TURF Pension AANBESTEDING. Automobiel-Ionteur mrMMsiMBria rG. Philippo 1 Mie soorten UURWERKEN kruist. Met een 7-tal auto's werden de naspo ringen aangevangen. Het vermoeden is gerezen, dat een der daders do uit eeu kamp ontvluchte Russische sergeant Zotkof zou zijn. Men vermoedt, dat de twee individuen de grens wilden passeeren. Gisterenmorgen vroeg zijn zij bij Holten gesignaleerd. Men tracht hun den weg af te snijden. Het signalement van de daders luidt'. Beiden plra. 22 a 25 jaar, net gekleed, vermoedelijk zonder hoofddeksel. Een vrouw vermoord. Onder Roosendaal is door een grassnijder het lijk gevonden van vrouw Van der Broek van Gaans. Het lijk schijnt er reeds eenige dagen gelegen te hebben. Een politie-onder- zoek bracht reeds aan het licht, dat de vrouw vermoord is. In verband niet deze zaak zijn reeds twee verdachten aangehouden. Over het vinden van een vrouwenlijk te Kolsdonk (gem. Roosendaal) wordt nader gemeld dat de ontdekker van den moord bij het grassnijden eeti plek pas omge woelde aarde vond wat hij niet vertrouwde. Hij dacht aan smokkelwaar en begon te graven. Toen deed hij zijti griezelige ont dekking. De vermoorde vrouw stond on gunstig hekend. Ofschoon getrouwd had zij omgang tnet andere mannen, waarmede ze soms voor ecnigen tijd verdween. Ook nu was ze lang weggeweest. Het gerucht loopt dat zij 3 a 4 duizend gulden bij zich had. De aangehouden verdachten zijn een leerling machinist der S. S. die met de vrouw leefde en een rijwielhandelaar, beiden te Roosendaal. De machinist-leerling G. is meermalen met de vrouw gezien. Hij zelf is gehuwd en heeft twee kinderen. Hoe de moord is gepleegd, is nog niet bekend. De non-vlinder. De non-vlinder, die tegenwoordig zooveel schade aan de bosschen op de Veluwe toe brengt, is thans in het inseclariutn te Am sterdam levend te bezichtigen. Het ongeluk der watorvliegers. De toestand van den luitenant-aviateur Bakker, die met zijn machine tegen een gebouw aan het IJ is gevlogen, is zeer goed. Hij heeft een bloeduitstorting aan het been en enkele lichte wonden aan den rug gekregen. Hij werd naar het Binnen gasthuis vervoerd, alwaar hij werd opgeuo- nien. Zijn moeder, die zich aan boord der boot met genoodigden bevond, schrok na tuurlijk hevig, toen zij het ongeval zag ge beuren. De minister van Marine begaf zich terstond naar haar toe en troostte haar. Later bracht de heer Bijlcveld eeu bezoek aan het Binnengasthuis en kon ervaren dat dc toestand van luit. Bakker zéér gunstig was. Technici komt het onbegrijpelijk voor, dat het toestel, dat met afgezetten motor daalde, het gebouw heeft geraakt. Rart bewaarplaats. Een bewoner van het Noordelijk stadsdeel te Rotterdam, die de stad uitging met verlof, had zijn geld in een kistje gedaan en dit voor de zekerheid geplaatst in de vuilnisbak. Zijn schoonmoeder, die tijdens de vacantie nu en dan naar het huis komen kijken, zette 'smorgeusde vuilnisbak buiten en de gemeentereiniging nam den inhoud mee. Toen schoonzoon thuis kwam; heeft hij onmiddellijk bij de vuilverbranding een onderzoek naar zijn «brandkast» in gesteld, met het gevolg dat hem wel het kistje kon worden overhandigd, doch de 600 mark, die er in hadden gezeten, waren verdwenen. Een Bteiger ingestort. Bij het overkappen van een nieuw bioskoop- theater te Deventer stortte Vrijdagmiddag een steiger, waarop zich tien personen be vonden in. Vier mannen sloegen naar be neden; een hunner bleef, wonder boven wonder, ongedeerdde drie anderen werden met wonden aan hoofd en armen in het ziekenhuis opgenomen. Vereenvoudiging in de huishouding. In de ffollandsche Lelie bepleit een huis vrouw het gebruik van eeu aardappelschil- machine, waarin zij ook de worteltjes krabt en tegen den winter ook de peren en appelen hoopt te schillen. Maar ik zou liever iets anders willen den. aldus T. ü.