10 d.H. G., idem. Wielrijden zonder licht. J. M., tot fa of 1 d.; R. R., idem. Wielrijden zonder bel: H. J. van A., ft of 1 d. In gesloten jachttijd wild vervoeren: A. de R., Hoogland, f13 of 30 d. Overtreding visscherijwetA. v. D., tot fio of zo d.; F. L., f3 of 5 d. en verbeurd verklaring van net; J. R. D., f5 of 5 d. en verbeurd verklaring viscb; A. C„ fio of 10 d.W. G., fto of 10 d. en verbeurd verklaring net; C. van V., Hoogland, fto of 10 d. met verbeurd verklaring net. De zonder plaatsnaam genoemde over treders zijn allen van Amersfoort. Uit h«t politic-rapport. Naar aanlsiding van de vele rijwiel- diefetall'-n alhier in den laataten tijd gepleegd, zijn thans door onze recherche een 4 tal arreetatiCn verricht en kon tot heden op een 6 tal rijwielen beslag worden gelegd, die vermoedelijk door hen ontvreemd waren. Meerdere arreatatién en in beslagnamen worden verwacht. -- Aan 'n drietal peraonen werd nacht verblijf verleend. Aan het bureau alhier heeft zich aen- gemeld een minderjarige uit Heeeterzwaag, die vertelde in Akkrum 'n rijwiel te hebben ontvreemd en in Utrecht verkocht. Er ia proces-verbaal van zijn mededcelingen op gemaakt, terwijl hij ter beschikking van den burgemeeeter van Utlngeradeel ia gesteld. Een zwerver Is In arrest gesteld en verballseerd wegens openbare dronkenschap. Hij bleek in het bezit te zijn van f 13.—. Een ingezetene van Baarn is eveneens in mest gesteld en verbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Voor eenzelfde feit geschiedde dit ook nog met 'n ingezetene van Soesterberg. Een bewoner van de Verhoevenetraat Is bekeurd wegens het ter zijde rijden met zijn rijwiel over het gras in het Plantsoen. Een bewoner van den Kleinen Koppel en van de Brouweratraat, alsmede een ingezetene uit Nijkerk, uit Hoogland, Spaken burg en Bunnik zijn allen bekeurd wegens bet berijden van een rijwiel zonder licht. Een bewoner van Hoevelaken Is be keurd wegens het verontreinigen van den openbaren weg. Amersfoortscbe bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 60 graden Fahrenheit. Kaasmarkt Amersfoort. 2t Juli 1919. Aangevoerd 18 wagens, bevattende 3555 K.G. kaas. Prijzen f73.— tot f79.per 50 K.G. Handel stug. Buitenlandsche Kroniek. De sberechting* van den ex-Keizer. Aan de -berechting* van den ex-Keizer wijdt »The New Statesman* in het nummer van iz Juli een artikel. Na uiteengezet te hebben dat de quaeatie te Parije door Lloyd George ia geBntameerd, die daarmee een zijner verkiezingebeloften de makkelijkst vervulbare op papier wilde inlos sen, en dat de geruchten dat Nederland be reid zou zijn de ex-Keizer uit te leveren deze uitlevering beschouwende als een daad van hooge politiek gewenscht in het alge. meen belang, zegt hot blad, dat de belofte der berechtiging in Engeland weinig, in Frankrijk en de Vereenigde Staten nog minder geestdrift verwekt heeft. Ieder be grijpt, dat na al hetgeen geschiedt is, de berechting een «anti-climax" zou zijn. De Keizer was een tooneelspeler, maar 6een directeur van een tooneelgezclschap. Hij zeide met verheffing van stem zijn rol, hij stapte met forachen tred over het toon eel maar hij wae niet de auteur van het ver foeilijke etukde grootste schurken ver schenen niet voor bet voetlicht doch bleven achter hun lessenaare veracbansd, bulten schot. Afgezien daarvan acht het blad een be rechting ook gevaarlijk, daar het niet on mogelijk Is dat de rechtbank, die nu in Wilhelm II den baarlijken duivel ziet, na persoonlijke kennismaking, en na zijn ver dediging te hebben aangehoord een goed- koopen held van hem zou maken. Zijn eigen volk is in staat in hem een martelaar te gaan zien. en de Duitscbers zouden geen menechen zijn ale het feit dat hun geweien Keizer in Londen voor een vijandelijke rechtbank terechtstond geen stroom van nieuwe aanhankelijkheid aan de oude dynastie hen zou doen