Heerenhuis HKSnSlc""a* inwoning Nationale HpMM G. Philippo K Mie soorten UURWERKEN TE KOOP Kleine HeerenMzen. Dansschool Zoek naar geen merk, Rijwielfabriek, te*°d"rï!,",elde bciUlndc mt ledeti va„ d. Si""»** in h.t lypo™,,'" brfrijf, Welkc commissi, ,o, zo'own'r. 1° '6 "e"en d. kl,ch«„. werkgevers- als van werkoe- mcmljd. g.m de collectief contract, en naar de "hLi; held van verhooging der loonen, thans mei rrhZklT^en gere#d S^om.n. Aan de belanghebbenden zal de uitspraak der commissie nog beden (Maandag) worden be kend gemaakt, terwijl deze morgan zal tre. publiceerd worden. Wij vernemen, dat de uitspraak door de commissie met algemeene stemmen is ge nomen, waaruit zou blijken dat algeheele overeenstemming is bereikt. Opheilins hit Panopticum. Verhuring der ruimte aan d. Aunlerdam- sche Bank. Gedelegeerden van het Nederlandsche Panopticum te Amsterdam, deelen mede, dat het bestuur van bovengenoemde Ven nootschap besloten heeft 101 opheffing van de musea en het wasbedrijf. De door deze opheffing vrijkomende ruimte is voor een aantal jaren verhuurd aan de »Amsterdamsche Bankt. Daar reeds in October a.s. de verhuurde lokaliteiteitcn in gebruik zullen worden ge nomen, kan nog slechts deze maand gelegen heid tot bezoek der musea worden gegeven. »D e Hel.» Voor de arrondissementsrechtbank te Mid delburg werd behandeld de zaak tegen den heer P. A. H. Pieterman, boekhandelaar, woneode te Goes. Hij had zich te verant woorden ter zake dat hij in zijn winkel ten verkoop in voorraad had het boekwerk >De Hel« van Henri Barbusse. Hel O. M. achtte het in voorraad hebben niet strafbaar vroeg vrijspraak. De verdediger, mr. Polak uit Amsterdam, pleitte spraak. Een dierenbeul. Op het terrein der Arnhemsche IJsclub stond gedurende de kermis van het Vader- landsche historisch volksfeest een vies tentje met verfroinfaaide beschilderde zeilen aan kondigend, dat hier te zien was >de Schrik der Woestijn», een >Aarendt, het «Zpook- diert en een aap. De schrik der woestijn was een halfdoode wolf met eer. huidziekte, de >Aarendt, in ieder geval een vogel en het Zpookdier een kat met drie staarten en een groote ver hevenheid midden op den rug; aan de hou ding van het dier was te zien dat het pijn leed. De inspecteur van politie de heer Lo- vink, met den opperwachtmeester der mare chaussee den heer Van Wijk en den heer Baerends. gemeenteveearts, zijn in het tentje geweest waar de eigenaar, zekere Diepers, vertelde dat er bij het Zpookdier wel bedrog was, maar het was zoo erg niet. Bij onderzoek bleek dat het wèl erg en Diepers een schandelijke dierenbeul. De kat met drie staarten, had naast zijn nati lijken staart een tweeden, die in een in huid gesneden opening was gestoken daarmede was verbonden door middel naaigaren. De dorde staart was op dezelfde wijze aangebracht in de nabijheid van den kop. Tenslotte bleek ook aan de onderzijde de bult op den rug van het dier ook open wond in de huid te zijn. Do vee; onderzocht deze opening en bracht met tangetje een stuk papier te voorschijn. Daar mede voortgaande werd steeds meer papier, dat tot een harden bal was samengeperst uit de langzaam wegzinkende verhevend- beid gehaald. Deze was namelijk door het opproppen van papier tusschen de huid en vleesch vau den rug; niet minder dan 30 proppen papier kwamen voor dag. Het dier is in beslag genomen wordt nu door den heer Lovink verzorgd. Tegen den dierenbeul, die zijn handeling niet zoo erg voed, is proces-verbaal opgi maakt. Mo rd. Bij eene huiselijke twist heeft een zekere Verlindt, wonende Van Vlietstraat te Breda, zijne vrouw met een scheermes den hals afgesneden. De dader is gearresteerd. Hevige vechtpartij. Eén doode, zes gewonden. Zaterdagmiddag om z'/j uur werfl d0 Spaansche kade te Rotterdam in opschud ding gebracht door een schietpartij op groote schaal. Een vreemdeling, uit wiens papieren later bleek, dat hij tot de Russische bolsjewiki behoorde, tracht.e een vreemdeling zakken te rollen. Deze verzette zich daartegen, waarop de Rus een browning trok en een burger in de hartstreek raakte. Op het ge luid vau het schot kwamen aanstonds politie