MttlBBIfiB WOÉI, Reisbelasting. Herhaaldelijk had de commissie, uiet de regeling belast er haar voldoening over !lnr if i° rfM'i d3t jUi8t in "beiderawijken voor het doel zoo ruim geofferd werd, veel ,i!reL,an naaf eve'lredigheid in de .traten der beter-gesitueerden. Tb», «hu, heel, do ,HtellnS de, A' l besloten, in samenwerking met de Nieuwen Deventer Bestuurdersbond een manifest uit te geven, om den arbeiders het geven van bijdragen ten sterkste te ontraden. Het feit, dat de regelingscommissie bij haar correspondentie gebruik maakte van sluitzegels, waarop .Tegen de revolutie, is een van de redenen geweest, die tot dit besluit leidden. Een ^Vondeling. Op Vrijdag 18 Juli 1919 werd bij aan komst vau trein No. 206 te 9.49 uur voor middag In een bagagenet van een spoorweg- rijtuig 3e klasse op het Centraal station te Amsterdam aangetroffen een kind van het mannelijk geslacht met nog dragend naveltje, oud pl.tn. 4 a 5 weken, met donker blond haar en grijze oogen. Het kind droeg 2 Jaeger borstrokjes, wit katoenen hemdje, 3 katoenen lappen, wit katoenen navelbandje, wit katoen nachtpounetje, katoenen kousjes wit molton lep, rood wollen manteltje met zwart fluweelen kraag en dito mouwopslagen en drie met zwart fluweel overtrokken knoopen en gehaakt wit wollen mutsje, waaraan zijden bandjes, «lies ongemerkt. Vermelde trein kwam uit Rotterdam en heeft gestopt te Schiedam, Delft 's Graven- hage, Leiden en Haarlem. Het congres van onderofficieren In de vergadering te Utrecht van de Vereeniging van Onderofficieren »Ons Be lang. werd na uitvoerige besprekingen waarbij nog al wat critiek op het Hoofd bestuur werd geoefend inzake zijn slappe houding in verschillende zaken het beleid van het bondsbestuur in aigemeeneu zin goed gekeurd. Aan den minister van Oorlog zal een telegram gezondeu worden met verzoek het hoofdbestuur tusschen 19 en 2.5 Juli a.s. in particuliere audiöntie te ontvangen, ter be spreking van den heerschenden nood waarin het korps onderofficieren thans verkeert. De volgende motie werd aangenomen: »De vergadering van oordeel dat het ge organiseerd overleg ook in het leger toe passing moet vinden, is van oordeel, dat dit geregeld behoort te worden in den geest zooals door de vereeniging .Ons Belang, is voorgesteld.. In zake de rechtspositie werd de volgende resolutie aangenomen .De vergadering, vau oordeel, dat ook in het leger in vredestijd beboeren to worden ingevoerd a. den 8-urigen werkdag; b. den vrijen Zaterdagmiddag en vrijen Zondag c. de verhouding van den wachtdienst met een voor- en na- behoorlijken rusttijd; draagt het hoofdbestuur op daarvoor actie te voeren en daarop aan te dringen bij de regeering en Kamers.. Na eclierpe besprekingen werd met alge- meene stemmen de volgende motie aange nomen .De vergaderiug enz., bezield met deernis voor de gepensionneerde en gepensionneerd wordende militairen van eiken rang; ten sterkste veroordeelende de trage wijze waarop de commissie, aangewezen voor de herziening der pensioenwetten, haar taak vervult; overtuigd dat de thans vigeerende militaire pensioenwetten ten zeerste zijn verouderd en ten hoogste onbillijk werken, een schande zijn voor het Nederlandsche volk en een ernstige aanklacht tegen de regeering; van oordeel dat deze pensioenwetten oor zaak zijn van het in dienst blijven van veie te oude militairen en den toeloop van adspirant-officieren en onderofficieren ten zeerste tegen houdt; draagt bet H.B. op met de meeste kracht te ageeren tegen dezen toestand, waarbij alle middelen van publicatie, openbare ver gadering en samenwerking met audere bon den en