f 50 - aan Prijzen Doe mede aan den TEL WEDSTRIJD DEELNAME GRATIS. PRIMULA-PRODUCTEN zijn voor Soep of Bouillon. v.h. van facnt Co. STADSNIEUWS. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 29 Juli aanstaande, des namiddags ten 2 ure, zoonoodig voort te zetten om 7>/a uur. Amersfoort, 25 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examen. Bij het gehouden examen voor kantoor- Stenograaf (130 ie,tergrepen)systeem Groote, slaagde te Amsterdam Mej. B. Fontijn. Benoemd rijn tot onderwijzer aan de Herhalingsschool voor Jongens, de heeren J. Dijk, A. J. Huijskens en W. Kraan. Feestviering 1 en 2 September. Naar wij vernemen is Woensdagavond j.l. de commissie uit de burgerij geconsti tueerd met het bestuur der Oranje-Vereeni- ging ter viering van het feit, dat Nederland buiten den oorlog bleef, te Irouden op 2 September a.s„ den dag na het Oranjefeest. De voorlooplge programma's voor de beide feestdagen zijn reeds ontworpen, doch wach ten op verwezenlijking, welke afhankelijk is van het resultaat der inteekenlijsten, die dezer dagen aan onze ingezetenen zullen worden aangeboden. Begrafenis met militaire eer, Gisterenmorgen had van uif het St.- Ellsabeths Ziekenhuis de uitvaart plaats van den in de vorige week zoo noodlottig om het leven gekomen Adj.-Onderofficier G. Steenbeek, welke uitvaart geschiedde met militaire eer. Vele belangstellenden stonden langs den weg geschaard en volgden den stoet, waar achter 4 volgkoetsen, naar de begraafplaats san den Soosterweg. Hier werd aan de groeve, namens den Generaal-Commandant, die wegens uitstedig- beid verhinderd was tegenwoordig te zijn, het woord gevoerd door den Kapitein van den Generalen Staf J. Kooiman, alsmede door den oud-cbef van den overledene, die woorden van troost spraken tot de zoo zeer getroffen naastbestaanden en den afge storvenen herdachten als een goed soldaat met nauwe plichtsbetrachting en correcte dieDStopvatting, eigenschappen, die hem maakten tot een sieraad van den militairen stand. Nadat ook Ssrgeant-Majoor Sikkens van waardeering getuigende woorden gesproken had, namens de leerlingen der school, dankte een der zoons voor de laatste eer aan hun vader bewezen, Bloemstukken en kransen dekten het graf. Evang. Luthersche Gemeente. Naar het Sticbtsch Vrijzinnig Protestan tenblad mededeelt, heeft de Kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente alhier besloten het tractement van den predikant te verboogen met f800 per jaar en een persoonlijke jaar- lijkscbe toeslag van f zoo, onder begrip dat de predikant zelf voor een woning zal zorgen. Kloet-collecte. Nsar wij vernemen heeft de collecte te dezer stede voor de slachtoffers van de Kloet-uitbarsting.het zeker niet onbeduidende bedrag bereikt van ruim f 1225. R. K. Bevolkingsbureau. In de vergadering van de stichting R. K. Bevolkingsbureau, welke stichting is op gericht door het plaatselijk comité voor Katholieke Sociale Actie, bleek dat het meerendeel der hier bestaande vereenigingen zich daarbij heeft doen aansluiten. Het Bestuur bestaat uit de beereti H. Kroes (voorz), Pastoor P. J. Sandkuyl, Fr, van Ditshuizen, W. G. Klomp, J. J. Thien, (secr.) en Mevr. Bianchi-Thies, penning- mcesteres. Militaire Rijschool. Bij de rijschool te Amersfoort worden 1 October a s. 18 officieren en onderofficieren der cavalerie en eenzelfde aantal van de bereden artillerie gedetacheerd tot het velgen van een cursus voor den tijd van 1 jaar. Worden door een der wapens minder dan 18 leerlingen aangewezen, dan worden de onvervulde plaatsen aangevuld door het andere wapen. U. D. Vrijheidsberooving door een Officier. Hst Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen H. C. J. C. van S.t oud 37 jaren, geboren ts 's-Gravenhage, ritmeester bij het 4e Regiment Huzaren, thans werkzaam bij den Staf der IVe Divisie ts Amersfoort, die in eersten aanleg voor den Krijgsraad te 's-Hsrtogenboscb heeft terechtgestaan, beschuldigd, dat hij op 16 April 1918 te St.