AIEESFOQRISCHE COURANT. Dinsdag 29 f|f|| Juli 1919. No. 9211. 69e Jaargang BIJVOEG SEL Als nieuw Uitgave van de Drnkkery „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post fi.15. Advertentie!! 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentlën per regel 15 cent. Roolames 1—5 regels /1.2s Bewijsnummers worden In i.aivtctda Q rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent, VALKESTRAAT 19. Bij advertentiön van bulten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit OVERZICHT. Buitenland. Nieuwe stakingsactie in Duitschland Een ernstig incident te Luik Amerikaansch crediet voor Duitschland Wilhelm II en de Oorlog. Binnenland. Raad van arbeid Loting voor de Militie Middelbare Technische school te Haarlem Lichting 1918 met klein ver lof Geen Belgische kolen Ds vlaggen op nationale feestdagen te Zaandam. Raad rail Arbeid. Invaliditolt.s- en Ouderdomswet. Door den Ncderlandschen wetgever zijn belangrijke voorzieningen getroffen omtrent de toekomst van een zeer groot deel van ons Nederlandsche volk. Het zal den lezers van dit blad niet onbekend zijn dat straks, met ingang van 3 Dec. a.s. zal worden ingevoerd De Invaliditeits- en Ouderdomswet (wet ten Taima) waarbij aan alle in loondienst zijnde personen ('t zij man of vrouw) in de toekomst, 't zij bij ongeschiktheid voor den arbeid (invaliditeit) 't zij bij ouderdom een wekelijksch terugkomende rente wordt ge waarborgd. En niet alleen de belangrijke voorziening van invaliditeit eu ouderdom, maar vermoedelijk in den loop van het vol gend jaar, zal ook de ziektewet in werking treden, waarbij uitkeering in geval van ziekte wordt gewaarborgd. De grooto beteekenis wordt nog verhoogd, door de ingediende voorstellen tot wijziging der invaliditeitswet en ouderdomswet, (wets voorstel Aalberse.) Hier toch wordt voorgesteld, niet meer op 70, doch roeds op 65-jarigen leeftijd de ouderdomsrente uit te keeren. Verder dat de premie niet meer door den arbeider, doch door het bedrijf zal betaald moeten worden. Ook zal naast de thans reeds bestaande weezon-rente (voor weezen beneden 13 jaar) een weduwenrente worden ingevoerd, terwijl ook dan gelegenheid tot vrijwillige verze kering zal bestaan. Verzekcringsplichtigen. In verband mot de uitvoering der Invali diteitswet zijn alle arbeiders(sters) in den zin dier wet verplicht zich ingevolge de art. 159 en 257 persoonlijk bij den Raad van arbeid aan te melden, Onder arbeider wordt verstaan, ieder, die den leeftijd van 13 jaar heeft bereikt en op 3 December 1919 die van 70 jaar niet heeft overschreden, niet in werkelijken militairen dienst is en in loondienst arbeid verricht binnen het Rijk tegen loon van niet meer dan f 2000.— per jaar. Zij, die buiten het Rijk werkzaam zijn voor een in Nederland gevestigde onder neming zijn eveneens arbeider in den zin dezer wet, mits zij a. binnen het Rijk wonen. b. als schipper of schepeling dienst doen op een vaartuig, dat in den regel naar Nederland terugkeert. Tot aanmelding zijn o.a. verplicht alle personen werkzaam in land- en tuinbouw bedrijven zooalsBoerenarbeiders, tuinlieden, daglooners confectiebedrijven on modevakken w.o. kleermakers, naaisters, moaisten. Verder o.a. werksters, dienstboden, koet siers, kellners, losse arbeiders, transportar beiders, zeelieden, schippers, visschers, metaal bewerkers, monteurs, rijwielherstellers, goud en zilversmeden, handels- en kant.bedienden, winkelbedienden, huisarbeiders, bakkers, slagers enz., timmerlieden, smeden, metse laars, opperlieden, behangers, schilders, stucadoors, typografen