Bel dan op No. 42. DISTRIBUTIE. D« broodkaart 107e tijdvak (roodgekleurd) loopt van 23 tot en met 31 Augustus 1919; terwijl die van het 108e tijdvak (zwart- gekleurd) geldig is van 1 tot en met 9 September 1919. Burgemeester en Wethouders der Ge- mesnte Amersfoort, maken bekend, dat van 25 Augustus tot en met 6 Sep tember 1919 zal gedistribueerd worden: Op bon 79, Algem. Bonkaart, Suiker 7 ons. Voor kinderen: Leeftijd beneden 1 jaar. Op bon 19, kindermeelkaart, kindermeel, ti/i ons. Leeftijd J - 2 jaar. Op bon 19, kindermeelkaart, kindermeel, 3 ons. Op bon 24, auikerkaart, suiker, 7 ons. De Wethouders-zetels. Op initiatief van de Soc. Dem. Raads fractie waren gisteravond de nieuw ge kozen leden uitgenoodigd tot een bespreking van het door haar gestelde Urgentie-program, en eventueele samenstelling van het Dag. Bestuur. Behalve de S. D. waren aanwezig de hecren Ruitenberg en Leinweber van de Vrijz. Dem., de heer Tromp van Holst was verhinderd. De rechtsche fractie had bericht gezonden niet aanwezig te zullen zijn, daar 29 van eei. bespreking geen nuttig effect verwachtte. Van de beeren v. Traa en v. Hardeti- broek was bericht van verhindering inge komen. Hofland als voorzitter vindt het jammer dat de zaken dezen loop hebben genomen, daar allereerst samenspreking noodig is, om tot vruchtbare samenwerking te komen. Hij ontwikkelde twee vraagpunten n.l.de toekomstige samenstelling van het Dag. Best. en in verband hiermede de tactiek der audere fracties, die wel met elkander, maar niet met de Soc. Dem. overleg hebben gepleegd. De aanwezige Vrijz. Dem. heeren ver- eenigden zich met deze voorstelling, zonder zich persoonlijk of voor hun fractie te verbin den aan het hen toegezonden Urgentie- program. Niet-toelating Mebius. Onderstaand schrijven werd door den heer J. Mebius aan den Burgemeester onzer gemeente verzonden Amersfoort, 20 Augustus 1919. Aan den Heer Burgemeester Edeiachtb. Heer, Hiermede heb ik de eer U kennis te geven dat door mij geen hooger beroepzal worden aangeteekend tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 18 Aug. 1919 3e afd. No. 1617/1374. onderwerp: »niet toelating van een raadslid.» Hoogachtend, (w.g.) J. Mebius. Onze Wiukelweek. Het kwam ons dezer dagen ter oore, dat er sommige winkeliers zijn, die bezwaren opperen aan den Etalage-wedstrijd alhier deeltenemen, zoo het heeten moet, omdat zij geen geschikte of voldoende artikelen in hun branche zouden kunnnen betrekken van hun fabrikant, of althans deze niet in voorraad hebben, en derhalve, niet aan den Strijd zullen deelnemen. Alsof men met den huiaigen voorraad dan geen typische, smaakvolle of practische etalage zou kunnen bereiken, die voor een bekroning in aanmerking komt Neem de mooiste, fijnste of chiqueste artikelen, of wel, besteed aan uw in orde te maken etalage een reuzen-bedrag, doch laat een boerenjongen uit Sparenburg of zoo iets uw fraaie artikelen in uwe bij uitstek geschikte kast etaleeren en de Jury zal U voorbijgaan, want noch van typisch, noch van smaakvol of vakkunde zal er sprake zijn. Uw buurman echter, met de meest een voudige, zoo noodig even te voren netjes opgepoetste artikelen, die bovendien een zeer bescheiden portemonnaie-inhoud voor zijn etalage beschikbaar heeft, maar die weet, wat etaleeren is, ziet, hij heeft het genoegen bekroond te wordeu. Inderdaad, niet het geld of de mooie artikelen doen het in hoofdzaak, trouwens met veel geld is het zeker geen kunst iets te bereiken, doch wel de wijze waarop de winkelier zijn vakkundig oog weet te ge bruiken. Het zijn toch allemaal geen koks, die lange messen dragen Wij meenen derhalve, dat er geen enkel winkelier zal zijn, die een dergelijk naar voren gebracht bezwaar zal willen hand haven. Ieder zakenman toone dus op 29 en 30 Augustus wat hij kan; die het niet doet Geef U heden nog voor den wedstrijd op Neptunus, Hedennamlddag half 7 zal in de Zwem inrichting het van wege onze zwemclub Neptunus» uitgeschreven zwemfeest een aanvang nemen, waarvoor een afwisselend programma is samengesteld, bij name •schoonspringen» en 'n competitie polowed strijd- tusschen U. P. Z. B. Neptunus A. Z. en P. C. Men zorge dus op tijd 'e zijn. Onze stadgenooten van Tweel en Rou wendaal, beiden van Neptunus wisten te Maarssen bij de gehouden wedstrijden resp. een 4e en sen prijs te behalen bij het num mer vrije 400 M. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 66 graden Fahrenheit. Gymnastiek. De Amersf. Gymnastiekvereniging Ex celsior» heeft bij besluit van 9 Aug. j.l. de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verkregen. Op hare laatst gehouden vergadering werd besloten tot oprichting eener Dames- Gymnastiekvereeniging, als onderafdeeling der A. G. V. »Excelsior«. (A.-D.) B i 11 a r d-C o n c o u r s. Bij den alhier gehouden vier-daagschen wedstrijd van de Amersfoortsche Billard- Club is de uitslag als volgt: Eerste klasseie prijs: R. J. van Eimeren, ze prijs G. J. Blom. Tweede klasse: te prijs F. G. van der Hoven, 2e pr. H. Louis terwijl een extra-prijs voor de hoogste serie ten deel viel aan den heer R. J. van Eimeren, 18 caramboles. De uitreiking der prijzen geschiedde door den heer Klaassen. Houders van jachtaeten worden er aan herinnerd, datzfj, ingevolge de Vuurwapen- wet, voor het in bezit hebben van vuurwa penen de machtiging daartoe dienen te hebben verkregen van den Commissaris van Politie. Appelen stelen. Drie jongens van ongeveer is jaar zijn aangehouden ter zake van'het stelen van ap pelen. Op transport. Een minderjarig meisje werd op transport gesteld naar Apeldoorn, idem een man naar Emmen, verdacht van rijwieldiefstal. Proces verbaal werd opgemaakt tegen een onzer ingezetenen wegens het rijden met een fiets zonder licht. Paardenmarkt Amersfoort. 20 Augustus 1919. Aanvoer500 paarden79 veulens en 1950 - 11250. Werk paarden f500 f 800. Slacht paarden f 250 f 450. Veulens f 200 f 400. Hitten f200 f 450. Handel flauw. Nederlandsche Jachtvereeniging. Alhier is opgericht de Nederlandsche Jachtvereeniging. Uit het rondschrijven, dat zulks vermeldt, stipt het Hdb. wij het volgende aan: Overtuigd, dat het rijden achter de honden ecne uitmuntende leerschool is om bij alle ruiters in den lande vlotte ruitersport aan te kweeken en te bevorderen, heeft deze nieuwe vereeniging zich tot taak gesteld eene mente te vormen en daarmee het jachtrijden te beoefenen. Teneinde dit doel in den meest uitgsbreiden zin te bereiken, zal de vereeniging arbeiden in nauwe samen werking met het leger en het samenbrengen van alle ruiters en paardenliefhebbers in ons land en dit op de meest krachtige wijze trachten te bevorderen. Teneinde zoo nuttig mogelijk voor het leger te kunnen werken, heeft de vereeniging de leiding van de jachten aangeboden aan den directeur der Rij- en Hoefsmidschool te Amersfoort. Hierdoor is den leden ge waarborgd, dat de jachten op oordeelkundigs wijze zullen worden geleid. VVederkeerig heeft genoemde autoriteit aan de vereeniging belangrijken steun ver leend, door het benoemen van den ritmeester jhr. J. W. Godin de Beaufort, instructeur aan de Rijschool, tot jagermeester der ver eeniging. Aan den jagermeester zijn toege- gevoegd één luitenant-hulpjagermeester, één wachtmeester-pikeur en één huzaar honden- verzorger. Bij de oprichting werden aan de vereeni- ging door een comité, bestaande uit baronesse Bentinck. geb. Speelman, jhr. mr. dr. J. D. II. da Beaufort, H. P. M. van der Aa en VV. A. M. Westerouen van Meeteren de 7 eenige in ons land aanwezige foxhounds ten geschenke aangeboden. Deze honden zijn deels in België, deels in Engeland gefokt, In de laatste dagen van Juni zijn de 3 teven gedekt, zoodat tegen het einde van den zomer de kennel uitbreiding zal behoeven. De directeur van de Rijschool heeft, In afwachting van het in gebruik nemen van den kennel op de Vlasakkers, de honden in de Calvalerie Kazerne te Amersfoort dosn onderbrengen. Het dagelijksch bestuur der vereeniging beslaat uit: ritmeester W. J. van Hoytema, voorzitter: te luit. J. Knel; ie luit. W. E. Mathon; ie luit. W. A. M. Westeroüen van Meeteren, secr.