afwezig. B. J. VAN ENST, Burgermeisje Nationale EyptaM s regeering van f5 tot fio, waarvan de spreekt, geen sprake is. Verder zal worden bepaald, dat aan de ambtenaren, wier salaris f .zoo of minder bedraagt, en die zulks wenschen van t Augustus a.s. af, een wekelijksch voor schot of, indien zij hun salaris eens per maand ontvangen, een maandelijksch voor schot zal worden gegeven op hetgeen bun zal toekomen. Wanneer de Staten-Gene- raal zich kunnen vereenigen met het reeds aangekondigde voorstel, om de minimum jaarwedde, waarop geen korting voor eigen pensioen zal worden toagepaat van f400, te verhoogen tot f1200. Het gevolg van dezen laatsten maatregel zal zijn, dat de groote meerderheid van rijkspersoneel zijn weekloon met f 1 of iets meer zal zien verhoogd. Het gevolg van beide maatregelen zal zijn, dat de lagere ambtenaren met pl.ro. 10 dienstjaren hun inkomen per week zien vermeerderd met f5 tot f6, zoodat het geheele wekelijksche inkomen dan onge veer f 26 zal bedragen. Het lijkt bovendien een bespotting, dat de minister van Wa terstaat begin Juli, bij indiening van zijn voorstellen tot verhooging van het salaris voor P.- en T.-personcel, het niet verant woord achtte, dat personeel nog langer te laten wachten op hun salarisverhooging, terwijl deze minister enkele weken daarna verklaart, dat invoering op 1 Juli 1919 niet mogelijk is om technische redeneu. Voor de laagste groepen zou invoering op t Juli 1919 een weekloon geven van ongeveer f29, de duurtebijslag medege- rekend. Te Arnhem verdient een munt- meteropnemer, kantoorlooper, enz. f 1600 's jaars. Te Haarlem een rioolwerker, titter enz f30.60 per week. Met kiem zullen de organisaties dan ook protesteeren, indien de regeering meent in de pers voorstellingen te moeten geven, welke in de practijk voor de groote massa rijksambtenaren en werklieden wel eenige tegemoetkoming, doch allerminst een redelijke verbetering, brengt». Buitenlandsche Kroniek. Nieuwe stakingsactie In Üuitschland. >In alle bedrijven van poet en telegraaf van Berlijn hebben de arbeiders het werk neergelegd. Het gaat om de kwestie van het ontslag van 287 arbeiders, die op 21 Juli aan de demonstraticstaking hebben deel genomen. De onderhandelingen met de postdirectie zullen beginnen. Als de directie weigert de arbeiders weer aan te nemen en hun tevens het loon voor den stakingsdag uit te betalen dan is het waarschijnlijk, dat de leiders telegr r b e i d e el Duitschla d e aarzelende politiek een groot aandeel in de oorzaken van den oorlog. Voor de onnoo- dige verlenging van den oorlog en de in eenstorting van het Rijk is hij ten volle verantwoordelijk, en wel zonder eenige ver zachtende omstandigheid,'want deze menech had ateeda de laatste beslissing aau zich weten te houden. Dat deze geestelijk-minderwaardige man het werktuig van sterke factoren was vermin dert die verantwoordelijkheid in geen enkel opzicht. En van een ontoerekenbaarheid in strafrechi'.elijken zin kan evenmin worden gesproken. Over de uitlevering van dezen man, die reeds lang door het Duitsche volk gestraft had moeten worden, maakt men een lawaai alsof wij in Duitschland geen andere zorgen kennen, dan die over het lot van dezen jammerlijken deserteur, die met bloed en smaad overdekt is. UIT DEN OMTREK. stik zullen proklameeren. Nadat 10.000 arbeiders volgens het be sluit van de directie [der Siemens fabrie ken waren ontslagen, hebben de arbeiders der beide fabrieken in Siemensstadt het werk onverwijld neergelegd, Men vreest, dat dit geheele metaalbedrijf zal worden stopgezet. In Siemensstadt alleen zijn 23.000 man werkzaam, in alle bedrijven der maat schappij in Berlijn, Siemensstadt, Charlotten- burg, Lichtenberg en Gartenfels bij Spandau 30.600 man.» Een ernstig incident te Luik. Tengevolge van een incident, waarvan de oorzaken nog niet nauwkeurig zijn vast gesteld, is er Vrijdag j.l. te Luik voor het Hotel Schiller een waar oproer uitgebarsten. Een kellner uit een café, een Fransch gedemo biliseerd soldaat, moet door den zoon van den eigenaar zijn afgeranseld, waarop burgers vergezeld van soldaten, het hotel totaal hebben geplunderd. Al de meubelen werden op straat gesmeten en in brand gestoken. De