RIJWIELEN jr DE PRINS. Zoek naar geen merk, Rij wielfabriek, G. Philippo i nationale HïïoMU Premie-Trekking N. V. Mij. „BEIDER BELANG" De val van een Keizerskroon, Het Paria-meisje. maar dost een greep uit onze COLLECTIE EIGEN GEFABRICEERDE en U blijft onze tevreden klant. Alle reparatiën worden bij ons vakkundig en billijk uitgevoerd. Tel. 457 Amersfoort II Amersfoort^ i, bi Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIËN. IRRIGATORS Compleet vanaf f 3.75 Spuiten (gummi) vanaf f 2.— Warmwaterzakken, IJszakken, Windkussens, Groeptoestelien, Hospitaaldoek Verbandkisten, Neus-, Oor-, Lavement- en Injectiespuiten in alle genres. Buik- en Breukbanden. Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen Eau de Cologne, PatfumerieGn uit de bekende Franscbe Fabriek «Eres» N. V. Mg. „SAN IT AS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT, LANGESTRAAT 102. Het geïll. Boekwerk en Prijscourant met alle Inlichtingen wordt U franco gezonden tegen toe zending van 50 ct. In postzegels aan ons Hoofd kantoor Mij. Sanltas Post Box 339, Amsterdam. VOLGESTORT KAPITAAL f 400 000.- WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.- De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot baren Agent, de firma F. xan Lansckot's Bank HUURHUIZEN 15 te AMERSFOORT. Eenmaal op en eenmaal neer Geeft spiegelglans de Erdal smeer. AMERSFOORTSCHE RIJ TUIGMAATSCHAPPIJ Westslngel 33 -Telefoon 45 Loxe Rijtuigen en Liireien voor Gelegenh. Uniformen voor Begrafenissen. Directeur W. F. V. D. ZWAAN. tot Exploitatie van ONROERENDE GOEDEREN Hoofdkantoor 'f# rtmTZPin Ti «.go, HUGO DE GROOTSTRAAT 23. In de heden ten overstaan van den Notaris W. F. VAN CAMPEN te Amsterdam gehouden premietrekking der N. V. Mij. «Beider Belang» te'sGravenhage worden onderstaande premien getrokken Premie A f 849.25 op premie obligatie No. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. id. - 848.65 idem No. 1659. - 211.75 Idem No. 1775. -211.15 idem No. 3068. - 84.25 idem No. 14116. - 83.65 idem No. 10324. - 63.— idem No. 6694 en 8508. - 62.40 idem No. 6875 en 10267. - 41.75 idem No. 8122. 3633, 6614. 7650, 14636. - 41.15 idem No. '248, 6642, 9674, 11443, 15770. - 16.55 idem No. 1994, 3087, 3641, 9283, 14081. - 15.65 idem No. 3464. 7709, 8697, 10653, 15341. - 7.76 idem No. 3303, 3497. 6356. 13779, 17645. 7.15 idem No. 3781, 8518, 15171, 15711, 20666. >- 3.50 idem No. 428, 859. 1265, 1662. 3169. 3809, 3905, 6178. 6262, 6762. 8210, 8525, 8868. 8905, 11042. •- 2.90 idem No. 3025, 3217, 3342, 3848,3883. 3931,6901, 6925, 7401, 8626. 8966, 10685, 15391,17236,17440. Nu is het de tijd om in le teekenen op den. I8en Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, meestal van onze eigen fotografen, van de voornaamste gebeurtenissen in Nederland en in het Buiten land, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende auteu.s, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe zeer actueele roman fraai geïllustreerd naar foto's, gevolgd door den nieuwsten roman van de bekende schrijfsters H. COÜRTHS MAHLER en NATHALIE VON ESCHSTRUTH Nieuwe abonné's ontvangen het reeds verschenen gedeeito gratis op aanvrage. AH© abonné's zyn verzekerd. Door den Europeeschen oorlog zijn alle materialen aanmerkelijk in prijs gestegen, daarom is, zoolang deze toestand duurt, de l'rys per 13 nummers gedurende 3 maanden f 1.3i>. rruiini per post i'l.fii). Zoo spoedig zulks mogelijk is, zal de oude prijs weer worden ingevoerd. Abonnementen kunnen te allen tijde aanvangen, doch alleen by het einde van den jaargang worden opgezegd. Men abonneert zich bij eiken Boekhandelaar, bij de Agenten en bij den Uitgever N.J. HOON, Amsteldijk 13, te Amsterdam. Men ontvangt wekelijks een prachtige illustratie van 16 k 20 bladzijden op mooi papier met 40 45 platen. FEUILLETON. 