Aan de Universiteit te Utrecht werd dezer dagen tot arts bevorderd onze stadgenoot de heer W. van Haselcn. Voor bet examen Boekhouden der Fede ratie van Handels- en Kantoorbediouden- vereeniglng Mercurlus slaagde o.m. ook oaze stadgenoot H. J. Neven. Bij het z6 dezer gehouden cxamon gym nastiek L. O. Is o. m. geslaagd onze stad genoot, de hoer J. J. v. d. Linde. De ie Lult. der Artillerie F. W. Laup- man on de to Lult. dor Cav. C. F. A. do Bruijn, belden van het O.-I.-leger, worden t Oct. e.k. gedetacheerd bij de Rij- en Hoefsmldschool alhier. Ambachtsschool, Cursus Voorbereidend Mldd. Techn. Onderwijs. Van de voorber. klasse naar de te kl. zijn bevorderdT. A. Derksen, Th. van Doorn, E. van Essen, L. J. Haaxman, S. D. Idzerda, A. Jongsma, R. A. van Manen v.w„ A. Meester v.w., W. J. v. Nleuwkerk, A. Oerlemsns, G. W. v. Surkaum, H. Vahstal, J. Veldhuis, H. L. Vos. Van de ie naar dc ie kl. Th. A. J. Jasper» Focka, J. W. M. Hoo- genboom, H. Anema, C. J. Watervls, J, C. Water vis, J. W. Kraan v.w., O. dc Wilde, F. Bron», A. v. Dam, A. Leijer, W. Brou wer, J. Huurdeman, Hoogevest, J. Dijkstra. Van do ze naar de 3e kl. J. B. Capel, A. M. van Ginkel, J. M. A. Heunke, W. J. Kuntz. T. van Ouwerkcrk, R. van Houdt, J. Vellekoop, C. W. v. Schooneveld v.w. Eon diploma ie uitgereikt aan P. v. d. Wart, W. Lenalng, J. H. Barte- link. Trouwe dienst. Aan den stafmuzikant Sijthoff van het je, zal op 1 Aug., aan den sergeant Nijenbuis van het tze, gedetacheerd bij den ten vasndrlgacursus op 30 Juli, en den sergeant Paa van het 5e op 3 Aug., reap, de zil veren medaille voor 44 jaren dienst, de bronzen medaille voor 12 en de bronzen gesp voor 18 jaren dienat uitgereikt worden. A. D. Afscheid Ds. J. M. Erkelens. Zondag trad Ds. J. M. Erkelens, predikant bij do Doopsgez. Gemeente to Medemblik voor bet laatst daar op. Sprekende naar aanleiding van Spreuken j t44. ZEcrw. legde zijn ambt neder wegens zijne benoeming tot Adj. Directeur van dc Vereeniglng tot verpleging van Weezen in het Gezin, ter standplaats Amersfoort. Zijn geringe jaarwedde, zijn geringe duurtetoeslag van f 50.— (bad hij niet eenige bijverdiensten gehad ais Secretaris van de Brandstoffen-commiasie, hij zou armoede hebben geleden), de kleine opkomst onder zijn gehoor en meer andere redenen, zeide ds. E„ hadden hem genoopt tot een anderen staat dos levens over te gaan. Concours Hippique. Bij het te Tiel gehouden Concours Hip pique behaalde bij het nummer Concours rijpaarden den eersten prijs C. H. Lahou- chère, ritmeester der Huzaren alhier met Wervelwind* en den ie prijs de ie Luit. A. D. C. van Zijp slhlcr, metHls Lordship.» In het Springconcours wist Luit. Colcnbrander den zen prijs met «Spcs» en Luit. Jhr. van der Goea, belden alhier, den 3en prijs te veroveren met «Bob.» RitmeesterLabouchóre behaalde In deze aidecllng nog een 6en eveneons met «Wervelwind», volle vermelding Luit. A. D. G. van Zijp wederom met «Hia Lordahlp.» Tot de Jury. op wie een moeilijk# taak ruitte, behoorden o.a. Kolonel Grondhout en Lult. J, Knel, beiden van hier. Officier ex vijfkamp. Voor den officieren vijfkamp, w.oiko 14, «5 en 16 Augustus tc Amersfoort zal worden gehouden, hebben elf officieren Ingeschreven. Dit aantal lakleln.omdatbijna alle reaerve.officleren naar huis zijn. De namen der deelnemers zijn1. A. Colijn, res. eerste-luit.4. B. J. Momma luit. Veld art.3. H. J. M. Wynoldy Daniels, kapt. der genie 4. J. J. vanSanten, kapt. Art.; 5. Nierstrasz, te luit. Inf.; 6. Walraven, ie luit. inf.; 7. J. H.v.d.Tropen, ld. 8. W. L. Voncken, te lult.