Firma L. A. A. v. HAMERS VELD, Telephooii 43 Luxe Automobielen te huur speciale ziekenauto disponibel eoxen^r^8'e juffrouw Dienstbode AMERSFOORT Moderne inrichting voor WRAA1WERK op elk gebiedMAG KN NAIH1 GKOIEND De nieuwe Groene. («Amsterdammers Naar men verneemt ral »de nieuwe (mos) Groene» binnenkort ophouden te bestaan. Examens. Bij de op 9 dezer te Utrecht gehouden exa- meos voorde vrije* «n ordtoefeningen slaagde onze stadgenoote Mej. H. C. Glaser. Gisteren slaagden nog de dames C. W. S. J. Kooy, J. S. C. Kooy en A. W. Ouwer- kerk. De Kapitein-paardenarts aan de militaire hoefsmldschool te dszer steds is bij be schikking van dsn Min. v. Landbouw voor een jaar benotmd als lid in de Commissie belast met het afnemen van het examen ter verkrijging van een Rijksdiploma als Hoefsmid. Belastingen. Met ingang van 1 October is de Rijks klerk 3e klasse J. H. Geijtsnbeek bevorderd tot Rijksklerk ze klasse. Nsd. Herv. Gemeent Vrijdag 17 October a.s. zal een stemming plaats hebben ter aanvulling van het College van Notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier, Aan de beurt van aftreding zijn deheeren: H. Noorman, H. van Ommeren en P. van Veen. terwijl er 3 vacatures zijn ontstaan voor de heeren H. M. Brouwer, die over leden is, P. van Eindt, wegens diens be noeming tot Kerkvoogd en N. van Veen. die bedankt heeft. De Kiesvereeniging «Geloof en Liefde» heeft voor de 3 vacatures candidaat gesteld de heeren H. Beenhakker, H. A. Pothoven en G. A. L. Spelberg, terwijl 2ij tegenover de 3 aftredende leden geen candidaten plaatst. Naar wij vernemen zal door de vereeni- ging van Vrijzinnig-Hervormden, afdeeling Amersfoort, aan deze verkiezing van Nota balen geen deel worden genomenwel zou deze afdeeling in den vervolge aan de ver kiezingen voor het Kies-College actief deel nemen en dan met eigtn candidaten uit komen. Op deze wijze willen de Vrijzinnig-Her vormden in onze gemeente ook hier eens trachten eenige zeggingsschap te krijgen in de rechten, die ook zij in de Ned. Herv. Kerk meenen te hebben, krachlens hun lid maatschap van die Kerk, te meer waar zij toch ook aan hunne plichten voldoen, bv. In den vorm van het betalen hunner Ker kelijke belasting en welke belastiug den laatsten tijd nog wel zoo enorm werd ver hoogd. Religieus Socialistisch Verbond. Men deelt ons mede, naar aanleiding van enkele tot het bestuur van het R. S. V. gerichte vragen, dat het in de bedoeling ligt het Religieus-Socialisten-koor voortaan in alle samenkomsten te doen zingen, een enkele maal afgewisseld door solo-zang van eene van elders komende geestverwante. Ook a.s. Zondagavond 'v6l/a uur Doops- gez. kerk) als Ds. Bannink spreekt, zal het koor zich doen hooren. Protestantache Armenloterij. Naar wij vernemen zal de verloting dit jaar plaats hebben op 28 en 29 October a.s. inplaats van, zooals voorheen, in de maand December. Ger. Jon gel. Ver. «Paulus». Naar men ons msdedeelt, zal de Gerefor meerde Jongelings-Vereeniging «Paulus» alhier, baar reeks van winterlezingen openen met het onderwerp: «De hedsndaagsche Wereldberoeringen in het licht der profetie» dat behandeld zal worden in een daartoe te beleggen vergadering op a.s. Donderdag, door den heer Ds. G. Wisse van Driebergen. Volkshuisvesting. Bij Kon. Besluit van 25 Sept. zijn de ver leende voorschotten uit 's Rijkskas verleend aan de gemeente Amersfoort ten behoeve van de volkshuisvesting, verhoogd Aanbestedingen. Het bouwen van 42 een-gezinswoningen te dezer stede is thans opgedragen aan Gebr. Boekei voor f 216.000. Hsling. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht behandelde in hooger beroep de zaak tegen C. D. v. d. B.. oud 27 jaren, geboren te Amersfooort, landstormplichtig-korporaal bij het 19e bataljon land weer-Infanterie, die door dsn Krijgsraad te Arnhem was veroor deeld tot zes maanden gevangenisstraf, ter zake, dat hij omstreeks Juni 1918 in de omstreken van Utrecht opzettelijk van A. M. eei.ige dekens en gordijnen en van A. van E. eenige dekens heeft gekocht, wetende, dat deze goederen door diefstal waren ver kregen. H.