RIJWIELEN JL S"hi°f,i,"|' ™4,«',r s Burgerdochter Burgerdochter Schoencreme rG.Philippo Alle soorten UURWERKEN Nationale flynotl Zoek naar geen merk, Rij wielfabriek, mot Je p 'wer*«nft«i aangewezen et den titel aan plaatsvervangend eecht- ™'t Mi >iAtee.popnl«ir "l h« algemeen vertrouwen te Sr -""" 8e"«»i Jouboti poor can val van zijn p3.rd eenieen tiid raminünll" "p,r,<1 als «««nemend commandant-generaal. In die fnnclie werd hem door hchalk Borger de verdediging de, lodaga-stelllngen opgedragen. Na kor- ten tyd was zijn naam wereldbekend als die van den man, welke een einde maakte .aan het opperbevelhebberschap van eeneraal Bulier en Roberts, den veldmaarschalk van het Engelscbe leger, dwong, met een nieuw legerkorps naar Zuid-Afrika te komen. Botha grootste dageu als veldheer vallen in de periode tusschen ij December 1899 en het eenjgen tijd daarna gevolgde ontzet van Ladysmith. Na den dood van Joubert werd hij tot commandant-generaal aange steld en hij trad nu in de regeering der Zuid-Afrikaanscbe republiek, zoodat bij een groot deel van zijn tijd en zijn werkkracht aan administratieve aangelegenheden moest wijden. Een van zijn meest verdienstelijke eigen schappen als commandant generaal was zijn beslistheid in het tekeergaan van misbruiken. Personen die bewezen, voor hun taak onge schikt te zijn, wilde hij niet handhaven in hunne betrekkingen uit vriendschap of om politieke- redenen, zoo zette hij eens vier generaals op eenmaal af. Later, bij onderhandelingen met Kitchener in 1901 en daarna bij de overgave van Pretoria heeft men Botha wankelmoedigheid verweten. Zijna vrienden hebben die ver wijten steeds met groote warmte weerlegd. Wilson weer candidaat voor het Presidentschap? Do •Tribune» meldt dat Wilson weer als candidaat voor het presidentschap van Ame rika zat optreden. UIT DEN OMTREK. B a r n e v e 1 d. De Koningin beeft aan den vrachtrijder F. v, d. H„ te Achterveld, die onlangs door haar auto is overreden, voorloopig een tvekelijksche uiikeering van f 40 toegekend. Zaterdagavond, omstreeks kwart voor tien, heeft een windhoos nabij het Station Voort huizen, tusscher. de Veluwscbe dorpen Bameveld en Voorthuizen de boerenhoeve «De Holzenbosch* vrij ernstig geteisterd. Van de hoeve werd de schuur in elkaar gedrukt, en de kap van een hooiberg afge rukt. Op den grooten weg werden twee- en-twintig boomen vernield. Toen greep de hoos het Gereformeerde kerkje in het dorp en richtte ook aan dit gebouw eenige, niet ernstige, schade aan. Harderwijk. De Raad besloot tot herstel van het goudleerbehang in de Raadzaal over te gaan, mits de Regeering daarin de helft van de onkosten die met de reparatie der schilderstukken begroot op f9000 bijdraagt. In 1726 besloot de Raad het toemalige Wijnhuis in te richten tot een sierlijke Raadkamer. Na bijna twee eeuwen zal dit kostbaar behang worden nagezien en hersteld. De restauratie zal 2 Jaar duren. Hat turn. De afdeellngen van de I.. U., den Vrijz. Dem. Bond en de S. D. A. P. zijn het over liet gemeenschappelijk werlyirogram voor de Raadsperiode 1919 1923 eens geworden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de villa «De Hooge Dreuvik» aan den Bergweg alhier, bewoond door iis, Ge/elle Meerburg. Vermist worden twee fietsen, een hoeveel heid t.ifeirilv -r en een bedrag van ongeveer f500 aan geld. Noch de bewoners, noch de dienstboden hadden ook maar iets gehoord. Zeist. I)e nieuwe burgemeester alhier, air. C. J. Baron van Tuyll van Serooskerken, heeft ter gelegenheid van zijn installatie f 1000 geschonken aan het Burgerlijk Armbestuur. BINNENLAND. De staking van tt Juli. Drie dagen geschorst. Tot de gemeentewerklieden die deel genomen hebben aan de proteststaking van 21 Juli tegen de Interventie In Rusland is namens B. W. de volgende kennisgeving gericht: Door dezen deelen wij u mede dat wij in onze vergadering van 26 Augustus 19"? besloten hebben u wegens verzuim van dienst zonder verlof te straffen met drie dage schorsing met geinis aan loon (be houdt het deel daarvan dat als bijdrage voor het Pensioenfonds verschuldigd is) ge durende