-Michiels-Gestel, opzettelijk J. M. S. weder rechtelijk van de vrijheid heeft beroofd, althans doen berooven, door dezen op den openbaren weg door aan hem, beklaagde, ondergeschikte militairen te doen aanhouden en te doen geleiden naar ds Kantonnements- wacht aldaar en hem aldaar aan de wacht, althans In een bij de wacht zich bevindend arrestlokaal, gedurende omstreeks vier uren te doen vasthouden, bewaken en opsluiten. De Krijgsraad had beklaagde vrijge sproken, docb was de Advocaat-Fiscaal van dit vonnis bij het Hof in appél gekomen. verdeeld in prijzen van t 25, f 1(1, f 7.60, f 5 en f 2.50 W Vraagt onze brochure der voorwaarden. U behoeft alleen te tellen hoeveel maal het woord «PRIMULA* in onze étalages voorkomt en zij die het naast hij hst werkelijke getal komen, ontvangen de prijzen. BELEEFD AANBEVELEND. N. tot Exploitatie ?an Kruideniers- en Comestiblesziiken, »Gerodorp*. De laagste Inschrijver wss de heer Sylvanls te Rhenon, voor f 151.663 de hoog.'te inschrijver de heer ter Stegen te Montfoort, voor f206.332. De gunning is in beraad gehouden. Buitenlandiche Kroniek. Pieterpyperstraat 7 Rloumendalscbo Bimionpoort. Het Hof verklaarde het aan beklaagde ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, met diens schuld daaraan en ver oordeelde hem deswege tot een dag ge vangenisstraf. Rechtszaken. Door de Rechtbank te Utrecht zijn de volgende uitspraken gedaan: W. J. K., 38 jaar, weversknecht te dezer stede, diefstal van wol ten nadeele van een fabriek van viltwerken, 2 maanden gev. straf. J. v. E., 32 jaar, J. W. V., 28 jaar, koop lieden te Amersfoort, diefstal var, dennen- boomen ten nadeele van W. v. d. H., ieder 3 weken gev. straf. J. W. M. v, d. H.. 20 jaar, electricien te Amersfoort, diefstal van 2 rijwielen, resp. ten nadeele van J, B. en P. de B,, 1 jaar gev. straf. A. v. IJ., 24 jaar, werkman alhier, diefstal van 3 rijwielen, resp. ten nadeele van G. v. G„ A. de B. en D. P. J. v. d. H., 1 jaar gev. straf. C. R., 28 jaar, koopman te dezer stede, heling in 2 bovengenoemde zaken, 9 mnd. gevangenisstraf. G. v. B., 15 jaar, arbeider te Amersfoort, diefstal vari steenhouwersbeitels, hamers, passers, ten nadeele van I. J. K., ter be schikking der regeering gesteld. Uit het politie-rapport. Zekere D., wonende te Utrecht, ver dacht van heling inzake de Amersfoortsche rijwieldiefstallen, is wederom op vrije voeten gesteld. Proces-verbaal wordt te dier zake tegen hem opgemaakt. In deze zelfde zaak zijn hedenmorgen gevankelijk naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld zekere M. en v. d. B. Nog werd in deze zaak den 24Sten dezer den Officier van Justitie te Utrecht voorgeleid zekeren de J., die voorloopig eveneens op vrije voeten is gesteid. In den nacht van 24 op 25 dezer is er ingebrrken in de autogarage van den heer Van Zijp aan de Snouckeartlaan, al waar 2 rijwielen zijn ontvreemd. Eon bewoner van het Monrikenpad deed aangifte van diefstal van een zilveren horloge uit zijn woning. De zaak is in onderzoek. Wegens