Bel dan op No. 42. Keur- of' Politieverordening MIDDAGMAAL Drinkt steeds J. B. C. Limonade m J. BARON Co. Het nieuwe bestuur is thans nis volgt samen gesteld De heeren Leopold, ie voorzitter, Schui temaker, 2e voorz., (iep. Overste Kroeze, ie secretaris (Hendrik van Viandenstraat 31), Mevrouw Dumont, ze secretaresse (Regen- tesselaan 3), v.d. Eijnden, penningro. (Schim- melpenninckstraat 13), Boekhorst, Mevr. Snoek, Commissarissen. Voorts voor com missies en correspondenten de heeren Hoog, Kater en Zonneville, (tabak, sigaren enz,), Mevr. Scbuitemaker, Mevr. Leopold en de heer van Houwelingen (groenten), de hoeren Kraay en Snoek (schoenen), do heer Bar- neveld, algemeen adviseur. Nog nemen zitting in het bestuur de 11. 11. Boer, de Hoog, van I.oenen, Mulder en Verniers en kan het zich zelf verder nog aanvullen. Enkele dames en heeren staan hiervoor reeds op tic nominatie. De Consumenten-Vereeniging te Amers- telt thans ruim 300 leden. Het boekjaar vangt aan 1 October 1919. Nieuwe Zweminrichting. Wij lezen in het «Maandblad» der Zwem- club «Neptunus» van 1 October j.l. omtrent hol plan van een nieuwe zweminrichting te dezer stede, hut volgende; Het gemeentelijk uitbreidingsplan projecteert een nieuwe zwem-inrichtitig en motiveert een en ander door de bijvoeging, dat >het bestaande zwembad in geencn deele aan de moderne oischen voldoet.» Tegen deze vage uitspraak nu hebben wij bezwaar. Waarom deze eischtm niet genoemd Niet omdat wij er naar verlangen ttu eens in den breede te hooren uitmeten, welke fouten aan het bestaande particuliere zwem bad kleven, want wij muonen nog attijil dat de zwemmers, diu dag in, dag uit, in de zweminrichting zich vcrfrisschen, beter een en ander kunnen beoordeelcn dan de autoriteiten ten stadhuize, die misschien wel eens een keer komen kijken of het alleen van «hooren zeggen» hebben. Maar het begrip «moderne oischen» is zoo schrikkelijk rekbaar of al naar de opvattingen dor stichters voor inkrimping vatbaar, lin het is geen wonder, dal de zwemmers in Amersfoort, die dan toch in waarheid de alleen-belanghebbenden zijn, zeer er naar verlangen te weten, wat hun nu eigenlijk «boven het hoofd hangt.» Want geruchten duiken dagelijks op, het eenc al fantastischer dan het andere, en om nu een en ander eens te kunnen bevestigen, of tegenspreken, zijn we gegaan naar het Gemeentehuis, waar we allerwelwillendst ontvangen werden. Onze eerste vraag gold natuurlijk de rioicering aan den Woestijgcrweg, waar gansch een voorstad, hel «Schildcrskwartier» genaamd verrezen, is en waarvan de rioice ring, volgens telkens weer opduikende geruchten, juist boven de zwem-inrichtirig zou uitmonden. Dit nu is absoluut onwaar. Deze rioicering heeft slechts oen secundaire beteekenis en mondt in de rioieering van een ander stadsgedeelte. De trouwe zwem inrichting-bezoekers, die we dit jaar hebben gemist, kunnen gerust tot hun oude liefde wederkeeren. Het rioolsprookje heeft af gedaan Of er dan geen enkele grief onder do abonné's van de zweminrichting bestaat Wel natuurlijk, waar zou dat niet zijn? Maar welke zwem-inrichting in ons vader land ia volmaakt? En wie garandeert ons, dat een nieuwe gcmeante-zwem-inrlchting geen fouten zal hebben? Daarom juist was de uitlating in hot Uitbreidingsplan der Gemeente eenzijdig. Het is toch aan de energie var, het particulier initiatief van de beide overleden heeren Van Achtorbergh en Van 't Hof te danken, dat de Amers- foortsche zwemmers alnds 16 jaren een Jlcbt II oen Taxi of Auto nooilijt? zwemgelegenheid hebben. De G heeft een kleine twintig jaar er steeds over gepraat en altijd plannen gehad, maar liet is ook altijd bij plannen gebleven. Thans zijn we zoover, dut moerdoro be- stuurs-lichamen met plannen voor een zwem inrichting bezig zijn. En