J. v. d. Hooff Langestraat 107 (Drogislerij). firma H. W. ten Hove, Varkensmarkt 17a (Sigaretibandel). H. (J, Hoogervorst, Arnhemschestraat 24 (magazijn de Bijenkorf'. 1". Gosschalk, Utrechtscliaatraat, (Banket bakkerij), llehenkampen Co, Langestraat 46 (Heeren- mode), F. E. Hopman, I.angestraat 88 (Coiffeur). B. J, Kraal, I.angestraat 26 (Hoeden en Heerenartikelen). D. Kamperman, Kamp 4 (Rijwielhandel). N Op 't Land, I.angestraat 93 (Comes tibles). B. C. F. Molle, Langestraat 5 (Magazijn de Faam). B. Tb. Meyer, I.angestraat 60 (Aardewerk). G. Philippo, Kortegraeht 26 (Horloges). H. Stuurman, Hof 28 (Kruidenierswaren) Alph. Snoeren, Langgstraat :o (Schoenen magazijn). IJmtiider Vischhandel, Utrechtschestr. 40- Wij waren in de gelegenheid deze uit spraak reeds gisteren per bulletin in onze gemeente bekend te maken. Wij feliciteeren den prijswinners met het door hen behaalde succes; het is gebleken, dat op het gebied van étaleeren van Amers foort een enorme vooruitgang valt te con- Rappe handen gaven hier uitvoering aan het gevoel voor smaak en kleur, vernuft en originaliteit van onzen winkelstand, want toen wij zagen, hoe Zaterdagavond onzewinkelstraten in een zee van licht gehuld waren toen ontplooide Amersfoort zich ill haar schoonsten tooi. Al die pracht volle étalages in hun verschillend voorkomen, naar gelang der artikelen, het was over 't algemeen een lust ze te aanschouwen, we zeggen over 't algemeen, want er waren er natuurlijk bij die absoluut van wansmaak getuigden, doch deze laien we dan ook buiten bespreking. Het was vooral in de Langestraat oen geregeld va et vient en daarbij zagen we tevens hoe de kijklustigen voor sommige winkels queu te maken hadden, zoodat het aandachtig aanschouwen, soms met moeite en veel tijd gepaard ging. We laten thans nog even de zaken volgen, die wel aan den wedstrijd deelnamen, doch buiten mededinging wenschten te blijven, want ware dat niet het geval geweest, hoeveel meer eerste prijzen zouden dan ongetwijfeld nog beschikbaar moeten zijn geweest; want ook onder hen waren velen, die kranig van hun smaak en vakkundige kennis deden blijken. Buiten mededinging blevenL. van Achteiberg, Arnhemschestraat 1. Firma J. W. van Achterberg, Westsingcl 34-35- G. Boekenoogen, Langestraat 2. J. A. Bronsdijk, Langestraat 52. J. van Dijk, Langestraat 116. Fontein Sc Schippers. Langestraat 24. N. V. voorh. van Gent Co., Muur huizen 119. Gezusters van Goor, Langestraat 75. A. M. v. d. Heijer, Langestraat 86. H. Jacobs, Utrechtschestraat 32. Y. O. de Jong. Utrechtschestraat 46, A Kaspers, Weslsingel 15. B. Kramer, Langestraat 63. Firma M. A. Klein, Langestraat 7. R. Levy, Langestraat 36. Firma L, J. Luycx Sc Zoon, Langestraat 49. L. de Leeuwe, Langestraat 54. J. E, van Nie, Utrechtschestraat 37. B. Niew#g, Langestraat 39. M. R. N. Oostervnen, Langestraat 42. C. van Ommeren, Langestraat 14. W Peper, Stationsplein 8. M. H. van Raalte, Langestraat 34 37 W. K. van Rossum, Langestraat 44. L. Stas, Langestraat 12. N". V. Singer Maatschappij, Weslsingel 43. G. J. Slothouwer, Langestraat 77. Matsou Simons, Langestraat 23. Magazijn «Voorwaarts», Utrcchtscheweg 3Ö- A. van Vreumitigen, I.angestraat 48. A. de Vries, Langestraat 22. H, J. Veen, Westsingel 27, Wed, Verhaalf, Arnhemschestraat 5. J, J v. d. Veer, Krommestraat 46. M. H. Vink, St.