den tijd dier schorsing». Burgermeester Ter Laan bekeurd. De heer K. Ter Laan. burgermeester van Zaandam, heeft door het kantongerecht te Harderwijk fa of 2 dagen tegen zich hooren eischen wegens het loopen op verboden terrein te Putten a.d. Veluwe. Xlevr. l'er I.aan trad op als getuige a decharge. Patient u Wilhelm naga De secretaris hervat de voorlezing der notulen: de vergadering heeft verder een rustig verloop. Zondagavond is een vrouwelijke patient op zonderlinge wijze uit een der zalen van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam ont voerd. Het was een vrouw, die geruimen lijd in de Inrichting verpleegd werd en binnenkort aan de justitie moest worden uitgeleverd, daar zij nog drie jaar gevange nisstraf moest ondergaan. Volgens verklaringen van andere patiën ten kwamen des avonds, toen de lichten gedeeltelijk uitgedraaid waren, twee mannen in de kleedij van ziekenverpleger de zaal op. Zij tilden de vrouw van de krib, droegen haar door de zaal en vervolgens de trappen af. Toen later door eeti der verpleegsters bij haar ronde gemerkt werd, dat de krib ledig was, maakte zij alarm. Overal werd gezocht. De politie zette de uitgangen af, doorzocht de huizen en stelde een onderzoek in op de terreinen van het Tehuis voor On- behuisden. Te vergeefs. De patiente was spoorloos verdwenen. Men tast omtrent haar verblijf volkomen in 't duister. Even min heeft men eenige aanwijzing, wie de beide «broeders» kunnen zijn. Vliegdemonstratie voor den Duitschen ex-keizer. Zondagmorgen te kwart voor elf kwam een Hollaudscbe aviateur een bezoek brengen aan de onmiddellijke omgeving van den ex-keizer te Amerongen. Toen de koene vliegenier vlak boven de plaats Amerongen was, voerde hij een looping the loop uit. Al buitelende kwam hij op een 20 meter boven het kasteel den ex-keizer, die juist in het park wandelde, een saluut brengen. Deze was zeer ingenomen met het onver wachte bezoek. Groote schrik en verbazing was er in den omtrek en men meende niet anders of de vliegenier viel onvrijwillig. Een luchtvaartonderneming. Naar de «Tel.» verneemt, is te Amster dam een combinatie tot stand gekomen, welke op uitgebreide schaal de vliegkunst practisch hoopt toe te passen. De heer De Boer te dier stede heeft een viertal vlieg tuigen van de Nord-Deutsche Flugzeug Werke aangekocht, waarvan de aange komen D.W. 95 de eerste is. Heden ver wacht men de tweede machine, een passagiers vliegtuig voor vier personen, terwijl de twee andere zijn van het type C. VI. De kombinatie, waarin ook het Regata- bestuur vertegenwoordigd ia. zal baar lan dingsterrein bij Amsterdam vestigen en heeft thans reeds de beschikking over het vlieg veld achter de tentoonstelling. Men stelt zich voor een vliegschool op te richten en na afloop der Regata geregelde passagiersdiensten te organiseeren. Tevens zal men de vliegmachine als reklamemiddel gebruiken en den verkoop van vliegtuigen ter hand nemen. Als bestuurder van de passagiersmacbine, die heden verwacht wordt, fungeert de be kende vlieger Herman Schmeltz, die voor de Duitsche regeering bijna alle vliegtuigen heeft ingevlogen. Men verzekerde dat de terreinen bij Amaterdam blijven en de routes de hoofd stad ala centrum zullen hebben. Dorpsidylle. In de j.l. gehouden raadsvergadering te Geldermalsea bad bet volgende incident plaats Nadat de voorzitter de vergadering heeft' geopend en de secretaris de notulen leest, wordt de deur der vergaderzaal geopend en treedt het geschorste raadslid, A. Verweij, binnen. «Mijnheer de voorzitter, zegt hij, wat is de reden, dat ik niet ben opgei oepen tot het bijwonen dezer vergadering? Nu zal ik me zelf komen presenteeren. Reeds veertien maanden heb ik geduld gehad, 't Is lang genoeg geweest. Ik ben raadslid en heb recht om zitting te neinen; van dat recht zal ik thans gebruik maken. Gedep. Staten staan aan mijn zijde. Dit college is van oordeel, dat ik mijn raadslidschap niet heb verloren. Ten onrechte beeft men mij uit den Raad geweerd, waardoor ik verhinderd ben geworden om tot den goeden gang vin zaken te kunnen medewerken.» Spreker de