Donderdag September 1919. No. 9230. 69e laargang BEKENDMAKING. Uitgave van de Drukkerij „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firuia A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. BUREAUX KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post A.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames t—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 OVERZICHT. Buitenland. Politiestaking te Boston Nederland en België. Binnenland. Verhooging jaarwedden officieren en onderofficieren De arbitrage in het typo- grafenconflict Vertrek Ex-Kroouprinsos Nog Iets over de Russische boeven Een brutalen ontvluchting. Niet-toelating Raadsleden. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT. maken bekend, dat op MAANDAG 15 September 1919, 's namiddags 2 uur ten gouvernementshuize, Achter St. PI eter 20 aldaar, door hen in eene openbare vergadering zal worden be handeld het beroep van J. HOP en R. NIEUWBOER te BUNSCHOTEN tegen het besluit van den Raad dier gsmeente, waarbij zij als Raadsleden niet zijn toe gelaten. Utrecht, 10 September 1919. Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN bOORNINCK, Griffier. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort gelezen Circulaire No. 21568, 6e Afd. B. dd. 8 September 1919, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel gezien art. 6 der Distributie wet 1916, gezien xijne beschikking vat) t8 Augustas 1919, no. 20134, Directie van den Land bouw, 6e Afd. B. heeft goed gevonden, te bepalenhet verwerken in inrichtingen tot verduurzaming van fruit, van partijen appelen en peren, welke niet gedekt zijn door eene verklaring, afgegeven door een bij het Rijkskantoor voor Groenten en Fruit ingeschreven veiling, ten bewijze, dat de partij voor verwerking in fabrieken is ge veild, is, met ingang van 9 September 1919, verboden. Amersfoort, <j September 1919. DE ARBITRAGE IN HET TYl'OURAFENCONFLICT. Ds uitspraak der commissie. De arbitrage-commissie ter oplossing van het conflict tusschen de hoofdbesturen der drie werkgeversorganisaties in de Typo graphic en het hoofdbestuur van den A.N. T.B., ingesteld krach.ens hun overeenkomst van 29 Augustus 1919. bestaande uit de beerenmr. dr. J. H Zanten, voorzitter, aangewezen door de leden der commissie, P. I.. M. Ketting, F. H. M. van de Griendt, H. Diemer, aangewezen door de werkgevers organisaties ia de Typographic F. van der Wal, Th. Bakker, F. de Munnik, leden, aangewezen door het hoofdbestuur van den A.N.T.B.; mr. A. A. van Rhijn, secretaris van werkgeverszijde en W. C. van Haaien, secretaris van werknemerszijde, heeft |met algemeene stemmen de volgende uitspraak gedaan A. Wat betreft het ontstaan vam het geschil. Gelet op het feit, dat het hoofdbestuur van den A.N.T.B. in de bijeenkomst van het Alg. Hoofdbestuur der Drukkerij bonden van 26 Mrt, 1919 heeft beloofd voor den afloop van de C.A.O. geen verdere loona- verhooglngen te sullen vragen, tenzij zich buitengewone omstandigheden mochten voor doen, van welke omstandigheden als voorbeeld werd genoemd de economische gevolgen van een nieuwen oorlog, waarin ons land zou zijn betrokken. Overwegende, dat desniettegenstaande in Juni en begin Juli onder een aantal werk nemers, waarvan het meerendeel was geor ganiseerd in den A.N.T.B. een zekere agitatie voor loonsverhooging ontstond, die het Alg. hoofdbestuur voornoemd aanleiding gaf het hoofdbestuur dier orgauisatie te verzoeken eet) bespreking te houden, welke bespreking op 12 Juli 1919 plaats bad; Overwegende, dat het hoofdbestuur van den A.N.T.B. deze bespreking verliet onder den indruk, dat een verzoek om loonsver hooging door de patroonsbonden in over weging zou worden genomen, welke indruk echter naar de opvatting van het Alg. Hoofdbestuur in het ter vergadering be sprokene geen voldoende gronden vond Overwegende, dat deze indruk het hoofd bestuur van den A.N.T.B. ertoe bracht in het congres van dien bond mede te deelen, dat er contact was met de patroons en dan ook op 20 Juli een verzoek om loonsver hooging in te dienen, welk verzoek op 7 Augustus door ds patroonsbonden werd af gewezen Overwegende, dat dit verzoek wae ge baseerd op het feit, dat, tegen dever.vach- ting in, de dalende beweging der prijzen van de eerste levensbehoeften, welke zich in Maart, April en Mei voordeed, had plaats gemaakt voor een stijgende, waar tegen de daling van eentge andere prijzen geen vol doende tegenwicht vormde; is eenerzijds van meening, dat althans het midden van Juli do wijzigingen in de economische omstandigheden zich nog niet in die mate hadden afgeteekend, dat