-Andriesstraat 4. Moge do middenstand op den ingeslagen weg doorgaan dan zul ze werken ten voor* decle van zich, ten bate der industrie, tot heil van stad en land. De uitspraak der jury, die bestond uit de heeruu van Kuyk (firma Muller) Amsterdam Scheffer Soesterberg en van der Weg Hil versum, terwijl uitsluitend voor hel Neder- landsch fabrikaat een dear die vereeniging gezonden Jury-lid fungeerde, n.l. de heer Margudant uit den Haag, was later bekend, dan verwacht werd, maar toch konden nog Zaterdagavond de bekroonde winkeliers de mededeeling worden gedaan, op welke wijze zij uit den strijd te voorschijn kwamen. 's Namiddags, gelukkig was de regen bij tijds geëindigd en was het zonnetje weer in haar volle actie, maakten de commissieleden met het Eere-Comité in enkele rijtuigen een ommegang óoor de stad langs de euleerende zaken en was daarmede het programma, wat althans da Etalagewedstrijd betreft, af gewerkt. Woensdag a.s„ morgenavond half acht zal in Amicitla de feestelijke prijsuitdeeling plaats hebben, toegankelijk voor alle deel nemers aan den etalagewedstrijd. Dat belooft nog wat! Ultfllng Jury Nerterlandsch fabrikaat. Vanwege de Vereeniging van het Neder, laudsch fabrikaat werden in ome gemeente j prijzen toegekend aan die zaken die uit muntten door uitstalling en etaleering van het Nederlandse// 0/ eigen fabrikaat.. De. ie prijs, verguld zilveren medaille kwam in handen van de firma Gebr. Hamers (A meublementen) Langestraat. ie prijs zilveren medaille werd toegewezen aan de firma Denijs van Roon (Lange- s/raat en de je prijs (eigen fabrikaat) aan de firma Albert llefin (Langestraat). Voorwaar voor Amersfoort een schitterend KONINGINNEDAG. Al vrosg in den morgen van gisteren, Maandag, zette de feestvreugde in, waarbij het beroemd geworden «Oranjezonnetje» niet weinig haar medewerking verleende. De drukte concentreerde zich in 't bijzon - der iu de bevlagde Langestraat, doch ook In de andere straten van de stad, waar thans drukker gevlagd werd dan tijdens de twee dagen van onzen Etalage-wedstrijd, kon men al spoedig merken, dat het ging om den Koninginnedag. Vijf jaren achtereen hebben de tijdsom standigheden gedwongen het «feesten» achterwege te laten. Geen feestvertoon of traditioneels vermaken hebben we sinds dien tijd noemenswaardig gehad. De toestand echter is gelukkig wêer zoo zachtjes aan van dien aard geworden, dat men gemeend beeft de bezwaren welke lot dusver bestonden, dit keer niet te doen gelden. En ook Amersfoort bleef daarbij niet achterwege. De >Oranjevereeniging« kwam thans weer met haar »Oranje-program« voor den dag en dit was het sein tot feest vieren. Niet alleen gisteren, maar ook den dag van heden moest er aan worden vastge knoopt; daartoe had een Commissie uit onze burgerij gezorgd, dat er »centen< binnen kwamen. Naast de scholen waren ook de meeste kantoren gesloten, en later op den middag zijn zelfs bijna alle winkels tot sluiting over gegaan. Troepjes mannen en vrouwen, jongens en meisjes, getooid met »Oranje« op de borst trokken naar de Langestraat en omgeving, want daar was het brandpunt der drukte, en de feeststemming was er. Het begon gisterenmorgen 8 uur met een reveille door tamboers, hoornblazers en muziekcorps van de infanterie onder leiding van den kapelmeester, den heer G. Bikkers, trekkende van af de infanteriekazerne door verschillende straten der stad, gevolgd door de menigte, die bij zulk een muziek-omme- gang altijd op haar post is. Om 9 uur koraalzang door volwassenen, zooals het programma der Oranje-vereeni- ging dit aangeeft, op het terras der Socië teit »Amicitia« ouder directie van den heer A. J. C. Mooy, met medewerking van ver schillende zangvereenigingen en begeleid door een gedeelte van het stafmuziekcorps van het 5e Regiment Infanterie. liier werden verschillende zangnummers op inderdaad