enz. kortom, arbeiders en arbeidster# in den meest ruimen zin van het woord genomen. Door zich niet te laten inschrijven, maakt men zich niet alleen schuldig aan wet/ "ike overtreding, maar hg verzuimt te zo. ^sn voor de toekomst van tuk en zijn gezin. De Middelbare Technische School fe Haarlem. Men verzoekt ons opname van het vol gende Het is vermoedelijk niet aan alle lezers bekend dat ons vaderland binnenkort een merkwaardige onderwijsinrichting rijker zal zijn. Begin Sept. a.s. wordt namelijk te Haar lem de Middelbare Technische School ge opend. In Nederland zal zij er één uit wei nigen zijn, de vijfde M. T. S.wat het aantal afdeelingen betreft, en den omvang van het onderwijs zal zij gelijkwaardig zijn aan de M. T. S, te Dordrecht, en véél uit gebreider dan die te Amsterdam, Utrecht en Leeuwarden. Voor welke leerlingen is de M. T. S. te Haarlem bestemd? Jongelui, die overgegaan zijn van de 3e naar de 4e klasse der H.B.S. met 5-jarigen cursus, of die het einddiploma der H. B. S. met 3-jatigen cursus, of het M. U. L, O.- dipioma B hebben verworven, kunnen tot de school worden toegelaten. Anderen moeten zich aan een toelatingsexamen onderwerpen. Hieruit blijkt dus reeds dat over de leerstof der M. T. S. niet gering gedacht moet worden. Ook de beste oud-leerlingen der Ambachtsscholen en Machinistonscholeu kunnen, na speciale opleiding tot de M.T.S. toelating verwerven. Deze categorie van leerlingen wordt in het ie studiejaar af zonderlijk behandeld. Een groot deel van dien tijd wordt besteed aan lessen in de wiskunde en de talen, zoodat deze «practici* na één jaar ongeveer gelijkwaardig zijn mei de leerlingen, die een meer theoretische vooropleiding achter den rug hebben. Do M.T.S. omvat de volgende afdeelingen A. Bouwkunde. De afdeeling Bouwkunde heeft ten doel jongelieden op te leiden bouwkundige, opzichter, teekenaar, aannei uitvoerder; ook voor bouwkundig ambtenaar in dienst van Rijk en gemeenten. B. Waterbouwkunde. Degenen, die deze afdeelingen met vrucht doorloopen hebben, zullen plaatsing kunnen vinden als opzichter, teekenaar, of uitvoerder bij waterstaats- en openbare werkenbij Rijks- en Provincialen waterstaat; bij waterschappen en polders; bij groote aannemersfirma's, enz. C. Werktuigbouwkunde. Deze afdeeling heeft tot taak, op te leiden tot machine technicus, bedrijfsleider, constructeur, tech nisch beambte in velerlei fabrieken, bedrijven en openbare dionstep. Ook zij, die nader hand aan het hoofd van een of andere fabriekszaak zullen komen, kunnen met voordeel van deze opleiding gebruik maken. D. Electrotechniek. De gediplomeerde electrotechnicl zullen plaats vinden als be ambte op electrotechnische fabrieken, in centrales en bij groote stroom-verkoop be drijven. op installatie-bureaux, als electro technisch ambtenaar bij de rijkstelegrafie, enz. Ook kannen zij naderhand eigen zaken drijven. li. Scheepsbouw kunde. De bloei van den Nederlandschen Scheepsbouw, die te ver wachten is, zal tal van jonge krachten eischcn. In verband met het feit, dat da talrijke werven, welke zich vroeger bezighielden met de vervaardiging van binnenvaartuigen, zich zijn gaan toeleggen op den bouw van zeeschepen, zijn de aan de bekwaamheid van een groot deel der jonge scheepsbou wers te stellen eischen, ook in theoretisch opzicht zeer gestegen. Het ligt in de bedoeling, met deze omstandigheid ten volle rekening te houden. De door de M. T. S. gediplomeerde scheepsbouwkundigen zullen dan ook goede kansen hebben op plaatsing als scheepsteekenaar, werfleider e.d. Voor al deze groepen van technici ligt ook in Nederlandsch-Indie een ruim arbeidsveld open. Onderwijs. De M. T. S. wil in de eerste plaats een degelijke voorbereiding zijn voor het practische leven; dit denkbeeld beeft tot richtsnoer gediend bij de vaststelling het leerplan. Practisch leerjaar. Na de eerste twee studiejaren doorloopen te hebben, gaan de leerlingen over tot het «practische leerjaar.