doortrekken. De ex-Keizer zou kracbtcne art. zz7 van het Vredesverdrag moeten terechtstaan wegens de grootste misdaad tegen de in ternationale zedelijkheid en de heiligheid van verdragen*. Dat kan alleen beteekenen en volgens de bladen beteekent het ook niet anders dat de ex-Keizer zal terechtstaan ter zake van den inval in Belgiö en wegens schending van het gedrag waarbij zijn neutralieit ge waarborgd werd. Inderdaad kan de misdaad van dezen inval niet scherp genoeg veroor deeld, maar ala we dit feit een «misdaad* noemen gepleegd tegen de internationale wet, dan bezigen we niet de taal der wet maar dan spreken we in een beeldapraak aan de politiek ontleend. Gij kunt iemand niet voor een crimineele rechtbank balen omdat hij zoo slecht is of omdat hij zijn beloften niet nakomt. Het blad vestigt dan de aandacht op bet rapport der Parijscbe commissie dat gelijk bekend is, niet voor een berechting was, en vraagt dan waarom de regeering de waarschuwingen ten spijt, toch op de berechting blijft stsan. Men kan niet zoo maar een misdrijf tegen de moraal stempelen tot een misdrijf tegen de wet en daartoe een wet maken die op het geval toepaeselijk is en een rechtbank instellen om den overtreder van die voor zijn speciaal geval gemaakte wet te straffen. Vooral Amerika heeft op de berechting aangestuurd met de bedoeling dat het meer een poliliek dan een crimineel proces zou worden en de doodstraf niet zal worden uit gesproken. Deze laatste beperking maaktvan het gansche proces een klucht. Het gaat volgens de publieke meening om«banging the kitiser*, en niet om interneering of ver banning. Ala de ex-keizer aan al het hem ten laste gelegde schuldig bevonden wordt, zal niemand tevreden zijn indieu hem een straf wordt opgelegd niet aan dat misdrijf evenredig. Aan den anderen kant bestaat onder de Engelsche rechtspleging, die onschuld aan neemt tot schuld is bewezen, het gevaar van een vrijspraak die den ex-keizer althans in Duitschland volkomen rehabiliteeren zou. Men moet erkennen det indien het onder zoek volledig kon zijn en als elke schijn van wraakzucht vermeden kon worden, het proces aanleiding zou kunnen geven tot een groote betooging voor de denkbeelden der internationale gerechtigheid waarvoor de geallieerden hebben gestreden en waarop de Volkerenbond zal gegrondvest worden. Maar de practische moeilijkheden en bezwa ren zijn zoo groot dat het geen verwonderieg behoeft te baren, dat bij het aanschouwen daarvan de meening van aile verantwoorde lijke personen zoo in als buiten bet Parlement van Lord Heresford af naar links toe, zich van het gansche plan schijnt af te keeren. De voornaamste kwestie is hoe terug te keeren na zoo ver te zijn gegaan. Laat ons hopen dat de Nederlandsche Regeering voor ons den knoop tal doorhakken en ons zal behoeden voor de fout den laatstcn der Hohenzolierns een plaata te hergeven in de harten van zijn gedesilluaionneerdelandge- nooten. De «Westfalischer Anzeiger* geeft over de ziekte van den ex-keizer het bericht van een Berlijnsch correspondent weer. Daarin wordt o.a. gezegd: «Het bericht van de ziekte van keizer Wilhelm II heeft In inge wijde kringen geen verrassing gewekt. Sedert maanden is de keizer geestelijk zoo neerslachtig, dat de toestand van den patiënt, volgens een ernstig onderzoek, zeer beden kelijk is. De keizer heeft sinds lang het Slot niet meer verlaten en zondert zich meer en meer van zijn omgeving af. Er doen zich teekenen van melancholie voor, samen gaand met een steeds toenemende menschen- schuwheid. Dit gaat zelfa zóó ver, dat hij zich vele uren van den dag in zijn kamers opsluit en niemand toelaat, zelfs niet zijn intiemste vrienden en begeleiders. Hij houdt zich bijna uitsluitend met religieuse over peinzingen bozig. Dit allea gaat gepaard met een buitengewone zenuwachtigheid, welke den omgang met hem zeer bemoei lijkt en