verdienstelijke wijze ten ge- booro gebracht, beginnend met „Wilhelmus van Nassauwe", gevolgd door „Hollands vlag", .'Mooi Holland" om te eindigen mei „Koraal". Inmiddels was men op °t Zand begonnen met do opstelling van de kinderen, die onder leiding van den heer van Lunteren om 10 uur een aubade op het Julianapleiu zouden uit voeren, oin na afloop daarvan marcheerende langs Leusderweg, Westerstraat, Utrcchtsche weg het feestterrein te bereiken. Dit was voor het zich nu op straat be vindende publiek juist de goede richting, want om half elf zou er op de Konlnginne- laan gedefileerd worden door het geheele garnizoen voor den generaal Van der Hegge Zijnen, den commandant van de je divisie. Cavalerie, Infanterie en Artillerie werden daartoe nabij het station opgesteld. Inmid dels was voor een behoorlijke afzetting aan dn Koninginnelann door militaire- en burger politic, deze laatste onder leiding van In specteur Seeuwen, zorg gedragen, het terrein waar de generaal zich te paard had opge steld, en waarbij tevens onze burgemeester de lieer van Randwijck, de Wethouders Vels-Heijn en Eysink en den Secretaris der gemeente tegenwoordig waren. liet was een grootsch gezicht toen weldra hier achtereenvolgens de Infanterie, Cavalerie en Artillerie, aldus defileerende voorbij trokken, voorafgegaan eerst door muziek van het 5e, onder den heer Bikkers, later door die van de Cavalerie. Na afloop van het défilé keerde men naar dn stad terug, waar op de Varkensmarkt ook de generaal inmiddels was gearriveerd en de troepen hier zag voorbijtrekken, die de resp. kazernes weer opzochten en het publiek zich verspreidde, dat tegen 2 uur te vinden was nu in de omgeving van dc Van Assenraadstraat alwaar de allegorische en reclame oplucht werd opgesteld, en het volgend nummtr van hel programma uit maakte. Dat het hier aau belangstelling niet ont brak, behoeft zeker geen betoog; derge lijke demonstraties krijgen we niot te veel te zien. De opstelling van zulk een stoet is inderdaad niet gemakkelijk, maar toch liep het zaakje best van stapel, zij het dan ook, dat men een half uur in vertraging kwam, immers in plaats van 2 uur vertrok men half drie, wat zeker niet op rekening mag komen van onze politie, die tijdig voor de noodige afzettingen, onder leiding van Inspecteur Lozekoothad zorggedragen, doch zooals we reeds zeiden met dergelijke op stellen gaat het niet altijd naar den vleeze, of doen zich factoren voor die ook door het bestuur niet steeds zqn te voorzien. De optocht werd geopend door twee commissarissen vau orde te paard, die op deze wijze het vooruitloopend publick al gemakkelijk in bedwang wisten te houden, voorts 'n groep padvinders, de muziek van de Amersfoortsche Muziek vereeniging en daarna de Zegewagen, voorstellendeNeder- land buiten de Oorlogsrampen gebleven» gevolgd door de draagsters dar Vredespalm, meisjes in witte jurkjes. Voor de samen stelling van den Zegenwagen willen wij hier gaarne een woord van lof doen hooren hij bleef echter buiten beoordeeling van de jury, omdat hij uitging van de Oranje* vereeniging zelf. Achtereenvolgens volgden nu de Deputatie Afd. Amersfoort van het Ned. Werklieden verbond Patrimonium met banier en wagen, voorstellende «Arbeid en Welvaart, «de Scherm- en Gymnastiekvereeniging E. M. M. A„ de afd. Amersfoort van den Chr. Nat. Werkmansbond met twee wagens: a. de elf provinciën als één Nape; b. allegorische voorstelling bouwvakken. Verder vragen der Afd. Amersfoort van den Chr. Boud van Spoor- en tramweg personeel allegorische wagen, R. K. Werk liedenvereniging St.