* Hunne oogen zijn nu veel meer geopend, hun geest is meer ontvankelijk voor de RECLAME. Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dekens enz. terug, wanneer U het stuurt naar de StooniYerverij v. d. Eb. K. W. JAEGER. Langestraat 74. Telefoon 198. Aflevering binnen 8 dagen. geheimenissen der practijk, dan wanneer deze leertijd aan de studie op de M. T. S. iu voorafgaan. Laatste studiejaar. Na het jaar practijk treedt in het derde studiejaar de vakstudie geheel op den voorgrond en wordt ook van de in het practische leerjaar opgedane er varingen zooveel mogelijk gebruik gemaakt bij bet ontwerpen en construeeren. In dit leerjaar worden ontwerpen van meer om vangrijke gebouwen, kunstwerken, machines schepen door de leerlingen groepsgewijs vervaardigd. Het machine-laboratorium met ketelhuis zal in dit studiejaar vooral bij de opleiding der werktuigbouwkundigen uitstekende dien sten bewijzen, terwijl de eveneens modern ingerichte electrotechnische laboratoria een zeer gewaardeerd hulpmiddel zullen blijken bij de vorming der eleclrotechnici. Talenkennis. In verband met het gebruik van technische tijdschriften en boeken, en om eventueele toekomstige zakenrelaties met het buitenlaud te vergemakkelijken, wordt aan de M. T. S. onderwijs gegeven In 't Engelsch en Duitsch, do beide tech nische talen bij uitnemendheid. Het ligt voor de hand, dat ook de moedertaal niet vergeten wordt. Voor zooveel noodig is, worden de verschillende categorieën op de hoogte gebracht van de grondbeginselen van het boekhouden (met fabrieksadraini- stratie en kostprijsberekening); staathuis houdkunde, met de kennia van voor den technicus belangrijke wetten. Ook de fabrieks- hygiène en da kennis van Eerste Hulp bij Bedrijfsongevallen komen op het leerplan Nadere mededeelingen, omtrent school geld en inrichting der school vindt men in het prospectus, terwijl het leerplan een vol ledig overzicht geeft van alles wat op de M. T. S. gedoceerd zal worden, tot in bij. zonderheden uitgewerkt. We kunnen ons niet onttrekken aan den sterken indruk, dat aan tal van jongelui, hier een ernstige, degelijke en breede op leiding geboden wordt. De vraag naar goed onderlegde technici is steeds groot, zoodat ook wat de materieele vooruitzichten betreft, 'deze studie.inrichting ouders en jongelieden ernstig ter overweging kan worden aanbe volen. Bovendien is deze weg naar de technische beroepen niet alleen korter, doch ook in belangrijke mate veiliger dan die via de Technische Hoogeschool. Bussum J. Wendt, Schimmelp.straat 15 naar Hilversum T. de Tourton Bruyns, Utr. weg 84 n. Laren (N.-H.) Mej. W. Leijenaar, Utr. weg 84 n. Laren (N.-H.) S. van Dolder, Leusderweg 226 naar den Haag Mevr. Ollemans, F. v. Blankeu- heimstr. 8 naar Huizen Mej. M. v. d. Plank, Kamp 31 n. Tiel Mej. A. v. d. Veer, Zuidsingel 44 naar Culemborg P. Schaap. Schimmelp.str. 3 naar Loeoen H. Simons, Ben Dalstraat 2 naar Nijmegen W. Jens, Utr. straat 20 naar Apeldoorn Mej. H. van Ginkel, Langestraat 77 naar Zandvoort J. Beus, Kruiskamp 42 naar Utrecht J. Willemsen, Soesterweg 159a naar Leiden Mej. A. Wind, St. Jorisstr. 46 n. Hoensbroek W. Schotman, Utr. weg 26 naar Rotterdam H. Hilversum, Walikersteeg 61 naar Amsterdam W. Priem, St. Jorisstr. 