ilEESFOOETSCIS CDUPilJI. September 1919. Dinsdag 9 No. 9229. 69e Jaargang BIJVOEG SEL Uitgave van de Drukkerij „De AmersfoortNche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR: F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT Verschijnt IMnsdnc-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abounemeat per 3 maanden 1.— BUREAUX franco per post A.15. Advertentiëii 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 9 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenlngs- arivertentiën per regel 15 cent. Reclame,1: 1--5 regels /1.2s Bewijsnummers worden In en rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers. 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij adverteniiën van builen de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus g. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Ex-Keizerin Zitta In Bolsjewistisch Hongarije De Koningin naar Indiii. Binnenland. De E. L. T. A. Rondvlucht Hevige vechtpartij door een Rus te Rotterdam Het conflict in de Typografenbedrijven De ex-Kroonprins naar BaarnHot salaris der onderwijzers Geen kortere diensttijd. 1>E K.L.T.A. ROND VLUCHT. De rondvlucht Amsterdam Noordwijk Scheveningen—Hoek van Holland Rotter dam- Gouda- U trecht-Soesterberg- Amersfoort- Amsterdatn is een succes geworden, zoowel wat de opkomst van het publiek als het verloop van den wedstrijd betreft. De com missie van organisatoren, bestaande uit de heeron Tom Schilperoort, Castcndijk, Stup- han, Vogelensang, Labouchére, H. Wijn malen en maj. Wallaardt Sacré, heeft eer van haar werk gehad, en de eenige opmer king die te maken zou zijn is dezewaar om werd, sis er geen tijd meer was pro gramma's te doen drukken, het publiek geeu nadere mededeeling van het verloop van den race gedaan op aankondigingsborden, zooals dit elders, o.a. in het Stadion, zoo practisch geschiedt? Nu wisten de toeschou wers niet wie er startten, noch welke ma chines de aviateurs bestuurden, waardoor outsiders bezwaarlijk het verloop van den wedstrijd konden volgen. Overigens echter heeft bovenstaande com missie zorg gedragen dat alles bijzonder vlot van stapel liep, en baar arbeid mag dan ook een knap stuk organisatie hecteti. De ééne motor heeft grooter vermogen dan de ander, en in dit verband moeten de gemaakte tijden tot een evenredige norm worden gebracht. Deze berekeningen zijn tijdroovend, en de resultaten zullen dan ook nader door dejury worden bekend gemaakt. De passagiersprijs werd door de Blackburn gewonnen; de snelste 1 pers. machine was do Havilland (door Gathergood bestuurd), tijd 54 m. 52 sec.; snelste 1 pers. eveneens Ilavilland, (bestuurd door Saint.) De best geplaatste »Spijker«-toestellen waren: 1. Smit Krans, 2. Koppen, 3. Schelling. In een hieronder afgedrukt staatje geven wij, onder vermelding van startvolgnummer, de volgorde van aankomst aande defini tieve uitslag is dit echter niet, daar, zooals we vermeldden, de berekeningen in verband met de motorcapaciteiten nog ntet volein digd zijn. We willen echter eerst even wij zen op het bijzonder vlot verloop van de start: vanaf half vier ging iadere twee mi nuten regelmatig een toestel de lucht in. Allo vliegtuigon gingen goed weg, alleen de Grauw had tnotorpech. Hij startte twee maal, doch moest wegens motordefect op geven. Van de 37 startende machines vol- brachtten 33 den tocht, sportief een fraai resultaat. De viergroote passagierstoestellen, welke een afzonderlijke klasse vormden, en bestuurd werden door Wocley. d'Hamalin- court, Cockerill en