Wij weigerden de opname van TIE K UBOOTE ANNONCES (aankondigingen van werken op aexueel gebied) omdat onze abonnés aan den inhoud aanstoot zouden kunnen nemen. Wie vergoedt de financieele schade door inzending van een paar ANDERE ADVERTENTIEN jr Administratie „Amersfoortsehe Courant" Amersfoortsehe bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 63 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsehe Zweminrichting werd het diploma voor geoefendheid in het zwemmen uitgereikt aan Mies Ruitenberg, Hans Zonnevylle, Han J. Vierdag, J. J. v. Eeden, W. C. v. Diemen, W. J. C. H. Terwolbeek, G. r. Eldert, Jan van Diemen en Karei Otto Tromp. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 8 September 1919. Aangevoerd 54 wagens, bevattende 11250 K.G. kaas. Prijzen f 67. - tot f 73.50 per 50 K.G. Gestempelde ff5° K.G. Handel vlug. Buitenlaridsche Kroniek. De Koningin naar Isdië. Een comité is opgericht ten behoeve van het bezoek der Koningin aan Indië onder presidium van den presidest-directeur der Javascbe Bank, den heer E. A. Zeilinga; leden zijn de beeren W. F. van Beuningen, secretaris der Baiaafeche petroleum-Maat- schappij, K. A. P. Bosscha, hoofdadmini strateur der onderneming Malabar, C. van der Linde, directeur der Koninklijke Paket- vaart-Maatschappij, en Dr. Hoesein. Voorts zal een eerecomité gevormd worden, waarin verschillende vorsten, regenten, ambtenaren, officieren, persmenschen en particulieren zul len uitgenoodigd worejn, zitting te nemen, terwijl de hoofden van gewestelijk bestuur en de burgemeesters zijn aangezocht, in de voornaamste plaatsen sub-comité's te vormen voor het inzamelen van adhaesiebelutgingen. De zesde prins. Ex-keizerin Zita is bevallen van een zoon. De jonge prins is gedoopt op het kasteel Prangins. (Dit is het eerste kind, dat na de abdi catie van keizer Karei geboren is, en het zesde, dat uit zijn huwelijk met prinses Zita van BourbonParma gesproten is). In Bolsjewistisch Hongarije. Onder dit opschrift leest men in »De N. Amst.» van de hand van een korrespondent uit Boedapest: Het geheele Hongaarscbe geldbezit is onder de boeren gekomen. Zondags kunt ge ze bezig zien met een strijkijzer hun «blauwe» bankbiljetten glad te strijken, opdat zij minder plaats innemen. Overigens nemen de boeren sedert eenige weken geen geld meer aan. Zij hebben er te veel van. Zij geven hun produkten in ruil voor koopwaar. Een doosje lucifers is een ei waard, voor een paar afgedragen schoenen kunt ge 10 kilo vet krijgen; een beddelaken brengt u een mooie vette gans op. Door een persoonlijk onderzoek heb ik twee teekenend# voorvallen medegemaakt bij Hatvan, een plaatsje in de omstreken van Boedapest. Een boerin zit bij haar deur. Een heer van eerbiedwaardigen leeftijd komt nader en vraagt haar meel te koop. Het platte landsvrouwtje bekijkt hem van het hoofd tot de voeten en antwoordt: «Ik wil er niet van verkoopen, maar wat wilt u mij in ruil geven »Hè,« zegt de stedeling, «wat wenscht u er voor te hebben?» «Een blauw zijden japon,» antwoordt de dorpsbewoonster. «Moet het juist een blauw-zijden zijn?» «Zeker, want dat is bij ons de mode!» In een andere boerderij stemt een boer er in toe kersen te verkoopen voor 30 kronen het kilo, maar hij eischt dat de kooper ze zelf plukt. En ik zie in de ker senboom klauteren een oud-vriend, professor in de rechtswetenschap, wiens eerste gym nastische oefening het misschien was. De roofzuchtigheid en harteloosheid der boereu is onbegrijpelijk groot. Zij overtreffen daarin de helden van Balzac of Zola. In alle landen, die door den oorlog geruïneerd zijn, zijn zij de roofvogels geweest, die zich met de overblijfsels vetmestten. De artistenstaking. Naar aanleiding van de Vrijdagavond uitgebroken staking, hebben Zaterdagmorgen In het Nouveau-Cirque de directeuren ver gaderd. Tweehonderd personen waren aan wezig. De voorzitter herinnerde er aan, dat de syndicale Kamer van directeuren bereid was geweest om onderhandelingen te openen met het syndicaat van elk der groepen artisten afzonderlijk, maar dat men niet en bloc een stel eischen wenschte te aan vaarden. Door stakingen uit te lokken hebben de artisten de directeuren gedwongen over te gaan tot uitsluiting. