Keukenmeid Ig'këunëkëI b I huisknecht WAARSCHUWING^ Gemeeiitelürlieitlstieiirs. WONINGTELLERS Volkomen genezing; - Als nieuw r, lilt hat politic-rapport. De bakende zwerver J. P. ie wegen» dronkenechep in arrest gesteld. Een bewoner van Hoogland is bekeerd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Door onze politie is assistentie verleend aan een zwakzinnige juffrouw, die zich des nachts op straat bevond. Zij is door twee Zusters per auto van het Groene Kruis naar het Wilhelmlnagasthul» te Amsterdam ver voerd. Aan 3 personen werd nachtverblijf verleend. Een bewoner van deKamp is bekeurd wegens het vervoeren van brood vóór des morgens 10 uur. Een bewoner van Spakenburg is be keurd wegens den verkoop van viscb, die niet gedekt was door een keuringsbewijs. Een bewoner van de St. Jorisstraat is verbaliseerd wagens openbare dronkenschap en naar zijn woning overgebracht. Aan den bekenden zwerver J. P. Is nachtverblijf verleend. Na genoten nacht verblijf is hij buiten de gemeente gebracht. Kindertuin tj es. Is daar aan den Krulskamp xoo'n weelde van plantenheeriijkheid te genieten? Och neen, de kool is er, evenals elders ontzettend door de rups gehavend, en de andijvie lijkt ook al haar jaartje niet te hebben, daarover klagen de tuinders al evenzeer. En waar do rupsenplaag ia het tuinbouwbedrijf dit seizoen zoo'n moeite geeft, boe zou deze afdoende kunnen be streden worden, waar niet over de gunstige morgenuren kan worden baachikt en slechts ua schooltijd door kinderen er aau ksu worden gewerkt. 't Is de tweede oogst, die thans te velde staat. De beplanting wijkt af van die der tuintjea in Hilveraum en andere plaatsan, waar slechts een enkel gewas per bed te gelijk wordt verbouwd. Hiermee hebben de onderwijzers, die zich met zooveel toewijding aau dit werk geven, geen vrede genomen en passen bij de voorjaarigewassen de ge combineerde teelt toe b.v. spinazie met radijs. En de jonge kweekers hebbeD ai heel wat naar moeder kunnen medenemen. Maar wie voor Proeftuin »Hoogeweg< en Kinder - werktulntjes «Kruiskamp* dezelfde maatstaf meent te moeten aanleggen, ja, die doet beter, om hier maar weg te blijven. Hier moet met andere oogen worden ge zien. Hier staat voorop de vraag: Pakt het? Brengt het de kinderen lust bij voor dit bij uitstek zoo gezonde bedrijf? En hierop mag volmondig geantwoord worden: Jal Natuurlijk niet voor allen, 't Is als met alle liefhehberij, bij heel wat ia het stroo- vuur: vol gloed in den aanvang, doch vlug uitgedoofd. Anderen toonen weer grooten ijver, als er spoedig wat is mee te dragen. Maar toch, velen zijn altijd op het appèl, ■laan niet over en werken met lust. 't Liefst zijn ze bezig in hun eigen hoekje, met hun geheel eigen kweek. Daarvoor voelen ze meer dan te werken op het gemeenschap pelijk veld, waarvan de opbrengst over allen verdeeld wordt. De trouwe werkers en werksters zullen lang genoegen hebben van wat ze bier spe lenderwijs hebben aangeleerd; later zullen zij niet tevreden zijn zonder een eigen moes tuin, boe bescheiden die dan ook moge zijn. En zij zullen zeker het bewerken daarvan dan niet aan andere handen overlaten. Opmerkslijk ia ook de algemeene zorg om vooral niets te vertrappen of te schen den, zelfs niet de bloemen te plukken, die den tuin zoo'n vroolijk aanzien geven. Ziedaar alweer, de opvoedende waarde van zulke inrichtingen! Maar de kinderen alleen kunnen onmogelijk de