allen schijnbaar voor een overdekte. Een weelde voor Amersfoort, waarvoor Amersfoort zeer ver moedelijk in bet geheel nog niet rijp is. Toch, als de noudigo samenwerking te verkrijgen is en ook de zwemmers zich er mede voorspannen, is misschien een zóó grootsch monument als herinnering aan de lange jaren vati druk en ontbering, dlo achter ons liggen, mogelijk. Maar dit is niet do zwcm-inrlchting in het uitbreidingsplan genoemd Dat zal toch oen open inrichting worden en nu hebben wij den indruk gekregen, dat men ten stad huize de zaak veel meer genogen Is, dan wij buitenstaanders wel ooit hadden durven denken, maar tevefts, dat er van de plannen voor een dergelijke instelling nog niet veel gereed is. Wat maar gelukkig is ook. Want I we hebben reeds vele zwem-gelegenheden in ons land bezocht, waar altijd fouten bleken te zijn, die voorkomen hadden kun- nen worden, als men vóór do uitwerking 1 der plannen advies aan de zwemverenigin gen had gevraagd Maar juist zij, dia van de inrichting gebruik moeten maken, wor den er angstvallig buiten gehouden, ofschoon dan onopzettelijk. Het plan zal in Amersfoort nog niet zoo heel spoedig verwezenlijkt worden, dat Is onze totaal-indruk. Er zijn ontzaglijk veel moeilijkheden te overwinnen en factoren aanwezig, die vertragend werken. Een be langrijke ram is wel de totstandkoming van het kanaal door de Gelderscho Vallei. Hoe do afwatering zal zijn en honderd andere kwesties zitten daaraan vast. Nu zijn juist dozer dagen de plannen voor dit kanaal voltooid en 2nl langzamerhand eonigc zeker heid komen. Maar het kanaal is er nog niet en dus, wie weet, welke verrassingen ons nog wachten. Uit het politie-rapport. Bekeurd ter zake van liet des nachte plegen van onzedelijko handelingen In het openbaar plantsoen alhier, een zekero R. met een zekere G. Bekeurd wegens 't berijden van een niet-verlicht rijwiel een bewoner van do Nieuwstraut en een ingezetene van Soest. Aangehouden ter zak* rijwieldiefstal in de Infanterlekazerne gepleegd do soldaat D, Mede zijn in deze zaak aangehouden als verdacht van heling 3 burgera, wonende te dezer stede; v. d. IJ., v. d, II. on S., die 11a afloop vaii het onderzoek weder op vrije voeten zijn gesteld. Een landbouwer van den Arnhem- schen weg doet aangifte van vermissing van te veld staande aardappelen. Een bewoner van de Flierbookstraat is bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van een aangespannen trekhond. Een bewoner van het Monnikenpad is bekeurd wegens overtreding dvr trek honden wet. Overgenomen van do Amsterdanische politie een minderjarige, bestemd voor Cuijck. Hij werd tot Nijmegen getransporteerd. Een zwerver, zekere N„ is wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld. Door de politie te Amsterdam is aan gebracht een minderjarige voor Leeuwarden. Hij is op transport gesteld tot Zwolle. Een bewoner dor Groote Haag is In arrest gesteld wegens openbare dronkenschap. Aan twee zwervers werd nachtverblijf verleend. Een bewoner van Hoogland is vcr- baliscurd wegens het verontreinigen van den openbaren weg door het vervoor met mest. Een bewoner van Stovuenburg idem, Door de politie van het posthuis Hoogcwcg is aangehouden zekere I... ver dacht vati diefstal van appelen. Door de recherche is aangehouden zekere v. D„ verdacht van diefstal ten nn- deele van het Rijk. Do zaak wordt onder zocht. Door de politie is aangebracht con minderjarige, bestemd voor Groningen. Zij wordt getransporteerd tot Zwolle, Een bewoner van den Koedijkorweg is bekeurd wegens het berijden van een onverlicht rijwiel, alsmede een bowoonstur van de Huijgenslaan. De Postmannen. Aan den oproep van da besturon der ambtoiiaarsbonden, Zondag jl, in de ver gaderingen gedaan om de Kamerleden bij hun gang naar het Kamergebouw con haag