-Jozef, Gymn. Ver. Wilhelmina, Schoenmakerspatroonsvereeni- ging «Arbeid Adelt» voorstellende zelf- reparateurs, onder het mottoHand-schoen makerij gaat boven allesvervolgens een auto van de Ned. Ver. Chr. Kantoor en Handels bedienden, de reclamewagen van H. Meester en Zonen (kuipers) en reclame vau den borstelfabrikant J. A. van Bameveld, leden van de Schermvereemging «Excelsior» nog een 5-tai reclamewagens resp. van de firma's W. Eykelboom fruithandel, C. Lorijn. borstel fabrikant, P. van Gent Co., kruideniers waren, A. Wannée, Stalhouderij en W. Fransen en als slot groep padvinders. De jury kende den isten prijs toe in de allegorische afdeeling aan den wagen van Patrimonium „Arbeid en Welvaart' en iu de reclame afdeeling den sen prijs aan II. Meester en Zn., kuipers, een keuze die wij voor beide gaarne toejuichen, waar slechts 2 prijzen beschikbaar waren. Dc jury bestond uit de heeren Brandsen, Smit en v. Weezei Errens, aan wie deze taak ongetwijfeld uitstekend was toever trouwd. Na een wandeling van anderhalf uur be reikte men ten 4 uur het feestterrein alwaar de stoet ontbonden werd. Wij mogen hier zeker ook nier nalaten een woord van lof te brengen thans aau den heer Inspecteur van poiitie Lozekoot ei: zijn manschappen die tijdens den stoet een allesbehalve gemak kelijke taak hadden om zonder incidenten hel eindpunt te bereiken. Op het terrein werd door den Voorzitter der Oranjevereeniging dank gebracht aan allen, die tot hel welslagen van den optocht hadden medegewerkt, 011 tevens dc uitslag van de Jury bekend gemaakt. De regeling aan het feestterrein kwam ons nu niet zoo bijster gelukkig voor wat betreft de Controle aan den toegang tot het veld. Het kwam ons tenminste ter oore dat velen zonder betaling of zonder kaart zich toegang hadden weten te ver schaffen. Met de uitvoering van eenige zangnummers door „Soli Deo Gloria" onder leiding van den directeur O. Roake werd de middag besloten, 's Avonds had nog een welgeslaagd concert plaats op hel feestterrein door de muziek van 't 5e Reg. Inf. directeur don heer G. Bikkers, met een welgekozen pro gramma. Ook de dag van heden Dinsdag, dc tweede feestdag, georganiseerd door een commissie uit dc burgerij, werd geopend met een re veille, thans van het muziekkorps van het ie Reg. Huzaren, onder leiding van den heer W. H. Scholten en nam ruim jo uur het Bloemen-corso een aanvang, een der aan trekkelijkste nummers van 't programma, daarua Ringrijdeiij, Voetbalwedstrijd, tiym- nastickuitvoering, afgewisseld door den groo- ten beroemden Amsterdamschen marktpro- fessor Cocadorus f om te sluiten met een schitterend vuurwerk. Mein iiebchen, was willst du noch mehr, heute Bij het heden gehouden bloemencorso werden door de Jury de navolgende bekro ningen toegekend Versierde Rijwielen. ie prijs f 20. Jongeheer Van Gent, met 13 p. 2e - 15. Van Schaik, 13 p. 3e -12.50 Ruber, 12 p. 4e - 10. Jongejuffr. Van Wijngen, 11 p. 5e - 7.50 Jongeheer Van Wijngen 10 p. 6e - 5. Bixerman 9 p. BestuursprijsMej. Cohen; BestuursprijsJ. v. d. Kommer. H. W. Ëixcrman. Versierde Rijtuigen. ie prijs: Kunstvoorwerp, Amersf. Rijtuig- Mij, 15 punten. ze prijs: Kunstvoorwerp, Wannee, 14 p. Versierde Handkar. Th. Ramselaar, Kunstvoorwerp. De Jury bestond uit de H.H.: D. Bruidegom Sr., Baarn. W. van Herwaarden, Baarn. 