M°42 WIE U TE WOORD STAAT ALS, MEM U METP^ VERBIND besloten in een der vorige zittingen een commissie in het leven te roepen, die tot taak zal hebben een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de bevolking onzer gemeente van levensmiddelen zal moeten worden voorzien en welke verbeteringen daarin kunnen worden aangebracht. Zij werd in deze vergadering geconstitu eerd. II. en W. hadden bij hun voordracht voorgesteld den Wethouder Baron van Har- denbroek als haar Voorzitter aan te wijzen De heer Hofland was echter met deze keuze niet bijzonder ingenomen. Eerstens achtte hij den Baron hier niet op z'n plaats, we hebben wel andere menschen, zei hij, die op het terrein van bet levensmiddelen- vraagstuk zich heel wat meer verdienstelijk hebben gemaakt, en vooral als voorzitter moet men iemand hebhen. die deze materie volkomen beheerscht. Hij vestigde daarom de aandacht op zijn partijgenoot J. C. Mehius. die oprichter en voorzitter is geweest van de eerste consumenten-commissie, en die dus z'n sporen verdiend beeft. De voorzitter liet er toen op volgen, dat het baron van Hardenbroek aangenaam zou zijn, indien men hem passeerde; de functie r.ls wethouder eiscbt reeds den ge- heelen persoon. Maar ook de heer Nieuwendijk had een kennis, die in het milieu van deze commis sie volkomen zou passen en hij noemde den naam van 'Gelens, opzichter bij de Holland- sche spoor. Na stemming bleken ten slotte gekozen te zijn de damesKroes, lid v. d. R. K. Vrouwenbond. Van Mourik-0versier, lid van de Soc. Dem. Vrouwenclub, eu Dros-Keyser, lid van de Vereeniging van Huisvrouwen en de heeren J. Holland. P. J. van Kalle veen, A. Hollander, leden van de commissie ter bestrijding van de duurte, G. H. Kolff, P. J. Hamers, Th. J. Nieuwendijk, J. C. Mebius, A. C. J. Gelens, Dr. de Boer, K. Kaan en na herstemming nog de heer M. R. N. Oosterveen. Uit den boezem dezer commissie zal een voorzitter worden aange wezen. We wenschen de commissie veei succes! De huwelijken in onze gemeente nemen blijk baar >schrikbarend< toe; de ambtenaren van den Burgelijken Stand krijgon het benauwd en vertikken het een anders geluk om >uiet« to bewerkstelligen, en dus stellen B. en W. voor, zij, die uitsluitend met die >karweitjes< zijn belast, te honoreereu met f 4 per dag per huwelijksplechtigheid. Geen wonder, dat het den nog niet ge huwden heer Leinweber om 't hart sloeg. {4 per huwelijksplechtigheid, roept hij uit? Dat zijn voor 5 paartjes dus 5 plechtig heden, en aangezien je tegenwoordig met je beiden dieut te zijn om te kunnen trouwen worden dit dus ten slotte 10 plechtigheden f 4.dat iste veel verdiend voor zoon ambtenaar, al heeft hij ook groot respect voor den heer Vels-Heijn, die altijd op zulk een keurige wijze de huwelijken weet te voltrekkan, zoodat het eigenlijk jammer is, dat men niet twee maai op één dag kan Maar het bleek, dat onze celibataire Lein weber zich vergiste, want al trouwen er 70 paartjes op één dag, de bezoldiging blijft f4. lichtte de voorzitter toe. Ik heb er niets op tegen zegt Raadslid Rekké, ook nog iemand, die trouwen moet, opvallend, dat juist de gehuwden ledeu bij dit punt allen zwegen maar de heeren Wethouders hebben pas zoo'n mooie ver hooging gehad, en dus voor hen zeker gelden deze f 4 niet? Doch de Voorzitter moest hem teleurstellen »Nou, aldus den heer Rekké, dan doe ik het voorstel om die bepaling tc schrappen. En de Raad ging er mede accoord. Ged. Staten zal nu eerst met dit aan genomen voorstel in kennis dienen te wor den gesteld. Tot ambtenaar van den Burgelijken Stand werd vervolgens benoemd de heer A. II. van Kalken. Een gelukkige keuze! Onge twijfeld zal het aantal huwelijken in onze gemeente nog meer vooruitgaan! Een ander praatje. De «Dieventoren* in de Muurhuizen krijgt het Rijk van ons in gebruik. Waarom? vraagt de heer Rekké. Voor wat, hoort wat, meent de Raad. Het Rijk heeft voor de restaureering zorg gedragen, biliijk is dus het nu ook van dat gebouw te laten gebruikmaken. Het punt, dat wij hier thans de revue laten