-B. iti het HdblIn plaats dat elke huisvrouw zoo n machine koopt, moest de groentenboer zoo'n instrument be zitten en om geschilde aardappelen, gekrabde peentjes en gesehilde peren en appelen ver- koopen in plaats van zooals nu. We wachten in den kruidenierswinkel toch ook wel tot de kruidenier onze koffie heeft gemalen, welnu, laat de groentenboer dan onze aardappelen, wortelen, appelen en peren schillen. Als 't noodig is, willen we er wel iets voor betalen. Zoo zou men ook gedopte doperwten en groote boonen kunnen koopen, Slager, visch- verkooper, wildhandelaar, kruidenier leveren hun waren om 100 te zeggen panklaar, waarom dan de groentenboer nog niet Er zijn trouwens te Amsterdam, speciaal in de Jodenbuurt, groenteboeren, die gedopte boonen en gekrabde wortelen verkoopen. Een groote besparing van omwaschboel zou het geven, wanneer we pannen bezaten, waarin het eten, als het er in gekookt is, ook tevens kan worden opgediend. De aardige vuurvaste schotels, die inden handel bestaan en tevens als dekschotel dienst doen, bewijzen, dat het mogelijk is. Ook in emailwerk is wat goeds van vorm, kleur en uiterlijk te bereikeu, als onze kunstenaars maar eens naar dit nederige werk zouden willen afdalen. Wie een oplossing vindt voor de kopjes- 011 bordjeswasscherij, vele malen per dag, kan een gouden troon in der vrouwen hart winnen. Ook kunnen we one heerlijk laten helpen door onze kinderen en door onzen echtge noot. Jongens, meisjes eu mannen worden ile hulptroepen bij het huishoudelijk werk. Het werd door vele vooraanstaande man nelijke en vrouwelijke paedagogen op de «Tentoonstelling». «Opvoeding boven den leerplichtigen leeftijd» gezegd: laat de kin deren thuis helpen in het huishouden. De meisjes niet alleen, oh, vooral niet alleen de meisjes; de jongens moeten ook meedoen. En de echtgenooten. Helpen bij bedden athalen, zelf opruimen, boodschappen dosn, stof afnemen, aardappelen schillen, schoenen poetsen, helpen aan de duizend en één kleinigheden, die nu alléén op het hoofd van vrouw en dienstboden komen. Terloops wil ik er op wijzen, ter voorkoming van misverstanden, dat niet allen dit helpen aanbevelen ten bate van de huisvrouw. Men zei alleen dat het noodig was voor de jeugd zelf; dat het om allerlei redenen zeer wenschelijk was. dat jongens en meis jes beiden thuis de handen (weer) uit den mouw gingen steken. En waarom zou de buisvrouw dan uict van die veranderde inzichten profiteeren en haar kinderen op een voor henzelf en voor haar nuttige wijze exploiteeren De winst ia groot: zo krijgt haar jongens als huiper bij en als baar echtgenoot baanbreker wil wezen (de jongen van heden wordt de helpende rechterhand van zijn vrouw later), dan steekt hij ook nu reeds zijn handen uit den mouw en begint vast met zijn eigen zaakjes thuis te regelen eti op te ruimen. Er zal er clan hier of daar wal een zijn, die dat handig genoeg doet. zoodat het zijn vrouw tiiet de zuchtende opmerking ontlokt «Och, laat maar, ik zal 't wel doen», waarbij ze in stilte denkt: «zulk opruimen geeft maar rommel te meer.