het berijden van een rijwiel zonder licht zijn vcrbaliseerd een bewoner van de Kamp, van de Willem van Mechelen- straat, van de Muurhuizen, van de Mattias Withoosstraat en een officier. Een bewoner van de Teut wegens het berijden van een hondenkar zonder licht. Een zwervend koopman is in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap. Een soldaat der Veld-artillerie is bekeurd ter zake het voorbijrijden van een in be weging zijnde lijkstoet. Een ingezetene van Amsterdam is be keurd wegens het berijden van het Plantsoen met een handkar. Aan 2 personen werd nachtverblijf verleend. Een bewoonster van de Langestraat is bekeurd wegens overtreding der veror dening op de winkelsluiting. Een bewoner van den Vlasakkerweg werd bekeurd wegens het rijden in het Laantje met een 4-wielig motorrijtuig. Door de Amsterdamsche politie zijn 2 minderjarigen aangebracht van het ge sticht Glindhorst. Een bewoner van Achter 't Oude Weeshuis is door de zorgen der politie thuis gebracht wegens dronkenschap. Proces-ver baal wordt opgemaakt. In de Langestraat zijn 3 nieuwe ta bakspijpen gevonden, die vermoedelijk van diefstal afkomstig zijn. Zondagsrust. Morgsn zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de goi.eesheeren Kamerling, Morren en Joriesen. singel 44, Tel. 160. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 59 graden Fahrenheit. UIT DEN OMTREK. A p e 1 do o r n. De bosschen op de hooge Veluwe worden, ten gevolge van het voorkomen van de gestreepte dennenrups en de nonvlinder, met vernieling bedreigd. De rupsenplaag woedt in het bijzonder in de bosschen aan den weg Epe—NunspeetVierhouten, waar honderden hectaren zijn aangetast en het kwaad zich dagelijks uitbreidt. Hierbij heelt zich nu ook nog de nonvlinderplaag gevoegd. In de Nieuw-Soerensche bosschen bij Ton geren is de nonvlinder ontdekt. Er zijn ontelbare nonvlir.derpoppen waargenomen. Er bestaat gegronde vrees dat, wanneer geen afdoende bestrijdingsmaatregelen kun nen worden genomen, binnen korten lijd duizenden hectaren bosch vernield zullen zijn. Prachtige hulp wordt tusschen Vierhouten en Nunspeet verleend door dichte zwermen spreeuwen, die een razenden jaebt maken op de rupsen en de nonviinderpoppen. In de omgeving van Beekbergen, waar even eens de gestreepte dennenrups groote schade aanricht, is de strijd aangebonden met be hulp van groote koppels jonge banen. Deze wijze van bestrijding levert uitmuntende resultaten op. Bus sum. Werd Woensdagavond op het traject RotterdamDelft aan een reiziger zijn porte feuille ontrold, een dergelijk geval deed zich Donderdagmiddag voor op het traject Amsterdam Hilversum. Even voor het ver trek van trein 5.10 van het Centraal Station te Amsterdam ontstond er in den gang van een D-wagen 3e klas een opstopping, door dat een der reizigers een als heer ge kleed persoon van klein postuur, met een zwart snorretje naar den uitgang drong, bewerende, dat alles vol was, Naderhand bleek, dat er nog ruimschoots plaats was, doch toen kwam tevens een der reizigers, die in het gedrang door den bewusten per soon op zijde was geschoven, tot de onaan gename ontdekking, dat zijn portefeuille met f 500 in bankbiljetten en andere papieren van waarde was verdwenen. Onmiddellijk werd de in den wagen aanwezige conduc teur van den diefstal in kennis gesteld en werden alle compartimenten nagezocht, doch de vogel was natuurlijk reeds gevlogen;'hij had vóór het vertrek van den trein den wagon verlaten. Soesterberg. Donderdagmiddag