1'. van Straalen, Amersfoort, Dc drukte in de stad kenmerkte zich gisteravond in hoofdzaak, door '11 hossende en springende menigte van jongens, mcic'en c-u soldaten, gewapend met toeters, in den 1 lond, zeppelius van papier op het hoofd en »het slokje van papa< in de hand. om op deze wijze uiting te geven aan hare feestvreugde, die ten slotte eindigde bij den kasteleinof misschien, ais het niet anders kon. in een der verblijfplaatsen van het gebouw op den hoek van Achter de Utreclnschc poort- wal om da&r de roes uit te slapen. Wij vernamen van politic-zijde dat zich gisterenavond geen incidenten van ernstigen of bijzonderen aard hebben voorgedaan, zoodat wij Aiet genoegen mogen consta- eeren, dat de Oranjedag althans voor Amers foort, een goed verloop heeft gehad. Indien wij tlog een enkel woord te wijden hebben aan de versieringen die hier en daar in de stad waren aangebracht, dan mogen we zeker allereerst deuken aan dc kranige praestatiëu van onze buurtbewoners Achter de Heilige Geest», waar met kwistige hand het spurreg'oen en hei was aangebracht, en dat gisterenavond bij het branden van de lampions een effectvol resultaat mocht be reiken. Wij willen dan ook op deze plaats, liet werk hieraan besteed, niet onopgemerkt voorbijgaan, en daarom een ecresaluut aan onze buurtjes! C a t e c h i s a t i e-0 nder w ij s, Gaarne vestigen wij er even de aandacht op, dat de aanvang der Vrijzinnig-Gods dienstige Catechisatie-lessen van Mejuffrouw J. van Loon, Westerstraat 84, alhier, zal plaats' hebben Maandag S September a.s. Aanmelding liefst morgen, Woensdag tusschen 2 en 4 uur bij Mej. vuu Loon. (Zie advertentie.; Aanbestedingen. Vrijdag werd voor rekening der ge meente aanbesteed de bouw van 42 één gezinswoningen in het Soesterkwartier (groep 2) bestek No. 23. Ingekomen 15 biljetten. G. Wacker, den Haag f 227 000. B. Keppel, Amersfoort f 229.400, J. vari Keulen, Amersfoort f 230.000. A. de Herder. Enschede f 238.000 H. Seegers, Nijmegen f 238,750, J. Schildmeijer, I.onneker f 243.033. A. J. Bebeniam, Arnhem f244.100. W. Heuleman, Apeldoorn 245.000. J, Saniman Jr., Coevorden f251,900. G. H. Rots, Aalten f252.300. G. van Nes. Amersfoort f 262 680. H. L. van Zeijl, Zandvoort f 268.900. P. van Alphen en Doesburg, Utrecht f 269.990. J. Geijlswijk, Amsterdam f 295.600. C. Geylswijk en Verhaeff, Amsterdam f 29S.300. Schilderwerk van 80 woningen (bestek 24). Ingekomen 10 biljetten. Van Begen en Vrijaldcnhoven, Nijmegen, f 18 650. A. Furster, Wijk bij Heusdon f23.800. V. de Gronde, Zwolle f24.200. II. Doesburg, Utrecht f 25.998. Z. Naber, Maarssen f 26.900. A. Goldsteen, Haarlem f26.945. E. D. Jonker, Apdd«"rii f 26.953. Schipper en Massink. Wierden f 27.320. II. A. Regèliug. Apeldoorn f29.920. A. Mens, Leerdam, schreef >g f 13.999 in voor perceel I, Buitenlandsche Kroniek. LOUIS BOTHA, f Louis Botha, do Zuid -Afrlkaansche premier, Is overleden. Louis Botha werd 27 September 1862 geboren in den Oranje-Vrijstaat. Hij waS de tweede zoon van een welgesteld scha- penboer en hij begon zijn loopbaan dan ook als veehoeder bij zijn vader. Hij ge noot slechts primitief onderwijs, doch leerde het ontbrekende later zelf bij en bracht het zoover dat hij goed Hollandsch en Engelsch Sprak en schreef. Op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd huwde Botha met een dochter van den wetsagent Emraett, die, naar men zegt, van lersche afkomst was. Na 1884 vestigde hij zich in het district Vrijheid, waar Itij toonde een open oog te hebben voor den moder nen vooruitgang door de wijze, waarop hij zijne plaats Waterval tot een modelhoeve wist te maken. In 1896 werd Bntha naar den Eersten Volksraad afgevaardigd, van welk lichaam hij lid bleef totdat het door de inlijving der Zuid-Airikaan6che republiek bij de Engei- sche koloniën werd opgeheven.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2