Kenworthy, kwamen alte behouden aan. Van de 's middags vertrek kende kleinere vliegtuigen, moest de Por tugees Maya bij Noordwijk een noodlanding doen. Don aviateur Kruyf van Dorsen (Spij ker-toestel) overkwam heizelfde nabij Sche veningen; Steup moest met zijn Nieupoort bij den Hoek van Holland dalen, en vloog vandaar naar bet landingsstation Shiphol. De andere vliegtuigen volbrachten alle den tocht. Hieronder volgt het lijstje aankomst. No. van Bestuurder Toestel Startte aankomst Gathergood Castle Veraieegh Portela Fonck Havilland do. Fokker Brequet Batella Spad als r 7 Land Nieupoort 11 8 Saint Havilland 26 9 Guglielmotti S. V. A. 22 10 Lems Tbulin 8 11 Flachdlrs Nieupoort 28 12 Lafon S. E. A. 30 24 '3 Poelman Ruttipler 14 De Waal Fokker 25 '5 Van Heyst Nieupoort 33 16 v. Voorthuyset Rumpler «9 '7 Schelling Spijker 18 Hinchcliffe 23 '9 Doorman Fokker 3Ö Duchereux I-arman 6 21 Bisschoff Spijker 17 22 Jongbloed Nieupoort 39 13 v. d. Grlendt do. 34 24 v. Dijk Spijker 25 25 v. d. Stok do. 29 26 Hofstra do. 35 27 Smit Crans do. 32 2S Koppen do. 40 29 Dellaert do. 38 (Het hoogor startnummer dan 't aantal vliegers dat den tocht deed, wordt veroor zaakt door 't uitvallen van eenige aviateurs die zich terugtrokken. De oorspronkelijke startnummers zijn in bovenstaand lijstje ge handhaafd. BEVOLKING. P. Botbl. 9. Mej. D. de Wilde, den Haag Heil.bergerweg 37. G. de Bruyn, Nij megen 11. Utr.w. S3. L. Eberson, Zeist n. F. v. Blankenheitnslr. 2. D. v Dorian, Arnhem n. Westerstr. 39. W.Berkei- bacb v. d, Sprengel, Gouda n. P. Buysl. 18. B. Fuay, Gouda n. Kamp 34. A. Peper Graaf, Haarlem Utrecht.weg 228. C. Ramselaar, Nijmegen n. Krommestraat 6b. S. des Tombe, Hilversum n. Utr.w. 8S. H. Enkelaar. Wounsel n. G. Doustr. 23. J. Birnie, Amsterdam n. Huygensl. t. Mej. J. Groenevelt, Leusden n: G van Stellingwer.'str, 32. Mej. W. Nefkens, M.iasbroek n. K. Bargstr. 22. J. Hage- beuk, Weert n. Hof 12/18. STADSNIEUWS. Opgave van gevestigde person v an 11 16 Aug. 1919. Prins, Amsterdam n. Utrecht.weg 127. B. Groot, Arnhem n. B. Wuytiersl. 55. Mej. W. Mik, Amsterdam 11. Treeker bergje. E. Westveer, van Utrecht naar Leger des Heils. H. Bremer, Barneveld 1, Hessenstr. 15. J. van Zotten, Utrecht 1. Utrecht.weg 133. K. van Maurik, IJsscl- stein n. Appelweg 141. W. Nieuwkerk, Deventer n. Hof 40. P. Rienks, Hooge- n. L. Beekstr. 19. A. Sloesatwij, Utrecht n. Miereveldstr. 29. Mej. P. 'its. Nijmegen n. P. Pijpcrstr. 19. H. Cramer, den Haag n. Muurhuizen 23. A. Govers, Utrecht n. Eemstr. 26. L. Goos, Amsterdam n. Miereveldstraat 81 J. de Groot, Voorschoten n. Bergstr. 13. P. Libbinga. Bergen n. Woest.weg 49, J. v. d. Akker, Soest n. Scherbierstr. to. T. Tommei den Bosch n. Breedest. 5. A. Ploeg, Amsterdam n. F. Hnlsstr. 40. A. Hogervorst, Amsterdam ri. H. van Viandenstr. 3, H. Blanke, den Bosch n. P. Pijperstr. 31. W. Zandvliet, den Haag, n. Muurhuizen 23. H. Kuyer, Hilversum n. I.angestr. 39. I. Winnik, Hilversum n. Peperstceg 2. A. Neijling, Koog a.d. Zaan n. P. Bothlaan 24. J. Baaien, Nij megen n. Scherbierstr. 11. Mej. C. Dul- lart, den Haag n. H. v. Viandenstr. 28. - R. v. Westerouen, Tateringen n. v, Asch v. Wijkstr. 13. J. Wijn, Heldor naar Kamperb.p. 1. W. Brouwer, de Bilt n. Westerstr, 83. C. Vink, Groningen n. Lavendelstr. tg. J. Baarda, Menaldutn n. KI. St. Jansstr. 3, Mej. H. Swart, Medemblik n. Scheltemalaan. G. Kethel, Delft n. Aldegondestr. 97. C Sant van Nooten, Ede n. Langestr 87. Mej. G, Korstens, Tiel n. Breestr. 