wijst er op, dat keizer Wilhelm weinig belangstelling voor kunst en weten schappen meer heeft, waarvoor hij vroeger, zelfs nog gedurende het laatste oorlogsjaar, steeds een paar uren wiat te vinden. Do keizerin, de eenige, die vaak met hem om gaat, heeft baar gemaal met opoffering verpleegd, tot een week geleden een aanval van haar oude ziekte haar dwong, meer op zichzelf te letten. Waarschijnlijk zal de keizerin binnenkort naar Duitschland terug mogen keeren um een kuur te ondergaan. Max van Baden gevlucht. De Voss. Ztg. meldt, dat Prins Max van Baden die den laataten tijd met z'n gezin te Salem in Baden, nabij het Bodenmeer, verblijf hield, dezer dagen met zijn familie in een motorboot naar Zwitserland gevlucht is. De Communists*) hadden een aanslag op hem In den zin. Dat was de laatste dagen uit verschillende feiten gebleken. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. In zake de kwestie Plet knnnen we nog mededeelen. dat de heer Plet het «landpunt inneemt.dat hij kan.maguoch wil bevorderen, dat een raadslid van de S. D. A. P. op den post van wethouder wordt geroepen, waar bij, zooals door den titel wordt aange duid, geroepen ia om de «wet te houden*, waaneer het aan rechtmatigcn twijfel onder hevig is. De op het Z3«te congres van de S. D. A. P. met algeraeena stemmen aan genomen resolutie geeft hem recht daaraan te mogen twijfelen, dat hij aan den eventueel door hem af te leggen eed niet zulk een ruime opvatting zal geven, dat hij zich het recht kan en mag voorbehouden, om, wan neer eene rovolutionnaire situatie ontstaat, aan de zijde van de revolutie of de stakers te gaan staan. De heer Plet stemt dus dan alleen op een raadslid van de S. D. A. P. voor wethouder, indien deze twijfel wordt opgeheven en bij zal in dat geval stemmen op het raadslid, dat door de S. D. A. P. zelf naar voren wordt geschoven. Was het bekend, dat het raadslid, dat door de soc.- dem. raadsfractie eventueel voor wethouder naar voren wordt gebracht, openlijk een standpunt had ingenomen evenals de hoeren mr. Honger». Schaper enz., dat feitelijk vij andig staat tegenover het in handen nemen van de politieke macht met andere dan wettige middelen, dan zou de heer Plet er niet aan denken te vragen, welke interpel- llatic door hem aan den eed wordt gegeven en dus zonder meer zijn stem. voor wethou der op hem kunnen uitbrengen. Wat betreft het zedelijk verplicht zijn om den raadszetel beschikbaar te stellen voor zijn opvolger, merkt de heer Plet op, dat hij candidaat Is geworden voor den Raad, onder voorwaarde, dat hij de beginselver klaring van den Vrijz.-Dem. Bond en het werkprogram ala uitvloeisel van die verkla ring onderschrijft. Hij onderschrijft die be ginselverklaring en het werkprogram uit volle overtuiging, niet alleen in groote lijnen maar bijna tot in de allerkleinste détails. Eerst wanneer hij in strijd daarmede han delt, kan er sprake van ziju, dat bij zedelijk verplicht is zijn zetel beschikbaar te stellen. Hij schreef bestuur en afdeeling dan ook «Daar mijn standpunt een beginselkwestie raakt, brengt do consequentie mede, indien dat standpunt in strijd is met de beginselen vsn de vrijz.-dem. partij, dat ik uit het partijverband treed en dear ik als vrijz.- democraat gekozen ben, is het onmiddellijk gevolg daarvan weer, dat ik als raadslid bedank. Indien dus het bestuur meent, dat mijn standpunt in strijd is met de vrijz.