ongeveer half twee is de Handley Page-machine met 14 passagiers aan boord, komende van Brussel, te Soes terberg geland, zonder ecnlge moeilijkheden De afstand Brussel—Soesterberg werd afge legd iu 5 kwartier. Op een hoogte van onge veer 200 M. sprong een der zich aan boord bevindende Engelsche officieren met een valscherm naar beneden en kwant behouden op het vliegveld neer. De officier verstuikte licht zijn enkel. In de machine bavonden zich o.m. twee meisjes van resp, 10 en 12 jaar. W e e s p. Staking van kolenlossers. Aan de gasfabriek alhier hebben do kolenlossers het werk neergelegd, daar aan hun eisch om f1,50 per ton te ontvangen, niet werd voldaan. Hun loon bedraagt fi. per ton. Ged. Staten van Noord-Holland hebben zich met de opvatting van den Raad ver- eenigd, volgens welke de heer B. Germe- raad niet als raadslid kan worden toegelaten, Z e i a t. Dinsdag had de aanbesteding plaats van 32 woningen voor de Bouwvereeniging Dee x-lc e i z e r. In het Hoogerhuis verklaarde Curzon dat hij mot het plan den ex-keizer te doen terechtstaan, sympathiseerde, dat bij het besluit der geallieerden goedkeurden en accoord ging 'met hun meening, dat de ex- keizer moeit terechtstaan «n, indien schuldig bevonden, moest gestraft worden. Voorts vroeg hij of de zaak, waarvoor men gestreden heeft, wel veilig is zoolang de ex-keizer blijft op de plaats waar hij zich nu bevindt. Later m -.ldt het Hdbl. Curzon zeide in het Hoogerhuis ter gele genheid van het debat over het wetsontwerp ter bekrachtiging van het vredesverdrag, dat de mogelijkheid bestond dat de ex-keizer niet te Londen terecht zou staan, daar de bezwaren daartegen ingebracht de overwe ging waard waren. Omtrent de plaats der berechtiging was nog niet beslist en als die in Engeland moest plaats hebben, behoefde daarom juist Londen nog niet gekozen te worden. De toestand in Engeland. De correspondent der >New-York Tribu ne* te Londen seint dat de arbeidskwestie in heel Engeland tot een krlsis is gekomen. Soldaten met de helm op patrouilleeren ln de itraten van Luton, waar groote onluaten zijn geweest. Ontslagen soldaten en matrozen plunderen het stadhuis en staken het in brand en richtten een schade van millioenen aan. Veertig agenten en brandweerlieden zijn gewond. Een millioen arbeiders zal apoedig werk loos zijn als de huidige protestbeweging tegen de verhooging van de kolenprijzen met 6 shilling doorgaat. BINNENLAND. Waar is de rijat? De Amsterdamsche Grossiersbond heeft aan den Minister van Landbouw het volgende telegram verzonden «Naar aanleiding van de publicatie van uw schrijven aan de Burgemeesters Inzake rijst, berichten wij u, dat de Grossiers te Amsterdam nog geen korrel rijst hebben ontvangen. Zij zijn in deze niet de schuldige.* De Arbeidswet en de Eerste Kamer. Naar het Corr.-Bur. verneemt, is er geen sprake van, dat de Eerste Kamer nog in het loopende zittingsjaar de Arbeidswet in openbare behandeling zal nemen. Wel zijn, naar met zekerheid kau worden gemeld, ten aanzien van het uit te brengen afdee- lingsverslag en het regeeringsantwoord daar op maatregelen getroffen, dat met de be handeling iu de openbare vergadering kan worden aangevangen eenige dagen na de opening van het nieuwe zittingjaar der Staten-Generaal, dus omstreeks 18 of ig September. De Jodenvervolging in Polen. Een protest. De heeren S. v, d. Bergh, prof. dr. Bavinck, jhr. dr. C. L. van Beresteyn, prof. dr. L, E. J. Brouwer, H. P. Berlage, dr. Frederik van