24. A. iluis man. Amsterdam n. Arnh.weg 88. Yvone de Yaer, Heerlen naar Heil.bergerweg 33. N. v. Zuylen, Wassenaar n. Langestr, 88. Mej. C. Tienhoven, den Haag, naar Hailbergerweg 35, H. Koster, Hoogevaen n v. BemmelstJ. 87. - J. Mols, Zeist n Utrecht.weg 232. A. Spierings, Ewijk n. Kamp 32, F. Verkuyl, Breda n. Utr.str. 18. Mej. A. Veer, Serpenzeel n. Schim- melp.str. 4. Mej. J. Methorst, Scherpen- zeel naar v. Persijnstr. tl. J. Vroom, Meppel n. H. v. Viandenstraat 20. Mej. J. Enkela r. Ootmarsum naar Bergstr. J. v, Uitert, Tiel 11. Kamp 32. Mej. E. v. Tilburg, Amsterdam t), Schimrnelp. 13. K. 'leiders, Vught naar v. Maruixl. 42. H. Nijveldt, Willemsoord n. Langestr 119. Mej. L. Faber, den Haag n. Miere veldstr. 11. G. de Ruiter, Velsen na Zuidsingel 63. J. van Druten, Zeist Kamp 32. V. Geycr, Duitschland naar Koninginnel. 1. K. Horseling, Zwollen. Onze stadgenoot, dr. R. Miedema, predi kant bij do Rem. Gemeente te dezer stede, heeft voor het op h«yn uitgebracht beroep naar l.ochera bedankt. Onze stadgenoot, D. G. A. Brouwer. Thool, Candidaat en beroepen predikant te Oostwolde, is thans toegelaten tot het predik ambt in de Gereformeerde Kerken. Pastoor J, L. M. 1 loorneman hooft, nu hij 11 j jaar pastoor is aan de Parochie St.. Frangiscus Xaverius, van zijn gemeente- naren als waardeering voor zijn werk een Verguld Zilveren Ciborie ontvangen. Vakdiploma Boekhouden. De Afd. Amersfoort van don Nat. Bond 111 Handels- en Kantoorbedienden «Mer- curius» is voornemens wederom cursussen richten tor verkrijging van Vakdiploma Boekhouden, mod. talen of Esperanto, geleid door leeraren M. (J. Zich aan te melden tot deelname bij den heer T. C. R. Smit, Utrechtscheweg 79. Er zijn reeds een to-tal cursussen loopendc. Zie verder annonce in dit blad. >Ons Be la 11 g«. De afd. Amersfoort vatt de Onderofficiers- verceniging »Ons Belangt houdt a.s. Don derdag een Openbare Vergadering in «Amicitia», waarin do beide Hoofdbestuurs leden Vaatstra eti Schutijser wederom de salarisactie ter sprake zullen brengen. Sluiting Winkelweek. De gewone Zaterdagavond-drukte werd ge- passeerden Zaterdag niet weinig vermeerderd door de Ofhcieele Mededeeling, dat de ge houden Winkelweek dien avond gesloten werd verklaard, een mededeeling, die ge schiedde door denzulfdun heraut en 4 kla roenblazers te paard, die ruim een week te voren aan de hand van de bekende Oud- Hollandsche «publicatie», den volkc kond deden, dat de Winkelweek geopend In het Verleden Ligt het Heden ln hel Nu, wal komen zal. Nu het nieuwe seizoen weder in aantocht is, en meti zijn winteravonden toch ten nutte zal willen maken, vinden we in do aante- vangen duttscursussen daartoe weden ruimschoots gelegenheid. In onze advertentiekolommen kan men daaromtrent naderemededeelingen vernemen. Zoo buricht de hour D. ückhuiseti, Al- dugonstraul 85, alhier, dat medio October in do afzonderlijk staande serre van den heer van Berkei aan den tleiligenbergerweg zijn dansonderwijs een aanvang zal nemen, waarbij de nieuwste F.ngclsche en Ainerl- kaunsche dansen zullen worden onderwezen. In een afzonderlijke prospectus des he Borculo die 16 September in Amlcltla zitting houdt tot inschrijving van leerlingen. Tevens willen wij nog de aandacht ves tigen op do mededeeling van den heer Snouck, leeraar Gymnastiek M.O. alhier, waarbij hij kennis geeft dat lijn Gymtiaatlok- cursus voor jongens en meisjes reeds a.s. Zaterdag een aanvang neemt. De A. Z. P. C. degradeert!! Zondag werd te Utrecht de wedstrijd gespeeld teger. G, Z. C. I., die na harden strijd met 5—3 door A. Z. P. C. verloren