vereenigingen behooren te worden toegepast.» Een belangrijke arrestatie. Op het postkantoor te Eindhoven werd (circa half Mei) een zak met waardevolle depeche's, bestemd voor Helmond, vermist. Het bedrag werd geschat op een waarde van bijna f 20.000. Een zeer streng onder zoek volgde. De beambten en bestellers werden een voor een gehoord, doch er kwam tot nog toe geen licht In deze geheimzinuige zaak. Thans beeft de wachtmeester Ten Haaf, van Eindhoven, zekere J., postbode te Woon- sel, gearresteerd. Genoemde wachtmeester met het onder zoek belast had er reeds lang de lucht van, dat J. hoewel uiterlijk zeer bescheiden en eenvoudig te beschikken had over groote sommen gelds. Zijn meisje eveneens. Toen een dezer dagen de moeder van J. in een klein winkeltje een bankbiljet van 1000 gulden liet wisselen was dat al spoedig bekend bij de politie. Deze greep plotseling in met een scherp verhoor van den verdachte en zijn meisje, met het resultaat, dat J. bekende den dief stal gepleegd te hebben. Hij zou f14000 hebben verbrand, omdat hij er geen raad mede wist als het waar ie J. is 24 jaar. Door deze arrestatie en bekentenis is het postpersoneel van Eind hoven uit een zeer onaangename situatie gered, daar tot nog toe iedereen, die op den dag van den diefstal dienst had, het vermoeden had verdacht te worden. J. is naar den Bosch getransporteerd. 2llt jaar voor doofstomme gespeeld. Iu 1916 meldde zich aan het Hoofd bureau van politie te Amsterdam een doof stomme aan. Zoover men uit de schriftelijk gevoerde besprekingen kon opmaken, was de ongeveer 20-jarige uit Duitscbland over de Nederlandsche grens gekomen. Van welken landaard hij eigenlijk was. wist men niet vast te stellen. Volgens zijn schriftelijke mededeeling zou hij van Engelschen oor- sprong zijn en het levenslicht aanschouwd hebben ergens op de Oceaan. Zijn vader en moeder waren op zee omgekomen. Er gens in Ierland, vermoedelijk Edenburg was hij in een inrichting voor doofstommen ge weest. Een onderzoek in deze en andere richtingen ingesteld kon geen oplossing brengen wie de ongelukkige eigenlijk was. Men wist feitelijk niet, wat men met hem doen moest en ten slotte kreeg hij een plaatsje in de doofstonuaeninrichting aan de Westermarkt aldaar. Tot Maandag heeft hij daar vertoefd, toen werd hijgearresteerd. In den laatsten tijd waren in do buurt verschillende dief. stallen gepleegdde politie kon maar geen spoor vinden van den dader. Eindelijk kreeg zij een aanwijzing, die leidde naar de in richting voor doofstommen. Eerst meende de politie nog niet het spoor te pakken te hebben maar steeds werd het duidelijker, dat de dader daar moest schuilen en kwamen er aaiiwijziugen tegen den doofstomme. Een rechercheur ging Maandagmorgen tot arre statie over tn toen deze den doofstomme plotseling een revolver voorhield, zeide hij, nu tot >scomme verbazing, van den recher- c.ieur: »Ja houd je gemak maar, ik ben niet gewapend De rechercheur schrok misschien even erg als de arrestant toen hij den doofstomme hoorde spreken, s'/j Jaar heeft de jonge man, die Duitscher bleek te zijn, gesimuleerd doofstom te zijn. Bij het onderzoek dat nu verder volgde en geleid werd door den hoofdinspecteur van het bureau aan de Laurier gracht, den heer G. H. van Empel, bli ek, dat men hier te doen had met een zeer ge vaarlijk en goed geoutilleerd misdadiger. Hij had een stel loopers bij zich waarven eerste klas inbrekers zouden watertanden. In zijn kastje in het gesticht werden ver schillende voorwerpen, van diefstal afkomstig, gevonden. Uit verschillende verhooren is ten slotte gebleken, dat de man uit