politie stond er machteloos tegenover. Het gerucht gaat, dat de Fransche kellner reeds" bezweken zou zijn aan de gevolgen van do mishandeling. Cavalerie moest tusschen- beide komen om de straat vrij te maken. De hoteleigenaar losto revolverschoten en de gendarmes schoten eveneens hun kara bijnen af. Er zijn verscheidene gewonden. Het geheele hotel is overhoop gehaald. De kelder werd geplunderd. Den geheelen nacht duurde de opwinding voort. Am erikaansch crediet voor Duitschland, Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal binnenkort in Amerika door de Morgan Company een groot crediet voor Duitschland worden afgesloten. Het zal minstens een paar honderd mlllioen, waarschijnlijk zelfs nog veel meer bedragen. Wilhelm II on de oorlog. Een Onafhankelijk-Socialistisch oordeel. Naar aanleiding van do Vrijdag gehouden debatten in de Nationale Vergadering pu bliceert de „Freiheit" een hoofdartikel onder het opschrift »Een Bende». Daarin wordt o.a. gezegd Hindenburg en Lüdendorff zijn misdadi gers. Maar dat zij konden handelen gelijk zij deden was alleen mogelijk doordat zij Willem van Hohenzollern aan hun zijde hadden. Dit sujet had door zijn domme, laffe, Bussum. Uit een gesloten schuur bij de villa van dr. Bij velt alhier is, zonder dat Iemand ieta gehoord heeft Donderdagnacht een motor rijwiel ontvreemd. Ds. A. R. de Jong, pred. der Herv. Gem. te Helmond, heeft de benoeming tot vast predikant bij de Afd. Buesum van den Ned. Protestantenbond aangenomen en zal 14 Sept. a.s. zijn ambt aldaar aanvaarden. Driebergen. Alhier is opgericht een zangvereeniging van de afdecling Driebergen van de S. D. A. P. Een 10-tal leden traden toe. Voor- loopig voorzitter is G. de Koning. Soest. Tuberculosebestrijding. Alhier is, na eene lezing van dr. Van Dongen, eene Vereeniging tot bestrijding der tuberculose opgericht met aanvankelijk 22 leden. So est er berg. Door den Hond van Werklieden bij de I uchtv.iar taf deeling te Soesterberg zal aldaar een Sanatoriumdag worden gehouden op 6 Augustus a.s,, waarvan de opbrengst ten goede zal komen van het Sanitoriumfonds der Onderofficiersvereeniging «Ons Belang. Er zal een concours-bippique plaats hebben, waaraan door bekende rijders zal worden deelgenomen: verder zullen er groote vlieg- demonstraties worden gehouden, die ook hun aantrekkelijkheid zeker niet zullen missen. Ook de vermakelijkheden ontbreken niet als: gecostumeerde wielerwedstrijd met bindernissen, kermesse deté (caroussels, draaimolens, luchtschommels enz. enz.), kortom alle tot een kermis behoorende ver makelijkheden zullen aanwezig zijn. Verder groote tombola om fraaie kunstvoorwerpen, schilderij-tentoonstelling, terwijl ook een bal-champêtre niet zal ontbreken. De terreinen zullen om 12 uur's middags geopend worden, terwijl de prijzen laag zijn gesteld. Op het feestterrein zal gezorgd worden voor een fllinke bergplaats en reparatie inrichting voor rijwielen, terwijl er goede buffetten aanwezig zullen zijn. Indien het weer medewerkt, zullen dien dag ongetwijfeld velen zich naar Soester berg begeven; voor een ieder zal er volop te genieten zijn. Keurig verzorgde reclamebiljetten geven nog nadere bijzonderheden aan. Utrecht. Toen H. M. de Koningin Zaterdagmiddag per auto van den Haag naar Het Loo terugkeerde, is tusschen De Bilt en Huis ter Heide een ongeluk gebeurd, doordat een karrevoerder, die achter zijn wagen liep en naar de kar wilde gaan, door de koninklijke auto werd aangereden en daarbij vrij ernstig werd gewond, daar zijn been was gebroken. Dadelijk werd de auto gestopt en stapte H. M. uit, terwijl een dokter, die juist op zijn fiets kwam aangereden, onmiddellijk de eerste hulp kon verleenen. De koningin bood haar eigen auto aan om den gewonde naar een ziekenhuis te vervoeren, maar de dokter vond het beter een auto uit Utrecht te laten komen, die geheel voor het vervoer van zieken was ingericht, waarop de koninklijke auto met spoed naar De Bilt werd gezonden om de ziekenauto aan te vragen. H, M. bleef geruimen tijd op de plaats van het ongeluk en overtuigde zich per soonlijk dat alle noodige maatregelen werden genomen. Kerst daarna werd de reis naar Het Loo vervolgd. De karrevoerder is in de kliniek