-adj. Inf. 9. H. ter Bosch, 4e lult. Inf.10. J. G. W. Zegers, ie lult. Inf., C. P. Ouwerda, off. vlieger. Faillissement. Failliet verklaardJ. Wijnands, koopman, Amersfoort. Cur. Mr. Dr. Tydeman, alhier. Waarschuwing. Het komt vooral ln den laatstcn tijd veelvuldig voor, dat vreemde kooplieden, voorzien van papieren molentjes, poppetjes en dergelijke, zich alhier aan de huizen ver voegen bij voorkeur daar waar zij de stille hoop hebben dat moeder* niet thuie of even afwezig is en dus de kinderen alleen aantreffen, met de bedoeling om dan wat vodden machtig to worden, en in ruil daarvoor hel waardeloos speelgoed, als hler- voren genoemd af te geven, welke voor werpen in een kinderoog zeker van veel zeggende waarde getuigen. Het gebeurt dan ook niet zelden, dat de kinderen zich naar den zolder of elders begeven en daar wal oude kleedingstukken, bruikbare kousen, of lappea bijeenzamelen en deze den koopman in zijn bezit doen komen, die dan menigmaal een goede ruil blijkt te hebben gedaan. Het kind is ge lukkig gemaakt, doch >moeder de vrouw» mist lster haar z.g. «vodden» die zij zeker niet van de hand zou hebben gedaan, wan neer zij was thuis geweest en althans niet In ruil voor zulk een waardeloos voorwerp, terwijl juist de «vodden» momenteel vrij hoog worden betaald. Wij meenen het dan ook niet overbodig te achten, hiertegen onze waarschuwing ie plaatsen, niet alleen om teleurstelling In eigen boezem te voorkomen, maar ook en vooral, om bij de kinderen geen diefstal aan te wakkeren. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 39 graden Fahrenheit. Kaasmarkt Amersfoort. z8 Juli 1919. Aangevoerd 17 wagens, bevattende 3330 K.G. kaas. Prijzen f70.— tot f78.50 per 30 K.G. Handel stug. Aangehouden. Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld J. dej., 40 jaar. timmerman, wonende te dezer stede, die verdacht wordt van diefstal van een rijwiel, ten nadeele van A. Tb. C., alhier. Uit hot politie-rapport. Een ingezetene van Soest is in arrest gezet en verbaüseerd wegens openbare dronkenschap. Een zworvend koopman, gedomicilieerd te Rotterdam, eveneens. De verdachten M. en v. d. B., den aósten dezer voorgeleid aan den Heer Officier van Justitie te Utrecht ter zake van rijwieldiefstal, zijn in preventieve hech tenis gezet. Naar aanleiding van dit onder zoek zijn 9 ontvreemde rijwielen terecht gekomen. Een bewoner van den Leusderweg Is bekeurd ter zake ijkwet-overtreding. Door de recherche is aangehouden zekeren K„ wonende te den Haag, wiens aanhouding door de Haagsche politie was verzocht wegens verduistering en door den burgemeester van Hoogland, ter zake dief stal. Hij is ter beschikking van dien burge meester gesteld. Een bewoner vau de Hellestraat is vcrbaliseerd wegens openbare dronkenschap. Aan twee menschen werd nachtver blijf verleend. Zondag 47 dezer waa het 's avonds erg druk en rommelig in de stad, doordat zich vele personen ouder invloed van sterken drank bevonden. Tweemalen moest dan ook de politie waarschuwend optreden om dc orde te handhaven. Een dienstbode, wonende aan de Korte- gracht, is bekeurd ter zake van bel werpen van beet water uit het venster van het per ceel waar zij dienstbaar is. Een ingezetene van Voorburg ia be keurd wegens het voldoen van een natuur lijke behoefte buiten de daarvoor aangewezen plaats. Een bewoner van den Laaglandschon weg is verbaliseerd wegens het berijden van 'n motorrijwiel dat niet voorzien was van een hoorn. Een winkelier te dezer stede is ver baüseerd wegens overtreding der Loterijwet. Protestvergadering. Zatordagavond hield de afd. Amersfoort van den Centralen Ned. Ambtenaarsbond onder leiding van den voorzitter ter Wol beek een vrij druk bezochte openbare ver gadering, waarin de hoofdbestuurder, de heer W. Lubertl van Amsterdam, als spraker optrad, dienende als protest tegen de provocccrende houding van de Regeering in zake de salarisactie van de Rijksambte naren In het algemeen, en die van het Post- Telegraaf- en Telefoniepersoneel In het bij zonder, in