goeie leventje* vao onzen vriend een einde was gekomen, zoodat bij zich thans weldra rekenschap zal te geven hebben, over het bestaande verbod, dat aan niet-gerechtigden het dragen der uniform verbiedt. Facultatieve Lijkverbranding. Donderdagavond j.l. vergaderde de afd. Amersfoort van de Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding. De Voorzitter opende ten 8 '/2 uur de bijeenkomst, heet de aanwezigen welkom, ee deelt in de eerste plaats mede, dat dank zij de in Januari jl. gehouden propaganda- lezing het ledental verdubbeld is. Besloten wordt o.m. het voorstelden Haag, om de echtgenooten van de leden niet in de rechten van de leden te doen deelen, niet te steunen. Een ander voorstel van de afd. Apeldoorn om te trachten de algem. Voorzitter van het hoofdbestuur te behouden, wordt aangenomen en zal dezer zijds krachtig worden gesteund. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering op 8 Nov. te Zutfen, wordt de Secretaris aangewezen. Deze krijgt opdracht rekening te houden met bovenstaande besluiten en enkele interne aangelegenheden ter tafel te brengen. De kas van den penningmeester wordt nagezien en accoord bevonden, terwijl het afd.-Bestuur weder herkozen wordt, (S. W. Melchior, Voorz.); (T. C. R. Smit, Utrecbt- scheweg 79, Secret.-Penningm.). Hierna sluiting. Verkoop der Heerlijkheid Stoutenburg, Vermeldden wij reeds, dat Dinsdag 14 October, 22 der 78 perceelen werden ge veild met een gezamenlijke opbrengst van f 199.400, Donderdag d.a.v. den tweeden verkoopdag, bedroeg de gezamenlijke op- orengst tot en met perceel 54 f 164.000. Geveild werden toen: perceel 43—48, die in massa opbrachten f >49.960. Perceel 49 straatweg met bermen f 340. Perceel 50 portierswoning aan het Hoeve lakerhek f 6000; perceel 51 Bouw-en Wei land f 3800; perceel 52 Wei- en Hooiland f 1840: perceel 53 Bouwland f1780; perceel 54 De weg de Beekdijk f 280. Nat. C h r. O n d e r-o f f i c.-V e r. Naar wij vernemen zal de afdeeling Amersfoort van de Nat. Chr. Onder-officieren- Vereeniging a.s. Donderdagavond in »Ami- citia< een Openbare Vergadering houden waarin de heer Scheps uit den Haag het onderwerp zal behandelen: Waarom Chris telijk georganiseerd»? Vaandel-onthulling. Ter gelegenheid van haar Vaandel-ont hulling zal de afdeeling Amersfoort van den Ned. Bond van Werkl. in Openbare Diensten en Bedrijven, a.s. Zaterdagavond in >de Keizerskroon* alhier een feestavond organiseeren, waarin de bondsvoorzitter N. van Hinten als spreker zal optreden. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 20 October 1919 Aangevoerd 36 wagens, bevattende 7650 K.G. kaas. Prijzen f 69. - tot f 75.50 per 50 K.G. Handel vlug. Psardonmarkt Amersfoort. 17 October 1919. Aanvoer: 400 paarden; 150 veulens en 80 hitten. Luxe paarden f650 f >000. Werkpaarden f350 f 600. Slachtpaarden f 150 f 150. Veulens f120 f 250. Hitten f 100 f 200. Weinig handel. »De Kuische Suzanna*. Het resultaat van de opvoering der Kui sche Suzanna*, Zondagavond j.l. in Amici- tia is ongetwijfeld zóó, dat zij, die dien avond aanwezig waren, zich uitnemend geamuseerd zullen hebben, en met groot genoegen terugdenken aan de kennismaking met dit Vlaamich Operette Gezelschap, waarvan Mevrouw Diana als de Kuische Suzanna, en de heeren Clauwaert, die directeur is van dit gezelschap, en Borgers, de hoofd rollen vervulden, een kennismaking die zich van de meest goed. zijde zal hebben doen kennen, al willen we niet verhelen, dat, Baron Conrad des Aubrais* redenen tot ontstemming gaf, en soms op hinderlijke wijze den souffleur niet onbelangrijk in zijn rol liet ter zijde staan. Wij kunnen