Eeden. mr, D. Fock, prof. mr. dr. A, van Gijn, prof. dr. W. Hamburger, mr. Van Idsinga, H. H. Kann, H. van Kol, prof. dr. J. G. Kapteyn. opperrabein A. van Loen, prof. dr. H. A. Lorentz, prof. mr. J. Oppen- heim, opperrabein A. S. Onderwijzer, prof. dr. L. S. Omstein, Henri Polak, dr. W. Royaards, Is. Querido en Mr. L. Visser hebben het volgende protest ondertsekend. Met verontwaardiging hebben wij onder- geteekenden, burgers van het vrije Neder land, kennis genomen van de wijze, waarop in het sinds kort bevrijde Po'en de joden behandeld worden. Als burgers van een land, dat sinds eeuwen zijn duur verworven vrijheid als zijn kost baarste goed beschouwt, zijn hoogste recht, dat is dan zijn hoogste plicht; als burgers van een land, waar de jodan te allen tijde in vrijheid medegeleefd hebben en waar de medewerking der joodache burgera aan wel vaart en beschaving altijd met vreugde an voldoeniog begroet is; als burgers van Nederland hebben wij, vooraan in de rij der beschaafde volkeren, het recht een krachtig protest te doen hooren tegen de gruwelijke pogroms, waaraan de joden in Polen blootstaan. Niet slechts als Nederlandsche burgers: als menschen protesteeren wij tegen de schending der eenvoudigste meuschenrechten, die tegen de Poolsche Joden bedreven wor den. Meuschen, ook Poolsche Joden, hebben er recht op, zoo zij ituttige burgers zijn, in rust te leven, niet ln voortdurende bedrei ging met doodsgevaar of plundering hunner armzalige have. Menschen, ook Poolsche Joden, hebsn recht, 100 zij beschuldigd worden, op verdediging en behoorlijke recht spraak, zoo zij aangevallen worden, op be scherming door de overheid. Wij weten zeker, ondanks de onware tegenepraak van Poolsche zijde, dat gesnerlei bescherming door hunne overheden den Poolschen Joden is ten deel gevallen. Op de Poolsche re- geering rust deze eerste plieht. Vervult zij die niet, blijft zij werkloos toezien bij po groms en plutiderlngon, *00 is zij verant woordelijk voor de schanddaden onder haar auspiciën bedreven. De vrijheid van Polen Is in Nederland, waar men dc vrijheid eert, met vreugde begroet. Zoo dit echter dc wijze is, waarop het Poolsche volk zijn vrijheid gebruikt; waar de verdrukking en vervolging der medeburgers van ander ras en geloof de wijze is, waarop, het Poolsche volk zijn zelfbestuur opvat, zoo moeten wij waar schuwen tegen de erkenning van Polen als een vrij volk 011 opkomen tegen de gelijk stelling in den Volkerenbond met andere vrije volkeren, waarop Polen aanspraak maakt. Een volk dat uit geloofs- of rassenhaat onschuldige burgers verdrukt en vertrapt, ia de naam van een vrij volk niet waard i Om den c x-k e i z r. Een van dc redakteuren van het Pers bureau Vaz Dias, had te Amerongen een onderhoud met een Dultschen jongen die naar Amerongen was komen loopen om den ex-keizer te zien. De jougen, Franz Gaube uit Duisburg waar zijn vader stoker is, schijnt het huis te hebben verlaten door een slechte behandeling. Hij besloot daarop den ex-keizer te gaan opzoeken en vertrok te voet van Emmerik naar Amerongen, een afstand, dien hij in vijf dagen aflegde. Hij kwam onzettend gehavend op het kasteel aan. Na door den keizerlijken lijfarts te zijn onderzocht werd hem toegang tot het kasteel gegeven, waar o.a. de ex-keizer en de ex- keizerin zich met hem onderhielden. Op de vraag hoe do keizer eruit zag. antwoordde de jongen dat hij den indruk maakt van een grijsaard van 60 of 70 jaar. Door zijn baard en zijn gebogen houding