Donderdag 21 Augustus 1919. No. 9221. 69e laargang UEIictriicbe Me ié I makerij Uitgave van de Drukkerij „De Amerafoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDAC1 EUR F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post Z1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieeie- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlön van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon i OVERZICHT. Binnenland. De Typografenstaking De Kroonprins te Wieringen Vaderlandich historisch Volksfeest. Heb je al gevlogen? Dat is de vraag, die je tegenwoordig al gemeen hoort. E11 het antwoord? De een zegt, ik heb het er niet voor over, al weet jo ook, dat het er bij *hem niet op 'n honderd gulden meer of minder aankomt, de ander beweertiW> heb geen veertig gulden te missen, anders ging ik beslist mee naar boven, doch een enkele slechts is er, die eerlijk bekent, dat hij niet durft. Dit laatste is de werkelijke reden, waarom nog zoo weinigen van de vele bezoekers op de Elta zich van een plaatskaartje voor zien; een «retourtje» te nomen, gaat niet zoo bijster vlot, als men niet zeker weet, terug te zullen koeren. Wie zal het kwalijk nemen? Er is maar 'n kleinigheid noodig om neer te smakken, dood of gekeusd en met gebroken ledematen. Weigerde nog Vrijdag j'.l. de motor van een vliegtuig niet toen het even buiten het kamp was? liet gelukte den aviateur wel, er nog in terug te keeren, maar hij viel toch op 20 Meter naar beneden. Gelukkig zonder gevolgen. Doch zou dit ook zoo goed zijn afgeloopen, zoo de motor eens 00 too Meter geweigerd had? We hebben eerbied voor de moedige en koene aviateurs, die In dienst van de wetenschap de koenste vluchten uitvoeren, maar de gewone pas sagier bedenkt veelal wijselijk, dat men maar eenmaal zijn hals kan breken. '11 Luitenant Hincliff, die in den oorlog werd neergeschoten, één-oogig werd en verder gekwetst en thans de stoutste vluch ten onderneemt, wat hem den r.aam van den réén-oogigen duiveW heeft bezorgd, is 'n bewonderenswaardig unicum, evenals tal van andere vliegeniers, die de meest ge- durtde demonstraties uitvoeren zoo bij dag als bij avond, maar eer de gewone menich rustig plaats neemt als passagier in zoo'n vliegtoestel, zal, de moedigen niet te na gesproken, nog heel wat duren, tenzij men weldra de zckeiheid heeft met even weinig gevaar luchtreizen te kunnc-n maken als met den spoortrein, waarbij ongelukken gelukkig tot de excepties behooren. We verwachten wel veel van het luchtverkeer, maar generaal Snijders betoogt toch in het Elta-nummer van het Militair Technisch Tijdschrift, dat het er nog ver af is, dat het luchtverkeer geregeld zal kunnen ren- deeren. Toch zal men daartoe komen, gezien de vele jaren, die stoomvaart en spoorwegen noodig gehad hebber), om hun tegenwoordig niveau van bruikbaarheid te bereiken. Hij oordeelt, dat de rentabiliteit van her luchtverkeer voornamelijk beheerscht zal worden door de vraag naar gelegenheid tot snelvervoer. Toch is te verwachten, tiat het vliegen altijd een kostbare manier van reizen zal blijven. Voor het groote publiek en voor massa-goederen zullen luchtreizen wel niet te betalen zijn, althans zeker in de naaste toekomst niet. Het luchtverkeer zal hoofd zakelijk van nut zijn voor den zakenman, voor wien »time monney» is, voor regee- ringspersonen en andere gewichtige persoon lijkheden, die spoedopdrachten hebben te vervullen en eindelijk voor hen, die zich de weelde kunnen veroorloven groote snelheid van verplaatsing met veel geld te betalen, maar voor ons, nietelingen RAADSOVERZiCHT. Verg.adering van Dinsdag 19 Augustus 1919. Burgemeester Van Randwijck is afwezig, met vacantie, weshalve berusten de teugels zoolang in handen van den oudsten Wet houder, den heer Veis-Heyn, die dan ook ditmaal de hamer hanteerde en zich met de leiding der vergadering belast had. Behalve de burgemeester echter man keerden eveneens op het appèl de raads leden Houbaer, Rant, Van Kalken en Van Nijnatten, die we trouwens ook in den vervolge wel niet meer zullen aantreffen, de eerste twee. omdat zij door de kiezers «gewipt» zijn, 110. 