-penn Primula. Wanneer onze hulsvrouwen soep koken, dan bereiden ze meestal «en zoo krachtige en dikke soep, dat men na, gebruik van één bord, vau de andere gerechten weinig meer kan nemen. Nu is dit wel te verklaren. De bereiding van een soep toch, hetzij met groenten, erwten, boonen, vermicelli of rijst, vereischt een omslachtigen, tijdrooven- den arbeid. En is zoo'n soep gereed, dan ziet de vrouw des huizes natuurlijk gaarne dat er van genoten wordt in verhouding tot de moeite, die ze er aan besteedde. En zoo beantwoordt de soep, die oorspronkelijk bestemd was, om aan hel begin van den maaltijd een eetlustopwekkend gerecht te zijn, in het geheel niet aan haar doel. Daarom zij hier de aandacht gevestigd op de bekende PRIMULA-soeptabletten. Deze zijn namelijk zeer licht verteerbaar, smakelijk en voedzaam en toch niet zoo zwaar, dat ze den verderen eetlust benemen. De bereiding ia hoogst eenvoudig en ge makkelijk. Ze vereischt slechts een kooktijd van tien tot vijftien minuten (al naar gelang de soort) hetgeen een besparing van tijd en brandstof is. Daar ze tenslotte ln meer dan 20 soorten verkrijgbaar zijn, wordt aan ieders persoon lijken smaak ruimschoots voldaan. Hebt (J een Taxi ef Auto noodig? UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Vermoedelijk tengevolge van te hard rijden is te Teuge bij Apeldoorn een ernstig auto-ongeval gebeurd. De heer van de Beid, slager te Deventer, wonende in de Lange Bisschopstraat aldaar, kwam met zijn neef van hier; de heer v. d. Beid bestuurde zelf. Plotseling ging de auto onderste boven, zoodat de inzittenden een eind werdeu weg geslingerd. De heer v. d. Beid werd hoogst ernstig gewond. In het ziekenhuis te Deven ter xijn hem de laatste Sacramenten toege diend. De heer Palthe uit Almelo, die juist passeerde waarschuwde dr. De Rook uit Twello, die de eerste hulp verleende en vervoerde het slachtoffer naar Deventer. De verwondingen van den heer van de Beid bij het auto-ongeluk^ bleken gelukkig vankelijk liet aanzien. De heer v. d. B. heeft reeds het zieken huis kunnen verlaten. Weeip. De heer A. M. van Dockum herdenkt dezer dagen zijn 50-jarig onafgebroken Raadslidmaatschap, üp 29-jarigen leeftijd trad hij de Raadzaal binnen. Bij de jongste verkiezingen stelde hij zich niet meer be schikbaar. De jubilaris, die tot de liberale partij behoort, diende de gemeente ongeveer 25 jaar als wethouder. De Liberale Ver eeniging meende dit zeldzame feit niet on gemerkt te mogen laten voorbij gaan. Zij benoemde een commissie die de huldiging zou voorbereiden. Een ernstige ziekte, waar door de heer Van Dockum werd getroffer is oorzaak, dat de plannen ,der commissie niet tot hun recht konden komen, zoodat van verdere stappen iti deze richting werd afgezien. De gemeenteraad gaf van zijn erkentelijkheid blijk, door den jubelaris een gouden medaille met inscriptie te schenken, welke bij monde van den burgemeester werd overhandigd. BINNENLAND. Z o m e r t ij d. Naar men verneemt heeft het Nederlandsch Landbouw-Comité ceti adres gericht aan den minister, verzoekende bet volgende jaar den z.g. zomertijd niet opnieuw in te voeren, De staking der Typo's. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Grafischen Bond heeft het volgende mani fest aan de leden gezonden Naar u allen bekend zal zijn, is te Amsterdam op enkele drukkerijen een staking uitgebroken, met het doel te trachten hooger loon af te dwingen. Wij zijn verplicht onze leden met allen ernst te waarschuwen voor de gevolgen van het bedrijven van een dergelijke onorganisatorische daad, Waar wij aan de Coll. Arbeida-Over- eenkomst nog tot Januari zijn gebonden en ons steeds als eerlijke mede-contrac tanten hebben gedragen, doen wij een dringend beroep op het gezond verstand van onze mannon om geen gevolg te gaven aan eeu poging van zekere zijde, om door partieele stakingen het afsluiten van een nieuw contract onmogelijk te maken. Wij ontvingen van het Alg. Hoofdbe stuur van de Patroonsbonden reeds een uitvoerig schrijven, waarin er op gewezen wordt, dat men de hoofdbesturen der werknemers-organlsatiën voor dezen con tract-sabotage verantwoordelijk stelt, en indien deze niet bij machte zijn, aan der gelijke >directe actie» een einde te maken, zij van het voornemen zal afzien om op 3 September a.s. de onderhandelingen voor een nieuw contract te beginnen, waarin o.m. voor de werknemers zeer belangrijke wijzigingen zullen worden gebracht. Met den meesten nadruk moeten wij er nog op wijzen, dat door ons geen enkele verantwoordelijkheid kan worden aanvaard voor het bedrijven van ondoordachte daden, die in lijnrechten strijd zijn met het eer