agenten toegesneld, terwijl «en soldaat en een vaandrig eveneens naderbij kwamen om oiilp te verleenen. De schietpartij te Rotterdam heeft zich ais volgt toegedragen: In den trein van Amersfoort naar Utrecht bevond zich een Pool, die blijkbaar met eenige medepassagiers twist had gekregen. Te Utrecht op het station ontstond tus schen den Pool en eenige andere personeu eene woordenwisseling, waarna de Pool met den trein naar Rotterdam vertrok. Bij aan. komst aldaar heeft vermoedelijk een der passagiers de aandacht van den bij het station dianstdoenden agent, de Vries, op den verdachten vreemdeling gevestigd. Deze is hem toen gevolgd, en heeft hem op korten afstand van het station van ach teren besprongen. Er ontstond een worste ling, waarbij beiden over den grond rolden. De Vries kwam onder. De Pool trok toen een revolver en loste op den agent twee schoten die hem in buik en schouder troffen. De Vries bleef liggen en de dader sloeg °P de vlucht, achtervolgd door eenige mili tairen. Iwea agenten van de rijwiel-brigade der nabijgelegen politiepost op de Oostkade snelden op het hooren der scholen toe. "en van deze wist den Pool bijtijds te ont ijken. Op den anderen agent van Schaïk loste de Pool twee schoten met het onge lukkig gevolg, dat deze in de lies werd getroffen. Hij viel neer, doch loste nog op den vluchtenden Pool een aantal schoten. daar van trof hem in den rug, een ander in de dij. Ondanks deze verwondingen vluchtte de Pool voort en liep het Haringvliet op, ge- ilgd door drie militairen. Hij verdween door de geopende poort 111 pand 92, waar het consulaat van Nica- gua is gevestigd. Toen de vluchteling nnen was, sloot de bediende van het con sulaat de poort en weigerde, ondanks de sommatie, deze voor de vervolgers te openen. De Pool wist langs de achterzijde te ont komen en kwam weer op de Oosterkade. Daarop namen verscheidene agenten en burgers aan de vervolging deel. Op de Spaansche kade gekomen vluchtte de Pool de sigarenwinkel van de Gebr. Schilte binnen. Hij liep deze zaak door, sprong door een glazen deur en verborg zich in een kast bij de werkplaats. Een vaandrig en enkele politie-agenten volgden hem. Zij sommeerden hem om uit de kast komen, waarop hij antwoordde, dat hij zich zou overgeven, omdat zijne kogels op Hij verzocht echter, hem niet dood to schieten. De agent Erkelens opende daarop de kastdeur op een kier, doch dadelijk daarop loste de Pool een schot uit zijn browning, dat een agent in de keel trof. Nog 6 a 7 schoten werden uit de kast gelost. Het winkelpersoneel en de vervol gers zochten achter de toonbank een goed heenkomen. Van deze gelegenheid maakte de Pool gebruik om uit de kast te komen. Hij liep de winkel door en de straat op. De vaandrig zond hem een schot na, dat hem in het hoofd trof. Buiten gekomen loste de Pool een schot op een zich daar bevindenden militair, vermoedelijk den kanon nier zde klasse Groeneweg. Deze werd in het hart geraakt en was terstond dood. De agent A. J. Verbruggen schoot toe en gaf den pool drie slagen met zijn harts vanger, waarop hij tegen den grond sloeg. Hij werd toen overmand en naar de politie post op do Oosterkade gebracht. Het publiek was woedend. De politie had de grootste moeite om het op een afstand te houden, want men wilde den woesteling lynchen. Onder politiegeleide ts hij naar het ziekenhui* gebracht. Zijn toestand is levens gevaarlijk. In zijn bezit werd gevonden een doek met zó patronen, die hij om het middel gebonden had, verder een exemplaar van de «Tribune», kaarten van de Belgische grensstrook en van Centraal Europa, adres sen van communistische pariijgenooten in in het buitenland en Fonische brieven. Ver moedelijk is zijn naam Iwan Pedro. Do agenten Erkelens en de Vries zijn levensgevaarlijk gewond; eenige andere min of moer ernstig. De Rus. Zaterdagavond te Rotterdam na zijn moorddadige schietpartij gearresteerd, is gisterenmorgen 7 uur in het ziekenhuis overleden. Hij is herkend als Sophonin Parachenko, die in den nacht van 21/22 Juli uit Olde- broek ia ontvlucht met Zottov. H. heeft Zondag bij zijn verhoor, toegegeven schul dig te zijn aan