3, omdat hij genoeg had van het Raadslidmaatschap, de laatste, om dat ie in Breda zijn teuten heelt opgeslagen. Hiervan geschiedde mededeeling in een officieel briefje aan den Raad, waarin het heet, dat hij wegens verandering van woon plaats geen ingezetene meer is van onze gemeente, mitsdien hij opgehouden heeft lid van den Amersfoortscheu Raad te zijn. De Voorzitter richt deswege een dank betuiging aan het adres des heeren Van Nijnatten, voor hetgeen deze in het belang van de gemeente (als Raadslid) gtpraesteerd heeft. De heer Kroes was er ook niet, maar die komt wèl terug, terwijl de heer Tromp van Holst ietwat in vertraging bleef, maar dan toch present was. Toen begonne» we met do Ingekomen Stukken, waaronder een schrijven van B. en W., vermeldende, dat de kosten van 'n 4-stands urinoir aan den Leusderweg oen uitgaaf zou vorderen rau f tooo, terwijl een crediet is toegestaan van slechts f 250 voor vernieuwing dar bestaande ornmanteliug en dat besloten is geen nadere voorstellen te doenverder een mededeeling van gedane benoemingen van personeel en van de toe kenning van hooger salaris aan den Adj. Maar aanleiding van dit laatste was de heer Leinweber niet te spreken; hij stelde daarom enkele vragen en kreeg daarop van den voorzitter o. a. dit antwoord: >B. en W. hebben gehandeld in het belang van de ge- meente<! Alsof er een sterveling zou wezen, die zou denken dat B. eu W. niet zouden handelen in het belang van de gemeente! Waarom of de heer Loinweber er vorder niet op inging, vermogen wij nog niet te snappen. De hoer Leinweber was wel be scheiden ditmaal, meer daii van hem ver wacht werd, De derde mededeeling van B. en W. die wij hier nog even willen noemen, is een antwoord aan den heer Holland op diens gestelde vragen met betrekking tot het ver- loenen van steun aan gcdemobiliseerden. Deze was er echter niet mede tevredenhij had er niet veol aan, zei hij. Liever had hij resultaten gehoord, doch de heer Hofland vertrouwt er op dat, indien B. en W. soms iu dat verband nog plannen mochten hebben, dat dan de Raad er mede op de hoogte zal worden gesteld.Daar kunt u op aan, hoor, zei de Voorzitter. Mr. Stadig voelde er niet veel voor om den steun aan gedemobiliseerden onder het Armbestuur» te brengen. E11 hij liet er dan ook zijn waarschuwende stem over hooren. Ten slotte is er nog een adres van E. i de Greef binnengekomen, waarin hij be zwaren opperde tegen het onteigonings-voor- stel van B. en W., over grond aan dan j Soesterweg. Dat wordt bewaard tot het I betrokken punt op de Agenda. Alvorens we echter aan die Agenda zouden beginnen, kregen wij nog eerst een uurtje rust, want de heeren hadden weer i wat geheim» te bepraten. Die geheime g.ideringen zijn in den laatsten tijd niet de lucht, we profiteeren er tenminste nog I al eons van. Enfin, wc krijgen nu spoedig een nieuwe samenstelling van den Raad, misschien dat dit j Toen we weer bovenkwamen, was hot gets! van 13 der aanwezige raadsleden tot 14 gestegende heer Tromp van Holst had bereids plaats genomen; 13 is immers het ongeluksgetal, we konden dus gerust zijn over het verder verloop. H,« PRr.ts wat RECLAME. r -v r -v tr --r -<r v -r v w H A. H. v. NIEUWKERK - - I. ItpAbhlp IA Tal llllAltuPAAIlf 1 M L. Iteokntr. 