te Utrecht opgenomen, Zijn toestand is redelijk wel. Zeist. De heer J. A. van Luntsren, werkzaam aan het levensmiddelenbedrijf, is voorloopig benoemd tot ambtenaar ter secretarie alhier. dan ook In de maand September a.s. de loting voor de lichting 1920 zal plaats hebben. De laatste jaren vóór den oorlog was het getal personen dat vrijlootte, zeer gering, waarschijnlijk zal hun getal voortaan iets grooter zijn, daar er in 1918 een nieuw keuringsreglement in werking is getreden, waardoor niet zooveel personen meer worden afgekeurd als vroeger. Lichting 1918 met klein verlof. Het Haagsche Correspondentiebure^u ver neemt, dat de volgende bepalingen getroffen n aanzien van bet aanstaand vertrek met onbepaald (klein) verlof der lichting 1918 Bij de korpsen zal men een zoodanige beperking of samenvoeging van bijzondere funktifin moeten nastreven, dat van het op Augustus a.s. vertrekkende liebtingsdeel slechts bij hooge uitzondering dienstplichtigen behoeven te worden achtergehouden. Dienstplichtige sergeanten mogen, nadat hun liebtingsdeel met onbepaald (klein) verlof is vertrokken, niet onder de wapenen worden gehouden uitsluitend ter voorziening in het gebrek aan beroepskader. Dienstplichtige sergeanten^ en minderen mogen, nadat hun lichtingsdeel met onbe paald (klein) verlof is vertrokken, slechts dan op grond van onmisbaarheid worden verplicht tot langer verblijf onder de wapenen wanneer zij een bijzondere betrekking ver vullen, waarin zij voor het oogenblik niet gemist kunnen worden. Geen Belgische kolen? Volgens de »Tel.« is alle uitvoer van kolen uit Belgis stopgezet en zijn alle onder handelingen opgeschort. Het vlaggen op nationale feest dagen te Zaandam De kerkvoogdij der Ned. Hervormde ge meente te Zaandam heeft tot den gemeen teraad aldaar een adres gericht met het verzoek op nationale feestdagen de vader- landsche vlag op de Oostzijde der kerktoren te mogen plaatsen. De quaestie is n.l., dat bedoelde toren, die niet op maar naast de kerk is gebouwd het eigeodom is der burgerlijke gemeente. Toen dan ook in Zaandam de S. D. A. P. het bestuur in handen tam en gebroken werd met de gewoonte om op nationale feestdagen de driekleur te laten wapperen, bleef ook van dezen toren de vlag weg. De Kerkvoogdij heeft nu het besluit ge- imen voortaan weer op de nationale feest dagen de vaderlandsche driekleur van haar kerk te laten wapperen en vraagt nu in haar adres van den toren gebruik te mogen maken. Ad perpetuam rei memoriam. lOm de herinnering aan de zaak te ver eeuwigen.) Meermalen gedurende den oorlog whrd de Nederl. Industrie door bekende autori teiten, door Mr. Treub e.a. gewezen op de groote taak, die haar wacht na het sluiten van dan Vrede, op het feit, dat deze indu strie al hare krachten zal hebben te ont plooien, om hare plaats op de wereldmarkt te ver- of heroveren. Dit is bij velen niet aan doovemansooren gezegdook de Kon. Weverij Van Dijk te Eindhoven heeft door beduidende uitbreiding van baar weverijen, lingerie-ateliers, kanto ren en kracht-werktuigen haar bedrijf gemo derniseerd en daaraan nieuwe stuwkracht gegeven. Daarnaast is zij ar in geslaagd, iti aan sluiting op vroegere specimen barer Kunst nijverheid, een tweetal Gedenkdamasten uit te geven, waarvan binnan enkele weken een artistiek uitgevoerde catalogus zal ver schijnen, een en ander naar de ontwerpen van den bekenden sierkunstenaar André Vlaanderen. Dat de opening van Carnegie's schoone en edele stichting den vrede niet kon verzekeren, beeft belaas het heldhafti ge vorstenpaar Koning Albert en Koningin Elisabeth in diepe smart moeten ervaren. Maar verjongd en krachtiger dan te voren treedt Belgiö uit den strijd te voorschijn, en dit wereldgebeuren is thans in het glanzend damast door de wevers der Koninklijke Weverij van Dijk te Eindhoven gememo reerd. En ten slotte werd door deze Eindhoven- scbe Weverij ook aan bet grootste feit vsn alles, Volkerenbond en Wereldvrede, een gedenkteeken gewijd, blank als versch-ge- valleu sneeuw. Zinnenbeeld op zich zelf voor den vrede, sterkste tegenstelling met de rood heid van het bloed, dat in stroomen werd de blanke reinheid van dit me- het er van door sn den volgenden morgen stond het