Zaterdag 16 fsH| Augustus 1919. No. 9219- 69e Jaargang GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drukkerij „De Amerafoortache Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1,— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels «.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Engeland schaft den dienstplicht af De duurte te Brussel en Parijs. Binnenland. Rijst Tyijografen-staken aan het Nieuws van den Dag Ook al onzedelijk Vreeselijke moord te Amsterdam. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgende stukken met den Raad gewisseld: Financiën. In de missive, begeleidende de voorstellen tot her ziening van de wedden van het personeel der gemeente (Gedr. Verz. n° 55 van 1919) hebben wij aangegeven op welke wijze, in de eerste plaats de uit die herziening voortvloeiende lasten, moeten worden gedekt. Uwe vergaderiug heeft zich in de vergadering van 29 Juli j.l. daarmede vereenigd. Ter uitvoering van dat besluit hebben wij de eer, U thans aan te bieden ontwerp-besluiten tot wijziging van verschillende belastingen en heffingen. Wij kunnen ons voorstellen, dat wordt gevraagd, of het niet beter zou zijn, dat deze aangelegenheid blijft rusten totdat de nieuwe Raad zal zijn geïnstalleerd. Daarom willen wij dadelijk mededyelen dat bet niet alleen wenschelijk is, maar ook noodzakelijk, dat nog deze maand omtrent een en ander een beslissing wordt genomen. De salarissen zijn verhoogd met ingang van 1 Januari 1919 en dekking is er voor de meerdere uit gaven niet. Zal deze er vóór 1920 zijn, dan moeten de besluiten beslist deze maand ter goedkeuring worden opgezonden. Maar ook schijnt het ons wenschelijk, dat, nu vergadering de jaarwedden regelde, ook de dekking door U wordt aangewezen. Wij stellen dus prijs op behandeling in deze 1 maand, maar dit heeft ons niet belet, rekening te houden met de waarschijnlijkheid, dat straks omtrent verschillende punten nader va» gedachten zal worden gewisseld. Ons college heeft er zich toch toe bepaald thans enkel voorstellen te doen met een fiscaal doel, en zich zoo weinig mogelijk ingelaten met vraagstukken van principieelen aard. Wel wordt veel materiaal om trent de inkomstenbelasting overgelegd, maar dit kan du met te meer kalmte worden bestudeerd, om de resultaten daarvan straks tc gebruiken wanneer weder om die belasting aan de orde zal komen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit immers toch binnen af/.ien- t tijd moeten gebeuren, wanneer de voorgestelde ijziging van de gemeentewet tot stand zal zijn ge- Het spreekt intusschon wel van zelf, dat wij er niet konden slagen een zoo groot bedrag, als thans oodig is te vinden, zonder bet geheele belastingge- ied te overzien en onze voorstellen houden dan ook hier en daar wijzigingen in, welke niet ten doel heb ben de opbrengst te verhoogen, maar die om andere redenen wenschelijk worden geacht. De voorstellen izijn toch ontworpen met de gedachte, dat de totale lasten moeten worden opgebracht naar bet beginsel van draagkracht, voorzoover de wet althans daartoe de gelegenheid biedt en het belang van de gemeente zulks gedoogt. De wijziging van de inkomstenbelasting is daarvan het voorbeeld. Nu is gebleken, dat er een belangrijke verschuiving van de inkomsten heeft plaats gevonden, moet de bestaande verordening worden herzien. Een r meerdere opbrengst beoogt de voorgestelde wijziging niet. wel een meer billijke verdeeling van lasten en een grootcre mate van aanpassing aan de gewijzigde maatschappelijke toestanden. Voorgesteld wordt de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud te verhoogen van f 400 tot f 550 en voor gehuwden van f550 tot f650. Hiermede is tegemoet gekomen aan de wenschen van den Chrlstelijken Besturenbond, volgens diens adres van 31 Maart 1919, waarbij wordt opgemerkt, dat het niet juist is, dat deze aftrek 11a 1914 geen wijziging heeft ondergaan, zooals in dat adres wordt gezegd. Vóór het belastingjaar 1918 bedroeg de aftrek f400. De tweede belangrijke wijziging die wordt voorge steld betreft het tarief van de gasfabriek. Deze prijs behoeft toch dringend herziening, nu helaas de verwachting die algemeen was. dat tenge volge van den vrede de kolenprijzen zouden dalen, niet