hoofdzaak naar aanleiding van de circulaire der Regeering gericht tot de hoofden van takken van 's Rijksdienst, waarvan wij ter verduidelijking hieronder den inhoud laten volgen. In de laatste weken wordt eene actie voor «alarisverhoogingen van rijksambtena ren gevoerd, waarbij voornamelijk van de zijde van een gedeelte van het personeel der Posterijen en Telegrafie in meer of minder bedekte termen wordt bedreigd mot werkstaking, wanneer niet aan alle rijksambtenaren van 1 Juli j.i. af salaria- verhnoging wordt gegeven. Dat verlangen is voor verwezenlijking niet vatbaar, omdat de aaiariscommisalc met het ontwerpen der regeling voor dc ambtenaren in het algemeen niet gereed is. De Regeering ziet zich verplicht, er met don meesten nadruk op te wijzen, dat van ambtenaren in bet algemeen en van die, werkzaam bij een dienat van openbaar verkeer in het bijzonder, het bevorderen van of deelnemen aan eene staking bij een tax van 's rijks dienst niet anders kan worden opgevat, dan als een vergrijp tegen het algemeen belang. Dit belang ciscbt altijd, doch thans ongetwij feld in zocr bijzondere mate, dat land bouw, handel en nijverheid zich ongeatoord kunnen ontwikkelen en zich kunnen her atellen van de schade, die daaraan door den oorlog ie toegebracht. Dientengevolge doen zich de eischen van de nieuw be gonnen vredesperiode nergens méér ge voelen dan bij bedrijven als dat der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. Door niets wordt het belang van het ganschc Xederiandsche volk meer geschaad dan door het stopzetten van, of het te kort- schieten in plichtsbetrachting bij dit bedrijf. De Regeering is er ïich volkomen van bewust, dat de salarissen der rijksambte naren verbetering behoeven, doch zij weet evenzeer, dat door de maatregelen, dio de laatste weken met betrekking tot de wijze van uitkeering van den duurte- bijslag en de verhooging van het premie- vrij salarisminium zijn getroffen, met name voor de gehuwden, niet onaanzienlijke verbetering is aangebracht, Verder wordt door de. van at t Juli in te voeren ge» wijzigde indeeling der gemeenten in sala risklassen voor de ambtenaren ten platte lands, bet sataris reeds van zelf merkbaar verhoogd. Of en in hoeverre de toestand van 's rijks financiën toelaat, daarenboven nog iets voor de ambtenaren te doen, maakt nog een punt van onderzoek uit. Doch ook afgescheiden hiervan, vertrouwt de Regeering, aat de ambtenaren zich te veel bewust zullen zijn van de op ben rustende en vrijwillig door hen aanvaarde verplichtingen om zich aan het algemeen belang te willen vergrijpen. Uit het bovenstaande volgt tevens, dat de Regeering voor eene bedreiging met staking of voor verdere actie niet wenscht uit den weg te gaan. Ingevolge het terzake ln den raad van ministers genomen besluit Doodig ik u uit, een en ander ter kennis te brengen van de tot uwen tak van dienst behoo- rende ambtenaren. De tijdelijke voorzitter van den Raad van Ministers: (w.g.) RUYS DE BEERENBROUCK. 's-Gravenbage, 46 Juli 1919. Spr. begint er op te wijzen, dat als gevolg van het innemen van een kapitalistisch standpunt door de Overheid, gelijk dit ook door den particulieren werkgever geschiedt, de salarissen van het personeel in dienst van de Overheid altijd veel te wenschen hebben overgelaten; in stede van voor ge- Hjkwaardigen arbeid ook gelijkwaardig loon uittekeeren, kon men bij het Rijk vooral hierin de grootste afwijkingen constateeren en ontstonden er daar zoo ongeveer 'n jóoo verschillende salarieeringen, waardoor het hoog noodig werd, dat daarin eens een ander systeem zou worden gevolgd. Toen dan ook de moderne vakbeweging tijdens de mobilisatie aan het werk toog, om dc sala rissen van hel Rijkspersoneel eens in meer rechtvaardige richting te herzien is de Com- missie-Stork