-klaagda bekende de feiten te hebben gepleegd. De Advocaat-Fiscaal vroeg beklaagde's voorwaardelijke veroordeeling tot zes maan den gevangenisstraf, doch tevens beklaagde's degratie tot den stand van gewoon soldaat. Mr. Gsrlings pleitte eveneens tot beklaagde's voorwaardelijke veroordeeling. Het Hof zal later uitspraak doen. Voetbal. Morgen speelt H. V. C. I haar eersten thuiswedstrijd voor de competitie en waar Ibeole (Tielj de gast is, die mede tot een der aterkste teams gerekend wordt, zal bet hier een spannende ontmoeting kunnen worden, die bij wat gunstig weder, wei belangstelling zal ondervinden. Quick gaat op bezoek bij Hertog Hen drik 2, het elftal dat momenteel direct op haar op het ranglijstje volgt. De Rood- hemden zullen alle zeilen moeten bijzetten in Arnhem, willen zij met de overwinning thuis komen. De tweede ontmoeting tusschen de Amers- foorters en de Tielenaren op morgen vindt te Fiel plaats, waar H. V. C. II speelt tegen Theole II. Wij vermoeden dat de jeugdige H. V. C.'ers hier de puntjes in de wacht zullen slepen Gebr naki "8 hiet De slagers die gebruik maken van schiet- maskers zijn verplicht, ingevolge de vuur- wapenwet, daartoe machtiging te vragen aan den Commissaris van Politie, waar toe gelegenheid bestaat op werkdagen van 9-12 en van 2-4 uur. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneesheere» Kamerling, Jorrissenen Schreuc'sr, Morgen is hier alleen geopend de apotheek D. H. G. Ittmann Langestaat 9, tel. 164. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepteu worden klaar gemaakt. Uit het politie-rapport. Een bewoner van de Nieuwstraat is be keurd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Zekere v. d. B. bewoner van het Onze Lieve Vrouwe Kerkhof is bekeurd ter zake overtreding drankwet. Een ingezetene van Stoutenburg is be keurd voor het berijden van een niet ver licht rijwiel, tevens dat rijwiel, van een {ree- wiel voorzien zijnde, zonder rem eu het niet stilhouden op vordering der politie. Een bewoonster van de Bergstraat doet aangifte van vermissing van 3 rozenstruiken uit haar tuin. Overgenomen van de Utrechtsche politie zekere K., wiens aanhouding was verzocht door den heer Off. v. Justitie te Leeuwarden. Hij wordt tot Zwolle verder gebracht. Zekere v. D. werd op heeterdaad be trapt op het plukken van peren in een tuin. Een bewoner van de Paulus Buyslaan is verbaliseerd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Door de rijkspolitie is aangehouden zekere van S. en overgebracht naar Utrecht het ondergaan van een maand gevange nisstraf. Zekere S. is bekeurd ter zake het wateren buiten een urinoir. UIT DEN OMTREK. Bar eld. De makelaar J. F. Barends te Baarn heeft voor zijn principaal te Doorn in publieke veiling aangekocht de hofstede «Groot Midde laar» onder Stoutenburg voor f31900. Zoo /eet heeft deze makelaar ook bet Doorn» voor den ex-keizer aan- «"Huis te gekocht. 1 gearresteerd zekere W. T., ver oplichting van een bedrag van nadeele van een dame te Schaars- wier dienst hij korten tijd is ge- wie hij elders een auto zou bergen, in weest en v gaan koopc De verdachte is gevankelijk overgebracht. ir Arnhem Ede. Een schaapherder vond in een bosch onder Oud-Reems een hertekoe, welke door middel van een strik was gevangen. Het dier was reeds dood. M u i d e n. Hoe roekeloos autobestuurders soms te werk gaan, bleek Woensdagmorgen op den Naarderstraatweg bij Muiden. Twee uit tegenstelde richting komende auto's wilden elkander passeeren, zonder hun vaart te verminderen en zonder acht te slaan op een wielrijder, die zich op bet fietspad bevond. Deze werd van achteren gegrepen en op den weg geslingerd. Het was de burgemeester van Muiden. Aan zijn rech terhand werd bij gekneusd, terwijl de mouw van zijn overjas en andere kleedingstukken