lijkheidsgevoel, dat aan het afsluiten van een overeenkomst ten grondslag ligt. Men heeft vertrouwen te stellen in de leiding onzer organisatie, die niets zal nalaten het conflict in der minne te schikken en zal trachten door overleg voor onze vakgenooien in deze moellijko tijden te bereiken wat mogelijk is. Alleen aan den »Alg. Ned. Typ. Bond» is bericht, dat het algemeen hoofdbestuur het contract met dezen bond beschouwt als door en met dien bond te zijn verbroken, welke verklaring aan het oordeel der alge- meene patroonsvergaderingen heden Don derdag zal worden onderworpen. Met de drie overige werknemersbonden den Katholieken, den Christelijken en den Neutralen, wordt het contract voortgezet. Met deze bonden worden dan ook den 3en September a.s. de ouderhandelingen over het nieuw te sluiten contract voor Januari 1920 begonnen, Een van ric hoofdbestuursleden deelde mede, dat het hoofdbestuur het contract als niet rerhroklu beschouwt. Dat de patroons organisaties dit wél doen, acht het ongemo tiveerd, omdat de leiding van den Alg.Ned. Typografenbond terstond, nadat de eerste zoogenaamde wilde staking was uitgebroken, al het mogelijke in het werk heeft gesteld, om uitbreiding daarvan te voorkomen. Het hoofdbestuur wacht nu af, hetgeen de algemeene ledenvergadering der patroons^ organisaties Donderdag a.s zal besluiten. Het zal tol dien tijd bemiddelend - dus niet leidend optreden in de bestaande conflicten, doch geen stakingen proclameeren. Blijven de patroons echter op hun stand punt van nu staan dat het collectief contract met den Algemccnen Bond verbroken is, dan zal het hoofdbestuur in verband hier mede, andere maatregelen treffen. Een brutale poging tot misleiding. Onder dit opschrift maakt het Hbld. mel ding van een buitengewoon brutaal op- ncdtersstUKje, waarvan dc dader het blad, en vooral het publiek, de dupe had willen doen worden. De redactie heeft namelijk het volgende telegram uit Den Haag ont vangen >l,irectie Mijnbouw Maatschappij Keta- hoen seint uit Indiö, dat op haar terrein goud is gevonden in bijzonder breede lagen met een goudgehalte veel hooger als van de Simau. Mijnexploltatie zeer loonend. Werk zaamheden worden hervat. Hoofdingenieur Jansen in Holland met verlof». De redactie van het Hbld. schrijft nu het volgende: >Niet slechts omdat de oplichter, die op het klakkeloos plaatsen van deze fraaie mededeeling heeft gespeculeerd, het er wat al le dik heeft opgelegd, maar ook om allerlei andere redenen, die wij hief niet nader uiteen zullen zetten, hebben wij het wenschelijk geacht, een onderzoek in te stellen naar de juistheid en de herkomst van dit bericht. Hierbij bleek ons al spoedig 1. dat de Ketahoen, die in liquidatie ver keert, er geen hoofdingenieur meer op na houdt; 2. dat onder de Indische ambtenaren, die op het oogenblik met verlof in Den Haag aanwezig zijn, zich geen ingenieur Jansen bevindt; 3. dat in kringen, die ge acht mogen worden op de hoogte te zijn van den toestand bij de Mijnbouw Mij. Ketahoen, absoluut geen bericht is binnen gekomen, omtrent het vinden van goud op de terreinen der maatschappij. Uit een voortgezet onderzoek is ons ge bleken, dat de afzender via het telegram als naam en adres had opgegeven: •J.Jan sen, Victoria-Hotelen dat er op het oogenblik in genoemd hotel een aantal Janscn's logeeren, die echter alle anders voornamen hebben dan de genoemde en die dan ook stellig geen van allen iets met deze zaak to maken hebben, zoodat naam en adres volkomen gefingeerd zijn. Wij hebben de aandacht der Haagsche justitie op deze zaak laten vestigen, vooral, omdat er eenige aanleiding bestaat om te vermoeden, in welke richting de daders van deze poging tot oplichting moeten worden gezocht, al kunnen die vermoedens uit den aard der zaak op het oogenblik niet in het openbaar worden uitgesproken. De kroonprins te Wieringen. sit a "r,re*P0»d«»« van het «Hdbl.» te Eiland Wieringen schrijft: Men heeft mij gemachtigd, het bericht dat in vele bladen de ronde doet, over do komst van des Duitschen Kroonprinsen gemalin op Wieringen, tegen te spreken. worden tot heden geenerlel schik kingen in de Oostersche pastorie gemaakt. De mededeeling in een blad, dat er

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2