in vervulling is gegaan. De kostprijs van het gas moet thans worden gesteld op plm. 18 cent per M3, zoodat bij de prijzen van heden voor de eerste hoeveelheid, bedragende respec tievelijk li'/g. '5. '7'/2 en 20 cent> wordt toegelegd, respectievelijk 5 j, 3 en i cent per M3. Vermelden wij daarbij nog, dat bijv. het muntgas-verbruik toenam van 68549 M3 in Mei 1918 tot 106195 M3 in 1919, dan is het wel duidelijk, hoeveel verlies thans wordt geleden en dat verandering dringend noodzakelijk is. Wenschelijk zou het zijn, dat geen gas beneden kostprijs werd geleverd. De laagste klasse zou dan echter in eens met 5^2 eent moeten worden verheogd en daartegen bestaan bezwaren. Wij hebben ons beijverd een middenweg te vinden, die beenstuurt naar het beginsel, dat beneden den kostprijs niet wordt geleverd en met behoud van het progressief tarief. Wij meenen daarin te zijn geslaagd, door voor te stellen de prijzen te bepalen als volgt: ie klasse ie hoeveelheid 15, je hoeveelheid 18 cent. 26 18 20 36 l8 21 40 19 22 De eerste hoeveelheid in de eerste klasse wordt dus nog geleverd 3 cent beneden kostprijs, terwijl voor de tweede de kostprijs wordt betaald. De andere klassen betalen kostprijs, plus een winst, in de eerste plaats bestemd, om het verlies op de eerste klasse te dekken. Ook is bij dit tarief rekening gehouden met de wenschelijkheid, dat het gasverbruik zooveel mogelijk toeneemt, waarom ook in de hoogere klassen de prijs zoo laag mogelijk is gehouden. Nu de huurgrenzen algemeen zijn verhoogd, is het wenschelijk dat ook de huurgrens hooger wordt gesteld. Het havengeld ondergaat geen wijzigingde ver- verordening op de heffing eischt opnieuw goed keuring, daar de thans geldende vergunning tot hef fing 31 December eindigt. De hondenbelasting is geheel omgewerkt en thans wordt een progressieve heffing voorgesteld. De voor gestelde bedragen schijnen ons billijk toe. De rechten voor bet innemen van staanplaatsen op de markt zijn eenlgermate verhoogd en zijn enkele vrijstellin gen, waarvoor geen reden meer bestaan, ingetrokken. De tarieven zijn aldus geregeld, dat verwacht wordt, dat de kosten die de gemeente ten behoeve van de markt moet maken, nagenoeg zullen zijn gedekt. Het weeggeld» is bij deze verordening ingevoegd. Bij de regeling hiervan is weggelaten de bepaling, dat de gemeente zorg draagt voor bet vervoer der gewogen kaas van de markt naar de door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen opslag- of laadplaatsen. De ondervinding toch heeft aangetoond, dat de kosten hiervan veel te hoog zijn, om te zijn begrepen in bet weeggeld. Doordat de belastbare huurwaarde grondslag voor de heffing van de straatbelasting over 't alge meen is verhoogd, zal de klasse-indeeling van zelf veranderen en de opbrengst daardoor toenemen. De hoogste klasse zou daar evenwel buitenvallen en daarom is deze gewijzigd en in verband daarmede enkele lagere klassen, waardoor een meer regelmatige opklim ming wel schijnt te zijn verkregen. Deze heffing is verhoogd voorgedragen. Reeds vroeger bestond het voornemen, zulks ter wille eener goede atraatpolitie, het innemen van openbaren weg, straat of plein door wagens en karren te belasten. Daartoe is thans een artikel opgenomen. Bij het voorgedragen verhoogd tarief van rechten wegens diensten door de gemeentereiniging bewezen, is er naar gestreefd den kostprijs zoover te naderen ais het algemeen belang dit toelaat. Bij de regeling van de achoolgelden moet rekening worden gehouden met de wettelijke bepalingen die over 't algemeen verbieden, dat per leerling meer wordt gevraagd dan de netto kosten bedragen. Hiermede is rekening gehouden, terwijl door het progressieve stelsel rekening wordt gehouden met de draagkracht van de ouders of verzorgers. Ook deze regelingen dragen een voorloopig karakter. De reorganisatie zal wijziging hier en daar wel noodig maken, maar bovenal zal straks rekening moeten worden gehouden met de nieuwe wettelijke bepalingen De heffing op de begrafenisrechten, die als verouderd mag worden beschouwd is geheel herzien. Daarin ia thans ook opgenomen een bepaling, krach tens welke het onderhoud van eigen grafruimten kan worden afgekocht. Met welk bedrag de thans voorgestelde