ons dan ook wel indenken, dat er van de weinige bezoekers er enkelen nog waren, zooals wij er gesproken hebben, die zich aan geen tweede bezoek bij dit gezelschap zullen wagen, doch we kunnen ons ook maar al te goed begrijpen, dat Amersfoort niet zoo heel spoedig met een tweede be zoek door deze Vlaarasche troep zal worden vereerd. Men werkt nu eenmaal niet gaarne zonder z'n kas te spekken en ook dit Vlaamsche gezelschap is geen pbilantropische inrichting Maaro.l. waren ook de prijzen in verband roet den Zondagavond niet bijster gelukkig gekozen. De School-Bioscoop. Nu ook de Scbool-bioscoop in onze ge meente ter sprake is gekomen, achten wij het niet ondienstig het een en ander in ons blad aftedrukken omtrent de waards van zulk een inrichting voor de volksontwikke ling in het algemeen en de opvoeding der jeugd in het bijzonder. Het werkje >De Bioscoop en het Onder wijs, van den directeur der gemeentelijke school-bioscoop te den Haag* den heer D. van Staveren, Is ons daartoe een uitstekende handleiding en ontleenen thans daaraan het volgende. De schoolbioscoop kan en mag niet anders zijn dan een aanschouwingsmiddel, een leer middel dus. Zij heeft niet de pretentie en mag die ook niet hebben van te kunnen staan op de plaats van den onderwijzer voor de klas, noch zij dient om een leemte aan te vullen in 't onderwijs. Het gaat er toch om, bij de leerlingen beelden op te roepen, die niet al te spoedig zullen vervagen of geheel verdwijnen. Én nu is het niet voor tegenspraak vatbaar, dat het levende beeld van veel blijvender invloed is dan het stil staande. Wie een kangeroe op 'n plaatje heeft gezien, kan binnen niet al te langen tijd de voorstelling er van kwijt zijn, doch wie er op de film een heeft zien springen cp z'n lange achterpooten, vergeet dit z'n leven lang niet meer. De plaat moeten wij op school in hooge waarde houden, ze kan een belangrijk hulp middel zijn, doch ze zal vaak pas haar volle waarde verkrijgen, indien ze dienst kan doen als aanschouwingsmiddel naast de film bij de behandeling van een onderwep vóór of na de bioscooples, De bioscoop, mits ze goed wordt aangewend en goed is ingericht is een aanschouwingsmiddel, zooals er geen beter is. Zij kan honderden kinderen tegelijk, ook de woeligste en achterlijkste in ademlooze aandacht gevangen houden. Ook daarom is er geen beter, omdat geen enkel hot onderwijs zoo aantrekkelijk, zoo amusant maakt. Én wat men op een aan gename manier leert, leert men spoedig en leert men grondig. De schoolbioscoop moet niet alleen ge legenheid voor onderwijs geven aan de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen en aan die van kweek- en normaal scholen en van inrichtingen voor vakonder wijs, doch zij tuoet hare deuren ook nog voor tal van andere leurlingen openzetten. In de allereerste plaats moet er plaats gemaakt worden ook voor leerlingen uit lagere leerjaren der lagere school dan het zesde. Ook reeds in het vierde en vijfde leerjaar bestaat aan eene aanschouwelijkheid der lessen, zooals de bioscoop die slechts geven kan, groute behoefte. Dan moeten zeker alle leerlingen van vak-, industrie-, huishoud- en ambachtsscholen voor meisjes en jougens de lessen kunnen bijwonen, als mede de leerlingen van herhalingsscholen. Er moet les-gelegenheid zijn voor de jongelieden toevertrouwd aan de Arbeiders jeugd commissies, Christelijke jongelieden- vereenigingen, R.K. patronaten e.d., niet alleen als positief onderwijsmiddel, doch ook als een voorbehoedmiddel tegen minder deugdelijke inrichtingen. En dan komt nog die groote groep van leerlingen bij het Middel baar-Voorbereidend