den moord op den jachtop ziener te Doornspijk op 3 Augustu», en aan den aanslag op de beide marechaussees te Deventer, in den nacht van 3 op 4 Aug. Van zakkenrollerij in den trein blijkt ach teraf geen *prake te zijn geweest. De recher cheur De Vries hield Parachenko aan, omdat hij in hem een vreemdeling zag. De Rus gaf eerst voor, Nederlander te zijn. De Vries vroeg hem toen naar zijn papieren, Parachenko vluchtte van het Maa gevolgd door De Vries, die hein voor Hotel Continental, achterhaalde. Daar volgde worsteling De verslagen militair was J. Groenewegi kanonnier 2e kl„ uit Arnhem, wonende Sleephcllingstraat 32, te Rotterdam. Groene- wegen was met verlof en zou Zondag naar zijn garnizoen terugkeeren om tot korporaal te worden bevorderd. De drie gewonde agenten zijn vooruit gaande nle te Rome verliest In Pander haar oudste meest geziene lid. Het stoffelijk over schot zal zijn laatste rustplaats vinden op het kerkhof Campo Verano. Pier Pander werd 20 Juni 1864 te Draen ten geboren. Zijn opleiding ontving hij aan de Quelünusschool en aan de School voor Kunstnijverheid te Amsterdam. Zijn studie zette hij voort aen de «Ecole des Beaux Arts» te Parijs. Varken steelt en Onderwijs. Op een der dorpen in onze mooie Betuwe as de onderwijzeres naar elders benoemd 1 bare zuster in de opengevallen plaats gekozen. Aangezien het kosthuis buitenge woon naar weusch was en de wederzijdsche verhouding recht hartelijk, werd door de nieuwe funktionaresse als van zelfsprekend beschouwd, dat ook zij in het bekende kwartier haar tenten zou opslaan. Wie schelst haar teleurstelling, toen zij op de desbetreffende vraag tot bescheid «Nee, we houden geen juffrouw ir we gaan een varken mesten, dat komt voordeeliger uit.» (Hbld.) GYMNASTIEKCPSSES Aanvang gymnsstlsk-cursus Zaterdag a.s. Aasmelding nieuwe leerllagen voor de Jongens- en Meisjesklassen dagelijks iï1 ure, Beukenlaan 4, J. C. SNOUCK, Leer. Gym. M. O. Kijeeukomsten Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal en biblio- teek, Nieuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Langestraat. Zaterdag Theosofische Leeszaal. Vrijdag tot Maandag Bioscoop «De Arend». 11 Sept. Openb. Verg. Amicitia Onderoff. Ver. «Ons Belang» Onderwerp: «Onze Salarisactie» door 2 Hoofdbestuursleden. ADVERTENTIEN. VOLGESTORT KAPITAAL f 400 000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.— De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot hare Agent, de firma GELDERSCHE CREDIETVEREEN1GING HUURHUIZEN 15 te AMEK8F00BT. gezin te Amersfoort, voor een JONG MEISJE, de Huishoudschool bezoekende. Brieven met opgave van voorwaarden onder letter I 359. Boekh BLOMMESTEIJN, HILVERSUM. Amorsloortnj Kortegracht 26, b.b. Postkantoor ATELIER VOOR REPARATIÈN. ft I een klein der stad, vrij van huur. Aan hetzelfde adres tO liOOp Adres KON. WILHELMIN ASTRA AT 46, AMERSFOORT. in de afzonderlijk staande Serre van den Heer A. van lierkei, Heiligenbtrgsrweg. vangen. De Ninuwstu Ku-relsclie en Aiuerlknnn- sclu' Dansen zullen worden onderozon. Spreekuur: 's aronds tan hall' acht lot hair uoRen. Aanmelding voor 1 October a.H. II. OCKMJISEN. Gediplomeerd Dansleeraar ALDEUON DKSTIt A AT 95. Pie nder f- Na een langdurige ernstige ziekte is de Nederlandsche beeldhouwer Pier Pander in den morgen van 6 September in zijn woning te Rome overleden. De Nederlandsche kolo- Ecnmaal op en eenmaal neer Geeft spiegelglans de Erdal smeer. VAN RUN'S otMOSTERD IRRIGATORS Compleet vanaf f 3.75 Spuiten (gummi) vanaf f 2. Warmwaterzakken, IJszakken, Windkussens.Groeptoestellen, Hospitaaldoek Verbandklsten, Neus-, Oor-, Lavement- en Injectiespuiten in alle genres. Buik- en Breukbanden, Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen Eau deCologne, PaifumerieËn uit de bekende Fransche Fabriek «Eres» N. V. Mij. „SAN IT AS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT, LANGESTRAAT 102. maar doet een greep uit onze COLLECTIE EIGEN GEFABRICEERDE en U blijft onze tevreden klant. Alle reparation worden bij ons vakkundig en billijk uitgevoerd. Tel. 457 Amersfoort

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3