passeeren is te mooi, om er nog ianger mede te wachten. We bedoelen bet afwijzend advies van B. en W. op het verzoek van de Amersfoortsche Burgerwacht om subsidie. Verschillende sprekers of liever bijna iedere partij vertegenwoordiger ir. den Raad neemt aan bet debat deel. De beer Nieuwendijk had gaarne gesubsidieerd, 't Is een praebt- middei, zei hij, zoo'u Burgerwacht, om het militairisme af te schaffen, en wij hebben haar noodig. omdat er nog steeds geen orde in de maatschappij is. De R. K. heer Kroes wil ook subsidieeren, want, zegt hij, de Burgerwacht is in het leven geroepen, tengevolge van de vergis sing van meneer Troelstra in de November dagen van 1918; de burgerwacht is eeti aanvulling voor onze politie, wanneer deze niet bij machte is bij revolutionaire woelingen have en goed van de burgerij voldoende te verdedigen. Brrl De heer Noordewier beweert dat de orde verstoring in ons land te danken is aan de levensmiddelenpolitiek, die de regeering voert, terwijl de Burgerwacht een hetze is geworden tegen de S. D. A. P. Zou 't waar zijn Mr. Stadig betreurt het dat B. W. niets gevoelen voor de Burgerwacht al hadden jelui maar f 100 gegeven, zei hij, dan had dit tenminste nog van een warm kloppend hart getuigt, maar nu niks, dat is Het was een interessant debat, dat wij als toehoorders mochten aanhoorèn, en de publieke tribune genoot met hoopjes. De Voorzitter moest dan ook een paar maal zijn dreigementen laten hooren, de zaak te zullen uiteenjagen, terwijl in den Raad zelf de heeren elkaar bijna in bet haar vlogen. Eigenaardig, dat de Burgerwacht, die de orde zou moeten handhaven, >als het cr op aan kwam» hier juist de oorzaak is, zij 't dan indirect, dat ds orde dreigde ver stoon; te worden. Misschien krijgen we nu vandaag of morgen nog wel een politiek debat in «de Keizerskroonc tusschen de Raadsleden Hofland en Nieuwendijk; al thans laatstgenoemde heeft de uitnoodiging te dier zake reeds aanvaard. We wachten dus het convocatiebiljet maar af! Maar in- tusschcn mag de Burgerwacht naar de ge vraagde subsidie van f500 fluiten, d. w. z. de Raad geeft ze niet, doch het particulier initiatief zal nu toch zeker wel op de proppen komen? Minder gelukkig was B. en W. met hun advies inzake het adres van den Amersf. B-sluurdersbond e.a. om een toeslag op de brandstoffen. Het was wel te voorzien, dat de heer Polder het winnen zou, de vraag die naar n gebracht werd, wie het meest de arme gezinnen bezoekt, de heer Kroes of Polder, wees er al voldoende op, dat njen de argumenten van B. en W. koud bleef. Waar de prijzen steeds stijgende zijn, ilen de uitgaven der gemeente niet minder omvang toenemen, en waarom zou er dan geen f16000 kunnen uitgetrokken wor den voor dure brandstoffen Alleen de 4 wethouders en de ex-wethouder Verhoef gtnget. dan ook met B. en W. mede. Er zal dus geen koude geleden worden in onze stad. De haven krijgen we ook. De f550.000 er voor geeft de Raad. Voor hei overige kunnen we verder wal naar het verslag verwijzen, alleen laten we hier nog het voorstel volgen, dat de roode fractie bij de rondvraag indiende omtrent het aanschaffen van katoen. De heeren haddei evenals wij trek naar huis te gaan. zoodat het voorstel tot de volgende verga dering blijft rusten. steiien voor: gehoord de besprekingeu en gelet op het advies van de Soc. Dem. Vrou wenclub, dat van gemeentewege tvordeovergegaan tot den aankoop, volgens aanbieding van den Minister, van katoen, tot dit doel ccn blanco crediet toe te staan, alsmede tot dekking der disiribu- tiekosteu, waaronder begrepen het na- dcciig verschil ad 10 ct. per el, zijnde het verschil tusschen inkoop en verkoops prijs.