wijzigingen do inkomsten zullen verhoogen. is niet vooraf te zeggen. Zooals Uwe vergadering bekend is, zal nog een enkele belasting moeten worden herzien en nieuwe worden ingevoerd, maar de daarvoor noodige wets wijziging most worden afgewacht. Woningbouw. Bouwplan V.I.O.S. Naar aanleiding van het in Uwe Vergadering van 29 April j.l., in onze handen, om advies, gestelde adres van de Stichting V. I.O.S., dd. 16 April 1919, om haar overeenkomstig hst bepaalds In 7 der woningwet, voor den bouw van 60 woningen een voorschot toe t« kennen, dealen wij Uwe vergadering het volgende medo: Bij uw besluit van 29 April 1913 werd reed» op een voorechotaanvrage van voornoemde Stichting, voor den bouw van 20 woningen, gunstig beschikt. Deze plannen konde» echter niet ten uitvoer worden ge bracht, omdat de Regeering van oordeel was, dat woningen, die in Amersfoort voor ruim f 200 per jaar moeten worden verhuurd, teneinde een sluitende »x- Baakvoreeaigiag H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek ploitatierekening te verkrijgen, niet tot die behooren te worden gesteld, voor den bouw waarvan voor schotten uit 's Rijks kas worden verstrekt. Aangezien Uwe Vergadering in deze uitspraak der Regeering aanleiding zou kunnen vinden dit bouw plan niet ontvankelijk te verklaren, deelan wij mede, dat de thans ontworpen woningen in doorsnede veel eenvoudiger zijn dan die waarvoor in 1912 een voor schot werd verzocht. De in het plan begrepen wo ningen zijn te vergelijken met de woningtypen C van den gemeentelijken woningbouw aan den Woestijger- weg en de woningen van blok A aan de Flierbeek- atraat, waarvoor eveneens voorschotten uit 's Rijks kas werden ontvangen. Merken wij hierbij nog op, dat de Minister van Arbeid in zijn schrijven van 25 Juni 1919, afd. Volkshuisvesting, no. 6658, nopens huurbepaling, ook onder een arbeiderswoning verstaat oen woning van 5 kamers en een keuken, dan meenen wij, dat het geen nader betoog behoeft, of ook voor deze woningen zal een voorschot worden verkregen. Den voor dezen bouw benoodigden grond wcnscht de Stichting van de gemeente aan te koopen. Omtrent dezen grond verkoop, stellen wij ons voor Uwe ver gadering nog nadere voorstellen te doen. De woningen, welke volgens vijf typen zijn ont worpen, geven ontwerpen, welke waarborgen dat zij zullen voldoen aan de te stellen eischen van soliditeit en hygiëne. In verband met den nog steeds heerschenden woning nood In deze gemeente, wil het ons daarom voorkomen, dat het streven der Stichting in alle opzichten bevor dering verdient, waarom wij Uwe Vergadering voor stellen te besluiten aan de Stichting de navolgende voorschotten en bijdragen te verleenen: ie. een bouw voorschot groot f406.000; 2e. een grondvoorschot groot f32.000 en 3e. een bijdrage in de betaling van de annuïteiten voor deze voorschotten ter bestrijding dezer kosten, voorschotten en een bijdrage tot dezelfde bedragen uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaarden; c. aan de Stichting in de betaling van de annuïteiten van de sub 1 en 2 genoemde voorschotten, voorloopig tot na het exploitatiejaar 1921, een jnarlijksche bijdrage uit de gemeentekas te verstrekken, gelijk aan 25 0/0 van het verschil tusscben de huur, die op grond van de werkelijke bouwkosten noodig wezen zou om een sluitende exploitatierekening te verkrijgen, en de huur, v*lie door de huurders moet worden opgebracht. Ter toelichting van de bijdrage sub c zij nog het volgende medegedeeld: Blijkens het schrijven van Z.E. den Minister van Arbeid, dd. 25 Juni 1919, no. 6658, vervalt het stelsel, volgens hetwelk een z.g. rentevoet en een z.g. matc- riaalprijzen-bijdrage in het exploitatie-tekort wordt toe gekend. Daarvoor in de plaats treedt de toekenning van een enkele bijdrage. Deze zal gelijk zijn aan het verschil tusscben de huur, die op grond van do wer kelijke bouwkosten, noodig wezen zou om een sluitende exploitatierekening te verkrijgen en de huur, die door de huurders moet worden opgebracht, van welke bij drage 75 pCt. voor rekening van het Rijk komt en 25 pCt. ten laste der gemeente, Volgens de exploitatierekening zal deze bijdrage respectievelijk een bedrag groot f 10755.24 en f 3585.08 vau het Rijk en van de gemeente