van postmannen te laten pusseeren, hadden Dinsdagmiddag csn nautal postmannon ge- volg gegeven. Om kwart over twsalf bevonden zich reeds een aantal belangstellenden op het Binnenhof, terwijl bij de toegang tot de publieke tribuno van de Tweede Kamer een queue van mensclien, voornamelijk post boden, stond opgesteld, Een aantal echter, dat veel grooter was, dan de tribune mot eenige mogelijkheid kon bevatten. Bij den toegang voor do Kamerleden hadden zich de Tcituren der organienties opgesteld. Door de Inmiddels aangekomen politie werd het Binnenhof echter spoedig ontruimd, terwijl slechts een veertigtal tribune-be zoekers mochten blijven staan, De toegangen tot hut Binnenhof werden daarop door de politic afgezet. De belongers vetzamcldon zich toen op I het Buitenhof, waar zij den uitslag van de interpellatie afwachtten. De heer Dletz, fungeurend hoofdcommis saris. was ook op hol Binnenhof aanwezig. Eonlgen tijd na de ontruiming van bet Binnenhof verzamelden de postbeambten zich In het Volksgebouw aan du Prinse gracht, waar oen vergadering werd belegd. Uit deze vergadering werd per telegram eert proteat gezonden aan don Minister van Justitie en den burgemeestei van 's-Gravon- hugu tegen de ontruiming van liet Binnen hof door de gemcento-politls. Een afschrift van dit protest werd gezonden aan den voorzitter van do Tweede Kamer. Mr. Van (ïrocncndacl. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Van Groeiieiidael, was Dinsdag weder in de vergadering der Kamer aanwezig. Ann een medewerker van 't Hangsche Correspondentleburcau heeft mr. Vnn Groo- ncmlaol medegedeeld, dat hij deze Kamer vergadering kwam bijwonen met de bedoeling een verklaring af te leggen naar aanleiding vnn dc bekende beschuldigingen. In nadnr overleg mot don voorzitter Is daarvan echter voorloopig afgozlon. Mr. Van Groonondael zcldo gevolg te zullen geven aan de uitnoortiglng van de R. Iv Kamerclub om inlichtingen te verstrekken. Met het oog op het vorenstaande wenschtu mr. Van Groencndael zich over de quacatlo zelve op dit oogenlilik liever niet uit to laten. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Naar wij vernemen is besloten de tracts- mouten van de predikanten der Ned. Ilerv, Gemeente te Apeldoorn en Het l.oo te bc palen op f4000. Er zal door do leden der gemeente worden heslist of in de meerdere kosten moet worden voorzien door vrij willige bijdragen of door verhooging van den kerkelijke» hoofdelijken omslag. B u ss um. Maandagmiddag had ulhlor do eerste steenlegging plaats voor de Godolindc- Stichting, een verzorgingshuis voor ouden van dagen, te bouwen op een terrein aan den Hulzorweg, nabij «do Goolsche Boer». Bij gelegenheid van hot too-Jarig bestaan dezer gemeente, op 1 Mei 1917, besloot <le goNicenteruad als 'n aandenken voor deze stichting f too.000 beschikbaar te stollen. Bij tie plechtigheid waren tegenwoordig It, en W., eonigu raadsleden, bestuursleden dor Godciindostichting, burgerlijke ,m ker kelijke autoriteiten 011 vele genoodlgduri, waaronder ook eenige dames. Nadat du voorzlttor der stichting, de heer P. J. P. Sluiter en vervolgens de burgemeester het woord gevoerd hadden, word door laatstgenoemde, rnr. I'll. H, Jacob, de eerste steen gelegd. BINNENLAND. De Typhus. De haard gevonden? Naar dp gasthuizon te Amsterdam zijn vervoord op 27 September 4, op .'8 Sep tember 1 lijders. Een door don Gezond heidsdienst ingesteld onderzoek heeft aan getoond, dat in du buurt van Purmerend het slootwater met typhusbaclllen is ver ontreinigd. Met het geneeskundig staatstoezicht wordt overleg gepleegd, ten einde dezo bronnon onschadelijk te muken. Ook room, taptemelk 011 karnemelk moot worden gekookt. Wlllomlna, d. v. Hcndrtkua Johannes Wil- lemia en Anna Alberta Hendrlka Jansen Wllhelmina, tl. v. Jan