volle bewer king brengen om de planten te geven, wat hun toekomt. Zou 't daarom niet wenscbe- lijk zijn, dat 'n volwassen arbeider eens een dag b.v., hier aanvullend werk verrichtte? Hoe mooier het er bij staat, hoe grooter de ambitie der kinderen zal zijn. Ook door een krachtige bemesting zou meer te bereiken zijn, vooral waar dit bo vendien 't gebrek aan handigheid en vak kennis de jeugdige tuinbouwers(sters) veel zal ten goede komen. De financiën spelen echter hierbij een groots rol. Zoo behoort ook een pomp met bak nog tot de vrome wenschen, waardoor thans al het water uit de beek geschept moet worden, wat natuurlijk vrij groote bezwaren met zich brengt. En daarom contribuanten, donateurs, of boe men U noemen moet Hoe staat 't met hetgappenc? Laat men dc voortbrengselen wel aan d» kinderen houden, die ze hebben gekweekt? 't Lijkt te dien opzichte iets beter dan 't vorig jaar, maar toch: in den baak is het nog lang niet. Vooral wat aan den kant staat, is niet veilig voor dieven, ja laat ons maar zeggen, voor roovers. Wortelen en knolrapen kunnen in dat verband reeds niet meer verbouwd worden omdat er weinig overbleef voor de recht matige eigenaars, 't Is wel treurig Het andere deel van 't gemeenteveld san den Kruiskamp is speelterrein. Daar wordt ook gevoetbaldeen der goale heeft er een prachtige plaats gekregc Zelfs als men langs schiet, kan nog .kool* geroepen worden, want dan is d# bal on herroepelijk tegen een savoye of een roeie aangevlogen in den groenlentuin Dat doet ons de vraag stellen tot de sport-be oefenaart: Is er voor uw goals geen andere plaats te vinden, om daardoor het vertrappen der bedden te voorkomen? Ge zult dan niet alleen, de kinderen niet ont moedigen in hun arbeid, msar ook toonen waardeering te hebben voor de zoo moeilijke taak van de onderwijzers. H. RECLAME. Xi&ngostraat IOC AMERSFOORT g SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Son den- m artüselen en g Heisbenoodigdheden g Beleefd aanbevelend. Buitenlandtche Kroniek. Het referendum. Naar het consulaat van Luxemburg mee deelt, wordt, volgens de wet van 9 April 1919 de bevolking van het groothertogdom Luxemburg door de regeering uitgenoodigd tot een algemeen referendum te houden op Zondag 28 September om te beslissen: ie. over het aanblijven der tegenwoor dige groothertogin Charlotte c. q. van de tegenwoordlgo dynastie; voorts over het bandbavon van den monarchalen regeerings- vorm onder een nieuwe dynastie of over de oprichting eener republiek; ze. of het groothertogdom zich ecoro- misch wenscht aan te sluiten bij Frankrijk of bij België. Aartehertog Friedrlch naar Spanje Over het voornemen van de familie van ex-keizer Karl om naar Spanje te verhuizen, meldt de >Mittag-Zeltung< te Weenen: Aartshertog Friedrlch heeft reeds van Wee nen uit aan zijn neef, koning Alfonso van Spanje, door neutrale bemiddeling laten vragen of een reis van den aartshertog mot zijn familie naar Spanje mogelijk was. Koning Alfonso heeft langs denzelfden weg aan den aartshertog laten mededeelen, dat hij bereid is den aartshertog met zijn familie in Spanje te ontvangen en hem een konink lijk slot als woonplaats aan te bieden. De onderhandelingen zijn zoover gevorderd, dat de aartshertog binnenkort zal kunnen ver trekken. Klopjacht op «en burgemeester. Zaterdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Bondy, onder groote belangstel ling op de publieke