Berlijn kwam, waar ook zijn ouders wonen. Twee maal is hij gedeserteerd uit bet Duitsche leger, nadat hij voor zijn vaderland gevochten vóór Verdun. Bij de Nederlandsche grens werd hij aan gehouden doch hij wist te ontsnappen en ten slotte over de grens te komen. Hij hield zich doofstom, omdat hij begreep anders naar Bergen te zullen moeten en wellicht te borden uitgeleverd' In 1916 had reeds in de Duhsche couranten een optocp gestaan om hem aan te houden. Het is naar hij mededeelde hem dikwijls zeer moeilijk gevallen niet uit zijn rol te "allen. Als hij alleen was sprak hij dikwijls in zichzelf om zich te overtuigen dat hij het spreken niet verleerd had. Vrijdag is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Drie moorden in 10 dagen. Het is thans gebleken, dat de in de straf gevangenis te Arnhem gedetineerde Duitsche deserteur Alwln Pörkert inderdaad de dader is van den moord op kolonel Van Hille, die, zooals men zich zal herinneren, in den avond van 1 Februari jl. met verpletterden schedel aan den Velperweg werd gevonden. Maar bovendien is gebleken, dat deze Duitscher ook twee andere moord aanslagen op zijn geweten heeft. Toen de beklaagde Zaterdagavond per celwagen van de straf gevangenis was overgebracht om over de vele aanwijzigingen, die nog- tegen hem gerezen weren te worden gehoord in tegen woordigheid van den rechter-commissaris voor strafzaken, verklaarde de bekl., die reeds 2 jaar gevangenisstraf wegens brand stichting en diefstal van een paard onder gaat, zich bereid eerlijk al zijn misdaden op te biechten. En toen vernam men, dat deze man niet alleen twee moorden op zijn geweten had, maar zelfs nog een derden moordaanslag. Geen wonder, dat deze be kentenis groote opgewondenheid veroor zaakte; de Inspecteur der recherche Bros eu de brigadier der recherche Polak, die sedert Februari door het geheele land hun onderzoek hadden voortgezet, werden van alle zijden gelukgewenscht, daar het onge twijfeld aan hun taaie volharding en speurzin te danken Is, det ten slotte deze duistere moordzaak tot klaarheid is gebracht en bovendien de dader bekend is geworden van twee elders en wel te Bussum en te Watergraafsmeer gepleegde moordaanslagen. Ook de dader zelf was blijkbaar opgelucht door zijn afgelegde bekentenis, want hij at met grooten smaak na afloop, blijkbaar on gevoelig voor al de drukte ojn zich heen een achttal boterhammen. Deze 21-jarige jongeman maakt trouwens In het geheel niet den Indruk een"gevaarlijk misdadiger te zijn en we mogen dan ook gerust aannemen, dat we hier te doen hebben inet een geval van oorlogsverwildering, zooals trouwens uit het verhaal van den beklaagde blijkt. De zi-jarige Alwin Pörkert nam als 17 k iS-jarige jongen ais vrijwilliger dienst in het Duitsche leger. Geruimen tijd heeft hij toen den oorlog aan het Oostfront mee gemaakt en zooals hij zelf verklaarde tal van gruwelen bijgewoond, zoodat een men- schenleven bij hem weinig meer telde. Hij vluchtte als deserteur naar Nederland, waar hij in Bergen werd geïnterneerd. Vandaar keerde hij spoedig vrijwillig naar Duitschland terug, doch hij deserteerde voor de tweede maal. Toen heeft hij in Nederland rondgezworveu. In Velp had hij, om aan den kost te komen, een paar rijwielen ge stolen, terwijl hij verder zich schuldig maakte aan diefstal van een paard, voor welk mis drijf, benevens dat van brandstichting, hij thans 2 jaar gevangenisstraf ondergaat. In den namiddag van 1 Februari jl. zwierf hij te Arnhem rond, zoekende naar een middel om geld te krijgen. Aan den Velper weg is hij een tuin binncngeloopen met een groote poort. Hij