Ilooger- en Han delsonderwijs. De leerlingen van Hoogere Burgerscholen, Gymnasia, Lycea, Handelsscholen en cur sussen hebben aan filmlessen minstens zoo groote behoeften als al de reeds genoemde. Een van de allergrootste verdiensten van deu bioscoop is wel, dat zij in slaat is de wetenschap, die voorheen het terrein voor weinige begenadigden was, voor de groote massa van leergierigen uil het volk open te stellen. De bioscoop is het middel bij uitnemendheid, om de wetenschap te deino- eraliseercn. Toen in September 1917 de heer Albarda door den Haagscben l<aad benoemd was tot Wethouder en zich de afdeeling Onder wijs zag toegewezen, was het gevolg van een van zijne eerste bemoeienissen, dat door het Gemeentebestuur werd aangekocht een bestaand bioscoop-theater in een der volks buurten (Hoefkade) met het doel het in te richten voor een gemeentelijkeu schoolbios coop, Aan het bestuur van het Museum ten bate van het Onderwijs* werd gevraagd of het bereid was, voor rekening der Gemeente het beheer van dien bioscoop te willen op zich nemen. Het was hier gaarne voor te vinden, eu het werd dan ook door B. en W. met de exploitatie belast. Het benoemde deu heer Van Stapelen, die van B. en W. verlof kreeg als onderwijzer bij het L. O. tot directeur van den Haagschen School bioscoop. De officieels opening kon plaats hebben op 29 Augustus 1918 en de eerste lessen konden aanvangen 2 September d.a.v. Het locaal biedt ruimte voor 175 toe schouwers. Een serie lessen duurt 6 weken. Elke school komt dus eens in de 6 weken aan de beurt. Een nieuwe serie begint steeds op den Maandag, Den Zaterdag daarvóór worden de films vertoond in eene voor stelling voor de betrokken ouderwijzers. De lessen duren ongeveer t'/2 uur met inbegrip van 'n korte pauze. Vertoond worden een film op 't gebied van aardrijkskunde, land en volkenkunde; op 't gebied van kennis der natuur, een industriefilm en écn korte ontspanuingsfilm. Op geregelde tijden zijn er 's avonds, tegen een billijken toegangsprijs openbare lessen voor volwassenen. Het gebouw met inventaris is eigendom der gemeente, die ook voor het onderhoud zorg draagt. Alle andere onkosten, zooals voor salaris sen, drukwerken, filmhuur, electrischestroom worden betaald door het Museum t. b. v. h. O. welke daartoe door de gemeente in de gelegenheid wordt gesteld door een jaarlijkscb subsidie die voor het eerste jaar bedraagt f 9000. Het is dus niet volstrekt wat men noemt: gemeente-exploitatie. Het museum-bestuur beheert de bioscoop, de gemeente heeft natuurlijk grooten invloed op den gang van zaken. De allergrootste moeilijkheid is om aan goede films te komen, films die speciaal voor het onderwijs zijn opgenomen, bestaan er nog niet veel, omdat de schoolbioscoop nog in baar prille jeugd verkeert. Hot filmverhuurkantoor, de H.A.P.-film Cie te den Haag heeft echter een niet ge ring aantal zeer goede films, die geheel of gedeeltelijk uitstekend onderwijshulpmiddel kunnen zijn. Zij heeft alleen vertooningsrecht aangekocht b.v. van de films: >De Haven werken van Rotterdam, het Staatsmijnbe- drijf te Heerlen, de vakschool voor de Typografie te Utrecht, inlandsche vogels, kijkjes in Artis, (alle van de Hollandia- fabriek te Haarlem)verder Bijenstudie, de Rijksmunt te Utrecht, glasfabrieken te Leer dam en Gouda ('s Gravenhaagsche film fabriek). Deze films zijn alle van de H.A.P.