in het leven geroepen, wier taak het was, een salarisregeling te ont werpen, die een billijker grondslag had en het personeel een mcnschwaardiger bestaan deed verzekeren. En waar deze Commissie ongetwijfeld te dien opzichte verdienstelijk werk geleverd heeft, kon zij toch absoluut geen bevrediging schenker,. Voor abnormale lijden, althans zooals wij deze de laatste jaren beleven, bleek ook deze regeling vol komen ontoereikeud, nu het leven thans zeker 2 X «>0 d"ur k als vóór den oorlog, en reeds toen was het levenspeil niet goed. Het behoeft derhalve geen betoog, dat de toestand van het Rijkspersoneel inmiddels zoodanig is geworden, dat door de Re geering spoedig belangrijk moet worden Ingegreper, Spr. staat dan geruimen tijd stil bij de actie die sedert én door de Moderne Vak beweging in het algemeen en door den Centralen Ned. Ambtenaarsbond in het bij zonder gevoerd is, en schetst de geest van verzet, die er thans onder de Rijksambte naren van alle categorieën heerachtnu dan ook de Regeering zoo zoetjes aan beseft, dat het de Organisatie ernst is geworden, zijn reeds verschillende kleine concessies door de overheid ingevoerd, die niet alleen weinig om het lijf hebben, maar die het personeel hebben gebracht in een chaos van berekeningen, waardoor het niet in staat is, zelfstandig en behoorlijk te kunnen vaststellen of de uitbetaling wel het juiste bedrag aangeeft, waarop men meent recht te hebben. De grootste grief, die thans tegen de Regeering bestaat, is, dat de nieuwe salarla- regeling niet vóór 1 Januari 1920 zal worden uitbetaald, omdat administratieve leswaren zulks beletten. Spr. wijst er op. dat toen in 1903 het personeel in zijn stakingsrechten gekneveld werd, er ook toen geen admini stratieve bezwaren In den weg stonden, omdat het de belangen waren van de Over heid, die op het spel stonden nu het echter betreft de belangen van het personeel, nu dient er evenmin van administratieve bo- zwaren sprake te zijn, en voor ona zegt spr. bestaan ze dan ook niet, en daarop komt het dan toch ten slotte aan. Had men in hel particulier bedrijf op een wijze te werk gegaan zooaln hetRijk nu tegenover zijn personeel optreedt, dan leker reu reeds lang in die particuliere bedrijven de staking zijn uitgebroken; dit wapen echter heeft men in 1903 het Rijkspersoneel ontnomen, doch daarom juist, dient de Regeering te zorgen, dat haar personeel geen reden tot «taken heeft; trouwen» er is toen door do Regeering dan ook wel degelijk toegezegd, de Regeering allea zal doen dat te voor komen. Nu zij echter haar belofte niet nakomt, is het gevolg, dat hetgeheelc Rijkspersoneel tegenover de regeering staat en achter de organisaties, dat is het resultaat van de actie door den Centralen Bond gevoerd. De Regeering zegt, voor een bedreiging met staking niet uit den weg te zuilen gaan. Nu ja, zegt spr., ook indeNovember-dagen wijkte men niet voor dreigementen, maar de 8-uren dag is er al; docb laat het de Overheid voor gezegd zijn, dat wij' ook niet voor administratieve bezwaren zullen wijken. Met het denkbeeld van staking wordt zeker door den Ambtenaarsbond niet gespeeld, integendeel, de leiders zijn er zich te goed van bewust, dat slechts in het aller uiterste geval dit voor de ambtenaren zoo buitengewoon scherpe strijdmiddel mag worden gehanteerd, en de bond spant dan ook alle krachten in om zoo'n staking te voorkomen, doch dan diert men ook van de zijde der Regeering het niet tot het uiterste te brengen, wij eischen dus dat de Overheid niets zal nalaten, wat redelijker wijs mogelijk is, een staking te voorkomen. Wanneer het echter toch zoover zou moeten komen, dan is daarvan niet het personeel of dc Centrale Ambtenaarsbond de schuld, maar ligt deze uitsluitend bij de Regeering, omdat zij niet doordrongen is van den ernst, die het personeel thar.s bezielt. Nog nimmer zegt spr. is de actie van het Rijkspersoneel zoo hevig geweest als thans, en daarom waarschuwt spr. de Over heid: «bedriegt u niet, de toestand is niet dezelfde als 5 jaar terug, het personeel heeft nu een heel ander inzicht in de maat schappelijke toestanden als toen, 011 daarom is het noodig. dat de Overheid kennis neemt van datgene er onder het personeel leeft en gist. Spr. herinnert er daarbij aan, dat de Centrale bond van P. T. T.