van de patroonsbonden mocht worden verlangd, dat zij, die als zoodanig buitengewoon zou den erkennen als bij de afspraak van 26 Maart de opvatting was, terwijl in de maand Augustus een' verklaring hunnerzijds, zoo zij die al hadden kunnen geven, werd be moeilijkt. zoo niet onmogelijk gemaakt, door de houding van een deel der werk nemers, omdat die verklaring toen den schijn kon wekken, alsof de stipte naleving der C. A. O. slechts daardoor was te verkrijgen. acht het anderzijds alleszins verklaarbaar, dat de werklieden-organisatie, in aanmerking nemende de teleurstelling over den loop der prijzen, het feit, dst in andere vakken, zooals het meubelmakers- en kleermakersbedrijf in Juli loonsverhoogingen tot stand kwamen, en eindelijk de eigenaardige geestesgesteld heid onder san deel der werklieden in den tegen woordigen tijd, welke eerder tot werk staking neigt dan anders, zich genoodzaakt achtte, don patroonsbonden aannemelijk te maken, dat de bedoelde buitengewone om standigheden waren ingetreden of althans dat er reden was om haar van de belofte van 26 Maart te ontheffen verklaart evenwel uitdrukkelijk, dat de afwijzing van het verzoek van 10 Juli in geen geval reden mocht zijn om tot i.g. >wilde< stakingen over te gaan, omdat een collectief contract slechts bestaanbaar is, indien de bepalingen daarvan en zeker de bepalingen van vitale beteckenis als die tot verzekering der rust in het bedrijf ge durende de contractsperiode door alle belanghebbenden stipt wordt nageleefd, aan welke stipte naleving niet te kort wordt gedaan indien zooals sl eenige malen ge schiedde, afwijking in gemeen overleg plaats keurt dan ook die stakingen ten sterkste af. B. Wat betreft de oplossing van hetgescbil. Overwegende, dat van een voortzetting der C. A. O. geen sprake zal kunnen zijn, indien de bij de patroonsbonden bestaande twijfel aan de mogelijkheid eener toekom stige voortdurende naleving van de vitale bepalingen der C. A. O. niet wordt opge heven Overwegende, voorts, dat intusschen de stijging der prijzen van de eerste levens behoeften nog niet tot staan is gekomen sn dat hier thans du9 zeker reden voor de werkgevers is, om ondsnks de ernstige ont stemming, gewekt door de wilde stakingen, RECLAME. rrvvv T\-rr v-V'W'WTT'W'v -v.-t A.H.v.NIElWKERK L. Beekatr. 14,Tel,317a, Amersfoort ►UlectrisÉ 1 siibil malerij M IN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBELEN -: KvvvfvvvvvvTrvvH tAAAAi-SAAAAAAAAAi den economischen toestand, waarin de werk nemers verkeeren, nader te doen bezien; concludeert, dat het bestaande geschil kan worden opgelost, indien: 1. de A.N.T.B. en in verband met de in de C. A. O. erkende wederkeerigheid de werkgeversorganisaties zich verbinden, in geval vao een werkstaking of uitsluiting bij niet nakoming binnen den daarvoor gestelden termijn van besluiten krachtens de bepalingen van de C. A. O. te dien aan zien door de centrale commissie genomen aan den door de Centrale commissie aan gewezen contractant een boete te betalen van f 250 voor iederen werknemer ten op zichte van wien de niet-nakoming heeft plaats gehad als waarborg voor de richtige nakoming dezer verplichting wordt door den A.N.T.B. c«r cautie gesteld van f 25000 en door de gezamenlijke werkgevers-organisatiesecn van f 10.000; bij geschil omtrent het verbeuren der cautie of bij het niet tot stand komen van een uitspraak van de centrale commissie, beslist de gewone rechter 2. een commissie wordt ingesteld, be staande uit 19 leden, waarvan 9 vertegen woordigers der werkgevers-organisaties en 9 vertegenwoordigers der werknemers-or ganisaties (5 van den A.N.T.B., 2 van de R. K. Grafischen Bond, 1 van den Ned. Chr. Grafischen Bond, 1 van den Ned. Graf. Bond) met een voorzitter, die buiten het drukkersvak staat, welke commissie voor 29 September 1919 voor pariijen bindend beslist of de economische omstandigheden der laatste maanden aanleiding geven om de loonen op dien datum voor den verderen duur van de contractsperiode te wijzigen, zulks met inachtneming der gomeenteklarsen en zoo ja, welke die wijziging zal zijn. De uitspraak van de commissie van arbitrage in het typografenconflict. neer gelegd in de conclusies, welke wij hierboven publiceeren, is door de werknemers in dit bedrijf niet met onverdeelde instemming ontvangen. Over de geheele linie schier heerscht groote ontevredenheid om de wei nige houvast, die de typografen aan de, naar, wat zij noemen «vage toezeggingen hebben. Zaterdagavond veigadert de afdeeling Amsterdam om haar houding vast te stellen en ook de overige afdeelingen zullen deze week bijeenkomen. Daarna