werden beschadigd. Tegen den onvoor2fch- tigen bestuurder uit Naarden is proces ver baal opgemaakt. BINNENLAND. De boterprijs verhoogd. Donderdagmorgen kregen de Amster- damsche winkeliers in boter het niet be paald aangename bericht, dat de combinatie van boterproducenten met ingang van dien dag den prija van de roomboter zou bren gen op f 4 per kilogram, hetgeen dus wilde zeggen, dat de consumenten veertig cents *G? K E U NE K E Langestraat 105 m AMERSFOORT gj SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Honden - artikelen en m ReiSben.OOdigdb.ed0n M Beleefd aanbevelend. H per pond mèèr moesten betalen. De produ centen beweren, dat deze stijging noodig is, omdat ds maximum melkprijs met twee cents per liter door den minister werd ver hoogd. In winkelierskringen heerscht over de abnormaal hooge stijging van den boter prijs groote ontevredenheid, men zeide, dat de motieven van de producentencombinatie niet steekhoudend zijn, omdat zelfs, wan neer men aanneemt, dat door den verhoog den melkprijs ook de melkproducten duur der moeten worden, de producenten met een verhooging van f 0.50 per kilo hadden kunnen volstaan. Het departement van landbouw, telegra- phisch van de plannen der producenten op de hoogte gesteld, deelt blijkbaar de mee ning der winkeliers. Uit een te Amsterdam ontvangen telegram blijkt namelijk dat met ingang van Donderdag de maximum boter prijs voor de handelaren werd bepaald op f 3.40 en die voor den détailverkoop op f 3.70 per kilogram. De winkeliers moeten zich dus met een winstmarge van S'/2 pCt. tevreden stellen. Met dat al betaalt de huismoeder weer een kwartje méér voor één pond natuur boter. Geknoei met spijsvetten. De Redacteur Dr. Van Hamel Roos, schrijft in het «Maandblad tegen de ver- valschingen van 1 Octoberj.I.: Het is begrijpelijk dat na het sluiten van den tempel van Janus, en den zoogenaam- den Vrede, die nog steeds een Ersatz»-oij- smaak heeft de opening van tal van grenzen aan de bezitters van allerlei ver- valscbte waren of vervalschings-materiaal, een welkome gelegenheid aanbiedt om hun onguur bedrijf uit te oefenen. Speciaal het zoo winstgevende terrein der vet-industrie wordt tegenwoordig, blij kens onze ervaringen van den laatsien tijd, geëxploiteerd. Er komen allerlei aanbiedingen onder fantaisienamen van goedkoope «vet- soorten» uit het buitenland, welke ons bij onderzoek in hoofdzaak bleken te bestaan uit minerale oliën die zeer beslist als scha delijk voor de gezondheid te beschouwen zijn, en ten strengste uit ons voedsel ge weerd beboeren te worden. Wij achten het in het publiek belang tegen den aankoop dezer surrogaten te waarschuwen, opdat de reputatie onzer zoo gewichtige vetindustrie en in de voornaam ste plaats de openbare gezondheid voor ernstig nadeel gevrijwaard worde. De Rotterdamsche wethouders- kwestie opgelost. Aanblijven der soc-democraten. Het staat thans vast, dat de beide soc.- dem. wethouders, de heeren A. W. Heykoop en A. B. de Zeeuw, de wethouderszetels zullen blijven bezetten. De besprekingen tusjchen den burge meester en de commissie, die uit de fracties was gevormd, hebben tot resultaat gehad dat een programma is opgemaakt, waar mede alle partijen zich kunnen vereenigen, De fractie-vergadering vau de S. D. A. P., welke enkele weken geleden besloot slechts in geval het geheele S. D. A. P.-progrsm door den Raad werd aanvaard en er boven dien een zesde soc.-dem. wethouderszetel werd beschikbaar gesteld, deel uit te maken van bet college van B. en W., heeft het compromis met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Hoewei omtrent het aartal punten, die op het soc.