vorderen. Ste o m i t Door uw medelid de heer Hof.and, zijn in de vorige vergadering de volgende vragen tot ons gericht met betrekking tot bet verleenen van steun aan gedemo- biliseerden 1. in boeverre de bemoeiing inzake de werkver schaffing en steun aan gedemobiliseerden resultaat heeft gehad en welke som hiermede is gemoeid geweest of ons college van metning is dat verdere hulp overbodig is; 3e. of er naar aanleiding van de circulaire over de opheffing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité nog nadere uitzichten zijn geopend. Wij hebben de eer Uwe Vergadering naar aan leiding daarvan het volgende mede te deelen: ad 1. gedurende het tijdvak 30 Nov. 1918 tot 2 Aug. jl. is een aantal gedemobiliseerden steun verleend door middel van arbeid, dat varieert van 22 tot 150. Het loon bedroeg voor gehuwden en kostwinners van 30—45 cent per uur en voor ongehuwden van 3041 eent por uur. In totaal is aan loon uitbetaald f53.501.81, waarvan 50 pCt. \yordt gedragen door de Gemeente en 50 pCt. door het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Het is ons vooralsnog niet mogelijk met juistheid te zeggen, of deze wijze van steunverleening goede vruchten heeft afgeworpen. Het verleenen van steun door arbeid werpt zooveel vraagpunten op, dat het niet gemakkelijk valt tot een bepaalde conclusie omtrent het resultaat te komen. Wij noemen: de invloed op de algemeene arbeidsmarktde loonregeling in verhouding tot den geprzesteerden arbeid, de houding aan te nemen tegenover georganiseerden en niet ge- organiseerden, de verhouding tot de werkloozenkassen, het overgaan van vaklieden naar de categorie grond werkers, enz. enz.; ad. 2. hieromtrent heeft ons college nog geen be paald standpunt ingenomen, alhoewel als vaststaande kan worden aangenomen, dat het tegenwoordig ge volgde stelsel niet blijvend kan bestaan; ad 3. omtrent de bedoelde circulaire zijn nadere inlichtingen ingewonnen, die nog niet zijn ontvangen, zoodat hieromtrent thans nog niets met zekerheid kan worden gezegd. Inmiddels heeft bet onderwerp onze volle aandacht en wordt nagegaan welken weg de gemeente voor 't vervolg moet inslaan, waarbij ook wordt gedacht aan de reorganisatie van het Armbestuur. Het vraagstuk is buitengewoon moeilijk en eischt nauwkeurige bestudeering. Vergeten mag ook niet worden, dat werkverschaffing behalve uitkeering van loon, veelal ook kapitaaluitgaven eischt, waarmede niet in het oneindige kan worden doorgegaan. Wanneer door ons college nader» besluiten te dezen aanzien, zullen zijn genomen, zullen wij Uwe Ver gadering daarmede gaarne in kennis stellen. Onteigening. Wij deelen Uwe Vergadering mede, dat voor de uitvoering van het bouwplan, omvattende 304 arbeiders woningen en 8 winkelhuizen in bet Soesterkwartier, de eigendom vereischt wordt van de op den hierbij overgelegden staat vermelde gronden, thans in eigen dom toebehoorende aan de daarachter vermelde personen. Ter gelegenheid van het door ons gepleegd overleg met de eigenaren, teneindu de gronden in eigendom over te nemen, is ons gebleken, dat, voor zooveel betreft de gronden toebehoorende aan E. de Greef, alhier, deze eigenaar de perceelen niet wensebt te verkoopen, terwijl met de andere eigenaren omtrent den koopprijs geen overeenstemming is verkregen, aangezien een belangrijk hoogere koopsom wordt verlangd dan de werkelijke waarde der perceelen ver tegenwoordigd. Waar voornoemden bouw, waarmede reeds een aanvang is genomen, zonder het bezit van bedoelde perceelen grond, niet uitvoerbaar zou zijn, wil het ons In verband met den alhier heerschenden woningnood, alleszins gewettigd voorkomen, de noodigt stappen te doen, om te geraken tot toepassing der Wet van 17 Juni 1918, Stbl. 379, waarbij een tijdelijke afwijking is toegestaan van de bepalingen der Wet van 28 Augustus i8ji (Stbl. 125) (Onteigeningswet), wanneer de onteigening door het algemeen nut ton behoeve van de voorziening in den wonlagnood wordt ge vorderd. In verband hiermede hebben wij de eer Uwe Ver gadering te verzoeken, ons te machtigen hiertoe over te gaan, ten aanzien van genoemde perceelen, nader op de voor U ter viaie liggende teekeniitg aangeduid.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1