tribune. De burgemeester Fauquet werd door de gezamenlijke raadsleden beschuldigd zich bevoordeeld te hebben uit de opbrengst vau een gemeentewerkplaats. De maire stond op om op de beschul digingen te antwoorden, dachten de aan wezigen. Maar vóór dat iemand begreep wat er gebeurde, sprong hij over de groene tafel, klauterde het raair uit en verdween. Onmiddellijk werd een klopjacht georga niseerd, met den dorpsveldwachter aan het hoofd. En het duurde niet heel lang, of de burgervader werd zijn gemeentehuis weer binnengeleid, onder streng escorte. Besloten werd dadelijk rapport uit te brengen aan den prefekt, en door aanplak biljetten de goê gemeente op de hoogte te brengen van het schandaal. UIT DE TWEEDE KAMER. De Voorzitter deelt in de Vergadering ven Donderdag 18 September j.l. mede, dat H. M. de Koningin hem benoemd heeft tot Voorzitter, op voordracht van de Kamer. Spr. betuigde H. M. zijn erkentelijkheid voor deze benoeming, en bracht de Kamer dank voor de voordracht. Da wijze waarop de Kamer die voordracht had samengesteld was voor hem aantrekkelijk. In het afge- loopen jaar heeft de Kamer het Reglement van Orde herzien, waarbij den Voorzitter meer bevoegdheid werd gegeven. De taak van den Voorzitter is daardoor niet gemak kelijker geworden, wijl door de meerdere bevoegdheid ook de verantwoordelijkheid is vergroot. Maar in de afgeloopen zes maanden heeft de Kamer getoond, zijn taak gemakkelijk te willen maken, zoodat hij nooit van dia uitgebreide bevoegdheid ge bruik heeft behoeven te maken. Hij hoopt, dat de Kamer op diezelfde wijze zich in het nieuwe zittingsjaar /.al gedragen. Van een andere bepaling heeft hij wel gebruik ge maakt, n.l. van de bevoegdheid hem ge geven om de »spreektijd te rantsoeneeren En met genoegen heeft hij gezien, dat de Kainer van die beperking steeds een gretig gebruik maakte. (Gelach.) Spr. hoopte, dat de Kamer zich in het nieuwe zittingsjaar zooveel mogelijk zal beperkes. Het vorige jaar heeft hij den wenst.h geuit, dat de Kamer weer terug zou keeren tot de goede oude gewoonte om de begrooting met Kerstmis af te doen. Dien wensch herhaalt hij thans opnieuw, wijl dit jaar nog meer ontwerpen op af doening wachten dan het vorige jaar. Hij hoopt daarom, dat de Kamer met de be grootingen zooveel mogelijk spoed zal be trachten, opdat zoo spoedig mogelijk met het andere wetgevende werk kan worden aangevangen. Spr. eindigde met de verklaring, dat hij bet definitieve voorzitterschap gaarne opnieuw aanvaardt. Hierna wordt het nieuw benoemde lid der Kamer, de heer K. A. Braat, van de Plat telandspartij, binnengeleid. Hij legt de eeden af en neemt zitting. De houding van de Kamer en vooral van de linkerzijde is merkwaardig. Sommige leden roepen: »Nu is hij in de zwijnerij.* De heer Braat heeft namelijk onlangs op een vergadering de Tweede Kamer een zwijnerij genoemd. Niemand gaat naar hem toe. De heer Braat. een stevige boer, stelt zich dan ook aan niemand voor. Hij gaat kalm naar zijn plaats. Als hij daar eenigen lijd zit, gaat de hsor Troelstra naar hem toe en drukt hem de hand. Vervolgens doet de heer De Zeeuw het, en nog een enkel ander lid. Interpellatie-San nes. Den Leer Sarfnea (S. D. A. P.) werd toe stemming verleend tot het houden van zijn interpellatie in zake het duurtevraagstuk. Besloten werd deze interpellatie te behan delen wanneer de Kamer weder in openbare zitting bijeenkomt, vermoedelijk 14 October. Invaliditeitswet en Ouderdomswet. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet en het wetsontwerp der Vrijwillige Ouderdomsverzekering. De Minister van Arbeid werd hierna door alle fracties gefeliciteerd, uitgezonderd door de Communisten, die niet aanwezig waren. Boeken, Tijdschriften, enz. met medewerking van een staf, dis zoowel den inhoud van het blad ais de daarin voorkomende teekeningen ongetwijfeld tot hun recht zal doen komen. In het »Woord ter inleiding* schrijft de hoofdredacteur Mr. Van Peristein o.a. dit Maar daarbij wil zij, zonder haar ern stig karakter in de waagschaal te leggea, door prikkende brandnetels en spottende krabbels haar lezers verpoozing brengen. Zij zal niet bersten van zakelijkheid, doch hoopt niettemin een orgaan te worden «waar wat in staat*. De »Financieele Revue* wil dienen de belangen van de z.g. kleine kapita listen. Zij wil worden het orgaan van de te veel uitgeknepen belastingbetalers, die zij hoopt tot organisatie te kunnen bren gen, en die zij met raad en daad wil ter zijde staan. Dientengevolge zal zij stelling moeten nemen tegenover het staatsparasitisme, en zal zij bolsjewisme en socialisme, die de rechten van de werkers, door noeste vlijt en spaarzaamheid en iugetogen leven in het bezit van eenig fortuin gesteld, met voeten treden, bestrijden. Maar overigens doet zij niet aan poli tiek: kerkdijken en vrijzinnigen staan haar even na. Door een ingenieus georganiseerde financiëele wereldreportage, in het bezit van een eigen installatie voor draadlooze telegrafie van bijzondere capaciteit, en niet het minst door den steun van goed- georiënteerde medewerkers en bericht gevers op politiek, financiëel en economisch gebied en ook op het gebied der ar beidersbeweging!zoowel hiar te lande als in de Nieuwe Wereld, hoopt do «Fi nanciëele Revue* haar lezers menige primeur of tip te kunnen aanbieden, maar zal zij nog vaker haar waarschuwends stem moeten laten hooren. Of deze «Revue* wel in een noodzakelijke behoefte zal voorzien, zal de tijd moeten leeren. Bnrgerlflkf. 8tanë ras Amersfsert, van 12 tot 18 September 1919. GEBOREN: Johannes Joiephus, z. v. Hendrik Verstay en Wilhelmina Croll Evertje Gerritje Wilbelmina, d. v. Evert v. d. Hoek en Catharina Alberta v. d. Wetering Ger ritje, d. v. Cornells Hagenbeuk en Gerarda v. Oven Gerrit, z. v. Hendrik van 't Hoog en Gsertruida Zwieseriju Albertus Adrianus, z. v. Jacobus Gouw en Helena Descans Jan Jacobus, z. v. Wouter v. den Hoek en Neeltje O ver water Cornelia Maria, d. v. Nicolaas Henrich Egink en Gijsberta v. der Veen Petronella Flo rentine, d v, I*ranciscu8 Wolffenbnttel en Heiltje v. 't Klooster Johannes Antonius, z. v. Herman Anton v. de Brug en Anna Petroriella Koekoek Johanna Cornelia, d. v. Josepbus Johannes Feiten en Cornelia Johanna Staal Jantje, d. v. Pier v. der Meer en Grietje Haagsma Johanna Go- verdina, d. v. Franciscus Antonius Sleeking en Anna Catharina De Vocht. ONDERTROUWD Julius Trougolt Christopb Friedericb Singe- wald en Elisabeth Cornelia v. Wijngaarden Wouterus Christoffel Marie Reinboud en A. v. Ruitenbeek Maarten Verwer en Johanna Agatha Leijendekkers Cornelia Greefhorst en Wilhelmina Helena Roelands Lambertus v. Brakel en Maria v. Nieu- wenhuizen Petrus Joannes Defeu en Wilhelmina Arlar. GEHUWD: Gerardus Theodorus v. Bekkum en Hen- j drika Maria Reinboud Phillppus Kraak en Gerarda Maria v. Ernpelen Johannes v. Eldert en Alida v. Rossum Erris v. Dixhoorn en Antonia Maria Geurts Lam bertus Anthonie Bernardus Aardewijn en Paulina Maria Smid Hermanus Lammers en Trijntje Hokke. OVERLEDEN: Hendrik Gerrit Wiggenraad, 42 jr., or gehuwd Albertus v. Kommer, 4 weken Elisabeth v. Karsbergen, 63 jr., echtgen. van Gerrit Wolfswinkel. l'RKiHK BEUKTEN.""' Zondag 21 September 1919. Ned. Herv. Gem. St. Joriekerk. Voorm. 