16). -o_ Daar kwam een wolk voor haar oogen, zij duizelde, zij wist zich nlst meer te her inneren wie haar bracht tiaar de eetzaal, zij zat, bleek en atijf, tuaschen de twee oudsten en met tot hardversterkende ver troosting, vlak tegenover haar, dat zwakke ventje met zijn hol kuchje. Zij sprak, zij antwoordde, want werkelijk, zij maakten baar het hof, geloofde zij, zij at ook wel eens, maar geen oogenblik week van haar het gevoel, alsof zij stond voor het geopende graf, waarin het mishandelde lijk lag van haar jonge reine meisjesilluslea Na den eten ging men weer naar boven. Zij schonk thee voor de gasten, haar cavaiiera omfladderden haar en zij bewoog zich in hua midden met een gevoel als stond zij In haar reine, blanke, jonkvrouwelijkheid op een slavinnen markt in midden Afrika, voor de harde, nieuwsgierige, onmeedoogendc oegen van dierlijke zwarte meesters. Want in enkele oogenblikken was zij wereld wijs geworden I Zij kende baar waarde nu op de huwelijksmarkt. Door baar leelijken □aam, dat zichtbaar teaken barer lage af komst, warsu een klaplooper, een losbol, de hoogste prijzen die zij in haar kring voor de dikke huishoudbeurs van haar vader zich koopen kon. Haar jeugd, baar schoon heid, ai de teere onschuld van baar jonk vrouwelijke ziel, waren slechts het smaak volle zijden weefsel waarin de hoofdsom bewaard werd. En Constant de Veere? Hier stond zij nog voor een raadsel waarvan zij de oplossing, door haar opgewekt wan trouwen, aarzelde te zoeken, reeds overtuigd, dat geen edele bedoelingen dit zwakke rijke ventje tot mededinger van haar hand maakten. O de verwaarloozing op dat bal, de vernederende glimlach van dien éénen, waarover zij zich zoo verdrietig en beleedigd had gevoeld, hoe geleek haar dat alles nu onbeduidend en zacht, vergeleken bij deze schandeDen eersten nacht na dat diner bracht zij weer slapelooB door, maar toch nog niet geheel geknakt in haar levensmoed nog altijd wilde baar geeat, met de jonge veerkracht van twintig jaren, niet gelooven aan het onvermijdelijke. Daar moest toch een uitkomst gevonden worden, want zulk een toekomst wilde zij niet. In elk geval, zij frss niet toeschietelijk geweest, stil, stug, saai, deze mooie pretendenten hadden het volste recht zich door baar onverschilligheid beleedigd, teleurgesteld te gevoelen, zij konden zich terugtrekkenen dan was zij voorloopig weder gered 1 Maar Leonie rekende niet op de macht van de «extra dikke huishoudbeurs» die Nol Vetkaars beloofde zijn eenige dochter mede te geven. De pretendenten kwamen terug en nu. na enkele weken gaat er geen dag om of een van hen allen vindt zij in haar moeder's salon. Wat heeft haar heur stugge houding gebaat, alsof deze mannen haar persoonlijke aantrekkelijkheden zoeken, bekent zij zich zelf met een schamperen glimlach Hier, op het balkon gezeten, in den bloemengeur van een zoelen voorjaarsdag, geeft zij zich voor het eerst nauwkeurig rekenschap van den stand der partijen. Zij telt de som op van haar nedsrlagen en toe nemende wanhoop. Zij huivert als zij daarbij nog denkt aan haar hardnskkigen strijd met hare ouders, omdat zij niet beslissen wil in hun geest. Voor het eerst in hun leven, denkt zij met bitterheid, zijn zij het eens, en het geluk van hun dochter Is de inzet. Zij heeft vruchteloos getracht hen tot andere gedachten te brengen, ze reken schap gevraagd van hun onbarmhartige houding tegenover haar. O, hoe kwelt haar de herinnering aan al die heftige scènes, en het wanhopigste is, dat beiden meenen haar belang op het oog te hebben I VolgenB haar moeder mocht zij niet kieskeurig zijn, een Vetkaars moest nog dankbaar aannemen wat haar te koop geboden weid. Wat? Wachten? Met