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het besluit werd genomen over te gaan tot onmiddel lijke sluiting van alle schouwburgen, con certen, music balls, cabarets enz., zich tet beschikking te houden van bet personeel tot bespreking der salariseischen met elke corporatie afzonderlijk en de zalen niet te openen voordat minstens 50 pCt. van de leden der verschillende corporaties een con tract hebben geteekend om te werken vol gen# het tarief, door die corpornties voor gesteld. Het intersyndicale comité heeft van haar kant het volgende besloten Geen onderneming zal toegestaan worden te openen, voordat een overeenkomst is ge troffen met het intersyndicale comité; Geen directeur zal zijn zaal mogen openen, indien hij de dagen, dat niet gespeeld wordt, niet in de nieuwe loonregeling opneemt; Alle artisten zullen gegrimeerd en ge kleed op hun post zijn, om te bewijzen, dat zij niet staken, maar uitgesloten z^n. Vrouwen die Australië nooit bereikten. Huwelijken tijdens den oorlog tusschen Australiërs en Engelsche vrouwen gesloten berokkenen zoowel den echtgenooten als ook de Regeering vele en velerlei moeilijk heden. In de eerste plaats is het niet mogelijk gebleken alle vrouwen gelijktijdig met hun echtgenooten naar Australië te vervoeren, daar de zieken en gewonden voorgaan. En de gevolgen blijven niet uit, daar verscheidene Australiërs, senmaal goed en wel thuis, weigeren hun Engelsche echt genooten «in ontvangst te nemen». Maar aan den anderen kant zijn er ook vrouwen die hun Australische echtgenooten tot het einde der wereld zouden willen volgen, ais zij maar niet naar Australië behoeven te gaan. Dit zijn echter particuliere aangelegen heden. Erger wordt ket als de Regeering in het geval betrokken is. Bijvoorbeeld bet geval van de weduwe met drie kinderen, wier lot in het Parlement besproken zal worden, daar ze «oorlogsweduwe» zijnde, onder steuning van rijkswege kreeg, welke onder steuning zij kwijt raakte door haar huwelijk met een Australiër, die baar echter in den steek liet, zoodat zij de ondersteuning nu weer behoeft. De vrouwen krijgen vrije passage op vertoon barer huwelijksacte. Reeds 3000 vrouwen reisden op kosten van het Rijk naar Australië, Maar reeds meer dan eess was gebleken dat de Australiër ook in Australië een wettige echtgenoote had en dan moest de laatst gehuwde bij haar ouders blijven. In den tijd van den hulzennood. Een zekere Petrikowski de naam klinkt Russisch -— is eigenaar vaneen groep buizen in het Eaest End aan Whitechapel-Road een der meest bevolkte buurten van Londen. In die hulzen wonen sinds jaar en dag een kleine honderd en vijftig menschen. De heer Petrikowski inde de buren, maar kwam tot de ontdekking dat hij meer profijt van zijn grond kon trekkeu als hij de hulzen neer haalde en op die plek een bioscoopgebouw deed verrijzen. Zoo gedacht, zoo begonnen. Den bewoners werd aangezegd binnen één week de woningen te verlaten en toen een oudstrijder, die juist van het front terug, zich weer in zijn oude instrument-winkel had geïnstalleerd, aan den last geen gevolg gaf, begon men het dak boven zijn hoofd weg te breken. Maandagavond liet de huisjesmelker om een der andere huizen de schutting zetten. Dat deed de maat overvloeien. De bewoners versterkt door een groot aantal buren, liepen te hoop en haalden de schutting omver. Met veel moeite herstelde de politie deorde. Thans hebben de bewoners besloten den wettelijken weg te bewandelen, weshalve zij bun klachten hebben voorgebracht bij het «Ministry of Health» de «Londen County Council» en een der parlementsleden. En dit in een tijd dat de buizennood zoo groot is, dat een zeker soldaat tijdens den oorlog weduwnaar geworden, zich tot het gemeentebestuur