7I uur, Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening, 's Avonds 6 uur, Remonstrantsche kerk. Voorm. 10) uur, Dr. R. Miedema. Doopsgez. kerk. Vrijzinnig Hervormden. Voorm. io'/j uur: Dr. W. J. M. Engelberts. Tan Amsterdam. Evang. Lutkerscke kerk, Voorm. io'/j uar, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Lsngegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avond» 5 '/2 -uur. Prof. Dr. Ridderbos, van Kampen. Gereformeerde kerk (Zuidiingel). Voorm. 10 uur. Prof. Dr, Ridderbos, 'a Avonds j'/a uur, Ds. Teerink. In alle diensten: Extra collecte voor de Diaconie. Chr. Gereformeerde kerk. Voerm. 10 uur, Ds. Beekamp. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 19 Sept. 1919. Appelen f3 A f 6. Peren f3 i f 7 Zandaardappelen f 4.50 if 5.00 Hoeuderelei»8 f 14.50 A f 15.50. Grasboter f3.00 A fj.jo. Kippen f 2.— A f 4.—. Piepkuikens f 0.40 A fi.25. Kuikens f4.a f6.00. Eenden f 1.50 A f2.00. Oude eenden f af.— Hazen f o.—A f o.—Wilde konijnen f 0 a fo.Tamme konijnen fi.50 A f3.— pïr stuk. Duiven f 1.00 Af 1.50 per paar. Vette varkens f.— Af.-. Magere varkens fioo f 150. Zeugen f 200 A f 300. Biggen f30.— A f45.—. Kalveren f A f drachtige zeugen f 300. Af 350. Aangevoerd waren ongeveer 250 heet,. Appelen, 150 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen; 80 heet. Zandaardappeleti6000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 140 Kilo grasboter- Vette Varkans; 30 Magere Varkens; Varkens voor export slagerijen; 200 Biggen, 20 Zeugen. Kalveren. ADVERTENTIEN. 99" Met I NsYember a.s. gevraagd een ongehuwde bekwame Onder overlegging van getuigschriften en aanwijzing van referentiën zich schriftelijk te wenden tot den Heer F. B. s'JACOB, Huize Staverden bij Elspeet. Geen GELD of GOED af te geven aan MEJ. M. Jb. WIJNEN, daar door mij niets wordt betaald. K. DE VRIES. Gevraagd tegen 1 Nov. eene bekwame niet ben. 30 jaar, van zeer goede getuigen voorzien. Adres: 't Huis Nimmerdor, Amersfoort. GEVRAAGD WORDEN: Loon f 4,00 lier dag. Zij, die in aanmerking wenschen te komen, kunnsn zich aanmelden, dagelijks van v.m. 81/2-I2,/i uur' en n-m- 2 tot 3 uur en 's avonds van 6'/a tot 7'/2 uur. DE DIRECTIE. Bestrijding van de Duurte. Hun, die lid wenschen te worden van de Algemeene Amersfoortsche Consumenten Vereeniging, tot bestrijding »nu de duurte, wordt ver zocht zich daartoe zoo spoedig mogelijk met opgave van naam en adres schriftelijk aan te melden bij een der ondergeteekenden. L. LEOPOLD, Bernulfusstraat 39. J. SCHUITEMAKER, Schimmelpenninckstr. 26. P. VAN DEN EIJNDEN, Schimmelpenninckstr, 13. G. A. L. SPELBERG. Barchman Wuytiersl. 18. J. VAN LOENEN, Willem v. Mechelenstr. 28. 99" Men leze het ingezondene op de le pagina van dit blad. alle mogelijke zweren en gezwellen, steen puisten, bloedvinuen, negenoogen, open beenen, zwerende borsten, dauw-, ring en baardworm, fijt, likdoorns, wrattenen allerlei wonden is gegarandeerd, wnnnoer u Oprechte TVlniumcr Zalf gebruikt. Deze geneest u in enkele dngen. Prijs per bus f0.60 en fl.10. (Hoe grooter bus bos voordeeliger in 't gebruik). Verkrijgbaar bij 'TeAmtrifoort bij A. v. d. Weg, longest r. 23, Baarn H. Fuassen, Boschsir.; Spakenburg J. E. VAN ROSSUM; Nijkerk IC. v. d. WOERD; BarneveUl M. COZIJNSEN. Oen .