beest weer voor het hek van den boer. Het merkwaardigste ervan Is, dat het beest een zestal gesloten hekken langs den weg, bijna twee uur gaans, moest over springen, terwijl het ook dwars door Lem mer den weg had gevonden. De prijsvraag. Een kapper-sigarenwinkelier te Enschede schreef een prijsvraag van f 100 uit, betref fende een bepaald Merk-sigaar». Het uit geloofde bedrag prijkte op een schotel in zijn étalage. Onbekenden hebben des nachts de ruit ingedrukt, den schotel naar zich toegehaald en zoo de som van f89 weten machtig te worden. Elf gulden gleed bij het werk weg en bleef ln de uitstalling liggen. Tijd is geld. Zooala men weet, is dit vrijwel de lijf spreuk der Amerikanen. Men is daar dan ook zeer zuinig met den tijd. Het gewone systeem schrijfmachines, zooals dit ln Neder land bekend is, met hoofdletters en kleine letters, is daar al weder gebleken niet aan deeischen van snelheid te kunnen voldoen. Den laatsten tijd worden daar dan ook ma chines gebruikt, waarop alleen hoofdletters voorkomen en worden de brieven dus ge heel in hoofdletters getypt, 't Ligt voor de hand, dat deze machines veel minder ge compliceerd zijn dan de normale, dat ze minder spoedig defect zijn, terwijl het grootste voordeel ten laatste is, dat de ma chine sneller is te bedieneD, daar het niet noodig is heen en weder te grijpen om nu eens kleine dan weder hoofdletters te schrij ven. Bij een der groote Amerikaansche levensverzekeringmaatschappijen, waar meer dan tooo typisten dag aan dag aan 't werk zijn, is proefondervindelijk bewezen, dat het gebruik van enkel kapitalen, bij een acht- urigen werkdag, per machineschrijfster 10 minuten tijdsbesparing geeft. D.w.z. voor de 1000 meisjes roooo minuten, of onge veer 160 uur per dag. De besparing in tijd bij die maatschappij bedraagt dus alleen al 20 typistes, met een werktijd van 8 uur per dag en dus bij een gemiddelde verdienste van S 10 per week, een besparing van 10 000 per jaar. ADVERTENT1EN. BINNENLAND. Lo nilii Sommigen schijnen in de meening te verkeeren, dat de loting voor de militie voorgoed afgeschaft rou zijn. Bij informatie is aan bet Haagsch Corr.-bur. de verzekering gegeven dat dit nlst het geval is en dat Arts, is tot 18 AUGUSTUS De practijk wordt waargeaomen door ds H.H. BATKNBURG - GRONEMAN - JOUISSEN - KAMERLING - MORiiliN 8CHREUDI4R. Te BUSSUM wordt gevraagd. Flink kunnende koken en werken tegen hoog loon. Br. fr. no. 666 Boekh. firma R. LOS, Bussum. gestort. Op deze blzondere wijze heeft de Konink lijke Weverij van Dijk getracht uiting te geven aan de hoop en het vertrouwen, die de geheele meascheid vervullen, nu de Vrede is geteekend. Liefdesdrama. De pl.m. 25-jarige F. de Jonge te Den Haag schoot zich Zondagmiddag midden op de straat een kogel door het hart. De reden voor deze treurige handeling is, dat zijn meisje hem had afgeschreven. Hij had toen gezegd, dat hij zich voor baar huis zou neerschieten, en heeft helaas woord gehouden. Een schrandere koe. Nabij Lemmer bracht een boer eenige van zijn koeien naar een elders gelegen stuk weiland. Een der dieren kon het er echter niet best vinden. In den nacht ging Optloa-Platen. OUDE PRENTEN, BOEKEN, ATLASSEN en PLAATWERKEN worden steeds tegen elk bedrag ingekocht, Schrijf even aan N. POSTHUMUS, Da*ndelsstr.68, Den Haag IRRIGATORS Compleet vanaf f 3.75 Spuiten (gummi) vanaf f 1. Warmwaterzakken, IJszakken, Windkussens, Groeptoestellen, Hospitaaldoek Verbandkisten, Neus-, Oor-, Lavement- en Injectiespuiten iu alle genres. Buik- en Breukbanden. Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen Eau de Cologne. ParfumerieSn uit de bekende Fransche Fabriek »Eres« N. V. Mij. „SANITAS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT. LANGESTRAAT 102. g0~ Het geïll. Boekwerk en Prijscourant met alle inlichtingen wordt U franco gezonden tegen toe zending van 50 ct. In postzeg-ls aan ons Hoofd kantoor Mij. Sanltas Post Box 339, Amsterdam. VOLGESTORT KAPITAAL f 400 000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.— De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot haren Agent, de firma F. Tail Lanschot's Bank HUURHUIZEN 15 te AMERSFOORT.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3