werd, waardoor r.a een roemrijke zeven jaren de plaats In de tste klasse aan G. Z. C. is afgestaan. (itiuda heeft de heela wedstrijd door zoor goed spel getoond en was na rust sterker. Kleine overtredingen daargelaten la er tamelijk fair gespeeld en slechts «iór» A. Z. P. C. nun, die het wat al te bont maakte, heuft tijdelijk het water moeten verloten. A. Z. P. C. heeft gedaan wat ze kon Het begin van het Speel eel zoen. Naar wij vernemen, zal a.s. Zondig in «Amicitia» het Hollondsch Tooneol (Directie Wensma) een uitvoering geven. Donderdag d.a.v. zal het Hollandsche Opera-Ensemblo komen, terwijl den daarop volgenden Zondag het Hofstiul-tooneul. Directie Cor v. d. Lugt Melsert, onze stad met een bezoek zal komen vereeren. Annie Llgthart. Een prachtige, aomerscha Zaterdagavond, cn dt\n 'n buitengewoon concert ln Amicitia I Oef Maar bet niet gelukkig gekozen tijdstip heeft zich dan ook gewrokennatuurlijk, dat was wol te verwachten. De zaal van Amicitia vertoonde een jam merlijk aanzien, on de indruk, die een Opera zangeres als Annie I.ighart, nu van Amers foort zal hebben medetedragen, zal zuker beneden A.P. zijn, Aunio I.igthart is oen ster, zooals er slechts weinig te Amersfoort schitteren en de pres taties, die zij Zaterdagavond toonde jegens de, helaas weinigen, die tegenwoordig waren, waren boven alle lof verhevende bena ming van «buitengewoon concert» die aan de oproeping werd toegevoegd, was dan ook volkomen ad rem. Inderdaad.de afwezigen hadden groot onge lijk immers ook de" medewerking van den bariton J. do Nocket en don Solo-Violist D. Halt, leden van de Fransche Opera, verhoogde het Concert. De aanwezigen lieten trouwens niet na hun dankbaarheid te uiten in den vorm van een warm, soms lang durig appluus, en dat men op hot podium hiervoor niet ongevoelig was, bewees zeker wel het extra vioolnummertje, dat de Solist nog ten gohocro bracht. Jaap Hammer, die aan den Vleugel zat, was hier uitstekend op zijn plaats. Ook hij had oen betere ontvangst te Amersfoort ückhuiseti ka li 11 gen aantreffen weging deze dar algemeenc bepa- en geven wij in over- ook wel te raadplegen. Ook do heer D, van Bommel geelt kennis, dat door hum het nieuwste op het gebied van danskunst zal worden onderwezen. Deze zal zijn lessen aanvangen medio October ten huize van den heer Snouck, Beukenlaan 4. Evenzoo de dansleeraar I. D. Meijer te verdiend I Indien deze avond het vóorproclje is var hetgeen ons in het a,s. seizoen te wachten staat, dan belooft deze winter ons heel wat op kunstgebied. Moge het kunst-minnend Amersfoort het dan ook weten te appréi, icerett I Uit h9t politlo-rapport. - Eeu bewoonster van >1cn I Uiligen- hergurweg eu een bewoner van don Hoo* gonweg zijn bekeurd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Ken bewoner van de St. Agathastraat ia bekeurd wegens openbare dronkenschap. Een loopknecht van een bakker der Arnhemschestraat is bekeurd wegens hst vervoer van brood buiten de daarvoor vast gestelde uren. Ken caféhouder aan den Soeaterweg is bekeurd wegens het hebben van bezoekers in zijn inrichting na bezetten tijd. In den nacht van 7 op 8 dezer zijn tloor de politie aangehouden 3 militairen, dio zich bleken te hebben schuldig gemaakt aan hot plukken van appelen. Bij onderzoek bleek, dut het 3 ontvluchte verpleegden waren uit hut militair hospitaal. In den nacht van 6 op 7 dezer Is aan do P. C. Ilooftlaan, na opensluiting van een schuurtje coner Villa, een rijwiel ontvreemd.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1