minder tevreden zijn? Onzin, haar bespottelijke naam kon alieen diep begraven worden onder het gewicht van adellijke kroon en titelI Tot in het diepst van haar ziel gewond door het onmeedoogend ijzig cynisme van haar aristocratische moeder, zocht zij haar troost bij haar vader. Hij, aan wiens breede borst zij eens zich zoo veilig had gevoeld, hij zou zijn kind eindelijk wel beter be grijpen. Zij vond hem in een lage beneden kamer, die tot zijn rookkamer was ingericht, juist gereed om uit te gaan. Zij vluchtte in zijn armen, en vertelde snikkend van haar weerzin in haar ouders plannen, van wat haar moeder haar gezegd had Hij noemde haar sussend zijn >liefje«, droogde haar tranen en kuste haar gebogen hoofd, maar toen hij eindelijk sprak, beefde zij van afschuw. Nog altijd benevelde zijnparvenuijdelheld zijn vaderlijke gevoelens, zijn eigen ongelukkig huwelijk had hem □iet wijzer gemaakt. Nu ja, krakeclen kon zij, maar was, in elk geval, de vrouw van >Nolc Vetkaars dan geen gravin Swaene- croon, walief? Hij zocht het heil van zijn dochter's tos komst alleen in een gekroonde mevrouwen- titel. Wilde zij deze pretendenten niet, welnu goed, jaag ze weg, dan maar een ander, geld genoeg I «Maar als ik je nu een verstandlgen raad raag geven, liefje, dan zou ik zeggen: «laat die twee kale sinjeurenloopen, je hebt gelijk, het zijn gore snuiters, met al te veel bluf op zoo'n simpelen jonkheerstitel. Neem jij dat kleine bleekje ventje, die Is baron en wat nog beter is, die leeft geen twee jaar meer I Laatst sprak zijn vader mij aan, een trotsche oude baron, maar suikerzoet, hoor, tegen Nol Vetkaars, den vader van zijn mooie schat: «Ik heb-je dochter gezien, m'nheer Vetkaars, een pracht van een meisje, een kranige stammoeder voor een flink geslacht. Wat zal Ik gelukkig zijn als mijn arme Constant indruk op haar maaktI» Ik kon mijn lachen niet houdes, liefje,zoo'n bleektoet en dan «indruk» maken. Maar geef hem zijn zin, in elk geval een eer voor je, liefje, de nieuwe stammoeder te worden van een van je oudste vaderlandsche ge slachten. Over een paar jaar heeft die oude Baron een gezonden flinken stamhouder en ben-jij hoogstwaarschijnlijk een mooi rijk weeuwtje met een naam zoo mooi als die van je moeder en het volste rocht hem te dragen daarenboven en dan dan zal-je zien wat jij in prijs gestegen bent, hoe je dan maar te wenken hebt om wat jij het geluk noemt naar je toe te zien vliegen...» Lang reeds had Leonie zich losgemaakt uit zijn armen, zij was blijde dat hij zijn hoed opzette en uitging, want zij was haar weerzin, haar afschuw nauwelijks moer meester, zij vloog naar haar kamer, en hier zat zij nu, op haar balkon in de open lucht, omdat de atmosfeer binnenshuis haar te be nauwd was in haar groote ontroering. In doffe tranenlooze wanhoop staarde zij voor zich uit, zelve moest zij nu zoeken naar een uitkomst, maar hoe zij haar hersens pijnigde, telkens en telkens was het refrein van haar denkenvoor mij geen uitkomst... nergens! Haar vader had gelijk, zij kon zich ver zetten, deze pretendenten wegzenden, weer anderen ter keuze vragen ais een artikel uit een winkel, dat wil zeggen slechts het individu, niet het soort ruilen, want ook haar moeder sprak waarheideen Vetkaars mocht slechts kiezen uit wat haar werd aan geboden en het weren de beste soorten niet, die voor haar op de markt gebracht werden. Geheel haar reine ziel kwam op tegen zulk een afschuwelijke opvatting van het huwelijk, zij wilde zich nooit laten dwingen tot zulk een ruilhandel, nooit I Maar dan kon ook het huwelijk in geen geval een uitkomst worden om het lot dat haar thuis wachtte, hst leven tusschen haar twistende oud»rs, te ontkomen, (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 4