zag daar in den tuin twee bijlen liggen en een daarvan nam hij mee, omdat deze hem vermoedelijk bij het plegen van diefstal van nut kon zijn. Verder den Velperweg opgaande, zag hij op het gedeelte van den weg, waar geen tramrails liggen een heer loopen (kolonel Van Hille). Daar het daar ter plaatse zeer stil is, besloot hij dezen man te berooven, waartoe hij hem eerst bewusteloos wilde slaan. Van ter zijde trad hij op den man toe en bracht hem toen van achteren een slag met den bijl toe op het hoofd. De man had juist zijn zakdoek uit den zak gehaald om zijn neus te snuiten Met een rochelend geluid sloeg de man tegen den grond. Zijn slachtoffer bij de schouders pakkende sleepte hij hem toen in een tuin. Den hoed en den zakdoek, die op straat lagen, nam hij mee in den tuin en ook den bijl. Toen hij daarop den verslagene wilde berooven. zag hij bij de deur van do villa een man staan. Hij durfde toen niet verder gaan en hij nam ijlings de vlucht, eerst langs den Velperweg. Hij is daarop de stad doorgegaan en de Rijnbrug over naar Elden. Tot Dinsdag is hij in Elden gebleven. I11 den nacht van Dinsdag op Woensdag brak hij in bij e>-n slago.1 u.j -pk n In een bakkerij waar hij broc 1 en «en tlcsch jenever stal. Eerst Donderdags ging hij naar Nijmegen. Pörkert bekende vervolgens de dader te zijn van den in den avond van 20 Januari te Watergraafsmeer gepleegden moord op Jacob Cardinaal. Ook deze heeft hij van achteren aange vallen en met een knuppel op hee hoofd geslagen, met de bedoeling o.n hem, als hij bewasteloos was, te berooven. Ken porte- monnaie met f 15 en een zilveren horloge met ketting van zij:i slachtoffer vielen hem toen in handen. Den knuppel en de porte- monnaie heeft hij weggeworpen, het geld verteerd en het horloge later cadeau gedaan r.an zekeren Lukassen te Nijmegen. Dit is het horloge, dat te Malden, bij Nijmegen door de Arnhemsche recherche werd ge vonden. De ontdekking van dit horloge heeft een groote rol gespoeld in de spoe dige oplossing van de geheimzinnige moorden. De derde moordaanslag, door deze be klaagde gepleegd, is die op dr. Goldberg te Bussum in den avond van 23 Januari j.I. I11 oen tijdsverloop van 10 dagen had dit jougmensch dus drie moorden gepleegd en het is ongetwijfeld alleen te danken aan het feit dat hij begin Februari wegens brandstich ting en diefstal werd gearresteerd, dat hij zijn bloedenden tocht door het land niet heeft voort kunnen zetten. Omtrent den mootd op dr. Goldberg ver klaarde Pörkert. dat hij des avonds om streeks 7 uur een Duitscher ontmoette, die hem naar een pension aan den 's Graven- landschen weg vroeg. Hij begeleidde dezen persoon, dr. Goldberg, daarheen. Bij het hek gekomen gaf dr. G. hein een dubbeltje daarna zijn weg vervolgen''. Pörkert, die een stuk gaspijp bij zich had is toen dr. G, gevolgd cn heeft hem met do gaspijp be wusteloos geslagen. Na den bewustelooze ter zijde van den weg in een hoscbje te hebben gesleept, heeft hij hem beroofd van een portemonnaie met ongeveer f12, zijn gouden horlogo en een portefeuille, die slechts waardelooze papieren bevatte en die hij later heeft weggeworpen. Het horlogo heeft hij voor f5 verkocht. Beklaagde die deze gruwelijke verhalen zeer kalm vertelde, zeide nu wel berouw te hebben. Hij had niet bedoeld zijn slacht offers dood te slaan, doch bij had hen alleen willen bewusteloos maken om hen te kunnen berooven, teneinde op die wijze aan den kost te komen. Na afloop van het verhoor is hij per celwagen naar de strafgevangenis terug gebracht. Doex-keizer als yraker. Volgens de «Tel.» is op de bijenmarkt teVeenendaal ook een stalletje aangevoerd vae den ex-keizer uit Amerongen, hetwelk werd aangekocht door den heerj. Pasman, uit Meppel. Cijfergegoochel. Het schot te Serajewo de indirecte oor zaak van den wereldoc viel op 28 Juni 1914, drie minuten over 12. De vrede werd gesloten op 28 Juni 1919, 12 minuten over 3. Daartusschen liggen 1826 dagen 3 uur 9 minuten. Dit getal 182639 vertoont alle cijfers van den datum van den vrede 18 6—'19—3. (28 Juni 1919, 3 uur). SPORT. Waterpolo-wedstrijden te Utrecht. Vier A. Z. P. C.