-democrattsche programma staan (waaronder het arnbu- lantisme) geeo overeenstemming is verkregen, komt het compromis zeer ver aan de desi- deratie der S. D. A. P. tegemoet. Nu de heeren Heykoop en de Zeeuw hun benoeming tot wethouder van Rotter dam hebben aangenomen, zullen zij aftreden als lid der Tweede Kamer. In hun plaats zuilen als Kamerlid optreden de heeren B. J. van Stapele, post-ambtenaar en raadslid te Rotterdam en J. Brautigam, bestuurder van den Transportarbeidersbond en eveneens raadslid te Rotterdam. Men zegt dat ook de katholieke heer H. Stulemeyer ontslag zal nemen als Kamerlid. In dit geval wordt hij vervangen door den heer J. H. M. Balvers, te Hlllegom. Een verdwenen betaalmeester. De betaalmeester der groentenveiling te Kwintsheui bij Loosduinen, is Zaterdag ver trokken zonder orde op zijn zaken te stellen 1 Daar de uitbetaling aan de tuiden zeer onregelmatig geschiedde, was hem gezegd, dat Zaterdagmiddag zijn boeken zouden wor den nagezien. Per motorfiets is hij toen met de boeken vertrokken Van hem zelf is nog niets vernomen maar de motor en de boeken zijn teruggevonden te Utrecht en daar door de politie in beslag genomenuit die boeken moet nu blijken hoeveel hij nog van de kooplieden te vorderen en aan de tuinders uit te betalen heeft. De vorderingen moeten ongeveer f40000 be dragen. De brandkast is onder toezicht van den burgemeester geopend en daarin bleek nog ongeveer f270 aanwezig te zijn. Veel geld, vermoedt men heeft hij dus niet mee genomen. Zijne borgstelling bedraagt slechts f 8000. Een Westlandsche notaris heeft die borg verstrekt. Een som van f 10000, eigendom van de Veilingvereeniging is door den ver dwenen betaalmeester opgenomen bij de Hanze-Bank. Genoemde heer had een weekloon van f 80, waar echter ongeveer de helft afging voor zijn kantoorpersoneel, zoodat zijn in komen voor den tegenwoordigen tijd niet te groot kon genoemd worden. Toch leefde hij op een gro ten voet. In den laatsten tijd gebeurde bet telkens dat tuinders die kwamen afrekenen voor hun geveilde producten, onder allerlei voorwendsels werden weggezonden, zonder geld te ontvangen. Sommigen hebben in 2 en 3 weken geen afrekening gekregen. Daardoor bedraagt de totale vorderiBg on geveer f40.000. Uit het feit dat hij nog ver schillende betalingen deed vóór zijn vertrek, besluit men dat het zijn bedoeling niet is geweest de menschen op te lichten en er dan met een flinken buit vandoor te gaan. In tegenwoordigheid van den burgemeester van Wateringen, als hulpofficier van justitie is Dinsdag de brandkast geopend. wa nog ongeveer f 300 aanwezig was. Van een zekeren tuinder V, wist hij een cheque van f 10.000 machtig te worden. Door de eerste nul iu een acht te veranderen wist hij daarop f 18000 te incasseeren. Toen de heer V. hem op Ockenburgh op het vliegterrein ontmoette, kwam het daar tot een heftige woordenwisseling waarbij van Zutfen beloofde het geld terug te zullen geven, wat dan ook werkelijk is geschied. Hij kan dus nooit veel geld meegenomen hebben. De politie heeft zijn signalement en portret overal verspreid. Er is nog geen spoor zijn verblijfplaats gevonden, v. Zutfen is jongeman van ongeveer 28 jaar en genoot het volle vertrouwen van het veilingabesti Ontvlucht. Woensdagavond is. naar de Tel. meldt, uit het Huis van Bewaring te Amsterdam ontvlucht zekere Eldert Bierman, van roep inbreker. Genoemde gevangene moest jaren straf ondergaan wegens bet plegen van diefstal met braak. Er is reeds onderzoek ingesteld in de Kleine Katten burgerstraat, waar hij vroeger gewoond heeft. Tevergeefs echter. Ook gisteren was de ontvluchte nog gearresteerd. Er wordt in het Huis van Bewaring ernstig onderzoek ingesteld «aar de vluchting van den inbreker Bierman. Het is gebleken, dat hij over de daken is ont snapt. Daar het onmogelijk is dat een ge detineerde zonder hulp uit het gebouw ont snapt, vermoedt men, dat iemand van het personeel Bierman de behulpzame hand heeft geboden. Alle gevangenbewaarders zijn reeds aan een streng onderzook onder worpen, maar er is nog niets uitgelekt. Ook acht men het warscbijnlijk, dat Bier man van buiten af hulp heeft gehad. De moord te Beesd. De rechtbank te Tiel veroordeelde Lorsé, wegens