14,Tel.317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBE LEN H K'TTyifTirTTWT rTir M de orde kwam, j was de vaststelling van de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger. 1 Het voorstel van de desbetreffende Com- i missie ten aanzien van Burgemeester en Secretaris ken geen genade vinden in de oogen van de heeren Hofland, Leinweber en Nieuwendijk; laatstgenoemde was zelfs ook tegen de verhooging van den Ontvan ger. Bij monde van den heer Hofland ver namen we, dat hij het salaris van den Se cretaris gaarne gelijk gesteld zag met den Directeur van de gasfabriek, de Burge meester mocht dan f 500 daarboven hebben terwijl de Ontvanger van hem kon krijgeu, wat er hier voorgesteld werd. De meerderheid van den Raad bleek echter voor het voorstel van de Commissie, zoodat het salaris van den burgemeester werd vastgesteld op f7400 -fSooo, dat van den secretaris op f6400—f7000 en dat van den Gemeente-Ontvanger op f 4000 f 4600. Bij de benoeming van leeraren aan de Handelsdagschool werden de als no. 1 voor gedragenen benoemd, derhalve de heeren Lammers» Zaandam (Wiskunde;, jGroene- weg. Amsterdam (Duitsche taal) en mej. van de Werfhorst te Dordrecht (Fransche ta.aJ.)t.alLen..W°ï 4e» Cfjcsjifj.ioa&I102£>..Mei, Natuurwetenschappen. Het Rapport van de Commissie inzake Gemeentelijke Woningbouw en het antwoord daarop van B. W. kwam weer niet in behandeling, tot grooten spijt van Wethou der Eysink, deze zou het nog zou gaarne voor B. W. verdedigd hebben, doch dat gaat nu niet meer, omdat de heer Eysink niet meer wederkeert, zooals men weet. Het onteigeningsvoorstel in het Soester- kwartier zal geschieden, alhoewel rekening zal worden gehouden met het hierboven reeds genoemde adres van een der eigenaren, den heer de Greef. Een voorstel tot verleenen van een voor schot voor den bouw van 60 woningen aan de Vereeniging V. I. O. S. zal eerst nog eens herzien worden in verband mot een door Wethouder Jorissen voorgelezen circulaire van den Minister van Oorlog, dd. 11 Aug. jl. Trouwens de heer Stadig was niet voor het voorstel te vinden. Als het Rijk zijn ambtenaren naar onze gemeente stuurt, dan moet het ook maar voor de woningen van die onderofficieren zorgen, zei liijwe kunnen wel iets doen, maar niet die bijdrage, die het Rijk van ons wenscht. Laten we eerst maar eens gaan marchandeeren, aldus de heer Sta dig. Hoe minder we te betalen hebben, hoe liever. Welnu, hernam Wethouder Jorissen, lat%n we het eens probeeren, Het voorge stelde voorschot wordt dus nog niet verleend, >Het Valkje» dat nu geen levensmiddelen- bureau meer is, zal voorloopig een schooltje worden met 3 lokalen. Het bestuur van de Chr. Nationale School krijgt ook zijn zin. Er is in principe be sloten om in het Schilderskwartier 'n school te bouwen ter grootte van 7 lokalenhet daarvoor benoodigde crediet hooren we vandaag of morgen wel. De hoofdschotel van de Agenda krijgen we thans; we bedoelen de wijzigingen van de verschillende belastingverordeningcn. De heer Hofland pleit op bijna harts tochtelijke wijze om zijn voorstel in zake aftrek levensonderhoud, dat f 100 hooger is alsdat van B. en W., nl. voor on gehuwden f650 en voor gehuwden f750 er door te krijgen, doch hoe hij ook praatte, en hij liet het heusch niet zoo spoedig los, de heeren bleven er ongevoelig voor. De heeren Stadig on Oosterveen, alsmede de Voor zitter waren zijn opposanten. De argumenten van dun heer Oosterveen bleken niet zoo