-zeventallen togen Zondag naar U. Z. C. Het had een aardige wedstrijden-reeks kunnen worden, maar hel weer was spelbreker en 2 zeer bruikbare spelers meenden aan .de Kaag> bij War mond nuttiger te kunnen sijn dan bij de wedstrijden hunner vereeniging, althans zij bleven zonder bericht weg. De Polo-com missie zat met de handen in het haar. Ge. lukkig dachten de aanwezige A. Z. P. C.- spelers er goed over, werKten met moed en hebben goed partij gegeven. Het 4de zevental wou met 4—0; het derde begon goed, stond met 2 o voor, maar verloor nog met 32. Het 2de nam ook al de leiding en wel door den voorzitter, hij wilde blijkbaar zijn leden een goed voorbeeld geven en maakte een schittereud doelpunt. Hij kreeg weinig volgelingen2 1 was de uitslag voor U. Z. C. 2. De Utrechte naren erkenden na afloop er wel heel hard voor gewerkt te hebben. De U. Z. C. I won van A, Z. P. C. I met 5 1. De sterkste ploeg heeft gewonnen en keeper de Broijn heeft aan de nederlaag geen schuld. Bij onze stadgenooteu hebben trou wens allen hard gewerkt; de een mc: méér succes dan den ander, maar aan de neder laag was met zulk een gebrokeu taem niet te ontkomen. A. Minues wilde eens laten zien hoe polo niet gespeeld moet worden en hij heeft z'n rol goed vervuld. De Roy lag tegenover hem en als het geen ernstige wedstrijd gegolden had. zou men kunnen zeggen dat het belachelijk was, trouwens een enkele vau het publiek zat te gnuiven. D,.t is echter de weg uiet enopgepast U. Z. C, de vereenigiug is te goed om zoo haar reputatie to verliezen. Ï21o Staatsloterij. Trekking van Maandag 21 Juli. ie klasse, te lijst. Hooge prijzen. No. 11860 f20.000. No. 15846 f5000. No. 21395 f «5°o- No. 10613 en 18619 ieder f 1000. No. 3982 en 5775 ieder f400. No. S050 f 200.' No. 4876, 6448, 8185 en 20928 ieder f 100. ADVERTENTIEN. Voor 1 SEPTEMBER gevraagd een nette DIENSTBODE goed kunnende koken en werken, v. g. g. voorzien. Loon f 200.en f 40.— wast hgeld. Br. fr. Mevrouw BUSINGER, Torenlaan 875, LAREN bij Hilversum. GEVRAAGD woon- en twee slaapkamers voor 2 dames en 1 heer, met keuken en badkamer met kachel, voor Sept., Oct., Nov., misschien langer, in Amersfoort on omstreken. Aanb. met prijs, letter X Boekhandel KROESE- KLAAS, Apeldoorn. Grooie Hij verdienste Agonton gozoont voor sedert jaren bestaande en zeer gunstig bekende Premie - oDIlgatiën met denzelfden winstkans als in de Staatsloter(| Aangename werkkring Hoog© provisie Fr. br. lett. F. W. F. aan NIJGH VAN DITMAR, Amsterdam De ondergeteekenden, vormende het Sub comité voor Amersfoort der Vereeniging «Rei»belasting>, veroorloven zich de vrij heid U hierbij dringend te verzoeken eene kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeien en niet kuuneii gaan door gebrek aan do noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-reizen- den zal elke gift dankbaar worden aanvaard door: Mevr. Groneman—Doornbos. Mevr. Knoppers—Van Eijbergen. Mevr. Knoote—Van Lanschot ilubreciit. Baronesse Van Heeckeren van molecaten - holi.k Mevr. Kemper-Blok van Laer

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3