* STADSNIEUWS. Gemeenteraad. De heeren Mr. Dr. H. Th. A. Verhoef (V. li.) en P. Vosk'i 'en (S. D. A. P.) werden Dinsdagavond in de Raadsvergade ring door den Voorzitter geïnstalleerd. Verder werd tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer A. H. van Kalken en werd geconstitueerd de commissie tot onderzoek van het levens middelen vraagstuk. Met 11 - 7 st Htunen werd het advies van 3. en W. aangenomen om afwijzend te beschikken op een verzoek van de Amcrs- foortsche Burgerwacht om subsidie. Tegen het advies waren de heeren Kraan, Kroes, Leinweber, Nieuwendijk. Noordman, Ooster- veen en Mr. Stadig. Iti tegenstelling met het advies van B. en W, werd op het adi es van den Amersf. Besitiurdersbond. S. I). A. P. en ledenraad der Coöperatie «Ons Belang» gunstig be schikt en zal een toeslag op brandstoffen in den a.s. winter wordt verleend. Deze toeslag zal een bedrag aan de gemeente kosten van 15 a f 16000. Besloten werd nog dat de gemeente zal toetreden als lid der Vereeniging «de Tuin- bouw-Onderlinge» voor de verzekering van piantsoenarbeiders en tot die van «Het Binnenscheepvaart-congres» Examens. In September jl. werden voor de tweede maal in dit jaar de door de Ned. Vereeni ging voor Gemeentebelangen ingestelde examens ter verkrijging eener akte van bekwaamheid in de gemeente administratie en ter verkrijging eener akte van bekwaam heid in de administratie en controle der gemeente-financiën afgenomen. Aan eerstgenoemd examen namen 200 candidaten deel, waarvan 1 tó tot het monde ling examen werden toegelaten. Hiervan kon aan 84 de acte worden uitgereikt. Hieronder bahooren nok onze stadgenooteu Mejuffrouw M. E. Bauer en de heer G. J. van Vleuten, beiden ambtenaar ter Secre tarie alhier. Aan het examen gemeente-financiën namen 11 candidaten deel, waarvan 6 tot het af- leggen van het mondeling examen werden toegelaten, waaronder onze stadgenoot, de ambtenaar ter Secretarie E. J. Heslinga, Directeur Ambachtsschool. Naar wij vernemen is tot Directeur van de Ambachtsschool te deze; stede benoemd de heer J. J. Wesseliug te Zietikzee. De «Adelaar, Dit is het Heeren- en Kinderkleeding- en Mode-Magazijn, dat gisterenmiddag, na zijn verbouwing, in de I.ingcatraat (perceel 110. 40) opnieuw geopend werd door den eige naar dezer zaak, den heer J. van Zuiden. 't Is in den laatsten tijd bijna aan de orde van den dag, dat in onze gemeente nieuwe ondernemingen verrijzen of oude zaken geheel verbouwd of vernieuwd naar voren treden. Dat is een goed teeken voor een gemeente als de onze, en we juichen het initiatief van den heer van Zuiden dan ook ten zeerste toe, dat hij gemeend heeft zijn zaak, die zooals men weet, reeds voor heen in dit perceel gevestigd was, aan een verandering te moeten doen onderwerpen, waardoor deze thans aan den eisch des tijds in alle opzichten beantwoordt. Zoowel het perceel van buiten als het interieur van het magazijn »de Adelaar» passen nu volkomen in het milieu van deze hoofdstraat, waarbij de ronde spiegelruiten en de elcctrische kapverlichting al bijzonder de aandacht trekken. Ook de galarij in den winkel aangebracht is een nractisch idee. terwijl bovendien '11 5-tal toonbanken, de paskamer en het kantoor een welgeslaagd geheel vormen. Maar vooral ook de qualiteit der arti kelen en de ruime keuze op dit gebied maken het der clientèle gemakkelijk bij den heer van Zuiden naar wensch te kunnen slagen, en wij twijfelen er dan ook niet aan, of dit alles zal het succes voor den onder nemer wel waarborgen. Vermelden we nog, dat de verbouwing van het perceel was toevertrouwd aan den architect Pothoven en de heer Renes de aannemer ia. De Telepaath Antonio Dicado. Dinsdagavond gaf de telepaath ArUonio Dicado in »de Arend* een séance, waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was De verschillende opdrachten, waarouder eenige zéér ingewikkelde, werden vlug eri naar het genoegen van hot belangstellend publiek uitgevoerd. Met zekere opdracht haperde het, doch toen bleek direct, dat de schuld gezocht moest worden bij den op drachtgever, want toen een der andere be zoekers zich als opdrachtgever beschikbaar stelde, werd de opdracht vlot volbracht. Wat de heer Antonio Dicado praesteerde op dit gebied, evenaart zekerlijk het werk van Rubini. Ook bij de massa- en enkel suggestie had de heer Dicado veel succes. Verschillende sterke staaltjes van hypnoty- seeren werden gegeven en