bijzonder gelukkig; de heer Hofland be steedde er dan ook niet veel aandacht aan. De heer Stadig trachtte aan te toonen, dat de belastingplannen van den heer Hofland voor de gemeente bedenkelijke gevolgen zal hebben, terwijl het betoog van den Hofland er op neerkwam, om te voorkomen, dat de duiten die er noodig zijn om de ge meentelijke huishouding te kunnen drijven niet gehaald moeten worden bij hen die niets bezitten, maar dat er wel een «schepje» bovenop^kan worden gegooid bij de beter gesitueerden, die het ruim en breed betalen kunnen. «Laat men van de tafel van B. en W. maar eens de courage hebben, om tegen te spreken, dat men tegenwoordig met f1200 inkomen meer draagkracht heeft dan vóór den oorlog met f 700» riep de heer Hofland met pathos uit. De uitdaging werd echter niet beantwoord, zoodat zijn stelling niet is aangevochten, dat een belastbaar inkomen van f 650 te laag is voor belasting, en de heer Hofland constateerde dit met groot genoegen. En toen even later de heer Stadig met een voorstel kwam, om den kinderaftrek te verhoogen van f50 tot f75 per kind, onge acht het aantal, ondersteund door de heeren Koning en Nieuwendijk, toen was het spoedig gepiept, want, beweerde de heer Stadig, dan zijn de gevolgen voor de ge meente zeker niet bedenkelijk en de minder bedeelden, waarvoor de heer Hofland als pleitbezorger optreedt en die over het alge meen toch de meeste kinderen hebben, zullen er van profiteeren. Overigens wil deze spr. aan de voorstellen van B. en W. hcelemaai niet tornen. «Laten we maar stemmen», zei de Voor zitter en aldus geschiedde het. t•"'ydcvmuilbfi* Iswreeiu en Leinweber) en het voorstel Stadig, kinder aftrek f 75 aangenomen met 86 stemmen, die van de heeren Oosterveen, Ruitenberg, Veis-Heyn, Verhoeff, Eysink en de Kemp»- naer tegen. Onder de verdere aangenomen voorstellen van B. en W. bij dit punt, zijn ook de ver heuging van het gastarief, marktgelden, schoolgelden, huurgrenzen enz. Het gas o. a. wordt thans als volgt ie kl. ie en 2e hoeveelh. 15 ct., resp. 18 ct. 2e ie en 2e 18 20 3e ie en 2e 18 21 4e te en 2e 19 22 De overige punten van de agenda wor den vervolgens overeenkomstig voorstellen B. en W. aangenomen, alleen de benoeming van de Levensmiddelen-Commissie worden aangehouden totdat de nieuwe Raad ral zijn geïnstalleerd. Van_de Rondvraag noemen wij als het voor naamste een voorstel van den heer Nieu wendijk, dat algemeene goedkeuring vindt, om het salaris van de Wethouders in over eenstemming met de door hun geprcateer- den arbeid to verhoogen tot f 2500 met een pensioensgrondslag van f 1000, in te gaan met de nieuwe begrooting. Conform be- sloteu. Zóó vlug is het met de andere salarissen niet gegaan Alvorens we naar huis gingen, en de vergadering gesloten werd, eerst nog waar- deerende woorden van den Voorzitter, je gens de raadsleden, die geen deel meer zullen uitmaken van den nieuwen Raad, en dus voor het laatst aauwezig zijn, in 't bijzonder aan de beide vertrekkende Wethouders, de heeren Eysink en Verhoeff, voor het vele, dat zij in het belang van de gemeente Amersfoort hebben verricht; hij spreekt de hoop daarbij uit, dat zij nog vele jaren ge tuigen mogen zijn van de bloei der ge meente. (Applaus). We sluiten er ons gaarne bij aan! Hamer valt. STADSNIEUWS. Bij het 19 dezer te den Haag gehouden examen Hoog-Duitsch L. O. acte slaagde ook onze stadgenoot, de heer O. A. Golicke. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemster uitgereikt aan; Coba Tetenburg, Mientje Louis, Ann! Serré, Tine Tetenburg en Rika Louis.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1