2 n. SoestK. Hibma. KI. Koppel 23 naar Woenseradeel S. Hofstra, Kamp 8b naar Utrecht Mr. Wentholt, K. Wilh.str. 40 naar Almelo W. van Norden, St. Jorisstr. 16 naar Rot terdam J. Gebhard, Leusderweg 31 naar Hoevelaken J. Hehenkamp, Langestraat 46 naar Zaandam Wed. H. v. Gelder. Bergstraat 36 n. Apeldoorn H. Pluyter, Pr. Julianalaan 9 naar Indie A. v. Dam, Havik 10 naar den Haag P. Smolders, Aldegondestraat 12 n. Rotterdam Mej. G. Spies, Langegracht 21b naar Zeist H. Harras, Utr. weg 3 naar Amsterdam Mej. C. Haazebroek, Breestraat 24 naar Schoveningen J. Ouwerkerk, Schimmelp. straat 3 "naar Nijmegen J. Heatermao, B. Wuyt.laan 198 naar Lochem Mej. J. Hesterman, B. Wuyt.laan 198 naar Zwolle II. Doeleman, Miereveldatraat 83 naar Bussum J. Hofstede, Wijersstr. 14 naar Deventer Mej. N. Snaauw, Emmalaan 18 n. Leiden Mej. Schouten—Spierings, Ilessenstr. 7 naar Leusden W. Dekker, Tuinstr. 12 n. Krommenie J. Seylbergen, Kamp 32 n. Hilversum H. v. d. Heuvel, St. Louis naar Soest Mej. G. Welters, Krankeledenstr. 16 naar Stratum Mevr. Scholten—Kranenberg, Utr. weg 128 naar N.-IndiC A. Vette, Leusderweg 132 naar Zuidzande J. Bos, Coninckstraat 15 naar Utrecht Mej. j, Coenen, Langestr. 57 naar Utrecht G. v. Netten, Kruisk. 46 naar Utrocht A. Vrijburg, Soesterw. 292 naar Leeuwarderadeel H. Brasser, v. Persijn- straat 5 naar Oirachot Mej. J. Hugen- holtz, Vlasakkerweg 36 naar Amsterdam Wed. B. Zwart, St. Bonifaciusstraat 69 naar Amsterdam. BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 23 Juni 12 Juli 1919. C. Kruis, Korte Bergstraat to naar den Haag C. Verhoef, Heiligenb. weg 11 n. Apeldoorn K. Kruiraer, Westerstr. 77 naar Amsterdam Mej. J. Slingerland, Stationstr. 29 naar Utrecht F. Setteur, Leusderweg 198 naar Apeldoorn W. Paardenkooper, Vlasakkerweg 10 n. Apel doorn Mej. H. de Ruiter, Walikerstr. 21 11. Weesp J. v. Ejjk, A. 't O. Weeshuis 5 naar Udonhout W. Jansen, Kromme- straat '2 naar den Haag Mej. M. Vennis, Heiligenb. weg 68 naar den Haag E. v, Eeden, Zuidsingel 9 naar Barendrecht W. Strik, Soesterweg 255 naar Noordwijk aan Zee Jhr. K. Quarles van Ufiord, Marnixlaan 42 naar Princenhage P. Brunting, Vlasakkerweg 36 naar Bilthoven Mej. J. Heluerman, Vlasakkerweg 36 n. Bilthoven J. v. d. Graaf, Schimmelp. straat 35 naar Dordrecht - Mej. P. Smit, Dieven weg 3 naar Rotterdam S. van Delden, Regentesselaan 9 naar Bussum Mej. A. te Kulve, Regentesselaau 9 naar STADSNIEUWS. BEKENDMAKING. Ouders en verzorgers van schoolgaande kinderen worden er op gewezen, dat, ingeval zij een of meer dezer kinderen met den aanvang van den nieuwen cursus (Septem ber a.s.) naar eene andere openbare lagere school, dan die, welke zij thans bezoeken, wenschen te doen overgaan, daarvan, voor zoover zulks nog niet mooht zijn geschied, aangifte dient te worden gedaan ter Sec retarie, afdeeling onderwijs. De z.g. familie-boekjes mede te brengen. Amersfoort, 28 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, N. VELS HEIJN (L.B.) De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfooit, brengt ter aigemeene kennis, dat in de gemeenten Hoogland, Leusden, Lopik, Bunnik, Odijk en Werkhoven en Houten gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd. Amersfoort, 23/28 Juli 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examens. In de 4e groep Amersfoort hebben het einddiploma R. H. B. S. 5 jarige cursus behaald S. J. R. de Brouwers, H. J.Peters en N. C. M. Rupp, allen van de R. H. B. S. alhier. Afgewezen geen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1