< SPORT. ingezonden Stukken. Huilen verantwoordelijkheid der Hedactie. Kopy van ingezonden stukken, al dan niel geplaatstwordt niet teruggegeven. Centrale Commissie voor zending van Nederlandse! kinderen naar buiten. (11 1918 werden door onze Commissie 4000 stadskinderen in gezinnen op het plat teland geplaatst. De uitslag van deze, voor ons land, nieuwe wijze om de levensomstandigheden van het opgroeiend geslacht te verbeteren, was, zoo wel lichamelijk als geestelijk, blijkens de ingekomen berichten zeer verblijdend. «Oude «nenschjee gingen uit" schreef men ons, «opgewekte, blozende kin leren keerden na zes weken of langer terug". Wij besloten daarom voort te gaan met onzen arbeid en konden dit jaar reeds ruim 1000 kinderen uitzenden. Meer en meer ervaren wij evenwel, dat de behoefte aan uitzending ontstellend groot is. Uitbreiding van ons werk is dringend noodzakelijk, maar om daartoe te geraken moeten wij beachikken over meer geld en over meer gezinnen ten platte- lande, die zooveel mogelijk belangeloos bereid zijn kinderen op te nemen. Daar het gaat om een arbeid, die groote bsteekeiiis voor ons volk is, meenen wij opnieuw tot onze Iandgenooten het ver zoek te mogen richten, dat de stedelingen ons zullen bijstaan om te kunnen voorzien in de onkosten voor reisgeld, uitrusting zooveel meer, en de bewoners van platteland om de stadskinderen te huisvesten In onze Centrale Commissie zijn vertegen woordigd zooveel mogelijk alle politieke en religieus» richtingen, en haar loden, mannen en vrouwen, zijn over alle provinciën van ons land verspreid; zij is dus inderd^d een nationale organisatie. Elders wordt sedert jaren op deze wijze hulp verleend aan l^et kind uit de steden Nederland mag ten deze niet achterblijven 1 Geldelijke bijdragen worden gaarne in gewacht bij den penningmeester Mr. J. H. do Crane, Fratikonelag 348 Den Haag of een der andere ondergeteekenden; opgaven voor gezinnen bij het Bureau dar Cqutrale .Commissie, Frankenslag 83 Den Haag. Het Dagelijksch Bestuur der Centrale Commissie: Jhr. M. W. Röell, 's-Gravenbage, te Voorzitter. Dr. N, M. Josepbus Jitta, Utrecht, ae Voorzitter. Dr. C. Dekker,'s-Gravenhage, te Secretaris. Kapelaan H. A. C. M. Wennen, Haarlem, ie Secretaris. Mr. J. H. de Crane, "s-Gravenhage, Frankenslag 348, Penningmeester. Dr. J. J. Pigeaud, 's-Gravenhage. C. v. d. Voort v. Zijp, 's-Gravenhage. Jonkvrouwe H, J. v. Pantbaleon Baronesse v. Eek, 's-Graveuhage. H. F. van Reysen Jr., Amsterdam. Jan A. v. Zutphen, Amsterdam. Wedstrijd te Utrecht. Door de Utrechtsche Zwemclub werden Zondag in de open zwem- en badinrichting aan den Vossegatschendijk te Utrecht groote nationale waterpolo- en zwemwed strijden gegeven die hoewel het weder niet erg meewerkte uitatekend geslaagd zijn. De uitslagen zijn van 50 meter borstzwemmen voor adspiranten der vereenigingen, aangesloten bij den Neder- landschen Zwembond: ie prijs, verguld zilveren medaille, gewonnen door P. van Seuus (Maas) in 35 1/5 sec.; tweede prijs J. van Meerten (U. Z. C.) in 35 3/5 sec. derde prijs, bronzen medaille, gewonnen door E. ven Es (Y) in 37 sec. too meter borstzwemmen, vrije deelname. Aantal deelnemers 11. Eerste prijs, zilveren medaille van de gemeente Utrecht, gewon- nen door J. van Silfhout (Y) in 1 min. 14 J 2/5 sec.tweede prijs, zilveren medaille door G. Blitz (Dolfijn) in 1 min. 164/5 sec.; I derde prijs, bronzen medaille, gewonnen i door H. Th. Manger (Y) in 1 min. 18 4/5 sec. 1 100 meter rugzwemmen, vrije deelname, aantal deelnemers 12. Eerste prijs, zilveren medaille van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, gewonnen door P. Kraan (Y) in 1 min. 35 2/5 sectweede prijs, zilveren medaille door P. van Senus (Maas) in 1 min. 38 1/5 sec.; derde prijs, bronzen medaille, gewonnen door A. B. Markus (A. Z.) in 1 tnin. 40 4/5 sec. 1 Estafette-zwemmen voor heereu 5X5° meter om het kampioenschap van Nederland, ie prijs, groote zilveren wisselbeker met j diploma, uitgeloofd door het Utrechtsch Nieuwsblad, gewonnen door de ploeg van het Y, bestaande uit de heeren J. van Silf- hout, H. Th. Manger, J. Bierenbroodspot, F. Schutte en M. J. S. de Smet, in den tijd van 2 minuten en 54 3/5 sec., tweede prijs, zilveren medaille, gewonnen door de ploeg van Dolfijn in den tijd van 2 min. 59 4/5 sec.; deze ploeg bestond uit de heeren P. van der Velden, J. G. J. Pronk, G. Blitz, P. J. Jacobszoon, A. Soepnelde derde prijs, eeu groote bronzen medaille, gewonnen door de ploeg van de A. Z. P. C., bestaande uit de boeren P. Bonk, A. Klassen, P. van Goor, L. Wegener en W. van Achterberg, gemaakte tijd 3 min. en 3 sec. Estafette-zwemmen, 4 maal 25 meter voor datnes. Wisselslag, schdol-, rug-, zij-en vrije slag. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, gewonnen door de ploeg vau de Hollandsche dames-zwemciub, bestaande uit de dames L. Klapbaus, T. Nijland, mevrouw Cortlever en A. Hoogakker, in den tijd van t minuut en jè sec.tweede prijs, zilveren medaille, gewonnen door de ploeg van A. D. Z..be staande uit de dames M. Beisenberg. A. Dolten, F. Bennink en Dupkersin 1 min. 41 sec.; de derde prijs, bronzen medaille werd gewonnen door de ploeg van de U. Z. C., bestaande uit de dames A. Bisdom, B. Andrcae, F. Starke en G. Bunschoten in 1 min. 51 1/5 sec. Hierna werden de waterpolowedstrijden gespeeld. Het nummer gekleed popduiken, hetwelk in zijn geheel werd afgewerkt en waarnaar door talrijke deelneemsters en deelnemers werd gedongen, had al een heel eigenaar- digen afloop. De pop, die buitengewoon zwaar bleek, kon slechts door enkele deelnemers op behoorlijke wijze aan wal gebracht worden. Er werden dan ook door de Jury geen prijzen toegekend. Mejuffrouw L. v. d. Ven van «ie A. D. Z., een der deelneemsters wien het gelukte de pop een heel eind weg te brengen, doch die te veel van haar krachten had gevergd, zonk om hulp roepend plotseling in de diepte. Gelukkig was direct hulp bij de hand, zoodat dit incident zonder ongelukken afliep. Tot slot van den middag word een pan tonine gegeven, welke eindigde niet een algemeen waterballet, wat bij het talrijk publiek erg in den smaak viel. Op den Sisten Augustus 1919 ten 2 ure n.tu., zal door de stichting >Sfnt Ansfridus» voor hare rekening te Amersfoort in het Hotel Bellevue aan de Koninginnelaan (Reichmann) openbaar worden aanbesteed: het. boDwen van 110 één gezinswoningen en 2 win kelhuizen. op een terrein gelegen nabij het Zwarte Bergje, Kad. bekend in Sectie F Nos. 369, 370. 374, 376 en 82 gemeente Amersfoort. Inlichtingen zijn vanaf 7 Augustus as. eiken werkdag te bekomen van 9 tot 12 uur v.m. ten kantore van den architect Herman van Eijden, Kapelstraat no. 15 te Bussum, waar ook tevens de hoofddetail- teekeningen ter inzage liggen. Bestek en teekeningen zijn a f 25 per stel .vanaf 7 Augustus verkrijgbaar ten kan tore ^Van gen. architect Kapelstraat no. 15 te Bussum. Niet beschadigde exemplaren worden op den dag der aanbesteding i f 20 per stel teruggenomen. Het Bestuur, F. L. LAPORTE, voorzitter. H. J. C. VENINGS, secr. humus 01 laier gezocht voor 6 personen 12 volw. en 4 kind.) Vereischt worden minstens 1 Zitkamer en it Slaapkamers. Brieven met opgaat van prijs en voll. inlichtingen te zenden: SNEI.LIUSSTR„ 9 te s GRAVENHAGE. 421e Staatsloterij. Trekking van Maandag 4 Augustus. 2e klasse, ie lijst. No. 9088 f 20.000. No. 13264 f5000. No. 12196 f2000. No. «5287 f 1500. Nos. 2902 11695 en 15124 elk f 1000. Nos. 17280 f400. No. 9501 f 200. Nos. 1840 1909 11828 17957 en 18934 elk f 100. ADVERTENTIEN. gevraagd voor Den Haag, geheel zelfstandig kunnende werken. Salaris f 80,— per week. Zaterdag 's middags vrij. ADRES: KONINGINNEGRACHT ld. DEN HAAG. prima kwaliteit, per wagon en per schip. N. V. Veenderij Erven Mr. I.A.VAH KOVEN to BEIMENTHE1H. (Ov.) Amersfoort^! Kortegracht 26, b.lulustkantoor ATELIER VOOR REPARATION.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3