wekte dikwerf de lachlust van het publiek. Wij roepen den telepaath gaarne een Scheiding. De Amersf. Besturenbond is voornemens zich terug te trekken uit de combinatie ge vormd met R.K. en Chr. Best. Bond, indien deze niet mede willen gaan in het treffen van krachtiger maatregelen ter bestrijding der duurte door de overheid. De mogelijk heid om te komen tot exploitatie van eer eigen gebouw werd door genoemden Bond besproken. V r ij z i 11 n i g Hervormden. Men verzoekt ons er even op tc atten- deeren, dat de godsdienst oefening a.s. Zon dag te houden in de Doopsgezinde kerk. waarin de heer Ds. A. H. v. d. Hoeve van Utrecht voor de Vrijzinnig Hervormden ais vuotganger zal optreden, zal aanvangen ten IO uur, inplaats half 11. Vrouwen-kiesrecht. Morgenavond zai in Amicitia« de feest avond plaats hebben van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Men denke er aan. LIJST VAN Onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de 2e helft der maand September 1919. Brieven Binnenland. A. P. G. BlokJannette, A'foort - A. Buijser, R'datn Gorsira, A'foort M. de Groot, Nijmegen de Jotig v/d Berg, Soest J. Mande, Heerewaarden A. Muller A'datr. W. Paardekooper, A'foort Ch. A.Smit, A'dam J. de Stoppelaar, Haag v. Veeu, Balk - G. ljbers, Hilversum. Briefkaarten Binnenland, H. Bersee, Haarlem de Goede, Eg- mond allee Groeneveldt, Maarsbergen F. Kroes, Utrecht W. Mooy, Rijbroek. A'Jam J. Siewerda, A'foort J. Slingerland, Utrecht J. Slingerland, Utrecht M. Tulen, Haag. Briefkaarten Buitenland. Arhach, Hemberg Janssen, Aaken 1*. Linzen. Gladbaoh Overste St.-Jozef, Hulst (België) Paulussen, Aberbruch Keintgeus. Aberbruch ReintgensJ Aber bruch -- Koemer, New-York Straub. Hamberg - Straub, Hamberg P. v/d. Velde, N.-Amerika Waaren, Husselden f. Consumenten- Vereeniging. Het voorloopig bestuur der Algomeene Anie-sfoortsch'' Cotisumenten-Vereeniging had tegen gisterenavond in de zaal van de «Keizerskroon* alhier een algemeene leden vergadering uitgeschreven, die druk bezocht was en geleid werd door den heer I.. Leopold. In deze vergadering werden als punten van behandeling aan de orde gesteld I. Bespreking van de werking der Ver eeniging. 2. Vaststelling reglement. 3. Ver kiezing bestuur. De heer Leopold ving aan met er op te wijzen hoe de consumenten in dezen tijd op verschillende wijze worden afgezet en nog langer afgezet zullen worden door winkeliers, groothandel en groot-pro ductie, die er op uit zijn een groote, niet goed te praten winstmarge voor hunne ar tikelen te eischon. Wij, consumenten, moeten ons met kracht tegen dit gedoe verzetten. Ook de winkelstand zelf zou met ons moeten samenwerken, zegt spr., dergelijke onbe hoorlijke prijsverhoogingen uit de wereld te helpen, omdat het evengoed hun belang is als hel onze, doch volgens spr. meenltig zal een dusdanige samenwerking met deze categorie wel eon ideaal blijven; de winkel stand is nog lang niet geneigd blijkbaar, in ons voetspoor te treden. Daarom zullen wij onze belangen zelf behartigen. Wie zal den stoot echter gevenwie zal er mede be ginnen? Spr. heeft kennis gemaakt met andere reeds bestaande consumenten-ver- eenigingen, in verschillende plaatsen, o.m. met die in Assen, en de resultaten die daar bereikt zijn, kunnen ook wij beruiken, de kwestie is slechts: hoe. In onze eerste ver gadering met een 20-ial menschen, die met eenzelfde gedachte rondliepen, en welke vergadering 17 Sept. jl, in Monopole ge houden werd, is de voorloopigc consumen- ten-vereeniging tot stand gekomen. De plannen, die het voorloopig bestuur zich heeft gedacht, zijn daar uiteengezet. Wij moeten niet zijn een coöperatie, zegt spr coöperatie is hier uit den booze, de resultaten daarvan f eiken niet zoover als wij dit wel wenschen. Zij is er op uit om dividend uit te keerenzij is een organi satie van ambtenaren, onderwijzers, winkel bedienden enz., en door hun wijze van werken worden de artikelen veel te duur cii wij zijn, zegt spr., juist tegen de duurte.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2