van Uxbrid_e moest wenden om een woning te vragen, daar hij vele huwelijksaanzoeken ontving, maar geen huis kon vinden en zelfs zijn kinderen sinds het begin van den oorlog over verschillende families verdeeld waren, «en mekaar ter nauwernood en hemheelemaal niet kenden». «Ja», antwoordde de burgemeester «vrou wen zijn tegenwoordig goedkoop, maar huizen duur». Doch tot 's mans meerderen troost beloofde hij de zaak voor het «Ministry of Health» te brengen. UIT DEN OMTREK. Na een conferentie tusschen de besturen der afd. Apeldoorn van den Nederlandschen Aatinemersbond en de moderne vakorgani satie is besloten tot opheffiug van de staking in de bouwvakken, welke twee maanden heeft geduurd. Door de Apeldoornscbe politie zijn aan gehouden 7 personen, die zich zoowel in Apeldoorn als te Epe en Hserde aan dief stal met inbraak hebben schuldig gemaakt. Alle zeven zijn naar Zutfen overgebracht en ter beschikking der Justitie gesteld. Bussum. Alhier zullen vanaf 8 Sept. de manufac- turen-confectie- en heeren-modezaken hun winkels van half een 's nam. tot 2 uur sluiten. Bij den veehouder J. Krijnen aan den Melkweg alhier is Vrijdagavond een groote berg, geheel gevuld met hooi, afgebrand. Aan het Üink optreden der brandweer, die tot laat in den nacht doorwerkte, is het te dauken, dat het huis en de belendende per- ceeien gevrijwaard bleven. De brand is ge sticht door een paar kleine jongens. Ver zekering dekt de schade. Utrecht. Een 66-jarige dame, mevr. de wed. W., was op bezoek te Bilthoven. Omstreeks 10 uur zou zij met den trein terugkeeren. Ze stapte ia een coupé, doch naar men zegt, wilde zij een oogenblik later in een andere coupé overstappen. De trein zette zich juist in beweging. De dame kwam te vallen tusschen het perron en den trein, met het noodlottig gevolg dat zij onmiddellijk ge dood werd. W e e s p. Als antwoord op een verhooging der barbiersprijzen is alhier een onderlinge kapperszaak opgericht met aanvankelijk 200 leden. Zeist. Gisterenmorgen arriveerden aan het sta tion alhier 50 wagens met huisraad voor het verblijf van den ex-keizer te Doorn. Andere meer nabij gelegen stations hadden geen ruimte disponibel voor dezen trein. Om den Radiol-Beker. Op het traject Amsterdam, Amersfoort, Woudenberg, Zeist, Utrecht, Duivendrecht, Ouderkerk, Amsterdam, werd Zondag een wielerwegwedstrijd verreden voor leden der A. S. C, «Olympia», waarvoor door de firma Goudeket, te Amsterdam, een Radiol-Beker was geschonken. De uitslag van de eerste rit dezer wissel- beker is als volgt: 1. J. Anspachs, rijtijd 3 u„ 43 min. 2. J. C. Jans, op een machiuelengte. 3. A. Klop- .penburg, tijd 3 u„ 52 min. 4. P. Killenstein, tijd 4 u., 8 min. 5. N. J. de Jong, tijd 4 u. 10 min. 6. J. Vleghaar, tijd 4 u., 16 min. 7. J. Essenberg, 8. W. de Jager. De aankomst vond plaats op de Stac ion wielerbaan, alwaar de renners hun laatste ronde hebben afgelegd. BINNENLAND. Sluiting zitting Staten-Generaal. De «Staatscourant» bevat het volgende Koninklijk besluit: Art. 1. De tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 13 September 1919, des namid dags te drie uur. Art. 2. Onze Minister van Binnenland- scbe Zaken wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten ein de in eene vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in Onzen naam te sluiten. Het salaris der onderwijzers. Een bespreking der organisaties. Toen de wet-De Visser inzake salarieering der onderwijzers werd ingediend, had men nog de hoop, dat er een belangrijke daling aanstaande was van de prijzen van allerlei levensbehoeften. Met deze hoop werd bij de vaststelling van de bedragen, in de wet genoemd, reke ning gehouden. Intusscben blijkt het tegendeel het geval. Steeds dringender worden de klachten der onderwijzers, dat zij met het bun toegedachte salaris niet kunnen rondkomen, dat er van een leniging van hun financieelen nood geen sprake is. Hun salaris blijft dan ook verre ten achter bij wat door de salariskommissie voor rijks