moord op den burgemeester Hondelink te Beesd tot 15 jaar zijn me deplichtige P. J. Ch. Kwarten tot 2 */i jaar gevangenisstraf. De eischen waren resp. 20 en 12 jaar. Een goede vangst. De recherche te Nijmegen beeft de hand gelegd op zekeren W-, die Dinsdag een fiets had gestolen uit café Natiooal. Hij was daarmee naar Den Bosch gefietst en had getracht deze te verkoopen. De Bossche politie was echter gewaarschuwd en arres teerde hem. De eigenaar kreeg zijn fiets terug. Toen W. naar Nijmegen was overgebracht bleek het, dat bij te boek stond voor ver duistering van kleeren te Middelburg en dat hij nog te goed had: maanden ge vangenisstraf wegens rijwieldiefstal, 9 maan den voor idem, 1 jaar voor idem, 4 maanden voor idem, 9 maanden voor idem, 9 maanden voor idem, 3 maanden wegens inbraak en 3 jaar wegens diefstal van geld, in totaal 7 jaar en 1 maand, waartoe hij door ver schillende rechtbanken is veroordeeld. Bankpapier te water. Op de Keizersgracht te Amsterdam, liet in kantoorbediende een rolletje bankpapier uit zijn zak vallen, dat gedeeltelijk in het water terecht kwam. Nadat alles opgevischt en opgeraapt was, vermiste hij nog een bankbiljet van f 1000, een van f 200 en een van f25. Kunst en Wetenschap. Corry Nera. Het Concert-Bureau Reddingius te Hilver sum liet gisterenavond in Amicitia optreden de jeugdige sopraan Corry Nera, concert zangeres te Berlijn. Hoewel de zangeres den geheelen avond wist te boeien, kon zij ons toch geenszins opvoeren. Zij vermocht geen krachtig senti- meut te leggen in hare voordracht, hoe zij die ook trachtte te verzorgen. Hare stem is helder, in de lage tonen niet vol en rond genoeg en In de hooge tonen bij forto wat schel. In de middentonen is hare stem echter zacht en welluidendde pianissimo's werden vaak heel lief gezongen. Toch maakte het geheel nog den indruk van uiet af te zijn; was de uitspraak ons vaak te slordig. Vooral de vlugge passages konden niet goed tot hun recht komen. In het begin kregen we een paar Italiaan- sche verzen te hooren«O del mio dolce Ardor» van Willib Glück eu «Nina» van G. B Pergolese. Het eerste werd met «Sehn- sucht» gezongen. «Lied der Mignon» van Schubert was goed, doch kon inniger ver tolkt. Bij no. 2c «Wiegenlied» eveneens van Schubert kwam de zangeres er eerst goed in. «l.iebesbotschaft» (Schubert) bevredigde ons niet; de begeleiding wasechter magnifique. Hier hoorde men het golven en het klotsen van de beek, het spatten en vallen der waterdruppels. Vol diepte en uitdrukking waren de liedereu van Brahms. De Holland- sche liedjes werden wel het beste vertolkt, vooral «Vrijheid» van Richard Hol en ook het guitige «Sijske» van J. P. J. Schimmei. liet mooiste was het slotnummer, waarin het «Slaap zacht» welluidend en soepel werd voorgedragen. De avond was voor het concertbureau geen groot succes. De zaal was slecht bezet. Den heer Jan Kuiler komt een woord van lof toe voor zijne begeleiding, die bij zóó innig aan de zang wist aan te passen, dat zij als 't ware ermee versmolt. A. E. ADVERTENT1EN. Pianohandel LOUIS KLEIN vraagt t Wordt gevraagd een Roomsch-Kaiholieke voor dag of dag en nacht, v. g. g. v., zoo spoedig mogelijk. Aanmelding Amsterdamsche Manufactu- renhandel, Langestraat 98 Amersfoort. Voor direct gevraagd KOST EN INWONING bij nette menschen door R.K. jonge man. Br. franco No. 3969 aan MENGERS Boekhandel te Barneveld. TREKKING op STAATSLOTERIJ 17 November Ie Klasse. Zend postwissel en U ontvangt aange- teekend: V20 f3.65. >/io f 7-«5- "/z «7.65. V2 35-1 heel lot f 70.—. W. KORTE, Putten (G:) Agenten gevraagd. Het spretknnr van den Secre taris der RDnrccmmissie is met ingang ra Zaterdag II dezer terzet tan Maandag op Zaterdag des toormiddags tin 10-11 uur. DE SECRETARIS. STEEDS ZEER UITGE BREIDE SORTEERING Reisjes- en Kinderboeden MAISON L'H 1 RONDE! T.E» W VAN ROSSUM 44 Langestraat Tel. 407 AMERSFOORT

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 6