Leendert Woudenberg en Aartje Eikelenboatn Willem, z. v. Jan v. den Heuvel en Gerritj# v. Putten Willem, 1. v. Andrlci de Vrleaen Hendrlka Wynands Hendrlka Geertrulda, d. v. Gcrrlt Jan Willem Steonhoff an Hendrlka Juffer Willem Gotse Hendrik, z. v, Wil lem Rcmkcs 011 Adrianu Johanna Stubon- rouch Gerritje, d. v. Jan v. I.oenen en Penna Koldenhoven Gijibortui, 1, v. Hendrik Ovoream en Anna v. do Wnerdt Johannes Simon, z. v, Johannes Simon v. der Werf en Gerarda Johanna Hopman. ONDERTROUWD; Simon Antonius v. Kalveon en Johnnna Pesk Johan Bakker en Calla Paarde- kooper Plater Johannes de Groot en Tjiteke Stolberg Wilhelmus tic Wintar en Maria Geertrulda v. Dijk Dirk Glja- bertus Middelman en Martha Maria Kok. GEHUWD; Hendrik l.ablans en Neeltje v, den Hazel Tennis Meulemau en Trijntje Vreekamp Louweruns v. Eykcionburg en Catrina Staal Antoon Wilhelmus Nieuborg en Cornelia Rijper Nlcolaas Bovee en Cor nelia Theodora v. Doorn Hendrik Peter tor Beest en Wllhelmina Catrina Maria v. der Wart Jan v, do Woyor en Magdalenu Maria Jacoba Comen. OVERLEDEN: Adriana Gerrlteen, 43 jr. echt gen. v. Wil lem Plants Christina v. Volzen, 6 mnd. Elisaboth Paulina Johanna Lankhuet, 3 rad. - Arnoldus Apeldoorn, 87 jr., wudr. v. Johannu v. Woudenberg Jan Poter v. der Vorat, 5 jr. Adrlanus Leonardus Welling, 69 jr., echtgon. v. Margaretlu Catharinade Groef Besseltje Hooyer, 3 mnd. Jo hannes Meyer, 7 mnd. Jacob Gljsbertus Meyer, 7 mnd. 42le Staatsloterij. Trekking van 30 Soptcmbor. .50 Klasse Kiu lijst. Iloogo prijzen. No. 718, 3248. 3696, 8152, Hl is, 8418 on 18610 ieder f400. No. 1626, 12096 en 17640 ietier f200. No. 772, 39(6, 6033. 7203, 8013. 11217, 11273, 13025, 1533,7, 0» 20853 ieder f tóo. 'Trekking van Woensdag 1 October. jo Klasse, 110 Lijst, No. 7776 f rooo, Non. 12926, 17186 011 18191 met f 400. No» 13192 en 19465 met t .'oo, Nos. 522 4551 6474 76.14 8150 10601 "657 '34'8 16894 >«888 '94*7 21940 ni-t f too. Burgerlek» Hlantt trau AniorsfMrt, van 19 tot 25 September 1919. GEBOREN; Hendrik Leonard Anton, z. v. Hendrik Leonard Anton Dullaert en Theodora Anna Maria Blanch! Maria Antonia, tl. v. Her manns Pouwon en Antonia Wllhelmina te Beek Gerarda Geertrulda, d. v. Everar- dua Geurtsen en Suxannu Maria v, Ruiten beek Cornells Hondrtkus, z. v. Jacob Hendrikus v. der Veon 011 Aroko v. Buuren Paulina Antonia, d. v. Gcrrlt Willem Wlllentsen en Clasina Gerarda tic Graaf Johanna Atlolphinn, tl. v. Victor Emlllus Nluratrasz en Margaretlu Catharine Sonnen- burg Elisabeth, d. v. Phllippus Johannes du Chattel en Elisabeth Spaa Hendrlka ADVERTENTIEN. ',C*S~ Dijkgraaf en Hoo>heemraden ran dm Banschotrr Veen- en Yeldendijk brengen tor kennis, dat oen door hun College ontworpen voor het Hoogheemraadschap «Tm Bun- schotcr Veen- en Vnltlnmlijk» vanaf DON DERDAG j OCTOBER 1919 gedurende rler weken ter inzage van belanghebbenden wordt gelegd tor secretarie van het Hoog heemraadschap aan tie LANGEGKACHT No. 23 10 AMERSFOORT, alwaar dozen hunne bezwaren schriftelijk aan het Bestuur kunnen inzonden. A. VAN WELKEREN RKNGKRS, Dfjki/ratif. C. JANSSEN, Srtrrtant, Amersfoort, 2 October 1919, Vanaf I October zal tie Gemauntolijke Arbeidsbeurs geopend zijn des morgens van 8".,-- 19 Va uur en 's mid dags van 9 3 uur;'s Zaterdags van 8' 19'/] uur; 's Maandags en 'a Vrijdags boven dien 's avonds van ®'/j—7'/a uur. DE DIRECTRICE. Eenige hoeren zoeken gelegenheid om gemeenschappelijk een eenvoudig, doch dit- golljk te gebruiken, Br. onder No. 107 aan VeouamtaaTsadv.- Bur. Langestruat 31. MMONAOKEAimiKANTKN A M KHNPOOKT IIA U IkKIl W 1.1 K Stationsstraat 17 St. Jorisstruat 19 Stationelaan 47 Agenten der Uierbrouwerij „Uo Gekroonde Valk" v.h. VAN VüLLKNlIOVEN k l'o. AMSTERDAM

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3