- dem. beginselen en ik dus, indien ik dat niet prijs kan geven, zedelijk verplicht ben uit de partij te treden, en zulk een voorstel wordt met meerderheid van stemmen aan genomen, dan zal ik over dat voorstel, het zij door tusechenkomet van het hoofdbestuur van den bond. hetzij door een der voor mannen (mr. Marchant, mr. Limbnrg of prof. Kranenburg) een stemming over dat voorstel in den bond uitlokken. Wanneer het ook daar een meerderheid verkrijgt, zoude ik bestuiten uit de partij te treden en ala raadslid bedanken. Nu men op dit vooratel niet ia ingegaan ia deze kwestie nog alleen maar op te lossen Indien de afdeeiingen zelf haar bij den bond aanhangig maakt*. Aan de afdeeling van den Vrijz -Dem. Bond richtte de heer Plet een schrijven, waarin hij er o.m. aan herinnert, dat hij in een bestuursvergadering, waarbij ook eenige vooraanstaande leden van de afdeeling tegen woordig waren, en die gehouden is na de revolutionnaire Novemberdagen en voordat de groslijst van de candidaten voor den ge meenteraad werd opgemaakt, zoo beslist mogelijk heeft gezegd, dat hij zijn stem voor weihouder nooit zou geven aan een raadslid der S. D. A. P. van de mentaliteit van een mr. Tioelstra. De leidende leden, die mede hebben geholpen hem op de gros lijst van de candidaten voor den gemeente raad te brengen, konden weten hoe zijne houding bij eeu eventueele wethoudersbe- noemir.g zoude zijn. Dit doet hem thans besluiten als lid voor de afdeeling te bedanken, waarin, schrijft de heer Plet voor hem niet eerder weer plaats is, dan nadat hem in het openbaar voldoening is gegeven voor de ontoelaatbare wijze, waarop zijn karakter is aangetast. Barneveld. Een bunzing heeft hier een geweldige slachtpartij onder de jonge kippen aange richt. Ongeveer 100 kuikens zijn door het roofdier verscheurd; het heeft bovendien een aantal tamme konijnen gedood. Hilversum. De prijs van het gas, ingaande met de raeteropneming in Augustus a.s. is vast gesteld a voor verbruikers bensden fiooo per Ma 14 cent b voor verbruikers met een inkomen van f2000—f4000 per M3 18 cent c voor verbruikers boven f4000 per M3 d voor het exploitatie-gas 18 cent per M3; dit tarief zal vóór 31 December 1919 worden herzien. Utrecht. Gisterenmorgen is op de Rijnkade een tamelijk ernstig ongeluk gebeurd. Een schil der stond op een ladder tegen het hulp postkantoor aun de Rijnkade te werken. Door een rukwind begon de ladder van boven lattgs het pas geverfde vlak te glijden en kantelde, waardoor ds schilder op een reparatiewagen van de gasfabriek terecht kwam. Door dien val bekwam hij inwendige kneuzingen, die overbrenging naar de Rijks klinieken noodzakelijk maakten. Na een onderzoek aidaar werd de schilder weer per ziekenauto naar zijn woning in de Lombok straat vervoerd. Als een bizonderheid zij nog vermeld, dat de gevallene een zoon is van den brandwacht Jansen, die eenige jaren geleden bij een oefening van de brandweer bij de Emmakliniek dood viel. BINNENLAND. Vliegen's opvolger als wethouder. In verband met het feit, dat de heer Vliegen zich niet meer beschikbaar zal stellen voor het wethouderschap vau Amsterdam, zal de sociaal-democratische raadsfractie iemand uit haar midden hebben aan te wijzen, om naast den heer Wibaut ais wet houder op te treden. Hoewel die fractie nog geen besluit heeft genomen, wordt vrij algemeen geloofd, dat de heer S. R. de Miranda voor het wet houderschap zal worden aangewezen. Een rondvlucht door Nederland. Woendsdag «6 Juli is door een militair vliegtuig type D. T. W. uit het -.liegkamp te Soesterberg een tocht volbracht, waarbij alle hoofdsteden van ons land op één dag zijn bezocht. Bestuurder was de ie luitenant vliegenier Koppen, waarnemer de ie luite nant Koopman. Om 6.30 uur te Soesterberg opgestegen is de tocht gegaan over Utrecht, Arnhem, Maastricht. 's-Hertogenbosch. Gilze-Rijen, Middelburg, Den Haag, Haarlem, Amster dam, Den Helder, over de Zuiderzee naar Leeuwarden, via Workum, naar Groningen. Assen, Zwolle, en terug naar Soesterberg. In totaal is 925 K.M. gevlogen, welke in 8 uur en 20 minuten zijn afgelegd. Een bedreigd vredesfeest. Gelijk reeds gemeld werd, zijn te Deven- 'er plannen in voorbereiding voor de viering van een dankfeest, te houden einde Augustus en begin September.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2