is hij bijna geheel onherkenbaar geworden. Bij het gaan steunt hij voortdurend op een stok. Na een week op het kasteel te hebben vertoefd heeft de jongen thans onderdak gekregen bij een der inwoners van het dorp, totdat hij weder naar Duitschland terugkeert. Het is n.l. do bedoeling van den ex-keizer, den jongen iu een kinderinrichting te Berlijn, waarover hij, de ex-keizer, nog steeds het beheer heeft, te laten opvoeden. Thans heeft de Amerongsche politie een schrijven aan den stiefvader gericht, waarin zij dezen verzoekt, zijn toestemming hiertoe te geven. Doet de vader dit, hetgeen zeer waarschijnlijk is, dan zal do jongen dus binnen enkele dagen naar Berlijn worden opgezonden. Dit is al het gebeurde te Amerongen in den laatsten tijd. De berichten omtrent het ziekzijn van den ex-keizer en de ex-keizerin noemt de verslaggever schroomelijk over dreven. Eenige dagen geleden heeft den ex-keizer de kamer moeten houden tengevolge van een oorkwaal waaraan hij reerie lang lijdende is, doch thans maakt hij weder eiken dag zijn wandeling door het park van het kasteel. Sinds December heeft hij het kasteel niet verlaten. Hij heeft zich al dien lijd bezig gehouden met houthakken. Een van de bewoners van het kasteel verzekerde dat de ex-keizer sedert zijn aankomst hier reeds 3000 boomen heeft gehakt en gezaagd. Een brief van den Dultschen ex-kroonprlns. De vroegere ordonnans-officier bij het opper commando van het leger des kroon prinsen, overste Anker, citeert in een brochure die hij geschreven heeft, een brief van den balling van Wleriugetl, gedateerd 1 Mei 1919. «Ik vertrouw dat mettertijd de tegen mij gerichte aanklachten van zelf in elkander zullen storten. Ik van mijn kant kan het niet over mij verkrijgen al te overhaast een rechtvaardiging te zoeken. Ik wil niet op de gebeurtenissen vooruit loopen. Daarom heb ik ook alle voorstollen van uitgevers, die mijn oorlogsherinneringen wilden publiceeren van de hand gewezen. Ik trachtte steeds het werkelijke ieven to begrijpen mij niet door de muren van de oude Pruisische traditie, zonder mogelijkheid tot actie, te laten insluiten. Traditie is goed en heeft een hooge waarde, maar de geest die daarin woont moet be waard blijven en scheppen. Ik ben tenslotte van het tooneel der han delingen verdwenen, toen mijn persoon voor ons dlep-beproefde vaderland een oorzaak van nog grooter verwikkelingen dreigde te worden. Of ik goed daaraan gedaan hebwie zal dat nu durven beoordeelon? De dingen hebben hun verloop gehad en ik ben van meening dat wij in het vervolg allen slechts moeten danken aan de middelen om het Duitsche volk weder op te richten en om one uit duizend wonden bloedend vaderland weer tot gezondheid te brengen. Ik persoonlijk bevind mij geenszins in een toestand van diepe vertwijfeling of van apatie, Ik beschouw al dit gebeurende als studie-objecten die ik in mij zelf verwerk. Voor mij zelf en mijne familie wil Ik onder de totaal veranderde omstandigheden frisch en eerlijk een nieuw leven opbouwen. Met groot verlangen echter wacht ik op het oogenblik dat in Duitschland wee.- een plaatsje, zij het ook nog zoo bescheiden, zal kunnen innemen, om daar met alle kracht mede te werken aan den wederop bouw van mijn gellefdo vaderland. Het heimwee ln mij wordt van dag tot dag sterker. Chantage. Naar hat <Vad.« verneemt hebben twee Haagache rechercheurs van politie van het bureau Huygenspark zich schuldig gemaakt

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2