-Agent J. C. DE VRIES, Wlnsnm (Or.) BINNENLAND. Verlaagd suikerrantaoen. Vrije suiker tegen hoogeren prijs. Het «Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren* vsrneemt, dat met ingang van 1 October rijkssuikerkaarten zullen wor den uitgegeven, waarbij het rantsoen be paald zal worden op een half pond per per soon, per week. Daarnaast zal tegen hoogeren prijs dan de thans geldende, vrije suiker verkrijgbaar zijn. Gisteren, Vrijdag, had op bet departement een vergadering plaats, waar de regeling definitief zou worden vast gesteld. De Koningin niet naar Indië. Naar de Tel. verneemt gelooft men in hofkringen niet aan de mogelijkheid eener rele van onze Koningin naar Indië. Het plan van deze reis wordt vooral in Indië gepousseerd, waar men (misschien niet ten onrechte) inziet, dat de banden tusschen Nederland en de Koloniën versterkt moeten worden. Hoewel men aanneemt, dat H. M. gaarne een reis naar Indië zou maken, meent men echter, dat de politieke om standigheden, zooals bijv. de Belgische kwestie, een langdurige afwezigheid thans niet zouden rechtvaardigen. Bovendien is men van meening, dat een dergelijke reis, welke zonder precedenten is in onze ge schiedenis, naast andere moeilijkheden ook enorme kosten zou veroorzaken. RECLAME. Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dskma enz. terug, wanneer U het stuurt naar de Stoom rer ver jj v. d. Fa. K. W. JA EG EK. Langsetrsat 74. Telefoon 108. Aflevering binnen 8 dagen. Stemmingen. Enkele verzen door Voce Vibrante Uitgever: Emil Wegelin Amersfoort. Zoo gaan dan deze verzen dc wereld tegemoet en 'kweetniet of mijn ziel juichen of schreien doet daarom. Doch zeker is. en 'I geldt ook voor deez' zangen dat Qeven altijd zaliger geweest is dan Ontvangen. Met deze Introductie zendt «Voce Vibrante* trillende stemmen deze poësle de wereld in. Ik voor mij geloof, dat van een schreien de ziel geen sprake zal behoeven te zijn, want ongetwijfeld zullen de verzen met onverdeelde instemming worden ontvangen. Het is mij althans een groote vreugde, dat de uitgever Wegelin den durf in zich heeft voelen ontwaken, dit boekwerk het licht te doen zien, waardoor «Voce Vibrante* de kans krijgt om zich de plaats te ver werven in do rij onzer meest begaafde dich ters, een plaats die ten volle verdiend is, want de dichterlijke begaafdheid, waarvan dit werk getuigt, stel ik ver boven die van menig ander dichter, die zich lang heeft mogen koesteren in het valsche zonnetje eener op bijzaken steunende scbijnpopulari- I teit. Moge «Stemmingen* daarom de eer wor den aangedaan, die het zoo onmiskenbaar toekomt, ook te» opzichte van de technische verzorging van het boekwerk, welke even als de dichterlijke hoedanigheden, boven allen lof verheven is. F, O. Een nieuw fiaanclëel weekblad. «Financiëele Revue* is de naam van het onafhankelijk financieel weekblad voor Ne derland geïllustreerd dat 6 September j.l. voor het eerst het licht zag, een uitgave van het financiëel Pers- en Publiciteitsbureau, Hoerengracht 286 Amsterdam onder hoofd redactie van Mr. S. H. van Peristein aldaar

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2