ambtenaren nu aan de regeering wordt voor gesteld, is beneden peil als men het verge lijkt, met wat van regeeringswege aan de onderofficieren wordt toegezegd. Met het oog op den noodtoestand besloot daarom het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzt -s te trachten, zon der aan de beginselen der pas aangenomen wet te tornen, samenwerking tot stand te brengen van alle onderwijzersverenigingen, voor een gemeenschappelijkeii eisch lol ver hooging der genoemde bedragen. Een uitnoodiging tot bijwoning eener be spreking is aan alle onderwijzersvereenigin- gen verzonden. De actie der Onderofficieren. Een geheime dienstorder. De volgende geheime dienstorder ver dwaalde op de schrijftafel van de redactie van «Het Volk»: Hoofdbureau Generale Staf. G. S. UI. Streng geheim. Persoonlijk. Voor den inlichtingendienst van den gene- ralen staf is het in deze tijdsomstandigheden van groot belang, nauwkeurig ingelicht t» zijn omtrent de stemming, de wenschen en de grieven van de onderofficieren, in het bijzonder van de leden van «Ons Belang.» Het is vooral met het oog op de tegen woordige aktie voor salarisverbetering in de ambtenaarswereld noodzakelijk te weten, aan welke elementen in «Ons Belang» de leiding wordt toevertrouwd. Ik verzoek u daarom, zoo mogelijk eenigs- zins geregeld streng vertrouwelijk mede- deelingen te doen over de onderofficieren van het troependeel waarbij gij dienst doet. Mijn bureau is belast met het verzamelen en verwerken van deze gegevens, zoodat ook dikwijls schijnbare onbeteekenende de tails welkom zullen zijn. De generaal Pop draagt mij tevens op, een beroep op uw medewerking te doen, om uw invloed op uwe onderofficieren zoo veel mogelijk te gebruiken, om hen te overtuigen, dat billijke wenschen langs regelmatigen weg het vlugst zullen worden ingewilligd en hen tot inzicht te brengen, dat deelnemen aan demonstraties, waaraan als regel het schuim van de straat het be langrijkste aandeel heeft, in strijd is met do eer der onderofficieren. Hoofd III Generale Staf (get.) A. A. VAN WOELDEREN. Ga en kortere diensttijd. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat alhoewel met de miliciens der mili tie ploeg 1919, 2e gedeelte, de eerste oefen tijd in zes maanden moet zijn afgeloopen, het geenszins in zijne bedoeling ligt oin. deze dienstplichtigen na het einde van deze oefening huiswaarts te doen keeren. Zij zullen evenals voorheen 8'/a maand onder de wapenen worden gehouden voor z.g, «voor eerste oefening». Wethouder Wibaut naar Amerika. Naar wij vernemen zal aan wethouder Wibaut door het college van B. en W. een vrij langdurig verlof worden verleend, ten einde hem in staat tc stellen zich voor per soonlijke aangelegenheden naar Amerika te begeven. (Hdbl.) Nog een vr ouwel ij k e wethouder. Naar de »L. K.« meldt, is te Valkenburg tot wethouder benoemd mevr. Ruypers. De ex-kroonprins naar Ba ar 11? Naar wij vernemen, heeft de kroonprins het verlangen te kennen gegeven tegen den winter Wieringen te verlaten. Het is hem hier 'a winters te koud. Men moet in onder handeling zijn den prins in Baarn onderdak te brengen. De kroonprinses op Wieringen. Per extra-trein Zaterdag j.l. arriveerde de ex-kroonprinses aan de Ewijcksluis. Zij werd daar ontvangen door den adjudant van den ex-kroonprins,-majoor Muldner von Muiheim, en door den Burgemeester van Wieringen, den heer Peerebuom. Per postboot werd naar Wieringen ge varen, waar de gasten te kwart over twee arriveerden. Op de kade werd de Prinses en de jonge prinsen ontvangen door den i'X-kroortprins. Vier auto's stonden aan de haven gereed en onmiddellijk na aankomst werd naar de pastorie van Oosterland ge reden. De ex-kroonprinses houdt verblijf in de pastorie, terwijl de jonge prinsen in het huis van den burgemeester zijn gehuisvest. Bij de aankomst van dé ex-kroonprinses waren vele menschen aanwezig. Het bezoek zal, naar men verneemt, dagen duren.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2