-personcel die 9000 menschen telt, een verzoek heeft gericht tot den Centralen Ned. Ambtenaars bond tot samenwerking. Dit verzoek, zegt spr. is niet door ons afgewezen, doch we zullen de volgende week tc samen komen, om nader over deze materie te sproken. Ten slotte richt spr. zich tot het personeel zelf en wijst hen op de zoo belangrijke factor van een sterke organisatie. Benut iederen dag zegt hij, otn de collega's te bewegen zich bij uw organisatie te voegen, er zijn nog te veel «klaploopers» die zich niet willen aansluiten maar toch evengoed de winsten willen opstrijken, die mot grooten strijd door hun collega's worden binnen gehaald, van dat onwaardig gedoe dienon zij terug te komen, om als één man op to trekken voor ons aller gemeenschappelijk belang. (Applaus). Thans geeft de voorzitter gelegenheid tot debat of vragen stellen. Er melden zich enkeier aan. niet zoo zeer om debat, dan wel instemming met bet gesprokene. Zoo betuigt de afd. Hilversu- van den Centr. Ambtenaarsbond, bij monde van den heer Seegers, zijn sympathie met het gesprokene en stelt voor een telegram van vertrouwen testellen aan het Hoofdbestuur te Amsterdam. De heer Dijkstra, van het ziekenver- plegerspersoneel te Amersfoort van den geneeskundigen dienst spreekt in denzelfden geest en maakt tevens van deze gelegenheid gebruik eens in het licht te stellen, hoe de behandeling is van de menschen bij uezen dienst, die dus evengoed Rijksambtenaren zijn. Hij neemt daartoe het voorbeeld met zich zelf en zegt thans 6 jaar in Rijksdienst te zijn en een salaris te hebben van f 743 per jaar, waarvan hij met zijn gezin, vrouw en 7 kinderen moet trachten rondtckomcu en dat in dezen tijd (geroep «onmogelijk, schande, schande»Het gesprokene van den heer Dijkstra is een felle aanklacht, geslingerd in het aangezicht van de Re geering, waarbij de vergadering voortdurend blijken geeft van heftige ontevredenheid over dergelijke nog bestaande Rijkstoe standen. De heer Luberti, die deze aanklacht be antwoordt, brengt sen woord van hulde aan den heer Dijkstra, die den moed heeft in zijn soldatenpakje op een vorgadering als deze, zijn toestand en die van zijn collega's bloot te leggen, en belooft hem zijn be langen bij het Hoofdbestuur to zullen be hartigen. Dergelijke toestanden mogen niet langer door ons geduld worden en zijn een schande voor het ambtena .rsgilde. (Applaus.) De Voorzitter sluit alsnu met een op wekkend woord deze bijeenkomst; het was inmiddels tegen middernacht geworden. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Lager Personeel der P. T, schrijft ons het volgende; «Het in verschillende bladen gepubli ceerde bericht, waarbij de regeering meent stemming te moeten maken tegen de door de rijksambtenarenorganisatios gevoerde actie van looasverhooging, moet in vele opzichten als misleidend worden gebrand merkt. Het ligt in de bedoeling der regeering, het bedrag, dat de rijksambtenaren nog te goed hebben van den duurtebijslag, in wekelijksche of maandelijkschc termijnen uit te keeren. Voor zeer velen bestaat geen restant aan duurtebijslag meer. Ook zijn er vele ambtenaren, die slechts be dragen van f25, f50 of f75 te goed heb ben, zoodat van een wekelijkach bedrag

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2