-film en Co in huur te bekomen. Huren van films is het beste, aanschaffing kost honderden guldens, terwijl men met een gekochte film niets meer kan doen dan met een gehuurde. Gemeenten van middelbare grootte zullen meestal overdag gebruik moeten maken van een bestaand theater. Een exploitant toch, wiens gebouw overdag renteloos zou staan, kan zijne inrichting beschikbaarstellen voor een som, die verre blijven kan en moet beneden de kosten verbonden aan eigen afzonderlijk gebouw. Conclusies: 1De schoolbioscoop voorziet op de meest afdoende wijze in het tekort aan aanschou- wingsrniddelen, hetwelk bij het onderwijs dagelijks gevoeld wordt. 2, Voor de bezwaren, welke tot heden tegen het gebruikmaken van dit leermiddel geuit zijn, bestaat geenerlei gegrond motief. Het is onjuist, dat de kinderen cr door tot het bezoeken van de gewone bioscoop theaters worden opgewekt. Het is onjuist, dat mede door de schoolbioscoop het onderwijs, >te aanschou welijk* wordt. Het onderwijs kan nooit te aanschouwelijk zijn. c. Het is onjuist, dat door bet bezoeken der schoolbioscoop tijd aan bet onderwijs onttrokken wordt. Er wordt juist lijd door uitgespaard. De bemoeiingen met de bioscoop droegen tot heden te veel een uitsluitend negatief karakter. De bioscoop moet niet bestreden, ze moet veredeld worden. 4. De schoolbioscoop zal in gelijke mate 1 voor de hoogste klassen van de lagere scholen, van nut zijn voor de inrichtingen voor Middelbaar, Voorbereidend Hoogeren Hooger Onderwijs; evenzoo voor Kweek- Normaalscbolen voor Herbalings-, Vak-, Ambachts-, Industrie- en Huishoudscholen. 5. Waar de onderwijs-bioscoop een uit nemend middel is, om de wetenschap te democratiseeren, is zij van groote beteekenis voor allen, die zich bezighouden met arbei dersontwikkeling en jeugdorganisatie. De bioscoop-lessen moeten worden gegeven in speciaal daarvoor Ingerichte lokalen (schoolbioscopen) door een onder wijzer, voor wien deze lessen een speciale taak zijn. Niet dus: elke school haar eigen bioscoop-installatie. 7. De organisatie van het onderwijs in de Schoolbioscoop moet zoodanig zijn, dat de behandeling der leerstof door den klasse- onderwijzer op school geschiedt. De bioscoop- les zij dus een onderdeel van het school onderwijs. 8. De leider der Schoolbioscoop moet aan bijzondere eischen voldoen, wil hij zijn taak als onderwijzer èn organisator naar behooren kunnen vervullen. 9. Het aantal geschikte onderwijsfilms, dat leeds voorbanden is, is van dien aard, dat op een vermeerdering ervan niet be hoeft gewacht te worden, om tot de op richting van Schoolbioscopen over te gaan. Bovendien neemt dit aantal nog voort durend toe. 10. Een eigen, speciaal ingericht, gebouw is in vele opzichten te verkiezen. Kleinere gemeenten zullen overdag gebruik kunnen rnaken van een bestaand bioscoop-theater. Uit hot politie-rapport. Door de recherche werd aangehouden een zekere F. als verdacht van verduiste ring van een gouden horloge met ketting. - Bij £den caféhouder v. d. B. op het Lieve Vrouwenkerkhof werdeu eenige glasruiten vernield. Tegeu den dader, 'n suldaat, werd proces-verbaal opgemaakt. Een 5-tal personen werd bekeurd wegens het berijden van een niet verlicht rijwiel. Een zekere H. werd op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was met een mes den winkel van de firma De Gruyter te vernielen. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt, Alhier werd aangehouden een zekere W„ die weggeloopen wa's uit het krank zinnigengesticht >Het Apeldoornsche Bosch* en die hier een rijwiel te koop aanbood. Hij is derwaarts teruggebracht. Aan 5 personen werd nachtverblijf verleend. Fen tweetal personen werd bekeurd wegens overtreding der Arbeidswet. Bekeurd werd een bewoner van de Frans Halsstraat wegens het na sluitingsuur verkoopen van artikelen uit zijn winkel. Buitenlandsche Kroniek. Staking in het Rijnland. In het door de Belgen bezette gebied is een groote staking uitgebroken, waaraan thans thans 25.000 arbeiders deelnemen. Do mijnen links van den Rijn, de hoogovens van Krupp in Rheinhausun eu talrijke an dere industricele ondernemingen liggen vol komen stil. Handelszaken en openbare en particuliere ondernemingen hebben de sym pathiestaking geproclameerd. Reden van de staking is het optreden van de Belgische bezettingstroepen, die de arbeiders soms op de meest ruwe wijze behandelen. De stakers eischen thans herstel van het verkeer tus- schen den linker- en 1 achter-Rijnoever, vrijheid van drukpers, vereenigen en ver gaderen, verkorting van den werktijd in de mijnen tot zeven uur. De staking, waarbij zich ook heeft aan gesloten het personeel van de electrische tram en andere groote instellingen, dreigt zich nog uit te breiden. Men heeft de commandanten van de Bel gische troepen herhaaldelijk opmerkzaam gemaakt op de toenemende ontstemming. Zij deden echter niets om de bevolking te kalmeeren. De nood in Weenen. In een gehouden vergadering van den Weenenschen gemeenteraad deden de soc.- dem. gemeenteraadsleden het voorstel dat de gemeente Weenen zich onverwijld met een beroep zou wenden tol de bevolking en het parlement van Amerika, waarin de schier onafwendbare catastrophe, welke Weenen bedreigt, wordt geschetst en oin middelen tot verbetering wordt gevraagd. Burgemeester Reumann verklaarde, dat hij or reeds voor gezorgd had, dat een derge lijk beroep in Amerika zou verspreid worden, Indien er niet onmiddellijk hulp wordt ge boden, worden 100.000 inwoners met dun dood bedreigd. UIT DEN OMTREK. Van den landbouwer H. v. S. in hot Nederwoudt, Is een iu de weide loopende kou door den bliksem getroffen en gedood. B u s s u m. B. oil W. hebben ten raadhuize een con ferentie gehouden met besturen van mid- denstandsvereeiiigingen omtrent de instelling van een duurlecummissie of raad van be roep. Na besprekingen werd besloten eon zoodanige commissie of raad van beroep in hut luven te roepen, liet aantal leden daar van zal bestaan voor de huift uil consu menten en voor de helft uit middenstanders. Ook zal een onpartijdig voorzitter en een secretaris wordeu benoemd. Ede. Over het bezorgen van turf bij leden (militairen) van de Consumenlenverceniging alhier door militaire wagens, paarden en personeel, heeft een buitenstaander, een brandstoffenhandelaar, zich lot den minister van Oorlog gewend. Ter verduidelijking dient hierbij vermeld, dat een officier deel uitmaakt van het be stuur der Consumenten vereeniging, welke juist is be'ast met de afdeeling turf. Of Zijne Excellentie een dergelijk vervoer zal goedkeuren wordt betwijfeld. Hilversum. Een onzer inwoners, de heer C. L. v. d. Heijden, lid der firma Brouwer en v. d. Heijden, tapijifabrikanten is op zijn kantoor plotseling doodgebleven. Hij was 55 jaren oud. Na arden, Bij de verkiezing voor 7 leden van het kiescollege der Ned. Herv, Gemeente alhier, verkregen de vrijzinnige candiaaten ge middeld 103 stemmen en de orthodoxen 68 stemmen, zoodat do vrijzinnigen allen ge kozen zijn. W e e s p. Zondagavond is de passagiersboot, varen de tusschen Weesp en Neilerhorst den Berg, door den mist misleid met volle vaart in het riet goloopen bij Uitermeer. De boot zat zoo vast, dat de passagiers met bootjes afgehaald moesten worden en per voet du reis naar hun heimat moesten doen. BINNENLAND. De saiarlsactie van het F., T. en T.-personeol, In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, kwam Zondag j 1. de Ncderlandsche Post- en Telegraafbond in

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2