daad bij bet woord voegende, wil aan de groene tafel plaats nemen. De Voorzitter: «Ik heb u niet uitgenoo- digd, omdat u, krachtens een door den Raad genomen besluit, heeft opgehouden raadslid te zijn. Dit raadsbesluit is niet vernietigd en op grond daarvan verzoek ik u de ver gadering te verlaten.» De heer Verweij heftig: «En ik zal hier toch blijven.» De voorzitter, kalm, beslist. «Ik verzoek u nogmaals te vertrekken. Wenscht u daar aan te niet voldoen, dan zvl ik u laten verwijderen» De heer Verweij protesteert, wil blijven, maar wordt op last van den voorzitter door dun gemeeutebode verwijderd, waarna hij op de tribune plaats ueemt. De orde is her steld. BargerlQke Stand van Amersfeert, vaa 22 tot 28 Augustus 1919. GEBOREN: Carolina Wilhelmina, d. v. Aalbertus Vastenburg en Hendrika Mooy Aloysius Joachim, z. v. Johannes Josephus Viesteren Johanna Adriana Brouwer Pieternella Suzanna, d. v. Johannes Kuperus en Trijntje Lap Willem Hendrik Albertus, z. v. Hendrik Albertus Noordstar en Catharina Maria Langenbach Anna Maria Catharina, d. v. Hendrikus Johannes Muhren en Maria Theresia Scheuvens Johannes Cathrinus, z. v. Johan Georg Fiegel en Johanna Schot Geertruida, d, v. Pieter Nierop en Neeltje Catharina v. Rijsinge Everardus Hen drikus, z. v. Evert Walet en Hendrika Clasins Bosboom. ONDERTROUWD Gerrit v. Nieuwenhuizeu en Catharina v. Ijken Antonius Snijders eu Cornelia Budding Gerardus Theodorus v. Bekkum en Hendrika Maria Reinboud Bernardus Antonius v. Goor en Johanna Heere Wijnand Hengeveld en Louisa Johanna Engles Wouter Arentzen en Anna Susanna Schoonhoven. GEHUWD Stephanus v. Keken en Everarda Christina Boersen Adrlaan Kodde en Jacoba Roozendaal Gerhardus Hermanus Koster en Jacoba Annetta Johanna ter Burg Willem Ernst Hendrik Ludeking en Ever- harda Hendrika Arler Pieter v. de Peppel en Elsje v. den Hoek Theodorus Christiaan de Ruiter en Maria Hendrika Wellerd - Hendrik Jan v. de Vis en I-'enna v. Minnen Antonius Johannes v. Appelen en Johanna Maas Hendrik Herman v. der Zoo de Jong en Margaretha Heilygers Gerrit v. den Burg en Adriana Johanna Bloemendal. OVERLEDEN: Jean Robert Coonen, 3 mnd. Grietje Diederiks, 23 mnd. - Theodora Jacoba Maria Persoon, 54 jr., ongehuwd. ADVERTENTIEN. Heden overleed te Katwijk aan Zee in tien ouderdom van 68 jaar onze geliefde Zwager Arie Jacob tan Wijngaarden predikant der Ned. Herv. Gemeente. G. A. L SPELBERG. M. SPELBERG-Tujikenburg. Amersfoort, 31 Augustus 1919. voor hulp in (lo huishouding, genegen -alle voork. werkzaamb. te ver richten. Mevr. VAN N1E, I1ARTENSTRAAT 5, AMSTERDAM. GEVRAAGD voor hulp 111 do huishouding genegen alle voork. werkzaumh. te ver richten. Salaris 2» gld. per maand. Mevr. VAN NIE. PRINS HENDRIK KADE 10, AMSTERDAM. Vrijzinnig-Gudatlienstigen. De aanvang der Catechisatie-lessen van Mejuffrouw J. VAN LOON, zal plaats hebben op Maandag 8 September a. s. Aanmelding liefst morgen (Woensdag) tusschon 2 en 4 uur, Westerstraat 84. IRRIGATORS HU Compleet vanaf f 3 75 Spuiten (gummi) vanaf f 2.-- Warmwaterzakken, IJszakken, Windkussens, Groeptocstellen, Hospitaaldoek Verbandkisten, Neus-, Oor-, Lavement- en Injectiespuiten in alle genres. Buik- en Breukbanden, Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen N. V. Mij. „SANIT AS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT, LANGESTRAAT 102. Het geïll. Boekwerk en Prijscourant met alle Inlichtingen wordt U franco gezonden tegen toe zending van 50 ct. in postzegels aan ons Hoofd kantoor Mij. Sanltas Post Box 339, Amsterdam. Amorsfoort'i Kortegracht 26, b.h. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIÈN. 6 cent per pakje. VOLGESTORT KAPITAAL f 400 000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.- De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot hare Agent, de firma GELDEKSCHE CREDIETVEKREN1G1NG Mi l lltll IZllN 15 to kMKUN SOORT. maar doet een greep uit onze COLLECTIE EIGEN GEFABRICEERDE en U blijft onze tevreden klant. Alle reparatiën worden bij ons vakkundig en billijk uitgevoerd. Tel. 457 Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3