zal een referendum over He al of niet aanvaarding beslissen. De indruk Is, dat het referendum zal uit vallen ten nadeele van de uitspraak der arbitrage-commissie. Men acht zich door de omstandigheid, dat de A. N. T. B. een cautie stellen moet van 25000 gld. en dat daarna de commissie van negentien uit spraak zal doen, te zeer gebonden, omdat, mocht die uitspraak minder gunstig voor de typo's uitvallen, het stakingsrecht zou zijn uitgeschakeld, wilde men de cautie van f 25.000 niet verbeuren. in het groot-, zoowel als In het klein bedrijf heerscht groote ontevredenheid alleen de omstandigheid, dat men bij staking, geheel op eigen risico zou handelen en men bovendien den uitslag van het referendum wcnscht af te wachten, weerhoudt hen, de directe actie toe te passen. Het heeft allen schijn, dat met de uitspraak der arbitrage commissie het conflict de wereld nog niet uit is. De patroonsbonden zullen eveneens spoe dig hun houding vaststellen. RAADSOVERZICHT. Vergadering van 9 September 1919. Een interessante debatavond I Als ze in 't vervolg zóó waren en werd het niet later dan nu, Dinsdagavond, dan is het eerste voorstel-Polder heusch zoo erg niet,... als, zeggen we,juist heeren, maai we vreezen mat groote vreeze, enfin geen zorgen vóór dien tijd. Achter de groene tafel missen we Secre taris Veenstra, die echter wegeus uitstedig- heid vervangen wordt door den heer Kaan, en ook nóg is de stoel van den vierden Wethouder onbezet; doch dit kwam, vóór we weer naar huis gingen, in orde. De heer Tromp van Holst was er niet en komt nu ook niet meer; zijn plaats zal in den vervolge worden ingenomen door den heer Verhoef, die na 'n korte onder breking weer in one midden terugkomtzijn geloofsbrieven werden al goedgekeurd, even als die van citoyen Voskuilen. Dé Raad van 19 zou dus wser aardig compleet zijn als er geen doukere wolken waren komen drijven boven het hoofd des heeren van Traa, want nauwelijks heeft dsze vertegenwoordiger van de Vrij-Liberalen zitting genomen in het College, oi daar komt me daar 'n Hofland, en die gooit 'm er wéér uit; de kans is tenminste niet gering, dal we hem Dinsdag hier voor bet laatst hebben gezien. En dan o, peil van den Raad I Men fluistert, meneer Boas Do debatten liepen dezen avond over de al of niet handhaving van of liever over deze 2 vragen: »wat ia te verstaan onder hst leveren van goederen< en wat is de definitie van het woordje »geld<. Nu, van dit laatste hebben we genoten; «geld», werd gezegd, is een ruilmiddel, een waardemeter een koopwaar, geld is roerend goed, (is >rollend< niet beter) in één woordmet geld doe je wonderen, en heb je 't niet, dan is better invulling. Maar met dit al was toch het gevolg, dat de bewuate meneer van Traa zijn biezen moest pakken. 9 van de 16 collega's hebben hebben hem geschorst, misschien, helaas, om niet meer weer te keerett. Het geval is bekend, niet waar De proloog werd reeds opgevoerd in de vorige vergadering. Dinsdag had de voortzetting plaats en het laatste bedrijf speelt weldra te Utrecht. De ingestelde commissie ad hoe, wier taak het was nategaan of Mr. Van Traa's zitting in strijd was met art. 24 gemeentewet kwam tot deze conclusie dat de gemeente reeds t( jaar met de GelderscheCredietvereeniging. voorheen Van l.anschot's Bank. waarvan de heer Van Traa directeur is (voor het bijkantoor Amersfoort) contractueel verbonden is dat Mr. Va» Traa als zoodanig tantièmes geniet, en dat er gelden zijn gefourneerd. Gelden fournecren Wat is dat? Geen leveren van goederen in ieder geval, zegt Mr. Stadig. Verbeeld je, men spreekt toch nooit in de wandeling van levering van geld, zooals men spreekt van levering van erwten en boonen, van levensmiddelen Alsof geld ook geen levensmiddel is, een middel om te kunnen leven! En zonder dat we 't wisten zaten we midden in een juridisch debathet was alsof we allen voor de balie stonden te luisteren naar de pleidooien van de advocaten Stadig en Hofland. Hofland was do minderheid van de com missie, die fourneeren van geld wèl rang schikte ond*r «levering van goederen»- Hij heeft ter verduidelijking van bet begrip «geld» er het leerboek der Staathuishoud kunde van Dr. M. Spaander nog eens op na geslagen, dat zegt, dat men onder goederen verstaat alle zaken, die in de behoefte van den mensch kunnen voorzien, onverschillig of we die behoefte goed of slecht vinden. Geld, ofschoon dus het geld, dat onder de goederen behoort, stelt men het dikwijls, om zijn zeer bijzondere functie, naast de goedereu, en spreekt van geld en goederen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1